KETELAKTIE ONDERWIJS kost in 1976 vijf ton HAND VAARDIG HEIDS Jeugd, Sport, Cultuur en Rekreatie in het komende jaar tentoon stelling INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 7 NOVEMBER 1975 Nr. 45 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) AfgelGpen zondag is door deken Theunissen een aktie ingezet, die in enkele weken tijds een bedrag van 20.000,hoopt op te bren gen. Aan het begin van de verschillende kerkdiensten richtte hy zich met de volgende woorden tot de kerkbezoekers: „Beste parochianen, U zult wel eens gedacht en ook gezegd hebben: „Wat is de grote kerk toch koud!" Dat klopt, want de verwarming werkt niet. Toen de ketels voor het nieuwe stoökseizcen moesten worden gereed ge maakt bleek opeens dat de slijtage zó groot was, dat verder stoken onverantwoord zou zijn. Na ruim 25 jaar te verwachten! Het kerkbestuur heeft zich toen in verbinding gesteld met een ad viesbureau en het advies luidde: een nieuwe ketel en overgaan op gas. De werkzaamheden zijn al begonnen, maar door levertijden enz. zal het wel half november worden voordat de zaak bedrijfs klaar is. Waarom dit verhaal zult u zeggen! Vooreerst gewoon als zakelijke mededeling dat u weet waarom u in de kou zit, maar ook omdat een en ander nogal financiële konse- kwenties heeft. Al met al zal de vernieuwing een 40.000 gulden gaan kosten, een bedrag dat er niet om liegt. Natuurlijk is uit de reser vering voor groot onderhoud, dat bij een goed beheer wordt ge daan, een bedrag aanwezig cm de kosten op te vangen. Maar op zo'n grote aderlating is niet gerekend. Ik heb wel eens gehoord als verwijt of als lofprijzing „onze deken schooit nooit voor de kerk'1. Inderdaad, daar heb ik een hekel aan, want meestal praat je over de afwezigen. Maar nu moet het en ik hoop dat het daarom des te meer weerklank zal vinden. Ik zou het volgende willen vragen, om een bedrag van zo'n 20.000,bijeen te krijgen. Geen kleinigheid zult u zeggen. Ja, 20 personen die 1000,geven zal moeilijk zijn; 200 personen die 100,geven wordt misschien haalbaar; 800 personen die 25,geven moet mogelijk zijn dacht ik. Ten eerste bestemmen we vandaag de hele collekte voor de nieu we verwarming. Maar daar hebt u niet op gerekend? Geen nood. Tot en met kerstmis gaat de mééropbrengst van elke weekend- collekte naar het verwarmingsfonds. U hebt dus tot kerstmis de kans om een flinke duit in het zakje te doen. Wij zullen u van zelfsprekend van de stand van zaken op de hoogte houden. In de komende weken kunt u onder de kerkberichten in dit blad de stand van zien zien. Een bydrage kunt u ook overmaken naar de Rabobank t.n.v. R.K. Kerkbestuur St. Petrus Banden 1539.04.143 of op de postgiro 1036198 St. Petrus Banden, met vermelding van „verwarmingsfonds" Openbaar kleuteronderwijs (75) Bijzonder kleuteronderwijs (1350) Openbaar basisonderwijs (120) Bijzonder basisonderwijs (3900) Bijzonder buitengewoon onderwijs (140 de Essel en 120 LOM) Gymnastiek onderwijs a. vervoer b. exploitatie Vergoeding Totaal Rijksuitkering Voor rekening gemeente Vervoerskosten basisscholen Onderwijs spraakgebrekkigen Schoolzwemmen Vakondrewijs Onderwijs begeleidingsdienst Vorig jaar Stijging Ondanks een rijksuitkering van 3 1/3 miljoen krijgt de gemeente vol gend jaar nog bovenstaande reke ning gepresenteerd. CONTOURENNOTA De verschuiving, welke er optreedt in de doelstelling van het onder wijs, gaat van overdracht van ken nis, naar vooral de individuele ont plooiing van de leerling. Het huidige stelsel kan daar moei lijk aan beantwoorden. Dat is ook te vinden in de contourennota van de minister van onderwijs die o.m. kleu ter- en basisonderwijs laat verval len. Er komt voor in de plaats een basisschool voor 4-12 jarigen. Dan volgt tot 16 jaar een middenschool, waarna de sector gerichte boven school komt met een 2-jarige theo retische opleiding op het hoger on derwijs of een middelbare stroom (3-4 jaren) voor funkties op middel baar niveau en een korte stroom (2-3 jaren) voor lagere funkties. Daarnaast komt nog de permanen te educatie. Alles bijeen nogal in grijpende veranderingen, waar niet iedereen gelukkig mee is. Daarnaast komt dan nog het zgn. tweede-kans-onderwijs via het sys teem der permanente educatie. Met al deze ontwikkelingen, zo 2.314,— 132.395,— 188.926,— 1.947.786,— 723.620,— 64.200,- 421.696,- 3.460.805,— 3.332.699,— 128.106,— 15.000,— 56.134,— 116.800,— 108.723,— 79.000 503.763,— 416.143,— 21% zegt de toelichting op de begroting 1976, zal ook Venrays raad in de toekomst te maken krijgen. Voor wat 1976 exact in petto heeft wijst de toelichting op de instelling van de onderwijsbegeleidingsdienst, die intussen voor de regio Venray, Horst Sevenum de heer J. Kok heeft aangetrokken als pedagoog-didacti cus. Aangezien de rijkssubsidie is verhoogd kan nog een half-time pe dagoog worden aangetrokken voor de kleuterscholen. Het taalprojekt aan de kleuterschool in Veulen ver loopt bijzonder goed. Met ingang van dit schooljaar is ook een derde logopediste in dienst genomen, die zich speciaal met kleu ters met spraakmoeilijkheden zal bezighouden. Een stuurgroep heeft zich het voorbije jaar al bezig ge houden met een zo doelmatig ge bruik van de onderwijsvoorzienin gen in het centrum. Als men daar mede klaar is, komen de kerkdorpen aan de beurt. De verschillende aanvragen om medewerking, welke de scholen jaarlijks bij de raad indienen, hoopt dat niet iedere vergadering een lan ge lijst schoolzaken is af te hande len. KLEUTERSCHOLEN De bouw van een nieuwe kleuter- IN BEJAARDENCENTRUM HET SCHUTTERSVELD Het lijkt neg maar zo kort gele den dat in het Bejaardencentrum Het Schuttersveld een handvaardig- heidstentconstelling werd gehouden. Toch is er sindsdien een jaar ver streken. Aanstaand weekend is het traditiegetrouw weer zover. Vrijdag 7, zaterdag 8 en zondag 9 november zijn vele werkstukken, die in het afgelopen jaar zijn ge maakt, weer te bewonderen. In de afgelopen jaren is al menig origi neel Sinterklaaskadootje in Het Schutersveld gekocht, en ook dit jaar mogen de artikelen er zijn. Maar zoals altijd geldt: wie het eerst komt, het eerst maalt. Dat wil niet zeggen dat het geen zin heeft om op zondag te komen, want alle gekochte artikelen blijven te bezich tigen en kunnen vanaf zondag 14.00 uur afgehaald worden. Wel is er een kraampje met klei nigheden, die meteen kunnen wor den meegenomen. Over belangstelling voor de ten toonstelling is er nooit te klagen ge weest, en de bewoners van Het Schuttersveld hopen ook dit jaar weer op een paar gezellige dagen, waarop „iedereen" iedereen weer 'ns ontmoet en er onder het genot van een kopje koffie of thee weer eens lekker bijgepraat kan worden. De openingstijden zijn: vrijdag van 20 tot 22 uur zaterdag van 14 ot 18 uur zondag van 11 tot 15 uur. DENK AAN UW BOODSCHAPPEN Een Leunse dame kreeg de schrik van haar leven, toen in de Paters- straat een „donkerkleurig" persoon probeerde haar van haar boodschap pentas te beroven. Zij hield de' tas echter zo stevig vast, dat de rover geen kans kreeg. In alle schrik ver gat ze een signalement op te nemen. school bij de Petrus Bandenschool is in het verschiet al heeft men wel kritiek of het feit, dat het rijk wel iswaar de integratie van kleuter- en basisonderwijs wenst, doch wanneer dit extra bouwvoorzieningen vraagt, zoals bij deze school die meer-kos- ten niet voor haar rekening neemt. De kleuterschool bij de Dr. Poels- school gaat niet door, omdat men aan de St. Jozef weg grond heeft aangekocht van de fam. Rutten voor nieuwbouw van kleuter- en basis school. De kleuterschool van Vredepeel zal in juli waarschijnlijk dicht moe ten, wegens te weinig leerlingen. Daar zal een oplossing voor moeten komen. BASISONDERWIJS Voor het basisonderwijs staat be halve de bouw van enkele nieuwe scholen ook de algemene muzikale vorming op het programma voor 1976. Is voor het onderwijs aan buiten landse leerlingen in Nederlands in de centrumscholen een extra leer kracht ter beschikking, een extra leidster voor het kleuteronderwijs is er nog niet. Daar wordt moeite voor gedaan, evenals voor leer kracht in de taal en cultuur van het land van herkomst. De nieuwbouw van de LOM-school aan de Groenewoltsepad staat voor 1976 op het programma. M.T.S. De toelichting vermeldt dat het wel 1982 kan worden voordat in Venray een M.T.S. verwezenlijkt zal kunnen worden. Dat lijkt gezien al de jaren van voorbereiding een langdurige zaak te gaan worden. De vraag is of niet geijverd moet wor den ook in het kader van de on derwijsvernieuwingen dit tijdstip te versnellen. „Welzynsbeleid", zo zegt 't College van B. en W. by de begroting voor 1976, „houdt in het scheppen van voorwaarden en garanties, op een breed terrein, cm het wel bevinden van de mensen in hun samenleving mogelyk te maken." Jeugd- en jongerenwerk, sport, kuituur en rekreatie zijn belang rijke onderdelen, cok al omdat ze vooral op de vrye tyd van de mens gericht zyn. De opgerichte bestuurscommissie inzake jeugd- en jongerenwerk en sport is voor het college blijkbaar een goede hulp daarin, ook al aLs ver binding met de burgerij, die daarin en daarmee zelf aan kan geven, wat zij onder dat subjectieve begrip wel zijn wel verstaat. Die bestuurscommissie begint steeds duidelijker te funktioneren, nu zij een dagelijks bestuur gefor meerd heeft dat als het ware uit zeeft wat zich aandient. Nu de sub sidietoekenning via deze commissie loopt en zij de beschikking heeft over een aanzienlijk deel van de gelden uit het jeugd- en sportfonds, krijgt ze automatisch beter kontakt met verenigingen en organisaties, waarmee bovendien toch voortdu rend overleg moet zijn. SPORT Deze bestuurskommissie stelt zich op het standpunt dat naast de ge organiseerde sport, ook de recreatie sport zijn kansen moet krijgen, on danks de tekorten aan kader en goe de akkomodaties. Daarom is men ook achter het experimenteel projekt gaan staan, dat op gang gezet wordt voor die groepen, die te weinig be wegingsvrijheid hebben. Ook de schoolgaande jeugd van 6 jaar en ouder wil men daarin t.z.t. gaan betrekken. Dat maakt ook een flexibele op zet van de sportvoorzieningen nood zakelijk. Dat gaat men o.m. bij de Wieën doen. Wel hikt men tegen de steeds stij gende kosten van de sportakkomo- daties. 1975 1976 De Wieën 194.000 260.000 Oestrum 20.000 30.000 Oirlo 22.000 29.000 Leunen 20.000 25.000 Ysselsteyn 17.000 25.000 Merselo 17.000 24.000 Smakt 5.000 Tennispark 17.000 24.000 Sporthal 181.000 105.000 Zwembad 250.000 393.000 Totaal 721.000 920.000 Met verhoging van tarieven komt men in de knoei met de sociale ver antwoordelijkheid, doch met steeds groter wordende tekorten komt men in budgettaire -moeilijkheden. Te meer waar de centrale overheid ook al niet scheutig is in subsidiëring van stichtingskosten van akkomo daties. De Wieën gaat dit jaar zijn dure eindfase krijgen, Ysselsteyn wordt uitgebreid en voor Leunen naar mo gelij kheden gezocht. De subsidie van de jeugdsport stijgt van 35.000,naar 50.000, en is daarmede in 4 jaren verdub beld. Nu deze meer op de exploitatie gericht is worden de inspanningen der verenigingen beter gehonoreerd. Maar het is en blijft een interim- regeling. B. en W. konstateert dat reeds nu blykt dat een tweede sporthal in de naby toekomst nodig is. Het gymnastieklokalenbestand is goed en voldoende op het houten lokaal na aan de Zuidsingel. Dat moet gesaneerd worden. In Brukske gaat de bouw van een gymzaal beginnen. Het combinatiezwembad zit wat schoolzwemmen betreft aan de top. Er zal uitbreiding van zwemwater moeten komen, maar hoe dat moet, daarover buigt zich een werkgroep. Voor een crossterrein zoekt men in samenwerking met andere ge meenten een oplossing. JEUGD De ambtenaar jeugdzaken, de be stuurskommissie en het regionale jeugdcentrum werken goed samen om het jeugdwelzijn te bevorderen. Twee zaken sprongen er dit jaar uit: het rapport over de jeugdwerkloos heid en de enquête naar de woning behoefte onder jeugdigen. Ondanks het groot aantal jeugd verenigingen vindt het college dat er hiaten zijn. Allereerst is er een grote groep ongeorganiseerden, waarvoor te weinig aktiviteiten zijn. Ook de groep van 13-16 jaar en de werkende jongeren vindt men rela tief minder in de verenigingen. Dat gaat men bekijken, waarbij men nog steeds hoopt op de hulp van twee ambulnate jeugdwerkers. Ook de akkomodaties voor de jeugd zullen komend jaar weer de aan dacht vragen. Met name die voor de huidige bewoners van barak aan de Wilhelminastraat, van de oude land bouwschool en het wijkgebonden jeugdwerk in Brukske. Verder denkt men aan een kin derboerderij, aan het vrijkomen van het politiebureau en van enkele panden in Landweert. Daarnaast moeten enkele verkennersgroepen onder dak worden gebracht, moet het jeugdwerk van Merselo van de grond en moet het protestants jeugd werk geholpen worden. De subsidiepot blijft op 65.000,- en deze blijkt goed te werken, al zijn alle verenigingen nog niet op de hoogte van de werking. Met de Interim-Rijksbijdragerege ling en de Noord Limburgse priori teitenstelling hoopt men financiële problemen mee te helpen oplossen. M.A.S.J. Onder dit hoofdstuk maakt het college ook enkele opmerkingen over het maatschppelijk Hulp en Ad viescentrum voor Jongeren, dat Venray en Horst in 1974 hebben op gericht. Het blijkt dat de ene be roepskracht, die aan dit bureau is verbonden, geassisteerd door enkele gaires en vrijwilliger in part-time de eerste 8 maanden als 193 aanvra- g en om hulp kreeg, waarvan 115 uit Venray. 65 gevallen hadden betrek king op huisvesting, 42 op financiële problemen, 58 op werk-school-mili- taire dienst, 15 op drugs en 74 ande re gevallen. Het Provinciaal Opbouworgaan Welzij ns verzorging heeft nu het pro vinciaal bestuur geadviseerd deze soort hulp voor heel Noord Limburg beschikbaar te stellen en hiervoor een duidelijke subsidie-regeling in het leven te roepen, waarin ook rijk en provincie subsidiëren, zodat er meer hulpkrachten kunnen worden ingezet, iets wat van gemeentewege alleen maar onderschreven wordt. VORMINGSWERK T.a.v. het vormingswerk zegt de memorie dat er duidelijk sprake is van een bewuste en algemeen ge voelde noodzaak aan vormings- en/ of ontwikkelingswerk. Dat blijkt uit de contouren-nota van de minister van onderwijs, dat blijkt ook uit het begrip permanente educatie. Het ge meentebestuur is gelukkig met de subsidiëring van het plaatselijk edu catief centrum, dat de samenwerking in allerlei vormen van volwassen vormingswerk wil bevorderen en de groei daarvan wil stimuleren. Men hoopt in Venray zelf grotere resul taten op dat terrein te gaan boeken. CULTUUR in zijn algemeenheid kost de ge meente Venray ook in 1986 wel enige centen: Subsidie culturele organisaties 72.500,- Subsidie culturele eventmenten 2.000,- Exploitatietekort cultureel centrum 581.844,- Expl.tekort muziekschool 428.273,- Subsidie vrije akademie 83.425,- Limb. Symfonie Orkest 37.050,- Bibliotheek-tekort 227.000,- Kunstzinnige voorz. 5.000,- Onderhoud monumenten 24.438,- Volksfeesten 22.150,- Muziektent 11.927, Ondanks deze niet geringe bij drage, wil de gemeente nog een kunstmarkt steunen en bevorderen dat er kunst uit geleend zal worden. Tentoonstellingen zullen worden ge subsidieerd en voor de kunstzinnige verfraaiing van woonwijken komt 'n extra fonds. T.a.v. de bibliotheek wordt thans onderzocht of een meer democra tische bestuurssamenstelling moge lijk is, of de school- en kerkdorp bibliotheken goed funktioneren en welke mogelijkheden er liggen om te komen tot nieuwbouw, al dan niet met andere instanties. Wat de muziekschool betreft schij- .- nen de kosten de pan uit te rijzen. Bekeken moet worden of er niet meer rijkssubsidie is los te peuteren of dat men anders zal moeten ko men tot verhoging van de lesgelden. Een subsidiëring van de aankoop van instrumenten door de provincie schijnt gelukkig in de lucht te han gen. REKREATIE krijgt een steeds stijgende belang stelling. T.a.v. de yerblijfsrekreatie is men in Venray gekomen tot een soort stabilisatie. Drie campings vindt men genoeg. Voor de dagrekreanten gaat men c.a. in de Ballonzuilbossen een pro jekt opzetten dat met een visvijver voor de mensen uit Venray en de regio nieuwe mogelijkheden geeft. Bij dit hoofdstuk wordt nog eens onderstreept het steeds erger wor dende vandalisme in de voor het publiek toegankelijke bossen. Recreatiegebied Vlakwater MEDEWERKING GEVRAAGD VAN HET PUBLIEK TEGEN MILIEU-VERONTREINI GING EN VERNIELINGEN Op zijn desbetreffende vragen in de raad kreeg WIEGANT te horen over het recratiegebied Vlakwter dat het nooit de bedoeling is geweest dat dit gebied in zijn geheel wan delgebied zou worden. De door de vragensteller gesignaleerde bomen- sterfte betreft de esdoorns b ij het zwembad, die door droogte gestor ven zijn. Dit najaar wordt voor zover 't gemeenteeigendom is het bosge bied gedund. Deze grove dennen bossen moeten de eerste generatie zijn, die het mogelijk gaat maken daar over jaren andere houtsoorten in te brengen. Tegen crossers, zowel met moto ren, brommers als fietsen, gaat de politie in dat gebied verder optre den. Het St. Odapark is nog altijd eigen dom van de Zusters Ursulinen, het heeft echter wel de aanwijzing ge kregen van passief recreatiegebied. Er kan dus niet in gebouwd worden. De gesiganleerde vuilnis rond het zwembad zal verwijderd moeten worden, terwijl van 't publiek, jong en oud, gevraagd mag worden, bo men en struiken te sparen. Er man keert daamogal eens wat aan Zoals bekend zouden wij aan het Water Zuiveringschap Limburg in Roermond inlichtingen vragen over door hen te nemen stappen tegen de weigeraars van de milieubelasting. Deze inlichtingen hebben we in middels ontvangen. Hier komen ze dan: 1. Mensen die voor de 2e maal ge weigerd hebben de milieubelas ting te betalen krijgen nog een aanmaning met een boete van 2,—. 2. Als dan nog niet betaald wordt, kunt u een dwangbevel krijgen. De kosten hirevan zijn 1% van de verschuldigde hoofdsom (belas ting aanmaningskosten) met een minimum van 15 In ons geval betekent dat een boete van 15, 3. Als later eventueel een gerechts deurwaarder wordt ingeschakeld, kunnen de kosten oplopen van 50,— tot 150,—. Het Water Zuiveringschap vertelt echter niet in welke gevallen zo'n gerechtsdeurwaarder wordt inge schakeld. Hier kunnen wij nu dus weinig over vertellen als we hier over meer informatie hebben, krijgt U dat zo snel mogelijk te horen. Verder nog dit: De kans zit er in, dat nog dit jaar de aanslag voor 1975 geheven gaat worden. Als dit ge beurt, kan iedereen weer opnieuw meedoen met de weigeraktie. Milieuaktiecentrum Nederland MAN Inlichtingen: Veltumse Kleffen 316, tel. 2755; Bachstraat 88, tel. 4145; Mackenhof 3. voor advertenties Peet en Maas

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5