het 60-jarige Jerusalem Gemeenteraadsvergadering Meerlo-Wanssum Lenen. En steeds weer kunnen opnemen wat u hebt afgelost. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN WIJKRAAD NOORD-WEST Geslaagd Venrays Mannenkoor Coupon: Ik wit graag meer weten over het ABN Plan-Krediet. Algemene Bank Nederland VRIJDAG 24 OKTOBER 1975 Nr. 43 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG SS PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 10S0652 VOOR At UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) De leerling staat centraal in Een middelbare school, die jaren bestaat, en daarbij dusdanig uit de kluiten is gewassen, dat je ze tussen de noodgebouwen bgna niet terug kunt vinden, toont duidelgk aan dat de behoefte aan onder wijs en vorming hand over hand toeneemt. We hebben in ons vorig artikel over het jarige Jerusalem gewezen op de geweldige meta morfose, die dat onderwijsinstituut vooral na de bevrijding heeft endergaan. We wezen er op hoe Jerusalem van een besloten pensionaat voor „juffrouwen" een open middelbare school is geworden, waarin jongens even gewoon als meisjes zijn en het aantal externen in enkele jaren ge groeid is tot 824. We hebben verder gezien hoe de zusters Ursulinen die eens de grond leggers en uitbouwers van dit onder wijs waren, zich praktisch geheel hebben teruggetrokken. En we heb ben aangetoond hoe in de naoorlogse tijd de scholengemeenschap is ge groeid tot een volwaardig onderwijs instituut, dat naast en met 't Bosch- veldcollege zorgt voor een verdere ontwikkeling van de jeugd uit deze regio. En toch ONTWIKKELING Wie de vooroorlogse middelbare opleiding gevolgd heeft, autoritair en van de eerste les de beste al ge richt op het dan nog verre eindexa men, zit wel eens te hikken tegen de huidige wijze van enderwijs, waarin dan het democratisch be wustzijn zoals dat heet aan het doordringen is. Het betekent in feite dat het een richtingsverkeer van boven naar on der bij het „oude" onderwijs plaats moet maken voor tweerich tingsverkeer, waarin ook de leerling zijn eigen verantwoordelijkheid, eigen mening, eigen levenswijze en eigen rechten en plichten heeft. Dat brengt onrust, ook al omdat nog altijd het eindexamen een be paald niveau van kennis vereist en weinig rekening houdt met de eigen opvatingen en interessen van de leer ling. Individualiteit van de leerling en het algemeen geldend leerstofniveau vermen een dilemma waarmee de scholen van dit moment te maken hebben en zelfs worstelen. Ook Je rusalem. STRUKTUUR Daar heeft men een beleidsstruk- tuur opgebouwd, waarmee aan dat centraal stellen van de leerling spe ciaal aandacht wordt geschonken. Naast de rektor, is er een konrek- tcr, die het onderwijskundig didak- tisch proces begeleidt, de leerstof plant en de leerdoelen aangeeft. Sa men met de konrektor pedagogische zaken probeert hij meer vat te krij gen op 't leerproces en de leermoti- vatie. Beiden werken veel samen en ple gen voortdurend overleg met de en derwij skommissie, waarin docenten zitting hebben, de klassedocenten en de klassementoren. Daarnaast vangt ook de konrektor huishoudelijke za ken, leerlingen met problemen op. De klasseleraren en de mentoren van de differentiatiegroep in 4 en 5 Havo pogen op hun beurt de spon tane meningsvorming te stimuleren. Daarbij heeft de relatie met de leer lingen vaak een informeel karakter in die zin dat de docenten de leer lingen als partners beschouwen.... TEGEN AAN HIKKEN En dat is voor de buitenwacht we zeiden dat hierboven reeds gewend aan de autoriteit van hun vroegere leermeesters, soms reden om vraagtekens te zetten. Waar blijft op die manier het gezag? Ver went men op die manier het kind niet? Geeft het niet te veel vrijheid? Jerusalem gaat er van uit dat ge zag niet gemaakt wordt door erbo ven te staan en een machtspositie, maar door een authentieke relatie, waarbij ook strengheid en het stel len van eisen een evenredige plaats hebben. Het kind leren zijn mening te vor men met eigen argumenten, stimu leert kreatief denlken. Studielessen worden dan ook niet gebruikt voor het bijspijkeren van zwakkere leer lingen, doch in het leren luisteren, communiceren, diskussiëren en zich emotioneel uitdrukken en het aan leren van goede studie-gewoonten. Verder op leert men hem of haar een keuze te maken voor het kiezen pakken met behulp van dekanen en een beroepskeuzeonderzodk. De docentenvergadering stellen ook de leerling centraal en niet het cijfer. Daartoe dient ook een psy chologisch onderzoek. Dat probeert men cok via de minder schoolse ak- tiviteiten, waarin men elkaar ont moet als mens. CENTRAAL Vraagt men de psycholoog W. van Dijk naar zijn mening, dan zegt hij: „Jerusalem tracht de leerling cen traal te stellen. We beseffen mkar al te goed ,dat dit slechts ten dele lukt. Er gebeurt in ieder geval iets en 't gebeurt uit een duidelijke paedago- gische visie. Jerusalem verwent niet, is niet links cf rechts. Dit heeft niets met de zaak te maken. Voor Jerusa lem is de leerling 'n kind met indi viduele achtergronden en met 'n ont wikkelingsgang, die met zorgvuldig heid tegemoet getreden moet wor den Dit rekening houden met de ach tergronden van de leerling heeft de schijn dat het de leervorderingen vertraagt. Het is gemakkelijker op grond van punten en normen zonder meer leer lingen te selekteren. De „zwakke ren" vallen af en het probleem is „opgelost". Jerusalem probeert de „zwakkeren" te begrijpen. Men merkt dan dat ze intellektueel niet altijd zwak zijn, maar dat er andere oorzaken zijn. Dit schijnt 't vlotte verloop van de leervorderingen te vertragen, maar wellicht komen er zodoende meer over de eindstreep. De eindexamenresultaten van Je rusalem wijken niet af van die an dere scholen." En wie zich in een van de vele nota's, de zgn. Contourennota van het Ministerie van O. en W. verdiept, die vindt daarin, zij het dan in fraaie ambtelijke zinnen, feitelijk diezelfde gedachten. Dat een 60-jarige jong genoeg blijkt om in deze een voor beeld te vormen, is bij alle felicitaties een extra felicitatie waard. Trefcentrum „Ncord West" Ursulastraat 2, Venray ONTSPANNINGSAVOND Vrijdag 24 okt. a.s. is er dan weer het begin van ons winterprogramma. Deze avond begonnen we met een gezellige dansavond, met orkest, om 20.00 uur. RIKKEN Vrijdag 7 nov. beginnen we aan de EERSTE van de 5 rikavonden. Hier kan door eenieder aan deel genomen worden, die hiervoor inte resse heeft. Ook mensen van buiten onze wijk zijn van harte welkom. Het inschrijfgeld bedraagt f 1,De aanvang van de eerste rikavond is cm 20.00 uur. De aanvangstijd en de data van de volgende avonden zal cp 7 nov. met U worden besproken. Tot ziens in het „Trefcentrum". DISCO „DEN DISSEL" Meisjes en jongens. Zaterdag 25 okt. is er weer een discc-avond voor eenieder die in het bezit is van een pasje, voorzien van foto met stempel. Mochten er nog zijn die geen pasje hebben, kunnen dit 's avonds nog in hun bezit krij gen tegen inlevering van 1,en een pasfoto, maar ook de leeftijd van 14 jaar bereikt hebben. De leiding van „Den Dissel" Onze vroegere plaatsgenoot Huub Thielen slaagde op 2 oktober j.l. aan de Erasmus Universiteit te Rotter dam voor het doctoraal examen eco nomie. Fietspad Meerlo Venray Praktisch geen houwahtiviteiten De raad van de gemeente Meerlo- Wanssum kwam onder voorzitter schap van de weer herstelde voor zitter, burgemeester drs. Dittrich, in periodieke vergadering bijeen. Omdat het de eerste werkverga dering was van de nieuwe gemeente secretaris, de heer van Megen, heet te de raadsvoorzitter hem welkom en sprak de hoop uit op een lang durige en vruchtbare samenwerking. De eerste agendapunten bleken hamerslagen te zijn. Zo had de raad geen bezwaren tegen de wijziging van de algemene politieverordening, de overname van de riolering in de Brugstraat te Wanssum 1.712,62) en de beschikbaarstelling van een krediet van de aanpassing van de riolering ter plaatse 6600, De raadsvoorzitter vertelde, mede in verband met de aanleg van het fietspad in samenwerking met de gemeente Venray vooral ten behoeve van de leerlingen uit de gemeente Meerlo naar het voortgezet onder wijs te Venray, dat gemiddeld 370 fietsers en bromfietser per dag ge bruik maken van deze kortere weg naar Venray. Ook auto's en tracto ren maken er nu gebruik van. Het rijwielpad wat er in samenwerking met de gemeente Venray komt, zal op fifty-fifty basis worden aangelegd derhalve voor beide gemeenten een bedrag van 31.250,De raad had geen bezwaren zeker nu van de zij de van G.S. geen moeilijkheden te verwachten zijn. Men hoopte dat spoedig met de aanleg begonnen zal worden. Uit verkeerstechnisch oogpunt moet de gemeente de beschikking hebben over een perceel grond te Wanssum om de aansluiting Pastoor- straatWanssumseweg te kunnen verbeteren. De eigenaren van het be nodigde perceel grond waren bereid dit te verkopen en de raad had geen bezwaar. De bewoner van de wening Nieuw- straat 41 te Blitterswijck zal cen7 trale verwarming gaan krijgen. De raad verleende de medewerking. De restauratie van de oude kaar ten en meetboeken van de gemeen te Meerlo-Wanssum, daterende uit de 18e en 19e eeuw, zal door de Nor- bertinesse.n van Oosterhout gebeu ren. Of het gevraagde bedrag van f 5.000,voldoende zal zijn is met geen mogelijkheid te zegggen. Des- cndanlks keurde de raad dit voorstel goed, mede omdat deze kaarten waardevol blijken te zijn en gered moeten werden van de ondergang. Straks zullen die kaarten worden tentoongesteld. Hoe, dat is een vraag die men nu neg niet heeft opgelost. Zit het venijn dikwijls in de staart, ook bij deze raadsvergade ring. Het voorstel lag er om de sukses- volle rij vereniging Rijdt met Beleid te Meerlo een extra prestatiebijdra ge te verstrekken voor het behalen van het nationaal kampioenschap van 1500,Enkele raadsleden waren boos dat het college op de receptie al mededeling had gedaan van die prestatiebijdrage, zonder voorkennis van de raad. Maar hen werd duidelijk gemaakt dat het col lege bij die gelegenheid duidelijk had gesteld, dat zij de raad een voorstel zouden doen in die richting en dat de raad de beslissing zou moeten nemen. Ook een mededeling dat het col lege bereid zou zijn, de in oprichting zijnde manege te steunen, werd door enkele raadsleden voorbarig ge noemd. Er waren veel woorden over en weer voor nodig cm de raad dui delijk te maken dat het college eerst dan met een voorstel zal komen als een aanvrage wordt ingediend en de kosten bekend zijn. Het is geen ini tiatief van heden, maar dit speelt al jaren. Toen was het niet mogelijk cm daar een financiële bijdrage aan te geven, maar nu is het anders ge worden, zeker nu de rij vereniging het aan zijn stand verplicht is, meer te gaan doen. Het bevreemde het college dat uit de raad kritiek op hun beleid was gekomen, maar het college denkt er voor de toekomst niet aan om een andere beleidslijn te volgen. De voetbalvereniging Swolgense Boys kan een trainingsveld aanleg gen. De raad had geen bezwaren tegen de aankoop van grond voor dat doel en stelde deze grond ter be schikking van de voetbalclub. Geen bezwaar had de raad tegen aankoop van grond van het kerkbe stuur van Swolgen. Op deze grond zullen bejaardenwoningen worden gebouwd. Of en in hoeverre in het bestem mingsplan Swolgen weningen kun nen worden gebouwd, daarover zal de P.P.C. moeten beslissen. Deze heeft, tot heden, daarover een ande re mening dan het college. Men gaat proberen dat te veranderen. Onderzocht zal worden of de stop lichten te Wanssum niet goed funk- ticneren. Er zal de korpende jaren in de ge meente Meerlo-Wanssum bitter wei nig kunnen worden gebouwd en ze ker geen woningwetwoningen. De nota jeugd-, cultuur en sport zal binnenkort werden aangeboden. Nu werd wel de sluitende gemeente begroting aangeboden waarin de raad zich de komende tijd verdiepen kan. Vermelden wij nog dat de volgen de vergadering de vragen, gesteld door het raadslid Hendriks aan de orde komen cmtrent de bouw van de tweede bedrijfswoning en de te genwerking welke er tegen die bouw bestaat. De heer Hurenkamp was op deze vergadering niet aanwezig. Reegeit sneuvelde Op de Deurneseweg ter hoogte van de Rouwkuilen sneuvelde een vol wassen reegeit. De bestuurder van de persnoenauto E. uit Wanssum kon de reegeit niet meer ontwijken. De ze werd bij de botsing gedood. Groot alarm Zondagavond werd er groot alarm gegeven voor een verkeersongeval cp de Midden Peel weg. Venray s po litie, ambulance en brandweer ruk te uit. Het bleek dat een ernstig ver keersongeval was gebeurd tussen Rips en Elsendorp. Maar de rijks politie uit Gemert, de ambulance uit Helmond en de brandweer uit Bakel waren al aanwezig. Verkeersongevallen Op de Hoofdstraat te Oirlo werd tijdens een regenbui te laat bemerkt dat de personenauto bestuurd door de 35 jarige Fr. v. d. V. een links van de weg gelegen uitrit wilde in rijden. De achter hem rijdende auto bestuurd door de 28 jarige plaats genoot H. W. botste tegen hem op. Het bleef bij materiele schade. Op de kruising Beekweg-Molen- klefweg vond een soortgelijk onge val plaats. Nu waren daarbij be trokken de vrachtauto bestuurd door de 23 jarige C. H. uit Venray en de personenauto bestuurd door de 25 jarige mevr. M. M.-L. Ook hier materiele schade. Op de Grote Markt wilde de be stuurder van een personenauto na geparkeerd te hebben vanaf de par keerplaats wegrijden. S. uit Venray veroorzaakte daardoor een botsing met de personenauto bestuurd door zijn plaatsgenoot H. C. Het bleef bij lichte schade. Op de kruising bij de Eeuwige Lente vond het zoveelste verkeers ongeluk van dit jaar plaats. Nu bot ste de personenauto bestuurd door M. G. uit Nijmegen tegen de per sonenauto van de Venrayenaar K. aan. Ook hier lichte schade. Botsing met hoge snelheid Op de Maasheseweg wilde de 32 jarige vrachtautobestuurder G. W. uit Zuilichem de door hem bestuur de auto achteruit een inrit inrijden. Door onverklaarbare oorzaak werd de manoeuvre niet of te laat opge merkt door de met hoge snelheid over de Maasheseweg komende per sonenauto bestuurd door de 29 jari ge A. R. uit Nijmegen. Deze be stuurder moest met ernstige ver wondingen uit het wrak van zijn auto werden gehaald en naar het ziekenhuis worden vervoerd. OOSTRUMS HARMONIE EERSTE Zondag ging Oostrums Harmonie Sub Matris Tutela op concours in Leende onder leiding van hun nieuwe dirigent P. Poels. Ze wisten daar in de eerste afde ling met 298,5 punten ruimschoots de eerste prijs te winnen met het recht op promotie naar de afdeling Uitmuntendheid. Natuurlijk had de harmonie vele gelukwensen in ontvangst te ne men, nu ze net als de drumband al de repetities bekroond zag met dit sukses waarvoor men later in het jaar deze harmonie een receptie hoopt aan te bieden. Donderdag 23 okt. om 19.30 u. re petitie voor le tenoren en om 20.00 u. voor 't gehele koor. Zaterdag 25 okt.: Opluistering eucharistieviering te Castenray. Ver zamelen in uniform om 18.15 uur bij Hotel De Zwaan. Zondag 28 okt. om 11.30 uur repe titie voor 't hofkoor. Donderdag 30 okt.: om 19.30 repe titie voor de bassen en om 20.00 u. voor 't gehele koor. Vrijdag 31 okt. opluistering recep tie bij het huwelijk van ons lid J. Min. Tijdstip van optreden wordt nader bekend gemaakt. Op de j.l. gehouden repetitie wer den na een zangtest te hebben on dergaan weer 7 nieuwe leden gebal loteerd en wel: J. Emonts, C. Schip pers, J. Min, L. Nooyen, H. Bloemen, A. Fleurkens en H. de Jong. Dit wa ren de zangers die zich hebben aan gemeld voordat de ledenstop inging. Nogmaals wordt er 'n dringend verzoek gedaan aan die leden van 't hofkcor, die nog in 't bezit zijn van carnavalsuniformen, mutsen etc., de ze zo spoedig mogelijk in te leveren op de eerstvolgende repetitie! Op de j.l. gehouden kwartaalbe spreking werd in de vakature J. van Ampting, die wegens drukke werk zaamheden zijn bestuursfunktie niet langer kon vervullen, met algemene stemmen gekozen dhr. H. Gommans, Niessenstraat. Verder werd het besluit genomen om de uniformen te completeren met de aanschaf van nieuwe pantalons en dassen. Verder bleek uit de op somming van de komende aktivitei- ten door secretaris Wim Smits dat èn 't Mannenkoor èn 't Hofkoor een drukke periode tegemoetgaan. On der leiding van dir. Frans Verhof stad wordt er momenteel keihard ge werkt aan een geheel nieuw reper toire, hetgeen het koor in de toe komst alleen maar ten goede komt. Afmeldingen uitsluitend bij dhr. M. Aarts, tel. 1617 of hotel De Zwaan, tel. 1279. Dat kan. Met een ABN Plan- Krediet. 't Werkt namelijk zo: u spreekt met de ABN een bedrag af, dat u kunt opnemen wanneer u maar wilt. In z'n geheel of gedeeltelijk. Rente betaalt u alleen over opgenomen bedragen. Aflossen gebeurt maandelijks met een van tevoren afgesproken bedrag. Maar als dat zo uitkomt mag dat ook méér zijn. En 't afgeloste geld mag u ook weer opnemen. Is dat geen individuele, flexibele manier van lenen? Dat is nu een ABN Plan-Krediet. Dhr./Mevr./Mej.: Adres: Woonplaats: Heeft reeds rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, ABN-kantoor in: -TeL:. In ongefrankeerde envejop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Antwoordnummer 3502, Amsterdam. D61 Venray, Juliana singel 36a, telefoon (04780) 2565

Peel en Maas | 1975 | | pagina 13