Het Peelmuseum in Asten boeiend voor jong en oud Oud-Deken Loonen 70 jaar boeiend voor jong en oud Vier geslachten Duitse jongeren legden krans bij oorlogsmonument in Venray 40-jarig bestaansfeest PHV De Verdediger Venray Recreatieschap Peel en Maas hervat erfbeplantingsaktie VAMOSAVER school- behoeften vd Munckhof EUTERPE NIEUWS VRIJDAG 25 JULI 1975 Nr. 30 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS m EN MUNCKHOF B.V. VENRAY XA/FFKRI AD VOOR VFNRAY FN OMCTRFkFN ADVERTENTIEPRIJS 23 ci. per mm. ABONNEMENTSPRI. 1 TEL 2727 GIRO 1050652 TTCCIVDLMLI 'wn CMIVMI tM ,-/l IJ 1 rVtrVt-1^ PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN Dl GROTESTRAAT 28 POSTBUS Op bovenstaande foto Oma van Duynboven-Hoedemakers met naast haar haar dochter M. Roosen-van Duynhoven. Achter deze haar twee doch ters, intussen ook getrouwd, t.w. Diny v. Winkel-Roosen met haar eigen dochter Angie en Coby Verbakel-Roosen met de jong geboren Marinda. onder ogen. Deze wisseltentoonstel- 70. In de winter strijken er duizen- lingen kunnen gericht zijn op een be- den trekvogels neer, van lijster tot paald seizoen een bepaalde streek of kraanvogel, op objekten, die met natuur en mi lieu te maken hebben. Deze wissel- BEIAARDMUSEUM Wie in deze vakantietyd niet goed weet wat te doen, moet het voorbeeld van de Jeugdnatuurwacht en vele anderen is navolgen en eens een dagje uittrekken om naar Asten te rijden of zelfs te fietsen. Hij of zij kan daar een zeer leerzame dag doorbrengen en ook weer eens ondervinden wat samenwerking wel tot resultaten kan hebben. Want ook daar levert Asten in zijn museum een goed voorbeeld van. DAAR WAS EENS het begin van menig sprookje. Maar er is nog altijd een Helmondse bio logieleraar Jan Vriends die veel ge publiceerd heeft, voor de radio ge sproken heeft over de natuur, maar die op zijn oude dag nog altijd rond liep met het idee om o.m. de oude Peel nog eens te doen herleven in een museum. Milieu, natuurbehoud, levensgemeenschappen, waren voor hem al lang dierbare begrippen, voordat ze in deze tijd via allerlei aktiegroepen gemeengoed zijn ge worden voor iedereen. Hij vond het jammer dat afgezien van een na tuurreservaat niets meer van dat oude landschap, van die oude Peel bewaard bleef. Daarom dat door- drammen over een museum, waar voor de Helmonders de schouders ophaalden, doch waarin een burge meester van Asten wel wat zag, die dan ook een oude boerderij ter be schikking stelde. Op twee voorwaar den echter. De daartoe gevormde stichting moest zich binnen een jaar waar zien te maken en op de twee de plaats bereid zijn het beiaard museum (nog altijd op de zolder van het gemeentehuis) er „bij" te nemen. „Men" is toen van die boerderij een museum gaan maken. Dat „men" waren de tientallen vrienden van Jan Vriends, clubs uit Asten en Hel mond, de Helmondse MTS, bedrijven instellingen en particulieren hadden er schijnbaar plezier in Jan Vriends hand- en spandiensten of geld te geven om zijn grote ideaal te ver wezenlijken. In juni 1973 gaat de tot museum omgetoverde boerderij open en na 14 maanden kon Vriends bij Astens burgemeester vertellen dat bijna 29.000 bezoekers naar dat museum waren komen kijken En dat was weer aanleiding om te komen tot een grootse verbouwing van de boeredrij, opdat niet alleen het tentoongestelde kon worden uit gebreid doch ook het beiaard museum daarin kon worden onder gebracht. In juni 1975 werd het nieuwe kom- plex door Prins Bemhard geopend. Het Peelmuseum is voor jong en oud zeer attraktief en leerzaam. Het be vat een gote, doch zeer overzichte lijk en boeiend opgestelde kollektie naturalia, goeddeels op de Peelstreek afgestemd. Talrijke vogelsoorten zijn er te bewonderen. Duizenden vlin ders, reptielen, kevers en insekten omvat de verzameling. LEVEND MUSEUM De biotopen zowel binnen als buiten natuurgetrouwe weerga ven van heidelandschap en Peel, met levende planten en vele opgezette dieren ,zijn grote trekpleisters. Er is een filmzaal, waar regelmatig aller lei groepen, en vooral schoolklassen, dia's en films worden vertoond. Als U geluk hebt, kunt U Vriends toe lichting en voordrachten horen ge ven. Hij weet oud en jong te boeien en de samenhang van levensgemeen schappen in de natuur, speciaal van de Peelstreek, instruktief duidelijk te maken. Er is in de natuur tussen al wat vliegt, kruipt, loopt en zwemt, tussen al wat leeft, groeit en bloeit, een logisch verband. Dat wil het museum laten zien. Ook, hoe de méns het evenwicht verstoort. Er is een aquarium van uitzonderlijke lengte, dat het leven in een Peel- sloot volledig weergeeft. De reeds gedane aanplant van bomen en struiken rond het museum is funk- tioneel gericht op het doel van het studiecentrum. De nieuwe bijenstal schept vele mogelijkheden voor de bestudering van het bijenleven. Er is bovendien een gespecialiseerde bibliotheek met zeldzame boekwerken op natuurhis torisch gebied. In de afdeling studiecentrum ver richten universitaire studenten on derzoekingen. Ook houden zich daar- me e bezig, onder leiding van een aantal wetenschapsmensen een groep Jonge Onderzoekers. Een uit stekend geoutilleerd laboratorium staat hun ter beschikking. WISSEL-TENTOONSTELLINGEN Het museum beschikt niet alleen over een grote eigen kollektie, maar put ook uit verzamelingen van an dere natuurhistorische musea en partikuliere kollekties. Vaste bezoe kers krijgen bij periodiek wisselende tentoonstellingen andere objekten tentoonstellingen maakt het muse- u m zelf, en het kan die daarna aan andere musea uitlenen, zoals het zelf ook exposities van andere mu sea kan lenen. Er wordt dus ge streefd naar een dynamisch muse um. NATUURRESERVAAT Een bezoek aan het museum is 'n ideale afronding van een wandeling door het Natuurreservaat „De Groo- te Peel" 1000 ha cp de grens Asten-Ospel gelegen.(Afstand 8 km). Daar zijn meer dan 200 vogelsoor ten geteld en broeden er meer dan En wie mocht menen dat dat bei aarden, klokken en torenuurwerken weliswaar verborgen, maar toch heel prozaische dingen zijn kan hier het tegendeel bewezen zien. Een in teressante geschiedenis wordt er in beeld gebracht en zelfs het fabrica geproces van een klok is er te vol gen in alle stadia. Terecht mag Vriends en Asten zich tevreden tonen over wat hier in goede samenwerking tot stand is gekomen. Het museum is open alle werkdagen behalve 's maandags van 10 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. De 36 jongeren, die deelnemen aan het werkkamp van de Volksbund Deutsche Kriegsgrabefürsorge nabij het Duitse soldatenkerkhof in Ys- selsteyn verzamelden zich vrijdag avond bij het Venrayse oorlogsmo nument achter de St. Petrus Ban- denkerk om een krans te leggen voor de Venrayse oorlogsslachtof fers. Een stijlvolle plechtigheid, welke juist door zijn soberheid een diepe indruk achterliet. ONTVANGST GEMEENTE BESTUUR Burgemeester drs. F. Schols gese condeerd door de wethouders mevr. Rutten-Tielen, G. Schols, J. v. Oers en Joh. Loonen ontvingen de jonge ren in de raadszaal van 't gemeen tehuis. Burgemeester drs. Schols vond het een goede traditie deze jongeren officieel te ontvangen. Daarin brengt het gemeentebestuur de waardering tot uitdrukking voor hun arbeid op het soldatenkerkhof. Hierdoor wordt die jeugd gecon fronteerd met de laatste wereldoor log, welke zoveel leed en ellende bracht. Maar ook in deze tijd vindt men die op tal van plaatsen waar buren nog in onvrede naast elkaar leven. De opgave van de jeugd is over de grenzen heen in vriend schap met elkaar te leven. Juist de jeugd zal beslissen voor de toe komst, hoe het verder moet gaan. Ontmoetingen over de graven heen dienen niet alleen het verleden doch bepalen mee die toekomst. Namens de jongeren, afkomstig van de sportkring Rems-Murr, dank te de voorzitter het Venrayse ge meentebestuur, het ministerie van Defensie, en de leiding van het sol datenkerkhof kapt. Timmermans. Hij stelde dat de deelnemers willen bouwen aan een toekomst, waarin het goed is met en voor elkander te leven. Juist over de graven heen willen zij gaarne de vriendenhand reiken als het teken van verzoening. Namens de Volksbund uit Baden Wurttenberg kon hij de dank tot uitdrukking brengen door overrei king van enkele cadeaux. Burgemeester Schols, kapt. Tim mermans Pastoor Janssen en de on misbare leider Peter Muller kregen deze attenties aangeboden. Na nog enige tijd onofficieel in de raadszaal bij elkaar te zijn geweest vertrok het gezelschap naar het Duitse soldatenkerkhof waar aan de voet van het centrale kruis 'n krans werd neergelegd. In aansluiting daarop werd aan de deelnemers 'n koud buffet aangeboden verzorgd door de koks van de Bundeswehr uit Budel, waarbij de legerkoks toonden ook op dit terrein vakman te zijn. Aan de plechtigheid werd ook deelgenomen door een aantal offi cieren van de Bundeswehr uit Budel met aan het hoofd de commandant van het Luchtmachtregiment uit Budel de OberSt Vieweg, vertegen woordigers van het comité inter nationale jeugduitwisseling Venray en van het Nationale Oorlogs- en Verzetsmuseum uit Overloon. De derde groep, die op het kerk hof gaat werken, zal uit leden van de Evangelische Jeugd bestaan. Deze groep zal op dinsdag 5 augustus door burgemeester drs. Ditrich op het ge meentehuis van Meerlo-Wanssum officieel worden ontvangen. Zaterdag en zondag a.s. herdenkt de Politiehondenvereniging „De Ver dediger" Venray het feit dat 40 jaar geleden enkele hondenliefhebbers de koppen bij elkaar staken en besloten om in clubverband samen te gaan werken. Een paar daarvan zijn ook nu nog bij deze vereniging aktief en wel Hendrik Beerkens en Harry Dechnar sr. Harry Dechnar is 35 jaren lang voorzitter geweest van deze vereni ging en is nu ere-voorzitter. Enkele jaren na de oprichting kocht De Verdediger het huidig clubterrein, gelegen aan de Beek- weg, vlak bij het huis van wijlen P. Pelzer, zodat deze hondenliefheb ber een oogje in het zeil kon houden. Ook op initiatief van de leden werd er een gebouwtje neergezet, waar het materiaal in kan worden opgeslagen en waarin o.m. Miel Beerkens en later Hendrik Beer kens, die toen als pakwerker fun geerden, zich kon omkleden. Door de jaren heen is er wel wat veranderd. Allereerst is het leden aantal gestegen tot 40 man. Thans staat op het oefenterrein een moder ne kantine met kleedlokaal, douche en toiletten. Het terrein kan 's avonds verlicht worden en is ge heel geëgaliseerd. Ook heeft de vereniging in heel Nederland een zeer goede naam ge kregen met de organisatie van wed strijden. Pakwerker Harry Pelzer geniet 'n grote faam. Er wordt wel beweerd dat hij de beste van Nederland is. Hij doet dit al 12Vs jaar en samen met Harry Dechnar, die 40 jaar bij de vereniging is zullen beiden in de bloemen worden gezet. P.H.V. De Verdediger wil dit 40- jarig bestaan vieren met twee wed strijden. Zaterdag zal er een prak tijk wedstrijd gehouden worden en zondag de jaarlijks terugkerende wedstrijd om de Paul Burgman Tro fee. Hieraan zullen wederom de bes te honden en geleiders van ons land meewerken. Het bestuur zal reci piëren op zaterdag, na afloop van de praktijkwedstrijd in de feesttent, welke in de buurt van het oefen terrein is neergezet. De receptie is van 19.30 - 21.00 uur. De beide wedstrijden, die een na tionale deelname hebben, beginnen 's morgens om 8.30 uur met de voor oefeningen en 's middags om 14.00 uur met het spektakulaire stelwerk. U bent van harte welkom op 26 en 27 juli bij P.H.V. De Verdediger. SPORTVERSLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD. Zaterdag a.s. zal emeritus pastoor deken P. A. H. Loonen zijn zeven tigste verjaardag vieren. Oud-deken Loonen, die als rector van Het Schuttersveld nog altijd ak tief is, stamt uit Oostrum. Hij werd in 1931 priester gewijd, waarna hij tot kapelaan benoemd werd door Mgr. Schrijnen te Tegelen. In 1938 benoemde Mgr. Lemmens hem tot aalmoezenier van Sociale Werken in Venlo, waarbij hij voor de dekena ten Venlo, Helden, Horst, Venray en Gennep o.m. de standsorganisaties leiding gaf, terwijl hij in 1954 pas toor-deken van Venray werd. Hier besloot hij het wederopbouwwerk van Venrays Grote Kerk met de bouw van de nieuwe toren, de in richting van het koor en de begla zing daarvan. Onder zijn leiding zijn de parochies van O.L. Vrouw van Zeven Smarten en Vredeskerk tot stand gekomen. Als hoofd van het schoolbestuur was hij betrokken bij de uitbouw van de basisscholen, met de bouw van gymzalen en de uitbreiding van de huidige MAVO. Als bisschoppelijk commissaris was hij betrokken bij de bouw van het nieuwe ziekenhuis, het bejaarden centrum en St. Vincentiushuis, ter wijl hij de bouw van de schouwburg en het culturele centrum mogelijk maakte door de inbreng van de we deropbouw van het patronaat De samenwerking tussen de deke naten Horst, Venray en Gennep, la ter uitgebreid met Tegelen en Venlo is mede door zijn toedoen uitge bouwd en voor de jaarlijkse vasten- aktie hiervan heeft hij de basis ge legd. In 1971 nam hij de benoeming aan tot rector van Het Schuttersveld en trad terug als pastoor-deken van de Petrus Bandenparochie. Hij is officier in de Orde van Oranje Nassau en Kannunik. In de zomermaanden van 1974 heeft het recreatieschap Peel en Maas met succes een campagne ge voerd voor erfbeplantingen. Een dertigtal agrarische bedrijven kreeg in de voorbije winterperiode als gevolg hiervan een beplanting. Gezien dit goed resultaat start het schaps thans een tweede aktie. Deze wordt gevoerd met behulp van een tweetal stagiaires van de School voor Bosbouw en Cultuurtechniek in Arnhem. Medewerking is toegezegd van de zijde van de L.L.T.B. en het Staats bosbeheer. Laatstgenoemde instantie verleent belangrijke subsidies voor erfbeplantingen. Deze belopen 30 - 50 procent van het totaal aan kos ten; de ontwerpkosten worden zelfs voor 100% gesubsidieerd. Het ligt in de bedoeling dat het recreatieschap deze zomer wederom een serie plan nen kant en klaar presenteert bij het Staatsbosbeheer en dat in de ko mende herfst en winter de beplantin gen worden aangelegd. Belangstellenden, die erven in het buitengebied willen laten beplanten, kunnen telefonisch of schriftelijk contact opnemen met het recreatie schap: Hoge Beek 93, Venray, tele foon 04780-3496. Jeugdronde Noord-Limburg in Venray Venray zal een van de 5 plaatsen zijn waar de jeugd-ronde van Noord Limburg een klassements-proef zal houden. Deze zal gehouden worden op 3 augustus nabij de manege vanaf 10.30 uur. Deze klassementsproef zal de individuele tijdrit zijn. Men zal op zaterdag 2 augustus al bij de manege finishen om ongeveer 15.45 uur. Deze plaats zal bereikt worden via de route: Merseloseweg, Aan den Dril. Hopenlijk kunnen wij een grote publieke belangstelling verwachten, zodat onze jonge coureurs tot onge kende prestaties worden gedreven. Harmonieorkest en drumband va kantie tot 7 augustus. Kienen vrijdag 25 juli: Opbouw- ploeg Wilco Lucassen, C. Jacobs, Hans en Wilfried van Els. Opruim- ploeg: L. Noyen, van Goinga, J. van Els, Th. van Els, Bruno Luacssen en M. Wijnands. Bij verhindering zelf voor vervanger zorgen! Hofkapel: zaterdag 23 augustus muzikale opluistering lustrum hoc keyclub. S.vp. noogmaals verzoek oude uni formen zo spoedig mogelijk inleve ren bij H. Thomassen. Het buitengebied is in het al gemeen het gebied buiten de 50 km.-snelheidsbeperking in de kom men. De vele voordelen van een goede erfbeplanting zijn intussen in landbouwkringen welbekend: o.a. minder wind- en stormschade, min der stof, meer vogels en bijen (bio logisch evenwicht) en een veel mooier aanzien van eigen erf en landschap. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo celebramos la fiesta de Santiago Patrono de Es- paha. A las once en punto Misa dia- logada en nuestra capilla Overloon- seweg 2. Después de la Misa reunion en la casa del Padre Juan. De toda su corazón el Padre Juan agradece 'a todos los Espanoles de Venray y de los alrededores por sus attencio- nes en el dia que S. Exc. El Emba- jador de Espana de Sedó le ha en- tregado de Medalla de Emigración en bronce; cuando todos los Espanoles han vuelto de sus vacaciones, reuni- dos celebramos este acontecimiento. NOTICIAS CULTURALES También durante de las vacacio nes la oficina del padre Juan estè abierta desde las ocho y media hasta la sonce y media y desde la una y media hasta las cuatro salvo el sa- bado; si qquieren acudir en otras horas por favor previo aviso tele- fónico (04780-3949). A su disposición en la casa del padre Juan estèn bas- tantes revistas, libro y diarios. Hasta la vista el domingo después de la Misa. Y otra vez muchisimas gracias oor sus atenciones y ayuda! Voor alle natuurlijk naar Boek-en kantoorboekhandel Grotestraat 28 Tel. 2727

Peel en Maas | 1975 | | pagina 9