B.enW. spreekt met bewoners van Landweert 4163 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN TELEFOON NOOD RAAD VAN VIERLINGSBEEK BEHANDELDE KERNENMODEL JAARVERGADERING INVALIDENBOND VRIJDAG 18 APRIL 1975 Nr. 16 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG I PEEL EN MAAS VOO« AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Bq de eerste inspraak-avond ever plan Landweert kreeg Venrays B. en W. op het einde van de avond het verwijt cm de oren, dat men wel een hele avond had gepraat ever wat met de gronden in Landweert allemaal zal moeten gaan gebeuren, doch dat met de huidige eigenaars en gebruikers van die gronden schijnbaar een gesprek of overleg niet nodig scheen. Dat had een wat haastige uitnodiging tot gevolg juist, voor eigenaren en gebruikers, die in zaal Halfweg vorige week de gast waren van Venrays gemeente bestuur. Daar stond weer het dia-apparaat in kleuren te tonen hoe schoon en mooi Landweert wel is, maar van de andere kant hing daar ook de strenge tekening, die zware grenzen trekt voor het komende nieuwe. En wie tussen die grenzen woont, was praktisch ook aanwezig op deze avond, waarop door sommigen schijnbaar enig vuurwerk verwacht werd. Laten we direkt stellen, dat dit vuurwerk er helemaal niet is ge komen en dat het een nette en rus tige avond is geworden, waarop bur gemeester Schols duidelijk kon uit leggen, hét hoe en waarom van het nieuwe Landweert. 3000-4000 WONINGEN, zo stelde hij, zal dat nieuwe Land weert moeten gaan bergen, voor zo'n 10.000 mensen. Men mocht er in de vergadering dan wel vraagtekens bij zetten of Venray nog wel zo zal groeien vast staat in ieder geval, dat in de voorbije jaren gemiddeld 60 mensen per maand ofwel ruim 700 per jaar als woningzoekenden zijn ingeschreven. Zelfs als daar nog 30% van af zal vallen betekent het dat 500 mensen per jaar om een woning komen. Bovendien heeft Venray thans nog ruim 900 woningzoekenden en ko men van buiten Venray dagelijks 2500 mensen naar Venray werken. Het is te verwachten dat minstens een deel van hen zich mettertijd in Venray zal vestigen. Weliswaar remt de conjunctureel wat zwakkere situatie wel eniger mate de woningbehoefte doch men is er vast van overtuigd dat ondanks de 1150 woningen, die thans in aan bouw zijn in verschillende bestem mingsplannen, in de koménde jaren ook aan bebouwing van Landweert niet te ontkomen zal zijn. Daarom gaat men nu het nieuwe Landweert ontwerpen als het zo veelste bestemmingsplan van Ven ray, waarin men half 1976 aan de slag hoopt te gaan. GROND AANKOPEN l Dat betekent dat de gemeente de binnen het plan gelegen gronden moet gaan verwerven. Met dat werk wordt eerstdaags begonnen, in die zin dat men de in Landweert gele gen boerderijen, voor zover nog niet verkocht aan de gemeente, gaat schatten en dat men dan na verloop van tijd met de betrokken eigenaren en pachters gaat praten. De burgemeester vroeg de mensen om de schatters rustig hun werk te laten doen. Zij, die door de schat ters bezocht worden, krijgen hier van nog bericht. Hij stelde ook, dat het de vooropgezette bedoeling is om tot een minnelijke schikking voor overname van gronden en gebouwen te komen. Mochten onverhoopt de partijen niet tot elkaar komen, dan zal onteigening plaats hebben en zal de onafhankelijke rechter de defini tieve overname-prijs vaststellen. Hij vermeldde dat bij de vele grondaankopen, welke de gemeente Venray in de loop der jaren heeft moeten ondernemen, slechts in be trekkelijk weinig gevallen tot ont eigening moest worden overgegaan. Duidelqk voorkeur krqgen diege nen van de 130 grondeigenaren, waarmede onderhandeld zal wor den, die in verband met spoedig vertrek naar elders, direkt willen praten. Dat kan noodzakelijk zqn in verband met overname van be drijven of met bouwplannen el ders. Die mensen krijgen van ge meentewege zo werd gesteld alle hulp bij die plannen. EEN NADERE DETAILLERING van wat in Landweert gaat gebeu ren, is er nog niet. Zoals bekend heeft de gemeente verschillende noodzakelijkheden, wensen en ver langens samengebracht in een nota en daarin geprobeerd de bedoelin gen voor dit plan te formuleren. Aangezien bij dit plan gekozen is voor inspraakmogelijkheid bij de ge- interesseerde burger heeft ook die alle mogelijkheden om zijn of haar visie naar voren te brengen. Dat is in eerste vergadering al gebeurd en gaat in de toekomst vrij regelmatig gebeuren. Eerst dan komt men lang zaam maar zeker tot nadere detail lering en is het antwoord mogelijk op vragen, zoals die thans reeds in de vergadering werden gesteld als: hoe gaat nu precies de aftakking van de Maasheseweg naar de Oostsingel lopen? wat gebeurt er met de tuinen van de huizen van de Stationsweg? blijven alle woningen aan de Sta tionsweg staan? blijft de huidige Akkerweg zo lo pen als hij nu loopt? waar begint men op Landweert, aan de kant van de Maashese weg of aan de Stationsweg? Allemaal vragen waar men op het antwoord moet wachten tot men wat verder is met de detaillering. Men verwacht half juni met een eerste schetsplan te komen en aan de hand daarvan is antwoord op deze en an dere vragen mogelijk. NIET ECONOMISCH GEBONDENEN Wel kreeg men antwoord op de vraag waarom men mensen in Ven ray laat bouwen die in feite geen enkele binding met Venray hebben. De burgemeester wees er op dat men zulks niet te gauw moet zeggen. Oudelui, die naar Venray komen wonen, omdat een of meerdere van hun kinderen hier zijn komen wo nen, hebben wel degelijk een bin ding, zij het dan niet strikt econo misch. Maar afgezien daarvan meet Ven ray, dat „geliberaliseerd" is door Den Haag cok niet-econcmisch gebonde- nen in Venray toelaten, zoals ook andere plaatsen mensen rustig laten bouwen, die in Venray werken. (Denk aan de 2500 pendelaars). OVERBELASTING De vergadering vroeg zich af of speciaal de Maasheseweg niet over belast gaat worden, als die naast het op spitsuren soms toch al te drukke verkeer, nu ook nog de af- en aan voer voor het plan Landweert krijgt te verwerken. Inderdaad is dat onderwerp van studie, welke enerzijds zal dwingen tot een snel gereed maken van de singels rond de kom, anderzijds waarschijnlijk zal gaan leiden tot een verkeersregeling op de Maas heseweg via verkeerslichten. DE UITBETALING VAN GELDEN kwam ook aan de orde, omdat men gehoord had dat de gemeente wel eens lang werk had. Volgens de bur gemeester viel dat mee, want na te kening van de voorlopige koopover eenkomst, moet die ter goedkeuring worden voorgelegd aan de raads commissie en de raad. Daar kan 6-8 weken mee gemoeid zijn. Hebben deze instanties hun fiat gegeven, dan moet de provincie dit besluit nog goedkeuren, wat ook 6-8 weken kan duren. Gemiddeld moet men op maanden rekenen, voordat de akte gepasseerd kan worden en het geld wordt uitbetaald. Zou dat moeilijk heden met zich kunnen brengen, is in bepaalde geballen een voorschot regeling mogelijk. Vrijgekomen boerderijen kunnen verhuurd worden. Het ligt in de be doeling in het plan een of meerdere markante boerderijen te behouden, maar of een van hen als kinder boerderij in gericht kan worden, is een kwestie, welke men later be kijken moet. Huurwoningen, die moeten ver dwijnen, zullen via de woningver eniging vervangen gaan worden, als men particulier daar niet mee sla gen kan. Men zal daarbij keuze mogelijkheden krijgen en niet ge dwongen in een of ander bestem mingsplan „opgeborgen" worden. KRAAKPANDEN Een bewoner van de Akkerweg nam de gelegenheid te baat om zijn misgenoegen naar voren te brengen dat wederom aan de Akkerweg een leeg gekomen woning beschikbaar is gesteld aan een groep jongeren die er geen been in zien van de nacht een dag te maken, nog al hin der veroorzaken in de buurt en door hun leefwijze niet bepaald een voor beeld zijn voor de jeugd. De burgemeester gaf toe dat be doelde woning voor voorlopige huis vesting dient voor mensen, die er inderdaad andere leefwijzen op na houden dan de rest van ons. Daar hebben we nu eenmaal mee te doen in onze maatschhappij en ook voor hen heeft het gemeentebestuur te zorgen, waarbij zij van hun kant de andere mensen geen overlast die nen te bezorgen. Van die overlast had hij nog niets vernomen en zo die er inderdaad is, dan zal daar 'n einde aan gemaakt worden. Deze mensen te verwijzen naar de leeg gekomen barrakken in Ysselsteyn, noemde hij een soort isolatie, waar mede niemand gediend is. „We zul len met zijn allen tegen dit ver schijnsel een stuk verdraagzaam heid moeten opbrengen aldus de burgemeester. Dat deze woning cok nog verhuurd had kunnen wor den aan oudere mensen, die ze bo vendien nog hadden willen ver bouwen, was hem onbekend. En daarmede was deze eerste ont moeting van het college met de hui dige bewoners van het oude Land weert dan aan een heel rustig eind gekomen, met de belofte dat deze bijeenkomsten in de toekomst zul len werden voortgezet. Bereikbare tijden: Elke werkdag van 9 tot half 11 's morgens en van 7 tot 8 uur 's avonds. De Algemene Hulpdienst kan u in elke situatie hulp bieden. Het is een groep mensen die zich vrijwillig inzet om een oplossing te vinden voor uw moeilijkheden Met wat voor proble men u ook zit, kom er gerust mee over de brug Bel 4163 ,De raad van Vierlingsbeek behan delde in haar laatste vergadering het intergemeentelijke structuur plan van het Land van Cuyk het zg. kemenmodel. Voor deze Vier- lingsbeekse raad gaf Prof. van Tol een inleiding, met vele dias. Deze gaven een duidelijk beeld van de tot de gemeente behorende kernen en de mogelijkheden welke er nog voor uitbreiding van die kernen zijn. Wat de raadsleden vooral aan sprak, dat waren de dias die dat gene aanwezen, wat bewaard moet blijven en wat een verkeerde be bouwing allemaal voor problemen met rich brengen kan. Ook deze werd geconfronteerd met een pa pierlawine, welke schijnbaar eigen is aan dergelijke plannen, maar ze ker is dat de rapporteurs verschil lende raadsleden duidelijker ge maakt hebben dat in hun gemeente waardevolle zaken te bewaren zijn, waar ook zij nu te achteloos aan voorbij lopen. De meeste raadsleden kwamen aan het woord en bleken over het algemeen pleitbezorgers te zijn voor uitgroei, ook van de kleinste ker nen. De heer Cremers uit Overloon liet echter een geheel ander geluid horen. Hij stelde dat er in Over loon rust moet komen met bouwen zodat Overloon Overloon zal kun nen blijven. De heer Bartels had via deze di as het bewijs op tafel gekregen dat de gemeente Vierlingsbeek zwaar door de oorlog geleden had. Wat er aan landschap met zijn bebouwing verloren is gegaan, is veroorzaakt door de oorlog en wederopbouw. Prof. van Tol betoogde dat er blijvend zal worden gebouwd. Er zullen zij het voorzichtig ook uitbreidingen mogelijk zijn. Dat was voor de raadsleden een gehele ge ruststelling. Betreurd werd door vele raadsleden dat de bouw van silos en dergelijke bij veredelings- bedrijven een storende factor in 't landschap kan gaan vormen. Waar om geven de industrieën welke de silos leveren, de silos b.v. geen kleur welke niet storend is in het land schap. Ook zal er veel kunnen wor den bereikt met een aangepaste erfbeplanting. De kaarten, welke bijgevoegd waren, bleken van oudere datum te zijn en zullen worden aangepast- De raad was unaniem van oordeel dat een gezonde uitbreiding van Vierlingsbeek en Overloon tot de mogelijkheden moet blijven beho ren en dat de kernen, Groeningen, Vortum - Mullém en Maashees be perkte uitbreidingsmogelijkheden zullen moeten hebben, aangepast aan de daar levende behoeften. In het behandelde rapport kwam o.m. aan de orde de relatie tussen de dorpen onderling, de ruimtelijke orde en de woningbouw, de verzorging zowel op sociaal, cultureel als economisch terrein, het landschap, de recreatie, verkeer en vervoer. Bij dit laatste werd gepleit dat er meer mogelijk heden zullen moeten komen voor openbaar vervoer al was het maar een taxidienst voor school en be zoek ziekenhuizen. Er was reeds ge bleken dat de Zuid Ooster geen mo gelijkheden tot uitbreiding meer ziet dan alleen in de zomer door meer diensten op het oorlogsmu seum. De afdeling Venray van de Katho lieke Invalidenbond kwam vrijdag avond onder voorzitterschap van de heer E. Bartels in zaal Veerhuis in jaarvergadering bijeen. Het moet ons van het hart, dat deze vereniging met het ter inzage leggen van de jaarstukken vóór de vergadering een hele hoop tijd en sprekers spaarde. De vele verslagen waren een goe de afspiegeling van de levenskracht van deze afdeling, welke in 1976 haar zilveren bestaansfeest hoopt te vie ren. Vooral blijken de spcrtafdelin- gen goede ambassadeurs voor Ven ray te zijn en geven door hun suk- sessen een goede Venray promotion. Daaruit kwam ook naar voren de grote financiële offers welke de le den van de sportafdeling moeten brengen. Daar kunnen valide spor ters dikwijls een voorbeeld aan ne men. In zijn openingstoespraak ge waagde voorzitter Bartels dat de ge handicapten gelukkig materieel voor uit zijn gegaan al vond hij dat de regionale en landelijke pers over het algemeen weinig aandacht aan hun problemen schenkt. Niet te spreken was de voorzitter ever de manier waarop art. 60 van de WAO wordt gehanteerd. Daar is men veelal afhankelijk van het ad vies van de medische adviseur, maar inspraak en adviezen van andere deskundigen komen er niet aan te pas, hoewel die zeker een inbreng kunnen hebben. Daardoor wordt er soms voor bepaalde gevallen Sinter klaas gespeeld, terwijl ergere geval len geen uitkering krachtens dat ar tikel krijgen. Een herwaardering van oudere aanvragen is wenselijk, aldus de heer Bartels. Nu krijgt de een de kilometer- of taxivergoeding, maar een andere soortgelijke gehandicap te niet. Dat gehandicapten belangstelling hebben voor hun kienavonden, noem de hij ook voor hun onderlinge binding een goede zaak. Diezelfde belangstelling moet er ook komen voor een ander initiatief nu de Ven- rayse afdeling gaat starten met ge spreksgroepen over onderwerpen, welke de gehandicapten aanspreken. Ook die kunnen bijdragen tot een verbreking van hun isolement, ver breking van vernieuwing van hun organisatie en meer mogelijkheden. Natuurlijk werden op deze verga dering nog extra vermeld de suk- sessen van de leden van de sport clubs. Vooral het sukses van Anneke Janssen, die nationaal kampioene tafeltennis werd extra onderstreept. Voor de begeleiding werden de trai ners van Red Stars extra bedankt. Er werd een begrotingstekort vast gesteld maar men zal trachten die weg te werken door een grotere in zet van de leden. In de kascontrolecommissie werd wegens het aftreden van de heer Camps de heer Hendriks gekozen. Deze zal met de heren van den Berg en Steeghs de boeken en bescheiden in het komende jaar onderzoeken. De heer van Ooi werd met 40 stem men herbenoemd als bestuurslid ter wijl de tegenkandidaat 2 stemmen op zich wist te verenigen. De geestelijk adviseur pastoor Pot hof fungeerde gewoontegetrouw na afloop van de jaarvergadering als kienmaster en velen gingen met een gewonnen prijs huiswaarts. Officiële opening manege Zaterdagmiddag zal burgemeester drs. F. Schols met de koets van huis gehaald worden om de manege Vlakwater, die al geruime tijd in gebruik is genomen, officieel te ope nen. Dat gaat vergezeld met een re ceptie en een aantal demonstraties, waaronder de jeugdcarousel, indivi duele- en vrijheidsdressuur, voltiges voor junioren en senioren en een springconcours, waaraan een 25 tal combinaties uit Zuid Nederland zul len deelnemen. Zondag is er dan buiten de manege nog een springconcours van de bond van landelijke rij verenigingen. Limburgse Bedevaart Lourdes Ieder jaar kunnen een aantal Ven- rayse zieken zowel van kom als kerkdorpen, een gratis Lourdes-reis maken door de bijdrage van vele ge meentenaren. Ook nu in mei, gaan naast vele pelgrims, ook weer een aantal rie ken naar Lourdes, die hierdoor een week uit hun isolement kunnen ko men. Met de geweldige uitbreiding van Venray is er een probleem ontstaan bij de colporteurs. Tot nu toe was het zo, dat slechts enkele mensen maan den en maanden in de weer waren om de gehele gemeente Venray te bezoeken en steunkaarten aan te bie den. Dat is onbegonnen werk gewor den en men hoopt dan ook dat men dit jaar kan rekenen op de steun van een flink aantal vrijwilligers, die in augustus of september mee willen cm een bepaalde wijk of dorp steun kaarten van de Limburgse Bede vaart Lourdes te koop aan te bieden. Het is uiteindelijk voor onze eigen Venrayse zieken. Men kan zich nu reeds opgeven voor propagandist van deze Limburgse Bedevaart Lour des en wel bij: Pastcor W. Geerits, Whistlerstrat 1, tel. 1274 of de heer L. Heidens, Nieuwlandstraat 28, tel. 2364. Meer belangstelling voor hondensport De grotere belangstelling voor de hondensport dankt men, volgens de insiders omdat velen de hond gaan zien als een soort bescherming te gen de toenemende criminaliteit. Wat de mensen van de vier hon denverenigingen in Venray doen, is eigenlijk hetzelfde, als wat de bezit ter van een poedeltje doet, als hij zijn hondje een slof laat apporteren. De hondenman, zoals ze zich stoer noemen, diepen de intelligentie van hun dieren echter nog veel meer uit. Daarbij gebruiken ze grote honden. Wie zijn hond wil africhten vol gens de regels van de KNPV moet het dier, eerst leren bijten. Is het dier te angstig is hij niet geschikt. Behalve bijten moet de hond kunnen bewaken, blaffen en speuren. Zijn als deze voorwaarden aanwezig, dan is het aan zijn baas en helper de politiehond te vormen. Zo'n training duurt twee tot drie jaar. Aan het einde wacht het cer tificaat van de KNPV. En verder zijn er natuurlijk de wedstrijden, in verenigings- en kringverband, maar ook provinciaal en landelijk. Een hond, die „klaar'1 is, kent 63 oefeningen, bestaande uit 65 onder delen. Het zijn niet de eenvoudigste. De hond meet bijvoorbeeld op een terrein drie patroonhulzen zoeken en naar rijn paas brengen en verder o.m. een „ontvreemd" voorwerp op speuren en er dan niet in bijten enz. Meest spektakulair is het werk met de boef. Daarvoor komt eigenlijk cok het publiek in steeds grotere ge- talen. Rond deze tijd begint het nieuwe seizoen voor de hondemannen. Men kan ze nu weer in de weekeinden op de bekende plaatsen zien oefenen. Ook op doordeweekse avonden. Dit jaar misschien nog fanatieker dan andere jaren. Want zondag 20 april begint al de eerste kringwedstrijd. Ditmaal van PHV Buitenlust. Iedere belangstellende kan dan weer eens komen kijken op hun oefenterrein aan de Maasheseweg achter Rank Xerox. Schoorsteenbrand Venrays brandweerlieden moesten uitrukken voor een schoorsteenbrand in de woning van de fam. de J. aan de Stationsweg. Voordat de brand ergere vormen kon aannemen had den de brandweerlieden deze onder controle. De schoorsteen werd te vens maar eens deskundig geveegd. De oorzaak van de brand was het in brand vliegen van door een olie brander veroorzaakt roet in de schoorsteen. 3 Grolsch beugel van 14,80 NU 11,25 24 pijpjes Grolsch 12,96 NU 9,65 Aanbiedingen zijn geldig tm 30 april, afgehaald en a contant Aanbiedingen zijn geldig tm 30 april, afgehaald en a contant

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5