Vrouwenkontaktgroep Veltum een feit Sociale premies in het arbeidsintensieve bedrijf Oosterse i Vredeskerk Mis in de te Venray 'tls goed sparen bij Van Lansehot. Wij weten er alles van. INGEZONDEN Venrays Mannenkoor OVERPEINZINGEN En let vooral op de gunstige voorwaarden. 6% 71/0/ VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1975 Nr 39 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS H EN MUNCKHOF B.V. VENRAY WPFVRI AH VOOR VFNRAY FM OM<tTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRI. 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 "CCI\DLHl/ V WI\ 'tlYITMI tlx VI IJ fER HALFJAAR 950 (uits|uitend bij vooruitbetaling) VOO? AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN Dl GROTESTRAAT 28 POSTBUS Wordt door het handhaven, van het huidige heffingssysteem van so ciale premies de levensvatbaarheid en daarmee de werkgelegenheid in het arbeidsintensieve bedrijf in ge vaar gebracht? Wordt dit probleem voldoende on derkend en wordt het geen tijd dat er iets aan gedaan gaat worden? Dat zijn de centrale thema's, die behandeld zullen worden op de alge mene ledenvergadering van de Lim burgse Organisatie van Zelfstandige Ondernemers, die op maandag 6 ok tober gehouden zal worden in „De Poort van Limburg" te Weert. Op deze bijeenkomst, die om 19.15 uur begint, zal professor Douben, hoogleraar aan de universiteit van Nijmegen, een inleiding over boven genoemde onderwerpen houden on der de titel „Moeten de lasten van onze sociale verdzekeringsstelsels niet anders verdeeld worden?" Aansluitend aan deze inleiding vindt een forumdiscussie plaats. In het forum nemen ziting de heer A. P. A. Riemen, sociaal economisch bestuurder van het NKV, drs. E. Cnossen, plaatsvervangend alge meen secretaris van het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond, en de heer J. H. Zwarts, L%i van de SER commissie sociale verzekering voor het midden- en kleinbedrijf. Het fo rum staat onder leiding van drs. H Claus, algemeen directeur van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). De LOZO heeft gemeend, dit in af wijking van de gang van zaken in voorgaande jaren, de algemene le denvergadering te moeten splitsen in twee delen. Het eerste deel is be stemd voor de huishoudelijke zaken van de vereniging en zal een meer intern karakter dragen, het tweede deel zal worden gewijd aan een al gemeen probleem, waar de hele mid denstand in Nederland mee te ma ken heeft. In dit geval het heffings systeem van sociale premies. Het midden- en kleinbedrijf wordt al jarenlang geconfronteerd met een enorme jaarlijkse lastenstijging. Bij velen heeft dat de vraag opgewor pen hoe lang dit nog kan doorgaan. De rendementen brokkelen af en vele ondernemers hebben een inko men, dat zich beneden de minimum grens voor werknemers bevindt. Wanneer de lastenstijgingen nog enkele jaren doorzetten is het waar schijnlijk niet meer mogelijk een ar beidsintensief bedrijf rendabel te exploiteren. Een van de belangrijkste veroor zakers van de lastenstijgingen is de stijging van de premies, die ten be hoeve van de sociale verzekerings stelsels opgebracht moeten worden. De hoogte van de premie hang nauw samen met het inkomen van een werknemers. Het is duidelijk, dat de arbeids- intensivee bedrijven elk jaar op nieuw zwaarder door de stijging van de premies worden getroffen dan de kapitaalintensieve bedrijven. Het is professor Douben geweest, die tenslotte de suggestie heeft ge daan om de premieheffing niet lan ger te koppelen aan het loon- inkomen. De uitgaven worden vol gens hem namelijk ook niet meer specifiek ten behoeve van de loon trekkers verricht. De koppeling aan het looninkomen heeft grote nadelen. Ze heeft tot ge volg dat de factor arbeid in het eco nomisch proces steeds duurder wordt. Dat leidt tot vervanging van arbeid door kapitaal (diepte-investe ringen). Dat heeft weer tot gevolg, dat de kapitaalintensieve bedrijven feitelijk een steeds geringere bijdra ge leveren aan de premies, die ten Vooral sinds de tweede wereld oorlog verneemt men nog al eens, dat hier of daar een „Oosterse Mis" gevierd wordt. Die benaming is niet onjuist, maar wel onnauwkeurig. behoeve van ons sociale verzeke ringsstelsel moeten worden opge bracht. Het overgrote deel van het Mid den- en Kleinbedrijf kan gerekend worden tot de arbeidsintensieve be drijven. Er zijn weinig mogelijkhe den om arbeidsbesparende methoden in te voeren. Wanneer het duurder worden van de factor arbeid blijft doorgaan zal ook de vervanging van arbeidskracht door machines blijven doorgaan. Deze vervanging zal de arbeidskos ten echter slechts tijdelijk doen da len. Het hoger aantal werklozen zal immers weer door het bedrijfsleven moeten worden betaald. Hierdoor werden weer nieuwe rationalisaties opgeroepen enz. Op deze wijze ko men we in een vicieuze cirkel te recht. Om deze vicieuze cirkel te door breken doet professor Douben enkele voorstellen. Hij meent, dat de hef fingsgrondslag gewijzigd moet wor den. In plaats van de koppeling aan het looninkomen stelt hij voor de toegevoegde waarde als heffings grondslag te kiezen. Het volgende alternatief, dat hij aandraagt, is de heffingsgrondslag van het per werk nemer geïnvesteerde vermogen in vaste activa. Het is duidelijk, dat de invoering van deze nieuwe heffingsgrondsla gen van grote betekenis is voor de werkgelegenheid in het arbeidsinten sieve deel van het bedrijfsleven en daarom ook voor vrijwel het gehele midden- en kleinbedrijf. Daarom meende de LOZO er goed aan te doen haar algemene leden vergadering aan dit onderwerp te wijden. Aansluitend zal een poging worden gedaan om een landelijke discussie over de zaak op gang te brengen. viering kan ons allen verrijken, ons dichter brengen tot de eenheid tus sen Oost en West en het begrip voor 'de buitenlandse werknemers uit de oosterse landen doen toenemen. In de Perdstal is vorige week de vrouwenkontaktgroep Veltum opge richt. De belangstelling was zó groot zo'n 160 dames bezochten de op richtingsbijeenkomst dat de Perd stal zelfs te klein was. In een heel gezellige sfeer werden gelijktijdig de mogelijkheden van bloemschikken, boetseren, macramé en weven gedemonstreerd. Wie zin had, kon ook zelf iets proberen. Belangrijker dan de direkte aan dacht voor deze demonstraties zijn de uitspraken van de aanwezigen over de verdere voortgang en akti- viteiten. In groepjes werd hierover gediskussieerd, waarna de buurt- werker de uitkomsten uit de ver schillende groepjes samenvatte. In ieder geval zijn een flink aantal dames bereid, voortaan aan de orga nisatie en de verdere uitbouw van de vrouwenkontaktgroep mee te werken. BELANGSTELLING De belangstelling gaat ongeveer evenredig uit naar vormende en/of ontspannende aktiviteiten. Opvalend is dat ongeveer V* van de aanwezigen graag de aktiviteiten op de ochtenden zou laten plaats vinden. Een aantal voelt ook wel voor de middag, terwijl verreweg de meesten liefst de avonduren hier voor zouden nemen. HOE VAAK Ongeveer evenveel mensen willen eens per week, eens per twee weken en eens per maand aan de aktivitei ten deelnemen. KINDEROPVANG Kinderopvang hoeft geen pro bleem te zijn. Overdag zijn verschil lenden bereid voor kinderopvang te zorgen, hetzij onderling, hetzij geor ganiseerd in een „crèche", 's Avonds moet pa maar oppassen als ma eens uit moet, zo vonden een aantal aan wezigen. KONTRIBUTIE Verreweg de meeste aanwezigen voelen voor een redelijke vaste kon- tributie, om de organisatie mogelijk te maken en daarnaast een redelijk bedrag al naar gelang de aktivitei ten waaraan men deelneemt. GEWENSTE AKTIVITEITEN i Wat de konkrete aktiviteiten be treft, deze vallen samen te vatten, i Grote groepen voelen voor allerlei kursussen, zoals bloemschikken, planten verzorgen, handwerktech nieken, andere handvaardigheden, zoals boetseren, EHBO, Indische, Franse en fijne keuken. Veel belangstelling is er ook voor meer incidentele aktiviteiten, zoals informatie over kinderverzorging, binnenhuisarchitectuur, de NVSH, een kleding en/of speelgoedbeurs. Daarnaast zijn er ook mensen ge- interesseerd in aktivteiten met een meer blijvend karakter, zoals recre atie-sport, politieke vorming, praat groepen over uiteenlopende onder werpen, enz. Afgesproken is, dat de organisa toren van de avond de uitkomsten van de avond zeer snel op een rijtje zullen zetten, en met een voorstel voor de organisatie en het program ma zullen komen. Ook de belangstellenden voor de organisatie worden van nu af inge schakeld. De bedoeling is, zo moge lijk via de plaatselijke pers, en de Veltummer Kroniek mededelingen te doen. i RUIMTE Aan het slot van de avond kwam nog een heel teer punt naar voren, n.l. geschikte ruimte. Het huidige trefcentrum in Veltum voldoet voor bepaalde jeugdaktivi- teiten uitstekend, maar voor de vrou- wenklubs zijn de mogelijkheden ge ring .Er zijn wel suggesties gedaan, zoals: een woonhuis ter beschikking, of De Perdstal, maar al met al staan de organisatoren nog met lege han den. Het wordt dan ook heel hoog tijd dat de al lang bestaande, maar vage plannen en beloften m.b.t. een wijkcentrum voor Veltum eindelijk ingelost worden. Materiële schade Onvoldoende opletten bij het van uit een uitrit aan de Smakterweg de weg oprijden, was oorzaak dat een botsing ontstond tussen de personen auto's bestuurd door de 27-jarige J. R. en de 18-jarige F. W. Het bleef bij materiële schade, welke eveneens te noteren viel bij een botsing op het Brukske op de hoek Bachstraat Etudestraat tussen de personenauto's bestuurd door de 59-jarige A. v. R. I en de 31-jarige L. V. Geachte redactie. In uw verslag over de vergadering van „Samenwerking Venray" is mij de uitspraak dat het geld voor de schouwburgverbouwingen uiteinde lijk door de werkende klasse moet worden opgebracht in de mond ge legd. Hoewel ik deze stelling wel kan onderschrijven ben niet ik, maar is het de heer Michiels geweest die de ze uitspraak deed. Mijn opmerking was, dat ik het jammer vond dat er miljoenen gul dens werden gebruikt voor de ver bouwing van een theater waarvan de uitbreiding van de toeschouwers capaciteit in de toekomst bijna on mogelijk is. Niet abonnementhouders zullen ook in de toekomst niet gemakkelij ker toegang tot de schouwburg kun nen krijgen, hoewel ze wel meebeta len aan deze extra uitgave van de Gemeente Venray. H. Ebberink jr. We hebben uit het koffertje van minister Duisenberg kunnen vissen, dat komend jaar weer verscheidene zaken duurder zullen gaan worden. Een daarvan is de verhoging van de motorrijtuigenbelasting, wat naast het voordeel van een hogere op brengst in de schatkist, in feite ook dient om de mensen in het woon werkverkeer te dwingen van het openbaar vervoer gebruik te maken. Dat datzelfde oipenbare vervoer ook weer 10% duurder zal gaan worden, is dan even goed meegenomen. Men ontkomt niet aan de indruk, dat men in Den Haag teveel naar de situatie in Den Haag kijkt en in an dere grote steden. Daar is het stads vervoer per tram of bus zodanig dat iedereen, die daarvan profiteren wli, de bus of tram op enige afstand van het huis vindt en van 10 minu ten tot half uur diensten gebruik kan maken. In ons dierbaar Venray ligt de si tuatie wel een tikkeltje anders. In onze eigen gemeente zijn de kerk dorpen Veulen, Merselo, Vredepeel en Smakt helemaal van openbaar vervoer verstoken. Plaatsen op Ven ray georiënteerd als Bergen, kan men 3x per dag via Well bereiken, maar moet dan wel tweemaal een half uur wachten. Datzelfde geldt voor Wel- lerlooi. Naar Geijsteren kan men 3x daags, maar vraag niet op welke tij den. Datzelfde moet men ook niet vragen in Overloon, waar 2x daags een autobus rijdt. Holthees, Vier lingsbeek, St. Anthonis, Oploo, Ste vensbeek, Rips zijn allemaal plaat sen van waaruit of waarheen het openbaar vervoer verstek laat gaan. En achter in Peelplan Zuid, de Mer- selose Peel of Weverslo heeft men al heel weinig aan de uurdienst op Ys- selsteyn. Het zegt genoeg dat bedrijven als Rank Xerox e.a. eigen bussen moe ten laten lopen om mensen aan- en afgevoerd te krijgen uit de regio. Het toont alleen maar aan, dat het openbaar vervoer om wat voor reden dan ook verstek laat gaan. Toch wordt onder het mom van een beter gebruik van dat niet be staande openbare vervoer ook die mensen belast, die gewoon gedwon gen zijn een wagen aan te schaffen omdat men anders gewoon geïsoleerd raakt. Minister Gruyters is zijn Helmond- se tijd schijnbaar glad vergeten en weet in ieder geval niet goed meer, hoe het er in de Peel uitziet Maar in dank wordt hem deze maatregelen niet afgenomen. Ze mag in de grotere steden misschien rede lijk, op het platteland en met name in Venray is zijn argument een duur lachertje. Rijverboden opgelegd Venrays politie nam het afgelopen weekend ook deel aan de landelijke alcoholcontrole. Het resultaat was mager. Geen processenverbaal wer den opgemaakt; alleen werd aan twee 25-jarige bestuurders G. F. en J. v. M. een tijdelijk rijverbod opge legd. Garage in brand Waarschijnlijk door kortsluiting in de bedrading van de personenauto brak brand uit in een garage aan de Oude Oostrumseweg. Voordat de brandweer tot aktie kon overgaan waren de garage en de auto niet meer te redden. De schade bedraagt ongeveer 20.000,De auto was in eigendom van de bij Rank Xerox werkzame Engelsman I. Donderdag 25 sept. om 19.30 uur repetitie voor le tenoren en om 20.00 uur voor 't gehele koor. Zondag 28 sept. om 11.45 uur repe titie voor 't hofkoor. Donderdag 2 okt. om 19.30 repetitie voor de bassen en om 20.00 uur voor het gehele koor. Zaterdag 4 okt. opluistering Eucha ristieviering bij gelegenheid van het huwelijk van ons lid Hans Ouden hoven te Koningslust. Vertrek per bus (in uniform) bij Hotel De Zwaan om 1 uur. 's Avonds opluistering re ceptie: bijeenkomst om 18.30 uur bij „Inden Engel", eveneens in uniform. Óp dezelfde avond om 21.30 uur op treden van Venray Mannenkoor in Oostrum bij gelegenheid van de mu ziekfeesten aldaar. Vertrektijd wordt nader bekend gemaakt. Afmeldingen uitsluitend bij dhr. M. Aarts, tel. 1617 of Hotel de Zwaan tel. 12-79. VENRAYS GEMENGDE ZANGVERENIGING Dinsdag 30 september, 19.30 uur cursus notenlezen en stemvorming tweede deel, om 20 uur repetitie voor het gehele koor en 21.15 algemene ledenvergadering in de A.B.D. school, Ursulastraat. Indien U verhinderd bent, dan ge lieve U zich af te melden bijJ. Steij- len, Kolkweg 3, tel. 1221 of Mw. W. Mands-Weijers, Wilhelministraat 4, tel. 4001. Ze is juist, omdat het gaat over een liturgie, die uit het Oosten af komstig is, terwijl de Romeinse li turgie al of niet in de volkstaal uit het westen komt en daar ook vooral thuis hoort. Ze is onnauwkeurig omdat het oosten verschillende liturgieën kent: de Syrische, de Egyptische (meestal Kopitsche genaam), de Etiopische en vooral de Byzantijnse, d.w.z. de li turgie die in Byzantium (Konstan- tincpel, nu Istanbul) ontstaan is en vandaar zich verspreid heeft over een groot deel van het christelijk oosten, het meest bij de Slavische volken: Russen, Ooekrainers, Serven, Bulgaren enz. Dat is de liturgie die meestal be doeld wordt, wanneer men het over een „Oosterse Mis" heeft en die a.s. zondag in de Vredeskerk gevierd zal worden. Wat is daar het bijzondere van? Allereerst: het gaat over een H. Mis en dat is dus precies hetzelfde als in welke liturgie ook: het Kruis offer van Christus wordt onder ons tegenwoordig gesteld onder de ge daante en door het offer van brood en wijn, waaraan de priester en de gelovigen deelnemen in de H. Com munie. Maar dit wezenlijke van de vie ring is omkleed met vormen, die nogal verschillen van wat wij ge wend zijn. Van de ene kant houdt het Oosten van het Mysterie; zijn liturgie is vol symboliek. Verder is ze een doorlo pende aanbidding en verheerlijking van Gods grootheid en goedheid en tegelijk een smeken om erbarming. Van de andere kant is de viering helemaal berekend op een nauw sa mengaan van priester en gelovigen. Bijna alles wat het koor zingt wordt in een echte Russische kerk door heel de gemeenschap van de gelovigen gezongen, waardoor de eenheid natuurlijk een duidelijke uitdrukking krijgt. Het aandachtig volgen van deze Spaarvormen met opzegtermijn. f2.500,-, f2.500,-, f 2.500,-, f2.500,-. 4'/i0/o 4%% sm 5'/2% Spaarbrieven (aan Toonder). Coupures f 1.000,-, f 2.500,-, f5.000,-, en f 10,000,-. Looptijd 1,2,3,4 of 5 jaar vast. Rente afhankelijk van de gekozen looptijd. 6'/4% 7% 77z% 874% Spaarvormen met vaste termijn. 2 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,- 63/4% /4 O 4 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,- 73/4% 5 jaar vast rente jaarlijks f 1.000,- Een uitgebreide brochure over deze spaarvormen van Van Lansehot zenden wij u op aanvraag gaarne toe. Spaar-Trouw systeem. Direkt beschikbaar. Minimum inleg f 100,-. 63/4% Neemt u geld op, dan kost u dat 1% van het opgenomen bedrag. U ontvangt toch altijd een basisrente van 4% over uw gemiddelde tegoed. •Bovenstaande spaarvormen gelden uitsluitend en alleen voor particulieren, verenigingen en instellingen. Makelaarskantoor, Henseniusplein 1, Venray, telefoon (04780) 3636. Als einde van de Vredesweek wordt a.s. zondag, 28 september, om kwart voor tien in de Vredeskerk een „Byzantijns-Slavische" mis gehouden: Celebrant: Pater Zacharias, O.F.M. Cap., docent aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Het thema van de dienst is „Vrede". Koor: Byzantijns-Slavisch koor uit Den Bosch. Alle aanwezigen kunnen deze dienst volgen uit de boekjes, zodat het begrijpelijk wordt. Beelden van ikonen zullen de tekst verduidelijken. Ter oriëntatie het volgende:

Peel en Maas | 1975 | | pagina 9