Ere penning voor jubilaris Emonts uit Horst 11 en 12 juli BRADERIE in Venray HULDIGING UMBRA 69 INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VE'NRAY EN OMSTREKEN Renovatie Desseike Rijksweg 73 DE SFEERVOLLE ZAAL LINDERS - V0LLEBERG VRIJDAG 11 JULI 1975 Nr. 28 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW ORANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 cL per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uilsluitend bij vooruitbetaling) Hoe langer men nadenkt over het renovatieplan, wat de woningver eniging heeft opgezet voor de 56 wo ningen van het Desseike, hoe vreem der het mij toelij kt. Even ter herinnering de feiten: a. willen de bekende witte huizen van het Desseike vochtvrij gemaakt worden en geisoleerd, dan is het no dig dat ze „ombouwd" worden met een muur. Deze „ombouw" brengt breekwerk mee, binnenshuis (ramen en kozijnen) en met het opknapwerk binnen, kan dan meteen een open keuken gemaakt worden, de douche cel worden aangepast, de verouder de electriciteitsleiding worden ver nieuwd en uitgebreid, c.v. worden aangelegd en de plafonds van de slaapkamers verlaagd worden. Kos ten van een en ander brengen met zich een huurverhoging van 115, per maand naar 225,per maand. b. Bij de zgn. inspraak-vergade- ring kwamen de bewoners zelf met een plan om er een aparte keuken bij te bouwen of deze onder te bren gen in bestaande berging en voor die berging dan een andere te ma ken. Daardoor wordt de woonkamer groter. De rest van de verieuwin- gen en verbeteringen als onder a. Kosten van dit plan resulteren in een huurverhoging van 115,per maand naar 235,per maand. Voor de buitenstaander komt dit over, als dat men voor een heel tien tje in de maand een nieuwe keuken of nieuwe berging kan aanbouwen, daaruit blijkt al hoe moeilijk op de regelingen en de financiering van woningwetbouw. Maar diezelfde buitenstaander kon- stateert ook, dat 25 jaren geleden een woning is gebouwd, welke een bepaald huurbedrag op moest leve ren om tegen de toen geldende re gelingen rendabel te zijn. Die hum- is op gezette tijden opgetrokken tot de 115,van nu. Intussen is wel duidelijk gewor den, dat die woning niet deugt, lekt, vocht doorlaat* scheurt, kortom een hoop fouten heeft, waarmee de be woner noch de woningbouwvereni ging erg gelukkig is. Enerzijds heeft dat gevolg gehad dat de mensen zelf (de een meer, de ander minder) hun best hebben gedaan op eigen kosten die fouten te herstellen, maar ook verschillende woningen gemoderni seerd, voor zover dat mogelijk was. Anderzijds heeft de woningbouw vereniging gepoogd om via een sub sidieregeling vooral de vocht- en isolatiegebreken opgeheven te krij gen. Het resultaat van dit laatste is geweest de zgn. „ombouw", welke als gevolg heeft de renovatie van de huizen. Dat de kale „ombouw-prijs" is, welke gesubsidieerd wordt, is mij onbekend. Maar de buitenstaander krijgt nu het idee dat hij alleen voor de aanleg van de c.v., want dat is het enige nieuwe wat er in de wo ning komt, 110,per maand ex tra moet betalen. Als men dan wijst op de nieuw aan te bouwen keuken of berging, dan wijs ik op het tientje van hier boven. Het verschil tussen a. en b. is 10,en houdt in een nieuw keu ken of berging. Waar het echter vooral om gaat is, dat de woning gebreken heeft. Het is de huurder, die voor het her stel van die gebreken op moet draaien, niet de aannemer, noch de architect, noch de uitvoerder, noch de bouwheer. Dat wordt dan ver pakt in wat men dan renovatie noemt, maar wat voor een groot deel ook zaak is van de verhuurder, want voor vernieuwing van de elec- trische bedrading b.v., de aanleg van een betere riolering hoeft de huurder niet op te draaien, doch de verhuurder. Als de woningvereniging stelt dat dit geen uitgesteld onderhoud is, heeft ze in zoverre gelijk, dat gezien de slechte toestand van de betrok ken woningen onderhoud weinig of geen zin had. Maar het is wederom de slechte toestand van de woning, wat daar van de oorzaak is. De verbetering daarvan wordt niet gehaald bij de uitvinder van dit soort systeem bouw, noch bij de bouwer, doch wel bij de huurder. Een huurder en dat mag toch ook wel even gezegd worden die zelfs als het komt tot een nieuwe keuken, weliswaar een grotere woonkamer krijgt, maar beslist geen modem huis. Als men stelt dat door de renovering de woning meer woon genot geeft, dan klopt dat maar ge deeltelijk. Want er zijn in Venray tientallen woningen aan te wijzen van dezelfde woningbouwvereniging welke praktischer zijn ingedeeld en meer wooncomfort geven, dan die welke na renovering op het Dessel ke zullen liggen en die een stuk minder huur hoeven op te brengen. En daar draait het om Een antwoord op het „waarom' schijnt zo financieel-technisch en moeilijk te zijn, dat men er maar niet mee op tafel komt. En zo blijft de huidige huurder rondlopen met het idee, dat hij van de ene kant weliswaar uit verschil lende potjes subsidies gaat krijgen en dus feitelijk dankbaar dient te zijn voor deze hulp, maar voelt zich van de andere kant gegrepen, om dat men hem laat opdraaien voor fouten waaraan hij part noch deel heeft, maar waar hij wel veel jaren het ongemak van gedragen heeft en soms ten koste van veel geld zelf al hersteld heeft. En in dat licht be zien krijgt deze renovatie een vreemde bijsmaak. Een bewoner van de nu nog witte woningen op het „oude" Desseike OVERPEINZING De redactionele overpeinzing in zake rijksweg 73 in het nummer van Peel en Maas van 4 juli, noopt mij tot enkele kanttekeningen. Er zijn namelijk heel wat meer bedenkin gen tegen deze weg aan te voeren dan U in Uw kolom deed. 1. Al in 1967 heeft Ir. J. Vallen in zijn Recreatieschets Peel en Maas gewezen op de kwalijke konse- kwenties van deze snelweg voor natuur, landschap en openlucht recreatie in deze regio; 2. De Kamer van Koophandel voor Noord-Limburg heeft in 1973 het tracé van de R-73 afgewezen en uitbouw van de provinciale weg VenloVenray tot rijksweg be pleit. (zie o.a. Jaarverslag van de Kamer over 1973, pag. 29); 3. Het ontwikkelingsorgaan Noord- Limburg nam eerder een soort gelijk standpunt in )1972); 4. De Provinciale Mililieufederaties van Limburg en Noord-Brabant en de Gelderse Milieuraad heb ben in 1974 in een gezamenlijke nota hun bezwaren tegen de R- 73 kenbaar gemaakt; 5. De Nederlandse Organisatie Be roepsgoederen vervoer heeft in het juni-nummer van haar tijdschrift „Beroepsvervoer" de uitbouw van de Midden-Peel weg tot rijksweg ter vervanging van de R-73 be pleit; 6. Alle afdelingen van de progres sieve politieke partijen in het ge bied NijmegenRoermond heb ben begin 1975 tijdens een geza menlijke vergadering in Venray de R-73 als onaanvaardbaar af gewezen en gekozen voor het al ternatief: uitbouw Midden-Peel- weg; 7. Gebleken is dat de uitbouw van de provinciale weg VenloVen ray ernstige afbreuk doet aan het woonklimaat in het in uitwerking zijnde gebied Brukske II in Ven ray en aan andere alsnog te rea liseren woonwijken in deze ge meente; 8. Voor het regionaal vervoer in Land van Cuyk is de R-73 nau welijks van betekenis; de plan nen voorzien in een snelweg Rijnmond - Ruhrgebied (Rotter dam - Venlo) die niet ten dienste, doch ten koste van deze regio wordt aangelegd; 9. Het tracé loopt ver van de kom men door de laatste open land schappen en natuurgebieden; het is niet opgenomen in de in uit voering zijnde ruilverkaveling Overloon - Merselo. Voor de landbouw betekent het o.a. een verlies van vele honderden hec taren goede agrarische gronden en versnijding van percelen en transportlijnen; 10. De in Uw Overpeinzing gesigna leerde verkeersproblematiek in plaatsen als Vierlingsbeek, be hoeft niet met een „paardenmid del" als een vierbaanssnelweg te worden aangepakt; die schiet door ligging en weinig afslagen ver aan dit doel voorbij. Namens de Milieuwerkgroep Lim burgse Peel, Dr. H. C. M. Hoedemaekers, voorzitter. Antwoord redaktie: De lezer van de bovengenoemde overpeinzing moet het duidelijk zijn geweest dat het allerminst de be doeling daarvan was uitputtend de voor- of nadelen van de al dan niet aanleg van de Rijksweg 73 te be handelen. Zulks blijkt ook nergens De Commissaris van de Koningin, met zijn deputé's, vele leden van de C.D.A. en andere frakties in de Staten, praktisch alle Noord Limburgse burgemeesters en vele vrienden waren zaterdag naar Horst gekomen om de heer Emonts te huldigen in verband met zijn zilveren lidmaatschap vna Prov. Staten. EREPENNING DER PROVINCIE Het was bloedheet en bar druk toen Commissaris van Rooy de heer Emonts vergeleek met een ijsberg. Men ziet er wel het topje van, doch onder water blijkt hij veel groter. Zo is het ook met de zilveren jubi laris, die in de Statenvergadering, dan wel niet gauw zijn mond voor bij zal praten, maar in commissies en andere verbanden een graag ge ziene gast is omdat men zijn bezon nen oordeel daar kent, zijn grote werkkracht en zijn deskundigheid op velerlei terrein. Hij noemde dhr. Emonts een man zender vijanden, altijd rechtvaardig en dienstbaar, die al vroeg zich heeft ingezet voor de gemeenschap. Dat hij in vele verenigingen vice- voorzitter en dus het werkpaard is, noemde de Gouverneur een tekenen de trek van de zilveren jubilaris, die hij voor zijn verdiensten de ere penning aanbood van de provincie Limburg als dank en waardering wat hij in de voorbije 25 jaren voor Lim burg heeft gedaan. LEERLING De fractieleider van de C.D.A. in de Staten, de heer v. d. Broek hul digde zijn leermeester, want o.l.v. de heer Emonts had hij jaren geleden zijn entree in de vergadering ge maakt en van hem veel geleerd op het politieke vlak. Hij verheelde niet dat vroeger de dames de statenleden enigszins argwanend naar Maastricht zagen trekken, want ze wisten wel, wanneer ze gingen, doch niet wan neer ze terugkwamen. Dat schijnt intussen wel verbeterd te zijn en de heer v. d. Broek weet dat o.m. aan de betere verbindingen, die er in tussen dank zij het Statenwerk met Noord Limburg zijn gekomen. TROUW Mevr. van Soest, Limburgs voor zitter van de KVP kwam de heer Emonts bedanken namens diezelfde KVP voor zijn onbaatzuchtige inzet van vele, vele jaren. Zij wees op zijn dienstbaarheid en bescheidenheid en noemde hem trouw in de kleine din gen van alle dag. SAMEN VERDER In zijn dankwoord stelde de heer Emonts dat hij zijn aanvankelijk voornemen om dit jubileum slechts in kleine kring te vieren graag op gegeven had, nu zovele vrienden en bekenden de weg naar zijn boerde rij hadden weten te vinden: Da die niet alleen uit de C.D.A. kringen kwamen, doch dat ook alle andere partijen uit de Staten op zijn feest vertegenwoordigd waren, deed hem deugd, want samen moet het werk uit. We hebben alleen willen wijzen op het o.i. merkwaardige feit, dat terwijl de Werkgroep Milieubeheer zich nog eens uitvoerig tot de Minis ter van Verkeer en Waterstaat wendt met haar bezwaren tegen de aanleg van de Rijksweg 73 en als alternatief de Midden-Peelweg aan draagt, liefst Limburgs Gouverneur en een Brabants deputé dit altema- itef al bij voorbaat afwijzenDat was punt 1. Wat punt 2 betreft schreven we letterlijk: „Want rijksweg of geen rijksweg, de huidige sbituatie, waar bij men zich door de Brabantse Maasdorpen moet wringen is niet bepaald een voorbeeld van verkeers veiligheid En we houden nog steeds staande, wat de kern van deze overpeinzing was, dat het goed en zinnig is als diverse groeperingen zich ook eens gaan buigen over een goede oplos sing van de onderlinge verbindingen van deze Maasdorpen. Voor wat ons betreft hoeft dat niet met een „paardenmiddel" als een rijksweg, mits er maar wat gebeurt, want de huidige toestand houdt al leen maar rekening met paarden- tractie en die tijd (hoezeer men dat misschien betreurt) ligt nu eenmaal ver achter ons. Dat deze overpeinzing zij het op gronden, welke ons onduidelijk zijn voor de werkgroep aanlei ding is om nog eens haar en andere bezwaren op een rijtje te zetten en gepubliceerd te krijgen, zij haar graag gegund, doch de redenen waarom schijnen ons wat te ver ge grepen. voor Limburg worden gedaan. Hij liet doorschemeren weinig heil te zien in de gewesten en in het plan voor kleinere provincies, maar meende dat het huidige Limburg, waarvan iedereen de liederen en het volkslied kent, wanneer men blijft samenwerken een oord is en blijft, waar het goed is te leven. Daarvoor had hij zich immer graag ingezet en daarvoor wilde hij blijven werken in de nabije toekomst. Maar toen was het intussen snik heet en vluchtte men naar buiten om daar met een gezellig glas de jubilaris en zijn vrouw en zijn kin deren letterlijk in het zonnetje te zetten. De heer Emonts mag zich een ge lukkig mens noemen met zovele vrienden. Kind op slag gedood Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven stak de bijna drie jaar oude Miranda Boom tussen gepar keerde auto's in de Beukenlaan de weg over. Zij lette niet op het ver keer en kwam voor een personen auto bestuurd door de 21-jarige G. v. O. uit Veulen. Bij die botsing werd het kind op slag gedood. Het ongeluk gebeurde voor de ouderlijke woning. Maasvallei nam afscheid De zuivelvereniging Maasvallei zijn inzet en bekwaamheid in de de Bruijni, die met pensioen ging, doch onlangs ook 25 jaren in dienst was bij deze coöperatie. Het lid van het dagelijks bestuur dhr. v. d. Elzakker bood hem de ge bruikelijke enveloppe aan. Dhr. de Kroon dankte hem voor zijn inzet en bekwaaheid in de tech- technische afd. De bronzen medail le van verdienste van de Kon. Ned. Zuivelbond werd rijn deel, terwijl zijn moeder een fraaie bloemenrui- ker kreeg aangeboden. Zijn direkte chef, dhr. Jenniskens, kon hem namens het personeel van de werkplaats enkele gereedschap pen als afscheidscadeau aanbieden, terwijl de voorzitter van de perso neelsvereniging dhr. Mulder een fraaie wanddekoratie aanbood. Namens de gepensioneerden werd een geschenk aangeboden door dhr. P. Vullings. Een koffiemaaltijd be sloot deze viering en dit afscheid. Dronken bestuurder binnen een uur twee aanrijdingen Op de Stationsweg nam een op dat moment nog onbekende bestuur der met te grote snelheid een bocht uit een inrit en botste tegen de ge vel van een woning. Voordat de po litie ter plaatse was, was de be stuurder verdwenen. Nog geen uur later kwam de melding binnen dat op de Landweertweg een personen auto op rijn kop lag. Nu wist de politie de bestuurder te achterhalen en kon ook de oplossing geven van de eerste botsing. De bestuurder, de 20-jarige J. v. V. uit Venray, had geen letsel. Wel kon worden vast gesteld dat hij onder invloed van drank en mogelijk andere verdo vingsmiddelen verkeerde. Hij werd ingesloten en kon na ontnuchtering met de aanzegging van de nodige processenverbaal huiswaarts worden gezonden. Motor blokkeerde Op de Timmermannsweg te Ys- selsteyn blokkeerde de motor van de Solex, bestuurd door de 49-jari- ge G. de B. waardoor de bestuurder over de kop sloeg. De verwondingen vielen mee en kon na medisch be handeld te zijn naar huis worden vervoerd. TAPTOE 30 augustus a.s. organiseert het Jachthoorn- en Trompetterkorps St. Pertus-Banden een taptoe in Venray, waaraan onder meer zullen meewer ken de drumbands uit Goiruo, Ven lo (Fortissimo) en Hintham bij Den Bosch. Het Venrayse korps zal zich die dag presenteren met een geheel nieuw instrumentarium. VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TIJDIG RESERVEREN s.v.p. Stationsweg 147 Venray - tel. 1510 De winkeliersvereniging „Winkel centrum Venray" is van plan he den vrijdag 11 en morgen zaterdag 12 juli door het organiseren van een groots opgezette braderie het win kelen in het centrum bijzonder aan trekkelijk te maken. Vrijdag zullen van 14 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur de centrumwinkeliers niet alleen in hun winkels zaken doen, maar ook op straat. Niet minder dan 38 kra men zullen worden opgesteld en door hun feestelijke aankleding een speciale sfeer geven aan de Grote straat. Daarbij zullen vele koopjes te halen zijn in verschillende akties door de deelnemende winkeliers on dernomen worden. DELFTS BLAUW Zo zal b.v. de firma Coenen een man naar Venray halen die het be schilderen van Delfts aardewerk als beroep heeft en die verbonden is aan de bekende Delftse Porceleyne Fles, een van de weinige werkplaatsen waar het internationaal bekende Delfts blauw aardewerk vandaan komt. Daar wordt elk stuk klein of groot, nog steeds geheel met de hand geschilderd. Hiertoe is een korps van plateel schilders vast aan „De Porceleyne Fles" verbonden. Deze schilders rijn praktisch allen opgeleid aan een Academie voor Beeldende Kunsten, waarnaast zij een vrij lange leertijd in de ateliers van het bedrijf door lopen. Hoe het blauw Delfts aardewerk gemaakt wordt laat men gedeelte lijk op deze braderie zien. De voorwerpen worden eerst uit een speciaal kleimengsel gevormd en wel naar gelang van hun aard op de draaischijf of in z.g. gipsvormen. Zij worden dan in een oven gebakken, waarna de beschildering op het on geglazuurde aardewerk plaats vindt. De kleur van het decor is dan nog niet blauw, maar zwart. Het voor werp wordt daarop in een glazuur- bad gedompeld en dan ten tweede male gebakken. Gedurende dit bakproees ontstaat de speciale blauwe kleur van de be schildering, waaraan het Delfts me de zijn wereldnaam heeft te dan ken. INDONESISCHE GERECHTEN De dames, die hun medewerking hebben gegeven aan de Pasar Ma- lam tijdens de Vastenaktie, geven ook nu weer acte de presence om het winkelende publiek op straat of thuis te laten genieten van echt In donesische gerechten. Verder zal er een konsumptie- kraam komen om dorstige kelen te laven en de jeugd kan hun hart op halen bij een ijstent en een suiker spin. Het geheel zal met muziek worden omlijst. Op donderdag 17 juli zal de in middels tot traditie geworden kin- dermarkt worden gehouden in de Grotestraat. Het feit dat de drumband Limbra 69 van Smakt-Holthees op zondag 22 juni j.l. in Someren-Eind de le prjjs heeft gehaald in de 3e divi sie en het recht op promotie, heeft men zaterdag in Holthees met een feestelijke receptie nog eens her dacht. En daar bleek duidelijk dat deze Limbra, die vorig jaar liefst 42 maal uitrukte, heel wat good will heeft tot in de verre omge ving. VOOR DE TWEEDE MAAL Want voorzitter Hensing kon vele gasten begroeten op deze receptie, waaronder afvaardigingen van prak tisch alle drumbands uit de hele re gio. Hij wees er op dat Limbra zes jaren geleden gestart was, omdat men van oordeel was, dat voor de opgroeiende jeugd in feite te weinig te doen was in deze kleine plaatsen. De fanfare van Holthees en het gil de gingen achter het plan staan om een drumband op te richten, die met geleende en vierdehands trommen dan is begonnen en met 24 meisjes is gestart. Dat deze 24 in enkele ja ren tijds de eerste divisie wisten te bereiken, toont aan dat er hard ge- werk is en wat nog voornamer is, met veel plezier. Maar die 24 wer den ook ouder in die jaren, kregen verkering en de meesten trokken weg omdat er te weinig emplooi is in deze kleine plaatsen. En zo stond Limbra vorig jaar voor de opgave weer opnieuw te beginnen. Het te kent het meesterschap van Fer van Els, dat hij nog niet in een jaar dit nieuwe Limbra in Someren aan een promotie hielp, op een zondag dat op het hele concours niet een promotie- recht was afgegeven. De heer Hensing prees de mede werking van de ouders en de ge meenschap, maar meende ook te kunnen stellen dat Limbra veel te rug geeft. FER VAN ELS kreeg deze avond lik op stuk, want twee andere drumbands die onder zijn leiding staan, kwamen een se renade brengen, t.w. de drumband van de Kon. Harmonie Euterpe en die van de Kon. Harmonie van Se- venum. Maar hij revancheerde zich door de leden een speciaal door hem gemaakt insigne aan te bieden als herinnering aan deze overwinning. Behalve burgemeester van Heus- den, kwam ook wethouder van* Oers gelukwensen aanbieden, terwijl het fanfarekorps van Holthees en 't Gil de natuurlijk ook niet op het appel ontbraken. Het Gilde bood nog een medaille aan van de gildedag in Well, waar Limbra ook aanwezig was geweest. En dat praktisch iedereen uit Smakt en Holthees op deze zomer avond naar zaal Beatrix is gekomen, is feitelijk vanzelfsprekend. Komende zaterdag gaat Oirlo rijn muzikanten huldigen. SPORTVERSLAGEN DIENES DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD

Peel en Maas | 1975 | | pagina 9