Koster van de Grote Kerk 25 jaar in funktie Jeugdwerkeloosheid KINDERVAKANTIEWERK FILMNIEUWS -ARROW- INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN real american SHIRTS THOMASSEN Vakantiegezinnen voor kinderen van het Sterrenhuis VRIJDAG 30 MEI 1975 Nr. 22 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Op 1 juni is het 25 jaar geleden dat de heer Gerrit Peeters een vaste aanstelling kreeg als koster. Na en kele jaren in Grashoek als 'helper in nood' te zijn bijgesprongen werd hij op 1 juni 1950 benoemd als kos te Oostrum. Zo'n benoeming betekende toen letterlijk en figuurlijk 'pro Deo' te werken, want een normaal salaris was niet betaalbaar en daarom was een nevenfunktie bij de Boerenbond een noodzakelijke aanvulling. Zijn vaardigheid in het bespelen van het orgel gaf hem de mogelijkheid om de muzikale verzorging van de dien sten in zijn werkzaamheden op te nemen. Toen in 1953 een vakature kwam voor het kosterschap in Venray, na de lange periode van de Vermeulens, bleek hij een serieuse kandidaat te zijn en werd hij door het kerkbe stuur, onder voorzitterschap van de ken Berden, benoemd in de Grote Kerk. Wanneer na 1960 de grote veran deringen binnen de kerk op gang komen heeft dat ook op het koster schap zijn uitwerking en het heeft heel wat aanpassing en begrip ge vraagd om telkens weer met die nieuwe dingen klaar te komen. Ne men we daarbij dat in die vele ja ren vele 'nieuwe heren' (het waren tot nog toe voor hem 18 pastoors of kapelaans) ook vaak nieuwe wet ten meebrachten, dan zal het wel duidelijk zijn dat koster Peeters ve le malen moest bijsturen om het ie der naar zijn zin te maken. In zijn werk heeft hij vanzelfspre kend ook met talloos vele parochi anen kontakt gehad hetgeen onder- andere mag blijken uit het feit dat hij in al die jaren zijn assistentie verleende bij meer dan 1000 doop sels, meer dan 1100 huwelijken, meer dan 1000 begrafenissen, waar bij dan nog komen de vele jubilea en de persoonlijke kontakten van mensen die de koster wel eens no dig hadden. Bij dat alles was zijn vrouw, die in 1954 hem als levens partner kwam bijstaan en verzor gen, een grote steun. Een koster is in onze dagen een zeldzaamheid, zeker als fulltime funktie, en alleen de grote paroch ies kunnen hem nog handhaven. De Petrus Banden-parochte mag zich gelukkig prijzen daartoe te behoren, maar het zal alleen mogelijk blij ven als de financiële medewerking van de parochianen ook daarop is afgestemd. Er is in alle gevallen reden om na 25 jaar toegewijd werken een open lijk dank je wel te laten horen. Daarom zal de ho ogmis op 1 juni tot zijn intentie worden opgedragen en is er na de mis van 11 uur tot 1 uur in 'De Zwaan' gelegenheid om de jubilaris te feliciteren. Daarvan zullen ongetwijfeld velen graag ge bruik maken. Een goed bericht Aan alle gezinnen in Venray en omgeving kunnen wij het volgende berichten. De heffing voor het zui veringsschap Limburg van 1973 is nu werkelijk afgeschaft. U weet, dat we over 1973 een heffing moes ten betalen van 28,Dat bedrag werd later als heffing 'verstopt' in de heffingen vanaf 1975-1985, in de vorm van 4,25. Dat zou dan bete kend hebben, dat we over tien jaar 42,50 hadden betaald van de hef fing van 1973, i.p.v. 28, Na een bezoek van enkele M.A.N,- medewerkers aan het Zuiverings schap te Roermond is bekend ge worden dat de heffing van 1973 nu helemaal is komen te vervallen. Dat betekent dat de milieuheffing 1975 wordt: 50,75 i.p.v. 55, We mogen dit beschouwen als de eerste overwinning, doordat zovelen in Venray, maar ook elders weiger den de heffing over 1974 te betalen. Tevens is er een officiële verkla ring gekomen van de voorzitter van de Unie van Waterschappen, Mr. Th. Vosters, dat vijf jaar eerder dan verwacht, er voldoende zuiverings installaties zullen zijn om het opper vlaktewater te zuiveren. Dit wil niet zeggen dat 't M.A.N. dat zijn alle mensen die tot nu toe geweigerd heben deze belasting te MANNEN totaal hiervan hiervan totaal aantal tot van jeugd- mannelijke 19 jr. 19-22 j. digen werklozen februari 929 107 11,5 204 22,0 311 33,5 maart 877 101 11,5 187 21.3 288 32,8 april £31 88 10.6 189 22.7 277 33,3 gemiddelde percentage over 3 mnd. 11.2 22,0 33,2 VROUWEN totaal aantal vrouw, werklozen februari 194 maart 187 april 192 gemiddelde percentage over 3 mnd. Bovenvermelde cijfess en per centages, verzameld in een rapport over de jeugdwerkeloosheid door 't Regionaal Jeugdcentrum, het Vor mingscentrum voor Jonge Volwas senen en Werkende Jeugd, tonen dui delijk aan dat dit probleem met na me in het rayon Venray van het ge westelijk arbeidsbureau Venray in feite een noodsituatie is. Onder het rayon Venray horen dan de gemeenten Venray, Horst, Meer- lo-Wanssum en Sevenum. Ze tonen duidelijk aan dat bij de werkeloze mannen 1/3 deel jonger dan 23 jaren is. Bij de werkeloze vrouwen is dat meer dan de helft! T.o.v. de landelijke gemiddelden liggen deze cijfers zeer hoog. Het rapport gaat nog verder. Bij de jonge mannen zonder werk blijkt die in de volgende beroepssektoren te liggen: 26,8 61 31,4 113 58,2 25.7 59 31,5 107 57,2 27,6 53 27,6 106 55,2 26,7 30,2 56,9 bouw metaal handel/kantoor losse arbeider diversen 25% 20°/o 13% 11% 31% Bij de jonge vrouwen ontdekt men de volgende percentages: handel/kantoor 24% huishoudelijk werk 20% overige (waaronder verzorgende beroepen) 56% Het feit dat van de werklozen beneden 23 jaren 15% schoolver laters zijn, toont verder aan dat ook zij nog steeds niet volop aan de slag kunnen, terwijl de tijd niet ver meer is, dat een „nieuwe" lichting zich komt melden. j VENRAY i Het rapport gaat nog verder en heeft het percentage jeugdwerklozen midden april per gemeente nog eens extra onder de loupe genomen. Daaruit bleek de gemeente Venray met 213 jeugdwerklozen liefst een record-percentage te halen van 56 betalen, moeten ophouden. De aktie kan pas ophouden als de werkelijke vervuilers aangepakt worden. Op dit moment zijn er in Venray door een beperkte groep van M.A.N. medewerkers 2000 gezinnen bena derd i.v.m. de milieubelasting, waar van ongeveer 50% geweigerd heeft deze belasting te betalen. Mensen die aktief mee willen wer ken in het M.A.N., zijn nog steeds welkom. M.A.N. Venray procent. Het hoogste van geheel Noord Limburg. WERKENDE JONGEREN Het rapport gaat diep in op de ge volgen, die werkeloosheid zowel voor de werkende jongeren en de schoolverlaters kan hebben. Het rapport zegt o.m. dat als wer kende jongeren moeten ervaren, dat het werk, waarop zij gehoopt heb ben, voor hen niet blijkt te bestaan, dat zij dan gehandicapt en hulpbe hoevend in de wereld staan. De schoolverlater ondervindt hetzelfde als nu blijkt dat zijn of haar behaald diploma geen automatische .toegang geeft tot het arbeidsproces. Op haar beurt reageert de buiten wacht dikwijls op jeugdwerkeloos heid met de mening dat „die" toch maar leven van andersmans centen en alleen maar te lui zijn om te wer ken. Het rapport komt tot de konklusie dat als aan deze problematiek niet gewerkt wordt, de gemeenschap na enig tijd geconfronteerd zal worden met symptomen van een vervreem dingsverschijnsel. Dat zou zich kun nen uiten in krimineel gedrag, steun- trekkerij, alcohol- en druggebruik, maatschappelijke apathie en zelfs antipathie. Om dat te voorkomen zullen er faciliteiten beschikbaar moeten komen, ook op financieel ge bied, om met enige kans op een zin nige aanpak te kunpen starten met de oplossing van deze problemen. De vraag, welke het rapport de Noord Limburgse gemeenten voorlegt is, of men daartoe genegen is. Intussen hebben de verschillende instituten, die met jeugdwerkloos heid in aanraking komen zich ver enigd in een stuurgroep, die op zoek is naar mogelijke oplossingen. Heden donderdag komt dit rap port al ter sprake in de bestuurs commissie voor sportzaken en jeugd- en jongerenwerk. Het Kindervakantiewerk Venray draait weer op volle toeren. De voorbereidingen zijn al een heel eind op scheut. De programmaonderde len zijn bekend. De kinderen van de eerste tot en met de vijfde klas van de basisscho len ontvangen nu die programma's en de aanmeldingsstrookjes. Ook het K.V.W. is niet aan de ver hoging van het inschrijfgeld kunnen ontkomen. Die zijn nu 10,-, 7,50 en 5,- voor het resp. eerste, twee de en derde kind van ieder gezin. De centrale verzamelplaats is dit jaar niet meer het Kennedyplein maar de parkeerplaats voor de sporthal aan de Zuidsingel. De ge meente heeft in principe toestem ming gegeven om bij slecht weer ge bruik te maken van de sporthal, zo dat men zich niet meer hoeft te be helpen met aantal ver verspreid lig gende gymzalen. In het programma zijn o.a. opge nomen een 'schuupmiddag''n soort excursie naar diverse Venray se be drijven en instellingen. Er komt een goochelaar voor de lagere klassen. Er is een grote oriëntatietocht en de in het verleden suksesvol geble ken sportwedstrijden zijn gehand haafd. Iets nieuws is de werkmiddag, Werkwinkel genoemd, waar in en rond enige marktkraampjes diverse aktiviteiten worden uitgevoerd zo als: verkleedpartijen, pannenkoeken bakken, modeshow en werken met verf. Donderdag gaan de deelnemers weer met z'n allen met de bus naar de speeltuin en vrijdag moet de klapper van de week worden. In samenwerking met de Vrije Acade mie wordt een grootse kreatieve dag georganiseerd. Het dringend verzoek ligt er dat de ouders dit weekeinde het formu lier invullen en dat de kinderen maandag weer mee terug naar ge ven naar school. Wanneer er evenals vorig jaar weer ongeveer 1000 kinderen mee doen zijn natuurlijk ook weer veel leiders en leidsters nodig. Misschien dat verschillende ouders waarvan de kinderen meedoen, dit jaar eens mee komen kijken wat hun kinde ren nu wel zo fijn vinden aan dat K.V.W. en een of twee weken als leider of leidster meedoen. Alle lief hebbers kunnen zich nu reeds schrif telijk opgeven bij het sekretariaat van het K.V.W. Kempweg 43d, Ven ray. ALLEEN BIJ MODEHUIS Botsing Reeds verscheidene jaren hebben kinderen van het Sterrenhuis in Heerlen enkele weken van hun va kantie kunnen doorbrengen in ge zinnen in en rond Venray. Dat heeft deze kinderen, die hun eigen gezin moeten missen, altijd erg gced gedaan. Daarom hopen zij ook nu weer welkom te zijn in Venray of in een van de dorpen rondom Venray. Het betreft 15 kinderen, jongens en meisjes, tussen 4 en 12 jaar. De periode waarvoor de vakantiegezin nen gezocht worden loopt van 19 ju li tot en met 8 augustus. Mocht U voor een of twee van de ze kinderen een vakantiemogelijk heid kunnen bieden laat het dan we ten gaarne voor 15 juni, aan: aal moezenier dr. J. Peters, Bindstraat 16 Venray, tel. 04780-3949 of aan: Mej. R. Uyting, adj. dir. Sterrenhuis, Haerlerbaan 142, Heerlen, tel. 045- 415151. Via persoonlijk kontakt tussen 16 en 30 juni kan dan de vakantie na der worden geregeld. Bij de opgave kunt u uw voorkeur bekend maken voor jongen of meis je en voor de leeftijd. Het 4e team van volleybalclub V C Rcoy is kampioen geworden in klasse 3B. Op de foto het succesvolle team; staande van links naar rechts W. Slepers M. Camps, J. Philipsen en J. Hellegers; knielend van links naar rechts M. Janssen, T. Arts, L. Wijnhoven en T. Duyn. Op de voorgrond coach L. Duyn. GESLAAGD Aan de grafische school te Eind hoven slaagde voor het examen cal culator hoog- en vlakdruk, de heer A. Jansen uit Ysselsteyn. Op de Maasheseweg wilde de 22- jarige bromfietster C. G. een voor haar rijdende fietser inhalen, juist op het moment dat zij zelf werd in gehaald door een auto, bestuurd door de 65-jarige N. D. uit Venray. Nu raakte de auto het stuur van de bromfiets. Achteraf viel het toch nog mee: alleen materiële schade. Stroefheidsmeting De Langstraat heeft voor het ge deelte tussen de Westsingel en de Paterslaan een stroefheidsmeting ge kregen. Uit het onderzoek zal moe ten blijken of het wegdek een nieu we slijtlaag moet krijgen. Bij nat weer schijnt het wegdek gevaar lijk. Verschillende ongelukken zou den hieraan te wijten zijn geweest. Inbraken in scholen De MAVO-school, de Marianum- huishoudschool en de Franciscus- school kregen ongewenst bezoek. Ruiten werden verbroken, vernielin gen aangebracht, doch er werd niets vermist. Dierenmishandeling In een bosje aan de Korte Dril- weg werd een merel gevonden waaraan de kop ontbrak. De politie gelooft aan dierenmishandeling om dat de kop was uitgetrokken. Oorlogstuig Bij werkzaamheden in de tuin in Randenrode te Oostrum werd een nog intakt zijnde granaat naar bo ven gehaald. De explosieven dienst van de Kon. Landmacht ontfermde zich over dit oorlogssouvenier. Chinese vaas Venray politie ontdekte bij de 17- jarige P. H. uit Venray een Chinese vaas. Hij vertelde dat hij die vaas van een onbekende gekregen had. Maar de politie vertrouwde het zaak je niet en. ging bij de Chinese res taurants in Venray op bezoek. Zij ontdekte dat bij het Chinees restau rant op het Henseniusplein eenzelfde vaas stond. De eigenaar verklaarde dat hij sinds carnaval het tweede exemplaar miste en dat beide vazen een geschenk van collega's waren bij de opening van de zaak. Hij had de vaas gaarne terug en deed alsnog aangifte. Nu bekende ook de Ven- rayer dat hij die vaas met carnaval had meegenomen. Lichte schade Op de Eindstraat ontstond schade omdat een auto op de weg draaide en daarbij onvoldoende oplette. De personenauto's werden bestuurd door de 37-jarige P. D. en de 27-ja- rige J. D. beiden uit Venray. Getuigen gevraagd Donderdagmiddag omstreeks 1 uur is op de Zuidsingel ter hoogte van Plantaanstraat de 14-jarige fietser J. M. aangereden door een personen auto een Ford Escort. Het meisje stond stli. De wagen sloeg links af en raakte bij die operatie de fiets van het meisje. Het meisje kwam te vallen. De bestuurder heeft nog ge stopt maar toen het meisje geen verwondingen had opgelopen, is hij zonder zich verder bekend te maken, door gereden. Het meisje heeft het kentekennummer niet opgenomen. In haar schrik heeft zij niet gezien dat haar fiets behoorlijk beschadigd is. De politie vraagt eventuele getui gen zich met haar in verbinding te stellen. Het is de enigste kans dat het meisje haar schade vergoed zal krijgen. Keetje Tippel breekt records. In 10 weken tijd hebben reeds meer dan 2V2 miljoen Nederlanders de film KEETJE TIPPEL gezien. Het ziet er naar uit dat rekening hou dend met het feit dat de film 18 jr. gekeurd is binnenkort drie op de vier Nederlanders boven de 18 jaar de film gezien zullen hebben. Dat wordt dan het absolute re cord dat ooit door een film is ge haald. Ook in Venray worden de records aan de lopende band gebroken. Lang voor de aanvang van de voor stellingen kon men het bordje 'uit- verkochat' zien hangen. De film wordt in Venray nu voor de 2e maal geprolongeerd en krijgt vanaf donderdag nog 6 voorstellin gen. Maar niet alleen in Nederland is het sukses volledig, want in Ant werpen en Gent staan lange rijen voor de bioscoopkassa's. De trend dat steeds meer mensen de bioscoop opnieuw ontdeekt heb ben zet zich voort. In het afgelopen jaar is in Nederland een toename van tientallen procenten te consta teren. Het publiek gaat weer uit. •KEETJE TIPPEL' doet nu nog 'n extra duit in het zakje, want er zijn steden waar het bezoek met 50% is toegenomen. Nadat het eind van de film gewij zigd is, omdat het publiek niet te vreden was met het 'open' slot, zijn de reakties over het algemeen zeer levend. Veel mensen gaan dan zelfs een tweede keer genieten van 'Keet je Tippel' een film die naar nu al blijkt vele duizenden Venrayers zal weten te trekken.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 7