60-jarig bestaansfeest Scholengemeenschap Jerusalem 4163 INSPRAAK BALANSTE Rayoncommissie in vergadering bijeen INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN TELEFOON NOOD Programma-overzicht feestelijkheden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan voor advertenties Peel en Maas Vergadering Dierenbescherming Jas ontvreemd VRIJDAG 17 OKTOBER 1975 Nr. 42 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS B VOO* AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) De kalender waarschuwt je, dat je aandacht moet besteden aan het feit dat de Scholengemeenschap Jerusalem in de week van 20 t.m. 25 oktober haar 60-jarig bestaan gaat vieren. Maar als je daar dan eens een kijkje gaat nemen cm wat van de sfeer en de omgeving te proeven, dan zie je dat verhaal opeens niet meer zitten Dan merk je dat je cuder wordt; dat Jerusalem voor je niet het huidige complex is, noch de nieuwe alweer te kleine school, maar dat je steeds weer teruggaat naar dat oude, voor oorlogse, trotse gebouwencomplex van Cuypers; dat je dwalend door de prachtige tuinen ieder moment een pensicnnaire verwacht liefst nog met de processie-sluier om en dat je er feitelijk met een schuldig gevoel rondloopt, want als Venrayse jong had je in die zusterlijke en maagdelijke burcht niets te maken JERUSALEM Alleen de naam al riep iets van bijbelse huiver over je, als snotjong. Je eerste schreden op het pad van onderwijs mochten dan in de be waarschool begeleid worden door Zuster Christien en Mère Theodora en Mère Marcella mocht dan met de voorbereiding op je eerste commu nie belast zijn, zij waren buitenpos ten van die burcht, die zich trots had teruggetroken achter de „begie- nenmuur". Servatius, St. Anna, Je rusalem, St. Jozef, Venray kende veel van de burchten, waar de gewone sterveling geen entree had, waar het leven een andere gang scheen te gaan en die telkens opnieuw de nieuwsgierigheid opwekten van dat snotjong. En als je eindelijk eens achter die „begienenmuur" kwam, dan waren daar de zusters, met de vreemde zwart-witte omlijsting van hun gerichten en de ruim vallende zwarte kleding, die zich zwevend schenen voort te bewegen en als voornaamste taak schenen te heb ben de slechte wereld, waartoe ook het snotjong behoorde, verre te hou den van d'élèves van het pensionaat. Je kwam in een andere wereld terecht, met veel groen, met veel ernstig kijkende mensen, met vreem de geuren uit de keukens, met grote gebouwen, met onbekende heiligen, met soeurs en mères, met zwarte en witte sluiers, met schoolkleding, die op bakkersbroeken leek. Een vrezm- de wereld, met vreemde mensen, warauit de buitenwacht geweerd werd en waar veel frans gesproken werd. GESCHIEDENIS Later hoor je de geschiedenis, die begint in 1422, meer dan 3Y2 eeuw geleden. Hoe daar in een huis nabij de in aanbouw zijnde Grote Kerk enkele vrouwen een huis van de „moderne devotie" stichten, die in 1435 hun nieuwgebouwde kapel toe wijden aan de H. Ursula en haar ge zellinnen. Ze leggen later geloften af en wor den kanoikinessen van de H. Augus- tinus. En als hun klooster een naam moet hebben, laten ze zich inspire ren door het klooster Bethlehem in Oostrum en noemen ze het hunne „Jerusalem" Tot de franse tijd hebben de Augustinessen daar gewoond en ge werkt, dan zou het klooster open baar verkocht worden en verdwij nen de religieuzen. Als we van de Franse zegeningen bevrijd zijn ligt daar het lege Jeru salem te wachten op nieuwe zusters. In 1838 komen acht Ursulinen uit het Belgische Thildonck in de beroem de huifkar naar Venray om daar een Bereikbare tijden: Elke wérkdag van 9 tot half 11 's morgens en van 7 tot 8 our 's avonds. De Algemene Hulpdienst kan u in elke situatie hulp bieden. Het is een groep mensen die zich vrijwillig inzet om een oplossing te vinden voor uw moeilijkheden Met wat voor proble men u ook zit, kom er gerust mee over de brug Bel 4163 nieuwe kloostergemeenschap in Je rusalem op te richten. Ze beginnen er een lagere school, een bewaar school eneen juffrouwenpensio naat. Dat gaat o.m. gebeuren door de bouw van een nieuw pensionaatge- bcuw, dat na de inzegening in 1884, in 1888 geheel uitbrandt. Dr. Cuypers dé bekende bouwmeester bouwt het weer op volgens een oud plan van architekt Kayser. SCHOLEN In 1915 wordt het gymnasium St. Angela opgericht. Nu 60 jaren gele den. Een belangrijk besluit, omdat daarmede Jerusalem een der eerste pensionaten is, die opleiden kan voor universitaire studies. Als dat in 1928 nog wordt aangevuld door de oprich ting van een middelbare meisjes school een uitvloeisel van een reeds eerder gestichte Mulo dan kan Jerusalem inderdaad een leer programma bieden, dat de pension- naires alle studie-mogelijkheden biedt. We zeggen met opzet pensionnaires omdat in die tijd het aantal uit Ven ray komende leerlingen praktisch nihil is. Die doorbraak is eerst vlak voor de tweede wereldoorlog geko men. Een en,ander bracht wel mee, dat men het bestaande gebouwen complex moest uitbreiden met een nieuw schoolgebouw, dat aan de Heuvelstraat verrees. Het oorlogeinde betekende ook de ondergang van klooster en school. Op 14 oktober brandt voor de twee de maal in haar geschiedenis Jeru salem af. Nu restten alleen nog rui nes. Maar terwijl het onderwijs ge concentreerd werd in Eysden, begon men hier aan de wederopbouw van het Venrayse Jerusalem. In 1951 was het zo ver dat school, pensionaat en klooster in Venray we derom betrekken konden worden, waarbij naast 130 internen ook 25 externen genoteerd konden worden. De grote metamorfose had zich vol trokken, niet alleen in de gebouwen, doch ook in de opvattingen, dat het juffrcuwenpensionaat uitsluitend 'n instituut was vcor buiten-Venrayse jongedames. Dat het snel ging is te concluderen uit het feit dat in 1965 bij het 50-jarig bestaan het aantal externen al 3x zc groot was als het aantal internen. De verhouding lag toen :397 91. Nu in 1975 zijn de cij fers 824 29. De Mammoetwet, cf liever de nieu we wet op het voortgezet onderwijs laat ook Jerusalem niet ongemoeid. Waarbij we eerst nog willen aan tekenen dat de scholen dan wel resp. St. Angela (gymnasium) en St. Oda (m.m.s.) waren gedoopt, maar deze namen hebben nooit sterk tot de mensen gespreken. Het was en bleef Jerusalem, ook al had men het over de scholen. Een derde metamorfose is het feit dat de Zusters Ursulinen zich steeds minder met de school gaan bemoeien. Hun aantal loopt sterk terug door vergrijziug en aantal leken lerares sen en leraren overtreft al snel het aantal nog meewerkende zusters. Als in 1970 de onderwijsmogelijkheden nog verruimd worden door de afde ling Atheneum is de scholengemeen schap compleet. Maar dan heeft zich intussen de vierde metamorfose vol trekken, want in 1969 zijn de eerste jongens de scholen ingehaald en daarmede is in feite van het „oude" Jerusalem weinig meer over. Hoe indringend deze korte geschie denis al weergeeft wat er in een mensenleven kan veranderen, toch is iets van de geest van dat „oude" nog altijd merkbaar, ondanks het feit dat een kleine duizend jonge mensen nu de plaats hebben inge nomen van de kleine honderd pen sionnaires, die eerst de welbeschutte élèves waren. Dat is de zorg voor goed onderwijs. Een onderwijs, waar de ouderen misschien niet goed wijs meer uit kunnen tegen de achter grond van hun eigen ervaringen. We willen trachten komende week in een tweede artikel ook nader hierop in te gaan. Intussen gaat Jerusalem beginnen aan het 60-jarig bestaansfeest. De werkgroep Inspraak heeft, na alle vakanties, de balans opgemaakt van wat er nog onder handen is. De werkgroep heeft nog een bezwaar schrift lopen tegen de plannen voor Veltum 2, maar heeft van de pro vincie daaromtrent nog niets ge hoord, zelfs niet dat de beslissing, welke binnen 6 maanden genomen moet worden, is uitgesteld. Men gaat hier nader over informeren. Een tweede bezwaarschrift, maar nu bij de Kroon, loopt nog over het centrumplan, met name tegen de aanleg van de noordtangent. Ook hierin is nog geen beslissing geval len, noch is iemand van de werk groep gehoord. Een ander aktiepunt was de in spraak bij de opzet van plan Land- weert. Maar hier blijkt de gemeente haar hele planning verlaten te heb ben en wat er nu gaat gebeuren, ook daarnaar zal men informeren. De werkgroep staat er wel op, tijdig de vergaderdata en de stukken door te krijgen, zodat inderdaad nog be studering mogelijk is. GOEDKOPE WONING De via de werkgroep inspraak ont worpen goedkope 3 kamer-woning schijnt onder tafel ,te vallen. Die plannen zijn nader uitgewerkt door het Centrum van Sociale Woning bouw, maar zijn daardoor zodanig veel duurder geworden, dat van de oorspronkelijke opzet al weinig meer te merken is. Dat is punt 1. Op de tweede plaats blijkt ook de woningvereniging niet zo bijster enthousiast meer te zijn, blijkens het feit dat een door haar Maandag 20 oktober: 09.00 uur: Start FAKKELLOOP in Eijsden. 19.00 uur: Aankomst in Venray. Ontsteking vreugdevuur. ±19.30 uur: Start feestavond voor leerlingen met discohoek in gymzaal I, band in de tent op het terrein, stille ruimte in tref centrum, creatieve werkvormen, pannekoeken, soep, etc. Dinsdag 21 oktober: 20.00 uur: Première toneeluitvoering „Lof der Stoutheid" in de sporthal. Tekst: Hans van Helmond Muziek: Rob Berben, Regie en produktie: Hans Coonen. Woensdag 22 oktober: 09.00 uur: Sportwedstrijden 1-2 klas 10.00 uur: Ralley 3-6 klas ±14.00 uur: Zeskamp 1-2 klas 15.00 uur: Aankomst ralley 3-6 klas Gehele dag kermis op schoolterrein 20.00 uur: Toneeluitvoering Donderdag 23 oktober: 09.00 uur: Sportwedstrijden 3-6 klas 10.00 uur: Ralley 1-2 klas ±14.00 uur: Zeskamp 3-6 klas ±15.00 uur: Aankomst ralley Gehele dag kermis op terrein 20.00 uur: Toneeluitvoering Vrijdag 24 oktober: 10.30 uur: Eucharistieviering in Petrus Bandenkerk met mede werking van het interscholaire koor Capriccio o.l.v. Pater Falco. 15.00 uur: Officiële zitting in de aula Spreker Dr. L. Hermans 20.30 uur: Personeelsfeest Zaterdag 25 oktober: 09.00 uur: Open dag voor de ouders 15.00 uur: Reünie oud-docenten en oudleerlingen in de aula Gedurende de gehele week: a. Sociale aktiviteiten b. Fototentoonstelling c. Expressietentoonstelling opgezet plan rond de Willem- en Odastraat in de lade blijft liggen. Er schijnen genoeg flats vrij te komen voor alleenstaanden. Een 3e punt is dat de subsidieregeling van opzet is veranderd, wat aan dit plan ook al geweld aan doet. En een 4e, maar verschrikkelijk voornaam punt, is het feit dat officiële instan ties alleen maar kunnen denken aan eengezinswoningen en aan huursub sidie. Vooral met die laatste denkt men alle problemen aan te kunnen en zo zijn daardoor goedkope wo ningen voor hen in feite taboe. Kortom men heeft de nodige te leurstellende ervaringen in deze op gedaan, maar wil nu toch nog eens de wagen aan het rollen brengen, door zowel de woningvereniging, als het ministerie eens naar de reden te vragen, waarom een en ander niet kan. CENTRUMPLAN Ook over de invulling van de rose vlek in het centrumplan is men in inspraakkringen niet kapot. Welis waar zit«een lid van inspraak in de bekende commissie ad hoe, maar die is nog maar eenmaal bij elkaar ge weest, Er werd op gewezen, dat men met het bouwen van de nieuwe Rabobank en met de plannen voor de omvorming van de Grotestraat tot winkelpromenade, alsmede met de besteding van de betreffende subsidie voor de verbetering van o.m. de hoek Pastoor Ruttenstraat- Langstraat in feite al volop bezig is met het centrumplan. Maar hoe men b.v. van de Grotestraat een winkel- promenade kan maken, zonder meer bekend te maken over de rest, is een van de vele vragen, die nog onbe antwoord zijn. Men gaat proberen daar wat meer duidelijkheid in te krijgen. STREEKPLAN Wiegant deelde mede te „kappen" met het streekplan. Hem is in de loop van het voorbije jaar wel dui delijk geworden dat dit een zinloze manier van werken is en een bijzon der frustrerende aangelegenheid voor mensen, die er tijd voor vrij maken. Voor hem hoeft het niet meer.En veel meer werd er niet meer over gezegd, als dat in een openbare vergadering voor 't streek plan Wiegant dat alles nog eens of ficieel bevestigen zal. RIJWIELPADEN Inspraak voelt er veel voor om de rijwielpaden aan te gaan pakken. In haar visie moet het in de toekomst mogelijk zijn dat vanuit ieder kerk dorp een rijwielpad naar het cen trum komt. Datzelfde geldt voor de wijken. Men vroeg zich af hoe het moge lijk is dat de gemeente b.v. een Hen ri Dunantstraat gaat aanleggen zon der rijwielpad. Daar is lang en breed over gepraat, maar men gaat eerst informeren hoe een "en ander elders gebeurt, welke plannen hier al be staan o.m. van het recreatieschap en zal dan een werkplan opstellen.' Middels vragen in de raad hoopt Inspraak ook te achterhalen wat men van plan is met Venrays groe ne long, t.w. het recreatiegebied tussen Merseloseweg en Kempweg. Dat „verpietert" met de maand en men wil nu exact weten of er plan nen zijn voor dat gebied en zo ja, wanneer en hoe die worden uitge voerd. En omdat alles van de grond te krijgen gaat mën weer eens vra gen om gemeentelijke subsidie. Bij de jongste vergadering van de Rayoncommissie legde het Oranje comité de wijk- en dorpsradenver tegenwoordigers de vraag voor, hoe men over het algemeen denkt over de viering van Koninginnedag. Het Oranjecomité organiseert dat f eest, wat uiteen valt in drie delen, t.w. spelen voor de schoolgaande kinderen, sportfeesten voor de op groeiende jeugd en een avondgebeu- ren voor de ouderen. Blijkt ener zijds dat mensen, die dag ervaren als een vrije dag, waarop men met de kinderen er uit kan, van de an dere kant wordt er gegromd dat er b.v. voor de jongeren, die niet in sportverenigingen zitten, weinig of niets te doen is. Ook in sommige on derwijskringen ervaart men het als minder prettig dat de organisatie van de kinderfeesten alleen maar een aangelegenheid is voor het on derwijzend personeel, dat daaraan een vrije ochtend kan spenderen. De rayoncommissie sprak duidelijk uit dat koninginneverj aardag wordt ervaren als een gemeenschapsfeest, dat men samen en met elkaar moet vieren. Dat die gezamenlijke viering ook gezamenlijk moet worden aan gepakt is dan de logische konse- kwentie. Men moet dit geen zaak laten zijn alleen van onderwijzend personeel, maar ook ouders en an deren dienen zich in te zetten om aktief een steentje bij te dragen. Dat gaat men in de dorps- en wijkraden nu verder uitwerken, waarbij zeker voor de dorpen voorop staat dat het kinderfeest gehandhaafd moet blij ven, maar voor de grotere jeugd via sport en spel beter iets centraal kan worden georganiseerd, zoals ook voor de ouderen zelf. Het Oranjecomité blijkt over dit alles nog gesprekken te voeren met oudercomité's, onderwijzend perso neel en andere organisaties, ook al omdat de snelle groei van Venray misschien een andere aanpak van dit feest noodzakelijker maakt dan voorheen. JEUGDWERKLOOSHEID Bijzonder lang heeft de rayon commissie stil gestaan bij het rap port over de jeugdwerkloosheid. Niet zo zeer om oplossingen aan te dragen voor de problemen als wel over de negatieve instelling van veel mensen t.a.v. de werkloze in het al gemeen en tegenover de jeugdige in het bijzonder onder de loupe te ne men. De maatschappij eist, zelfs met de bijbel in de hand, dat „men" werkt en degene, die dat niet doet, ook als er geen werk vcor hem is, wordt scheef aangekeken. Dat brengt ze ker voor de jeugdige, die het werk proces ook nog een stuk vorming tot volwassenheid heeft (wat hij nu ook al mist) weer problemen met zich als vervreemding, verveling, radeloos heid, tegenstand en zo meer. Dat groeit van kwaad tot erger, als niet dezelfde maatschappij een andere opstelling krijgt t.a.v. deze proble men. Daar is lang en uitvoerig over gepraat, waarbij de rol van arbeids bureau, scholen, verenigingsléven e.d. ter sprake kwamen. Zeker was dat ook in dit vraagstuk de discus sie eerst nog maar op gang aan het komen is, ook bij wijk- en dorps raden en dat men daar beslist wel mee wil werken om op de eerste plaats een mentaliteitsverandering bij het publiek te weeg te brengen, anderzijds de stuurgroep wil steunen in haar pogingen de negatieve ge volgen van deze werkloosheid in te dammen. RONDVRAAG In de rondvraag kwam aan de orde het feit dat maatschappelijk werkers onbereikbaar blijken in de avonduren en in het weekend en gepleit werd voor een altijd bereik baar telefoonnummer. Verder werd geklaagd dat men weliswaar het Groene Kruisbestuur gereformeerd had, maar dat nu op de bestuursvergadering van deze vereniging de afgevaardigden van de kerkdorpen zich niet lieten zien. Onder voorzitterschap van dieren arts drs. W. Kremer kwam de afde ling Venray van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren in jaar vergadering in De Burggraaf bij een. Meer dan 30 leden toonden hun blijk van belangstelling. De als be stuurslid aftredende Mw. Vullinghs en de heer Poels werden gedankt voor hun opvallende en onbaat zuchtige inzet gedurende vele jaren voor de afdeling. Hun plaatsen wor den ingenomen door mej. de Keizer en de heren Koenen en Vermeulen, terwijl de naar Zand voort vertrek kende hoofdagent de Vos werd op gevolgd door de politieman Eick- mans. In deze vergadering bleek duide lijk dat het dierenasyl van het echt paar van Bergen in Oostrum geen overbodige luxe is en nog dikwijls getuige is van veel dierenleed. Vo rig jaar konden er 58 dieren een plaats krijgen en is in de eerste 9 maanden dat aantal al toegenomen tot 64. Honden en katten krijgen, al leen onderdak in dit asiel, als de po litie is ingeschakeld. Er moet wel degelijk sprake zijn van zwerfdie ren, anders moeten de eigenaren de pensionkosten zelf betalen. Over de belangstelling voor de vereniging is men ook best te spre ken. Met bijna 100 leden is de ver eniging de laatste jaren gegroeid tot 185, terwijl door de inzet vgn Mevr. Thijssen-Leine Staarman het aan tal donateurs geweldig is toegeno men. DIERENDAG Komend jaar gaat men weer vol op aandacht besteden aan dieren dag. De vraag is wel of men dat via een optocht of via een andere mani festatie zal doen. Voor dit jaar kon het moeilijk omdat geen schouwburg noch markt beschikbaar was. Men zal in de loop van het jaar nog pro paganda maken voor meer leden. Verder komt er een aktie voor oude dekens, welke nog geschikt zijn voor het dierenasiel in verband met de naderende winter. Geklaagd werd over de stroperij in Venrays jachtgebied, waarbij ook het grofwild niet gespaard wordt. Men gaat het met het gemeentebe stuur in overleg om de op wachtgeld staande jachtopziener weer in dienst te kunnen nemen. Het blijkt dat dierenmishandeling toeneemt en dat nog al eens wat honden moeten worden afgemaakt De leden worden dringend verzocht hen bekende gevallen van dieren mishandeling ter kennis van de po litie te brengen. JEUGD Op deze vergadering kon de voor zitter nogal wat jeugd begroeten, die ook in het bestuur hun plaats ge kregen hebben. Hij vertrouwde dat ook de stijgende belangstelling voor de jaarvergaderingen zou blijven en dat de leden aktief zouden blijven om het dikwijls hulploze, dier te be schermen. Eigenlijk is het nauwelijks rele vant te reageren op een ingezonden brief van Anonymus „R" (van Ra denmaar?), geplaatst in Uw week blad van 10 oktober j.l. Toch zou ik er het volgende over willen zeg gen. In het midden latend, of de ge noemde wandschildering (welke ge kozen werd door de ouders van de peuterspeelzaal „Centrum" en di verse notabelen van dit plaatsje), voor de ene „deskundige" WEL en voor de andere „deskundige" NIET acceptabel is, kun je natuurlijk wèl afvragen of de „deskundige" R. te V. deze schildering zo hoog nodig onder de noemer „milieuvervuiling" moet plaatsen. En dat doet deze R. nu wel, maar daar plaatst hij zijn eigen vuilspuiterij dan automatisch ook onder. Dat zal deze Anonymus z'n bedoeling echter wel niet zijn denk ik zo, dus moet de grote Van Dale weer eens op de proppen ko men. Onder „vervuiling" wordt ver staan :„toestand van vervuild te zijn; sterke verontreiniging." Zie je nu wel dat je een beetje te veel overdrijft mijnheer XXXR? ECHTE milieuvervuiling is heus veel en veel erger, wind je daér nu maar eens goed over op. Dus doe je best en verder niet lelijk meer doen hoor! Leo Neyenhuys Tijdens een disco-avond in de kel der van Coninxhof werd een imita tie leren jaren ontvreemd. J. C. is hierdoor ernstig gedupeerd.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 9