Bestuursvergadering Stichting Samenlevings opbouw Zoveel mensen, zoveel wensen, zoveel reizen M Rabobank Vervolg antwoorden van B. W. aan de raad CAMPS De zomerreis- programmal liggen voor u klaar! INGEZONDEN VRIJDAG 19 DECEMBER 1975 Nr. 51 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG Eïï PEEL EN MAAS Ei DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WPFI^RI AH VOOR VFNRAY FN OM^TRCVCKl ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 rittl\DLMW I Wl\ 'tl<nnl tn 1 1 ntlXLIl PER HALFJAAR f 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Het gebeurt niet dikwijls dat de bestuursvergadering van Samen levingsopbouw binnen een uur voorbij is, maar donderdag j.l. presteerde men dit. En dat is een prestatie op zich. Voor Venray e.o. kwam er ook niet veel uit de bus. Of het moest het standje zijn dat de rayonkommissie Venray van wethouder mevr. Rut- ten-Tielen te incasseren kreeg. Die vond het juist dat de rayon kommissie zijn mening over de eigenschappen van de nieuw te be noemen burgemeester ter kennis had gebracht van de gouverneur. Maar zij begreep niet, hoe een niet-poli- tieke kommissie als de rayonkom missie nu eenmaal dient te zijn, daarvan ook een afschrift gestuurd had naar de voorzitter van de KVP kring Limburg, zonder daarbij ook de voorzitters van andere politieke partijen te betrekken. „Of allemaal, of geen een....", aldus Mevr. Rut- ten-Tielen. Het verweer van voorzitter Philip- sen, dat men Mevr. van Soest-Jans beken een dergelijk afschrift gezon den had, omdat de gouverneur hier zelf gezegd had, dat de nieuwe bur gemeester uit KVP kringen dient te komen, was volgens haar niet steek houdend. Men had hier als het ware een politieke daad gesteld en dan had men die uit dienen te strekken over alle politieke partijen. Een me ning, die ook de overige bestuurs leden deelden. OPEN SCHOOL Er blijkt een kommissie Open School te bestaan bij het ministerie van Onderwijs. Die kommissie is aan het kijken naar mogelijkheden voor zgn. 2e kans-onderwijs. Ze heeft daartoe ook in deze regio kontakten gehad met o.m. de scholenkontakt- raad, S.S.O., P.E.C. e.a. Nu plotseling is als het ware uit de ^1» HET PAARD ACHTER DE WAGEN Sinds jaar en dag heb ik om wille van den brode het twijfelachtige ge noegen om acht lange uren van iede re werkdag door te brengen in een gebied, dat de naam „Het Winkel centrum Venray" heeft gekregen. Op een onzalig moment schijnt binnen de kring van neringdoenden het idee te zijn geboren om door middel van een soort gedruis het winkelen in Venray tot een attrak- tieve bezigheid te doen zijn. Hiertoe werd een aantal luidsprekers opge hangen op strategische punten die dan ook ,telkenjare gedurende de maand december hun bijdragen moeten leveren tot bevordering van de koopaktiviteiten. Nu zou ieder weldenkend mens veronderstellen dat men in Venray tijdens de dagen rond St. Nicolaas muziek ter ere van deze goed heilig man zou horen en dat tijdens de don kere dagen voor Kerstmis het leven van alledag zou worden opgefleurd met stemmige muziek, al dan niet het kerstkind ter ere. Maar wat geproduceerd wordt door deze luidsprekers is een dage lijks terugkerende ergernis. Het is een soort milieuvervuiling, waarop men iedere dag maar weer wordt ge trakteerd. Dag in dag uit, acht irri terende uren lang wordt de meest ontoepasselijke muziek of geluiden, die voor muziek moeten doorgaan, de Grotestraat ingestoten. En het leuke van het geval is, dat niemand zich daar verantwoordelijk voor wil stellen. De een verschuilt zich ach ter de ander en niemand wil beken nen, dat met deze manier van ver bijsterende klanken ten gehore brengen het bewuste paard achter de spreekwoorderlij ke kar wordt ge spannen. Ik ga mezelf maar na. Men denkt toch niet, dat ik wanneer ik na lijd zaam afwachten op betere tijden het Winkelcentrum met een zenuw instorting nabij ben ontvlucht, terug kom om mij nog eens in die baaierd van geluiden te storten of te kopen bij degenen, die mij dit de godgan- selijke dag hebben aangedaan? Wel moet ik mij ieder dag weer opnieuw beheersen om mij niet te vergrijpen aan eigendommen van een ander. De schaar om deze handeling te ver richten ligt al binnen handbereik. Een zwaar geïrriteerde telefoniste. lucht komen vallen, dat de kommis sie wel bereid zou zijn in Noord Lim burg voor werkende mannen een proefobjeot mogelijk te maken. Om daartoe te kunnen komen, wenst ze begin januari een open gesprek met alle mogelijke instanties, die daarin belang bij kunnen hebben of bouw stenen voor kunnen aandragen. De vergadering vond het allemaal ONDERWIJS In hun antwoord op verschillende op- en aanmerkingen stellen b. en w. het volgende: a. De door de minister aangeboden contouren nota is een discussie stuk en geen beleidsnota. b. Eerst moet afgewacht worden wat het onderzoek door de werk groep muzikale vorming op de basisscholen. c. d. Ouderparticipatie is een goede zaak. Dat de betreffende werk groep van de Scholenkontaktraad hierover een discussienota heeft voorgelegd toont aan dat deze zaak ook bij bijzondere scholen de aandacht heeft. Bij de open bare scholen is de oudercommis sie al wettelijk verplicht. e. Een part-time logopediste is werkzaam op de scholen van de kerkdorpen; 2e in die van Ven- ray-centrum. Het is moeilijk om aan full-time krachten te komen, terwijl er weinig steun is van de kant van de rijksoverheid. f. Vakonderwijs in expressie-vak ken is een zaak, die bij het on derwijs zelf al wat gevoelig ligt, omdat men daar vakonderwijs ziet als de uitholling van de taak van de onderwijzer. De hulp die een onderwijzer juist bij expres sievakken dikwijls gebruiken kan zou goed door de ouders (partici patie) gegeven kunnen worden. SPORT Uit de memorie van antwoord zijn nog de volgende punten wat uitdie- pender behandeld. a. Naast een beleid dat gericht is op de traditionele georganiseerde sport, wordt ook degelijk een be leid gevoerd gericht op de spor tieve rekreatie. b. Aan de bouw van een micro sporthal wordt niet gedacht, om dat daar verschillende zaalspor ten geen kans krijgen. c. Bij het hoofdveld van de Wieën heel mooi, maar wat houdt het nu feitelijk in, dat „open school"? Daarover wil men meer weten, voordat men met commissieleden aan tafel gaat zitten. „Dan weten we tenminste, waar we over praten moetenaldus burgemeester Steeghs uit Horst. STUURGROEP De stuurgroep voor de buurtwer- ker wordt uitgebreid met de heren Lauriers, Leunen en Theuws voor Noord-West. Verder kwam op deze vergadering nog ter sprake de huisvesting in Gennep, de opvang van Surinaamse gezinnen, de enquête in Sevenum en de vraag of iemand van S.S.O. in de stuurgroep moet zitten voor het PEC. Maar aangezien de juridische status dan meteen inhoudt dat men dan ook lid is van de bestuursunie van het vormingswerk voor jonge ren heeft men daar weinig behoef ten voor getoond. komt wel de bedrading vast voor de verlichting, maar nog niet de verlichting zelf, die zal voolopig bestaan in een oefenveldverlich- ting van een bijveld. d. De laan tot de molen zal in de tweede fase van de aankleding verhard gaan worden. e. Er komt geen stadion, maar wel een goede hoofdveld-voorziening, zowel voor de spelers als voor de toeschouwers. h. het adviesorgaan van de Vereni ging van Ned. Gemeenten gaat een oriënterende bespreking hou den over mogelijkheden tot uit breiding van het overdekt zwem water. Het buitenbad is nog altijd een der beste van Limburg en is en blijft een goed funktionerende zwemvoorziening. JEUGD- EN JONGERENWERK Onder dit hoofdstuk gaat het col lege een heel debat aan met de heer Beterams over het particulier initia tief dat z.i. te weinig kansen krijgt, maar dat volgens het college juist door hen overal voorop wordt gezet, evenals door de bestuurscommissie jeugd- en sport. De wens naar ruimere subsidiëring wordt door het college verwezen naar provincie en rijk, omdat h.i. de gemeente onvoldoende doet. Een overzicht van allerlei groeperingen kan de VVD, die hierom gevraagd had, vinden in de jeugdnota 1973. Wat de realisering van jeugdonder- komens betreft wordt verwezen naar de reeds bekend gemaakte plannen van de bestuurskommissie jeugd- en sport, welke een deel van de Polak- gelden daarvoor gaat gebruiken. T.a.v. het Maatschappelijk Hulp en Adviescentrum MASJ blijkt dat dit bureau in een jaar 273 huipaan- vragen, waarvan 207 uit Venray zelf binnen heeft gekregen. KULTUUR T.a.v. de verschillende door de raadsleden te berde gebrachte op- en aanmerkingen stelde het college dat: a. De bereikbaarheid van de kunst bevorderd zal worden. b. Eerst nieuwbouwplannen. voor de bibliotheek aan de orde komen, wanneer bekend is wat van over heidswege hiertoe zal worden voorgeschreven. c. De bijdragen van de regio-ge meenten in de schouwburg-tekor ten berekend worden aan de hand van de abonnementen uit deze plaatsen. d. Plannen voor het te stichten museum in nauwe samenwerking met de desbetreffende beheers commissie worden opgesteld. e. Het fonds kunstzinnige voorzie ningen voortaan 3% krijgt van alle stortingen welke in het alge mene voorzieningsfonds komen. Dat betekent dat per 1 jan. dat potje 91.500,bevat. f. Plannen voor de muziekschool in het huidige gemeentehuis eerst begroot zullen worden als het zo ver is. g. De raad zelf moet beslissen of het nodig is dat er een kulturele raad komt. h. De wijkraad Brukske thans ge gevens aan het verzamelen is over gewenste welzijnsvoorzienin gen in die wijk, waaronder ook een wijkcentrum. Daarmee staat en valt de toekomst van boederij Jenniskens. i. De visvijver in Merselo komt er, al moet de gemeente hem zelf graven. SOCIALE ZAKEN Bij dit hoofdstuk merkt het college o.a. nog op: a. sociale controle moet er zijn, om misbruik niet te vergemakkelij ken en om op te kunnen treden, zo die al geconstateerd wordt. b. Er moeten voorzieningen gevon den worden t.a.v. bejaarden, die daar behoefte aan hebben, doch nog niet aan een verzorgingshuis toe zijn. Er is ook behoefte aan verpleegaccomodatie. Ook daar moet voor gezorgd worden. c. In de Wilhelminastraat komt een ontmoetingsruimte voor buiten landse arbeiders. d. Zo er aanvaardbare woonruimte beschikbaar is, wordt die in ze kere mate van geleidelijkheid aangeboden aan Surinamers. e. In 1974 bedroeg het aantal aan vragen voor bijstand 1355. Daar van zijn er 237 afgewezen, waar tegen 46 bezwaarschriften staan. f. Nader overleg over een plaatse- hulpdienst is nog lopend en mo gelijk komt er een subsidievoor- stel. g. 15% van de geregistreerde jeug dige werklozen heeft zich opge geven voor de voor hen in het leven geropeen cursussen. Ook sociaal - kulturele aktiviteiten staan op het programma. Met ex tra bouwprojekten, toepassing van de interimregeling, de opzet van een informatie-adviescen trum en leer- winkel/werkplaat sen, hoopt men enige problemen de baas te kunnen worden. WERKGELEGENHEID Bij dit hoofdstuk wijst het college er op, dat voor de bevordering van de werkgelegenheid de gemeente weinig middelen heeft. Maar het weer van toepassing worden van de investeringspremieregeling voor Ven ray heeft toch potentieel geïnteres seerden naar Venray gelokt. Met en kele serieuze belangstellenden is men thans nog aan het onderhande len. Het college meent op goede gronden voor de eerstkomende 10 ja ren ongeveer zo'n 75 ha industrie terrein nodig te hebben. Verder blijkt uit dit stuk dat on derhandelingen om wat reduktie op de peperdure spoorwegaansluiting op het industrieterrein in Oostrum op niets is uitgelopen. Venray zal nu en in de toekomst de rekening daarvan gepresenteerd krijgen. »wDen Dissel. Hallo meisjes en jongens. Zaterdag 20 december is h#. dan weer de laatste disco van dit jaar. Zoals gewoonlijk beginnen we om 19.30 uur en sluiten om 22.30 uur. De leiding van de disco „Den Dis sel" wenst jullie allemaal een pret tige Kerstmis en een voorspoedige jaarwisseling toe. In het nieuwe jaar zullen we de eeste disco op 3 janua ri hebben. We hopen wel dat zaterdag ieder een zijn pasje in orde heeft, zodat we niemand teleur hoeven stellen. Tot ziens in het trefcentrum „Den Dissel". Vernieling De fam. in de Tamboerijnstraat zit met een schadepost van 250,als de politie de daders niet weet te achterhalen. Een grote ruit werd vernield door schoten uit een lucht buks. Verkeert ongevallen Op de kruising Julianasingel Oude Oostrumseweg verleende de 20-jarige wielrijder J. uit Venray geen voorrang aan de personenauto, bestuurd door de 35-jarige G. uit Venray. Gelukkig bleef het bij lich te schade aan de fiets. Op de kruising Paterslaan-Hen- seniusstraat-Kruisstraat reed de per sonenauto bestuurd door de 47-jaige J R. uit Venlo uit de verboden rij richting de Henseniusstraat uit en kwam toen in botsing met de per sonenauto bestuurd door J. K. uit Venray. Het bleef bij materiële schade. Diefstallen Uit de op de Oude Oostrumseweg geparkeerd staande vrachtauto van het expeditiebedrijf Wien uit Venlo werd een expansievat ontvreemd. Uit een geparkeerd staande vrachtauto op de parkeerplaats aan de Bachstraat werd ten nadele van C. v. d. B. een autoradio gestolen. Van J. S. uit Venray werd uit de geparkeerde auto aan de Bevrij- dingsweg eveneens 'n autoradio ont vreemd. Ten nadele van aannemer V. werd op een bouwterrein op het Brukske een aluminium ladder ge stolen. T. uit Venray mist uit de voor zijn flat aan de Veltumse Kleffen staande personenauto een stereo cas setterecorder met twee boxen ter waade van 300,Toegang tot de auto werd verkregen door het uitne men van een ruit. A. uit Venay deed aangifte van diefstal uit zijn voor een flat te Veltum geparkeerde auto van een autoradio. Klein brandje Venrays brandweer moest uitruk ken voor een begin van brand in een schuur van W. uit Heide en in gebruik van het zandstraalbedrijf Nederland aan de Deumeseweg. R. uit Venray was bezig een oude ma chine stuk te branden welke onder een afdak stond De rubber in de ma chine geraakte in brand en omdat R. het zelf niet meer kon klaren werd de hulp van de brandweer ingeroe pen. Deze wist op deskundige ma nier uitbreiding te voorkomen. De schade bleef beperkt. Peel en Maas voor advertenties geld en goede raad We vervolgen in dit nummer het antwoord wat B. en W. van Ven ray wel allemaal te geven had op dé op- en aanmerkingen van de verschillende raadsfrakties bij de jongste begrotingsbeschouwin gen Een antwoord dat intussen ook alweer een boekwerk is ge worden van 64 pagina's, waarvan een deel reeds vorige week is behandeld in dit blad. Het derde en laatste deel vindt u hieronder. Begin van deze week kreeg de raad op zyn beurt weer de kans om dieper in te gaan op dit memorie van antwoord. Wat de raadsleden daarover weer te zeggen hadden (het wordt een heel vraag- en antwoordspel) vindt u weer elders in dit blad. ^Bril-élégance uit °La Douce cFrance Brillen van unieke allure zijn creaties van Haute.Couture. Kiezen uit prachtige „beauty" brillen, welke vrouw zou dat niet willen. Benieuwd welk model U zal flatteren? Komt U ons maar met een bezoekje vereren. Voor het bétere opticienswerk Grotestraat 14A - VENRAY Telefoon 04780 - 2409 het rapport over het kleuter- en basisonderwijs op de kerkdorpen zal ook de schoolbesturen een ge zamenlijke visie geven op de pro blemen, die er kunnen ontstaan door schoolsluitingen in kleine dorpen. Problemen, die ook ge zamenlijk opgelost moeten wor den. f. Naar een goed motocross-terrein wordt nog immer naarstig ge zocht. Een aparte werkgroep daarvoor instellen is onnodig. g. De problemen rond het sportpark Leunen kunnen eerst worden op gelost als grondverwerving daar in de buurt mogelijk blijkt.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 9