NEDERLANDS 26 PROVINCIES H Politierechter Jubilerende Broeders van Liefde gemeentelijke notities en mededelingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Hinderwet Jeugdvacantiewerk Overloon r een huis hopen 1 een huis verhopen^ VRIJDAG 25 JULI 1975 Nr. 30 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG voor al uw dranken PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 ci per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) BROEDER WOLBOLDUS BUYTENDIJK Zaterdag 9 augusteus gaat in de Mgr. Nolensstraat broeder Wolbol- dus Buytendijk het feit herdenken dat hij voor 60 jaren intrad bij de Broeders van Liefde. De geboren en getogen Maastrich tenaar trad in 1915 in bij de Broe ders van Liefde in het moederhuis te Gent, nadat hij door een neef op deze congregatie attent was ge maakt en een jaar noviciaat had ge volgd. Hij bleef tot 1920 in Gent maakte dus in België de le wereld oorlog mee en denkt met veel ple zier terug aan die tijd, vooral omdat hij toen les in verpleging kreeg van enkele broeder-leraren, die voor die tijd tot de meest deskundigen in de psychiatrischhe verpleging hoorden. Een verzoek om na het behalen van het diploma in de verpleging verder te mogen studeren, werd echter door de toenmalige oversten afge wezen. In 1920 kwam de huidige ju bilaris terug naar Nederland en ging werken in St. Bavo te Noord wij kerhout. In 1925 ging het weer terug naar België en ditmaal naar Brugge, waar hij belast werd met de verple ging van oude merfsen. Maar in '27 komt hij voor het eerst een jaar naar Venray toe om zich hier aan de verpleging te wijden. Noordwij- kerhout was broeder Buytendijk echter niet vergeten en wist van de oversten gedaan te krijgen dat hij daar weer naar toe werd overge plaatst in 1928. In 1933 wordt hij daar echter ziek en moet voor ver dere verpleging naar Venray, waar hij tot 1949 moet kuren, voordat hij als bibliothecaris weer zijn krachten kan geven aan deze instelling. Dat blijft hij doen tot lang na zijn pensioenering, maar in 1972 vond hij het welletjes en ging hij inder daad volledig met pensioen, waarbij de 77 jarige zich wijdt aan zijn hobbies: wandelen en lezen. Hij voelt zich nog fit, al ziet hij wel op tegen de beslommeringen van het a.s. feest, dat hij met zijn mede broeders echter van harte vieren zal. Op onze vraag wat nu het meest indruk op hem gemaakt heeft in zijn kloosterleven, moet hem van 't hart dat de tijden in de voorbije 60 jaren wel hard veranderd zijn. Dat geldt zowel voor zijn congre gatie als voor de psychiatrie. Dat psychiatrische verpleging geen lief dewerk meer is, dat het bovenal geen opsluiting van mensen meer is in de een of andere inrichting, maar dat genezing thans zeer dikwijls mogelijk blijkt noemt hij twee gro te winstpunten, zoals hij het ook een winstpunt noemt dat vele van de geboden en verboden, waaraan de broeders hadden te voldoen, thans wat menselijker geworden zijn. „Maar u moet wel alles zien in het licht van de tijd, waarin het gebeurde, want toen wist men niet beter.is de wijze van afsluiting van ons gesprek. BROEDER DONATUS HEESEN is een tweede „feestvarken" op die dag. Deze geboren en getogen Ven- rayer gaat dan in het St. Jan-Bap tisten instituut in het Belgische Zelzate zijn gouden kloosterfeest vieren en daar herdenken dat hij voor 50 jaren als Gradje Heesen uit Veltum zich bij de Broeders van Liefde inlijfde. Men kan brutaal de vraag stellen wat deze jongeman, die de avondte- kenschool aan het volgen was, be zielde om 50 jaren terug zijn familie de Veltumse buurtschap en zeelfs Nederland te gaan verlaten om naar België te trekken en daar in Gent broeder te gaan worden. Eenzelfde vraag die men ook aan zijn broer kan stellen, die later bij diezelfde broeders is gegaan en zijn zuster, die kloosterzuster werd. Een vraag, die men altijd kan stellen bij kloos terjubilea en waarop dan steevast het antwoord komt, dat een goede bekende of familielid hen op die of op die congregatie gewezen heeft. Dat men inderdaad een „geroepe ne" moest zijn, om een dergelijke stap te wagen en om dikwijls dat offer te brengen, daar ervaar je weinig van, dat blijft een goed be waard geheim in hun hart. Datzelf de hart dat hen dreef tot verple ging van de geestes-zieke mens. Zijn kloosternaam heeft Gerardus Heesen bewust gekozen.Hij was als de dood voor onweer, dat boven het eenzame Veltum wel eens spo ken kon als ,de bui niet over de Maas kon". En de H. Donatus was een van de beschermheiligen tegen onweer, reden waarom hij hem ook maar als zijn klooster-patroon nam. Na zijn noviciaat is hij na enige korte omzwervingen in het Belgi sche Zelzate terecht gekomen, waar hij zich wijdde nu een heel leven lang aan de verpleging van krankzinnigen, 't Voordeel van dat Belgische Instituut was en is, dat het vrij dicht bij de Nederlandse grens ligt en een wandeling naar Sas van Gent hen in staat stelde (want broer en broeder Hubertus is daar ook terecht gekomen) zo nu en dan Nederlandse lucht op te snui ven. Maar veredr is Zelzate het eni ge station geweest waar ze hun le ven hebben doorgebracht in de ver pleging van de evenmens. Het zijn hun .kinderen" geworden, waaraan ze heel hun hart gegeven hebben en hun klooster leven aan hebben gewijd. O zeker, ook in België zijn de klooster-regels niet meer zo streng dat ze niet meer in Venray kunnen komen. Zo rond de kermis kan men ze verwachten. Er is dan wel enige jalouzie, dat in Neder land de sociale maatregelen, ook t.a.v: de psychiatrische verpleging, een heel stuk beter zijn dan in Bel gië en dat hier op het terrein din gen kunnen gebeuren, waar men in België financieel zelfs niet van dro men durft. Een vergelijking tussen St. Servaas en St. Jan-Baptist valt wel erg in het voordeel uit van St. Servaas, maar desondanks hebben Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend, dat: a. vanaf 28 juli 1975 gedurende een termijn van veertien dagen ter secretarie, Leunseweg 2a, kamer 24, voor eenieder ter inzage zal liggen een aanvrage van het Be stuur van het Waterschap Noord- Limburg, om vergunning tot het bouwen van een stuw in de Lol- lebeek in de gemeente Venray; b. eenieder gedurende genoemde termijn van veertien dagen tegen het verlenen van de gevraagde toestemming voor het bouwen van een stuw schriftelijk bezwa ren kan indienen bij het gemeen^ tebestuur. Burgemeester en wethouders voor noemd, G. H. Schols, loco-burgemeester J. M. Poels, secretaris Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: Mobil Oil b.v., Stadshuisplein 30 Rotterdam, of vergunning tot het uitbreiden van een servicestation voor het opslaan en afleveren van motorbrandstoffen met een grond- tank van 12.000 liter inhoud. Adres inrichting Noordsingel 24, kadastraal gemeente Venray, sectie L nr. 1538. J. B. Vissers, Twistweg 6, Vre- depeel om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een rundvee houderij en varkensmesterij waar mest en meststoffen worden be- ze jaren geleden, bewust gekozen voor dat Belgische instituut, waarin ze zovele patiënten kenden en waarin ze door de jaren heen lief en leed gedeeld hadden. Daarom is het zaterdag ook daar „het jubel-feest van zijn 50 jarig Broederschap" zoals op de uitnodi ging staat. Midd en tussen de men sen, die 50 jaren lang hebben kun nen ervaren dat het hart van eenne Venraodse jong voor hen altijd sloeg. Er is om minder een grote medaille weggegeven Net voor de vakanties begonnen, heeft de minister van Binnenlandse Zaken de Tweede Kamer een voor ontwerp aangeboden van de wet tot een bestuurlijke herindeling van ons land. Dat zal dan 26 provincies gaan tellen en Venray zal dan gaan be horen bij dat stuk van de huidige provincie Limburg, dat Noord- en Midden-Limburg gaat omvatten. De minister is tot dit voorontwerp gekomen omdat de gemeenten-van- vandaag schijnbaar een groot aantal hen opgelegde taken niet meer aan kunnen en daarom maar komen tot allerlei samenwerkingsverbanden, te meer waar de belangen van naburi ge gemeenten steeds meer dezelfde worden. Maar die samenwerkings verbanden betreffen dan dikwijls weer andere gemeenten en zo ziet de burger, die men immers steeds nauwer bij het bestuur wenst te be trekken, door de bomen het bos niet meer ziet. Had men aanvankelijk gedacht dit „euvel" te kunnen bestrijden door de vorming van gewesten, thans is het plan voor 26 provincies uit de bus komen rollen. En waar de minister aan deze nieuwe provincies een deel van de taken van de gemeenten van nu wil overdragen, blijft wederom de gro te vraag hangen of het bestuur van die provincie van straks dan zo dich ter bij het publiek komt. Naar onze smaak wordt de gemeenten een deel van hun zelfstandigheid nu ontno men en heeft de burger nog minder dan bij de samenwerkingsverbanden of gewesten zicht op wat in de toe komst in Venlo of Roermond, de nieuwe hoofdsteden van de nieuwe provincie, wel allemaal bedisseld zal worden. En een neg andere grote vraag is, wat dit allemaal wel gaat kosten? E rmoet een nieuwe administratie worden opgebouwd, nieuwe verga dergelegenheden nieuwe provincie huizen. Er zal een soort volksverhui zing plaats moeten hebben van amb tenaren, die in plaats van voor Lim burg, nu voor het onderste of bo venste deel zullen moeten doorwer ken. We hebben in het verleden menig maal de uiterst geringe samenwer king tussen de provincie Brabant en Limburg aan de kaak kunnen stel len als het ging om aanleg van we gen, ruilverkavelingen, scholenbouw e.d. Dat betrof dan nog maar zaken tussen de gemeenten Vierlingsbeek, Deurne en Venray, waar de aloude Peelbarrière nog altijd bestaat, on danks het feit dat de Peel al lang wijlen is. Wordt die interprovinciale samenwerking nu plotseling een stuk beter nu niet 2 doch 4 provin cies de buurman gaan worden. In het voorontwerp van de wet staat over dit belangrijke punt helemaal niets te lezen. Daarin zijn de gren zen schijnbaar even grote barrières als ze nu al zijn, dus bieden ook geen oplossing. Het feit dt men plaatsen als Over- loon, Maashees en Holthees die dui delijk op Venray zijn georiënteerd thans weer voegt bij de provincie Nijmegen, toont al* die merkwaardi ge schrik aan, die men heeft voor bestaande grenzen, al zijn ze nog zo dwaas en door de tijd al lang achter haald. En het is voor de buitenstaander al bijzonder prettig als men nu de burgemeesters van Venlo en Roer mond uit volle borst hoort zingen hoe datzelfde Venlo en datzelfde Roermond het Maastricht van Mid den- en Noord-Limburg moeten worden. Aan Venray zal dan wel de eer worden overgelaten de nieuwe gouverneur te leveren Maar intussen nemen we aan, dat er nog wel wat water door de Maas zal stromen, voordat dit vooront werp werkelijk wet zal gaan wor den. Zo op het eerste gezicht zien we er weinig heil in, als dat het we derom kapitalen zal gaan kosten, de zelfstandigheid van de gemeenten nog verder wordt uitgehold, de pro blemen allerminst sneller zal oplos sen dan nu en het betrekken van de burger bij het bestuur nog meer ge weld wordt aangedaan dan reeds nu het geval is. waard. Adres inrichting Twistweg 6, Vredepeel, kadastraal gemeente Venray, sectie K nr. 85. G. J. W. Smits, Lollebeekweg 5, Castenray om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een opslagbas sin waar mest en meststoffen wor den bewaard. Adres inrichting: Wusterweg (ongenummerd), Casten ray, kadastraal gemeente Venray, sectie P nr. 175. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de verguning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 13 augustus 1975 om 15.00 uur in het gemeente huis, Grotestraat 1. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 18 juli 1975 Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, G. H. Schols, loco-burgemeester J. M. Poels, secretaris Jeugdvereniging Jong Talent or ganiseert komende week voor de 6e maal een jeugdvakantieweek voor de jeugd van 4 t.m. 16 jaar. De jeugd van de basisscholen wordt maandag op de weide achter het gemeenschapshuis verwacht om 2 uur voor het spelcircus. Ook dinsdag is er maar dan om half tien en lunchpakket mee brengen daar de start voor diezelf de jeugd voor een dagdurend spel. Dinsdagavond is er voor de jeugd van 12 t.m. 16 jaar een cowboy avond in en rond 't gemeenschaps huis, terwijl 's woensdagsochtends de kleuters van 4 t.m. 6 jaar bij het jeugdhuis verwacht wordt. Woensdags is er verder om half 3 voor de basisscholen een film en om half 8 ook een voor de jeugd van 12 t.m. 16 jaar. Donderdag is er om 2 uur krea- tieve middag voor de klassen 1, 2 en 3 van de basisscholen, terwijl om half 8 de jeugd van 12 t.m. 16 jaar ook iets dergelijks te doen zal zijn in het gemeenschapshuis. Vrijdag worden de kleuters ver wacht om half 10 bij het jeugdhuis om te gaan ponyrijden. De klassen 4, 5 en 6 worden om 2 uur in het gemeenschapshuis verwacht voor 'n kreatieve middag. De andere jeugd begint om 8 uur bij het jeugdhuis aan een avondspeurtocht, die be sloten wordt met een kampvuur en soep. Zaterdag start om half 2 zo'n zelfde speurtocht voor de basisscho len (jeugdhuis). De oudere jeugd wordt op een discoavond verwacht in het ge meenschapshuis. Aanvang 7 uur, entree 1, Zondag begint om half 2 op de Bergkamp de jeugd wielerronde in 4 categorieën. Jeugdnatuurwacht Jeugdnatuurwachters. Hieronder volgen de eerste uitslagen volgens jullie eigen opgave voor de hoogte der zonnebloemen op 21-7-75. Ge zien het zeer groeizame weer was de limiet vorige week voor mini maal 1.65 m te laag genomen en pu bliceren we, mede in verband met plaatsruimte in de krant, alleen de namen van degenen die zonnebloe men hadden met een hoogte van 2.50 m of hoger en van de groep 5 stuks samen boven 12 meter. Deze week hadden ruim 80 leden bloe men boven 1.65 m en dat is gewel dig. Het gaat er dit jaar dus bij zonder spannen wie er in de plm. 40 prijzen zullen vallen en welke prijzen zullen bestaan uit coniferen heesters en vaste planten. Volgende week alleen opgeven van de eenstammers die hoger zijn dan 3 m en van de groep met 5 stammen hoger dan 12.15 m samen. Evenals voorgaande jaren zullen we weer enige proefmetingen ver richten omtrent de opgegeven hoog tes in een bepaaldeweek. Begin sep tember dus het einde voor deze ak- tie worden alle zonnebloemplanten door een kommissie precies opge meten welke voor prijs in aanmer- kin gkomen. Het meten gebeurd als volgt: Vanaf de grond tot en met het hoogste punt van het hoogste blad. Denk aan het degelijk steunen van de stammen omrede hoe hoger deze worden hoe gemakkelijker ze kunnen omwaaien en dan is alle moeite voor niets geweest. Verder wensen wij jullie veel suk- ses en tot maandagavond en we zijn zeer benieuwd wie door de hoogste bovenaan de lijst komt. 1. Eddie Ewals, Velt. Klef. 137, 3.60 2. Henk Jans Beken, Pr. Irenestr. 15, 3.42. 3. Marlien Drabbels, Meerselsepeel 2, 3.10. 3a. Menno v.d. Hoff, Dennenoord 11, 3.10 4. Anja Ingepas, Den Alden Weg 26 3.00 4a. Waldy van Bers, Overloonse- weg 61, 3.00. Hierna volgen willekeurig leden welke bloemen hoogten bereikten tussen 2.50 en 3.00 meter per stam. José Smits, Oranjestr. 9 Gonnie Rongen, Hoenderstr. 9 Lion Smits, Pr. Marijkestr. 6 Henkie Janssen, Maasheseweg 36 Elian Verlek, Polkastr. 12 Roel Hendriks, Oostsingel 32 Theo van Ooi, Pr. Hendrikstr. 8 Hanneke Jeuken, Beethovenstr. 2 Wim van Stratum, Westsingel 19 Annie Pouwels, Servatiusweg 12 Hub Jacobs, Maasheseweg 68a Carmen Feit, Langstr. 128 Peter Cleven, Pr. Bemhardstr. 21a Jan Janssen, Deumeseweg 19 Kees v.d. Helm, Mgr. Nolensstr. 22 Leon Martens, Kastanjestr. 14 Peter Rommen, Maasheseweg 68b Frans Bavo, Albionstr. 9 Geert Gillens, Heidseweg 14 Moniue Konings, v. Beurdenw. 2 Peter Paul Koning, v. Beurdenw. 2 Tinie Vollenberg, Klein Oirlo 11 Mariel Litjens, Ysselsteynsew. 50 Henriette Arts, Grootdorp 26 Connie Evers, Grootdorp 10 F. Stiphout, Lollebeeksew. 19 Hub Wismans, Straat 11 Marjo v. Veghel, Grootdorp 3 Jos Wismans, Zandhoek 11 Ans Michels, Straat 1 Frank Weys, Horsterweg 45 c Ria van Aerts, Hoebenweg 15 Hieronder volgen in volgorde de hoogste zonnebloemen in de groep 5 boven 12 meter totaal en beneden 13.71 meter: 1. Carmen Feit, Langstr. 128 2. Ria van Aerts, Houbenweg 15 3. Henriette Arts, Grootdorp 26 4. Roel Hendriks, Oostsingel 32 5. Ans Michels, Straat 1, Merselo 6. Marjo v. Veghel, Grootdorp 3 7. Theo Peters, Timmermannsw. 90 8. Hub Wismans, Straat 11 Inlichtingen omtrent de zonne bloemwedstrijden bij G. Poels, Ger- brandystraat 2, Venray, telefoon 1338. I STIEISTII Ud NBM Venray Stationsweg 11 Tel. 04780 - 4438* De los-werkman stond er wat sjo feltjes en chagrijnig bij in een dui delijke je-mag-hier-niks-meer stem ming. „Ik ken best rijje, meneer. Opperbest 'k Heb al drie jaar les gehad. Assik 't nou nóg niet kan." „Jawel, u kunt wel les gehad heb ben, maar u hebt nog altijd geen rij bewijs en daarom mag u niet alleen een auto besturen", zei de politie rechter. „Da'k geen rijbewijs gehaald heb, ligt niet amme manier van rijje." „O nee, waaraan dan?" „Omda'k nie leze en schrijve kan. Dat he'k nooit geleerd en daarom ken ik die theorie nie doen." „O, maar de laatste keer slaagde u juist wel voor de theorie, maar niet voor de praktijk!" wist de rech ter. „Dat was flauwekul. Ik straalde omdat die kerel me vroeg een auto nummer op te leze. En die wist da'k nie leze kon." „Dat was een proef voor de ogen. Maar u hoeft mij niets wijs te ma ken .Ik heb hier de uitslag van dat rijexamen." De rechter tikte op het dikke dossier. „U maakte vijf kardi nale fouten. Dus ondanks drie jaar les, kunt u werkelijk nog niet rijden. En toch doet u het. Hoe komt dat?" „Die foute ware geeneens foute, dat waren die gekleurde stoplichte en 'k ben gewoon kleureblind. Dat zijn er wel meer." „Man, je bent levensgevaarlijk in het verkeer als je door rood licht rijdt!" „Dan mote ze d'r stop bij zette! Ik kan nie zien of 't rood of blauw is." „E nje leunt niet lezen! Kom nou, je hebt drie jaar les, je zult al lang geleerd hebben dat het rode licht het bovenste is en groen onderaan hangt." „Maar hoe kan iemand nou als chauffeur z'n brood verdiene assie z'n rijbewijs niet krijgt?" „Hoe kun je ooit chauffeur wór den als je de opschriften en de weg wijzers niet kunt lezen ,de stoplich ten niet kan begrijpen en je rijbe wijs niet eens kunt halen.ver baasde de politierechter zich. .Bo vendien mag een goede chauffeur niet drinken. En u bent aangehou den omdat u dronken was en het verkeer in gevaar bracht." „Ik was nie dronke. Mag 'n mens al helemaal niks meer drinke?" „U had zeven biertjes op en vier glazen cognac. U reed zigzaggend over de provinciale weg. Toen u aan gehouden werd, slingerde u op de benen." „Ik ken best nog meer op zonder dronke te worden. En dattie auto zigzagde kwam, omdat ik die auto nog nie kende." „O ja, u had die auto zomaar mee genomen om mee te gaan rijden." ..Niet zómaar, die auto was vamme buurman." „Maar die buurman wist nergens van. Dat noemen wij hier joy riding." „Hoe u dat nou noemt kan mij nie schele, maar 't was geen diefstal. Ik heb die auto effe geleend. Of mag 'n mens ook al niks meer lene?" ..Niet zonder toestemming, nee. En u hebt in elk geval benzine gestolen enniet terug gegeven. Daar staat ook een flinke straf op." „Mag 'n mens oo k al geen half li- tertie benzine meer lene?" ..Dan blijft het toch nog een mis drijf om met zoveel op te gaan rij den en 't is ook een misdrijf om een andermans auto weg te pakken en daarin te gaan toeren. U moet zien dat u zelf een auto koopt. Maar ja, dan zult u eerst wat regelmatiger moeten gaan werken en er geld voor bij elkaar sparen." ,Ik hèb net een auto gekocht" ..Wat zegt u? En u hebt nog geen rijbewijs?" „Nee, maar dat krijg ik toch wel 'n keer. De auto he'k vast" „En dan zeker zo'n gammel, afge dankt wrak va neen autokerkhof." „Welnee, een nieuwe. Kijk maar voor de deur, die staat ie." „Zozo, dus u bent er ook mee hier gekomen zonder rijbewijs. En hoe betaalt u nou die auto?" „Gewoon, op afbetaling." De magistraten keken elkaar eens aan en zuchtten .De officier stond op en eiste 200,boete, drie we ken gevangenisstraf en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid, in gaande op de datum van afgifte van het eerste rijbewijs ,Nou gana ik in hógere troep", zei de loswerkman. Hij zette een pet op en ging. We verstarden allemaal, want het was een chauffeurspet.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1