Centrumplan Brukske Grondkwestie in Oirlo Grondprijzen in Veltum II HULDIGDE VOETBALLERS ROMMEL MARKT Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Jerusalem ontvangt de ouders van haar nieuwe leerlingen DE INVLOED VAN MUZIEK Kinderen gooiden met stenen naar personentrein Materiële schade Franse onderscheiding Split op Deumeseweg Straatnaamgeving Dodelijk verkeersongeval Vos gevangen Geringe schade In verboden rijrichting Onverklaarbaar Onvoldoende afstand boekhandel van den munchhof is ooh dinsdags de gehele dag geopend VRIJDAG 27 JUNM975 Nr. 26 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) In de jongste vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke or dening had men weinig moeite met voorbereidingsbesluiten voor Yssel- steyn en Castenray, waar men wel kans ziet nog enkele woningen te bouwen voor autochtonen, maar waarvoor de bestemmingsplannen in feite nog niet gereed zijn. Door zulk een voorbereidingsbesluit kan men nu bij G.S. toch voor de bouw nood zakelijke toestemming proberen te krijgen., VALS ALARM De wijkraad Noord West kwam op audiëntie. Die had alarm gesla gen omdat men meende dat de ge meente openbaar groen aan de Noordsingel aan particulieren wou verkopen en daar had deze wijkraad schijnbaar ernstig bezwaren tegen. De wijk bleek echter verkeerd inge licht, want het gaat om een strook grond aan het Witzand, dat men tus sen de aanliggende huiseigenaren wil opdelen, voordat spelende jeugd de hele houtopstand daar ter plaat se in de vernieling brengt. Aangezien er diezelfde avond nog vergadering van de wijkraad was, zou men nu dat voorstel aan de orde brengen. Men dacht niet dat er veel bezwaren zouden zijn, gezien het feit dat daar speelruimte genoeg over blijft. Maar dat horen we later dan wel. WOONWAGENKAMP De commissie was er allerminst over te spreken dat de regionale woonwagencommissie de plaatsen, welke door Venray bij voorkeur wa ren aangegeven als de beste plaat sen voor het te stichten woonwagen kamp waren afgewezen omdat ze „om sociale en geografische redenen te geïsoleerd zouden zijn". Deze raadscommissie had een dui delijke voorkeur geegven aan het terrein achter St. Anna en als twee de keuze het terrein tussen Oostrum en Oirlo aangegeven. Als de regio nale commissie die plaatsen al te ge ïsoleerd noemt, dan hoeft men de overige plaatsen niet eens aan te bieden, zo werd gesteld. Men begon weer eens het rijtje van de overige 7 plaatsen te bekijken en te becom mentariëren, maar de commissie besloot uiteindelijk het eenmaal in genomen standpunt te handhaven. En zij vroeg zich verder af of de regionale commissie dan maar eens wat duidelijker wilde omschrijven wat aan de opgegeven nu zo „ge- isoleerd" is en wat de sociale en geografische redenen dan wel pre cies zijn. f GRONDPRIJZEN Onlangs heeft deze zelfde com missie het advies gegeven dat even tuele kleine stukjes grond, welke men in verschillende bestemmings plannen verkoopt om daar wonende mensen, dezelfde prijs moeten heb ben als waarvoor de bouwgrond verkocht is. Dat betekende dat b.v. kleine stukjes in Brukske 60,per m2 zullen gaan kosten en in Merselo 33,Daar zijn nogal wat protes ten tegen gekomen, want het is niet plezierig als je b.v. in Brukske ge zien hebt dat je buurman enkele maanden geleden dezelfde grond nog voor een tientje per m2 kon ko pen. De harde praktijk achterhaalde hier de fraaie theorie. Nu kwam er vanachter de be stuurstafel het voorstel om deze grondprijzen aan te passen en wel in die zin dat die losse grond" in Brukske nu 30,— per m2 en in Merselo 17.50 per m2 moet gaan opbrengen. Dat kreeg de instemming maar VAN DER STERREN nam de gelegenheid te baat om de grond- kwestie IN OIRLO maar eens aanhangig te maken. Daar is men aan de Haalakker in dertijd gaan bouwen op enkele ka vels, waarbij later bleek dat men door fouten bij het uitzetten feite lijk voor de rooilijn had gebouwd. Er was in zoverre geen man over boord, omdat men de daar geplande weg, zij het met enige moeite, ook op kon schuiven. Maar nu waren de kavels wel een heel stuk groter ge worden. Aangezien volgens gemeen tewerken de schuld van een en an der niet bij de gemeente ligt, kregen de betrokken bouwers de rekening van die meer-grond gepresenteerd voor 43,per m2. En die hebben geen trek om die te betalen. Daar redeneert men, dat men een kavel van de gemeente gekocht heeft en daar het koopbedrag al voor betaald heeft. Als dan die kavel buiten de schuld van de kopers plotseling gro ter blijkt, omdat ergens anders fou ten zijn gemaakt, dan moet men die meer-prijs daar verhalen en niet bij de onschuldige kopers. Dit raadslid meende dat deze men sen nu de dupe worden van een nietes-welles spelletje tussen ge meente en aannemer en grond te betalen krijgen, welke ze niet eens wensen. De commissie kon daar ook weinig zinnigs over zeggen, hoogstens vra gen, waarom gemeentewerken niet eerder ingegrepen had. „Als we de zaak hadden laten afbreken, dan zou de aannemer failliet zijn gegaan", aldus de direkteur van deze dienst, die meende dat de bouwers maar via een civiele procedure hun recht moeten zien te zoeken. Feit is dat de gemeente met deze stroken grond niets kan doen en dat ze wel dege lijk tot de kavelindeling horen zo als die indertijd is opgesteld. En daar liet de commissie het dan ook maar bij. CENTRUMPLAN BRUKSKE De commissie kreeg een voorlopi ge uitwerking van het centrumplan Brukske ook voorgelegd. Daaruit blijkt dat tussen de Foekepot en de openbare school o.m. ruimte wordt gereserveerd voor twee aaneen ge bouwde gymnastiekzalen (nabij de Foekepot). Verder voor latere uit breiding van de Foekepot met nog eens zes klassen. Dan komt daarin een sacrale ruimte ofwel kerk zon der toren, een supermarkt met een viertal andere winkels, 3 parkeerter reinen en een drietal flatgebouwen, waarvan één met 3 woonlagen (15 flats), één met 4 woonlagen (20 flats) en één met 8 woonlagen (40 flats). Deze flats zijn onderling en met de winkels verbonden door overdekte loopgangen. Een en ander is gepland gebouwd te worden vol gens hetzelfde principe (namelijk de zeshoek) waarin ook beide scholen zijn gebouwd. Bovendien is er voor gezorgd dat de open ruimte, welke in zowel Brukske 1 als 2 te vinden is, in dit centrum doorloopt. Nadere gegevens ontbraken ver der, omdat die niet tijdig genoeg doorgezonden waren door het ont wikkelingsbureau. KULUT I: nieuw oud gemiddeld per woning ca 203 m2 14.000,— 12.730,— gemiddeld per m2 69,— 62,75 KULUT II: gemiddeld per woning ca 240 m2 19.850,— 16.550,— gemiddeld per m2 82,50 68,80 HARDE WEG: gemiddeld per woning ca 337 m2 27.300,— 20.700,— gemiddeld per m2 81,— 68,10 WESTEINDE: gunstige ligging: per woning ca 558 m2 40.200,— 37.026,— per m2 72,— 66,— minder gunstige ligging: per woning ca. 597 m2 39.700,— 36.417,— per m2 66,50 61,— slechtste ligging: 36.516,— per woning ca 716 m2 39.600,— per m2 55,30 51,— bijzondere bebouwing: per m2 70,— 67,50 Nagenoeg alle ouders van de nieu we leerlingen van de brugklassen van de scholengemeenschap Jerusa lem gaven dinsdagavond acte de pré- sence bij een samenkomst in de aula van de school. 157 nieuwe leerlingen gaan 6 brug klassen bevolken. Rector Schellens stelde de klasse leraren persoonlijk voor en introdu ceerde Jerusalems ouderraad onder voorzitterschap van de heer Zeekaf. De heer Zuidhof maakte zich daar na bekend als brugklasleider van deze brugklassen. Als derde voerde de heer Zeekaf het woord. Sinds 1965 heeft de scho lengemeenschap Jerusalem een goed funktionerende ouderraad, die het bestuur van de school en leraren metterdaad bijstaat en een zinvol traït d'union wil zijn tussen de ouders en de school. Elke klas is in principe door een ouder vertegenwoordigd. Men komt 9 x per jaar samen in zeer druk bezochte vergaderingen, waar de verschillende taken die de raad zich stelt besproken worden in aanwezigheid van de rector van de school en een of meer vertegen woordigers van de leraren. De leden van de raad nu 20 in getal, behoe ven een uitbreiding met vijf nieuwe ouders, die uit de vele opgaven van de ouders der nieuwe brugklassen langs democratische weg gekozen gaan worden. De bestaande leden blijven aan, tot hun kind de school gaat verla ten. De ouderraad splitst zichzelf op in commissies, als commissie levensbe schouwing, commissie werkweken, commissie 60-jarig bestaan, commis sie minderschoolse aktiviteiten etc. Op deze wijze wordt de raad di- rekt betrokken bij het schoolgebeu ren, met dien verstande dat de school hierdoor beschikt over woord voerders uit alle maatschappelijke lagen van de ouders en last but not least de vruchten plukt van de des kundigheid van de leden ieder op hun terrein. Aan de commissie voor ruimtelijke ordening zal advies worden ge vraagd om de exploitatieopzet van het bestemmingsplan Veltum II te herzien zoals bij de vaststelling van het ontwerp-bestemmingsplan uit drukkelijk is toegezegd. Wanneer de commissie gunstig adviseert zullen de raad de volgende grondprijzen ter vaststelling worden aangeboden: BESTE INWONERS VAN VENRAY EN OMSTREKEN Op a.s. zaterdag 28 juni is er een grote ROMMELMARKT op 't plein voor de Schouwburg. Dat zult u in tussen wel weten, want er is al 2x „rommel" voor opgehaald. De op brengst van deze rommelmarkt is bestemd voor de inrichting van de Jeugdsoos Disco Veltum. Het komt dus ten goede aan de jeugdaktivi- teiten en aan de inrichting van de kelder die wij op dit ogenblik mo gen gebruiken. Daaromnou ja, komt u zelf maar eens kijken. Programma: Om ongeveer half twaalf (11.30) zal „Harry Sacksioni" spelen. Hij bespeelt gitaar, heeft al 'n eigen LP gemaakt en is verder nog te beluis teren op de LP's van Herman van Veen. Harry van de Berg speelt ongeveer om 1 uur (13.00) ook gitaar. Tenslotte de Drum- en Showband van Venray, die om 3 uur (15.00 u.) zal optreden. Dan is er om half elf (10.30 u.); twee uur (14.00) en om vier u. (16.00 u.) een veiling. Veilingmeester is 'Heer Raedts'. De rommelmarkt be gint 'smorgens om 10 uur. Dit alles wordt georganiseerd door de Jeugd soos Disco Veltum. Tot zaterdag en de groetjes van de leiding. We zeggen niets teveel als we be weren dat geheel Merselo zaterdag avond was uitgelopen om het stan daardelftal van RK SV Merselo te huldigen wegens hun promotie van de eerste klasse van afdeling Lim burg naar de vierde klasse van de KNVB. Na Leunen is Merselo nu het 2e kerkdorp dat zal uitkomen in die vierde klasse, terwijl twee andere kerkdorpen (Oirlo en Smakt-Holt- hees) de plaatsen in de eerste klasse afdeling Limburg gaan innemen. Merselo behaalde deze promotie op een manier waarvoor de penning meester nog eens extra lachen kon. Merselo gedoodverfd als de kampi oen, liet die eer aan Leunen en ging zelf, omdat ze op de tweede plaats eindigden, promotiewedstrijden spe len. Die wonnen ze met 2-0 1-0 en 5-0 en lieten zo geen twijfel bestaan dat zij naast Leunen hun plaats in de vierde klasse waardig zijn. Pastoor Jessen opende de rij van sprekers, die naar zaal Arts geko men waren, om de gelukwensen uit te spreken. Hij wees nog eens op de successen, niet alleen van de voet balclub, maar ook van de fanfare, de drumband, die Fidelen Rosen- thalers (die in september op de tv te zien zijn) en van de wandelclub de Natuurvrienden. WETHOUDER VAN OERS vertelde vooraf, dat het College van B. en W. graag overal aanwezig is, maar het kan ook wel eens te veel worden. En dat sloeg dan op de drum- en showband D.S.V Nu was hij er, om de suksesvolle Mer- selose voetballers te huldigen na mens het gemeentebestuur. Hij noemde het uniek dat twee Venray se kerkdorpen op gelijke voet moe ten voetballen, en hij beloofde aan de voetbalclub Merselo, dat de ge meente zal zorgen dat vóór de com petitie „de zandwoestijn" verdwe nen is. Dan zijn, mede doordat het jeugdhuis nu in orde komt en St. Jan terug komt in zijn kapel, de grootste problemen van Merselo op gelost. ANDERE SPREKERS De heer Tino Zandbergen felici teerde namens de KNVB en namens de met vakantie zijnde voorzitter van do sectie Noord van dè afde ling Limburg. Hij waarschuwde dat de voetbal ploegen, zich in moeten zetten om de positie te handhaven, en dat op de zelfde sportieve wijze zoals men dat nog altijd gedaan heeft. Hij hoopte nog eens op een derby in de derde klasse tussen twee Venrayse clubs. Gerrit Hendriks, een der trouw ste supporters bood namens die sup porters aan voetballers en traiper (Piet van Aalsum) 'n geschenk aan. En natuurlijk was er de heer Hoenselaar, die op de van hem be kende en verwachtte wijze geluk wens aanbood. Hij, en met hem heel Merselo, was trots op de voetbal lers, die 7 jaar geleden promoveer den 'en nu weer een klass hoger kwamen. Een goed voorbeeld voor de veteranen, die nooit konden win nen, maar wel de sportiefste voet ballers waren Piet van Aalsum, trainer van het suksesvolle elftal, verzekerde dat de spelers zich op dezelfde wijze zouden blijven inzetten en dat hij namens de spelers dankbaar was voor de wijze waarop Merselo ach ter het elftal stond. Representanten van alle voetbal verenigingen waartegen Merselo in het verleden heeft gevoetbald en in de toekomst zal gaan voetballen wa ren op deze huldiging aanwezig en ook wethouder J. Loonen gaf acte de presence gaf. Meester Van de Venne was, de ce remoniemeester op dit feest dat op een voortreffelijke manier muzikaal werd omlijst door de Fidelen Rosen- thalers. Een dezer dagen werd men op St. Servatius verblijd met 4 jonge me rels. Het opmerkelijke hiervan is, dat de eitjes zijn uitgebroed in het lokaal van de muziektherapie, waar gemiddeld 50 verpleegden dagelijks individueel en in groepsverband musiceren. Onder deze nogal luidruchtige lessen bouwden Pa en Ma Merel hun nest tussen twee jassen die aan de kapstok hingen, in de nabijheid van een tuba. Tijdens de muziekbeoefening vliegt ma merel misschien wel geakti- veerd door stimulerende klanken af en aan, om voor het nageslacht te zorgen. De invloed van muziek De bestuurder van de personen trein NijmegenVenlo konstateerde dat op het baanvak Smakt-Oostrum kinderen met stenen naar de per sonentrein gooiden. Toen de politie arriveerde waren geen gooiende kin deren te ontdekken. De politie zal nu intensiever patrouilleren om te trachten de kinderen op te sporen, want gooien met stenen naar een trein is levensgevaarlijk. Het niet verlenen van voorrang bij de beruchte kruising bij de Eeuwi ge Lente was oorzaak dat de per sonenauto's bestuurd door de Ven- rayers C. K. en J. v. O. met elkaar in botsing kwam. Maar het bleef bij materiële schade. De bromfietser H. Z. uit Venray nam een linkse bocht op de kruising ZuidsingelSportlaan en botste daardoor tegen de personenauto, be stuurd door zijn plaatsgenoot J. v. N. De bromfietser had nog geluk, want hij liep bij die botsing geen noemenswaardig letsel op. De Venrayse dierenarts W. Kre- mer is op 15 juni in het eeuwenoude stadje Saint-Emilion in Frankrijk onderscheiden. Uit handen van de Jurade de Saint-Emilion ontving hij de onderscheiding ,Vignerons d'Hon- neus" en werd tevens ereburger van deze bekende wijnstad. Als enige Nederlander onder de 21 onderscheiden internationale „erewijngaardeniers" ontving de heer Kremer deze onderscheiding op grond van zijn uitgebreide en gron dige kennis van de franse wijn, wel ke hij reeds eerder had neergelegd in zijn boek „Over wijn gesproken". Voorts meende de Jurade de Saint- Emilion hem te moeten onderschei den vanwege zijn initiatief tot op richting van de Venrayse Wijnvrien denclub „Vite parata ore fravemus", waarvan hij sinds enkele jaren voor zitter is. De nieuwe slijtlaag met split op de Deurneseweg aangebracht, veroor zaakte veel schade aan auto's, on danks het feit dat er de nodige waarschuwingsborden van opspat tend steenslag en snelheidsbeperkin gen waren geplaatst. Zestien auto mobilisten zitten nu in zover kon worden nagegaan met kapot te voorruiten. Later werden perso neelsleden ingezet met rode vlaggen, die de automobilisten aanhielden, wezen op het gevaar en verwezen naar de omleidingsmogelijkheden via Vredepeel of Heide. Aan de raad zal wrorden voorge steld een aantal straten in het plan- deel Kulut I van het bestemmings plan Veltum II namen te geven, welke zijn ontleend aan (oude) voor namen. Gedacht wordt aan de volgende namen: Adelbertweg (verbindings weg) en verder aan Alexanderhof, Boudewijnhof, Casimirhof, Clovis- hof en Dagoberthof. Omdat aan een zijstraat van de Heidseweg in Heide momentee.l wordt gebouwd, zal ook deze straat een naam moeten krijgen. B. en W. stellen voor het oud-schoolhoofd van de basisschool te Heide, Meester Driessen, met een straatnaam te eren. De heer Driessen was schoolhoofd Heide van 1 oktober 1924 tot 1 september 1957. Zowel de wijkraad Veltum als de dorpsraad van Heide kan zich met de voorgestelde straat naam verenigen. Op de gevaarlijke kruising nabij de Endepoel wilde zondagavond om streeks 6 uur de uit de richting Overloon komende 69-jarige fietser Johannes H. Muysers de Beekweg in de richting Merselo oversteken. Hü lette onvoldoende op het verkeer en de uit de richting Vredepeel ko mende personenauto, bestuurd door de 43-jarige P. M. uit Meerlo, kon de fietser niet meer ontwijken. De verwondingen, welke de heer Muy sers opliep, waren van die aard, dat hij na overgebracht te zijn naar het St. Elisabethziekenhuis een uur later aan de verwondingen overleed. De bestuurder van de auto en zijn 16-jarige zoon moesten met verwon dingen van minder ernstige aard naar het ziekenhuis worden ver voerd maar konden later op de avond naar huis worden overge bracht. Het slachtoffer was afkomstig uit Merselo en was met de situatie op die kruising voldoende op de hoogte. Een landbouwer op de Servatius- weg gelukte het een vos te vangen en te doden. Het kadaver werd op de gebruikelijke wijze afgevoerd en de landbouwer kan de vastgestelde premie verwachten. Op de kruising LangewegMerse- loseweg verleende de 37-jarige be stuurder van een personenauto J. J. uit Venray geen voorrang aan de 16- jarige bromfietser J. C. uit Oirlo. Maar hier bleef het bij de botsing tot lichte schade. De 16-jarige bromfietser L. v. W. uit Venray trok zich niets aan van de verbodsborden op de Langstraat en reed in de verboden rijrichting. Daardoor kwam zijn bromfiets in botsing met de personenauto, be stuurd door de 27-jarige P. G. uit Venray. De bromfietser kwam te vallen en liep lichte schaafwonden op. Overigens was er lichte schade te noteren. Geen verklaring kon de 17-jarige bromfietser J.G. uit Venray geven voor het feit dat hij te laat de ge parkeerde auto zag, van de 41 jari ge mevrouw P.R.-V, op de Maashe- seweg. Hij botste er tegen aan maar kon nog van geluk spreken dat het bij lichte schade bleef. Het afremmen voor een overste kende voetgangster op de oversteek plaats bij de Paterskerk, was oor zaak dat de personenauto's bestuurd door H. uit Well en A.J. uit Venray tegen elkaar botsten. Het bleef hier bij lichte schade.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5