Grond aan- en verkopen Vijf eeuwen Venrayse voornamen Excelsior recipieerde =N WEEKBLAD VOOR VENRAY EKEN DE SFEERVOLLE ZAAL LINDERS V0LLEBERG VRIJDAG 16 MEI 1975 Nr. 20 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN VOOS AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN Dl GROTESTRAAT 28 POSTBUS iel. omu ivsuooz De commissie voor openbare wer ken kreeg de nodige adviezen te geven over grond aan- en verkopen door de gemeente. Die wou in Ysselsteyn 535 m2 bouwgrond verkopen aan P. Arts, Puttenweg lb en aan J. Lemmens, Timmermannsweg 122 574 m2 tegen resp. 24.017,22 en 25.768,01. BOT GEVANGEN JENNISKENS, hoewel geen raads lid meer, maar wel lid van deze commissie, bleek nog niets van het oude vuur verloren te hebben. Want hij maakte voorzitter WETH. LOO- NEN op niet mis te verstane wijze duidelijk, dat deze verkopen niet doorgaan. Wat belek het geval? In dertijd heeft men een plan opgezet voor de bouw van 14 bejaardenwo ningen in Ysselsteyn. Daarvan zijn er 8 gebouwd en 6 kavels zijn er dus nog over om bebouwd te worden. Toen najaar 1974 de gemeente die cok wilde gaan bebouwen bleek de liefhebberij bij de Ysselsteynse be jaarden niet bar groot, reden waar om de gemeente de grond aan ande re liefhebbers aanbood. Dat heeft de nodige tijd geduurd, maar intussen hebben de Ysselsteynse bejaarden gezien dat deze laatste bejaarden woningen inderdaad juweeltjes zijn en geen aangeklede kippenhokken, zoals op de Litsenberg indertijd ge bouwd zijn. Nu zijn er kandidaten in overvloed voor nieuwe bejaarden woningen. Kortom, de dorpsraad is er zich mee gaan bemoeien de be jaardenvereniging zit er achter aan, dat dit plan in zijn oorspronkelijke opzet, namelijk als bejaardenhofje, zal worden uitgevoerd en niet aan particulieren verkocht zal worden. JENNISKENS vroeg zich trouwens af, hoe de gemeente zonder de com missie voor ruimtelijke ordening te raadplegen zo maar de bestemming van een plan veranderen kan. Zowel WETH. LOONEN als WETH. SCHOLS probeerden nog de zaak te verdedigen en wezen er op, dat in derdaad toen de gemeente aanbood om nog 6 bejaardenwoningen te bouwen, er geen liefhebbers waren. Wel mensen, die particulier wilden bouwen. Mag de gemeente die a.u.b. dan helpen? „Neen", zei JENNISKENS, „daar niet, want dat was voor bejaarden. Met verkoop van die grond aan par ticulieren, gaat het hele plan de grond in, want als er nu 14 bejaar denwoningen komen, dan heeft men daar een goede gelegenheid voor be jaardenhulp." WETH. SCHOLS probeerde nog iets met de opmerking dat de par ticulieren wilden bouwen in de stijl van de bestaande woningen, waar door misschien wel enigermate van het bestaande plan wordt afgewe ken, maar de zaak toch afgerond kan worden. „Dat kan ze ook met de bouw van 6 bejaardenwoningen, waar nu de bejaarden op staan te springen en waarvoor anders in Ysselsteyn geen alternatief is." De andere leden van de commissie gingen na nog even gedebatteerd te hebben achter Jenniskens staan en toen was er voor de beide wethouders geen hoop meer. Even min als voor de aspirant-kopers, die vanaf de publieke tribune hun toe komstverwachtingen de grond in ge boord zagen. Als een wat schrale pleister op de wond vertelde WETH. SCHOLS dat de bejaardeijwoningen op de Litsenberg opgeknapt zullen worden. Wel gunstig werd geadviseerd voor de verkoop van een bouwkavel in Leunen-oost aan J. de Klein in Langenboom. 32.648,16 kost hier 587 m2 grond aan de Past. Strijkers straat. In Bergkwartier kan een stukje achterterrein van 125 m2 verkocht werden aan mr. H. Janssen voor 4669—. 445 m2 grond kan naar de provin cie gaan t.b.v. de provinciale weg HorstVenray. Men vond wel dat de provincie die 445 m2 voor een koop je kreeg t.w. 853,50. Maar je moet je bazen te vriend houden. Voor het bestemmingsplan Oirlo kan, wat de commissie betreft, 500 m2 aangekocht worden van J. Phi- lipsen aldaar voor 2.000, L. Creemers, Hardeweg 4, verkoopt 2800 m2 aan de gemeente (met as perges) en krijgt er van de gemeen te 2800 m2 voor terug. De gemeente betaalt hem dan voor de asperges 4320,— uit. Opdat het bestemmingsplan Haal- akker in Oirlo bouwrijp gemaakt kan worden vond deze commissie de beschikkingstelling van 210.000,— een goede zaak. RONDVRAAG En toen zaten we al voor de rond vraag. Daaruit noteerden wij: Er komt geen extra verbinding voor auto's vanuit het Brukske naar de provinciale weg DeumeWans- sum. Auto's moeten via Oostrum of via de Leunseweg. Zelfs al zou de gemeente zoiets willen, dan zal blij ken dat ook de provincie mordicus tegen blijft. Het slopen van boerderij Vollen- berg in Oostrum geschiedt van ge meentewege en niet door particulie ren t.b.v. een nieuw orgel. De situa tie is daar te gevaarlijk. Er is indertijd afgesproken dat wat uit de sloop van Jerusalem aan materiaal vrij komt, dat dit bij op bod verkocht zal worden t.b.v. de jeugd. Nu de praktijk voor de deur staat, blijkt dat een haast onmoge lijke zaak. Men gaat daarom in op een behoorlijk bod van de sloper, die deze materialen wil kopen. Wat men met de opbrengst zal doen, daarover kan men later nog wel eens vechten. Dat de Deumeseweg verzakt is door de aanleg van een overstort- riolering in Brukske is aan de pro vincie gemeld, die de zorg heeft voor deze weg. De door de provincie gewenste Natuurlijk waren er vele woorden van lof tot de voetballers, maar ook waren er woorden welke in tegen spraak met elkaar waren. WIE SPRAK DE WAARHEID Geheel volgens de afspraak van 't Venray se en Vierlingsbeekse colle ge, dat, indien in die gemeenschap feest wordt gevierd, de plaats be palend is, wie dan namens het col lege van B. en W. spreekt. Als het op Holthese bodem is doet Vier lingsbeek dat en als het op Smakt gebied is, doet Venray dit. Wethouder van Oers hield zich aan die afspraak en sprak namens 't Venrayse gemeentebestuur Woor den van gelukwens en bracht in herinnering wat hij het vorig jaar zei, toen hij het tweede elftal mocht gelukwensen, dat hij gaarne het vol gend jaar zou terug komen om het eerste te feliciteren. Dat hadden de eerste elftalspelers begrepen. Zich over de hoofden van de voetballers heen richtende, vroeg hij aan wet houder Klein Schiphorst te willen bewerkstelligen dat de tekeningen voor de bouw van een kleedlokaal boven op de stapel zouden worden gelegd, teneinde tot een spoedige realisering te kunnen geraken. Wet houder van Oers, die in gezelschap was van wethouder G. Schols kon geen gevulde enveloppe aanbieden, maar wel een rondje voor bestuur en spelers. Wie schetst echter hun verbazing toen, geheel tegen de regels in, de beide Venrayse wethouders vertrok ken waren, wethouder Klein Schip horst van Vierlingsbeek de mede deling deed dat reeds vier maan den de tekeningen voor het kleed lokaal klaar waren, maar dat de moeilijkheden anders waren. Wat is haalbaar? Hij als vakman (wethou der Klein Schiphorst is aannemer) zag het niet zitten dat het kleed lokaal klaar zou komen, maar ook hij wist dat in de sport alles kan. Dat het Vierlingsbeekse gemeente bestuur meeleeft bleek volgens de wethouder wel, hij kon een gevulde enveloppe aanbieden en het bedrag was deze keer niet gehalveerd. Vele woorden van gelukwens wer den nog gesproken, zowel door Pa ter Lodevicus als door de KNVB afd. Limburg, terwijl wij nog gaarne ver- KINDEREN STAKEN AFVAL IN BRAND Twee kinderen van 12 jaar sta ken afval in de container van K. in de Fagotstraat in brand. De brand weer kon het vuur blussen maar er was een behoorlijke schade aan de container. Deze zal nu op de ouders van de kinderen worden verhaald. TROTTOIRTEGELS GESTOLEN Het aannemersbedrijf M. te Ven ray deed aangifte dat op Brukske 2 780 trottoirtegels gestolen waren. RIJDENDE SCOOTER IN BRAND Op de Deumeseweg voelde de be stuurder van een scooter A. in 't V. uit Tilburg het zo warm worden op zijn zadel. Hij stopte en de oorzaak bleek dat zijn scooter in brand stond. De brandweer rukte uit maar toen deze arriveerde was de scooter al geheel verbrand. MEVROUW LIET TAS LIGGEN Mevr. v. d. V. bemerkte nadat zij in Vel turn uit de bus van de Zuid Ooster was gestapt dat zij haar tas had laten liggen. In Stiphout ont dekte de chauffeur wel de tas maar een portemonnaie met 60 gulden was verdwenen. ADVERTENTIEPRIJS 23 cL per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Wanneer men wil aangeven dat het er niet zoveel toedoet hoe men iets noemt, als het maar duidelijk is waar men het over heeft, wordt nog wel eens gezegd „Als het kind maar een naam heeft". De geschiedenis leert echter dat de werkelijkheid niet in overstemming is met het bovenstaande gezegde, maar dat men bij het geven van voor namen zeer bewust heeft gekozen en nog kiest. Verwonderlijk is dat natuurlijk niet, want het geven van een voornaam is een van de meest persoonlijke en belangrijkste geschenken die ouders hun kinderen voor hun verdere leven meegeven. Door de eeuwen heen hebben een groot aantal factoren een rol ge speeld in de keuze van voornamen. De traditie was hiervan wel de voor naamste (thans in veel mindere mate). De oudste zoon werd genoemd naar de vader van de vader en de tweede zoon naar de vader van de moeder. De oudste dochter naar de moeder van de moeder en de tweede dochter naar de moeder van de vader. Volgende kinderen werden ge woonlijk genoemd naar ooms en tantes. Ook wettelijke bepalingen tenminste vanaf de Franse tijd die de keuze van een voornaam beperkten en kerkelijke voorschriften tijdens het Concilie van Trente (15431563) werd door de rooms-katholieke kerk aanbevolen bij de doop van -kinderen namen van heiligen te geven waren van invloed. Verder waren er dan nog: de zinvolle betekenis van namen (Beatrix en Irene), piëteit (de naam van een overleden jongen of meisje werd gege ven aan het eventueel daarna geboren jongen of meisje), persoonlijke voorkeur (meer bepalend in deze tijd), mode (die ook weer traditie kan worden) en fantasie. Onderstaande tabel geeft een indruk hoe de voomaamgeving in Venray van 1594 tot 1940 is verlopen. JONGENSNAMEN Meestvoorkomende, in procenten van de gegeven namen (eerste voor naam) 1594—1596 1640—1642 1740—1742 1840—1841 1940 de sterk toegenomen belangstelling voor de naam Antonius in verband staat met de H. Antonius Abt (patroon tegen besmettelijke ziekten van mens en vee) of de H. Antonius van Padua (Franciscaanse invloed in Venray) is niet duidelijk. Ook zijn nog opvallend het bijna geheel ver dwijnen van de in de Middeleeuwen veel voorkomende naam Godfried en het ontbreken van namen als Rochus (verering te Veltum) en Willibror- dus. Vermeldenswaard is tenslotte nog dat in 15941596 nagenoeg alle ten doop gehouden jongens slechts één voornaam ontvingen (slechts twee kregen meer dan één voornaam). Ook in 16401642 kregen alle jongens dopelingen slechts één voornaam. In de periode 17401742 was hierin een kentering waar te nemen. Er werden toen aan 141 jongens 148 voornamen gegeven. In 18401842 hoefde nog slechts 55% met één voornaam door het leven te gaan, terwijl het in 1940 nog nauwelijks meer voorkwam dat men slechts één voornaam ontving. Drie was toen regel maar twee en vier kwamen ook voor. MEISJESNAMEN Meestvoorkomende, in procenten van de gegeven namen (eerste voor naam) 1594—1596 1640—1642 1740—1742 1840—1841 1940 Joh(anna) 16.8 16.4 25.0 41.2 16.1 Maria 4.4 10.0 16.6 14.1 16.1 Petronella 6.2 7.1 6.2 8.4 8.0 Heniica 1.7 3.5 4.1 3.3 9.8 Elisabeth 4.4 9.2 4.1 3.3 2.3 Catharina 7.9 5.7 6.9 1.6 3.4 Barbara 3.5 4.1 0.5 Aleidis 6.2 4.2 0.5 Margaretha 5.3 4.2 0.6 Helena 3.5 2.0 2.0 1.6 2.3 Gertrudis 8.8 5.7 5.5 3.3 8.0 Wilhelmina 3.5 0.7 4.1 0.5 3.4 Agnes 4.4 4.2 4.1 Antonia 0.8 1.2 0.6 1.1 6.3 Uit de tabel blijkt overduidelijk, dat de naam Anna (Johanna) de bo- Johannes 14.4 20.0 19.2 15.3 13.2 Petrus 15.1 14.0 14.1 14.3 6.6 Henricus 7.9 6.6 8.4 8.7 8.2 Jacobus 7.2 7.3 2.7 9.7 2.7 Gerardus 5.9 6.0 2.1 8.7 6.6 Godefridus 7.9 0.6 0.2 1.0 0.5 Wilhelmus 3.2 4.0 7.0 3.5 7.1 Antonius 1.3 4.0 9.2 8.2 8.2 Jozef 1.0 8.2 Franciscus 1.2 3.5 0.5 3.8 Matthias 3.2 5.3 0.7 0.7 1.7 Martinus 2.0 1.4 9.7 7.1 Leonardus 2.6 2.0 3.5 2.2 Matheus 3.2 5.3 0.2 0.5 1.7 Cornelis 1.9 2.0 1.0 0.5 Michael 2.6 3.0 3.5 0.5 In de tabel die voor wat betreft de eerste drie perioden is samen- 0rr gesteld uit de doopboeken van dt St. Petruskerk en de twee volgende en derde plan verhuizen. Als tweede en derde naam zijn het ,aanbang- ventoon voerde. Het hoogtepunt ligt in de vorige eeuw want in de periode 18401841 kregen maar liefst vier van de tien meisjes die naam. Ook de naam Maria, die voor het jaar 1500 uit een zekere schroom voor de Moe der Gods, maar weinig voorkomt, ligt vanaf de 18e eeuw duidelijk in de gunst. De in de Middeleeuwen frequent voorkomende namen Catharina, Elisabeth, Margaretha, (alle drie zeer populair bij de Europese vorsten huizen) en Agnes blijken in de loop der tijden sterk in de belangstelling te zijn teruggelopen. Opvallend is ook nog het ontbreken van de naam Oda, schutspatrones van Venray). MODERNE VOORNAAMGEVING Na de 2e wereldoorlog blijft het beeld van de voomaamgeving nog ge ruime tijd ongewijzigd. Maar na een aarzelend begin in de vijftiger jaren treedt in de zestiger jaren steeds meer de neiging aan de dag te breken met het klassieke patroon van de voomaamgeving, die zoals reeds is op gemerkt in hoofdzaak werd bepaald door traditie. Men gaat dan als eer ste voornaam (roepnaam in de meeste gevallen) zeer veel nieuwe voor namen kiezen, waarbij media als televisie, radio, film en damesbladen een grote rol spelen. Hierdoor dringen cok buitenlandse voornamen sterk op (franse, italiaanse, engelse en Scandinavische). Veel ouders kiezen voor hun kind graag een mooie, klankrijke of niet alledaagse naam. Ook ontstaat er een tendens tot het geven van bijbelse namen. Dit alles heeft tot gevolg, dat oude vertrouwde namen als Jo hannes, Petrus, Henricus, Gerardus, Martinus en Gertrudis, Petronella, Johanna en Maria om de meest sprekende voorbeelden te noemen als ROEPNAAM veel minder worden gegeven dan vroeger, maar dat ze terwille van ouders, grootouders, peetooms en peettantes naar het tweede perioden uit de registers van de burgerlijke stand zaken nogal de aandacht. trekken een aantal namen" geworden; de doorwerking van de traditie. De teruggang wordt echter voor een goed deel weer goedgemaakt door Duidelijk is dat de naam Johannes (Jan) door de eeuwen heen de meest de opkomst van nieuwe heiligennamen, zoals Eduard, Georgius, Sebas- geliefde jongens (mannen)-naam is geweest want één op de 5 tot 8 jon- tianus, Stanislaus, Lode wijk, Michael en Andreas, (in de 14e tot en met i j de 16e eeuw waren ze ook populair), Silvester, Patrick, Stephanus, Pas- 1 calis, Julianis, Brigitta, Chantal, Alexandra, etc. gens kregen die naam. Dat die naam populair was niet alleen in Venray, maar ook lande lijk blijkt uit het grote aantal afleidingen dat we aan die voornaam Uit publikaties blijkt dat als moderne lievelingsnamen van de zeven- te danken hebben. Om maar een greep te doen: Jan Publiek, Janplezier, tiger jaren voor jongens dienen te worden vermeld: Richard, Robert (in- Jan Cordaat, Jansalie, Jan Boezeroen, Jan Sul, Janrap, Jan en alleman vloed van dood Robert Kennedy?), Patrick (patroon van Ierland), Erik en boven Jan zijn. (Scandinavisch), Roland, Erwin (oude duitse voornaam), Frank en de De naam Jozef die tot 1742 niet in de tabel voorkomt heeft eerst in de vorige eeuw sterk aan populariteit gewonnen. In 1729 was de naam Jozef toegevoegd aan de litanie van Alle Heiligen en in 1870 werd hij uitgeroe pen tot de patroon van de r.-k. kerk. Waarschijnlijk zal ook de St. Jozef verering in Smakt in meer of mindere mate een rol hebben gespeeld. Of hebreeuwse(bijbelse) namen: David, Caspar, Daniël, Lucas, Ruben, enz. Bij de meisjes is het aantal populaire voornamen nog veel groter dan ;bij de jongens. Om een aantal te noemen: Monique (verfranste vornTvan De naam Petrus is ook steeds zeer in trek geweest, al treedt in deze eeuw dan ook een daling op. Het feit dat St. Petrus de patroon is van de kerk, waarin tot in de vorige eeuw alle jonggeborenen van de gehele ge- M1J wm ecu uu meente Venray werden gedoopt, zal hieraan uiteraard niet vreemd zijn. Monica), Sandra (italiaanse vorm van Alexandra), Ingrid (Scandinavisch), Bianca (italiaans), Chantal (frans), Angelique (frans), Yolanda, Nicole en Yvonne (beide van franse oorsprong), Claudia (italiaans), Wendy (engels), Natasja (Slavisch) en bijbelse namen als Susanna, Esther, Jessica, Judith, Danielle, Sara, Rachel en Miriam. beplanting rond het autokerkhof in de Endepoel is op de een of andere wijze totaal verloren gegaan. De ge bruikers van die opslagplaatsen zul len nog eens van de wensen van de provincie op de hoogte worden ge steld. De wegschaaf doet het nog steeds, mits hij wordt voortgetrokken door een tractor. Zolang het hefmechanis- me het nog doet, blijft men hem ge bruiken en oplappen. De verkeerslichten in Ysselsteyn staan nog onder voortdurende con trole. Jeugd en fietsers zullen er aan moeten wennen dat ze bij oversteken van dit kruispunt voor twee ver keerslichten komen te staan. Staat het ene op groen, dan be tekent dat niet automatisch ook het tweede groen is. De politie heeft de jeugd al op een en ander gewezen, doch ook de ouderen dienen goed op te letten en een goed voorbeeld te geven. Men zit in Castenray nog braaf te wachten op een parkeer- en kermis terrein, doch men heeft nu zorgen, dat als later weer de riolering wordt aangelegd, het nieuwe terrein weer opgebroken zal moeten worden. Tot dan zal echter een noodoplossing ge bruikt worden. MEDEDELING Meegedeeld werd nog dat B. en W. krachtens machtiging van de raad 243 m2 grond aangekocht heeft met gebouwen voor het centrumplan van F. Jansen, Hoenderstraat 11 voor 107.875,—. Met J. Rijs, van Broekhuizenstraat 26 in Oostrum wordt grond geruild. De gemeente koopt daar 104 m2 en verkoopt 200 m2. Over het verschil betaalt de heer Rijs 6.988,40. Aan P. Jenneskens Oude Oostrum- seweg 52 is 1135 m2 grond verkocht aan de Overloonseweg 67 met wo ning en bedrijfsgebouwen voor 75.500,—. En tenslotte is grond en opstallen (69 m2) gekocht van W. Hagenaars, Eindstraat 9a voor 70.000, VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TIJDIG RESERVEREN s.v.p. Stationsweg 147 - Venray - tel. 1510 De zaal van het Pelgrimshuis te Smakt was zaterdagavond te klein om de vele vertegenwoordigers van de voetbalwereld en het Holthees- Smaktse gemeenschapsleven te her bergen die naar dat oord waren ge komen om de voetballers van het eerste elftal van Holthees te felici teren met het behalen van het kam pioenschap in de tweede klasse van de KNVB afd. Limburg en promotie naar de eerste klasse. melden dat de fanfare O.L.Vr. Gil de en de Limbra-drumband namens de gemeenschap Holthees-Smakt de muzikale gelukwensen aanboden; dat op 17 mei a.s. in zaal Beatrix te Holthees een balavond wordt aange boden terwijl a.s. zaterdagavond om 5 uur op het sportpark te Holthees de huldigingswedstrijd tussen Excel sior en Volharding zal worden ge speeld.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 11