Drie Venrayse priesters in het zilver Raadsvergadering gemeente Vierlingsbeek MUZIEKFESTIVAL 1975 1 2e paasdag grote MEUBEISHO van 2 tot 6 uur n.m. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Y een huis hopen een huis verhopen^ DE SFEERVOLLE ZAAL LINDERS - V0LLEBERG VRIJDAG 28 MAART 1975 Nr. 13 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW'ORANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) SEKRETARIS P. LEMMEN Dinsdag was de heer P. J. Lem- men (49) secretaris van het bisdom Roermond 25 jaar priester. Hij zal het feest op Beloken Pasen (6 april) vieren met een eucharistieviering in de kapel van de Steenen Trappen en een receptie houden van 14.30 tot 16.00 uur, eveneens in huize de Steenen Trappen te Roermond. De zilveren jubilaris, die afkom stig van Venray-Brukske, werd priester gewijd door mgr. Hanssen. Aansluitend volgle zijn benoeming tot kapelaan van de St. Nicolaas- parochie in Venlo. Van 1960 tot 1962 was hij kapelaan in de H. Hartparo chie te Roermond, waarna zijn be noeming tot aalmoezenier van so ciale werken in de regio Echt-Roer mond volgde. In 1964 ging hij wer ken bij het diocesaan pastoraal cen trum en sinds 1967 is hij sekretaris van het bisdom. Sinds 1971 is hij als opvolger van mr. Delhofen pastoraal werker bij de Steenen Trappen. DR. W. VAN KEMPEN Op diezelfde dag herdacht, for meel, zoals hij zelf zei, de heer Dr. W. van Kempen zijn zilveren pries terfeest. Dat wordt ook Beloken Pa sen officieel, gevierd en ook in Roer mond, w^ar Dr. van Kempen rector is van het bejaardencentrum Gods huis. Daar zal een plechtige Eucha ristieviering zijn en van half 3 tot half 5 een receptie worden gehou den. Ook Dr. W. van Kempen is uit Venray-Leunen afkomstig en werd eveneens door Mgr. Hanssen pries ter gewijd. Na zijn priesterwijding werd hij naar Rome gezonden, waar hij nog 3 jaren theologie heeft ge studeerd en gedoktoreerd is. Na zijn terugkomst werd hij een jaar rector van een scholeninstituut in Valken burg en daarna moderator aan het Lyceum in het bisdom Roermond. Na het aftreden van Mgr. Moors werd ook zijn naam genoemd als opvolger in het Rcermondse diocees, doch na de komst van Mgr. Gijsen volgde in 1973 zijn benoeming tot aalmoezenier van Noord Lifburg, met als bijzondere taak de begelei ding van de zes Noord Limburgse dekenaten. Daarnaast geeft hij les aan de pedagogische akademie in Venlo en is rector van genoemd be- jaradenhuis in Roermond. PASTOOR B. GOUMANS is der Dritte im Bunde en dat klop te dan ook nog aardig. Ook deze oud-Venraynaar is dinsdag voor 25 jaren priester gewijd door Mgr. Hanssen en werd daarmede wereld heer in het diocees Roermond. Hij werd na zijn wijding kapelaan op de Mariënberg in Maastricht, welke stad hij trouw bleef toen hij daarna 17 jaren als kapelaan aan de Basi liek O.L. Vrouw Sterre der Zee ver bonden was. In 1970 werd hij pastoor in Bunde en is intussen al weer bij na 5 jaren hoofd van de St. Agnes- parochie. Daar wordt op 13 april in een plechtige eucharistieviering met ge meenschapsdienst dit zilveren jubi leum herdacht, waarna in de Expo- zaal aldaar van half 12 tot half 2 hem door het organiserend comité een receptie zal worden aangeboden. En natuurlijk zal daar ook de nieu we burgemeester, de uit Venrap afkomstige heer W. M. H. Janssen zijn gelukwensen overbrengen. Maar het zal niet de enige Ven- rayer zijn, die acte de presence zal geven. Want alle drie de jubilerende priesters hebben ^og veel familie leden en bekenden in deze regio, die bij dit jubileum ongetwijfeld „er bij" zullen zijn. Reeds eerder hebben wij verslag kunnen brengen van het doen en la ten van de raad van Vierlingsbeek inzake de nieuwe sporthal in Maas hees. Nog even ter herinnering: De stichting gemeenschapshuis in Maas hees kan een sporthal laten bouwen, vast aan het gemeenschapshuis. De kosten hiervoor zijn: grond 77.000, gebouw 985.000, totaal DACW subsidie voor eigen rekening 1.062.000,— - 593.000,— 469.000 Dit tekort kan gedekt worden door een lening van 3 ton, waarvoor dan de gemeehte garant moet blijven, terwijl wat dan nog over blijft, of tewel 169.000,door een gemeen telijke subsidie moet worden bijge legd. Dit rekensommetje is al meer in de raad van Vierlingsbeek ge weest, maar de vroede vaderen mis ten in de bijkomende stukken niet alleen de inrichtingskosten, maar ook een summiere aanduiding van een exploitatieberekening. En beide zaken zouden kunnen bijdragen tot nog grotere tekorten nu, maar ook in de toekomst. Dus besloot men daarover eerst andere cijfers op ta fel te willen hebben, voordat het besluit van al dan niet steun gege ven zou worden. Donderdag was het dan zover. Daar lagen nu de papieren, waar uit bleek dat inderlaad bij de finan ciële opzet de inrichting en de toe stellen in de nieuwe sporthal verge ten waren, zodat de gemeentelijke subsidie zal moeten worden opge trokken tot 236.050,Dat was dan wel een bittere pil, maar van de an dere kant lagen er nu tenminste ook wat schriftelijke toezeggingen van sportverenigingen en particulieren om vna de hal gebruik te gaan ma ken. Weliswaar minder dan men ge schat had, maar men blijft er bij, dat als die hal er eenmaal staat, de belangstelling daarvoor en het ge bruik daarvan automatisch toe zal nemen. Onze eigen Venrayse sport hal wordt daar als voorbeeld gesteld. Het moet ook gezegd zijn, dat bur gemeester van Heusden een fervent voorstander is van deze hal, die nieuwe mogelijkheden brengt in zijn grote gemeente. Daar niet van. Maar eerst ging de raad nog eens in ge heime vergadering proberen de kop pen bij elkaar te brengen, toen was er ook daar fraktieberaad en toen kon dan eindelijk de openbare ver gadering beginnen. 1 WEINIG NIEUWS Er kwam weinig nieuws op de proppen. Burgemeester van Heusden hield nog eens een pleidooi voor de ze hal, waarop men al 7 jaren ge wacht heeft. Ergens anders in de gemeente dan in Maashees zal het niet mogelijk zijn die hal te bouwen, want alleen voor Maashees krijgt men deze grote DACW subsidie. Wel wees Litjens op het feit, dat men, om die 5,6 ton subsidie te krij gen toch grote financiële konse- kwenties gaat aanvaarden. Op de eerste plaats moet men een lening van 3 ton garanderen. Daarnaast 236.050,als subsidie uitgeven. En tenslotte nog voor het tekort in We hebben het Eurovisie songfes tival, Berend Boudewijn en wat de t.v. zaterdag nog allemaal te bieden had graag ingeruild voor het Ven rayse muziekfestival 1975. Dat „of fer" hebben echter schijnbaar maar weinigen kunnen brengen, want de zes muziekkorpsen, die onder aus piciën van de Venrayse Federatie van Muziekgezelschappen in Ven- denken hierbij aan initiatieven van dat vcor wat bestuursleden en een minimum aantal bezoekers. Dat is alleen doodjammer en er zal een manier gezocht moeten worden om meer publieke belangstelling te wekken voor dit festival. Want het is een muziekgebeuren dat in meer dan een opzicht de moeite waard is, al hoeft men niet altijd „kapot" te zijn van bepaalde concoursnummers. Waar het om gaat is dat Venray twee muziekkorpsen brengt, die spe len in de eerste afdeling, drie die in de klasse uitmuntendheid het vaan del hoog houden en een in de supe rieure afdeling. Dat alleen al pres teren weinig gemeenten in Limburgs dierbaar oord. Als men die dan in een soort vriendelijke, maar deson danks onverbiddelijke kompetitie naast elkaar zet, dan kan men er zich van overtuigd weten een avond mee te maken van klasse. Bovendien heeft men dan een kans musicerend Venray naast elkaar eens te horen en dat gebeurt ook niet iedere dag. Zo kon men de Oostrumse harmonie bezig zien met een come-back, die er niet om liegt. Trouwens dit hele festival stond duidelijk in het teken van Venrays muziekschool, om het zo maar eens te zeggen, want ver schillende korpsen hebben plotseling jeugd in hun midden, die danig hun partij meeblaast. Oostrum toonde ook deze avond als eerste dat Zuid Amerikaanse muziek kennelijk aan slaat bij onze korpsen. Ensenada werd met veel meer plezier gebla zen als de Kleine Speelmuziek. P. Poels en zijn korps kon met een Claessens uit Tilburg op een geslaag- „ruim voldoende" van jurylied J. de uitvoering terug zien. De fanfare van Ysselsteyn moest het als fanfare zonder „hout" stel len, maar was een der korpsen, die de jeugd alle kansen geeft. Dat was misschien oorzaak dat A Youth Sui te niet zo lekker uit de verf kwam, waar vooral diezelfde jeugd nog eni ge moeite had met de maten, wat het best gedemonstreerd werd door het „tegen-demaat-intrappen" van vele jeugdigen, waarvan sommigen ternauwernood met hun voeten aan de grond kwamen. Het tweede stuk, een marche-cor- tège, lag dit korps kennelijk beter, al had wat jeugdige overmoed de „voldoende" zeker ruim voldoende gemaakt. Dirigent Schellens toonde deze avond ook zijn kwaliteiten met twee fanfare-korpsen, namelijk dat van Leunen en Oirlo. Men mag dan Leunen wel eens het spijkerbroeken korps noemen, vanwege al de jeugd, maar een uitvoering als de inspeel- mars Bill Maely, waarin ook eens een drummer alle kansen krijgt, toont toch wel aan, dat die jeugd bij dirigent Schellens in goede handen is. Dat bewees het korps in de Bois- mortier Suite, die klankvol gebracht werd. Het Mini-Midi-Maxi leek ons een wat zware partij, zeker in de eerste twee gedeelten, maar vooral in het laatste gedeelte had Schellens zijn korps goed in de hand en wist daarmede het predikaat „goed" voor deze avond zeker gesteld te hebben. Oirlos fanfare deed het model. Keurig geüniformeerd, pet op, bij de inspeelmars, waarna Sousa nog eens een ouderwetse kans kreeg en pet af bij de eigenlijke concours stukken. A Rustic Holiday leverde voor de bassen problemen op, zo dat dit overigens moeilijke stuk een wat aarzelende indruk achterliet. Die werd echter weggevaagd door een lekker vurig gebrachte El Paso Moro Gitano. Beide stukken lever den Oirlo een „ruim voldoendes" op. Een opmerkelijk figuur is dirigent Joris, die Merselo 'onder zijn leiding heeft. Dat niet alleen om zijn baard ën zijn lengte, doch ook door de ma nier waarop hij als het ware bokst met zijn korps en men ieder ogen blik vrees dat hij al dirigerend en boksend de partituren naar buiten 1 i STIEHSTSA Lid NBM Venray Stationsweg 11 Tel. 04780 - 4438* de exploitatielasten ieder jaar op draaien. Nu becijfert men die van niets, tot 11.000,per jaar. Telt men dat over 40 jaren plus de ge meentelijke subsidie, dan heeft men de DACW subsidie ook dik en dub bel betaald. Voeg daar bij dat de hal in Maashees beroerd ligt voor een optimaal gebruik, dan gaat men toch wel wat lichtzinnig voorbij aan de financiële konsekwenties van een dergelijke hal voor de gemeente. De voorzitter kon hem in ieder geval nog „om" krijgen, met de plechtige verzekering dat de post „onvoorzien" van de gemeentelijke begroting niet aangesproken hoeft te worden, dat er door de sporthal geen belastingverhogingen zullen komen en dat eventuele winsten van het- gemeenschapshuis ten bate komen aan de tekorten bij de hal. Dat luk te hem niet bij Deenen, die het nog al een goedkoop praatje vond dat de bouw van die hal zal dienen voor werkloosheidbestrijding. Zo'n groots projekt was het nu ook weer niet. Maar het is wel een objekt dat de gemeente te veel geld gaat kosten, reden waarom hij er tegen is en blijft. Een tweede tegenstander was Bartels die deze hal in een uithoek van de gemeente vond liggen, wat van de mensen extra kilometers vergt en extra vervuiling met zich brengt. Kunen dacht ook dat de cijfers over de bezetting en dus over de ex ploitatietekorten te onzeker zijn. „Een vergelijking met Venray gaat hier niet op" was zijn stelling. En wegens die te grote onzekerheid en de financiële konsekwenties was ook hij tegen. Dat was ook Mevr. Monnée, die het een vreemde zaak vindt dat men wel voor Maashees 5 ton subsidie los kan krijgen, maar niet voor de an dere dorpen. Het gevolg zal nu zijn dat de verenigingen grotere reiskos ten moeten maken om naar die hal te kunnen en dat betekent dat zij op hun beurt weer aan komen kloppen voor hogere subsidies. En aan dat „spel" wenste zij niet mee te doen. Hieruit bleek dus wel dat ondanks alle „voor-praat" niet op algemene stemmen voor dit voorstel gerekend kon worden, waarop de Voorzitter in arrenmoede dan maar tot hoofdelijke stemming overging. Mevr. Monnée en de heren Deenen, Bartels en Ku nen knikten neen, maar desondanks gaat Maashees nu zijn sporthal krij gen. NIEUW RAADSLID Als opvolger van wijlen de heer Stappers werd 't Overloonse raads lid T. Cremers beëdigd die in zijn dankwoord zijn voorganger prijzend herdacht. In verband met het feit dat in Vierlingsbeek waarschijnlijk nog 24 woningen gebouwd kunnen worden, nam de raad een voorbereidingsbe- sluit voor het bestemmingsplan Mo lenbeek. Bij de rondvraag werd nog eens nadrukkelijk aangedrongen op toe zicht op de wandelpaden. Het is nu dikwijls zo, dat die meer crossbanen worden dan wandelpaden. Daar wordt nu de politie achter aan ge zet. zal gooien. Maar al doende, heeft hij van dit korps bij wijze van spreken een koor gemaakt, met vele solisten, dat een pi-achtige samenklank kent. Evolu tion en The Explores waren twee stukken, waarmee hij overtuigd aan toonde de kwaliteiten van de ver schillende individualisten in zijn korps uitstekend te kennen. Een '„goed" was de uiteindelijke en naar onze mening wat te geringe belo ning voor dit korps. Een koninklijke harmonie in bur ger, zo presenteerde Euterpe zich. Er zijn mensen, die zich wel eens afvragen of uniformen voor muziek korpsen nu wel zo nodig zijn. Dit festival en bijzonder Euterpe toonde toch wel duidelijk dat een geünifor meerd korps heel wat anders en be ter overkomt dan korpsen, waar men spijkerbroek of zondagse kloffie prefereert. The Seafarer van Haydn Wood is een moeilijk stuk, ook voor het gehoor en lijkt ons eerlijk ge zegd meer een test-case om alle mogelijkheden van een korps eens onder de loupe te nemen. Als zoda nig zal het wel een prachtig con coursnummer zijn, maar publiek en spelers zullen er hun moeite mee hebben. Dat leek ons ook nu het geval. De second suite van Holst ligt dit korps een stuk beter en werd meer bezield gebracht. De stukken voor deze hoge afdeling maken het trouwens het publiek niet gemakke lijk, dat kennelijk meer plezier heeft in de door dit korps gebrachte mar sen. Zeker als men o, wonder daar nog een beetje show be weg geeft zoals in het laatste nummer dat de wachttijd moest overbruggen voor de definitieve uitslag, die voor Euterpe ook een „goed" opleverde. Een tevreden president van de fe deratie-dhr. H. Jenniskens uit Yssel steyn kon deelnemers en publiek bedanken voor deze prachtige mu ziekavond, die naar meer smaakt. VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TIJDIG RESERVEREN s.v.p. Stationsweg 147 - Venray - tel. 1510 Weer diefstallen uit geparkeerde autos In het afgelopen weekend werden er weer diefstallen gepleegd uit ge parkeerde autos. Op twee plaatsen op het Brukske en op vier plaatsen in Venray-kom. De buit is steeds hetzelfde: autoradio's, autopapieren en paspoorten terwijl ook deze keer weer enkele autcaccessoires tot de buit behoorden. Diefstallen - Op het Veulen waren dieven wel extra brutaal. Eerst werd met een steen een ruit aan diggelen ge gooid en vervolgens een antieke ko peren ketel, welke voor het venster stond, meegenomen. Uit de Vredeskerk werden een microfoon en een bedieningsappa raat voor diavertoning gestolen. De bronzen herdenkingsplaat welke was aangebracht bij de ingang van het Engels soldatenkerkhof aan de Hoenderstraat is afgeschroefd en meegenomen. Door verbreking van een ruit werd toegang verschaft tot het Kooppark aan de Merseloseweg. Dit is niet de eerste keer dat daar werd ingebroken. Nu bedroeg de buit een aantal horloges en enkele sloffen si garetten. De waarde bedraagt en kele duizenden guldens. Brisantgranaten tussen de aardappelen De dienst explosieven van de Kon. Landmacht werd weer een keer ont boden naar de aardappelverwerken- de industrie Nestlé waar bij de aan voer van aardappelen op de sorteer- afdeling enkele brisantgranaten en granaatkoppen werden ontdekt. 79 processenverbaal Weer werden bij snelheidscontro les op de Puttenweg aan de lopende band processenverbaal uitgereikt. In twee uur tijd werden 79 overtreders van de toegestane snelheid geregis treerd. De snelheden bedroegen nu van 61 tot 87 kilometer per uur. De toegestane snelheid ter plaatse be draagt 50 kilometer per uur. Daags na botsing aangifte Daags na de botsing werd bij de politie aangifte gedaan dat nabij de Paterskerk een botsing had plaats gevonden tussen de personenauto's bestuurd door de Venray H. v. d. W. en de Horstenaar A. P. Bij het ach teruitrijden was onvoldoende opge let. Overigens was er maar alleen lichte schade. Politie speelde voor inbreker Mevr. J. J. wonende aan de Ku- luutweg was op reis naar Maastricht. Aldaar aangekomen herinnerde zij zich dat een pan met vlees op het gas stond te sudderen, wat zij ver geten had uit te draaien. In paniek werd de politie in Venray gealar meerd met het verzoek om alsnog het gas uit te gaan draaien. Dan toont de politie vriend en helper te zijn. Ze ging werkelijk in breken, draaide prompt het gas uit en wist daardoor mogelijk ongeluk ken te voorkomen. Drumen Showband Venray en omgeving WEKELIJKSE REPETITIETIJDEN Instruktie asp. majorettes: zondags van 10.30 - 11.00 uur Show- en instruktie-majorettes en vaandeldraagsters van 11.00 - 12.30 uur o.l.v. de heer A. Koonings en mej. N. Vergeldt in de sportzaal aan de Langeweg. Afmeldingen: uitsluitend telefonisch 04787 - 311 Instruktie asp. tamboers en tamboers: donderdags van 19.00 - 20.30 uur in zaal Volleberg, Henseniusstraat o.l.v. de heer H. Martens. Afmeldingen uitsluitend telefonisch 04780 - 1724. INTERIEURX/ECZanGIMG thomassen U 1V]11 mI'jlr.JJEmi.-iu lm»r-wj=i- it-T^-rnr—

Peel en Maas | 1975 | | pagina 9