DE TOEKOMST ROND ST. ANNA EN SERVATIUS GOUDEN BRUILOFT GOBLET WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN WENNEKER najaarsshow van Oorschot mode vqfi öor§c%>t njode VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1975 Nr. 35 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW-DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEl'. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 cl per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) De afgevaardigde van de P.P.R., H. v. d. Locht, heeft in juli schrif telijke vragen aan het college van B. en W. voorgelegd over de ontwik kelingen in en rond de psychiatrische centra St. Anna en St. Servatius. We deden daarvan reeds eerder me dedeling. Het college van B. en W. heeft in de jongste raadsvergadering daafop zijn schriftelijk antweord aan de raad voorgelegd. Een deel der vra gen heeft het college niet of nauwe lijks beantwoord omdat het meent geen verantwoordelijkheid te dragen vcor het in die vragen aan de crde gestelde beleid. Wel was het college bereid een ontmoeting van de raad te organiseren met het bestuur van beide centra, waarbij dan gesproken kon werden over de ontwikkelingen in de psychiatrische zorg en de ge volgen die dit kan hebben vcor bei de centra. Dat gesprek kan dan 9 september a.s. plaats hebben. B. en W. stellen in hun antwoord, dat St. Anna en St. Servatius bezig zijn met een volledige integratie, maar dat de bestaande verpleegafde- ling niet meer aan de eisen Voldoen, die heden gesteld worden. Ze zijn oftewel te oud, of te groot, bieden onvoldoende privacy en moeten ver vangen worden door nieuwbouw, welke zal bestaan uit moderne woonvormen voor de onderscheiden patiëntencategorieën. De gebouwen voor de therapieën, ontspanning -en diensten voldoen wel aan de moderne eisen. Nu men wil komen tot deze mo dernisering blijkt dat o.m. de staats secretaris voorstander is van een betere spreiding van de gezondheids zorg en dus ook van de psychiatri sche centr. Twee zulke nieuwe in- stelllingen zijn o.m. in Zuid Limburg gekomen en dat heeft o.m. tot gevolg dat het traditionele verzorgingsge bied van de Venrayse centra met on geveer 1/3 kleiner is geworden. De vraag is nu, of in de rest van het huidige Venrayse verzorgingsgebied niet meer van deze centra zullen gaan komen, b.v. in Midden Lim burg, of in het Land van Nijmegen, zeker nu de staatssecretaris meent dat' 250-300 bedden in zulk centrum optimaal zijn. (Dit laatste betwijfelt het college). Bij beslissing over verdere sprei ding zal echter afgewogen dienen te worden of een en ander economisch wel kan en zal nauw overleg nood zakelijk zijn met de Venryse centra, die eerst na dit overleg een defini tieve planning kunnen maken van de noodzakelijke nieuwbouw hier in Venray. Het college bevestigt verder dat de burgemeester niet alleen lid is van het bestuur van beide centra, maar met de direkteuren van deze centra ook lid is van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid, wel ke door de staatssekretaris gehoord wordt bij het bepalen van z'n beleid. Over de rol van de heer Russel, die door beide centra is aangetrok ken als gedelegeerd bestuurslid en die in het verleden o.m. de inkrim ping en sanering van de Limburgse keramische industrie zou hebben doorgevoerd alsmede de fusie voor bereid zou hebben tussen Gooise ziekenhuizen, zegt het college niet veel, behalve dat hij met die sane ring en die fusie niets te doen had. Ook gaf het college zijn mening niet over de kansen dat het Land van Nijmegen of Midden Limburg over gaat tot het stichten van eigen psy chiatrische centra. Wel dat voor Nrd Limburg zelf slechts 365 bedden no dig zijn. Zou uiteindelijk alleen de psychi atrische zorg voor Noord Limburg aan Venray werden toebedeeld al dus het college, dan zal het aantal arbeidsplaatsen teruglopen van de 1430 van nu naar 358. Dat be tekent dat beide centra, die nu 15,4% van 't aantal arbeidsplaat sen in Venray aanbieden, dan nog slechts 3,8% te bieden hebben. NIET TEVREDEN toonde zich v. d. LOCHT met dit antwoord. Hoewel hij wel een ge sprek wilde hebben met de besturen van de beide centra, wees hij op de eigen verantwoordelijkheid van de raad in deze. Ais de ontwikkelingen rend St. Servatius en St. Anna zo danig zijn, dat er kans is, dat een stuk werkgelegenheid wegvalt in deze regio hebben B. en W. en de raad er wel degelijk voor te zorgen l ij dig en goed geinformeerd te zijn en moeten zij oplossingen aandra gen bepleiten en uitvoeren. Daarom speet het hem dat het college ner gens dieper ingaat op de grote kon- rekwenties, die deze ontwikkelingen kunnen hebben voor de werkgele genheid en de verdere uitbouw van Venray. Dat zijn zaken, die de raad aangaan en daar besproken moeten worden. Daarbij kan men niet vol staan met om de brei heen te draai en, wat algemeenheden te debute ren, maar moet de raad zo kompleet en tijdig mogelijk worden ingelicht. Behoudens dat, had hij tegen ver schillende antwoorden op zich ook nog de nodige bezwaren. Enerzijds ontkent men de nodige deskundig heid te hebben (wat doet dan de burgemeester in het bestuur) ander zijds zegt men, zonder enig bewijs dat 250-300 bedden te weinig is om een centrum goed en ekonomisch te laten fungeren. Vanwaar die wijs heid? Wat de heer Russel betreft, gaat men lijnrecht in tegen wat de ze heer in een intervieuw met het personeelsblad vertelde. Niets zegt het college over de intussen al ge troffen beslissing tot de bouw van klinieken, noch over het feit dat St. Anna eenmaal gesloten gaat worden. Ook WIEGANT meende dat naast de verantwoordelijkheid, welke de bestuurderen van de beide centra hebben, ook de raad zijn eigen ver antwoordelijkheid heeft. Het is z.i. het goed recht van een raadslid deze voor heel Venray be langrijke zaken in de raad aan de orde te stellen. Men is er niet met Gods water over Gods land te laten lopen, want de hele sanering op het gebied van psychiatrische hulpver lening zou wel eens een sneller tempo kunnen krijgen, dan wij me nen, nu in het kader van de werk gelegenheid in de bouw, zulke ob- jekten onder handen kunnen wor den genomen. Hij waarschuwde dat vooral bij het middenkader, dat toch al weinig kansen heeft in Venray, de grootste en hardste klappen gaan vallen als een en ander doorgaat zo als de staatssekretaris duidelijk op schrift heeft gesteld. Het zal zaak zijn, daarover op korte termijn duidelijkheid te zien te krijgen. De rest van de raad had er weinig moeite mee de vergadering van 9 september a.s. af te wachten, voor dat men verder over deze zaak gaat öiskusieren. Ten behoeve van hc|t openbaar lager- en kleuteronderwijs in de gemeente (Veltum en Brukske) worden enkele gevraagd die bereid en in staat zijn om in geval van afwezigheid van de full-time leerkrachten de zen te vervangen. Gegadigden dienen de vereiste onderwijsbevoegdheid te bezitten Aanmelding kan telefonisch geschieden: 04780 3838 toestel 158 Dinsdag a.s. gaat het echtpaar Schaeffers-Rietveld tesamen met kinderen (8) en kleinkinderen (23) hun gouden huwelijksfeest herden ken. Op advies van de doktoren wordt het hele feest maar onder el kaar gevierd en is er geen verder uiterlijk vertoond dan een plechtige H. Mis van dankbaarheid. Jean Schaeffers werd 79 jaren ge leden geboren als echte Venraodse jong aan het Henseniusplein, waar zijn vader een café exploiteerde en een dakdekkersbedrijf uitoefende. Dat laatste was de hoofdbestaans- bron, de café diende ter overbrug ging van de wintermaanden, als niet op het dak gewerkt kon worden. De boorling was wat zwak en kwam na schooltijd „binnen" zitten, dat wil zeggen, op onze drukkerij en later als voluntair op de gemeente secretarie, tegen een beloning van 60,per jaar. Dat hield hij twee jaren uit, om dan het bakkersvak te gaan leren. Maar na drie jaar ge mobiliseerd te zijn geweest, vond hij het welletjes, de „zwakte" was voor bij en hij krcop met vader en broer voortaan de daken op. In 1900 is de familie Schaeffers naar de Schcolstraat verhuisd, waar een spiksplinternieuw café en bur gerhotel verrezen is. Met zijn vader en broer beklimt hij heel wat daken, niet alleen in deze regio, maar over het gehele land, want zo hebben b.v. de Franciscanen ontdekt dat de Ven rayse dakdekkers beste vaklui zijn en hebben ze praktisch het onder houd van alle Nederlandse kloosters. Dat brengt hem in de twintiger ja ren ook in Oudewater, waar de gar diaan een goed kosthuis weet, name lijk bij de familie Rietveld. Daar treft hij de dochter Cornelia en dan is het gauw een keer beklonken. Als vader in 1924 verongelukt, ne men de beide broers de zaak over en Jean het hotel, waar hij in 1925 zijn Oudwaterse verloofde als echtgenote binnenhaalt. Samen gaan ze bouwen aan een gezin, dat uiteindelijk 8 kin deren zal tellen. Een druk leven, want de café loopt goed, er zijn veel pensiongasten en ook het dakdek kersbedrijf vraagt veel arbeid. Met zijn trouwe metgezellen Jean van Maris en Hendrik Relouw zwerft Jean door heel het land, ook al om dat de klokkenmakers Eijsbouts uit Asten hem dikwijls opdracht geven de uurwerken aan de buitenkant van de toren te bevestigen. In 1926 is de brand in het Patersklooster, waar door het patronaat noodkerk moet worden en de Venrayse verenigingen in de kou komen staan. Op aandrin gen van velen besluit Jean dan zaal Wilhelmina te gaan bouwen, als on derkomen voor de harmonie, de ver schillende koren en andere vereni gingen en om te dienen als concert en toneelzaal .waarin dan ook nog eenmaal per jaar, met de kermis, ge danst mag worden. In 1931 sterft broer Piet en moet hij voortaan het hele bedrijf zelf runnen. Zijn vrouw weet echter van wanten en ondanks haar niet kleine huishouden weet ze op een voortreffelijke wijze café en hotel te beheren. Zaal Wilhelmina blijft bij dat alles een gezellig mid delpunt, tot in 1939 de mobilisatie komt en het Nederlandse leger er zijn intrek neemt. Dan komen ook nog de Duitsers, die de naam Wil helmina verwijderd willen hebben. Enkele planken zorgen voor de nieu we naam: concertzaal Schaeffers, wat het niet lang blijven zal, want dan wordt de zaal distributiecen trum, wat tot 1948 blijven zal. Intussen hebben de Engelsen ook gebruik gemaakt van de zaal, zodat het intussen een internationaal ge doe is geweest. Met een revue van Hioob krijgt zaal Wilhelmina echter zijn bestem ming terug, wordt weer concertzaal en onderdak voor vele verenigingen en gaat uiteindelijk een keer meer dansgelegenheid in Venray geven. In 1957 nemen Jean en zijn vrouw het zware besluit hotel en zaak „aan de kant te doen" en als hij de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt heeft, gaat het dakdekkersbedrijf over naar zijn zoons. Beiden gaan van een welverdiende rust genieten, eerst aan de Julianasingel en de laatste jaren in Het Schuttersveld, waar ze intussen nog altijd het mid delpunt zijn van een gezellig familie- levem De ouderdom brengt zijn gebre ken, daarvan kunnen beiden een ver haal vertellen, maar dit gouden feest wil men toch niet missen en daar om is er in de familiekring dinsdag a.s. feest. Maar ondanks het feit dat de familie Schaeffers alweer enige jaren non-aktief is, en ondanks het feit dat men geen uiterlijk vertoon, noch receptie wenst, zullen de velen, die Jean en zijn vrouw kennen en hebben leren waarderen als gulle gastgevers in hotel en zaal, htm graag van harte gelukwensen met deze mijlpaal in hun leven en een gezellig feest toewensen. Duitse Mercedes opengebroken D. uit Duisburg had zijn Mercedes geparkeerd nabij de begraafplaats bij de St. Petrus Bandenkerk. Een patrouille van de politie ontdekte dat een tochtraampje vernield was en dat de auto open was. Bij onder zoek trof zij aan Duitse rijbewijzen en paspoorten welke o.a. tussen de zittingen lagen. De politie nam die waardevolle bescheiden mee. Enkele uren later kwam de eigenaar aan gifte doen. De paspoorten kreeg hij terug. Maar vermist werd een por- temonnaie met 200 DM, een draag bare radio en een dagpaspoort. JUBILEUM Zondag herdenkt de heer Mennen in Castenray het feit, dat hij voor 40 jaren in dienst ging bij het lager onderwijs. Komend jaar zal hij 25 jaren verbonden zijn aan het basis onderwijs in dit kerkdorp. Op donderdag 11 sept. aanvang 's avond om 8 uur precies houden wij onze grote najaarsmodeshow in de foyer van de schouwburg. Kaarten a 3,50 vanaf heden verkrijgbaar aan de kassa's van onze zaak. Tot ziens op onze modeshow. Grotestraat 25 Venray WIJKRAAD NOORD-WEST DISCO „DEN DISSEL" Hallo jongens en meisjes. Hier zijn we dan met de lang ver wachte mededelingen over de disco avonden. A.s. zaterdag 30 augustus om 19.30 uur starten we het nieuwe seizoen weer met een disco-avond voor alle leeftijden. Zoals voorheen zullen de avonden dezelfde aanvangs- en slui tingstijden hebben. Voor hen die dit nog niet weten, zullen we ze hier nog een keer be kend maken: voor alle leeftijden be gin om 19.30, einde om 22.00 uur. Voor boven 14 jaar: begin om 19.30, einde om 22.30 uur. Op 30 aug. worden jullie nog in de gelegenheid gesteld om formulieren af te halen voor het verkrijgen van een pasje. Op zaterdag 14 sept. draaien we nog een keer voor alle leeftijden, om dan weer over te gaan met een avond voor boven de 14 jaar. Deze avond zal uitsluitend toegankelijk zijn voor personen met pasje. Deze avond is dus op 28 sept. Tot ziens op 30 augustus. De leiding van „Den Dissel" St. Anna en St. Servaasnieuws In hun vergadering van dinsdag j.l. hebben de bestuursleden van St. Anna en St. Servatius besloten het terrein van St. Servatius aan te wij zen als de plaats, waar het nieuw in te richten integraal psychiatrisch centrum zal verwezenlijkt worden. Ze volgen hiermede het desbetref fende advies op van het door hen daarbij betrokken architectenbureau. Aanleiding voor deze „aanwijzing" was de aanvrage om in Venray te kunnen komen tot de bouw van en kele klinieken, waarvoor ook bij de betrokken instanties de bouwplaat sen moeten worden aangewezen. Datzelfde bestuur heeft ook de medewerking van de overheid ge vraagd voor renovatie van het bed denbestand, waarbij deze eerste aan vrage niet verder loopt dan renova tie van dat gedeelte, dat de regio Noord Limburg kan dienen (350 bed den). De aanvragen voor een verde re renovatie zal volgen naar rato de beslissingen vallen of Venray ook Midden Limburg, Oost Brabant en het rijk van Nijmegen zal blijven helpen. Drumbandsuccessen De drumband van fanfare de Peel- klank wist zondag op het concours te Grathem 192 punten bijeen te trommelen, voldoende voor een eer ste prijs in de eerste divisie A. De drumband van Oostrums Har monie Sub Matris Tutela sloeg er 196Vz pnt. bijeen en kreeg daarmede een eerste prijs in de tweede divisie met recht op promotie.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 13