Van een verre vriend kun je wat leren Gouden eremedaille Venrayse Meubelzaak schonk aan Zorgenkind Afscheid burgemeester FEEST BIJ DE LTS VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Udense lessen voor Venray VRIJDAG 10 OKTOBER 1975 Nr. 41 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOO"? AL UW ORANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR f 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) gemeente Uden zal eventuele reste- I rende tekorten subsidiëren. VENRAYS GEBEUREN Niet alleen door het werk van Ar chitectenbureau De Vries en bouw bedrijf J.P.A. Nelissen is Venray nauw betrokken geweest bij 't tot standkomen van dit sporthal/wijk centrumcomplex, maar ook door een openingsstunt zal Venray in Uden worden genoemd. Als gevolg van een weddenschap zal op de openingsdag zaterdag 8 november a.s. de heer W. G. M^ Michiels, hoofd van de buitendienst van het Venrayse bouwbedrijf de 25 km afstand tussen Venray en Uden hardlopend afleggen. Momen teel is nog in studie of en in hoeverre Venray nog in dit sportieve gebeu ren kan meedoen. In de middag wor- Enkele jaren geleden hebben we naar aanleiding van het eerste kontakt tussen de gemeentebesturen van Venray en Uden, een be zoek gebracht aan deze even als Venray zich snel ontwik kelende Brabantse gemeente. En om het gezegde, dat het gras op buurmans weidje veel groener is, geen geweld aan te doen, hebben we inderdaad moeten stellen, dat in Uden ogenschijnlijk veel meer mogelijk is, dan in ons dierbare Venray. Wij wezen toen al op het Udense winkelgebeuren met zijn passage en nieuwe winkelcentra, de prachtige sportaccommodatie, de infrastructurele voorzieningen etc. Sinds dit eerste bezoek aan Uden is er ook in Venray veel veranderd. De woonwijken Veltum en Molenklef zijn afgebouwd. Brukske is als het ware uit de grond gestampt, het Bergkwartier is klaar en Vlakwater nadert zijn voltooiing. Het sportveldencom plex „De Wieën" werd uitgeb reid, er kwamen nieuwe tennisbanen, een manege, een tennishal, een fraaie sporthal en een nieuwe al gemene begraafplaats, terwijl cok op de kerkdorpen diverse nieu we voorzieningen tot stand kwamen. MINDER KERNEN Maar ook in de gemeente van bur gemeester Schampers heeft men niet stilgezeten, getuige o.m. de nieuwe sporthal met zwembad, nieuwe za ken in het winkelcentrum, nieuwe woonwijken etc. En wanneer we pro beren een vergelijking te treffen tus sen beide gemeenten, dan zal de weegschaal wéér in het voordeel van Uden moeten doorslaan. Maar eerlijkheidshalve moeten we hieraan direct toevoegen, dat de ge meente Uden „slechts" de zorg heeft voor de kernen Uden, Volkel en Odiliapeel, terwijl Venray behalve met Venray-kom terdege rekening heeft te houden met de wensen van niet minder dan tien kerkdorpen! Dat betekent, dat d e kerkdorpen minstens recht hebben op een al dan niet bescheiden gemeenschapshuis, wanneer Venray-kom een schouw burg krijgt; dat de kerkdorpen trap veldjes moeten hebben, wanneer Venray een mooi sportveldencom plex heeft; dat Ysselsteyn en Oos trum een gymnastiekzaal kregen, toen in Venray een sporthal werd gerealiseerd. Het noodzakelijk ver snipperen van gelden laat zich der halve in Venray harder voelen, dan in Uden met haar drie kernen. GEMEENSCHAPSZIN Maar waar Uden Venray een goed voorbeeld kan geven dan is dat op het gebied van de gemeenschapszin. Men heeft daar een „Stichting Uden se Gemeenschap", die, gezien haar laatste aktiviteit, kennelijk het on mogelijke waar kan maken, dank zij de medewerking van velen. Deze laatste aktiviteit bestaat uit het realiseren van een sporthal an nex wijkcentrum voor de nieuwe woonwijk Melle, waar in totaal 1500 woningen komen, waarvan intussen al een groot aantal is gerealiseerd en bewoond. Was Venray destijds zeer trots op het unieke van de wijk Brukske, Uden is op haar beurt niet zonder reden bijzonder trots op dit bestemmingsplan met een grote ver scheidenheid aan woningen, met in teressante groenvoorzieningen en een waterpartij. VENRAYS AANDEEL Het is aan deze waterpartij, dat door en voor de Udense gemeen schap de nieuwe sporthal-wijkcen trum is gebouwd onder architectuur van het Venrayse architektenbureau De Vries door het eveneens Venray se bouwbedrijf J. P. A. Nelissen b.v., die overigens ook nog 198 Neduco- woningen bouwde in het plan Melle. Aan het totstandkomen van deze nieuwe sporthal c.a. gaat een niet alleen unieke, maar tevens een in teressante wordings geschiedenis vooraf. Omdat zowel het gebouw als de daaraan verbonden geschiedenis voor Venray en wellicht voor Brukske belangrijk kan zijn, wil len we graag „vermelden, wat in Uden mogelijk is geworden. Het initiatief voor de bouw van een sportaccommodatie werd geno men door de Udense Gymnastiek vereniging „Vlugheid en Kracht". Dcor het aanzienlijke ledenbestand ruim negenhonderd leden was men gedwongen de verenigingsacti viteiten ever een groot aantal accom modaties te spreiden; een situatie, die uiteraard niet bevorderlijk was voor de binding van de leden ten aanzien van hun club. Men streefde naar 'n' centrale voorziening, waar bij het uitgangspunt was een ge bouw, waarin alle aktiviteiten van „Vlugheid en Kracht" zouden wor den geconcentreerd en bovendien een paviljoen werd overgenomen. Later is daar nog een nieuw element aan toegevoegd, n.l. het onderbren gen in hetzelfde complex van een viertal bowlingbanen, met het doel voor het geheel een gunstige exploi tatie te bewerkstelligen. J COMBINEREN I Sinds dit initiatief in het begin van 1973 werd genomen, is enorm veel overleg gepleegd, ook met het gemeentebestuur. Toen bleek, dat de financiering van het projekt niet rond te krijgen was, werd door de gemeente een nieuw element aange dragen. Men was van oordeel, dat de situering van het complex aan de waterpartij in h et plan Melle, zich uitstekend leende voor het onder brengen van een trefcentrum ten be hoeve van die nieuwe woonwijk. In verband met de omvang, welke het aanvankelijke plan had aange nomen, met de financieringsproble men èn gezien de conutinuïteit, acht te de gemeente het gewenst de Stich ting Udense Gemeenschap te verzoe ken de opzet van „Vlugheid en Kracht" over te nemen en verder te ontwikkelen. Dat is gebeurd in janu ari 1974. Deze stichting, die de schou ders onder het projekt zette, ging studeren op de mogelijkheden en wensen ten aanzien van een uitbrei ding van het complex met een ruim te voor de wijk, iets als een klein gemeenschapshuis. Dit onderzoeik vergde overleg o.a. met het Provin ciaal Opbouworgaan en leidde tot wat tijdverlies. Dit laatste bleek geen ramp, omdat de kans op het ge reedkomen van de sportzaal vóór het schooljaar 1974-'75 geen haal bare kaart was. Het streven bleef er evenwel op gericht, de ruimte voor de aanvang van het cursusjaar 1975-'76 klaar te hebben, teneinde renteverliezen te voorkomen. In die opzet is men in Uden geslaagd. Het complex is als volgt ingedeeld: sportzaal (twee gymnastiekzalen) met vouwwand, afmetingen 22 bij 28 meter en 7 meter hoog; benodigde kleed- en wasgelegen heid met invalidentoilet; vergaderkamer met ruime entree; paviljoen-restaurant met keuken en berging;, ruimte voor de wijk met een oppervlakte van meer dan 200 m2 bevattende o.m. handvaardig heidsruimte, kinderspeelzaaltje, bestuurskamer, vergaderruimte, etc. De indeling is tot stand ge komen in overleg met de geko zen wijkraad. Vier bowlingbanen met zitaccom- medatie, compleet onder het tref centrum. De sportzaal is overdag in gebruik bij het onderwijs, met name het Kruisheren-college en de L.T.S. „St. Eloy" en 's avonds en tijdens het weekend wordt de ruimte benut door gymnastiekvereniging „Vlugheid en Kracht". Het paviljoen (restaurant) is ver pacht aan „Vlugheid en Kracht", die ook exploiteert, evenals de bow lingbanen. Het wijkcentrum wordt gehuurd door de Wijkraad. 1.6 MILJOEN De bouwkosten voor het gehele complex bedragen 1.6 miljoen. De gemeente Uden verstrekte een sub sidie van ruim twee ton voor het wijkcentrum en een geldlening van ruim 1,2 miljoen. Voor het tekort is een aanvullende financiering ge vonden. Verwacht wordt, dat het projekt zonder tekort kan worden gefinan cierd, met name door de hoge ver goeding voor het gebruik van de zaal door het onderwijs en niet te verge ten door de opbrengsten van de ex ploitatie van de bowlingbanen. De Zaterdag kon burgemeester drs. F. Schols de gouden eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau opspelden bij de 70 jarige heer J. Raedts in Oostrum, die op die dag het 40 jarig bestaan van zijn aannemingsbedrijf herdacht.' De burgemeester wees er op dat deze eremedaille in goud de konin klijke waardering was voor 't werk in zijn bedrijf, waarin een 30 tal mensen een boterham verdienen. Hij kan in Oostrum zelf terugzien op de bouw van het gemeenschapshuis, de kleuterschool en het bankgebouw, maar vooral is hij bekend geworden door de partikuliere woningbouw, waarin hij een bekend figuur is ge worden. Dat hij zijn licht niet onder de korenmaat liet schijnen getuigt zijn 40 jarig lidmaatschap van het Algemeen Verbond van Ondeme- nemingen in het Bouwbedrijf, waar van hij 20 jaren bestuurslid was en 15 jaren voorzitter. Sinds 1968 is hij ook lid van het gewestelijk bestuur en heeft als zodanig zitting in ver schillende vakkommissies. In Oostrum zelf heeft hij zitting in het werkkomitee Oostrum, het kerkbestuur en is voorzitter van de zelfstandige ondernemers. Hij is lid van bestuur van het parochiehuis, alsmede van de Rabobank en al ja ren de voorzitter van de Oostrum- se afdeling van de K.V.P. den in de nieuwe sportzaal de kring kampioenschappen der Turnkring Noord Brabant en Gelderland van het Kon. Ned. Gymnastiekverbond voor meisjes-junioren gehouden. BOKAAL Op de openingsdag zal de z.g. „V. en R.-bokaal" worden uitgereikt aan de Udense sportvereniging, die er blijkt van heeft gegeven naast spor tieve resultaten in de Udense ge meenschap ook een sociale taak te vervullen. Een particulier bedrijf heeft deze bokaal plus een bedrag van 2.000,beschikbaar gesteld. Er is ook een 2e en 3e bokaal, even wel zonder geldbedrag. Dit jaar zal voor het eerst een aan moedigingsprijs van 500,- beschik baar gesteld worden om aktiviteiten van sportverenigingen te stimuleren. Alle Udense sportverenigingen, welke aangeslot enzijn bij de Sport stichting kunnen meedingen naar de V. en R.-bokaal. Een beoordelings commissie en een benoemingscom missie maken uiteindelijk uit wie voor de bokaal in aanmerking komt. Het wil ons voorkomen, dat het in stellen van een dergelijke prijs ook in Venray belangrijk zou kunnen zijn voor het stimuleren van de ak tiviteiten van sportverenigingen. Vooral het sociale aspect van deze zaak lijkt ons in de Venrayse situ atie een goede gedachte. Wellicht, dat ook dit gegeven eens nader met Udense vertegenwoordi gers kan worden doorgesproken, want weer is gebleken, dat Venray wel wat van Uden kan leren. Ook al ligt deze gemeente buiten de pro vinciale grenzen. De suggestie, welke THOMASSEN interieurverzorging bij de opening van haar meubelzaak aan de leve ranciers deed, blijkt sympathiek te zijn overgekomen. Thomassen deed namelijk de leveranciers het voor stel om in plaats van bloemen of andere stoffelijke belangstelling, dit geld te besteden voor de zorgenkin deren van Venray en omstreken. De bloemen en andere cadeaux waren bij de opening ruimschoots aanwezig, maar desondanks werd de kas van het zorgenkind verrijkt met ruim 3.000,Een plezierige ver rassing voor de zorgenkinderen van Venray en een sympathiek voor beeld, dat o.i. navolging verdient. Op de foto: Dhr. Thomassen over handigt de aangenaam verraste se- kretaris Litjens «een cheque, welke gced besteed is b(j de zorgenkinde ren van Venray en omstreken. Vry dag 10 oktober a.s. 14.00 uur Plechtige Eucharistievie ring in de Grote Kerk. 15.00 uur Buitengewone openbare raadsvergadering voor gemeen teraad, personeel en een beperkt aantal genodigden in het socio- cultureel centrum „De Kerkdijk" van het Psyciatrisch Centrum St. Servatius aan de Stationsweg (ingang tegenover de Fiat gara ge). 16.30 tot 18.00 uur Afscheidsreceptie voor de bevolking, organisaties, instellingen enz., eveneens in De Kerkdijk. Tijdens de afscheidsreceptie be staat de gelegenheid voor een ieder om afscheid te nemen van de burgemeester en mevrouw Schols-van Els., Zondag 12 oktober a.s. Afscheidsbijeenkomsten in de kerkdorpen volgens onderstaand schema 10.45 11.30 12.15 14.00 14.45 15.30 16.15 17.00 17.45 18.30 Oostrum Oirlo Castenray Leunen Veulen Heide Ysselst. Vredepeel Merselo Smakt Gemeenschapsh. zaal Rongen Gemeenschapsh. Gemeenschapsh. zaal Dirkx Kleuterschool Gemeenschapsh. Gemeenschapsh. zaal Arts Pelgrimshuis Tijdens deze bijeenkomsten be staat voor de inwoners van de kerk dorpen de gelegenheid afscheid te nemen van de burgemeester en me vrouw Schols-van Els. 40-jarig onderwijsjubileum Op vrijdag 17 oktober e.k. viert de heer C. J. M. Simons, leraar aan de L.T.S. te Venray, zijn 40 jarig onderwijsjubileum. In juni 1935 slaagde de jubilaris als onderwijzer op de „Kweek" in Goirle en werkte in deze krisistijd als onbezoldigd „Kwekeling met ak te" op diverse scholen in de omge ving van Tilburg. Tenslotte vond hij in Tilburg zelf zijn vase aanstelling en gaf er ruim 12 jaar les in het eerste leerjaar van het lager onderwijs. Ondertussen slaagde hij voor de hoofdakte en de akte Engels l.o.. In 1956 werd hij benoemd aan de Katholieke Technische School te Venray en gaf er lessen aan de dag en avondschool en O.B.A.O.-kursus. Met de bevoegdheid Ward N.O. verrichtte hij belangrijk pioniers werk voor het vak muzikale vor ming op de L.T.S. Daarnaast heeft hij zich in de loop der jaren voor velerlei schoolaktivi- teiten ingezet. Maar ook in het maatschappelijk leven is Kees Simons geen onbeken de. Vooral het parochiewerk heeft al tijd zijn bijzondere aandacht gehad. Jarenlang was hij voorzitter van de parochieraad Vredeskerk en be ijverde zich voor gezinsbijdrage en gespreksgroepen. Vooral het kerkkoor heeft altijd zijn hart gestolen; ondanks de rigo- reuze veranderingen na het rijke Roomse leven is hij de kerkzang steeds trouw gebleven, ook al bijna 40 jaar waarvan de laatste 12 jaar als koordirigent van het kerkkoor Vredeskerk. Na 40 jaren van toegewijde dien sten aan onderwijs en kerkelijk le ven is er reden te over om Kees Si mons bij deze mijlpaal te huldigen. Zeer zeker zullen vele collega's, vrienden en bekenden bij deze hul diging acte de présence geven. Daartoe worden zij in de gelegen heid gesteld tijdens de receptie, die de jubilaris door het schoolbestuur wordt aangeboden op vrijdag 17 ok tober a.s. van 17.00 tot 18.30 uur in de aula van het schoolgebouw, St. Jozef weg 2. GEEN VOORRANG Wederom vond op het Brukske een verkeersongeval plaats door het niet verlenen van voorrang. Nu verleende de 62 jarige bestuur der van een personenauto G. B. uit Voorburg toen hij vanaf de Serena destraat het Brukske wilde oprijden geen voorrang aan de personenau to bestuurd door de 26 jarige J. A. uit Venray. Ook nu bleef het materiele schade. TEGENSTRIJDIGE VERKLARINGEN De verklaringen van de bestuur ders waren nogal wat tegenstrijdig bij de botsing op de kruising van de Julianasingel en de Wilhelmina- straat. De personenauto bestuurd door de 33 jarige A. P. uit Zaan dam zou hebben stilgestaan, maar volgens andere bestuurders zou hij hebben gereden juist op het mo ment dat de auto werd ingehaald door de vrachtauto bestuurd door de 33 jarige E. o. d. B. uit Luik. Om een botsing te voorkomen had deze bestuurder zijn stuur naar links ge draaid maar daardoor ontstond een botsing met de personenauto be stuurd door de 25 jarige J. v. A. uit Boxmeer. Gelukkig bleef de schade beperkt.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1