Commissie Jeugd en Sport heeft bestuur Rabobank Veel zorg voor bejaarden IS DIE TOREN TE REDDEN vragen...vragen...vragen Welke hypotheek? Wat voor vorm? Hoeveel eigenlijk? Over welk objekt? Waarom een top-hypotheek? Hoeveel rente? Welke looptijd? Ja of nee levensverzekering? Vaste of wisselende rente? Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Sukses voor Maasvallei Venray Geslaagd Instuif voor bejaarden Expositie RAYONCOMMISSIE SPORTVERSLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD VRIJDAG 28 MAART 1975 Nr. 13 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR'Ai.' ÜW ORANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Zijn andere raadscommissies adviescommissies voor het college van B. en W. de bestuurscommissie zoals dat deftig heet voor sportzaken, jeugd- en jongerenbeleid, gaat mee het beleid bepalen dat de gemeente volgen wil t.a.v. jeugd en sport. Nu kennen we nog niet veel be stuurscommissies, we moeten er nog mee leren werken en ook de com missie zelf moet met de nieuwe mo gelijkheden nog „leren" spelen. Zoals bekend bestaat deze com missie uit wethouder van Oers, de raadsleden Drs. den Brok en Mul ders, de dames van Bavel en v. d. El zen en de heren van Kuyck, Schuur- mans, Willems, Penninx, de Bruyn, Huggers, de Jong en Lerou. Nu deze commissie enkele malen bijeen is gekomen om haar adviezen te geven over te nemen raadsbesluiten, kwam de vraag als vanzelf aan de orde, of het nu de taak is van deze com missie, om net als andere raads commissies alleen maar adviezen te geven of dat zij zelf initiatieven moet gaan nemen. Die vraag drong zich ook op, toen op de nieuwe investe ringsnota 350.000,gereserveerd bleek voor jeugd-onderkomens. Want wie bepaalt nu waaraan dit geld besteed gaat worden? Is dat alleen een zaak van B. en W. of kan deze bestuurscommissie prioriteiten op dit terrein stellen, voorstellen doen en een bepaald beleid bepalen. INFORMEEL Men heeft daar ook als commissie binnenskamers al eens over zitten praten. Dat men daar de pers niet bij haalde, is nog daaraan toe, maar dat men ook de wethouder als op perste chef daar niet bij uitnodigde, vond deze heer niet bepaald leuk. Maar dat is dan allemaal weer recht gepraat en het resultaat was, dat men een hele hoop punten opge schreven had, waarmee volgens het inzicht van de leden, de commissie zich moest gaan bemoeien. Een tik keltje vreemd is dan, dat de jeugd- nota, die na uitgebreid onderzoek tot stand is gekomen en waarin de te korten op het gebied van jeugdwerk en sport aardig goed bijeengebracht zijn (waarin trouwens ook geadvi seerd is tot het instellen van deze bestuurscommissie) nauwelijks meer aan bod komt. Nu was het dan zaak om uit die lijst, zo vol geladen, dan maar eens prioriteiten te gaan stellen. En daarnaast speelde nog iets an ders. Volgens de verordening, die de taak van deze bestuurscommissie omschrijft, moet er een dagelijks be stuur komen, waarvan de voorzitter qualitate qua wethouder van Oers is, een raadslid zitting moet hebben en drie niet-raadsleden. Dit dage lijks bestuur is er ook nog steeds .niet en daarom had men bij de informele vergadering ook besloten deze com missie maar eens aan de orde te stellen. Daar begon men dan de laatste vergadering maar mee. Als vertegenwoordiger van de raad werd Drs. den Brok in het da gelijks bestuur gekozen, terwijl bij de niet-raadsleden Mevr. van Bavel en de heren Willems en Van Kuyck nu de dagelijkse bestuurszetels gaan bezetten. PRIORITEITEN En dan wilde men met frisse moed prioriteiten gaan stellen. Als een der eerste kwam in feite uit de bus, dat de bestuurskommissie maar eens wat beter bekend moest worden bij het publiek. Over het „hoe" heeft men lang zitten praten, waarbij de een vol vertrouwen de rol van de pers in deze naar voren haalde, de ander wou dat men als kommissie naar sportvenementen zou trekken, nummer drie hearings wou gaan houden, nummer vier de rayonkom missie en de dorps- en wijkraden wou inschakelen en tenslotte num mer vijf zei, dat het publiek van zelf wat beter op de hoogte zou ko men met het bestaan van deze kom missie als die kommissie haar be staansrechten eerst zou gaan bewij zen. En toen waren we weer op het uit gangspunt terug. Nu kwam de vraag naar voren of het zin heeft priori teiten te gaan stellen als op de be trokken afdelingen misschien al handenvol werk klaar ligt of is voor bereid. Er moet dus eerst onder zocht worden wat men daar al op het vuur heeft staan of waar men mee bezig is. Verder zal men een soort inven tarisatie moeten hebben wat bestaat aa nverordeningen, ook t.a.v. subsi dies en wat de mogelijkheden zijn van dit moment. Als men dat weet, heef tmen tenminste een soort in ventarisatie en zelfs wellicht een basis om op verder te werken. De opdracht aan het nieuwe dagelijkse bestuur was om te zorgen dat die voorlichting snel bij de leden komt en dat zij wellicht in een komende vergadering zelf met voorstellen komt voor prioriteiten. Dan kan men die tenminste bediscussiëren. RONDVRAAG Dat alles heeft dan de nodige praattijd gekost, maar men hoopt nu de wagen aan het rollen te krijgen. Bij de rondvraag wilde MULDERS een duidelijke publikatie zien, wan neer de kantine van de sporthal be schikbaar is voor het publiek. Nu moet men via een toevallige publi katie over een muziekweek in het Boschveldcollege lezen dat deze kan tine op bepaalde tijden voor dit col lege is bestemd. Die publikatie werd toegezegd. WILLEMS vond het vreemd dat men de commissie een subsidiever ordening op laat zetten en dat B. en W. die dan gaat veranderen, zonder de commissie daarvan ook maar iets te zeggen, laat staan die verandering te motiveren. Hij noemde zulks niet beleefd noch aanbevelenswaardig. Een vreemde geschiedenis vond hij ook de gang van zaken bij de oude school in Leunen. Terwijl men al ge ruime ijd weet dat die school ter beschikking komt van de Leunse jeugd, hoort en ziet de commissie nergens van, tot men vandaag of morgen met de rug tegen de mum- staat. Ook dat noemde hij noch be leefd, noch aanbevelenswaardig. De wethouder zegde toe pogingen te gaan deen deze mentaliteit ver anderd te krijgen. Een dezer dagen kwam het over zicht uit van de wekelijkse boter- keuringen van de Zuid-Nederlandse Melkindustrie D.M.V. over het jaar 1974. Bij (Jeze boterkeuringen be haalde Zuivelvereniging Maasvallei - Venray een uitzonderlijk goed re sultaat door te eindigen op de eer ste plaats van de Kwaliteits Rang- ordelijst Boterkeuringen 1974. In totaliteit staan 25 bedrijven in Zuid-Nederland op deze rangorde- lijst vermeld. Daarvan staat de Ven- rayse fabriek dus aan de top. Aan de Leergangen te Tilburg slaagde voor de Akte Aardrijkskun de M.O. A de Heer Wilbert Janssen onderwijzer aan de Basissschool Co- ninxhof te Venray. Woensdag 19 maart behaalden te Sittard de dames Kortekaas-Du- pont v. d. Munckhof-Strijbos en de heren Bertrands en Ebberink hun bevoegdheid K. In het official-korps van de K.N.Z.B. wordt deze taak omschreven als „kamprechter". Maandag a.s., 2e paasdag zal het ontmoetingscentrum „De Wiekslag", Mozartstraat 20a te Venray van half drie tot zes uur geopend zijn voor de bejaarden. Alle 65-plussers die misschien wat verlegen zitten om een praatje en vrije tijd zijn hier van harte welkom. Enige muzikanten en leerlingen van de huishoudschool zullen U graag ontvangen. Een expositie van textiele vorm geving, wandkleden en vrije weef sels, welke vervaardigd zijn door Yolanda Peerdeman, Hannie Cobben en hun kursisten, wordt gehouden van 4 t.m. 18 april a.s. in de foyer van de schouwburg in Venray. Op deze tentoonstelling zullen te vens Venrayse beeldhouwster Emily Gossens en de glazenier Jef Coppus uit Horst hun werk tonen. Verder wordt nog meegewerkt door Mieke van Rijn met haar pop pen en door Marij Arts met haar pentekeningen. De tentoonstelling zal worden ge opend door burgemeester drs. F. G. L. L. Schols, burgemeester van Ven ray, op vrijdag 4 april om 16.00 uur. Openingstijden: dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur. Een bezoek van U zal zeer op prijs worden gesteld. s (vragen waarop wij u een persoonlijk gericht antwoord kunnen geven. Verantwoorde adviezen die passend zijn voor u en voor onze reputatie). de bank voor iedereen „De bouw van bejaardenwoningen ook op de kleinere kerkdorpen schijnt mogelijk te worden. Plannen voor dergelijke bouw in Hei de, Veulen, Vredepeel en Castenray worden thans opgezet". Dat wist de heer Ruland van het Open Bejaardenwerk op de jongste rayoncommissie-vergadering te vertellen, waarin de leden wat meer informatie kregen over het bejaardenwerk in deze gemeen- te. fe Uit zijn verslag en dat van dhr. v .d. Pasch (die in de rayoncommis sie de bejaarden vertegenwoordigt) bleek dat in alle kerkdorpen en in de kom bejaarden verenigingen zijn, die op hun beurt weer samenwer ken in een Venrayse centrale, wel ke o.m. de subsidie-verdeling op zich neemt. Alle bejaardenvereni gingen zijn weer aangesloten bij de Limburgse bond en die is op zijn beurt weer lid van de Nederlandse bond welke 1,3 miljoen bejaarde leden telt, ofwel 10% van de bevol king. VENRAYSE TOESTAND Het mag gezegd worden dat de Venrayse bejaarden steeds die aan dacht hebben gekregen, welke ze ook verdienen. Reeds het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum heeft indertijd daarvoor alle zorg gegeven en ook thans poogt het diensten centrum in de Clockert de bejaar de mens zoveel mogelijk te helpen, waar zulks nodig is. Niet alleen door een dagelijks spreekuur en door maaltijdverstrekking, doch ook door een home-team, waarin alle diensten alsmede de huisartsen samenwerken. Er is een apart huisvestingscomité en een werkgroep huisvesting ouder wordende mens, die zich bezig hou den met inrichting en urgentiewaar dering. Er is gezorgd voor ontspan ning o.m. door het biljart onder de Clockert, er zijn danscursussen, gymnastiekclubs, gelegenheid voor minigolf, kegelen, zwemmen, hand- boogschieten, handenarbeid en wan delen. Er zijn onderlinge uitwisse lingen met andere plaatsen, maar er is ook hulp voor het invullen van belastingformulieren. ZORGEN Dat betekent niet dat alles boter tje bij de boom is. Er is veel ver eenzaming, ondanks dat vrijwiligers geregeld bezoeken afleggen. Er zijn huisvestingsproblemen, al is men gelukkig dat nu praktisch op alle kerkdorpen bejaarden woningen ko men en dat ook de Hoge Beek een rol gaat vervullen als huisvestings- mogeij Ikheid voor de ouder worden de mens. Er is verder nog te veel onkunde, wat allemaal mogelijk is, al doen de bejaardenverenigingen, de kruisverenigingen en de huis artsen in deze goed werk. Maar van de andere kant wordt hard gewerkt om die problemen op te lossen. En nogmaals, het diensten centrum in de Clockert is dagelijks geopend om hulp te geven, waar nodig is. SCHOLENKONTAKTRAAD In deze vergadering van de rayon kommissie kwam ook weer het kon- takt met de scholenkontaktraad ter sprake, dat nog steeds niet zo is, als de rayenkommissie het graag zou hebben. Men gaat nu na hoeveel onderwijskrachten in de verschillen de dorps- en wijkraden zitting heb ben, waar reeds oudercomité's aan het werk zijn en wat de gehouden enquête over de leefbaarheid wel zeggen zal t.a.v. het onderwijs in de verschillende plaatsen. Met die ge gevens achter de hand hoopt men t.z.t. opnieuw een gesprek te heb ben met deze raad. Een nieuwe cursus: vrijwilliger in het opbouwwerk gaat dit najaar van start. Wie nog mee wil doen, kan zich voor 22 april melden. De toekomstvisie over dorps- en wijkraden, zoals die opgesteld is bij gelegenheid van het bezoek van Mi nister van Doom zal in de dorps- en wijkraden in de komende tijd op de agenda komen ter aanvulling en voor op- en aanmerkingen. Een gesprek met de burgemeester en de rayoncommissie zal eerst plaats hebben nadat de enquêtè ge heel is uitgewerkt. Mocht er vroe ger behoefte zijn aan een gesprek, dan kan dat alsnog worden georga niseerd. De aan te stellen jeugdwerkers komen ook ten dienste van de be treffende verenigingen op de kerk dorpen, mits die daar behoefte aan hebben. Ten behoeve van plan Landweert zal er een soort inventarisatie ge maakt worden van wat niet juist of wel juist is in de plannen Vel turn en Brukske. Of men achter nieuwe voorstellen gaat staan van de rayoncommissie Maasdorpen inzake het openbaar vervoer aan de Zuid Ooster zal na der bekeken worden. Wel zal men de komende vergadering aandacht besteden aan het streekplan, waarin volgens het dagelijks bestuur ook de dorps- en wijkraden inspraak dienen te hebben. H. GERRATS „Beton is je ware Een oproep van de heer H. Gerrats voor een praat-avond op dinsdag a.s. in café Veerhuis aanvang 8 uur, over de scheve toren van Pisa, trok, be grijpelijkerwijs onze aandacht. In een gesprek met dhr. Gerrats ver telde deze al jarenlang met die scheve toren van Pisa in zijn maag te hebben gezeten. En daaruit wil hij dat overigens fraaie, maar scheve ding wel kwijt. Hoewel geen bouwkundige of ar- chitekt is zijn belangstelling wel al tijd uitgegaan naar kunst in alle vormen, daartoe ook aangespoord door zijn leesmeester Mathies Cus- ters, in wiens kunstsmederij hij in de dertiger jaren met verschillende kunstvormen in aanraking kwam. Hij meent nu een oplossing gevon den te hebben om die scheve toren te behouden en misschien zelfs recht te krijgen. Zijn methode bestaat uit het volstorten van de kelder en de eerste verdieping met beton, waar door als het ware de toren een nieu we fundering krijgt. Als deze beton versteend is, moet het z.i. mogelijk zijn de oude fundering o.m. met zandzuigers zodanig op te ruimen, dat de 60 meter hoge kolos als het ware gedwongen wordt minstens in deze positie te blijven of langzaam maar zeker terug te komen van de dwalingen zijns weegs. „Nogmaals", aldus dhr. Gerrats, „hoewel ik verschillende musea be zocht heb ,ben ik geen bouwmeester. Daarom zou ik graag al diegenen in Venray, die de scheve toren ter har te gaan en dat schijnen er nog al wat te zijn willen oproepen om dinsdagavond eens samen te komen overleggen in café Veerhuis hoe dat karwei geklaard moet worden. Het zou toch een aardig stukje Venray promotion zijn, als we met zijn al len die scheve knaap weer recht op zijn benen konden zetten. Want la ten we eerlijk zijn, in Venray is niets onmogelijk en dan moet het in Pisa ook kunnen. En mij lijkt dat er van de 10 miljoen, welke daarvoor be schikbaar zijn, best nog wat over kan blijven. Daar kunnen we dan Venrays Harmonie een nieuw uni form van geven.... Zijn alle par tijen gebaat. Totdinsdagavond dan. Arrivideci Pisa.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 21