r VENRAYS MANNENKOOR 65 jaar jong Centrumplan wordt nader uitgewerkt Junckers deens, parket gemeentelijke notities en mededelingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Speciaal voor jr uw trouwkostuum in l fluweel of twilL V \fcjtiOorsdi0t Mode Te dicht achter elhaar r een huis kopen een huis verkopenj ECU VRIJDAG 30 MEI 1975 Nr. 22 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Venrays Mannenkoor, 65 jaren jong, is al even bezig met de vie ring van dat jubileum. In Ysselsteyn én in Oirlo heeft men de eerste kerkconcerten al gegeven, terwijl die in de overige kerk dorpen nog zullen volgen. Zondag j.L was er een scholenfestival, waarin behalve het jubi lerende koor een zestal Venrayse scholen soms met veel kreati- viteit een apart door het koor gcccmpcneerd stuk ten gehore brachten en de Luciaschcol de uitgeloofde beker won. Zaterdag is er in Venrays Grote Kerk een plechtige Eucharistieviering waar in het koor Latijnse, Engelse, Franse en Russische liederen als jubileumconcert ten gehore brengt. Zondag is er van 11 tot 1 uur een grootse receptie in de schouwburg, waaonder het koor ook zingen zal en begin juni gaat men deelnemen aan het internatio naal festival in het Duitse Lahnstein, terwijl voor de toekomst naast een dertig concerten in eigen plaats ook nog concerten op 't programma staan in Lenden en. Tokio. Er is wel volop leven in Venrays Mannenkoor. Wat is er trouwens al die 65 jaar lang wel geweest. KAARTEN Dat een kaartclub plezier heeft en zingt is niet helemaal ongewoon. Zeker als men die avond de nodige troeven in handen had en het bier weer best was. Nu 65 jaren geleden zong in ieder geval de Venrayse kaartclub Hartevrouw op een teer- avend dermate schoon en gevoelig in de café van L. Verbeek, dat men staande die feestavond besloot tot oprichting van een mannenkoor. De heren P. Schols, L. Verbeek, M. Thuyls, M. van Aarssen en G. Hoe- demakers zorgden dat er via een huis-aan-huis-kollekte financiële mogelijkheden kwamen en zo kon men bij de officiële oprichting in mei- 1911 beginnen te zingen rond een schoon nieuw vaandel, dat in tussen oud en versleten een kostbaar museumstuk is geworden en alweer vervangen is door een nieuw. De kaartclub Hartevrouw was Venrays Mannenkoor geworden. De organist van de Grote Kerk, Al- phons Pennartz werd de eerste diri gent van dit kpor, dat als voorzitter de heer A. Martens had. TOT AAN DE OORLOG Zo was er een nieuwe vereniging gekomen, die zijn ups en lcwns zou kennen. Pennartz emigreerde in 1912 al naar Amerika, waar hij een be kend erganist werd. Hij werd opge volgd door andere organisten van Venrayse Grote Kerk: Brul, Brück en Welting. Het is onder de leiding van de heer Welting dat de eerste concoursen bezocht worden, nadat Venrays Mannenkoor in eigen huis al danig sukses had gehad door de opvoering van de operette Schinder- hannes. In Tilburg, Zetten en Heel werden behoorlijke pr zen wegge haald op de daar gehouden voor oorlogse concoursen. Het koor groei de en bloeide, maar leed een verlies door het vertrek als dirigent van Welting, die als vooroorlogse opvol gers nog kreeg de heren Dietz, Kuy- pesr en Schambergen. En in die vooroorlogse periode wa ren het de heren A. Martens, P. Klaassens, V. Pijls, W. Winters, C. van Kimmenade en K. Wijnen, die het voorzitterschap met min of meer sulkses bekleedden. In de oorlog dook het koor onder. NA DE OORLOG Maar niet ging in die oorlog ver loren de zin om te zingen. Na de evacuatie verscheen ook weer Ven rays Mannenkoor, thans onder lei ding van de heer J. Janssen, die het koor zodanig wist uit te bouwen dat men bij het 40-jarig bestaan in 1950 de leden maar moeilijk allemaal op één foto kreeg. Daaraan waren al een paar vruchtbare jaren vooraf gegaan. In 1946 wist Venrays Man nenkoor de le prijs in Delft te halen in de 2e afdeling. Ternauwernood twee jaar later werd de eerste prijs in de eerste afdeling gehaald in Am sterdam, om dan weer een jaar la ter met vlag en wimpel in Nijmegen le te werden in de afdeling Uitmun tendheid. Met het 40-jarig jubileum kon president P. Gooren een geheel herboren en vernieuwd koor trots aan Venray tonen. De bloeiperiode zette zich ook door onder de presidenten J. Arts, H. Vollebergh en J. Tillemans. In 1955 werd nog deel genomen aan een concours te Huissen waar men eer ste werd in de afdeling Superieure, de hoogste afdeling, die bereikbaar was. In 1958 nam de heer Timp de dirigeerstok over van de heer Jans sen en onder zijn leiding werd het gouden feest een zangersfestijn, waarover neg lang gepraat is. Want een gezamenlijk optreden met het L.S.O. in Venrays Grote Kerk toon de aan dat Venrays Mannenkoor in grootste vorm was. TERUGGANG Stenden met het gouden jubileum ruim 80 zangers aangetreden, 10 ja ren daarna, onder voorzitterschap va n de* heer Heinsbroek moest deze tevreden zijn met 40 zangers als het diamanten feest gevierd gaat worden met een feestconcert in samenwer king met het Boxmeers Vocaal En semble en blazers en slagwerkers van de Ken. Harmonie Euterpe. Venrays Mannenkoor scheen een tol te moeten betalen aan Europa cups en televisie-uitzendingen, die een repetitie-avond op woensdag onmogelijk maakten. En Venrays jeugd scheen zijn neus hoog op te trekken voor de edele zangkunst, of liever de Zangertjes van St. Frar^ te prefereren. OPBOUW Het Venrays Mannenkoor, on danks het nieuwe costuum, dat men had aangeschaft, had zijn diepte punt nog niet bereikt. Dat was het moment dat de penningmeester nog 33 leden in zijn boekje had staan. Maar teen hield men dan ook een vaste kern over, die zich ook durfde presenteren als het Hofkoor van Prins Carnaval. Dat toonde aan het Venrayse publiek dat zingen geen loodzware aangelegenheid is, doch ook plezier en schik kan brengen, zeker toen de nieuwe dirigent Beer- kens dat nog eens in zijn program ma-keuze durfde duidelijk te maken. Iets wat ook de nieuwe voorzitter, de heer van Dijk, rustig durfde te onderschrijven. Deze wist hernieuw de kontakten te leggen met Duits land, schaarde het koor onder de vaandels van de Pueri Cantores en liet via concerten in alle mogelijke Venrayse instituten nog eens duide lijk merken dat Venrays Mannen koor alles behalve monddood was, maar integendeel, weer aan het groeien was. Dirigent Verhofstad, die het koor liet optreden zonder alle mogelijke partijen voor him neus, zette het begonnen opbouwwerk voort. En nu durft men met 85 le den weer denken aan een koor van 100 man, iets wat 15 jaren geleden ook een wensdroom was. Een geweldige steun in de rug en voor bestuur en voor de leden is de krachtproef geweest, die men einde vorig jaar heeft durven af leggen, namelijk de grote Rome reis, waar men in het kader van het internationale Pueri Cantores congres een drietal concerten mocht verzorgen en een Paus-mis mocht opluisteren. Dat stelde gro te eisen aan samenwerkingszin en volharding, doch die proef is glansrijk doorstaan en men durft nu al denken aan concertreizen naar Londen en Tokio. Een koor dat 38 officiële concer ten in zijn laatste jaarverslag over 1974 mag vernoemen, is alles behal ve dood. En wie een feestprogram ma brengt als nu voor ons ligt, toont duidelijk aan dat in de voorbije 65 jaren de nodige downs te incasseren waren, maar de „ups" het nog altijd gewonnen hebben. Dat te konstate ren op een 65e verjaardag toont in ieder geval wel aan dat Venrays Mannenkoor niet van plan is op zijn lauweren te gaan rusten, doch 65 ja ren jong, zich opmaakt voor nieuwe groei en bloei. BEUKEN, EIKEN, ESSEN, SYLVAKET 20 SOORTEN EN PATRONEN VENRAY: Schoenmakers Venray B.V. Leunseweg 4-6, tel. 04780 - 23 24 PACHTPRIJZEN IN GEMEENTE VENRAY WORDEN GEWIJZIGD De commissie voor Grond- en Pachtzaken en Agrarische aangele genheden is akkoord gegaan met de herziening van de pachtprijzen per 1 november 1975. De herziening be tekent een verhoging van de pacht met 30°/o voor de periode van drie jaar. De commissie had met deze ver hoging weinig moeite, omdat gecon stateerd werd dat de pachtprijzen in Venray toch al aan de lage kant liggen. De heer Philipsen noemde de prij zen relatief laag omdat de gemeente weinig grond vrij kan krijgen ter wijl de onderlinge verpachting groot is. Volgens de heer Claessen is er bij de huidige teelten weinig verschil tussen de beste gronden ten opzich te van de laagste prijzen. Wethou der Loonen deelde mede, dat de gronden, welke in het ruilverkave- lingsgebied een betere ontsluiting hebben verkregen reeds eerder een aangepaste pachtprijs hebben gekre gen. Hoewel de agenda verder geen pun ten meer telde, werd uitvoerig stil gestaan bij de verpachting door B. en W. van de jachtgebieden. Hier over is nog al het een en ander te doen. Het college had veel gegadig den en het heeft geprobeerd met 't vormen van combinaties en het ver delen van het jachtgebied een zo goed mogelijke oplossing te berei ken. De vlakke jacht zal 6,per ha en de bosjacht 10,per ha kosten. Wethouder Loonen, als lid van de ruilverkavelingscommissie „Over- loon-Merselo" deed verslag van de vorderingen. Uit zijn uiteenzetting kwam naar voren, dat de bocht in de Overloonseweg nabij de Zwarte Klef niet zal worden rechtgetrok ken. Omdat ruilverkaveling door het vervallen van een aantal wegen minder zand nodig zal hebben, moet een vraagteken worden gezet achter de plannen tot aanleg van een vis vijver in de ballonzuilbossen. De wethouder zei, dat onderzocht zal worden of de gemeente zelf nog zand kan gebruiken, waardoor de vijver toch kan worden aangelegd. VLEESKEURINGSDIENST IN HET GELIJK GESTELD Voor het eerst in de drieëntwintig jarige staat van dienst van het hoofd van de vleeskeuringsdienst, is het rond Pinksteren voorgekomen, dat de eigenaar van een uit nood ge slacht rund het niet eens was met de voorwaardelijke goedkeuring van het vlees door de gemeentelijke vleeskeuringsdienst. Bij de burgemeester werd op 16 mei j.l. door de eigenaar een her keuring aangevraagd. Na overleg met de Veterinaire Inspecteur werd de direkteur van de vleeskeuringsdienst Weert bereid gevonden de herkeuring op 17 mei te verrichten. De uitslag hiervan was een beves tiging van de keuring door de eigen dienst. Na het uitbenen van het rund op 21 mei werd alsnog 213 kg vlees af gekeurd, terwijl slechts 134 kg onder voorwaarde van verkoop in het klein onder toezicht, als vrijbank- vlees voor de consumptie vrijge geven. SPREEKUUR BURGEMEESTER EN WETHOUDER RUTTEN Burgemeester F. Schols zal op woensdag 4 juni a.s. geen spreekuur houden. Het spreekuur van wethou der mevr. A. P. Rutten-Tielen ver valt cp de woensdagen 4 en 11 juni BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis dat op 17 april 1975 bij gedepu teerde staten van Limburg is inge diend het verzoek van Koonings' Int. Transportbedrijf te Ysselsteyn-Ven ray. Jan Pcelsweg 8, om vergunning tot het ontgronden van het perceel kadastraal bekend gemeente Venray sectie M no. 334 (ged.) Het verzoek ligt vanaf 29 mei tot en met 29 juni 1975 voor eenieder ter inzage op de gemeente-secretarie afdeling III-D, Leunseweg 2a, ka mer 24. Ingevolge met bepaalde in artikel 5, 2e lid van de Verordening op ont grondingen in Limburg kan een ieder binnen dertig dagen na dagte kening van deze bekendmaking schriftelijk bezwaren tegen de in williging van de aanvraag van de vergunning indienen, te richten aan Gedeputeerde Staten en in te dienen bij de Gemeente Venray. Venray, 28 mei 1975 Burgemeester en wethouders van Venray, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester J.M. Poels, secretaris. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders der gemeente Venray maken bekend, dat ter voldoening aan artikel 6, lid 3, van de Grondwaterverordening voor de provincie Limburg, ter secretarie van hun gemeente, Grotestraat 1 (afd. IB) vanaf 2 juni 1975 geduren de dertig dagen voor eenieder ter inzage wordt gelegd een aanvraag met de daarbij behorende beschei den van Rank Xerox Manufacturing (Nederland) B.V. te Venray, Maas- heseweg 89-91 van 20 januari 1975 om vergunning, als bedoeld in arti kel 4 .lid 1, van aangehaalde veror dening, voor het in werking hebben van een inrichting voor het onttrek ken van water aan de bodem op de percelen kadastraal bekend gemeen te Venray, sectie A, no. 2466 en sec tie C, no. 9372. Gedurende de termijn van ter- inzagelegging kunnen belanghebben den schriftelijk bezwaren indienen tegen het verlenen van de gevraag de vergunning bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, binnen welke het onroerend goed, waarop de bezwaren betrekking hebben, is gelegen. Venray, 30 mei 1975 Burgemeester en Wethouders voor noemd, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Qrot—traal 25 - Venray. Wij zullen U graag adviseren. De Stichting Prcjektontwikkelings- bureau Amro-Westland, aan wie de verdere ontwikkeling van Venrays rose vlek zal worden opgedragen, heeft blijkens een vergadering met de centrumplanccmmissie een nade re orienteringsnota opgesteld, waar in nog eens duidelijk is gesteld dat: a. de rose vlek dusdanig ontwik keld zal worden, dat de grootst mogelijke verwevenheid ontstaat met het bestaande centrum; b. in de rose vlek ook andere kom- merciële sektoren duidelijk aan bod dienen te komen (gedacht wordt aan een bibliotheek-lees zaal, muziekschool, vrije akade- mie, voorlichtingscentra, kanto ren en woningen); c. voor de bouw en bezetting van de panden in de rose vlek plaat selijke ondernemers de voorkeur hebben; d. gezorgd dient te worden voor een optimale bereikbaarheid van het centrum; e. een nauwe samenwerking tot stand dient te komen met ge meente en belangengroepen bij de ontwikkeling van het gehele centrum. Een ander conclusie van deze orientatie-nota is dat tussen de be staande centrumvoorzieningen van hoog niveau en die van „alledaagse probleemloze artikelen" in Venray kennelijk behoefte is aan een soort „tussen-maat'', niet als toename be doeld voor de onderlinge konkurren- tie, doch meer als aanvulling van 't thans gebeden assortiment. Het rap port meent dat een Vendet-zaak van Vroom en Dreesman in dat opzicht o.m. een zinnige zaak is. V. en D. blijkt bereid de gedachte bouw plaats op de voormalige Gouden Leeuw in te ruilen voor een nieuwe in de rose vlek. De recessie maakt het noodzake lijk reeds nu al bepaalde uitgangs punten van het ontwikkelingsplan bij te stellen. De nota doet zulks al in zoverre dat thans een bevolkings cijfer voor 1985 wordt gehanteerd van 37.000 inwoners (eerder 40.000). Dat houdt dan een herberekening in van de nieuw te bouwen bedrijfs ruimten, die nu geraamd en bere kend wordt op 9.000 m2 in plaats van de vroegere 11.000 m2. De nota vindt het een belangrijk gegeven dat voor Landweert het ge meentebestuur een duidelijke voor keur uitgesproken heeft dat daar al leen winkels komen voor de eerste levensbehoeften, zulks cok ter be scherming van het kernwinkelappa- raat in het centrum. Nadrukkelijk stelt de nota dat de ontwikkeling van het centrumplan fasegewijze dient te gebeuren, waar bij al in een vroegtijdig stadium meet worden nagegaan hoe de oost zijde van de Schoolstraat bij de ko mende ontwikkelingen betrokken kan worden. De nota bepleit de cprichting van een werkorgaan tot verdere ontwik keling van het centrum-gebied, waarin behalve Amro-Westland ook de gemeente, de zelfstandige onder nemers, V. en D. en andere advise rende instanties als rijksconsulen ten, de Kamer van Koophandel e.d. een plaats vinden. Dit werkorgaan kan zelf weer werkgroepen vor men, o.m. een (branche-commissie en zal nauw samenwerken met de centrum plancomm issie. Een dergelijk voorstel zal nu aan Venrayse raad worden gedaan. De bromfietsen bestuurd door de 18 jarige mej. P. C. en P. V. waren op de kruising Heijdseweg - Deur- neseweg waarschijnlijk te dicht bij elkaar. Bij het afremmen van de een botste de ander achterop. Een val partij volgde met als gevolg dat de eerste bromfietsbestuurster met een hersenschudding naar het ziekenhuis moest terwijl een duopassagiere voor behanderling van schaafwonden eveneens naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. smunti ud nbm [H9 Venray Hfl Stationsweg 11 ■LJtii Tel. 04780 - 4438*

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1