Verdere gasaansluitingen in de kerkdorpen? H PARADE VAN DE KERKDORPEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Y een huis hopen J een huis verhopen^ VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1975 Nr. 37 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOS AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et par mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij uoeruitbataling) B\j de reeds uitgevoerde gas aansluitingen op de kerkdorpen, waarin de gemeente 168.000,heeft geïnvesteerd, komt jaarlyks via een baatbelasting van 85% een deel van het daarin gestoken gemeentegeld retour. B. en W. hebben besloten dat geld wederom te „beleggen" in nieuwe gasaansluitingen. Men trekt het grond- kapitaal zelfs op tot 2 ton. Met die beleid kon de commissie voor openbare werken zich wel verenigen. Evenals met het plan om per kerkdorp te komen tot een en dezelfde aansluit-prijs. FIFTY-FIFTY I Men gaat dan uit van een fifty- fifty basis, waarbij de nieuwe aan- sluiter, eventueel via een baatbelas ting 50% van de aansluitkosten voor zijn rekening neemt en de gemeente de andere 50%. Ingewikkelde berekeningen met inwoner-equivalenten e.d. hebben duidelijk gemaakt dat van de 224 woningen, welke thans in Venray nog van gas verstoken zijn, er nu 145 met die 2 ton op genoemde ba sis kunnen worden aangesloten. Dat zijn 63 (waarvan 14 bedrijven) in Oirlo, waar het gasnet in de kom nog kan worden uitgebreid en naar de Blakt toe, evenals in de Zand hoek. In Ysselsteyn zijn dat 53 wo ningen (waarvan 20 bedrijven) langs de Timmermannsweg en de Rouw- kuilenweg en in Merselo 19 (waar van 14 bedrijven) in Kleindorp, de Straat en Haag. Hiervan zal minimaal 70% moeten aansluiten, wil het feest doorgaan. De betrokken bewoners krijgen alle maal een nette uitnodiging van Li- magas om eens te komen praten op speciale zitingen, welke van 7 t.m. 9 oktober a.s. in die kerkdorpen worden gehouden en krijgen boven dien vooraf bericht, wat een even tuele aansluiting de betrokkene zal gaan kosten. Diezelfde commissie wacht intus sen dat onderling beraad rustig af, maar had toch wel enige opmerkin gen. I GEEN SOCIAAL BELEID I Zo werd gesteld dat het uitgangs punt van Limagas even fout was als dat van de PLEM indertijd. Men sluit dichtbevolkte kernen aan, maar" laat de wat moeilijker bereikbare woningen buitenaf gewoon liggen. Later moeten die mensen dan zelf voor de onmogelijke hoge aansluit kosten opdraaien, al dan niet ge steund door de gemeente, welke door die financiële hulp weer andere taken niet uit kunnen voeren. De PLEM is van de dwalingen haars weegs teruggekeerd door een fonds te stichten voor super-onrendabele aansluitingen, maar Limagas heeft zo iets niet. Dat noemde de commissie alles behalve sociaal. Want al deze zaken brengen voor de mensen in de bui tengebieden extra lasten en zorgen met zich. Een der gevolgen daarvan is, dat de mensen in het buitengebied en zeker zij die bedrijven daarin heb ben liggen, zich zelf al hebben vei lig gesteld door olie te stoken of pro- paangas te gaan gebruiken. Nu mag aardgas dan wel goedko per zijn, zo lang als dat nog duurt, maar de ombouwkosten op aardgas zijn dikwijls juist voor de bedrijven enorm. Dat blijkt o.m. in Horst waar de tuinders nog extra's kregen voor aansluitign op aardgas, maar ver schillenden het af hebben laten we ten, juist vanwege die enorme om bouwkosten. En waar het juist de bedrijven zijn, die door grote afname van aardgas het voor Limagas aantrek kelijk maken cm verder te gaan met de aansluitingen, loopt men de kans dat de hele uitbreiding in het slop komt, als de bedrijven er voor pas sen. Zo krijg je een soort vicieuse cir kel, die maar moeilijk doorbroken kan worden. Het enigste advies wat de commissie deze bedrijven kan meegeven is, dat men door deskun digen maar eens moet laten becij feren of de zegeningen van 't aard gas wel opwegen tegen de kosten, welke gemaakt moeten worden om dat gas in huis te krijgen. En dat wacht men dan maar in spanning af. Intussen is het wel zo dat de komst van. Obra-gas naar Smakt praktisch zeker is. Van de 32 aan te sluiten woningen, doen er 22 mee. Het is misschien zelfs zo, dat toch Lima gas daar gas gaat leveren. OPENBARE WERKEN IN MERSELO De commissie gaf verder zijn toe stemming voor bestrating en riool aansluitingen in de Coppelenb^rg in Merselo. Een en ander gaat 59.000, kosten. De vraag was, waarom er geen trottoir wordt aangelegd. Die komt er wel, als de riolering er ge legd is. En die riolering komt er, want de DACW heeft hem voor dit jaar op de ljjst van te subsidiëren werken staan, zodat men nog dit jaar met de aanleg van riolering in Merse lo en de doorverbinding daarvan met Venray denkt te beginnen. KORTESTRAAT 1 Door de verbouwing van Leenen krijgt de Kcrtestraat een heel ander aanzien en tracee. De commissie ging er mee akkoord dat daar voor 20.000,sierbestrating in komt en een lichtmast. Voor het pand Gou- mans komt een fietsenstalling. AAN- EN VERKOPEN Akkoord ging men ook met de verkoop van de laatste bouwkavel aan Weg in de Dril aan K. Thomas sen, Langstraat 2a voor 85.086, F. Zegers, Touwslagerstraat 28 kan een bouwkavel kopen aan de Pastoor Vercoulenstraat in Merselo voor 25.206,80. Van 't Hooge Huys in Alkmaar koopt de gemeente 2 insteekwegge- tjes terug in Veltum voor de symbo lische prijs van 1, FIETSPAD NAAR MEERLO De aanleg van een fietspad naar Meerlo t.b.v. de schoolgaande kin deren uit deze plaats, maakte de tongen los. Het betekent namelijk 'n fietspad langs de Sparrendreef, langs de Gunhoekweg en nog 250 meter op het Meerlose. Een en an der gebeurt op fifty-fifty basis, zo dat Meerlo-Wanssum en Venray ieder 31.250,moet betalen. De vrees dat op het Meerlose een fijn laantje door deze aanleg vernield zal worden, denkt men weg te nemen, door daar van de weg fietspad te maken en de laan te laten zoals ze is. Betreurd werd dat men in Neder land het Duitse systeem niet kent van „Anlieger frei", want dan had men hier de zaak kunnen afsluiten voor auto's. Nu kan dat niet, omdat mensen via deze laan naar hun grond moeten kunnen. Er is nog lang en breed gepraat of aanleg van een fietspad op Spar rendreef wel nodig is, aangezien die weg goed is en men eventueel vanaf de Gunhoekweg naar het fietsen- pad langs de Wanssumseweg kan komen, maar later besloot men toch maar ook daar het fietspad gunstig te adviseren. Men bromde wel over de hoge kosten en over het gedrag van de fietsende jeugd, maar uitein delijk ging het voorstel ongewijzigd onder de hamer door. Een vraag, waarom men de hele weg niet verhardt ging onder tafel. Men wil juist in dat gebied de auto zoveel mogelijk weren. I PARKEERSTROOK Uit de rondvraag noteerden wij dat men er weliswaar mee akkoord gaat dat in de parkeerstroken langs de nieuwe Merseloseweg niet langer geparkeerd mag worden dan een half uur, doch dat die maatregel ook elders in het centrum moet worden toegepast. Op de Oude Oostrumseweg vindt men dat de bomen te weinig zijn opgesnoeid en dat zal nu beter moe ten gebeuren. In Oostrum zal de Mgr. Hanssen- straat, ondanks een andersluidende belofte, met de kermis niet klaar zijn. In de bocht voor het pand Poels in de Hofstraat mag voortaan alleen aan de kerkkant worden gepar keerd. De aanleg van een weg in de ruil verkaveling Merselo naar de Deur- neseweg zou voor de boerderij van Hapeen vreemde konsekwenties heb ben. Daartoe bleek die voorstander van in feite doortrekking van de Rouwkuilenweg. Maar die oplossing is juist afgekeurd omdat men dan weer een kruispunt krijgt met de Deurneseweg. Ook andere aangedragen oplos singen bleken niet te voldoen. De vraag of men hier ook de vuil nisophaaldienst kan uitbesteden zo als dat in Bergen o.m. gebeurt, blijkt in studie te zijn en wellicht komt de begroting 1975 al met voorstellen dienaangaande. De volgende vergadering is op 7 oktober en begint dan met een be zichtiging van de verbouwing van Jerusalem. Het groenonderhoud rond de scho len is kwestie van de betrokken schoolbesturen, die dat onderhoud kunnen uitbesteden aan het werk- voorzieningschap^ STIEMSTRA Ud NBM Venray Stationsweg 11 Tel. 04780-4438' Het gesprek van de bestuurderen der dorpsraden met de burge meester ging in vlot tempo, ook al omdat deze uit kranten- en andere verslagen had ervaren waar de schoen het meeste wrong en pasklare antwoorden op tafel kon brengen. Hij onderstreepte nog eens het grote belang wat B. en W. hecht aan het instituut van de dorpsraad, wel ke „niet met de pet in de hand" hoeft komen vragen of dit of dat ge daan kan worden, maar als officiële gesprekspartner van het college be paalde voorstellen of op- en aan merkingen rustig naar voren kan brengen;. De subsidieregeling voor diezelfde dorpsraden wordt opgetrokken van 500,naar 750,terwijl voor incidentele gevallen projectsubsidies mogelijk zijn. Trouwens aan de hand van de ervaringen met deze subsidie blijft ook later nog aanpassing mo gelijk. De burgemeester moest tot zijn spijt toegeven dat bij het gesprek met de hoofden van dienst en de dorpsraden een dergelijk groot aan tal vragen op tafel waren gekomen, dat de verslaggeving daarvan meer tijd heeft gevraagd dan bedoeld. Men zal intussen hebben ervaren dat veel wat toen gevraagd is, intus sen reeds is uitgevoerd, maar hij hoopte dat dit verslag alsnog deze maand kan worden aangeboden. Een dergelijk gesprek zal weer pe riodiek gehouden worden en in jan. worden voortgezet. FIETSPADEN Een door de rayonkommissie ook aangesneden onderwerp als fietspa den naar Horst en Overloon heeft intussen de aandacht. Maar gezien het feit dat hierbij provincie en an dere gemeenten betrokken zijn, kan een en ander zijn tijd nog duren OOSTRUM had klachten over het ophalen van huisvuil. Dat moet 's maandagsmid dags gebeuren, doch men laat het spul wel eens staan tot dinsdagmor gen, met alle gevolgen van dien. Doordat de overweg in de Ooster Thienweg gesloten gaat worden, zullen voorzieningen getroffen moe ten worden aan de Wester Thienweg voor de landbouwmachines. Voor beide onderwerpen werd een onder zoek toegezegd. De verbreding van de spoorweg overgang in de Mgr. Hanssenstraat gaat door, maar de Ned. Spoorwe gen hebben de plannen nog niet de finitief rond. OIRLO heeft problemen met een speelveld je, dat de kinderen gebruiken, doch ook de voetballende jeugd en dat geeft konflikten. Men zal proberen met kinderspeeltuig en een afscher ming te komen tot een billijke ver deling. CASTENRAY deponeerde tot grote verbazing van burgemeester Schols een lijst op ta fel voor 6 bejaardenwoningen voor Castenrayse mensen. Hij mocht dan al betogen dat men net met veel moeite in Maastricht de bouw van 8 andere woningen aan het beplei ten is en dat deze 6 te veel van het goede gaan worden, van Castenray se kant werd gevraagd waarom hun bejaarden naar elders moeten, ter wijl men nog in ieder kerkdop be jaardenwoningen voor de autochto nen heeft gebouwd. De twijfel, die de burgemeester had t.a.v. die autochtoniteit werd met keiharde feiten van tafel geveegd, zodat hij nu gaat kijken, wat hieraan te doen Een teleurstelling zat er voor Cas- tenray wel in, namelijk dat de riolering dit jaar nog niet aan bod komt. Een DACW subsidie is er niet voor dit jaar. Gepleit werd dan toch een nood oplossing te maken voor verschil lende huizen, die nu bij slecht weer de blubber in het aanrecht krijgen. Dat wordt bekeken. Zoals ook beke ken wordt of van enkele terreintjes ofwel parkeerstroken gemaakt kun nen werden of kinderspeelplaatsen. Een subsidie voor de ruiterclub is bij de bestuurscommissie voor sport. Of bermen in de verschillende kernen meer gemaaid kunnen wor den, blijkt i.v.m. mankracht en geld een levensgrote vraag. Toen de afgevaardigde van Cas- tenray in zijn teleurstelling over het uitblijven van de riolering stelde, dat de kerkdorpen altijd het haasje zijn, werd hij op zijn nummer gezet met de mededeling dat Venray voor zijn kerkdorpen doet wat financieel maar mogelijk is. Waar echter geen gel d is, verliest ook de keizer zijn recht. LEUNEN zal de boom bij de kerk gaan mis sen. Die blijkt zo ziek een rot, dat de bijl er aan te pas gaat komen. Wat er voor terug zal komen, is nog onbekend. De kermis vonden sommige nieuw komers wat summier van opzet, met een slechte draaimolen, die boven dien de meest vreemde openingstij den had. -Aan dat laatste is mis schien wat te doen, aan dat eerste niet veel. „Je moet al koppelverkoop toepassen wil je nog spullen naar die kleine kermissen krijgen", aldus drs. Schols, die de toekomst van ver schillende wel duister inzag. Uitbreiding van het eigen sport park zal nodig blijken, want gaan voetballen in de Wieën is geen op lossing vanwege het drukke verkeer over de Deurneseweg. Anderzijds is men gedwongen tot ledenstop. Daar kon men van de zijde van het gemeentebestuur wel in komen, maar het is dan een kwestie van grondverwerving. Moet dat via een bestemmingsplan gebeuren, dan gaat daar veel tijd in zitten. Men weet er feitelijk ook van gemeentewege geen goede oplossing voor. Oversteekplaatsen op de Albion- straat zullen bij de provincie weer eens opnieuw aangekaart worden. Dat de nieuwe buurt zondags boordevol auto's zit, kan geen aan leiding zijn om daar de auto uit te weren. Maar met de politie gaat men die zaak eens bekijken. Een wegwijzer naar het sportpark is aan te brengen. Of men bij de afrit van de Deur neseweg ook een pijl naar Leunen en Castenray kan krijgen, zal met de ANWB bekeken worden. VEULEN had niet veel noten op de zang. De autoscooter is dit jaar op de kermis geweest en dus is het leven in Veu len weer goed. Afgezien van een wegwijzer op de hoek Lorbaan-Veu- lenseweg, welke er gaat komen, zijn praktisch alle wensen vervuld. Wel zit men met het probleem van de sluiting van de vuilstort op Volen, maar men gaat zelf een alternatief zoeken. YSSELSTEYN zit nog altijd met verschillende ken getallen voor de telefoon. Dat gaat men weer eens aankaarten bij de PTT. Een ander verzoek was om de richtingaanwijzers, die van gemeen tewege o.a. in dit kerkdorp zijn ge plaatst, eens opnieuw te verven. Ook dat wordt bekeken, HEIDE gooide, zoals te verwachten was, de knuppel in het hoenderhok. Toen de afgevaardigde van die dorpsraad gehoord had dat de grond- kwestie voor de bejaardenwoningen rond was en dat men voor de bouw wachtende was op de toestemming van G.S., merkte hij heel nuchter op, dat daarmede alle bouwgrond in Heide op was en dat de gemeente dus maar eens voor nieuwe bouw grond moest gaan zorgen. Want nu men de bejaarden woningen „bin nen" heeft, wilde dat kerkdorp ook wel eens wat sociale woningbouw binnen zijn grenzen hebben. De burgemeester mocht dan al „ho, horoepen, ten teken dat hem die bouwstromen wel wat te gortig werden, toch wees Heide hem keihard op zijn eigen spreidings model. In dat model staat duidelijk dat in de kleine kernen gebouwd mag worden, mits het is voor au tochtonen, dus voor mensen geboren en getogen in die dorpen. „Wie ont neemt hen dan het recht om ook te kunnen profiteren van sociale wo ningbouw, die elders ook gepleegd wordt voor mensen, die geen eigen huis kunnen betalen? En toch is in Heide al sinds 19 jaren geen sociale woningbouw mogelijk geweest aldus de Heidse afgevaardigde, die dit een onsociale maatregel vond. De burgemeester wees er nog eens nadrukkelijk op, dat het spreidings model een Venray se zaak is, waar mede men feitelijk tegen de stroom inroeit, die zowel rijk als provincie t.a.v. ruimtelijke ordening thans op roept. Daar wil men zo weinig mo gelijk bouwen in het buitengebied, dat liever bevriezen en de bouw concentreren in grotere kernen. Telkens opnieuw zijn bouwplan nen op kekdorpen een gevecht met Maastricht en men moet met hele goede papieren komen, om daar toe stemmingen los te peuteren. Daar wordt hard aan gesleuteld telkens, maar men krijgt het gewoon niet klaar om b.v. voor Heide, waar je net een stel bejaardenwoningen met veel moeite losgepeuterd hebt, dan nog eens wat premiewoningen te krijgen. Dat geldt ook voor Casten ray, waar je net acht woningen na een taai gevecht gekregen hebt, om dan weer met 6 bejaardenwoningen aan te komen. Dat slikt men daar niet, of je maakt woningbouw voor de eerst komende 10 jaren voortaan onmo gelijk. Met die onzekerheid zit ook een gemeentebestuur telkens op nieuw, waar men de filosofie ont wikkeld heeft om dan maar liever telkens een klein beetje te pakken zien te krijgen en op de langere ter mijn te werken. „Verkoop dat dan maar eens aan de mensen, die in him kranten ad vertenties vinden van makelaars, dat er in Wellerlooi, Heyen, Horst- America en andere kleine kernen volop huizen te koop zijn. Waarom kan dat daar wel en waarom hier niet.was de wedervraag. De burgemeester was er heilig van overtuigd dat het daar net zo min kan als in Venray. Wat daar ge beurt is, dat men het hele rantsoen (Vervolg z.o.z.)

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1