Wat goed is voor Venray is ook goed voor Den Haag ALLE 13 GOED IN VENRAY het winnende formulier: ftfnlfn) WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN modefu Een toekomst voor ons verleden VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1975 Nr 39 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 ct. per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) De man, die bij het bezoek van minister van Doorn een tikkeltje jaloers opmerkte: „Het lükt hier wel Den Haag niet al die bezoe kende ministers en staatssecretarissen zal weinig vermoed hebben dat de gastheer van die dag drs. F. G. L. L. Schols niet lang daarna naar datzelfde D en Haag zal gaan, als nieuwe burge meester van dit regeringscentrum. Dat betekent dat Venray zijn burgemeester verliest, die sinds 19G8, als opvolger van Mr. M. Cus- ters, mede de ontwikkeling van Venray bepaald heeft. Was Mr. Custers „ergens" nog een magistraat, die in de stille studeer kamer zijn beleid bepaalde, drs. Schols bleek een moderne manager, die de public relations niet schuwde, integendeel noodzakelijk achtte, evenals inspraak en openheid. Een man, waarvan de buitenstaander soms de vaart niet kon volgen. Enkele voorbeelden: Als Hollan- dia, het latere Nestlé, wat lang treu zelt met de beslissing om naar Oos trum te komen, verkoopt hij unver froren het daar gelegen industrie terrein aan Girvil. Als dan Econo mische Zaken in Den Haag sputtert, is hij er als de kippen bij om in het o zo heilige buitengebied dan maar een extra industrieterrein te creëren waarop beide bedrijven dan aange trokken kunnen worden. Terwijl in Limburg burgemeesters van gemeenten als Venray niet in Mercedessen rond plegen te rijden, hij deed het en met allure. Als de plotseling en sterke groei van Rank Xerox Venray voor wo ningproblemen gaat zetten, komt daar ineens plan Brukske uit de lucht vallen en staan er daar al hon derden bewoonde woningen, voordat de feitelijke vergunning om aan Brukske te beginnen, hier arriveert. Het treft sommigen pijnlijk als hij, tot aan zijn oren in het werk, blijkt gesolliciteerd te hebben voor Geleen, later voor Hengelo en weer later voor Den Haag. Hij laat er geen twijfel aan bestaan, dat hoewel Venray hem lief is andere en gro tere plaatsen hem liever zijn. En waar zgn. politiek deskundigen het helemaal onmogelijk achtten, op die plaats wordt hij thans burgemees ter. Zo zijn er tientallen voorbeelden te noemen. TURBULENTE JAREN Mr. Custers liet bij zijn afscheid Venray achter, waarin Rank Xerox zijn startfase had afgesloten, Hol- landia te verwachten was, de ruil verkaveling Lollebeek volop bezig was en Veltum tot ontwikkeling be gon te komen. Een goede basis om verder te wer ken zeker toen bleek dat de koek bij Rank Xerox niet op kon en deze continentale vestiging een groei-pro- ces ging doormaken, waar vriend en vijand toch wel van opkeken. Toen dan in de zeventiger jaren daar nog Nestlé en Girvil bij kwamen, leek Venray het industriële wonderland geworden te zijn. Dat Robur uitviel werd gecompenseerd door nieuw bouw van Hermus en het stilleggen van het Nelissen betonbedrijf was het sein voor de opstanding van Venray beton. Een industriële bedrijvigheid, wel ke grote opgaven stelde op andere terreinen .Want naast werken, moest er gewoond en geleefd kunnen wor den, moesten er ontspanningsmoge lijkheden komen, een nieuwe visie op het Venray-van-morgen. Ze zijn er gekomen de plannen voor Veltum 2, Molenklef, Berg- kwartier, Oostrum Zuid, Brukske 1 en 2, Leunen oost en west en het nieuwe centrum plan, terwijl de voor bereiding van Landweert nu wat stokt. De Wieën deien uit, met als kroon de sporthal. Al of niet grote rappor ten vergezelden al deze plannen. Het spreidingsmcdel woonkernen, het woningmarktonderzoek in de jeugd- ncta zijn er goede voorbeelden van. En terwijl metselaars en timmer lieden driftig bezig wa'ren om het aantal jaarlijks gereed te komen wo ningen te verdubbelen, werd een voorzichtige aanzet gemaakt voor het nieuw ecentrumplan met de aan leg van de Passage, de sloop van de Gouden Leeuw, de afwerking van de Dr. Poelsstraat, het overbrengen van honderden graven naar de Bosch huizen, waar een nieuw kerkhof tot stand kwam. Andere facetten van dat plan waren te vinden op het nieuwe schouwburgplein, de verleg ging van de Merseloseweg, de aan koop van huizen in de Hoender- straat ,het officieel kontakt met AMRO-Westland en de aankoop van Jerusalem, dat eens een nieuw raad huis zal gaan worden. De gemeentelijke diensten werden uitgebreid. Er kwam een voorlich- tings-man. Gemeentewerken betrok het oude Gymnasium en kreeg meer armslag, mede door de nieuwe en dure magazijnen in den Brier. De brandweer werd uitgerust met- nieuw materiaal, waaronder de ma- girus-ladder. Zij kreeg bovendien 'n nieuw onderkomen. Venrays politie, nog steeds in het nauw, droomde al van een nieuw bureau, maar moet wachten op het leeg komen van het oude gemeente huis. Wel kwam er een nieuwe alge mene politieverordening. Ternauwernood was men gereed met de 12.000 ha grote Lollebeek- ruilverkaveling of de voorbereidin gen voor die van Overloon-Merselo gingen van start, waarbij Venray- centrum wellicht het fraai Loobeek- dal als „groenstrook" krijgt. Er is leven aan alle kanten. Of dat op het gebied van onder wijs of van wegen is, van sport of representatie, het schijnt niet op te kunnen. REPRESENTATIE De staatssecretarissen v. d. Poel (opening Schutersveld), Vonhoff (WD verkiezingstcernooi), van Hui ten (tonnenlijntje Oestrum) en Polak (gemeente-financiën) verkennen de weg naar Venray voor ministers Ve- ringa en Smelzer (verkiezingstoer- ncoi), vcor Lardincis (50 jaren Yssel- steyn en cpening Nestlé), Udink (opening Venray beton), Lubbers (Rank Xercx), Westerterp (CDA ver kiezing), Boersma (opening nieuw arbeidsbureau en opening sociale werkplaats), van Agt (B. en W. ver gadering) en van Doorn opening sporthal en gesprek met dorps- en wijkraden). Maar ook Prins Bem- hard komt naar Venray om Rank Xerox te openen; Prinses Margriet bezoek Servatius en Prinses Beatrix en Prins Claus beëindigen hier hun Limburg-toemee. Ook gouverneur van Rooy begint te merken dat boven Venlo nog een plaats ligt waar werk aan de winkel is. Hij komt o.m. het nieuwe zieken huis bewonderen en openen, evenals de (Girvil-fabrieken, waarin toen Girmess en Freudenberg nog braaf samenwerkten. Hij opent De Kruu- ze en de Laterije, maar ook de nïeu- Zo ging het aan het begin van zijn Venrayse loopbaan. Gemeentesecre taris H. Vorst en Wethouder G. van Dijck hangen burgemeester F. Schols de ambtsketen om. Een Haagse krant was er als de kippen bij om Burgemeester Schols geluk le wensen met een diepvries-taart, fcn met deze foto introduceerde zij de nieuwe Haagse Burgemeester bij zijn toekomstige burgers. we kleuterschool van Ysselsteyn evenals het schouwburgplein. Maar „openen" is anders een spe cialiteit van de nieuwe Haagse bur gemeester, die dit vak minstens eens in de maand al die jaren door ken nelijk met veel plezier bedreef. Maar daarbij bleef het niet, films, foto boeken, grammofoonplaten, t.v.- en radiouitzendingen verkondigden en verkondigen nog de roem van Ven ray ,dat met zijn Zeskamp nationaal kampioen werd en in het 'Spel zon der Grenzen in Passariano en Lau sanne zorgden voor een fraai stel herinneringen in de showkast van de Wetteling. En waar Zeskamp niet was, waren de Zangers van St. Frans, die in Spanje en tesamen met het Mannen koor in Italië Venrays naam hoog hielden, terwijl Venrays harmonie hier voor een landelijk kampioen schap zorgde. Met een ballonvaarttentoonstel ling en een echte ballonvaart wer den zelfs de hemelen bestormd, ter wijl met een Buiten Spel-tentoonstel- ling Venray zich als regionaal mid delpunt presenteerde. Ysselsteyn toonde 50 jaren jong te zijn door een druk bezochte feest- week, terwijl het 700 jaren oude Venray dat met een goed verzorgde tentoonstelling liet zien. ONDERWIJS Maar we zeiden het al in dit zich uitdeiende Venray was op alle fronten werk aan de winkel. Of men nu spreekt over de oprichting van een Spaanse school, een scholenkon- taktraad, een atheneum bij Jerusa lem, de opening van de AÖB-school de Essel, de verbouw en uitbreiding van de LTS, de start van de muziek school, de stichting van de LOM- schcol, de eerste openbare kleuter en basisschool, de oprichting van nieuwe kleuterscholen in Ysselsteyn, Merselo, Oirlo, in Veltum en in Brukske, gymzalen in Oostrum en Ysselsteyn, een nieuwe christelijke kleuter- en basisschool, een tweede openbare school, overal heeft de ge meente ofwel zelf in te springen of medewerking te verlenen. En nog is men niet tevreden, want de LOM- school zit nog in een barak, de ge vraagde M.T.S. en Pedagogische Akademie zijn nog niet toegekend. Maar daarnaast zijn er peuter speelzalen gekomen, hier in het cen trum als op kerkdorpen. De Vrije Akademie is uit de kel ders gekomen en heeft het oude zie kenhuis in bezit genomen. In Den Hcebert begon vcor het eerst in Nederland een gezamen lijke opleiding voor verpleegkundi gen .P.E.C. en andere vormings ideeën kregen de nodige financiële hulp. KERKDORPEN Teen onlangs de beschuldiging klonk, dat Venray-kom toch altijd een streepje voor had, toen veerde drs. Schols onverwacht heftig op. Want afgezien wat hierboven reeds vermeld staat op het gebied van de ruilverkaveling, die zeker het bui tengebied een ander gezicht gaf, kan hij wijzen op de bouw van scholen en gymzalen, op de tot uitvoering gebrachte bestemmingsplannen, zon der dat die feitelijk zijn goedgekeurd. Riolering kwam in Oostrum en Oirlo en Merselo kan de dagen gaan tellen. Terwijl het provinciaal en lande lijk advies is om de kleine kernen te bevriezen weet hij voor de autoch tone bevolking telkens opnieuw bouwvergunningen los te peuteren. Sportparken komen er in Oostrum, Ysselsteyn en Merselo, terwijl in Oirlo een all-round veld voor alle mogelijke sporten wordt aangelegd. Wat niemand durfde dromen kwam klaar, namelijk de aardgasaanslui tingen op de kerkdorpen. Wegen, die in het ruilverkavelingsplan niet op geknapt waren, kregen een beurt als die van Oostrum-Oirlo-Castenray, de Paardekopweg en Veulenseweg, terwijl de Timmermannsweg op de nominatie staat. Zo kan men doorgaan, al is niet iedereen direkt overgelukkig als hij de ontwikkelingen in Leunen en Oostrum ziet. Daarnaast mag gewezen worden op de vertalingen van de studie over het buitengebied, welke onder zijn leiding door het recreatieschap is ondernomen, in de verschillende be stemmingsplannen. Mag ook gewe zen worden op de verkoop van 35 ha bosgebied bij de rouwkuilen aan Staatsbosbeheer en 27,5 ha op Bosch huizen aan het Limburgs Landschap. SAMENWERKING Terwijl andere hoofdstukken fei telijk ook nog om uitdieping vragen, zoals b.v. wegen, moeten we ons gaan beperken. Dat de Deumeseweg is doorgetrokken en de provinciale weg Horst-Venray wordt doorgetrokken, mag evenwel nog snel genoemd wor den, evenals uiteindelijk de beveili ging van het beruchte Ysselsteynse kruispunt. Zo zouden we over volksgezond- heidwillen schrijven, nu bij rijn ver trek, de situatie rond Servaas en St. Anna reden tot bezorgdheid kan ge ven. Maar naast de Kruuze en de Laterije, kon hij een nieuw Vincen- tiushuis openen. Naast een nieuw ziekenhuis kon hij wijzen op Nieuw Spraeland in Oostrum, op de opening van het sociaal-medisch centrum in de Clockert. Maar laten we dit „materiële" even rusten. Want het betrekken van de burger bij het bestuur, iets wat hij in zijn installatie-speech zo dringend onderstreepte, is geen loze leuze ge worden. Zijn toer de Frans was nog maar een begin, de instelling van wijk- en dorpsraden, van buurtwer- kers en rayonkommissie nog niet het einde. Het openmaken van de raads commissie-vergaderingen, het instel len van bestuurscommissies rijn voor hem even vanzelfsprekend ge weest, als dat het voor anderen won deren waren dat niet-raadsleden in raadscommissies zitting namen en dat de pers bij geheime vergaderin gen aanwezig bleef. De samenwerking tussen Horst en Venray vroeger een godsonmoge lijke zaak is thans alweer gewoon en de beide gemeenteraden hebben al met elkaar vergaderd, steunen sa men gewestelijke initiatieven en stonden achter een goede gewestvor ming. De regionale positie van Venray heeft hij niet afgedwongen op grond van inwcner-cijfers, doch door een goed en regelmatig kontakt met be- stuurderen uit alle plaatsen, die op Venray zijn georiënteerd. Juist dit facet van zijn werken mag enerzijds geleid hebben tot een stortvloed van vergaderingen en bij eenkomsten, maar werkt wel als een soort zuurdesem, waardoor men voor de toekomst toch de beste verwach- dames heren kinderen LUCIA x| Mc. GREGOR X BLEYLE X FRANKENWALDER x DiOMBO X TED LAPIDUS X DICK HOLTHAUS x ANCOLUX X ARROW X LUCIE LINDEN X Mc. GREGjOR Jr X KIO X LOIS X X X ALLE WINNENDE NUMMERS BIJ GROTESTRAAT VENRAY tingen mag hebben van goede sa menwerking tussen bestuurden en bestuurderen. AFSCHEID De bisschopskamer van het nieu we Jerusalem zal hem niet meer die nen als burgemeesterskamer. Hij verkoos een andere, wellicht nog grotere Venray, in zijn burgemeesters periode gegroeid van ruim 25.000 naar ruim 31.000 inwoners en van goed 5.000 woningen tot zo'n 8.000, ziet zijn vertrek met lede ogen. Men was intussen zijn tempo gewend, evenals rijn Mercedes en men wist wat men aan hem had. Juist nu mis schien de zeven magere jaren aan gaan breken, had men hem graag in Venray gehouden, niet het minst om al rijn relaties. Want hij mocht dan dikwijls vertellen dat hij niet met geld om kon gaan, lospeuteren bij duizend-en-een instanties was hem wel toevertrouwd. „Ik meen dat een burgemeester na een jaar of zeven moet gaan. heeft hij Venrays raad eens verteld en dat woord heeft hij gestand ge daan .Of hem daarbij al direkt Den Haag voor ogen stond, is een onbe scheiden vraag, maar geworden is hij het wel. Dat is (een felicitatie waard, ook al omdat het een stukje Venray promotion is. De Venrayse piëlhaas wordt inge ruild voor de deftige Haagse ooie vaar. We mogen hopen dat het een goede ruil is voor hem en zijn gezin. En we gaan wachten, op wat ons te wachten staat. Moge de hemel ons genadig zijn voor advertenties Peel en Maas Kleurentelevisies cadeau Maandagmiddag kon een verte genwoordiger van de Shell aan een tweetal pompbedienden van Garage van Haren een kleurentelevisie aan bieden. De heren J. Pirlo en P. Jans sen hebben deze gewonnen in een landelijke service-wedstrijd. Twee gewonden De 68-jarige fietser W. v. S. wilde de Deurneseweg ter hoogte van de LangstraatHeidseweg oversteken, juist toen de motorrijder de 20-jarige C. K. uit Sevenum hem op een der tigtal meters genaderd was. Een bot sing was onvermijdelijk en de be jaarde fietser moest met diverse ver wondingen naar het ziekenhuis wor den vervoerd en aldaar worden op genomen. Ook de motorrijder werd naar het ziekenhuis vervoerd, maar zijn verwondingen vielen achteraf Maandag a.s. zal burgemees ter drs. F. Schols in het socio- cultureel centrum van St. Ser vatius de tentoonstelling ope nen, welke als motto mee draagt: Een toekomst voor ons verleden. Deze tentoonstelling is tot stand gekomen door een initia tief van het Provinciaal Comi té Limburg Monumentenjaar 1975. Dit comité wil in dit Monu mentenjaar de inwoners van Limburg een indruk geven van het „waarom" en het „hoe" van de bescherming van monumenten. Aan de „provinciale" ten toonstelling zullen rijn toege voegd inzendingen van de Mo lenstichting Limburg, de Stich ting Kruisen en Kapellen, de Provinciale Bibliotheek Cen trale in het verleden. De tentoonstelling is te be zichtigen: dinsdag 30 septem ber tot en met zondag 5 okto ber a.s. vn 14.00 - 17.00 uur en vn 19.00 - 21.00 uur. Toegang gratis. mee en hij kon naar huis worden vervoerd. Niet lang plezier van bromfiets Twee Venrayse knapen respectie velijk 10 en 13 jaar oud hadden op de terreinen van het psychiatrisch centrum St. Servatius een brommer gepikt en waren daarmee aan de wandel gegaan. Een lid van het Wa pen van de Kon. Marchaussee zag de knapen met de brommer lopen. Daar wilde hij het zijne van weten. Hij kreeg te horen dat de brommer gestolen was en gaf de twee knapen met de brommer over aan de Ven rayse politie. Deze maakte proces verbaal op en bracht later de kna pen bij de resp. ouders terug.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1