PEEL EN MAAS Pastoor Janssen viert zilveren pastoraat van Ysselsteyn Problemen in de RAYONCOMMISSIE £2 Ineen ommezien. CAMPS JUUL MERTENS 40 jaren in overheidsdienst SAMENWERKING VENRAY 269.- bewust en zelfverzekerd met een mooie bril! Vrijdag 5 september 1975 Nr. 36 Zeis en negentigste jaargang Op zondag 21 september zal de St. Odaparochie van Ysselsteyn het 25 jarig pastoraat van pastoor Sjef Janssen te Ysselsteyn gaan herden ken. Het is het eerste pastoraat in zijn 45 jarig priesterleven, maar, zoals hij dat zelf zegt, ook zijn laatste. De thans nu bijna 75 jarige denkt er nog niet aan om met emiraat te gaan; daarvoor is hij te graag pas toor van Ysselsteyn, te meer waar er een hechte band bestaat tussen hem en zijn parochie, welke prak tisch de hele Ysselsteynse gemeen schap omvat. De levensloop van pastoor Jans sen begint in Venray zelf, waar hij geboren werd in het doktersgezin Janssen. Na door mgr. Schrijnen tot pries ter te zijn gewijd werd hij kapelaan in Blerick, een standplaats waar aan hij bijna 20 jaar verbonden zou zijn maar ook een standplaats waar aan hij met gemengde gevoelens te rugdenkt. Hij werd immers door de Duitsers gevangen genomen en naar het concentratiekamp Dachau ge bracht waar hij bijna anderhalf jaar moest verblijven. Aan die periode wil hij liefst niet terugdenken. In 1943 weer terug in Blerick, vond de toenmalige sekre- taris van het bisdom mgr. Moonen het maar beter dat hij onderdook in zijn geboorteplaats om daar de be vrijding in oktober 1944 af te wach ten. Toen Blerick bevrijd was, nam hij daar zijn taak weer op zich tot ln 1950 mgr. Lemmens hem benoemde tot opvolger van pastoor Hillebrandt in de St. Odaparochie te Ysselsteyn. Daar heeft hij nog verschillende tradities weten te bewaren zoals de processies en de gregoriaanse hoog missen. Deze laatse ook op wens van het koor. De rondgangen voor de pastoor, ook een oude traditie is verdwenen, evenals de slachtproef, nu de boer niet meer zelf slacht. Pastoor Janssen kwam in 1950, toen Ysselsteyn nog aan zijn weder opbouw bezig was. Hij heeft de ont ginningen van Peelplan Zuid nog zien voltooiien evenals de ontgin ningen van Meerselsepeel, de Ja cobs en Heidsepeel. Dat was in die tijd, dat er nog mensen in menson waardige noodvoorzieningen zaten, maar ook dat nog vele werklozen voor een schamel loon moesten wer ken in de peelontginningen. De parochie telde toen 1000 zie len een aantal wat in de'loop der jaren verdubbeld is. Was Ysselsteyn toen al vooruitstrevend op het ge bied van de landbouw, hij heeft in de voorbije jaren de evolutie mee gemaakt met o.m. de komst van de biocultures. Maar ook heeft hij ve le vertrouwde gezichten van land bouwers zien verdwijnen, door emi gratie of door verkoop van hun boerderij. Een van de merkwaardigste feiten is, dat er altijd een grote eenheid is geweest in Ysselsteyn hoewel de be volking dikwijls uit alle windstre ken afkomstig is, want ook vele peelpioniers waren niet geboren en getogen Ysselsteyners. In het verleden maar ook in het heden worden de nieuwkomers vrij snel in de gemeenschap opgenomen en dat maakt het pastoraat dan ook dankbaar werken. Echte problemen zijn er eigenlijk nooit geweest. Er was en is een goe de harmonie in de parochieraad, er is een hecht verenigingsleven, maar ook het kerkbezoek in Ysselsteyn staat hoog genoteerd, wellicht het hoogste in het bisdom. Waren de peelboeren harde wer kers en haden deze vele zorgen, ar moede werd er nie t geleden. Het is maar zelden voorgekomen dat (toen de bijstandsregeling nog niet funk- tioneerde) een financieel beroep werd gedaan op de pastoor. Problemen waren er dus niet, al leen een enkele keer, toen het woon wagenkamp in nood zat, en er moest worden bijgesprongen bij Venrayse gezinnen, welke in het voormalige DUW kamp gehuisvest waren. Het parochieboek, ingesteld door pastoor Vos tersmans, aangevuld door pastoor Hildebrandt en sinds 1950 door pastoor Janssen bijgehou den, moet worden geraadpleegd om toch iets uitspringends te vermelden over 25 jaren pastoraat van pastoor J. Janssen. Dan zien wij dat nog verschillende neomisten in zijn pa rochie hun eerste H. Mis opdroegen. We lezen er over de korenakties, welke werden gehouden en hoe de peelontginningen klaar kwamen. Hoewel al een maquette gemaakt was van de nieuwe kerk welke ge bouwd zou worden en waarvoor een apart potje was gereserveerd, is dat bouwplan niet doorgegaan, mede door het feit dat de bestaande kerk de opvang van de gelovigen nog aan kon door het instellen van een twee de H. Mis. Wel is de kerk goed on der handen genomen. Ook de bouw van het gemeenschapshuis en van de school staat er in gememoreerd, evenals het feit dat zijn huishoud ster Gondje voor haar inzet de pau selijke onderscheiding Bene Meriti kreeg. De ontvangst van de Dachaupries- ters staat er voor het nageslacht in opgetekend evenals dat de Duitse Bundesregierung aan pastoor Jans sen het Bundesverdienstenkruis ver leende. Dat brengt ons vanzelf op zijn inzet al 12 jaar lang voor de Duitse jongens en meisjes, die ko men werken op het Duits soldaten- kerkhof. Het tekent deze priester dat hij als oud-gevangenis van Dachau, als eer ste de verzoenende hand uitstak naar de Duitse jeugd en zich beijvert hen in blijvend kontakt te brengen met de Nederlandse jeugd. Het was moeilijk om van pastoor Janssen iets los te krijgen over zijn zilveren pastoraat, maar het heeft ook het feestcomité te Ysselsteyn heel wat moeite gekost hem bereid te vinden „feesteling" te zijn. De eigenlijke dag is al voorbij, omdat pastoor Janssen toen met va kantie ging, maar onder de druk van de gemeenschap is hij gezwicht om het feit alsnog te vieren. Dat zal dan zijn op 21 september a.s. wanneer hij in concelebratie met zijn priesterbroer pastoor Jans sen uit Holtum-Born en pater Hos- son zijn assistent in Ysselsteyn een plechtige Eucharistieviering zal op dragen. Ook deze H. Mis zal een gre goriaanse zijn., Na de Hoogmis zal pastoor Jans sen een receptie worden aangeboden in het gemeenschapshuis. Pastoor Janssen heeft ondanks zijn 71 jaar nog een ongekende vitali teit waaraan zijn aktiviteit in het jachtveld ook enigermate debet is. Hij heeft ook nu nog belangstel ling voor alles wat leeft in die Peel, die hij in al zijn ongereptheid nog heeft gekend, maar nu ontgonnen, toch zijn eigen schoonheid heeft. Gevraagd wanneer hij nu eigenlijk denkt met emeritaat te gaan, krij gen wij het diplomatiek antwoord: „Als ze mij niet wegjagen, ga ik niet. En daar hoef ik niet bang voor te zijn want een opvolger hebben ze niet" Wij wensen de zilveren pastoor nog ad muitos annos. Het feit dat Ir. Planje wegens griep verstek moesten laten gaan by de rayoncommissie en dus niets kon vertellen over het nieuwe struktuurplan, gaf diezelfde commissie de kans om door een des kundige enkele uittreksels $e laten maken van de reeds verschenen deelrapporten. Die uittreksels kan men dan in alle rust eens be kijken en met Ir. Planje bespreken. ,Zo heeft een griepje ook zijn goede kanten. Blijft de vraag of de reeds verschenen deelrapporten in enkele duidelijke stencils te vangen zijn? Zoals bekend heeft het recreatie schap b.v. tegen het laatste rapport nog al de nodige „technische" be zwaren, omdat men totaal geen ge bruik gemaakt heeft van pas ver richte studies inzake recreatie in Noord Limburg, welke heel andere gegevens op tafel brengen, dan bij de opzet van het rapport gehan teerd zijn. Maar dat wachten we dan maar rustig af. BUURTWERKER van Dijk kon de commissie vertel len dat hij, sinds hij in mei in Ven ray is, al handenvol te doen heeft in de drie „stadswijken". Zo is hij bezig met een vrouwenkontaktgroep in Veltum, met cursussen voor vrij willigers in het opbouwwerk, met opzetten van democratische verkie zingen voor wijkraden, huiskamer- gesprekken en speelgelegenheden. Hij heeft het zo druk als een klein baasje, ook al omdat hij waarschijn lijk nog te maken krijgt met een kleine 20 Surinaamse gezinnen, die Venray moet herbergen. Of daarvoor in deze contreien wel werk te vin den is, is een vraag, waarop hij en de rayoncommissie geen antwoord konden geven. GESPREK MET BURGEMEESTER I De dorpsraden gaan maandag al dan niet in het geheim hun jaarlijks gesprek met de burgemees ter en de hoofden van dienst hebben. Nog steeds zwerft ergens ten ge- meent ehuize de lijst van wensen rond van de kerkdorpen, waarvan bekeken zou worden welke al dan niet vervulbaar zijn. Daarover zal op de eerste plaats gepraat worden. Heide brengt daar naast het bouwen in de kleine ker nen naar voren, terwijl Leunen pro blemen heeft met de adressen van nieuwkomers, wil weten wat er met de boom bij de kerk gaat gebeuren en verder nog enkele punten onder zijn aandacht wil brengen, o.m. com mentaar wil geven op het kermis- gebeuren. In Oirlo heeft men problemen met een trapveldje in de Past. Gerards- straat, terwijl Smakt hom of kuit wil hebben in verband met ver bouwplannen of voor de winter al dan niet Obragas naar Smakt komt. Datzelfde kerkdorp vraagt waarom men in Venray wel de weg wijst naar Kevelaer, maar niet naar St. Jozef? Ysselsteyn heeft gasproblemen voor de buitengebieden en wil weten of aanleg financieel draagbaar is. Vredepeel wil weten hoe het zit met de verbreding van de Vrede- weg, terwijl Merselo bescheid zoekt inzake de riolering. Dat kerkdorp wil de burgemeester ook vragen wat meer stoelen aan te schaffen voor publieke tribune, waar het publiek onder de raadsvergadering zich dik wijls moet behelpen op aan de wel aanwezige tafels, Veulen heeft problemen met de de autoscooter op de kermis en wil wegaanduidingen naar de Schatberg. Verder zijn er vragen waarom Li- magas 260,aansluitingskosten vraagt in een nieuwe woning en ga zo nog maar even door. Verder ligt er nog een hoop oud zeer bij de verkeerscommissie al eni ge tijd ter afdoening en dat wil nu in een stroomversnelling zien te krij gen. Ook de subsidiëring van de dorpsraden is nog steeds niet naar wens en ook dat probleem komt op de burgemeesterlijke tafel. ENQUETE LEEFBAARHEID Er blijkt nog wat misverstand te zijn over de uitslag van de enquête van de leefbaarheid, welke in de verschillende kerkdorpen aan de or de gaat komen. Het is de bedoeling dat de resp. dorpsraden en de enquêteurs op de ze vergadering de voorlopige kon- klusies onder de loupe gaan nemen. Andere belangstellenden zijn daarbij welkom. Oirlo behandelt zijn rap port op 3 september, Castenray op de 9e, Veulen op de 16e, Merselo op 23, Oostrum op 26 en Vredepeel op 29 september. Voorzien van dè op en aanmerkingen gaan de voorlopige rapporten terug naar het gemeente huis, waarna einde van dit jaar het definitieve totaalrapport komt. In tussen kunnen de dorpsraden aan de hand van voorlopige rapporten hun aktiepunten cp gaan zetten. Zo blijkt Castenray uitvoerig studie te gaan maken over het kleuter- en basis- enderwijs en vraagt dat kerkdorp zich nu al af, wat de betekenis is van de nieuwe school in Oirlo. f BEJAARDENPAS De invoering van de bejaardenpas had nog al wat vraagtekens bij de rayoncommissie opgeleverd. Is dat alleen een bewijs dat je oud bent, of wat is de zin er van, want redukties zijn er nog niet bij Het blijkt dat men deze zaak ge woon eens even aan moet zien, om dat een en ander nog in ontwikke ling is. Maar wat de rayonkommissie be treft zal men dat toch wel met de nodige argwaan doen, want om de mensen 6.50 uit hun zak te kloppen en er praktisch niets voor terug te geven dan een aardig paspoort vindt m eneen beetje teveel van het goede. Van de andere kant vond men dat de Leunse bejaarden zich niet moe ten onttrekken aan de dorpsraad, waar ze zich nu al een hele poos niet meer laten zien. ONDERZOEK V.N.G. Men was ook niet kapot van het onderzoekteam van de Ver. van Ned. Gemeenten, dat met het bestuur een hele middag had zitten praten over participatie van de burger in het openbaar bestuur, maar dat verder niets meer van zich had laten horen. Men gaat informeren of dat gesprek Beek naar Brukske verhuisde en zo zin heeft gehad of niet. In deze vergadering gaf mevr. M. Stappers het sekretariaat over aan haar man en werd bedankt voor de diensten aan de rayonkommissie bewezen. Datzelfde gebeurde met Mevr. Niemans, die uit de Hoge als vertegenwoordigster van Noord- West de kommissie gaat verlaten. Komende donderdag zal de heer J. Mertens door zijn collegae van het Arbeidsbureau een receptie wor den aangeboden van 16.00 - 18.00 u, in verband met het feit dat hij dan 40 jaren in overheidsdienst is. De thans 59-jarige ambtenaar is in Grathem geboren. Nadt hij met goed gevolg de handelsdagschool op het college in Weert gevolgd had, werd hij voltontair op de secretarie van Nederweert. Maar aangezien hij dat in 1942 nog was, nam hij een uit nodiging aan van de direktie van het G.A.B. in Eindhoven en ging als ambtenaar arbeidszaken op het ar beidsbureau in Budel werken. Niet lang overigens, want in 1943 toen zijn inzet gevraagd werd voor het overbrengen van mensen naar Duits land, dook hij onder, om dan na de oorlog aan het arbeidsbureau in Deurne weer opnieuw te beginnen. Op 1 juli 1949 kwam hij naar het Venrayse bureau, waar toen nog 2 mensen het werk deden en op de buitenposten Gennep en Bergen ook 3 man zaten. Nu is dat aantal uitge groeid tot 13 in Venray en 4 in Gen nep, Dat èn het nieuwe gebouw, waarin het sinds 1966 zelfstandige arbeidsbureau gevestigd is, toont wel aan dat het aantal taken van dit bureau in de loop der jaren het no dige is uitgebreid. Aan deze uitbreiding had de heer Mertens een werkzaam deel die van verschillende dienstcommissies thans voorzitter of lid is. Intussen herin nert hij zich met veel plezier de ver schillende verhuispartijen van zijn bureau door Venray, vanuit het voormalige huis Kupers, naar de verschillende onderdelen van de we- deropbeuwbarak, de noodwoning op de Merseloseweg en het pand in de Grotestraat, als even zovele tussen stations naar het nieuwe bureau op de Julianasingel. Juul Mertens, die als jong ge trouwde naar Venray kwam, heeft zich gelukkig niet alleen beperkt tot zijn werk op het bureau, hoe belang rijk overigens ook, maar heeft zich van het begin af aan ook steeds in gezet voor Venrays jeugd. Met name in de J eugdraad heeft hij veel werk verzet en vooral het financiële beleid mee helpen bepalen. Dat op een ge geven ogenblik de gemeentelijke subsidies voor het jeugdwerk via de jeugdraad verdeel d konden worden, was een wezenlijk winstpunt voor die jeugd. Uit die jeugdraad zijn verschillende initiatieven voortgeko men, zoals de stichting van de soos en de jeugdcarnaval. Ook daaraan heeft hij van harte meegewerkt en de jeugdcarnaval heeft nog altijd zijn hart gestolen. Verder heeft hij zich voor Veilig Verkeer druk gemaakt en heeft zit ting in het bestuur van het gemeen schapshuis. Als afgevaardigde in de ARKA heeft hij de belangen van zijn collegae nog weten te behartigen. Juul Mertens is het sprekend voor beeld geworden van een man, die naast zijn werk, geest en gaven voor de Venrayse gemeenschap heeft ingezet, die hem ongetwijfeld bij dit jubileum niet vergeten zal. Donderdag 11 sept. a.s. houdt de politieke vereniging „Samenwer king Venray" een openbare verga dering in café-restaurant Vlakwater, aanvang 20.00 uur. Deze vergadering is voor iedereen toegankelijk. Agenda Opening. Notulen, ingekomen en uitgaande stukken. Werksectoren Kasoverzicht Discussie, o.a.: Schouwburg Noordtangent Subsidies: Polakgelden, DACW, Midema. Rondvraag en sluiting Bent u gewonnen voor de nieuwe herfst- mantelmode. En meteen al kiest U dan voor deze wollen mohair mantel. Sierlijk van lijn en sportief in detail. In de helemaal-van-deze-herfst tinten roest en grijs. De jonge vrouw heeft haar modewil. Zie haar kleding en haar bril. Zij draagt graag de laatste trend, daarom ook is zij onze cliënt 1 Voor het bétere opticienswerk Grotestraat 14A - VENRAY Telefoon 04780 - 2409 88

Peel en Maas | 1975 | | pagina 13