Venrays Gemeenteraad kreeg informatie over de ruilverkaveling Overloon-Merselo YAMOSAVER Drie dagen feestelijkheden in Het Schuttersveld het is bar gezellig in cafe-restaurant Vlakwater en de Perdstal ook voor bruiloften, partijen en recepties ook levering van hors d'oeuvres enz. aan huis vraag onze tarieven JKVE LTU M Tweeling brievenbussen Geschied en Oudheidkundige Kring Yenray O.J.C. De Brak WIJKRAAD NOORD-WEST Drumen Showband Venray en omgeving Ten bate van Indonesische bejaarden VRIJDAG 16 MEI 1975 Nr. 20 ZES EN NEGENST1GSTE JAARGANG S PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WFFKRI AD VOOR VFNRAY FN OM«ÏTRFICFN ADVERTENTIEPRIJS 23 cl per mm. ABONNEMENTSPRIJS GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 105M52 IIHULMU T v/v"« 'tnn"1 tM Vl IJ 1 Rtlxcl1 PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) EN VERPLAATSING DER BUSSEN Dinsdag a.s. begint de PTT in Venray-kom en alle kerkdorpen met het vervangen van de rode brieven bussen. Deze worden vervangen door zgn. tweelingbrievenbussen. Een vak is bestemd voor de be stelling Venray, het andere vak voor de overige bestemmingen. Mits men nu de post in de juiste gleuf werpt, bevordert dit de snellere bestelling in eigen gemeente. De brievenbus op de Grote Markt wordt verplaatst naar de Eindstraat op het pleintje t.o. ingang Jerusa lem. De brievenbus aan de Westsingel - hoek Noordsingel wordt verplaatst naar kruising Witzand-Hagelweg- Gemmadal. De brievenbus van de Tedderstraat verhuist naar de Helfrichstraat - hoek Tedderstraat voor de flat. De bus aan de Langstraat verhuist naar de overkant bij huisnummer 19. De bus aan het station in Oostrum komt aan de overkant te staan langs de weg. De brievenbus in Oirlo komt voor de kleuterschool te staan hoek Ma- chutusstraat. In Ysselsteyn verhuist de bus ach ter de kerkmuur bij de rechter in rit. In Heide verhuist de bus naar de kerk, rechts op het kerkpleintje. De voorjaarsexcursie zal worden gehouden op zondag 25 mei a.s. We zullen dan een bezoek brengen aan het Schloss Dyck (bij Grevenboich) en de tentoonstelling „Monumenta Annonis" in Keulen. Schloss Dyck is een waterkasteel dat door zijn grootte, ligging en in richting, maar ook door zijn heer lijke park een unieke plaats in het Rijnland inneemt. Het werd reeds vermeld in 1094, het is dan in het bezit van Hermanus de Dico. Sinds 1394 is het kasteel in het bezit van het geslacht zu Salm Reifferscheidt. Het kasteel, dat in zijn huidige vorm uit de 17e eeuw dateert, is onafschei delijk verbonden met het prachtige park waarin bomen en planten voorkomen die in Duitsland zeld zaam zijn. Tentoonstelling „Monumenta An nonis". Deze wordt gehouden in het Schnütgen-museum in Keulen, naar aanleiding van het feit dat het 900 jaar is geleden dat de H. Annonis, aartsbisschop van Keulen is gestor ven. Ze geeft een overzicht van kunst en geschiedenis in de 11e en 12e eeuw. De tentoonstelling is een ware schatkamer, mede doordat men er in geslaagd is uit vele landen voorwerpen in bruikleen te verkrij gen: België (Brussel en Gent), Frankrijk (Parijs en Nancy), Italië (Milaan en Rome), Engeland (Londen en Oxford), maar ook uit Polen, Hongarije en de D.D.R. We vertrekken 's morgens om 7.45 uur precies en hopen om plm. 22.00- 22.30 uur weer in Venray te zijn. De excursiekosten (buskosten, fooien entree- en gidskosten) bedra gen 24,per persoon. Betaling gaarne in de bus, liefst met gepast geld. Ook belangstellenden niet-leden kunnen aan de excursie deelne men. Opgave voor deelname zo spoedig mogelijk, doch uiterlijk don derdag 22 mei aan het sekretariaat: Westsingel 8 te Venray of telefonisch nr. 04780-3838, toestel 116 (tijdens kantooruren). Wilt u bij deelname denken aan paspoort of toeristenkaart en Duitse valuta? DISCO VELTUM Beste jongelui. Zaterdag 17 mei is er weer disco in de jeugdsoos in het Trefcentrum. Dit zit in de Goudsmidstraat 8. Iedereen komt wat de muziek be treft, aan zijn trekken. Dus kom en neem even een kijkje. De toegang is twee kwartjes. De mazzel van Lia, Sjef, Bert, Hans, Herman en Netty. Cyril Havermans is in ons Neder landse popwereldje beslist geen on bekende meer. Hij begon zijn muzi kale carrière bij de Bredase formatie „The Herals", waarna hij via de groe p„Big Wheel" bij „Focus" be landde. Vooral bij deze laatste groep heeft hij bekendheid gekregen door dat „Focus" wereldbekend werd, o.a. door de l.p. „Moving Waves". Eind 1971 verliet hij „Focus" om mee raandacht te kunnen besteden aan zijn eigen composities en vocale capaciteiten. Daarna voltooide hij 2 solo l.p.'s. De eerste die eenvoudig „Cyril" heette, werd opgenomen in de M.G.M. studio's in Los Angelos. Op deze l.p. werd hij o.a. begeleid door Thijs van Leer, Jan Akkerman en Pierre v. d. Linden. Begin dit jaar kwam zijn 2e l.p. uit: „Mind Wave". Dit is zonder meer een uitstekende l.p. geworden, dat resulteerde in zeer gunstige re- centies in verschillende muziekbla den. Zaterdagavond speelt Cyril in „De Brak" vanaf 21.00 uur. Beste jongens en meisjes, zaterdag 17 me iis er weer een discoavond voor jullie. Deze is alleen toeganke lijk voor boven de 14 jaar. Wij be ginnen om half 8 en de entree is 50 cent. Achter de knoppen vind je Bram-Wiel. Donderdags is er voor de bejaar den geen koffiemiddag meer i.v.m. dat er te weinig mensen aanwezig zijn. De dnasles voor de bejaarden gaat gewoon door, het gebouw gaat om 16.15 uur open. Trefcentrum Noord-West Wekelijkse repetitietijden. Woensdag instruktie majorettes o.l.v. mej. M. Cuppen van 19.30 - 20.30 uur; zondags van 10.30 - 12.00. Show- en instruktie-majorettes en vaandeldqaagsters o.l.v. dhr. A. Koo nings en mej. N. Vergeldt in de sportzaal aan de Langeweg. Afmeldingen: uitsluitend telefo nisch 04787-311. Instruktie asp. tamboers en tam boers: donderdags van 19.00 - 20.30 uur in zaal Volleberg, Hensenius- straat o.l.v. de heer H. Martens. Afmeldingen uitsluitend telefo nisch 04780-1724. Komt u ook kienen in de Perd- stal, Vlakwater, a.s. woensdag 21 en 28 mei, aanvang 8 uur. AFHALEN HENGELAKTEN Op zaterdag 24 mei a.s. zal de af deling bevolkingszaken c.a., Grote Markt 1 van 10.00 tot 12.00 uur ge opend zijn uitsluitend voor het af halen van hengelakten voor het sei zoen 1975-1976. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo es la fiesta de Pentecostén. A las once en punto el Padre Otgero celebrara la Misa en nuestra capilla en Overloonseweg 2. Después de la Misa reunien en la casa del padre Juan como siempre. En caso de urgencia se puede llmar al Don Juan Jacobs: 077-32123. Du rante la ausencia del padre Juan la oficina esta abierta desde las nueve de la manana hasta las once y media y desde las dos y media hasta las cuatro: le secretaria tratara o acep- tara sus recados. El padre Juan vol- vera el 30 de Mayo. La Misa del do mingo próximo sera ofrecida por el descanso.etemo de la alma de la Madre de los Senores .D. Antonio y D. Manuel Ruiz Jurado que ha fal- lecido en el Viso el dia de la Ascen- dión de Nuestro Senor. NOTICIAS CULTURALES El sabado a las nueve de la ma nana escuela suplementaria en la escuela Santa Lucia. Todos los jue- ves desde las dos y media hasta las seis Consultorio Social por el Sr D Juliano Martinez de la LIS en la casa del padre Juan, nuestro Centro. Hasta la vista! De raad van de gemeente Venray kreeg, met uitzondering van de he ren van Oers. Den Brok en Achten, die met kennisgeving afwezig waren, informatie omtrent de stand van za ken op dit ogenblik met betrekking tot de ruilverkaveling Overloon Merselo. De plaatselijke commissie was ver tegenwoordigd door burgemeester G. van Heusden van Vierlingsbeek en de vice-voorzitter, de heer H. Wis- mans, die weer geassisteerd werden door enkele terzake deskundigen, de heren Ir. Bloemena en Ir. Mohrman, van het kadaster en van Staatsbos beheer, gaf nadere uitleg. Wethouder G. Schols sprak het wel komstwoord, omdat hij de burge meester van Venray drs. Schols, moest verontschuldigen, omdat deze op dat moment nog zwevende was tussen Den Haag en Venray, maar gaf daarna het woord aan de voor zitter van de ruilverkaveling, burge meester van Heusden. Deze stelde dat het van groot be lang is, dat beide gemeenten in goe de harmonie aan de realisering sa menwerken. De voorbereiding tot die ruilverkaveling was eigenlijk in 1956 genomen door de afdeling Mer selo van de LLTB, maar het duur de tot 1968 voordat een definitieve beslising werd genomen, nu in sa menwerking met Overloon. Het gebied wat de ruilverkaveling omdat is 9700 ha groot en wat voor ruilverkaveling in aanmerking komt is 5500 ha op het Brabantse en 2400 op het Limburgse gebied. De com missie is uit 7 leden samengesteld, waarvan er 5 in Brabant en 2 in Limburg woonachtig zijn (de heren H. Wismans en Arts uit Merselo). In 1974 is men definitief kunnen beginnen hoewel er voordien toch al het een en ander was gerealiseerd. De gebieden zijn verkend, planning en werkverdeling is opgezet, agenda commissie samengesteld, beheers commissie SBL gronden, eerste schatting waardering grond heeft plaats gevonden en de eerste kunst werken zijn aanbesteed. Voorbereidingen worden getroffen voor pachtregistratie. Ir. Mohrman stelde dat in het ge bied 440 agrarische bedrijven liggen en een ruilverkaveling heeft nog al tijd zin, gezien dat in dat gebied de bedrijven bestaan uit gemiddeld 7 kavels, hetgeen ruim is, gezien het landelijk gemiddelde van 2 tot 3. In dat gebied zijn zeer veel zandwegen, aldus ir. Mohrman. Toch was deze ruilverkaveling moeilijker omdat men te maken heeft met twee pro vincies en het was moeilijker te wer ken met de Brabantse instanties. 350 ha heeft de commissie reeds in eigendom en 80 ha. pachtgronden zijn reeds in bezit zodat er nog maar weinig nodig is om de wettelijke procedure op gang te zetten. De groeiende stad Venray, aldus ir. Mohrman heeft een buffergebied nodig anders is het gevaar niet denkbeeldig dat aan de rand van die stad te kleine bedrijven worden op gekocht door mensen, welke alleen maar dat landbouwbedrijf kopen omdat het nu eenmaal mode is. Wat het Loobeekdal betreft, kan men gerust zijn, want het zal be- waord blijven, evenals meerdere ge bieden met hoge landschappelijke waarde in dat gebied. Ruim 200 ha maasheggenlandschap is veilig ge steld. In augustus zullen waarschijnlijk de verharding en verbetering van 30 km wegen kunnen worden aan besteed, hetgeen een bedrag zal ver gen van 7 miljoen gulden. Het vis water nabij het Zwartwater is be doeld als een zgn. stilterekreatie. De kosten van de totale ruilver kaveling werden destijds begroot op 25 miljoen gulden, een bedrag wat wel hoger zal uitvallen. Juist in Noord Limburg blijkt, ge zien de aanvragen welke nog in be handeling zijn, nog belangstelling voor ruilverkaveling te bestaan. Ir. Bloemena stelde dat in 1925 reeds de eerste ruilverkaveling van start was gegaan en voor de nu op stapel staande ruilverkaveling Over loonMerselo was het verheugend, dat deze nog volgens de oude ren teregeling zal kunnen worden uitge voerd, hetgeen voor de belangheb benden een financieel voordeel op levert. Verschillende vragenstellers wer den naar genoegen beantwoord. Dat de R 73 niet op het plan is geprojek- teerd vond zijn oorzaak dat het tracé nog steeds niet vast staat en Ir. Mohrman zag het nog niet zitten. Hij hoopte wel dat dit spoedig zal ge beuren, anders kwam de procedure in gevaar. Verharding van de Bakelsedijk tot de Midden Peelwég achtte Ir. Mohr man onverantwoord. Landbouwwegen verbreden tot meer dan 3 Vz meter was finnacieel niet haalbaar en Ir. Mohrman stel de nadrukkelijk dat deze wegen niet bedoeld zijn om tot grote snelheden te komen. Die enkele keer dat men moet passeren, moet dat maar met de nodige voorzichtigheid gebeu ren. Er zal nog gesleuteld worden aan het plan en het staat nog niet vast of alle ruilverkavelingswegen recht toe rechtaan zullen worden aange legd. Ir. Mohrman was ervan overtuigd dat het ook nu nog een zinnige zaak is aan ruilverkaveling te doen. Wel zullen in de toekomst minder inves teringen in de ruilverkavelingen worden gedaan. Burgemeester Schols, intussen ge arriveerd, kon in zijn dankwoord nog eens nadrukkelijk onderstrepen de noodzaak van de ruilverkavelin gen op het gebied van landschaps- conservering en landschapsopbouw. den hebben het lot van de Indonesi sche bejaarden aangetrokken. Van daar, dat zij hopen in het komende Pinksterweekend veel geld bijeen te kunnen brengen voor zuster Fernan da. Er is op zaterdag 17, zondag 18 en maandag 19 mei a.s. van alles te doen in „Het Schuttersveld" tot 's avonds 10 uur. In de recreatiezaal van het Ver zorgingshuis zal een fancy-fair draaien voor het goede doel. Men kan ballen gooien, schieten, touw trekken, enveloppen trekken, dub beltjes - en ringwerpen, grabbelen en naar de naam van een pop raden. Het rad van avontuur zal drie dagen achter elkaar draaien. Hierbij zijn aantrekkelijke prijzen te winnen. In het ontmoetingscentrum van „Het Schuttersveld" gebeurt van alles in Indonesische sfeer. Er wordt een tentoonstelling ingericht en In donesische muziek ten gehore ge bracht door de Nusa Ina Boys on der leiding van Stefan Kainama, ter wijl Shirley and the Printüs Indone sische dansjes zullen uitvoeren. Mevr. Voorstad zorgt er voor, dat men zich tegoed kan doen aan saté en Indonesische lekkernijen. Belangrijk is, dat de Venrayse huismoeders tijdens de Pinksterda gen niet behoeven te koken. Men kan in „Het Schuttersvseld" terecht voor het verkrijgen van echt Indo nesisch eten: rijsttafel, nasi goreng, saté en andere Indonesische lekker nijen. Terwille van de echte sfeer, zullen Indonesische klederdrachten worden gedragen. Zaterdagavond om half zeven be ginnen de aktiviteiten. Zondagmid dag om twee uur gaat men verder en maandagmiddag om 1 uur gaan de deuren voor de derde keer open. In de loop van deze week worden ten bate van de bejaarden van Ke- diri loten verkocht voor een loterij met mooie prijzen, waarvan de trek king maandagavond wordt gehou den. In het komende Pinksterweekend zullen de bewoners van „Het Schut tersveld" onder het motto „Venray helpt Kediri" hun groots opgezette aktie houden ten bate van het be jaardencentrum in Kediri op Java. Zij krijgen daarbij de helpende hand van het Open Bejaardenwerk. Met z'n allen zullen de bejaarden pro beren geld bijeen te brengen voor zuster Fernanda, die straks weer te ruggaat naar haar bejaardencen trum in Kediri, na hier enkele maan den van verlof te hebben genoten. Zij heeft in Venray verteld over haar Indonesische bejaardencentrum dat in zeer armelijke omstandighe den verkeert. De Venrayse bejaar

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5