Grootse hulde voor Pastoor Janssen KERK IN OPBOUW Nationale Motocross Heide gemeentelijke notities en mededelingen Om van te leven WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Subsidieregeling Verkeersmaatregel te Leunen Reconstructie werkzaamheden Langstraat Hinderwet Gerard Rond won overtuigend nationale kampioenstitel 250 cc Venrays carnavalslied 1976 Drumen Showband Venray en omgeving DAMESKOOR VENRODE VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1975 Nr 39 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050452 ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Ter stimulering van de werkge legenheid in het midden- en klein bedrijf is er een subsidieregeling tot stand gekomen, volgens welke de minister van economische zaken aan de vóór 1 januari 1975 gevestig de hotels, pensions e.d. een tegemoet koming kan verlenen in de kosten van bouwkundige brandveiligheids voorzieningen. De voorzieningen, die op grond van de brandveiligheidsvoorschrif ten noodzakelijk moeten worden ge acht, moeten echter minstens 7.500 bedragen. De subsidieregeling ligt op de af deling Openbare orde en veiligheid van de gemeentesecretarie, Grote straat 1, ter inzage. In verband met de reconstructie van de St. Catharinastraat en de St. Apolloniastraat heeft B. en W. be sloten de volgende verkeersmaat regelen af te kondigen. Ingaande woensdag 1 oktober a.s. zullen gedurende een periode van ongeveer zes weken voor alle ver keer, uitgezonderd voetgangers zijn afgesloten de St. Catharina straat, de St. Apolloniastraat en het pad tussen Kapel weg en de Booden- straat. Voorts zal een parkeerverbod gel den voor beide zijden van de Gus- senstraat, de Vullingsstraat en de Boodenstraat. Het ligt in de bedoeling, dat op maandag 6 oktober a.s. een begin zal worden gemaakt met de reconstruc tie van de Langstraat, tussen de Pas toor Ruttenstraat en de Westsingel. Verwacht wordt, dat deze werk zaamheden tot omstreeks 1 decem ber zullen duren. Het zal dan van de weersomstandigheden afhangen of aansluitend nog kan worden doorgegaan met de aanleg van het kruispunt Langstraat - Westsingel - Zuidsingel. In dat geval zal het werk wel niet vóór het einde van het jaar beëindigd zijn. Om alle aan- en omwonenden zo goed mogelijk te informeren hoe de reconstructie zal worden uitgevoerd en om in gezamenlijk overleg te proberen de moeilijkheden zo veel mogelijk te beperken, heeft afgelo pen woensdag in zaal Thielen een voorlichtingsbijeenkomst plaatsge vonden. In de komende week zullen na dere informaties worden gegeven over de als gevolg van deze re constructie noodzakelijke ver keersmaatregelen. Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: District XI van de Nederlandse Bond van Handboog schutterij p/a Th. Lucassen, Grote straat 21, Venray, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een schietbaan voor de handboog, Adres inrichting: Sinesstraat (ongennum- merd), Oirlo, kadastraal gemeente Venray, sectie P nr. 232. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden *mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in brengen op een openbare zitting te houden op woensdag 15 oktober 1975 cm 15.00 uur in het gemeentehuis, Grotestraat 1. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de boven bedoelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 26 september 1975 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester J.M. Pcels, secretaris Pastoor J. Janssen heeft zondag ervaren dat zijn zilveren pastoraat in Ysselsteyn door zijn parochianen wel is en wordt gewaardeerd. Dat bleek al in de Eucharistievie ring, met de plechitge concelebratie samen met zijn heerbroer en zijn kapelaan, waarin het gemengd koor zcrgde voor de vocale omlijsting. Na de H. Mis sprak de burgemeester een woord van gelukwens en bracht de jubilaris hulde voor zijn inzet voor de Ysselsteynse gemeenschap. Dat deed ook de president van fan fare de Peelklank, de heer H. Jen- niskens, die namens de gehele ge meenschap deze priester zijn geluk wensen aanbood na een klinkende aubade. Bij die hulde betrok hij ook de huishoudster van de pastoor, die ondanks haar handicap reeds jaren zijn goede steun is. Dan begon in het gemeenschaps huis een zeer druk bezochte receptie, waarbij bestuurderen van alle mo gelijke verenigingen, parochianen van groot naar klein en vele collegae druk gebruik maakten. In de overvole zaal kon de heer Arts een terugblik werpen op het pastoraat van pastoor Janssen, waar in hij een groot aandeel had in het totstandkomen en houden van het gemeenschapshuis, het jeugdcen trum, de kleuterschool, de gymzaal en de komende basisschool. Bijzon der onderstreepte hij het werk van de verzoening ever de graven heen, waarbij hij Duitse en Nederlandse jongeren met elkaar in kon takt bracht. Als een soort dankbetuiging van de hele parochie bood hij de zilveren jubilaris een lederen rust stoel aan, terwijl Gontje een prach tige schemerlamp kreeg omdat zij altijd opgewekt en geestig een goe de traite-union geweest was tussen pastorie en dorp. En terwijl tussen door de receptie weer doorging en o.m. de school jeugd een grote fruitmand aanbood, bracht het gemengd koor nog een aubade. Deken Theunissen feliciteerde de jubilaris met zo'n feest, waarbij dui delijk blijkt dat zijn pastoraat iets betekende en nog betekent. Hij wenste hem voor de nog komende tijd toe diezelfde zorg en toewijding voor de aan hem toevertrouwden. En in het kader van de pas begon nen vredesweek wenste hij vrede toe „in U, om U en door U". Pastor Kohl, speciaal uit Neder- Beieren als vriend naar dit feest ge komen, bracht in herinnering de in zet van Pastoor Janssen voor een betere verstandhouding tussen de volkeren en speciaal tussen Neder Beieren en Ysselsteyn, waarvan een suksesvol toernooi van de blaaskapel onlangs nog getuigenis aflegde. Een stenen bierkruik met het wapen van Neder Beieren en een houten bord met het wapen van zijn gemeente met een persoonlijke brief van de burgemeester, onderstreepten nog eens de vriendschappelijke betrek kingen tussen hen beiden. De Landrat van Neder Beieren de heer Mayer stelde het ook op prijs bij dit feest tegenwoordig te kunnen zijn om Pastoor Janssen dank te zeggen voor zijn inzet, eerst bij de aktie: verzoening over de graven heen, nu door persoonlijke banden. Die dankbaarheid werd onderlijnd door de uitreiking van een tinnen Indonesia maakt een bliksemsnelle ontwikkeling door op twee gebie den: de ontwikkeling van een dorps maatschappij naar een natie (maat schappij) van 120 miljoen mensen, en de ontwikkeling van een beperkte naar een grootscheepse, door de staat geleide moderne economie. De moderne maatschappij en eco nomie eisen van de mens een heel andere scala van deugden dan door de oude maatschappij gevraagd wer den. Tot voor kort, en op de meeste plaatsen nu nog, leven de mensen in kleine gemeenschappen, waarin een zeer nauwe onderlinge verbonden heid heerst; men is op elkaar aange wezen in het bewerken van zijn land, in het oogsten van de rijst, in het bouwen van zijn huis en in ver schillende sektoren van zijn leven. Men zal dus altijd een ander helpen, maar wel met dien verstande dat de ander op zijn tijd ook een weder dienst zal bewijzen; zou iemand dat weigeren of daar aan proberen te ontsnappen, dan zou hij er uit lig gen» Maar in de moderne maatschappij kan dat wel; men kan van de maat schappij blijven profiteren en tege lijkertijd zich zoveel mogelijk ont trekken aan zijn verplichtingen. De moderne maatschappij vraagt een sociaal bewustzijn dat veel meer op eigen plichtsbesef berust; als men geen belasting betaalt, geld van de maatschappij misbruikt of corrupt handelt, volgt niet automatisch zijn uitwerping uit de maatschappijmen kan dan nog evengoed profiteren van de weldaden van de gemeenschap, als veiligheid, gezondheidszorg, schoolwezen, wegennet, publieke kommunikatie-middelen enz. Hier ligt de taak van de kerk: het bijbrengen van de (christelijke) deugden van waarachtigheid, trouw, plichtsbesef, eerlijkheid, zelfopoffe ring e.d.; de veranderende maat schappij, van een gesloten gemeen schap tot een modem maatschappij, begeleiden en de juiste koers aan geven. Naast de boven vermelde profeti sche taak, ziet de kerk in Indonesia als haar taak: aktief deelnemen aan de opbouw van de nieuwe maat schappij, dat wil dus zeggen aktief meewerken aan de sociaal en ekono- mische opbouw van het land. Hier in kent zij geen onderscheid tussen de geloofsverkondiging en de z.g. „ontwikkelingswerken" en het vre deswerk; deze zijn n.l. facetten van de ene blijde boodschap die Christus ons is komen brengen. Christus' ver lossingswerk omvat immers de mens in zijn totaliteit, dus de mens in zijn leefsituatie moet bevrijd worden door Christus' Bloed. De kerk ver kondigt dus de blijde boodschap, zo gezegd, „in woord en daad". Op die manier zal de kerk zuur deeg en zout betekenen voor de mo- derne-Indonesische-maatschappij-in -wording, en alleen op die manier Ter voorbereiding van We reldmissiedag 1975 hebben wij in juli j.l. kentakt opgenomen met een aantal Venrayse mis sionarissen met de vraag: Zcu u een bisschop, een priester of een geïnspireerde leek uit het land en de kerk waar u werkt bereid vinden voor de mensen in Venray een klein artikeltje te schrijven, dit ter voorbereiding van We reldmissiedag? Via de spontane medewerking van onze eigen Venrayse mis sionarissen zijn we in staat in de komende weken een serie artikelen te plaatsen waarin inheemse pastorale werkers iets zeggen over de betekenis van het christendom in hun eigen land. Vandaag plaatsen we het schrijven dat we via Broeder Benignus Gommans ontvingen van zijn bisschop P. Hardja- soemarta, bisschop van Pur- wokerto (Java, Indonesië). Werkgroep Wereldkerk zal de kerk als „inheems" worden aanvaard door het volk en de naam „Indonesische Katholieke Kerk" waardig bevonden. De kop van dit stuk luidt „Kerk in opbouw"; niet in de zin van „een beginnende missie-keric" (de kerk in Indonesia heeft sinds 1960 haar eigen hiërarchie!), doch omdat de kerk hier een volks-kerk wil zijn: samen met het volk en te midden van de groot se nationale opbouw zoekt de kerk naar een authentiek Indonesisch ge zicht. Hierin hebben de missionarissen een belangrijke taak te vervullen, n.l. de-jonge kerk te assisteren, als partners optredend in een voort durende dialoog tussen de lokale kerk en de wereldkerk, eventueel kerrigerend werken, zodat de jon ge kerk haar authenticiteit en eigen heid verkrijgt zonder de verbonden heid met de wereldkerk te verliezen. Het zou ideaal zijn wanneer wij als kerken (Nederland - Indonesia; Venray - Purwokerto) elkander be groeten en aanspreken op de wijze van de christen-gemeenten ten tijde van Paulus, die verrijkend zullen werken voor beiden. Er is 'hier nog veel te doen; als kerk hebben wij alle kans om zoveel moois en goeds te verrichten voor het geluk van ons volk. Ik vertrouw, dat de kerkgemeen schap van Venray op de Wereld- missiedag ons zal gedenken in haar gebed en edelmoedige offergaven. P. S. Hardjasoemarta msc bisschop van Purwokerto Vastelaovesvereniigng „De Piël- haas" uit Venray heeft plannen om voor het komende carnavalsseizoen een grootse liedjesavond te organi seren, waaruit dan het Venrayse carnavalslied 1976 uit de bus moet komen. Daarom wordt alle medewerking gevraagd aan componisten, dichters etc. om een dergelijk lied te maken. Alle goede inzendingen worden door deskundige commissieleden geselee- teerd voor de liedjesavond, terwijl het in de bedoeling ligt om de beste liedjes op te nemen op de plaat of band. Mochten er gegadigden zijn die op een of andere manier deskundige assistentie verlangen, dan kan men zich in verbinding stellen met de heer M. Weegels, Niessenstraat 1, tel. 1054, op welk adres ook de in zendingen verwacht worden vóór 15 okotber a.s. De voorselectie vindt plaats in december. Venray heeft in het verleden al diverse goede carnavalsliedjes voort gebracht en nu hoopt men dan weer na een onderbreking van enkele ja ren, dat velen aan deze oproep ge hoor zullen geven. bord. Maar toen was de cadeautafel ook overladen vol. De heer Thielen, die de cermoniaris was van de receptie, wist iedere spreker te danken, maar moest natuurlijk het slotwoord geven aan de jubilaris zelf, die zich dank baar toonde voor alles wat hij on dervonden en gekregen had. Dat laat hem met een zekere voldoening terugzien op de voorbije 25 jaren en geeft hem moed voor de toekomst. Dat zijn evangelische wraakneming is uitgemond in een vaste vriend schap tussen Duitsers en Nederlan ders was een van de redenen voor die voldoening. Hij voelde zich nog fit genoeg om nog enkele jaren zo door te gaan, daartoe gesterkt door de genegenheid van de Ysselsteynse mensen, die ze op deze zondag zo uitdrukkelijk getoond hadden. „Als het vandaag niet lukt, behoe ven we het nóóit meer te pro beren", zeiden zondag de organi satoren van de 27e Heidse moto- cross, daarbij doelende op het mooie weer en het grote aantal renners, dat die middag aan de start zou verschijnen. Maar het lukte weer! Een groot aantal motocrossliefhebbeers om zoomde het mooie Janslustcircuit en zij kregen die middag ook in derdaad waar voor hun geld. In de klasse senioren 250 cc. zag men Gerard Rond uit Bennekom met grote overtuiging het Nederlandse kampioenschap winnen. In feite was de strijd al in de eerste man che beslecht, maar omdat er tal van premies waren gezet op zijn naaste konkurrent Stef v. d. Sluis, bracht ook de tweede manche de nGdige spanning. Zich zeker wetend van zijn kam pioenschap draaide in de tweede manche de Bennekommer stug zijn ronden, achterna gezeten door Stef v .d. Sluis, die evenwel moest gedo gen, dat de afstand tussen hem en de kampicen steeds groter werd. Even fel bleef Sjaak Verwaaijen volgen. Met vijf andere renners ble ven zij in het kielzog van de kam pioen, de overige negentien renners op ronden achterstand zettend. Het was jammer, dat de Yssel steynse favoriet deze middag niet aan de start kon verschijnen. De finale junioren 125 cc was al even fel en spannend als de beide voorgaande manches in die klasse. Tcnni Sligte uit Ommen werd eer ste, Eric Dikkeboom uit Huizen tweede, Henry Nekkers uit Hellen- doom derde en de Noordlimburgse renners Theunis Boersma uit Bergen eiste de vierde plaats voor zich op. Bij het zware werk in de senioren zijspanklasse bleek Broer Dirkx met Henk Mensink als passagier, zoals gewoonlijk, de sterkste te zijn. Zo wel bij de eerste en tweede manche als in de finale behield hij gestaag de kop, zich slechts bedreigd wetend dcor de Brabander Tony Bens uit Reek, die dan ook tweede werd. August Muller uit Holten werd der de in het geweld van de ware mo torartiesten waarvan er direct na de start al vijf op een kluitje schoten en in de eerste ronde een combinatie een vlaggenmast ramde en daarna doodleuk het circuit weer opdraaide om zich aan te sluiten bij de achter volgers. Repetitie-tyden Donderdags van 19.30 - 21.00 uur instruktie tamboers o.l.v. H. Martens in het schooltje aan de Oude Oos- trumseweg. 's Woensdags van 19.30 - 20.30 uur instruktie majorettes o.l.v. mej. N. Vergeldt in de sportzaal aan de Lan- geweg. Zondags van 10.30 - 12.00 uur show en instruktie majorettes o.l.v. mej. N. Vergeldt en Hr. A. Koonings in de sportzaal aan de Langeweg. Nieuwe leden Bij de sukses-drumband kunnen nog enkele ervaren tamboers ge plaatst worden. Zij die hiervoor in teresse hebben, kunnen kontakt op nemen met de leider, de heer A. Koonings, tel. 04787-31. Miniretjes of jeugddrumband Ouders welke kinderen hebben vanaf 6 jaar en hiervoor belangstel ling hebben, kunnen kontakt met ons opnemen tijdens de repetities of schriftelijk met de secr. L. Willems, Albionstraat 8A, Leunen. Donate ursaktie In de komende weken zullen le den en bestuursleden bij u aanklop pen voor de verkoop van donateurs- kaarten. Vooral onze majorettes zult u kunnen herkennen aan him mooie blauw-gele unifrom. U laat deze kans voor 2.50 toch niet voorbij gaan. Tenslotte steunt u er de jeugd en dus UW jeugd mee. Openbare optredens Zaterdag 27 sept. a.s. zal in de be drijfskantine A van Rank Xerox een show worden aangeboden door de DSV majorettes om 17.15 uur aan: direktie, personeel en deelnemers van de brandweerwedstrijden. Deze show, welke plm. 20 min. duurt, zal de wachttijd op de wedstrijduitslag aangenaam verkorten. Met majorettenpeleton wordt om uiterlijk 16.15 uur bij de grote in gang van Rank Xerox verwacht. Verder zijn de brandweerwedstrij den en de show voor iedereen, maar vooral voor ouders en supporters gratis toegankelijk. Huisbezoek St. Nicolaas In de weken van 23 nov. t.m. 4 dec. orgniseren wij met medewer king van confectie-atelier Thetru voor iedereen in de gemeente Ven ray een aantal huisbezoeken door St. Nicolaas. Het hoge Spaanse bezoek kost u slechts 10,U kunt voor dit bedrag St. Nicolaas alles laten doen mits het binnen het tijdschema blijft. Onze aanvangstijd is plm. 18.00 uur en eindtijd plm. 21.30 uur. Na die tijd wil de goedheilig man uw ver- enigings- of clubavond cf party ko men verrassen voor een bedrag van f 25,—. Mocht u voor een bezoek in aan merking willen komen (bezoektijd plm. 15 tot 30 min.), dan kunt u schriftelijk terecht op: Spaanse am bassade, Albionstrat 8A, Leunen, of telefonisch bij hr. Willems 04780- 9999-2038 (alleen overdag). Wie het eerst komt, het eerst maalt. De bezoeken worden per kwi tantie één week van te voren geïnd. Let op: gaarne opgeven naam, adres, tel., wanneer bezoekgewenst (dag en tijd), aantal kinderen en pakjes uitdelen ja of nee (zelf ko pen). Repetitie a.s. dinsdag om 8.00 uur in het zaaltje achter café „In den Engel". Voor het gehele koor tot 9.30 u., waarna nog partij-repetitie voor de mezzo-sopranen en de alten. Bij verhindering graag uw afmel ding bij Mevr. Schrooten, tel. 3309, of bij Mevr. Pouwels, tel. 2349.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 13