Leefbaarheid in Merselo Wijkraad Brakske organiseert ,0pen Dag' op 6 september Pastoraal en Maatschappelijk werk met elkaar in gesprek 99 Rabobank 9 Jaarvergadering SV Leunen ken heel wat mensen met een privé-rekening bij de Rabobank en dat bevalt ze prima! WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Prachtige Nylon Jackets vanaf f 19.00 NATO JACKETS EN PARKAS een huis hopen een huis verkopenJ VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 Nr. 34 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 ei. p*r mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bii vooruitbetaling) In Venrays raad is, mede naar aanleiding van de conclusies van het „spreidingsmodel woonkernen" dikwijls te horen geweest: Als er geen woningen meer in ons dorp gebouwd mogen worden gaat de leefbaarheid verloren. Maar wat is dat dan die „leefbaarheid". Middels een samen met de dorpsraden opgezette enquête heeft men geprobeerd daar een antwoord op te vinden. In Merselo heeft men daartoe 124 gezinnen benaderd met 347 mensen. 40% van die gezinnen wonen binnen de bebouwde kom, 60°/o daar buiten. Er is verder een splitsing gemaakt tussen gezinnen die korter dan 5 jaar en die welke langer.dan 5 jaren in Merselo wonen. Dan blijkt dat 18% van het totaal aantal Merselose gezinnen korter dan 5 jaar in Merselo woont, een percentage dat lager is dan dat van alle kerkdorpen. Het grootste gedeelte van deze ge zinnen is afkomstig uit de gemeen te Venray. WAAROM zijn deze mensen naar Merselo ge gaan? De enquête geeft de volgende mo tieven (in percentages): Totaal Merselo kerkdorpen om de woning 28,7 36,3 om het werk 21,5 16,7 om de leefbaarheid 20,4 25,2 wegens gezins omstandigheden 15,8 16,7 wegens andere omstandigheden 12,9 5,0 40% van deze gezinnen heeft intus sen goede kontakten met de bevol king van Merselo; 14% heeft het daarmee moeilijk, terwijl 47% geen oordeel daarover geeft. GUNSTIG De helft van de mensen, die lan ger dan 5 jaar als gezin in Merselo wonen, vindt dat het dorp vooruit is gegaan, al toont zich de jeugd in haar oordeel wat gematigder. Of de samenleving er als zodanig ook in dezelfde mate op vooruit is gegaan, wordt niet zo positief ervaren. Van deze groep blijkt 63% geen oordeel te hebben over kontakten met nieuwkomers in het dorp. 31% heeft met hen wel goede kontakten. 6% vindt die maar moeilijk te leg gen. BEROEP Van de Merselose gezinshoofden is 46% in de agrarische sector werk zaam. Dat is 37.5% van de totale be roepsbevolking. De overige 62,5% is werkzaam in de industrie en handel. De overige 62,5% is werkzaam in de industrie en handel. Gezien de landelijke tendens dat het aantal agrarische bedrijven nog steeds ver mindert (ook de nieuwe ruilverka veling verhaast dat proces) zullen in die sector steeds minder arbeids plaatsen nodig zijn. Merselo zal evenals vele andere kerkdorpen steeds minder een agrarisch dorp worden. En dat kan een verandering van het dorps-karakter met zich brengen. ONDERWIJS De onderwijsvoorzieningen in dit kerkdorp worden over het algemeen zeer positief gewaardeerd. Het mo gelijk wegvallen van het kleuter en een gedeelte van het basisonder wijs wordt als een ramp ervaren, al spreekt men in dat geval duidelijk zijn voorkeur uit voor „verhuizing naar Venray-kom". Men vindt dat de ouders goed bij het onderwijs betrokken worden, maar men is het er wel mee eens dat er teveel leerlingen per leerkracht zijn, die zijn aandacht ook nog moet verdelen over verschillende leerja ren. VERENIGINGEN zorgen in Merselo voor „vertier". De LVB en LLTB en fanfare zijn de grootste. Het blijkt vooral de autoch tonen hiervan voor het overgrote deel lid zijn. Zelfs de standsorgani satie als een LLTB en een belan genorganisatie als die van de RABO blijken even zo grote „gezelligheids- vereniging" te zijn als de specifieke verenigingen. Zij bepalen daarom mede de leefbaarheid in de dorps samenleving. Dat bijna een kwart van de Mer selose mensen haar eigen dorpsraad niet kent en 70% van de ouders nog nooit een vergadering van die raad heeft bijgewoond, toont aan dat die raad nodig wat aan public relations moet gaan doen. Dat geldt trouwens ook voor andere kerkdorpen. Wel heeft men bepaalde punten aange geven, waarvoor de dorpsraad zich moet inzetten als aanleg van riole ring, gas, verlichting, verbetering van wegen, woningbouw, oprichting jeugdhuis en verbetering jeugdwerk. (Dit is speciaal een wens van hen die korter dan 5 jaar in dit dorp wo nen). Daarnaast zal zij zich bezig moe ten houden met de verenigingen, met het milieu en met een goede samen leving. VERHUIZEN is er voor 85% van de inwoners niet bij. Zij willen Merselo trouw blij ven. Maar de jeugd denkt er toch wel iets anders over. Die wil ter- wille van het werk, de woning, het huwelijk of omdat er in Merselo niets te doen is (1/5 deel van de jeugd). 28 AUGUSTUS gaat de dorpsraad dit stuk onder zoek aan de Merselose bevolking voorleggen. Of men daarmee alle za ken welke de leefbaarheid in dit kerkdorp bepalen op tafel zijn ge legd, is een open vraag Opvallend is wel bij dit onder zoek dat veel mensen over veel za ken „geen oordeel" hadden. Men kan zich dan ook afvragen in hoe verre men betrokken is bij 't dorps- gebeuren. Zoals men zich ook af kan vragen of riolering en gas wezenlij ke bijdragen leveren tot een beter welzijn Maar dat zullen de discussies dan wel uitwijzen Op zaterdag 6 september a.s. wordt door de wijkraad Brukske in de basisschool „De Foekepot" een open dag georganiseerd om de bewoners van de nieuwe woonwijk kennis te laten maken met de verschillende aktiviteiten, welkq van de wijkraad uitgaan. Op het programma staan o.m. een rommelmarkt, filmvoorstelling voor de jeugd, kinderspelen enz. Door de gemeente zal in samen werking met de woningbouwver eniging „Noord Limburg" een infor matiestand worden ingericht en ook de wijkraad Brukske zal voor de no dige informaties zorgen. In het nieuwe wijkcentrum „De Kiosk", ondergebracht in de voor malige boerderij Jenniskens wordt een „poffertjes-restaurant" onderge bracht. In de aula van de Foekepot wordt de rommelmarkt gehouden. Hier zul len ten bate van het wijkraadswerk allerlei spullen te verkoop worden aangeboden. A.s. zaterdag tussen tien en twaalf uur zullen de wijkraadsleden op pad gaan om in Brukske huis-aan-huis spulletjes voor deze markt op te halen. Men hoopt, dat velen boeken, tijdschriften, grammofoonplaten, ou de radio's en/of t.v.'s en andere nut tige voorwerpen voor deze rommel markt willen afgeven om op deze manier het werk voor de huisvrou wen, het jeugdwerk, de sportgroe- pen, het wijkblad en de recreatie te steunen. In de speelzaal van de school wor den doorlopend films voor de jeugd vertoond en in de speelzaal kan men terecht voor balgooien, grabbelton, viswedstrijd, ringengooien, knikker- schieten en knutselen, 's Middags worden vanaf 1 uur bij goed weer buitenspelen, zoals zaklopen, ring- rijden op fietsen enz. gehouden. Wanneer men uitgekocht, uitgeke ken en uitgespeeld is in de Foeke pot, dan kan men een kijkje gaan nemen in de achter de school ge legen „Kiosk", het nieuwe wijk centrum van Brukske. Men kan dan zien hoe de kinderen en de volwas senen in de toekomst hier aange naam bezig kunnen zijn. Er is voor deze open dag in de Kiosk een poffertjes restaurant in gericht voor het verstrekken van 'n natje en een droogje. De leden van wijkraad hebben al les in het werk gesteld om deze open dag te kunnen doen slagen. Vandaar, dat zij hopen, dat velen op zaterdag 6 september van hun belangstelling blijk zullen geven. In de dagelijkse praktijk wordt in verschillende noodsituaties op ver schillende manier hulp geboden. In diezelfde praktijk blijkt ook dat de hulpverleners elkaar vaak nauwe lijks kennen. Met name blijken priesters en maatschappelijke wer kers weinig kontakt met elkaar te hebben en ook slechts sporadisch ge bruik te maken van eikaars deskun digheid. Om hier een begin in te brengen zijn op donderdag 14 aug. j.l. 'n aan tal praktische werkers uit de ver schillende „maatschappelijke instan ties" binnen Venray te gast geweest op een vergadering van het deke naal centrum. Aan het begin van de vergadering lichtte deken Theunis- sen de opzet van de vergadering toe: in een open gedachtenwisseling over de raakvlakken van de pastoraal en het maatschappelijk werk elkaar als persoon beter leren kennen en ver staan. Vanuit de maatschappelijke sektor waren aanwezig praktische werkers van de Gemeenstelijke So ciale Dienst, van het Regionaal In stituut voor Maatschappelijk Werk (RIM), de Sociaal Paedagogische Zorg, het Open Bejaarden werk, de Gezinszorg en het maatschappelijk werk van St. Anna en van St. Ser- va tius. Het Dekenaal Centrum bestaat uit afgevaardigden van de pastores en leken van de verschillende parochie raden. Drie vragen vormden de leidraad voor dit gesprek, dat mede opgezet was door SSO: Ieder ontmoet mensen met vra gen die veelal een direkt ant woord vereisen. Rond en in deze vragen spelen soms meer funda mentele zaken op de achtergrond mee. Wordt in de hulpverlening naar deze vragen doorgestoten? Wat verwachten pastores en wel zijnswerkers van elkaar in een hulpverleningsproces? Wanneer moet er doorverwezen worden? Uitzicht geven in een moeilijke situatie is zowel een opgave voor de pastor als voor de welzijns werker. Ervaart men in het werk dat men met hetzelfde bezig is? Vanwege het grote aantal aanwe zigen vonden de gesprekken plaats in kleinere groepjes. Toen deken Theunissen bij de ple naire zitting de balans opmaakte, kon ik de bank voor iedereen hij allereerst horen dat er een bij zonder open sfeer in de groepjes was geweest. De aanwezigen hadden ook het idee dat men elkaar wat meer in het vizier had gekregen. Toch bleef bij de pastores een vraag naar wat meer inzicht in de sociale kaart van Venray: wat doet wie? „Venray van A tot Z" geeft bijv. het adres van de Sociaal Pae dagogische Zorg, maar waarvoor dient die instelling en wie werken er? Verschillende deelnemers aan het gesprek wezen erop dat ook een nog betere informatie over de doelstel ling en de bemanning van de ver schillende hulpinstanties niet vol doende zal zijn: pas als je elkaar als persoon voldoende kent, kom je er ook toe tijdig naar de goede deskun dige door te verwijzen. J. Coppelmans vond dat doorver wijzen erg belangrijk. De mensen komen op de gemeente met vragen om financiële bijstand, maar achter hun financiële nood ligt soms een dieper probleem voor pastores en maatschappelijke werkers. A. van Jaarsveld zette daaren tegen een groot vraagteken achter dit doorverwijzen. Hulp bieden is primair een gewoon menselijke ak- tiviteit en niet primair een zaak van deskundigen. Iedereen in zijn eigen situatie moet een ander helpen met de mogelijkheden die hij heeft en vanuit het vertrouwen dat hij ge wonnen heeft. Pas bij de echt moei lijke gevallen moet je de meer des kundige op een bepaald terrein erbij halen; maar dón nóg moet je jezelf niet terugtrekken maar het gesprek voortzetten met zijn drieën. A. van Jaarsveld wilde dan ook niet een beroep doen op de pastores om méér dan in het verleden het geval is geweest door te verwijzen naar de bureaux ,maar wel vroeg hij dat de pastores in de moeilijke ge vallen waar ze zelf geen raad mee weten een meer gespecialiseerde hulpverlener in het gesprek betrek ken. Ook pastoor Gelissen betreurde met een bepaald geval als voorbeeld het naast elkaar werken van maat schappelijk werk en de pastoraal. De pastores komen in aanraking met veel probleemsituaties; zij kennen vaak beter de achtergrond van het gehele gezin. Door een goede samen werking zou het hulpverleningspro ces vaak beter kunnen verlopen. J. Bennis benadrukte daarop dat de maatschappelijke werker vooral moet werken met wat de mens in de probleemsituatie naar voren heeft gebracht. Beroepshalve zal hij wei nig doen met informatie van derden, maar het gaat hem uiteindelijk om de beleving van het probleem door de cliënt. Toen deken Theunissen om half elf de vergadering sloot, betekende dat toch niet het einde van deze onder linge kennismaking: er werd nog lang in de wandelgangen doorge praat. Voor de SCHOOLGAANDE JEUGD RUIME SORTERING IN Kledingspeciaalzaken voor mannen en jongemannen (v.a. 5 jaar] VENRAY Grotestraat 6a BOXMEER Steenstraat 73 DEURNE De Martinet 17 CUYK K. Molenstraat Voorzitter Th. Hendrix kon in de pas gehouden jaarvergadering van SV Leunen terugzien op een ge slaagd seizoen. Niet alleen de pres taties waren goed, doch ook de men taliteit staat hoog geschreven, ter wijl ook de financiële kanten goed te noemen zijn. Daarvoor was hij al len zeer dankbaar, te meer waar een en ander geculmineerd is in een kampioenschap voor het eerste elf tal dat nu promoveert naar de 4e klas. Het ledenaantal steeg van 269 naar 315. 4 schorsingen waren slechts te vermelden. 12 ongevallen, met 4 beenbreuken, waren een min der mooie noot De jeugd, die met liefst 13 elftal len in het veld komt, kon een kam pioenschap van D2 en E3 in het vaandel schrijven, dank zij mede de inzet van 24 jeugdleiders. De Leunense voetbalclub had een financieel gunstig saldo van rond de 5.000,maar zit toch wel in de put door het verbod van de skelter races, welke ook goed waren voor een opbrengst van 5.000,een kontributie-verhoging was dan ook noodzakelijk en de senioren gaan nu van 40,naar 60,de A-jeugd van 30,naar 40,de B- en C- jeugd van 18,naar 26,en de pupillen van 12,naar 18, De heren L. Janssen en P. Bartels, nog mede-oprichters van SV Leu nen, kregen het sportbeeldje van verdiensten voor hun vele werk t.b.v. S.V.L., wat ook aan oud-sekre- taris J. Martens zal worden uitge reikt. Behalve door de voorzitter werden zij uitvoerig gelukgewenst door de ere-voorzitter H. Baltussen, L. de Kerf en H. Litjens. P. Bartels en J. Martens namen af scheid als bestuurslid en worden op gevolgd door Jac. Derikx en J. Claessens. Bestuurslid G. Janssen en voorzitter Th. Hendrikx werden met algemene stemmen herkozen. De plannen voor uitbreiding van het sportpark en de kleedaccomoda- tie zijn door het bestuur uitgewerkt en doorgestuurd naar de gemeente. Ook de eigenaar van de benodigde grond is benaderd van bestuurswege en ook daarmede is men rond geko men. Het wachten is nu op wat de gemeente in deze gaat beslissen. Het afscheid van L. Janssen als hoofdjeugdleider zal nog onder el kaar gevierd worden, maar Jac. De- riks zal het niet gemakkelijk heb ben hem op te volgen. Met de hoop dat SV Leunen het komende seizoen even suksesvol zal kunnen werken, werd deze jaarver gadering besloten. STIENST1U Ud NBM Venray Stationsweg 11 T»l. 04780 - 4438*

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5