Financiële aspekten van de begroting 1976 In en rond het gemeentehuis w Rabobank Q Openbare orde en veiligheid in 1976 klein OROOT Venrays Mannenkoor in keukens in prijzen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BEGROTINGSBESCHOUWINGEN NOOD Religieuzen Beraad Yenray Geslaagd Afslankkursus VRIJDAG 21 NOVEMBER 197S Nr. 47 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOS AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Op deze en andere pagina's van deze krant vindt U onder het kopje begrotingsbeschouwingen dat weergegeven wat de raadsfrakties wel te vertellen hadden naar aanleiding van de gemeentebegroting 1976. Er worden een veelheid van vragen gesteld en op- en aan merkingen gemaakt, die we zo goed mogelijk hebben samengevat. Een hele kluif, maar de moeite waard al was het de 11e van de 11e. BEGROTINGSBESCHOUWINGEN 1 Samenwerking vindt dat met een half miljoen j.over", de begroting voor 1976 geen zorgen met zich brengt. Uit het feit dat dat tassen de begrotingen en kapitaalslasten van 1975 en 1976 weinig verschillen zijn, leidt dit fraktie af, dat in Ven- ray een financieel evenwichtig be leid gevoerd wordt. Zij konstateert dat in 1975 de belastingdruk met 20 procent steeg, in 1976 met 14°/o. Dat laatste ziet zij echter toch nog als inflatie-verhogend. Haar vraag is dan ook of het begrip „kostendek kend" bij de belastingen nog langer gehanteerd moet worden, of dat de raad een bepaald percentage dient vast te stellen. Ze wil de mening hierover van het college wel eens horen. Het plan om de belasting onroe rend goed in 1977 in te voeren, kan haar goedkeuring hebben mits de opzet goed geregeld is. Bij de bespreking van het investe ringsprogramma onderstreepte Sa menwerking de hoop, dat de verf ij- nings- en doeluitkeringen verhoogd zullen gaan worden in de komende jaren. Zij ziet het investeringspro gramma als een beleidsvisie van de raad en niet alleen van het college. Wel wil ze weten waarom men een deel van de verbouwingskosten van Jerusalem betaalt met de reserve op de industrieterreinen. Dat klinkt haar wat ongerijmd. Ook voor de kerkdorpenfractie is de voorliggende begroting een goede zaak. Bijzonder verheugd is men over de stijging van bijna 28°/o van de rijksuitkeringen. Benieuwd is deze fraktie naar de uitkomsten van de schouwburgver bouwing en van Jerusalem. De verfijningsregeling voor riole ring is een goede zaak, maar liever had men konkreet gesteld gezien wanneer er riolering in Merselo en Castenray komt. Een opgave van te verwachten DACW-subsidies voor 1976 ziet deze fraktie graag tegemoet. Met meteen de financiële oplossing er bij hoe men de riolering van Merselo denkt te financieren als daarvoor geen DACW-subsidie af komt. Overigens klaagt ze dat de over heid met deze subsidies dikwijls het beleid van de gemeente doorkruist. Bereikbare tijden: Elke werkdag van 9 tot half 11 's morgens en van 7 tot 8 uur 's avonds. De Algemene Hulpdienst kan u in elke situatie hulp bieden. Het is een grcnep mensen die zich vrijwillig inzet om een oplossing te vinden voor uw moeilijkheden Met wat voor proble men u ook zit, kom er gerust mee over de brug I Bel 4163 Opbouw '70 meent dat het komend jaar het jaar der bezuinigingen zal moeten worden. Het zal wel moeten. Voor haar is een onbegrijpelijke zaak hoe in deze begroting dergelijke ont zaggelijke salarisverhogingen kun nen komen, zowel bij de hogere ambtenaren als bij de ambtenaren zelf en bij de politie. Heeft dan nie mand iets gehoord over de nullijn? De WD vraagt zich af of de in vesteringsnota nu werkelijk een be leidsstuk is. En t.a.v. de begroting vindt zij dat een uitgavenvergroting van liefst 30% veel en veel te groot is. De raad moest feitelijk ieder jaar het verhogingspercentage kunnen vaststellen. En de gemeente zelf moet leren dat men de uitgaven aan past aan de inkomsten en niet om gedraaid, zoals nu gebeurt. De afgevaardigden van de Reli gieuze gemeenschppen, worden uit genodigd tot het bijwonen van de vergadering op maandag 24 novem ber om 8 uur in 't St. Vincentiushuis, Heuvelstraat 7. Wij rekenen op aller opkomst! Aan de R.K. Universiteit te Nij megen slaagde op 14 november j.l. voor het doctoraal examen sociologie onze oud-plaatsgenoot M. van Gend, thans wonend in Sittard. BEGROTINGSBESCHOUWINGEN 2 GEWEST OF MINI-PROVINCIE Samenwerking stelt vraagtekens bij de instelling van mini-provincies, ook al omdat de afstand bestuurder en bestuurden dan zeker niet kleiner wordt. Ze onderschrijft dat men eerst maar met het werk in het ge west moet beginnen, al wil ze wel graag de instelling van mini-provin cies in de raad ter discussie gesteld zien. In het gewest komt de opstelling van een structuurnota aan de orde. Dan zal het zaak zijn dat Venray zelf zijn structuurnota en -plan klaar heeft. In datzelfde gewest moet de re gionalisatie van de brandweer aan de orde komen, evenals de hulpverle ningsdienst Noord Limburg. Dat onderschrijft ook de kerkdor- penfraktie, die overigens die 26 pro vincies niet ziet zitten. Ze betekenen alleen maar een uitholling van ge meentelijke taken en doublures. Opbouw '70 vindt dat Venray niet adekwaat is vertegenwoordigd in het gewest Noord Limburg. In het dage lijks bestuur daarvan hoort de bur gemeester of zijn plaatsvervanger. De WD ziet de huidige samenwer king als een solidariteit, die de be trokken gemeenten zal kunnen ver heffen boven de chaos van bestuur lijke herindelingsplannen. PvdA en PPR blijken duidelijk voorstander van de komst van twee provincies in Limburg. Dat is snel realiseerbaar en vraagt geen vierde bestuurslaag. Waarom men dan in Venray nog over gewestvorming blijft zeuren is deze frakties een raadsel. Ze willen in deze zaak nu wel eens heel precies de mening van het college horen, ook of het be staande gewest Noord Limburg niet uitgebreid moet worden met Midden Limburg. Ook over de democratise ring van dat gewest wil men meer horen. BINNENGEMEENTELIJKE DECENTRALISATIE Samenwerking wil verder zoeken naar vormen van decentralisatie van het bestuur. Daarover is een onder zoek geweest van de Ver. van Ned.' Gemeenten en zij hoopt dat de voor lopige konklusies van dat onderzoek in de raad ter discussie komen. Ook de kerkdorpenfraktie vindt dat de binnengemeentelijke decen tralisatie door moet gaan, waarvan bij de dorpsraden als uitgesproken voorbeelden ziet, waaraan o.m. deze fraktie veel heeft. Wel waarschuwen de kerkdorpen dat inspraak goed en belangrijk is, maar niet door dik en dun doorgedramd moet worden. De WD ziet de wijk- en dorps raden als nuttige informatiekanalen met verkeer in twee richtingen. Of ze bestuurlijke bevoegdheden moe ten of willen krijgen is iets waar de ze fraktie vraagtekens bijzet. Het voornemen om het participa tiecongres in Venray in het komende jaar langs enkele modellen te laten verlopen, stuit op sterke tegenstand van de PvdA en PPR. Zij zijn van mening dat dit proces nog in eerste fase verkeert en ruimte moet hebben en krijgen om verder uit te kristal liseren. Overdracht van bevoegdhe den is naar mening van deze par tijen ook binnen de gemeentewet mogelijk en moet daarom ook ge beuren. Konkreet vragen ze of de finan ciële mogelijkheden voor de wijk- en dorpsraden niet verbeterd moet wor den, of de gemeentelijke voorlichting meer ruimte en kreativiteit moet krijgen, of de adviezen van dorps- en wijkraden volledig ernstig wor den genomen en of men van het ge meentehuis geen burcht wil maken, ongenaakbaar voor het publiek. ONDERZOEK EN PLANNING Samenwerking ziet met spanning uit naar de definitieve rapporten over de leefbaarheid van de kleine kernen. Ook al om die eens te ver gelijken met het zgn. spreidings model. Ook het rapport over de leef baarheid in het centrum heeft haar belangstelling omdat dat de hoek stenen kan aandragen voor het nieu we struktuurplan van Venray. De kerkdorpenfraktie vindt dat men op het gebied van nota^s in tussen het verzadigingspunt heeft bereikt, maar is niettemin nieuws gierig naar de resultaten van het leefbaarheidsonderzoek en dat van het kleuter- en basisonderwijs. Opbouw '70 erkent ook wel eens moeite te hebben met de veelheid van rapporten maar ziet toch graag het rapport over de verhuismotivatie tegemoet. De WD heeft het kennelijk niet op al die onderzoekingen. Zo meent deze fraktie aan de hand van een brief van een bewoner van Vrede- peel aan te kunnen tonen dat bij de resultaten van de enquête naar de ik heb al mijn verzekeringen door de Rabobank laten verzorgen, da's een zeker gevoel de bank voor iedereen leefbaarheid op de kerkdorpen bewust of onbewust gemanipu leerd is. Bejaarden hebben b.v. te kennen gegeven graag in dit dorp te blijven wonen, terwijl ze praktisch al een woning in Venray besteld hadden. Zo zijn er met name in dit kerkdorp uitslagen gekomen, waar over een rechtgeaard Vredepeelnaar zijn twijfels heeft, maar men heeft geen spelbreker willen zijn. De PvdA en PPR klagen dat in Venray veel onderzocht wordt als de zaak al gereed is, in plaats van an dersom, wat heel wat zinniger is. Als men thans een overall-visie wil gaan maken t.a.v. de woningbouw in deze gemeente, dan zal toch eerst plan Landweert bijgesteld moeten worden, omdat daar in de doelstel lingen-nota uitgegaan is van gege vens, die intussen wel achterhaald zijn. Datzelfde geit voor het onderzoek naar kleuter- en basisonderwijs. Wat voor zin heeft dat, als intussen de scholen al gebouwd zijn. PERSONEELSZAKEN Samenwerking vindt dat het per soneelsbeleid van de gemeente voor uit gaat en ziet de toegezegde nota hierover met belangstelling tege moet. Ondanks het feit dat leden van Samenwerking in de financiële com missie kennis hebben kunnen nemen van de veranderingen op het terrein van de gemeente-ontvanger en van gemeente-financiën, vroeg haar frak- tieleider nadere inlichtingen. Dat is dan vragen naar de bekende weg of de samenwerking deugt niet Kerkdorpenfraktie is tevreden over het personeelsbeleid al zal bij 312 mensen het kostenprobleem niet uit het oog mogen verloren worden. PvdA en PPR zijn blij dat er een nota komt over het personeelsbeleid, welke hopelijk ter diskussie in de raad komt en mede aandacht zal schenken aan vorming en opleiding, introduktie en medezeggingsschap. Wat dat laatste betreft, hebben de ambtenaren inspraak bij het nieuwe gemeentehuis? Oneigenlijk gebruik van de sociale wetgeving maakt de gemeente door vele mensen in het kader van de ACW karweitjes op te laten knappen voor de gemeente. BEGROTINGSBESCHOUWINGEN 3 POLITIE Samenwerking benadrukt de pre ventieve taak van de politie, welke een voldoende korpssterkte eist. Op een zo snel mogelijke realise ring van een redelijke huisvesting wordt aangedrongen. Strengere en voortdurende kon- troles op snelheid wordt gevraagd en een betere kontrole op het ver keersgedrag, ook van scholieren in de woonkernen. Dat de te benoemen beleidsmede werker voor verkeer, ook milieu zaken moet gaan beheren, vindt Sa menwerking onjuist. Hij zal zijn handen vol hebben aan verkeer, waarvoor trouwens ook een aparte commissie moet komen. De kerkdorpen bepleiten niet al leen een goede huisvesting, doch vooral een goede uitrusting opdat orde en gezag gehandhaafd kan wor den en de toenemende kriminaliteit verhinderd wordt. Dat er nog steeds door gebrek aan mankracht geen gemeentelijke hulp verleningsorganisatie is, zelfs geen conceptplan, betreurt Opbouw '70. Dat lijdt geen dag langer uitstel De WD vraagt zich af of men van de Leunseweg niet beter een perma nent politiebureau kan maken. Al die verhuispartijen maken het ook niet beter. BRANDWEER Samenwerking wil zo snel moge- Donderdag 20 november om 19.30 repetitie voor le tenoren en om 20.00 uur voor het gehele koor. Zondag 23 november om 11 urn 's morgens in Hotel De Zwaan extra repetitie voor het gehele koor. Donderdag 27 nov. om 19.30 urn- repetitie voor de bassen en om 20.00 uur voor het gehele koor. Zaterdag 29 nov. opluistering eucharistieviering te Heide. Vertrek tijd wordt nader bekend gemaakt. Na deze H. Mis deelname aan Dona teursconcert te Meerlo. Zondag 20 nov. om 11.30 repetitie voor het Hofkoor in De Zwaan. Zaterdagavond 6 december is een avond die alle leden van het Man nenkoor vrij moeten houden. Er is dan voor hen met dames een bijzon dere avond georganiseerd. Meer nieuws hierover volgt! Afmeldingen uitsluitend bij dhr. H. Gommans, Niessenstraat, tel. 2687 of Hotel De Zwaan, tel. 1279. lijk de nieuwe rechtspositieregeling voor de brandweer op tafel hebben. Over het half miljoen dat gereser veerd wordt voor uitbreiding van de brandweerkazerne heeft deze fraktie de nodige twijfels. Daar zal men met exactere cijfers moeten komen. Opbouw 70 stelt dat er al jaren gepraat wordt over regionalisatie van de brandweer door het gewest, maar er gebeurt niets. Het voorbeeld van de ramp bij DSM toont voldoen de aan dat bundeling van alle hulp verleningsinstanties een levensnood zaak is. In het voorjaar 1976 zal er door de vereniging „Het Groene Kruis Venray" wederom een afslankkursus worden georganiseerd? Aantal deel neemsters of deelnemers, maximaal 4 0.Voornoemde kursus duurt 16 1 es- weken, waarin: 8 voedings- en dieetlessen 3 gymnastieklessen 4 demonstratielessen (gerechten) 1 kruidenles. De kosten voor deze cursus, inclu sief het boekje „Samen afslanken" met richtlijnen en recepten zijn: Kruisleden 45,niet-kruisleden 60,—. Elke deelneemster of deelnemer dient in het beat te zijn van een schriftelijke verwijzing van zijn of haar huisarts. Opgave zo spoedig mogelijk bij het Groene Kruis Venray, telefoon 1269. WESTSINGEL 54 VENRAY TEL. 04780-2851

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5