Opening scholen Leunen dat proef je! Sportzaken en Jeugd- en Jongerenwerk in Venray Oorlogsherinneringen 0 extra zacht GOBLET BEERKENS BANDEN WENNEKER Ueilig het najaar in. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN JONGE JENEVER Kwaliteitshanden loodsen U ueilig door najaar en uuinter. VRIJDAG 24 OKTOBER 1975 Nr. 43 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG S PEEL EN MAAS voor Al uw dranken DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) De uitbreiding van de kleuterschool met een derde speel-werklo kaal, de realisering van een peuterspeelzaal en nieuwbouw en uit breiding van de basisschool met 5 nieuwe lokalen, en gemeen schapsruimte en verschillende neven ruimten, dat alles versierd met een nieuw spelelement van Gussen Wie, ken Leunen vrgdag officieel gaan openen. Dat is dan ook een bijzonder ple zierig feest geworden, waarbij wet houder van Oers 'smorgens de scho len kon „dopen" en wethouder Joh. Loonen ze 's middags officieel kon openen. De kleuterschool gaat Pimpeloen- tje heten, naar een van de figuren rond beertje Colargol. De basis school kreeg de naam „De Meent", waarmede men vroeger de gemeen schappelijke weidegrond aanduidde. GESCHIEDENIS In een feestelijke vergadering in de nieuwe gemeenschapsruimte van de school wees de voorzitter van het schoolbestuur dhr. A. de Kroon op de geschiedenis van het enderwijs in dit kerkdorp. Figuren als mees ter de Haan en meester Vissers heb ben veel betekend voor het lager onderwijs aan de jongens, terwijl de zusters Ursulinen zich vooral be zig hebben gehouden met datzelfde onderwijs voor meisjes, tot zij in 1955 de meisjesschool overdroegen aan het Leunse kerkbestuur. Het waren ook de zusters Ursu linen, die in de dertiger jaren in het patronaat begonnen met de „be waarschool", terwijl dat onderwijs daarna in een klas van de meisjes school terecht kwam en in 1961 een eigen school kon betrekken. Als in 1968 beide basisscholen worden sa-, mengevoegd, staat het kerkbestuur voor de beslissing wat te doen met de oude meisjesschool. In 1969 als het huidige hoofd, de heer B.ovee, naar Leunen komt, wordt met in spectie en gemeente overleg ge pleegd over mogelijke nieuwbouw en daartoe ook besloten. Als in 1971 de urgentieverklaring van het mi nisterie er komt, kan niets gedaan worden omdat de benodigde grond niet goedschiks te krijgen is. Daar is uren en dagen over vergaderd, maar de resultaten waren nihil. In 1972 duikt het plan op cm beide scholen te gaan kombineren, maar oo!k hier komen grondproblemen weer roet in het eten gooien. Dat duurt het enderwij zerscorps uitein delijk toch te lang, zodat men tot harde akties overgaat in de vorm van protest-kranten. Dat prikkelt en uiteindelijk wordt in 1974 de op lossing verkregen via de Kapelweg, waarbij de gemeente als opdracht gever gaat fungeren. De resultaten mogen er nu zijn, waarbij vermeld moet werden dat de ouders zich bij de nieuwbouw niet onbetuigd heb ben gelaten en ruim 5.000,wis ten te besparen door zelfwerkzaam heid, waarvoor elders iets anders gerealiseerd kon worden. UIT DE ZORGEN Wethouder Loonen onderstreepte wat de voorzitter vertelde dat Leu nen nu wat zijn basisonderwijs be treft, uit de zorgen is. Maar 't heeft wel problemen opgeleverd, zoals ook de opening nog problemen gaf. Was het aanvankelijk de bedoeling dat burgemeester Schols de opening zou verrichten, door zijn vertrek naar Den Haag, zou mevr. Rutten- Tielen als wethouder van onderwijs dit karwei klaren. Maar die vertrok naar Spanje vanwege een toch al uitgestelde vakantie en zo stond hij nu voor de taak de officiële opening te verrichten, ook al omdat hij met de grondverwerving zich voor de Leunse school had moeten inzetten. Hij kon aannemer Nelissen alleen maar gelukwensen, met de vlotheid waarmede deze uitbreiding en nieuwbouw tot stand is gekomen evenals architekt de Vries, die voor deze school liefst twaalf nieuwe plannen op tafel had moeten breng en. Hij dankte het schoolteam voor hun geduld en uithoudingsvermogen dat ze nu echter beloond zien met een onderkomen, waarin het eigen tijdse onderwijs zijn kansen krijgt. Dat het de gemeente ernst is dat on derwijs in de gehele gemeente goe de kansen te geven blijkt uit de nieuwbouwplannen welke men heeft in Ysselsteyn, Oirlo, Oostrum, Mer- 3elo en Venray, waar de Di\ Poels- school misschien vervangen gaat werden. RECHT OM KIND TE ZIJN Ook de inspecteur van het lager enderwijs dhr. Bettinger feliciteer de Leunen met deze fijne akkomo- datie, al gaf hij toe dat een voorbe reidingstijd van 7 jaren te veel van het goede is. Bij alle vernieuwingen in het onderwijs vergeet men wel eens dat een der grootste rechten van het kind is, kind te zijn en zich in spel te kunnen ontplooien. Dat recht wordt gelukkig in Leunen aan het kind nog volop gegund en ook n deze vernieuwde en nieuwe ak- 'comodatie is daartüe alle gelegen heid, zo stelde deze inspecteur. Mevr. van Lier, de inspectrice van het kleuteronderwijs wees er op dat 't kleuteronderwijs lang in de tocht heeft gestaan maar nu erkend wordt als een wezenlijk deel van het totale onderwijs en geintegreerd wordt met het basisonderwijs. Dat in Leu nen in deze uitgebreide en ver nieuwde scholen daar ook aan ge- lacht wordt, noemde ze een extra gelukwens waard. De heer van Bavel ken als voor zitter van het cuderkomitee geluk wensen en cadeaux overbrengen na mens de ouders. De .kleuterschool kreeg een pick-up met bcxen, ter wijl voor de basisschool koffie-ap- paratuur beschikbaar komt. De voorzitster van de dorpsraad mevr. Claessens bood een peuter- heekje aan voor de bibliotheek in ie basisschool, opdat ook daar de Integratie zou kunnen groeien en hoopte dat de nieuwe gemeen schapsruimte, die bij de school is ook bij zal dragen tot een beter kon- 'akt met het gehele dorp. DANKBAAR was de heer Bovee, dat alles nu ach- 'er de rug is en dat men in een prettig, leefbaar en modern geoutil leerd gebouw voortaan les kan ge ven. Dat ook de jeugd zelf daar zijn plezier in had, heeft men kunnen merken aan het uitbundige feest, wat ze die ochtend georganiseerd had met toneel, film en- fancy-fair, waaraan liefst 50 ouders hadden meegewerkt. Hij dankte allen en iedereen, die ~p welke wijze ook had bijgedragen tot deze vernieuwing, verbetering en opening en vertrouwde dat en de ouder-participatie en de integratie kleuter- en basisonderwijs nu nieuwe kansen zouden gaan krijgen. Voor dat laatste zou de bouw van 'n nieuwe gymzaal tussen beide scho len al een goede schakel kunnen vormen. Pastoor J. Haenen zegende'tot slot het gebouw in met een gebed, waar na de Rubensammler aan bod kwa men en de jeugd de voornaamste gasten op bolderwagens naar buiten bracht voor een rondgang door de kleuterschool. De gemeenschapsruimte bleek te klein om alle gasten te herbergen, waaronder praktisch alle hoofden van scholen uit de gemeente waren alsmede, de directies van de middel bare scholen en vele ouders. Die melden zich ook zaterdag, toen heel Leunen via een open dag zelf kon zien dat de nieuwe scholen er inderdaad mogen zijn. Rikken in Leunen Uitslag rikwedstrijd 13 okt.: Ie prijs Ousters, Oirlo 2e prijs J. Holtakkers, Leunen 3e prijs Mevr. Martens, Leunen 4e prijs J. Thielen, Venray Middelprijs Mathijssen, Venray De volgende rikwedstrijd is maan dag 27 oktober om 8.00 uur in café- bar „De Steeg". Vergadering Bestuurskommissie In de laatste vergadering van de bestuurskommissie voor sportzaken en jeugd- en jongerenwerk deed voorzitter van Oers mededeling dat de Sportraad Limburg Venray ge vraagd heeft deel te nemen aan het projekt sportieve rekreatie. In dit prejekt wil men groepen gaan be trekken, die anders slechts moeilijk aan spert toekomen, zoals b.v. be jaarden, invaliden, huisvrouwen e.d. Dat wordt op den duur een lande lijke aktie, maar via enkele proef- objekten wil men vooraf komen tot een goed programma, een goede be geleiding en koordinatie. Nu moeten plannen voor de on derscheidene groepen worden ge maakt, waarna een programma voor Venray wordt opgesteld. Daarbij zullen namens de bestuurskommis sie mevr. Eisen en dhr. Pennings deel hebben. Dhr. Zandbergen zal zich met een an ander belasten, terwijl hij de hulp krijgt van een begeleidings kommissie, terwijl bij de uitvoering ook een groep voor kontrole en on derzoek gaat werken, die aan de landelijke dienst uitslag kan geven over het al dan niet gelukken van bepaalde onderdelen. VERLICHTING RUITEROEFENTERREINEN De subsidieaanvraag voor ver lichting van de oefenterreinen van Oestrums en Venrays ruiterclub heeft nog al wat tongen in beweging gebracht. In deze vergadering kwam men tot een eensluidende regeling t.w. dat de ruiterclubs maximaal daar voor 2500,van gemeentewege kunnen krijgen, mits dat oefènveld 60 x 30 meter is (een voorstel van de hippische bond) en er 6 lampen op komen aan masten van 8-10 me ier, met een totale lichtsterkte van 50 lux (Philips advies). Hoe men het dan verder versierd bij de ruiter clubs, is een zaak die buiten de ge meente gaat, al houdt gemeentewer ken zowel afmetingen van de oefen terreinen als de opzet van de mas ten en verlichting in de gaten. Die mceten kontraktueel onvervreem- baar zijn. De rekeningen worden achteraf gekonbroleerd. Daar is lang en breed nog over gepraat, maar bovenstaand is wel de konklusie. Een verzoek van de Castenrayse ruiterclub om 5000, gemeentelijke subsidie voor terrein verbetering van haar buitenmane ge in Castenray ging ook nu weer de mist. in. Reeds eerder heeft na melijk een nog duurder verzoek in- geidiend, waar toen b. en w. neen tegen hebben gezegd. Nu vond men niet alleen de kosten schrikbarend hoog. maar ontbreekt ieder inzicht "f die grondverbetering nu wel zo :s dat het „provinciaal" terrein is en dat men geen enkele schriftelijke zekerheid heeft dat terrein mini maal 10 jaren te kunnen gebruiken. Tenslotte is er dan nog het alterna tieve terrein op Hoogriebroek, waar "ok onder minder goede weersom standigheden de ruitersport beoe fend kan worden. Het verzoek werd terugverwezen met de mededeling dat men eerst een grondonderzoek wil ingesteld wil zien en dat men minstens de ga rantie wil hebben, dat het bedoelde terrein minimaal nog 10 jaren door de club bereden kan worden. JEUGDBELEID OP C.R.M. De direkteur van het Reg. Jeugd centrum dhr. Theunissen gaf de be stuurskommissie toelichting op de nieuwe begroting van CRM. Hij stelde dat de totale post jeugd zaken op die begroting met 20% ge stegen is, maar grotendeels op gaat aan grotere Icon- en salariskosten. Dat daarbij b.v. voor het vrijwilli gerswerk maar 14% verhoging uit de bus is gekomen, toont al aan dat er weinig meer speelruimte komt. Üitgangspunt van het jeugdbeleid wordt meer en meer, dat jongeren in de gelegenheid moeten worden gesteld een bijdrage te leveren aan de ontwikkeling van de samenle ving. De komende jaren zal deze ge dachte voor het beleid nog belang rijker worden. Jongeren moeten meer dan ooit de gelegenheid heb ben eigen ideeën te ontwikkelen, ei gen verantwoordelijkheid te dragen, eigen keuzen te maken met betrek king tot hun toekomstige maat schappij. Een jeugdbeleid dat daar op is gericht, kan worden omschre ven als een vermaatschappelijkt jeugdbeleid. Gesteld kan worden dat bij een dergelijk beleid de ak- tieve participatie aan de maatschap pelijke ontwikkeling centraler staat dan de voorheen benadrukte bege leiding op weg naar volwassenheid. Binnen deze keuze voor partici patie kan de prioriteit voor het in halen van achterstand tot zijn recht komen. Dit bleek reeds uit de pu- blikatie van de nota over Werken de Jongeren Organisaties en het zal in de toekomst o.a. blijken uit een grote aandacht voor edukatieve voorzieningen, in samenhang met diverse vormen van sociaal-kultu- reel werk. Het spreekt vanzelf dat een der gelijke op participatie gericht beleid een zaak is, die verder reikt dan de afdeling Jeugdzaken. De participa tie van jeugdigen is ook op andere ministeries en op andere afdelingen binnen dit ministerie aan de orde. In verschillende overlegsituaties wordt daarom getracht aan dit ver maatschappelijkt jeugdbeleid een inhoud te geven. JEUGDBELEID IN VENRAY Een poging om al was het maar de cpzet van het jeugdbeleid in on ze gemeente aan de hand van enke le vragen aan de orde te stellen in deze vergadering ging de mist in. Men wenst een diskussienota van 't dagelijks bestuur over deze materie en zal aan de hand van die nota dan proberen inderdaad te komen tot 'n basis voor het Venrays Jeugdbeleid, waarbij dan in de jeugdnota gesig naleerde tekortkomingen natuurlijk belicht moeten worden. Aan die kluif gaat het dagelijks bestuur' nu beginnen. Bij de RONDVRAAG kwam de grondverwerving voor de tennisvelden nog ter sprake. Dat blijkt nog altijd niet rond te zitten en men is nog naar oplossingen aan het zoeken. T.a.v. het jeugdhuis in Oirlo blijkt een nieuwe ontwikkeling op gang te komen nu men de school gaat vernieuwen. Men wil pogen daa reen gemeenschapsruimte te kreeëren, zodat men een reeds toe- daar een gemeenschapsruimte te opschort in afwachting van dat overleg. De instruktiegoot in het zwembad is neg altijd een steen des aanstoots bij mevr. van Eisen, doch die dem pen of verwijderen kost nog altijd te veel geld. EUTERPE NIEUWS Donderdag 23 oktober 19.00 uur repetitie leerlingen Prinsenhof; 20 uur repetitie harmonieorkest Prin senhof. Vrijdag 24 oktober kienen op bouwen' 18.00 uur: B. Jongmans, G. Hendriks, R. Vullings, F. Twigt. Opruimen 22.15 uur: P. Voesten, P. Verstegen, E. Lucassen, Th. Hen- drickx, W. van Els, P. Willems. Donderdag 30 oktober 19.00 uur repetitie leerlingen Prinsenhof; 20 uur repetitie harmonieorkest Prin senhof. Zondag 2 november medewerking dodenherdenking Algemene Be graafplaats. Vrijdag 21 november jaarlijkse Cecealia viering. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING Zondag 26 oktober 11 uur tot 12 uur repetitie voor het gehele koor. Dinsdag 28 oktober, 19.30 uur re petitie voor de sopranen en alten, cm 21 uur voor de tenoren en bas sen. Zondag 2 november repetitie als op zondag 26 oktober. De repetities worden gehouden in de A.B.O.-school, Ursulastraat. Indien u verhinderd bent, dan ge lieve u zich af te melden bij: J. Steijlen, Kolkweg 3, tel. 1221 of mw. W. Manders-Weijers, Wilhelmina- straat 4, tel. 4001. JKvel u M L.P. AVOND A.s. zaterdag 25 oktober wordt er in Veltum weer goede muziek ge draaid tijdens de L.P. avond. We hopen dat iedereen, die van goede muziek houdt, komt. De leiding. Oberstudienrat H. Bosch uit Gel- dern heeft in zijn overigens wel in teressante lezing over de oorlog tus sen Rijn en Maas de leden van de Geschied- en Oudheidkundige kring Venray weinig nieuws verteld. Over het incident bij café Backus aan de grens bij Venlo-Niederdorf in november 1939, waar captain Best en major Stevens van de Engelse Intellegence Service, met de Neder landse luitenant Klop en hun Ne derlandse chauffeur Lemmens door de Gestapo overvallen werden, ver telde hij, dat de Engelsen overtuigd waren van een Duitse oppositie te gen Hitier, welke oppositie zij wil den steunen. De Gestapo over tuigd dat er geen binnenlandse op positie was speelde het spel mee, om op haar beurt bewijzen in han den te krijgen dat Nederland niet n eutraal was, wat dan ook in mei 1940 wel duidelijk gesteld werd. Toen bovendien in november 1939 in de Bürgerbraukeller in München, een aanslag op Hitler gepleegd werd wa sHitler er zelf van overtuigd, dat de Intellegence Service hierach ter stak en wou dat door de gevang enen bevestigd zien. Dat bij deze aktie nabij Venlo ook betrokken waren Skorzeny, die later de Duce Mussolini heeft bevrijd, en de man, die via een overval op het radiostation van Gleiwitz Hitier de kans bood Polen binnen te vallen was een van de opmerkelijke dingen die de heer Bosch in zijn lezing naar voren bracht. Over de strijd op de 10e mei 1940 bevestigde de heer Bosch nog eens dat het Duitse leger de 30e en 56e divisie gereed had staan om via de brug van Venlo naar Antwerpen door te stoten en de 254e en 256e divisie, die via de brug in Gennep de para-troepen rond Rotterdam te hulp moesten ko men. Omdat het Duitse leger toen slecht was uitgerust en b.v. slechts gum mi-bootjes had om rivieren en ka nalen over te steken waren de plan nen voor de verovering van de voor naamste bruggen de meest gewich- tigen. Ondanks het feit dat men N.S.B.- rs inschakelde, Duitsers in Neder landse soldatenkleding stak en als marechausees liet voorkomen, is het alleen in Gennep gelukt een twee tal treinen over de brug te brengen, die later onvoldoende bleek voor de Nachschub. In Venlo liet men een trein vast lopen op het station en wist men on danks dat de Duitsers reeds op de brug waren de brug alsnog in de lucht te krijgen. In Roermond wa ren de Duitsers vermomd als stu- cadoors, maar de brug ging. In Nij megen trachttee men via een rijnaak de springlading onschadelijk te ma ken, maar de brug ging. In Gennep kon men de brug niet de lucht in krijgen, maar wist men de pantsertrein in Mill tot ontspo ring te brengen. Maar de Duitsers waren daarmee wel achter de Peel- Maasstelling, die naar overtuiging van de heer Bosch, veel te slecht was uitgerust omdat de legerleiding te veel aandacht had voor de ves ting Holland. Dat de Gennepse brug in handen van de Duitsers viel, werd mede veroorzaakt door het feit dat op het moment dat de Duitsers naderden slechts één man als wacht op de brug stond, terwijl duidelijk van te voren bevolen was dat de brug min stens door twee man bewaakt moest worden en reeds alarm gegeven was. VLIEGVELD VENLO Over het vliegveld Venlo wist de heer Bosch interessante dingen te vertellen. Zo stelde hij dat de Duit sers, daartoe gedwongen door Britse bombardementen in Duitsland zelf, al vrij snel begonnen buiten Duits land vliegvelden te bouwen voor dag- en nachtjagers om deze bom bardementen buiten Duitsland te houden. In oktober 1940 werd aan de bouw begonnen, waarbij op een gegeven ogenblik meer dan 15.000 mensen, grotendeels vrijwillig, aan het werk waren. In een half jaar tijd werd dit uitgebouwd tot een van de grootste vliegvelden van Eu ropa. Veel werklozen vonden daar gced betaald werk en dat moet, vol gens de heer Bosch oorzaak geweest zijn dat zoveel Nederlanders aan de aanleg van dit vliegveld hand- en spandiensten bewezen. Het vliegveld is praktisch de hele oorlog in gebruik geweest en heeft zijn aandeel gehad in de verdediging van het Roerge bied, teen later de grote Britse en Amerikaanse bomeskaders Duits land binnendrongen. Het was ook in Venlo dat het eerste raketvlieg tuig werd ingezet, een machine, die met geweldige kracht als het ware naar boven werd „geschoten" en dan vier minuten daar zij-n dodelijk werk kon doen, voor hij weer terug moest naar de aarde. Menigeen heeft gedacht dat ook de VI vanaf dat vliegveld naar Engeland gelan ceerd werd doch dat is niet juist. Wel zijn vanaf dit vliegveld vlieg tuigen naar Engeland gegaan, waar op de V2 gemonteerd was, die dan aan Engelands kust vanaf dat vlieg tuig gelanceerd werd. In augustus 1944 hebben de Amerikanen hun eerste grote aanval op dit vliegveld verricht tot ze op de 3e september met een bommen tapijt verder ge bruik onmogelijk maakte. BRUGGEHOOFD WANSSUM De operatie Schneemann, zoals de vestiging van een bruggehoofd over de Maas in Wanssum in Duitse krin gen bekend was, ging op 1 januari 1945 van start. Oudejaarsdag had men van Duitse zijde alle beschik bare vliegtuigen in deze sektor bij een gehaald om in een laatste ver twijfelde vlucht vriend en vijand nog eens te laten zien dat de Luft waffe nog lang niet verslagen was. Die heeft op oude-jaarsdag toch nog de nodige klappen gehad, niet het minst van de eigen Duitse lucht afweer, die van niets wist en de laatste tijd niet gewend was dat nog Duitse vliegtuigen in de lucht kwa men. Ondanks anders luidende verha len was deze poging volgens de heer Bosch geen andere dan om Engelse troepen te binden aan de Maasoe ver. De aanvallers hadden zelfs geen brugmateriaal bij zich en moesten weer met de befaamde gummiboten de Maas ever. De Engelsen waren inderdaad verrast en kwamen eni germate in paniek, maar toen ze na een dag of acht de tegenaanval in wilden zetten, bleken de Duitsers spoorloos verdwenen. Sckutterij 't Zandakker Het Zandakker wil in de naaste toekomst gaan bewijzen dat het nog springleven is. 't Zandakker heeft namelijk be sloten cm volgend jaar mee te doen aan de Limburgse' Schuttersfeesten, zoals o.a. het Oud Limburgs Schut tersfeest. Dat is geen kleine beslis sing want het betekent niet alleen dat men uit de Brabantse Bond stapt doch zeker de schietuitrusting moet veranderen en vernieuwen. Om al deze plannen uit te werken, is er nog veel wehk te verzetten om goed voor de dag te komen. Daarom roep 't Zandakker alle mensen op, die weieens in een gilde hebben gewerkt, in welke funktie dan cok, zich voor dit gilde beschik baar te stellen. Ook Venrayers, die interesse heb ben in het gilde, zijn van harte wel kom. Ook hun hulp wordt op prijs gesteld, want het gilde dat al 375 jaar een Rooy's gebeuren is moet in stand worden gehouden. Het gilde-bestuur rekent dan ook op vele aanmeldingen. U kunt zich aanmelden op de vol gende adressen: J. Krijnen, Niessenstraat 11, Venray, tel. 4956, voorzitter; M. Lenssen, Ursulastraat, secretaris; Li Verberk, Gitaarstraat 15, Venray; H .Pirlo, St. Ceciliapad, penningm. Op goede banden Voor iedereen betaalbaar Trouwens een komplete kontrole op banden (onbalans en ontsporingen) en schokbrekers (op boge-testbank) kost U mets In 10 minuten rijdt U weer venlo, straelseweg 23 •v venray, zuidsingel helden, roggelseweg 9 1 br.oekhuizenvorst, schoolstraat 1 Ook voor onderhoudsartikelen.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1