GESPREKKEN MET EEN MINISTER Pater Arts vierde op grootse wijze zijn gouden priesterfeest Raadsvergadering Vierlingsbeek Kleuren TU met 3 jaar garantie tummers WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 Nr. 35 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOO* AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) De minister van CRM Mr. H. van Doorn mag dan de laatste weken in verband met zijn benoemingsbeleid inzake de voorzitter van de NOS soms afgeschilderd zijn als 'n kleine diktator, bij zyn bezoek aan Venray, afgelopen donderdag toonde hij zich een belangstel lende luisteraar, die tekst en uitleg wilde hebben over het werk van dorps- en wijkraden in het Venrayse land. Reeds eerder was hij mede daar voor naar Venray gekomen, doch kabinetsberaad riep hem vóortijdig naar Den Haag terug. Nu, net terug van Suriname, kwam hij wederom naar de Clockert, om daar met af gevaardigden van de rayonkommis sie te praten over WIJK- EN DORPSRADEN Zijn ministerie heeft met deze in stituten namelijk het nodige te doen, maar dan gaat het gewoonlijk over raden, met minimaal 10.000 mensen achter zich en niet over een dorps raad als b.v. Vredepeel met 300 men sen. De minister was vergezeld van drs. Verdoes, die de territoriale opbouw onder zich heeft. Na een welkomstwoord van voor zitter Philipsen kreeg de minister via een fotoreportage van Venrays kerkdorpen enig inzicht over de grootte van het Venrayse land, de ligging van de verschillende kerk dorpen t.a.v. het centrum en de maatschappelijke, culturele en so ciale organisaties in de betreffende dorpen en wijken. Daarbij werd hem tevens duidelijk gemaakt dat de steeds meer lawaaimakende straalja gers afkomstig waren van een sla pend vliegveld in Vredepeel, wat de minister de opmerking ontlokte: „hebben we geluk dat het dan niet wakker is Dhr. Wingbermühle gaf aan de hand van de ervaringen in Veltum de minister inzicht in het funktione- ren van de wijkraden, wier eerste en voornaamste taak is de opvang van nieuwe bewoners in een nieuwe wijk. Dan blijken 'enquêtes ovër wensen, welke leven, gretig beant woord te worden. Dat komt neer op groenvoorzieningen, speelplaatsen, telefooncellen, busdiensten e.d. Men heeft dat in Veltum de zgn. „stoffe- rings-fase" genoemd, omdat hier de wijkraad in goed samenspel met de gemeente deze nieuwe wijk inder daad voorzieningen kon brengen, waar men anders misschien heel wat langer over gedaan zou hebben. Maar nu die „stofferings-fase" voorbij is, de wensen naar groen en andere voorzieningen beantwoord zijn, komt men toe aan het feitelijk opbouwwerk. Nu blijken echter de mensen heel moeilijk achter hun te levisietoestel weg te halen te zijn, ziet men het individualisme hoogtij vieren en komt weinig terecht van het „gezamenlijk iets doen". Daarom is nu belangrijk dat de vrijwilligers, die zich desondanks toch blijven in zetten, hulp en steun krijgen van de buurtwerken De nieuwe buurtwerker, de heer van Dijk kon de minister inderdaad bevestigen dat er werk in overvloed ligt in de wijken, zodanig zelfs, dat één man het gewoon niet aan kan. Hij is nog maar betrekkelijk kort in Venray maar desondanks al betrok ken bij een twintigtal projekten, die al zijn tijd opeisen. KLEINE KERNEN Nadat nog eens de verbindingen van de Stichting Samenlevingsop bouw, de rayoncommissie en de stuurgroep buurtwerker aan de mi nister duidelijk waren gemaakt b.m. door de heren Spigt en Knol, kreeg dhr. Huys uit Vredepeel het woord om de minister een beeld te geven van het werken van de dorpsraden. Hij stelde dat deze „instituten" in feite het gevolg rijn van een jaar lijks bezoek van het gemeentebe stuur aan de verschillende kerkdor pen van Venray. Dat bleken dan klachten-bijeenkomst te worden, welke op de duur toch onbevredi gend waren. Er werd gezocht naar een soort kontaktcommissie, welke per kerkdorp de daar levende wen sen zou inventariseren en met het gemeentebestuur en andere instan ties zou pogen oplossingen naderbij te brengen. In het ene kerkdorp worden de afgevaardigden voor de raad uit de bevolking gekozen, in het andere dorp rijn het vertegen woordigers van de voornaamste ver enigingen, in Weer andere dorpen is het een vermenging van beide. In samenspel met de rayoncommissie en het gemeentebestuur is reeds veel bereikt kunnen worden, niet alleen door verbetering van locale situaties, maar ook door de organisatie van cursussen e.d. In dat verband wees hij de minis ter op de enquête over de leefbaar heid in de kleine kernen, die niet alleen georganiseerd is, maar in de komende tijd ook diepgaand bespro ken zal worden. Zowel hy als dhr. van Osch gaven de minister duidelyk te verstaan dat men allerminst gelukkig is met het zgn. bevriezen van de klei ne kernen, waardoor vooral men sen getroffen zullen worden, die als agrariërs in de buitengebieden hun werk moeten doen en hun kost moeten verdienen. Door het bevriezen maakt men de leefbaar heid van die kleine kernen kapot en het leven in het buitengebied zwaarder, zo niet onmogelyk. Men maakt op die manier een sociaal- cultureel niemandsland van het buitengebied. De minister, kennelijk onder de indruk van deze betogen, wees op de geweldige financiële konsekwenties, welke zijn departement toch al heeft op de landsbegroting. Uitbreiding van dat budget kan niet door blijven gaan in die mate als gebeurd is en daardoor moet men het geld dusda nig besteden dat het maximaal ef- fekt oplevert. Samenwerking van kleine kernen, ook in verenigings verbanden, zal z.i. misschien een op lossing kunnen brengen. GOED INITIATIEF De minister, die vooraf reeds stel de weinig te zullen zeggen om zo doende de betrokkenen zelf alle kans te geven hun modellen te laten zien, toonde zich enthousiast over de eigen initiatieven, welke in Venray al zijn genomen. Hij had bij ver schillende punten nog wel vraag tekens staan, zoals b.v. bij het feit dat door al die instellingen en insti tuten de burgers misschien het zicht zouden kunnen kwijt raken, maar hem werd verzekerd dat door inte gratie op de Clockert zelf en het be trekken van zoveel mogelijk regio nale instanties bij gezamenlijk over leg de gevreesde „verkokering" wordt tegen gegaan. Hij bleek sterk onder de indruk over de voordelen van de eigenheid, die hem door de verschillende ver tegenwoordigers van de kleine ker nen geschilderd waren en door het vele werk, wat door vrijwilligers in 'deze regio wordt gedaan om het op bouwwerk, daar zijn voordeel mee te doen. MEDEPLICHTIGHEID In een gesprek met Venrays ge meentebestuur onder vier ogen werd bij de minister later bepleit te komen tot de bouw en inrichting van multi-funktionele akkomodaties in het nieuwe centrum van Venray- kom. De minister zal bekijken of rijn departement bij dit experiment be trokken kan worden en „medeplich tigheid kan nemen", zoals dat amb telijk zo mooi heet. Men heeft hem ook gevraagd naar de bijzondere regelingen voor wel zijnsbeleid ten behoeve van te ont wikkelen kernen. Met het oog op het snel volgroeien van Brukske beloof de minister te zullen bezien of deze wijk van die regelingen niet kan profiteren. Nadat de minister nogmaals de aanstelling van ambulante jeugd werkers was bepleit, heeft men hem ook gevraagd of via rijn departement bepaalde planningen rijn opgezet om voorzieningen op te kunnen zetten in nieuwe wijken (belangrijk voor Brukske en speciaal Landweert) voor welzijnswerk terwijl de wijk nog gebouwd wordt. Dergelijke plan nen bleken daar niet bekend te zijn. Ook landelijk blijkt telkens opnieuw dat eerst nadat de mensen hun intrek genomen hebben in de wijk, bepaal de wensen en verlangens naar voren gaan komen, die eerst dan beant woord kunnen worden en die per wijk dikwijls heel afwijkend rijn. Meer dan enkele voorlopige voor zieningen in de vorm van vergader lokalen blijken ook landelijk in nieuw te vormen wijken niet moge lijk. Ingebroken in woning Op klaarlichte dag werd een in braak gepleegd in de woning van de fam. D. in de Spurkt. De bewoners waren afwezig en bemerkte de in braak bij huis thuiskomst. Alles was doorzocht en enkele goederen waren meegenomen, o.a. een bandrecorder. Op waarlijk grootse wijze vierde Pater Arts msc in zijn geboorte plaats Merselo zijn gouden priester feest. De kerkweg was met groen en met vlaggen versierd en van vele huizen van de bewoners wapperden de vlag zoals ook op de aloude molen van Merselo. Natuurlijk ontbrak niet de kerkelijke fanfare St. Oda die zowel op de heen- als de terugweg voor muzikale omlijsting zorgde. De plechtige eucharistieviering werd opgedragen door de jubilaris met assistentie van de provinciaal en overste van het klooster van de congregatie van de msc, een pastoor uit Tilburg waar pater Arts on danks rijn 25 jaar nog steeds assis teert en Pastoor Jesse uit Merselo. Zowel het gemengd als het kerke lijk zangkoor zong op voortreffelijke wijze de gezangen die door de jubi laris zelf waren uitgekozen. De neef van de jubilaris hield de feestpredikatie. Na de kerkelijke plechtigheden werd voor zaal Arts hulde gebracht aan de gouden priester. Namens de Venrayse gemeenschap bood burgemeester F. Schols geluk wensen aan. Hij was in gezelschap van wethouder Joh. Loonen. In zijn felicitatiewoord wees de burgemees ter op 't vele goede werk wat over al ter wereld door Venrayse pries ters wodt gedaan. Tien Hoenselaa sprak namens de Merselose gemeenschap. Hij kon ook 't feestgeschenk aanbieden wat be stond uit een reischeque te besteden naar eigen goeddunken. In de namiddag was het een ko men en gaan van de vele inwoners en vooral oud-inwoners van Merse lo die van heinde en verre waren gekomen om Pater Arts geluk te wensen met deze mijlpaal in zijn le- ven.De avond werd verder doorge bracht met de meer dan 100 neven en nichten. Dit verslag willen wij besluiten met de woorden van pater Arts zelf: „het is voor mij een on vergetelijke dag geworden, een feest wat ik nimmer zal vergeten, een feest Merselo waardig". voor schoolgaande jeugd DE ALLERNIEUWSTE COLLECTIES IN EEN ENORME KEUZE, O.A. nato jackets, pantalons, vesten en truien Speciale aanbiedingen: stoere nijlon j. jackets vanaf 19, jongens coltruien 9,7S GEWOON EVEN BINNENLOPEN Kledingspeciaalzaken voor mannen en jongemannen (v.a. 5 jaar] VENRAY BOXMEER DEURNE CUYK Grotestraat 6a Steenstraat 73 De Martinet 17 K. Molenstraat De raad van de gemeente Vier lingsbeek had vrijdag met de koffie pauze mee nog geen twee uur nodig, voor de behandeling van een agenda van 30 punten plus drie aanvullende agendapunten en de rondvraag. Prettig was het dat het aanvangs- uur met een half uur vervroeg was. Mogen dat goede voortekens zijn voor de toekomst. De raadszaal maakte een feeste lijke indruk omdat de sporen nog te zien waren van de ontvangst van de 100-jarige Gradje Willems, een ge beuren, waarbij ook de raadsvoorzit ter nog even stil stond. De gemeen schap van Vierlingsbeek had deze 100-jarige op die dag een welver diende hulde gebracht en hem een reis naar Maria's genadeoord Lour- des aangeboden. Een reis welke de feesteling zal maken met het vlieg tuig. w DE AGENDA De bouw van 24 woningwetwonin gen in Overloon en Vierlingsbeek werd goedgekeurd. Alleen werd ge vraagd of daarmede de mogelijkheid tot bouw van woningwetwoningen in kleinere kernen niet meer moge lijk is. Volgens de raadsvoorzitter zal er door de planoloog een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijk heden van bouw in de kleinere ker nen, waarover een rapport tegemoet kan worden gezien. MILIEUWACHTER De aanstelling van een part-time milieuwachter ondervond geen te genstand. Men vond alleen 15 uur per week te weinig. Maar voor de toekomst zitten er mogelijkheden in samenwerking met de gemeente Op- loo in. Nu gaat het de gemeente Vierlingsbeek 650,per maand kosten. De vergoeding per kleuter werd vastgesteld op 38,per kleuter en 2450,per lokaal. Diverse voor stellen hadden betrekking op het on derwijs op verschillende scholen in de gemeente, zowel tot verbetering dan wel tot aanschaffingen van leer middelen. Maar ook de verkoop van de ge meenteboerderij Maarsven te Over loon aan de pachter ondervond geen bezwaar. De raad vertrouwde dat ook G.S. geen bezwaar zou maken tegen de verkoopprijs, maar die prijs werd niet genoemd, ook niet in de stukken. Een leuk onderonsje dus van college en raad Diverse bouwterreinen werden ver- koqht in Vierlingsbeek, Maashees en Overloon. Daarbij waren o.m. be trokken L. Custers, Oirloseheide 3a, die 416 m2 bouwgrond kocht in Vierlingsbeek a 36,77 per m2 en G. Mijling, Passage 5, die 760 m2 kocht in Overloon voor 46,60 per m2. De raad was positief tot het voor stel tot grondruil met M. van Raay en was blij dat de boerderij uit de kom van Overloon nu eindelijk kon verdwijnen. De jeugd- en sportraad greeg een startsubsidie van 350, In de wijk Soetendaal te Vier lingsbeek kan riolering worden aan gelegd terwijl Florianz in datzelfde Soetendaal recht van opstal kreeg voor de bouw van een kegelbaan al daar. BESTEMMINGSPLANNEN 1 Eindelijk kwam het einde van de langdurige geschiedenis die de vast stelling- van het bestemmingsplan Zomerhuisjes en kampeerterrein De Vers te Overloon vooraf ging. In het nu voorliggende voorstel werd aan een aantal bezwaren tegemoeet ge komen zodat wijzigingen in 't raads voorstel niet meer nodig waren. Zelfs ging de raad, zonder veel woorden, akkoord met het voorstel over het bestemmingsplan Overloon. Ook daarin was aan een aantal be zwaren tegemoet gekomen. Het be stemmingsplan kom Maashees werd eveneens aangenomen. Het raadslid Deenen zal zitting ne men in het bestuur van het instituut voor amateuristische kunstbeoefe ning in het streekgewest Land van Cuyk. De raad had ook hiertegen geen bezwaar. VERDELING GELD Ook niet tegen verdeling van de gelden welke in de gemeentekas waren gevloeid door de verhoogde uitkering uit 't gemeentefonds. Dat zijn ruim 88.00,27.000,hier van gaat naar de sporthal in Maas hees. 22.000,wordt gebruikt voor kleedlokalen in Overloon en Vier lingsbeek. 20.000,voor de ver bouw van de bibliotheek en 5.000,- voor de aanleg van riolering in Soe tendaal. De raad had verder geen bezwaar tegen het voorbereidingsbesluit waardoor J. Besserink aan de Oplo- seweg een kampeerplaats kan gaan exploiteren. De raad was blij dt door de aan- en verkoop van grond het in de kom van Overloon gelegen konstruktie- bedrijf Henra kan worden overge plaatst naar de Oploseweg. Wel dient er een clausule in de verkoop akte te worden opgenomen dat in de toekomst bij het oude gebouw geen uitstallingen meer zullen komen, welke ontsierend werken op de om geving. De raad kreeg inzage van de lijst van het onderhoud aan de scholen binnen de gemeente. De raadsvoorzitter deed nog me dedeling dat voor het stookseizoen Smakt op gas zal zijn aangesloten. De verbetering van de weg Over- loon-Vierlingsbeek zal mogelijk uit de DACW pot kunnen plaatsvinden. RONDVRAAG Aandacht werd in de rondvraag gevraagd voor de verbetering van de vijver voor het gemeentehuis. Volgende raadsvergadering kan een voorstel dit aangaande worden ver wacht. Kosten verbeteringen entourage en de vijver 51.000,waarover de raad het laatste woord zal hebben. Aandacht werd verder gevraagd voor beter toezicht bij de vuilstort plaats. De plaatsing van glascontainers in Overloon en Vierlingsbeek wordt overwogen. De woonwagen vn de familie van Opbergen in Overloon zal door de gemeente worden opgeruimd-nu de familie zelf haar belofte tot oprui ming niet na komt. Ook zullen door de gemeente ge kochte terreinen met opstallen van de familie Rongen in Overloon op geruimd worden. Al heeft de ge meente begrip voor de ouderdom van de eigenaren het kan zo niet langer duren. Rijksgebouwendienst heeft die grond nodig voor de bouw van het politiebureau. Na 2 jaren kunnen ook hier geen menselijke overwe gingen meer een rol spelen en zul len de oudjes met de sterke arm worden verwijderd, hoe triest het ook zal zijn. Bakoven in brand Oververhitting van een bakoven was waarschijnlijk oorzaak dat de oven in brand vloog bij de fam. W. in de Fagotstraat. Hoewel politie en brandweer wer den gealarmeerd behoefden zij niet in aktie te komen. De schade bleef beperkt tot een verbrande oven. Met bessen schieten De laatste tijd komen bij de poli tie herhaaldelijk klachten binnen van overlast die de jeugd veroor zaakt door met bessen te schieten. Er is al schade aan kleding toege bracht terwijl ook schade is veroor zaakt door uiteenspattende bessen, welke naar binnen zijn geschoten. De ouders worden gewaarschuwd dat de politie streng zal gaan optreden en dat de rekening van die schade aan de ouders zal worden gepresen teerd.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5