Het vliegveld en andere zaken Gouden Kloosterfeest Wandel mee Muziekfeesten in Leunen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VENRAY IN HET WEEKEND KAMERPLANTEN DE EEUWIGE LENTE VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1975 Nr. 34 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOO* AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VOOR At ti'.V DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 23 cl pir mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Het zgn. slapende vliegveld De Peel bezorgt niet alleen veel inwo ners van Venray de stuipen, als on danks die slaap, de straaljagers over onze gemeente gieren, maar blijkt oo knog bomenhonger te hebben. Terwijl de commissie grond- en pachtzaken zich al enkele malen bezig gehouden heeft met de vraag of de braakliggende grond buiten het vliegveld, op de aanvlieg- en landingsroutes, niet bewerkt en in kulutur gebracht kan worden, ligt er van de andere kant, dus van het vliegveld, het verzoek om nog wat meer bosgronden braak te maken, in die zin, dat het de gemeente vraagt of er enkele hektaren bossen gekapt mogen worden. De heren vliegers hebben bij landen en opstijgen wel eens toppen van dennen geraakt en zelfs de lucht mee ingenomen en te gen die kwaal is maar een middel: kappen. En daar heeft de gemeente niet zo bar veel zin in, want dat betekent dat men elders weer her planten moet. Men wil trouwens over dat ge heimzinnige gedoe op dat zgn. sla pende maar dikwijls spektkelend vliegveld nu eindelijk wel eens meer weten, want als dat zo door gaat, kon er wel eens meer hout gekapt moeten worden. De gronden ook rondom het vlieg veld zijn in erfpacht gegeven aan de Staat der Nederlanden, welke zich ook de nodige tijd laat voor ver zoeken om braakliggende gronden te mogen exploiteren. Dan kan het een tegen het ander eens afgewogen worden. Kortom op 5 september zal het Venrayse college een gesprek hebben met de betreffende officie ren en zal men hom of kuit pro beren te krijgen over alle mogelijke plannen op en rond het vliegveld. „Zorgt dat u de slaap uit hebt kreeg het college als advies mee van deze commissie. De commissie hield zich ook bezig met de overname van pachtgrond aan de Ossendijk in Merselo van P. van Hoof naar M. Arts. Het gaat hier om 3,60 ha gemeentegrond. Er werd gevraagd of men niet principieel bij vrijkomen van zulke grond een zgn. „vrije inschrijving" moet houden om iedereen een kans te geven. Maar van Keisteren hield hier zo'n vjirig pleidooi voor M. Arts, dat men zich maar niet uitsprak over de princi piële en de raad zal adviseren deze grond aan M. Arts in pacht te geven. De voorgenomen verkoop van een gedeelte van het Turfpad in Yssel- steyn aan J. Arts, G. Philipsen en Jac. Lemmens gaat voorlopig niet door. Men wil eerst eens kijken of een wat verder naar het dorp ge legen weg nog bruikbaar is te ma ken voor wandelaars, omdat men de wandelaars uit de camping niet te veel moeilijkheden in de weg wil leggen. Niet te spreken was de commissie over het gebruik van deze land- bouwwegen door vrachtrijders. Ter wijl men met even omrijden op ver harde wegen terecht kan, moeten die nu zo nodig „binnen-door" over 'wegen, welke daarvoor niet dienen en in de kortste keren kapot gereden zijn. Is het eenmaal zover dan moe ten die heren wel buiten-cm. Dat is ook de reden waarom de betrokken landbouwers deze weg willen ko pen, om er een wat veiliger weg voor hun vee van te maken. Een verzoek van P. Peeters, Kui perstraat 19, die 2 tot 4 ha land- of tuinbouwgrond van de gemeente vroeg, om een bedrijf te kunnen stichten, kan niet beantwoord wor den ,want de gemeente heeft geen grond. De vraag werd wel gesteld wat de reaktie zou zijn geweest als de gemeente wel grond had gehad, met andere woorden: moet de ge meente de oprichting van dergelijke kleine bedrijven nog mogelijk ma ken? Maar het antwoord daarop kwam niet, want om alle mogelijke hypotesen op te gaan zetten bij iets wat er toch niet is, daar voelde voorzitter Joh. Loonen bar weinig voor. Hij voelde er ook weinig voor om L. Pouwels, St. Servatiusweg 12 het voortgezet gebruik van diens gronden in Landweert en Spurkt te geven, zonder precies te weten, wat er in Landweert gaat gebeuren bin nen nu en enkele jaen. Pas als daar zekerheid over is, zal met L. Pou wels verder overlegd worden. De commissie mocht dan wel van mening zijn dat bewoning en bewer king beter is dan het laten verval len, zoals elders in Landweert ge beurt, maar daar had hij geen bood schap aan. Dat waren bedrijven, die door projektontwikkelaars zijn ge kocht, waar de gemeente niets aan kan doen. WEGEN Van Keisteren drong aan om een weg naar het sportpark in Merselo via de weg naar Daland en kreeg te horen, dat hierover inderdaad ge dacht wordt, mits de betreffende grondeigenaar wil meewerken. Dat bracht de commissie op het idee om nog eens aan te dringen minstens een van de wegen naar de Midden Peelweg of de Deurneseweg 4V2 meter breed te maken in de ruil verkaveling OverloonMerselo. En dat bracht VAN VALKENGOED weer tot de opmerking dat de com missie indertijd bij het Lollebeek- plan ook het plan van wegen en waterlossingen in die ruilverkave ling voor ogen heeft gehad. Nu gaat men binnenkort wegen en waterlos singen in de nieuwe ruilverkaveling aanbesteden, zonder de commissie er in te kennen. En zo werd dan beslo ten die de volgende keer op de agen da te brengen en dan alsnog te gaan discussiëren welke weg nu 472 m. kan worden. Toen gingen de deuren dicht, want deze commissie is nog een der wei nigen, die geheimen heeft „Jongen, 't is bijna gebeurd. Be dankt voor je hulp en ik zal nog proberen de pastoor hier te krijgen" aldus de boodschap, die broeder Ma- turus Laans in een Jappenkamp 30 jaren geleden kreeg van een dokter, die hij trouw terzijde had gestaan bij de verpleging van dysentrie-pa- tienten. Daarbij had hij voor de 31e maal ook dysentrie opgelopen en scheen het uur van scheiden te Zijn aangebrokenNu 30 jaren later gaat diezelfde broeder Maturus ech ter zijn gouden professiefeest vie ren en heeft het zo druk als een klein baasje met allerlei baantjes en banen. Het is niet de eerste keer dat dokters zich vergissen. Deze Broeder van Liefde werd ge boren in Budel en trad in bij de Broeders op 15 augustus 1925. Na de eeuwige geloften in 1929 vertrok hij naar het toenmalige Nederlands In- dië, waar hij in het onderwijs te recht» kwam in Purworedjo en later in Purwokarto. Daar verraste hem de oolog in 1942 en kwam hij in Jappenkampen terecht. De dood wist hem daar niet te vinden, maar een sterk vermagerde broeder kon in 1946 naar Nederland terugkomen, waar hij surveillant werd van het bekende -pensionaat Eijkenburg. In 1952 werd hij juvenisten-mees- ter in Etten-Leur, vanwaar uit hij in 1956 naar Nijmegen geroepen werd om op Jonkerbos een LTS op te richten voor minder begaafde en debiele jongeren. In 1957 kwam hij naar Venray, waar hij in 1958 hoofd werd van de arbeidstherapie in St. Servatius. On der zijn leiding werd het nieuwe ge bouw voor de arbeidstherapie inge richt, werd de schoenfabriek Bama- roli opgericht, de boerderij tot tim merwerkplaatsen omgebouwd en kreeg inpakwerk en metaalbewer king nieuwe mogelijkheden. Daar naast werd hij hoofd van het Ca- millushuis de verblijfplaats van leer ling-verplegers. Maar aangezien die hem slechts 's avonds even zagen, legde hij dat laatste baantje mqar na zeven jaar neer en liet het aan anderen over een nieuw Camillus- huis te bouwen. Na zijn pensionering in 1972 kon hij zich met hart en ziel wijden aan de wandelsport, die hij al jaren door als voorzitter van de gezamenlijke wandelsportvereniging gediend had. Als zodanig heeft hij de nodige kon takten met de wandelkring Lim burg, waarvan hij waarnemend voorzitter is met de Kon. Ned. Bond voor Lichamelijke Opvoeding. 380 jeugdigen kunnen onder leiding van een 70-tal volwassenen mede door zijn toedoen het hele jaar aan de wandelsport hun vreugde hebben en de jeugdvierdaagse wordt sinds het begin onder zijn leiding ieder jaar gehouden. Zijn leiderskwaliteiten hebben ook de bejaarden ontdekt, die hem voor zitter van de bejaarden vereniging hebben gemaakt en voorzitter van de Venrayse centrale van bejaarden verenigingen. Mede door die kwali teiten is hij bestuurslid van 't Open Bejaardenwerk en van het Regio naal Instituut Bejaardenwerk Noord Limburg, waarin de bejaardenver enigingen van geheel Noord Lim burg op hun beurt weer samenwer ken. Zoals gezegd, hij heeft het zo druk als een klein baasje, want ter wijl we met hem een gesprek had den, was hij alweer bezig met het formeren van een federatie van wa ndelverenigingen. Zaterdag gaat hij echter eerst zijn gouden klooster jubileum herdenken met een plechtige H. Mis in de Gro te Kerfc om 2 uur, waarna van 6 tot 8 uur receptie is in den Engel Wedden dat het er druk wordt? Zoals wij vorige week reeds meldden ontving mej. May Royen uit handen van oud-deken A. Loonen de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice. jubilerend wsv St. Christoffet A.s. zondag 24 aug. organiseert WSV St. Christoffel een grote wan deltocht t.g.v. haar 3e lustrum. Wat de afstand betreft is er een ruime keuzemogelijkheid: n.l. 5, 10, 15, 20 of 40 km. Maar welke afstand u ook kiest: u bent verzekerd van een prachtige wandelroute. Alle routes gaan door de mooie Geysterse bossen. Iedereen kan de Rosmolen in zijn huidige vorm (met scheprad) gaan bezichtigen. U kunt zelf uw starttijd en tem po bepalen. Men kan individueel gaan wandelen vanaf 11 uur. De groepen (tenminste 11 perso nen) vertrekken om 13.00 uur, dit in verband met de jurering. Zij worden uitgeleide gedaan door de harmonie van Oostrum! De 40 km kan vanaf half 10 tot uiterlijk 11 uur vertrekken. Elke deelnemer ontvangt na af loop een plaquette. Bovendien ontvangt elke school vereniging of wandelgroep een groepsherinnering. DIEFSTAL AUTO De in Eindhoven wonende 23 ja rige mej. E. v. L. kwam, toen zij haar nog vrij nieuwe Opelpersonen- auto van de parkeerplaats op de Grote Markt wilde halen, tot de minder aangame ontdekking dat de auto, weliswaar goed afgesloten, toch gestolen was. In de auto was ook een vrij dure stereo-installatie en -recorder aan wezig. DEUR DICHTGETROKKEN De bewoonster van een woning in de Helfrichstraat trok de deur ach ter zich dicht maar kwam tot de ontdekking dat zij de sleutel aan de binnenkant van de deur had laten zitten. Zij was niet in het bezit van een reservesleutel en daarom wend de zij zich tot Venrays politie, die de deskundigen van de brandweer te hulp riepen. Deze wisten de op lossing voor de dame te vinden. SCHRIKHEK BESCHADIGD Plotseling afremmen voor het ro de stoplicht voor de overweg aan de Maasheseweg nabij Smakt, was oor zaak dat de personenauto bestuurd door de 35-jarigfe J. G. uit Deume in een slip geraakte en tegen het schrikhek tot stilstand kwam. Ge lukkig ook hier alleen materiële schade. WEER EEN NIEUWE VOORRAAD IN DE KASSEN VAN SCHOOLSTRAAT 2 HOEK HOENDERSTRAAT Zondag heeft Leunen de muziekfeesten ingezet, welke de fanfare organiseert bij gelegenheid van haar 55 jarig bestaansfeest met een feestelijke receptie in het gemeenschapshuis. Komend week end wordt het feest vooral muzikaal naar zijn hoogtepunt geleid. RECEPTIE Op deze receptie werd niet alleen het 55 jarig bestaan herdacht, maar ook het sukses van de drumband in de jeugd-divisie tijdens het concours te Meerlo. Daar haalde men met 192 punten een promotie weg. En van verschillende kanten werd dan ook deze drumband met hun leiders zondag in het zonnetje gezet, temeer waar, zoals burgemeester Schols zei, het juist deze drumband was die in het jonge verleden het zeer moeilijk heeft gehad. Maar deze moeilijkheden zijn overwonnen en hij vertrouwde dat ook in de toe komst deze drumband, gezien haar jeugdig enthousiasme en grote kwa liteit, een der beste van Venray zal blijven. Datzelfde geloofde ook dhr. Peters uit Venray, die namens het distrikt gelukwensen kwam aanbie den. Een derde reden voor deze recep tie was het zilveren lidmaatschap van de heer W. van Osch, die 25 ja ren ook als ondervoorzitter, be stuurslid, onderdirekteur veel voor St. Catharina heeft gedaan en o.m. oprichter en leider is van de Leunse blaaskapel. Erevoorzitter de Kroon ken hem onder grote belangstelling het zilveren draaginsigne uitreiken en hem dank zeggen voor z'n voort durende inzet. Dit alles als het ware een voor proefje voor het thans voor ons lig gende weekend, waarin Leunen- Veulen en Heide zich op gaan ma ken vooral muzikaal eens wat te la ten horen. Nabij de steenfabriek heeft men een hal keurig „omgetoverd" tot feesthal, waarin allerhand te doen Vrijdag biedt de Leunse jongeren- scos Puree een pop - concert aan door de Eindhovense groep Bots, die afgelopen weekend nog in de Brak te horen was en daar, evenals elders, grote suksessen vierde. Geen wonder overigens, want het is een van de weinige groepen, die Neder landse liedjes brengt, waarvan er al enkele landelijke bekendheid kregen door de lp, welke de groep maakte onder de titel van Kwaad tot Erger. Een groep, die zich maatschappelijk zeer kritisch opstelt, wat in hun lie deren goed te merken is, maar die ook voor haar muziek best het aan horen waard is. FANFARE FESTIVAL Zaterdag kan men vanaf half 8 in een fanfare-festival de muziek gezelschappen van Leunen, Oostrum Duiven (Gld) Griendtsveen, Meerlo, en Neerkant in deze muziekhal be zig horen, waarna de bekende Deur- nese Hosbengels voor de uitsmijter gaan zorgen. Een avond muziek die er niet om liegen zal. Zondag draagt rector Hoogers in de feestzaal de Hoogmis op, waarbij Venrays .Mannenkoor zingen zal. Na de Hoogmis treedt het Jachthoorn- corps op, waarna het Frühschoppen begint, met een non-stopprogramma waarin optreden de fanfares van Ysselsteyn, Helenaveen, Melderslo en Oirlo en het Venrays Mannen koor en Gemengd Koor zullen zing en. Om half vijf begint dan een DRUMBANDSHOW waaran de corpsen van Leunen, Wanssum, Hegelsom, Swolgen en Oirlo deelnemen, alsmede het kla- roenccrps van Horst. Na afloop begint in de feesthal 'n Beierse avond, waarin een keur van blaaskapellen acte de presence ge ven t.w. uit Ommel, Vortum, Wans sum en Helden-Beringen. De Eckelse Muzikanten uit Affer- den blazen dan deze avond en de hele viering uit, nadat ook nog de trekking heeft plaats gehad van de grote loterij. Wie muziek wil horen kan dus dit weekend terecht. OOK IN VENRAY ZIJN HASJ-DEALERS De justitie houdt er rekening mee dat ook in Venray hasj-dealers ope reren, en aan de handel van dit spul geld verdienen, Venrays politie hield bij een ver- keerskontrole op de Midden Peel weg te Ysselsteyn een bestelauto aan. Bij kontrole trof de politie in deze wagen een kilo hasj aan. De auto werd bestuurd door een 25 ja rige Venraynaar, die in gezelschap was van een evenoude Venrayse da me. Bij huiszoeking in de woning van beiden trof de politie nog enke le weegtoestellen aan en een hoe veelheid van 200 gram hasj. Na in gesloten te zijn geweest werden bei den donderdag voorgeleid aan de officier van justitie te Roermond. DIEFSTALLEN Uit de kelder van een flat in de Haammakerstraat miste W. een wit te racefiets ter waarde van 450,-. Het slot van de kelder was verbro ken. Uit de geparkeerde auto van de Venrayer J. werd. aan de Westsin gel een schijnwerper gestolen. Toe gang tot de auto werd verkregen door het tochtraampje open te bre ken. Uit een weide in het Venrays Broek werd ten nadele van de land bouwer L. v. D. een automatische waterpomp gestolen. Twee schapenvachten werden ge stolen uit de langs de Oirloseweg geparkeerde auto van de Horste naar J. E. MATERIELE SCHADE Op de kruising Langstraat-Blauw ververstraat ontstond door onvol- dende opletten een botsing tussen de personenauto bestuurd door de 21 jarige dame T. v. E. uit Sevenum en de vrachtauto bestuurd door de 26 jarige J. v. H. uit Deume. Het bleef bij materiele schade. Deze ontstond er ook toen op de kruising Henseniusplein-Hensenius- straat-Paterstraat en Poststraat on voldoende voorrang werd verleend. Er ontstond een botsing tussen de vrachtauto bestuurd door de 59 ja rige J. M. uit Venray en de perso nenauto bestuurd door de 20 jarige W. S. uit Vierlingsbeek. Bij de kruising Maasheseweg-Sta- tionsweg was onvoldoende opletten oorzaak dat een botsing ontstond waarbij drie personenauto's schade opliepen. Deze auto's werden be stuurd door de 31 jarige J. R. uit Venlo, de 48 jarige J. v.d. B. uit Horst en de 20 jarige F. L. uit Ven ray. Ook hier gelukkig alleen maar materiele schade. Bij de kruising Langstraat-Nieuw- landstraat was mogelijk het gladde wegdek mede oorzaak dat er een botsing ontstond tussen de perso nenauto's bestuurd door de 33 jari ge J. C. uit Venray en de 29 jarige mevr. G. B.-H. eveneens uit Venray. Bij het afremmen om voorrang te geven schoof de auto door. Ook hier alleen materiele schade. Op de kruising Veltumse Kleffen- Blauwververstraat-Weg in de Berg verleende de bestuurder der per sonenwagen de 40 jarige in Venray verblijvende Turkse gastarbeider M. A. geen voorrang aan de be stuurster van de personenauto, de 47-jarige mevr. A. S.-W. uit Bakel. Maar ook hier liep het gelukkig af met blikschade. In een bocht in de Overloonseweg reden de personenauto's waarschijn lijk te dicht bij de wegas en bij het passeren raakten de auto's elkaar. Deze auto's werden bestuurd door de 37-jarige J. v. 't H. uit Venray en de 29-jarige J. W. uit Overloon. Ook hier alleen wat blikschade. BROMFIETSER GEWOND Op de kruising Zuidsingel-Bruks- ke kreeg de 17-jarige bromfietsbe stuurder P. v. d. B. geen voorrang van de bestuurder van de personen auto. de 22-jarige J. P. uit Venray. Bij de botsing werd de bromfiets bestuurder dusdanig gewond dat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. LANTAARNPAAL EN VERKEERSBORD GERAMD Waarschijnlijk heeft een vracht auto een lantaarnpaal geramd aan de Beekweg. Omwonenden hadden om streeks 6 uur wel een klap gehoord, maar hier niet voldoende aandacht aan geschonken. Omstreeks negen uur werd de ravage ontdekt en het ergst was wel dat de bedrading, welke onder stroom stond, bloot was komen liggen. Naar de identiteit van de bestuurder stelt de politie een onderzoek in.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1