,Het Schaap' in aktie Schouwburg Voor de nieuwste voorjaarsschoenen natuurlijk naar... JOOP ARIAENScr,,, VASTENAKTIE 1975: SAMEN BOUWEN Leenenl E a gemeentelijke notities en mededelingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN en samen geven aan Indonesië en Papua New Guinea Vastenaktie 1975: SAMEN BOUWEN Een hete dag werken voor 100 rupiah INLICHTINGEN OVER SCHILDERIJ GEVRAAGD Wat te doen met dode honden, katten en dergelijke Bekendmaking Bekendmaking Hinderwet Van 7 t.m. 24 maart in Venray Expositie veiligheid en garanties in de natuur Ouderwetse fancy- fair met loterij te Wanssum VRIJDAG 7 MAART 1975 Nr. 10 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) 30.000,— 10.000,- 8.000,— 25.000,— 15.000,— 10.000,— 3.000,— 15.000,— 7.000,— 18.000,— 7.000,— U heeft al enkele weken in dit blad een artikel over het leven van alle dag van mensen in Indonesië kunnen lezen. Mensen die het moeilijk heb ben en vaak onder schrijnende omstandigheden moeten leven en werken. Onvergelijkbaar met en schril afstekend tegen de levens- werkomstan digheden in ons eigen land. De Vastenaktie 1975 van de zes noordlimburgse dekenaten is een gerichte inzet voor ontwikkelingslanden een omlijnd programma, dit jaar voor het realiseren van een aantal urgente projekten in Indonesië en Papua New Guinea. Men kan deze als volgt rebriceren: 1. Projekten gericht op noodsituaties 40.000, 2. projekten gericht op gemeenschapsopbouw 48.000, 3. projekten gericht op vorming en (vak)opleiding 42.000, 4. projekten gericht op verbetering van de landbouw 70.000, Hieronder een lijstje van de konkrete projekten die wij samen in Noord- Limburg financieel mogelijk zouden moeten maken: hulpverlening aan (ex-) politieke gevangenen (Java) lepra-controle (Celebes) bijdrage voor een gemeenschapshuis (Java) bouw van een meisjesinternaat (Borneo) watervoorziening in vijf dorpen (Flores) voor opleiding dorps ontwikkeling van vijf dorpen (Flores) voor studiedoeleinden in vijf dorpen (Flores) bouw en inrichting radiostation (Java) salaris v. drie in opleiding zijnde leiders (Papua New Guinea) 25.000, aanschaf van schaafbank en cirkelzaag (Papua New Guinea) 10.000, aanschaf van gereedschappen voor handarbeiders (Flores) bevordering van de rijstbouw (Borneo) bevloeiïng van 10 ha. tuinbouwgrond (Flores) landwinning (Timor) 17.000, ƒ200.000,— Uw bydrage op de rekening „VASTENAKTIE 1975" by alle Venrayse banken of via het vastenzakje zien wij graag tegemoet. Bij voorbaat vriendelijk dank. Interparochiële Werkgroep Vastenaktie 1975 (Petrus Bandenkerk - Paterskerk - Vredeskerk) Kijk, je kapt eerst een mooie bamboestengel af. Die moet je dan wel de zelfde dag nog verwerken, anders wordt ie te taai. Je moet er een sten gel voor uitzoeken die precies honderd dagen oud is. Niet meer en niet minder. Dan is ie precies goed. Dan haal je de bladeren er af, maak je hem verder schoon en zaag je h em telkens bij de knopen in stukken. Zo'n stuk begin je dan te splijten. Eerst in dikke delen. Die weer in dunnere en daarna in nog dunnere delen. Op het laatst hou je dan bamboespriet jes over die niet breder zijn dan een milimeter of twee en niet dikker dan doorslagpapier. Als je dan alles opgespleten hebt en je hebt genoeg, dan ga je van al dat materiaal eerst de helft zwart kleuren. Dat doe je met een mengsel vna petroleumroet en het sap van verse laurierbladeren. Dat geeft dan een prachtige glanzenden bruinzwarte kleur. Dit kappen, splijten en kleuren is allemaal nog het werk van de mannen. Nu komen de vrouwen aan de beurt. Zij gaan van dit ragfijne materiaal allerlei mooie gebruiksvoorwerpen vlechten. Ze zijn daar bijzonder be dreven in. Al die dunne witte en zware bamboesprietjes weten ze zo te rangschikken en te vlechten, dat er de prachtigste motieven ontstaan. Ze kunnen er zelfs spreuken in vervlechten of je naam als je dat vraagt. Ze maken alle mogelijke tasjes, boekomslagen, sigarettenkokers, enz. Het is een erg pietepeuterig werk en het vraagt veel vaardigheid. De kinde ren beginnen het al jong te leren en zodra ze het onder de knie hebben moeten ze meehelpen om de kost te verdienen. Zo is een hele kampong er mee bezig, mannen, vrouwen en kinderen, elk zijn eigen taak. Op een van de foto's zien we een vrouw een tasje vlechten. Het is bijna klaar, alleen de rand moet nog afgewerkt worden. Het is bijna klaar, alleen de rand moet nog afgewerkt worden. Het is het werk van een hele dag. De verkoop van al die spullen gaat meestal via een handelaar in de kam pong, die daar zijn geld in gestoken heeft en alles exploiteert. Aan hem moet alles geleverd worden, hij heeft het alleenrecht. Vaak is hij tege lijkertijd geldschieter en heeft via zijn woekerrente zo iedereen in zijn macht. Voor een klein tasje betaalt hij niet meer dan ongeveer honderd rupiah *75 cent). Daar kun je niet meer dan een kilo rijst voor kopen en daar eet je met een gezin niet lang van. Deze handelaar koopt dus de hele produktie op en verkoopt die weer door aan groothandelaren. Vandaar gaan de artikelen naar souvenier- winkels of naar elders. Inmiddels is de prijs al wel vervijfvoudigd. Maar de eigenlijke maker ziet daar niets van terug. Langzaam begint daarom het bewustzijn te groeien dat dit een onrecht vaardige situatie is. Deze mensen moeten onder de druk en de dwang van die woekeraars uitkomen. Ze zouden hun spullen rechtstreeks moe ten kunnen leveren, zodat ze zelf meer van de winst in eigen handen zouden krijgen. Maar daarvoor moeten ze eerst ekonomisch zelfstandig worden en niet meer afhankelijk van geldschieters en uitbuiters zijn. Hier en daar beginnen er organisaties te ontstaan die hierin verbetering willen brengen. Een daarvan is onder andere de derde-wereld-winkel. Deze derde-wereld-winkels kopen centraal rechtsteeks bij de makers in en verkopen de prcdukten voor verantwoorde prijzen. Alleen de onkosten worden afgetrokken. De rest van de winst komt rechtstreeks ten goede aan hen die de produkten maakten. En daar zijn dan heel wat beter mee af dan voorheen Interparochiële Werkgroep Vastenaktie 1975 (Petrus Bandenkerk - Paterskerk - Vredeskerk) J rfrl OOI In 1945 werd in Haarlem in het kader van de aktie „Haarlem helpt Venray" een inzameling gehouden van huisraad ten behoeve van het zwaar getroffen Venray. Bij de goederen, welke naar Ven ray werden gebracht, bevond zich een schilderij van de Haarlemse kunstenaar v. d. Colk. Het gemeentebestuur van Venray heeft dertig jaar na de aktie een brief gekregen van de zoon van de Haarlemse kunstenaar, waarin hij stelt graag in kontakt te willen' ko men met de huidige eigenaar van het schilderij. Het kunstwerk heeft een afmeting van 1.25 bij 0.80 meter en beeldt een Mede naar aanleiding van een ge val, waarbij een dode hond in een doos aan de kant van de straat werd gelegd voor de vuilnisophaaldienst, wordt hierbij de aandacht gevestigd op het volgende. Dode dieren mogen in géén geval de vuilnisophaaldienst worden aan geboden. Indien het een dode hond of kat betreft bestaan er twee mogelijkhe den om zich vna het dode dier te ontdoen: a. melding aan de gemeentesecreta rie, afd. Bevolking c.a. (tel. 3838) op werkdagen tussen 8.30 en 12.30 uur en tussen 14.00 en 16.30 uur en op dagen dat de gemeente secretarie gesloten is, op de daar aan volgende werkdag vóór 10.00 uur. Het kadaver wordt dan met een daarvoor bestemde wagen op gehaald en afgevoerd naar de destructiebedrijven te Son, óf b. begraving op eigen terrein, doch dient dat te gebeuren op minstens 50 m afstand van een woning of waterput en dient het kadaver met ten minste 80 cm aarde te worden bedekt. Andere dode dieren, zoals konij nen ratten en enkele stuks pluim vee dienen te worden begraven als onder b vermeld. PARKEERVERBOD IN DE EINDSTRAAT Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare kennis hoek van een kwekerij uit. Links een waterput met daar voor een mand met bloemen en verder een schop en een gieter. Omdat het gemeentebestuur dege ne, die dertig jaar geleden Venray heeft geholpen, graag een weder dienst wil bewijzen, vraagt het de medewerking van de bevolking om de tegenwoordige bezitter van het schilderij op te sporen opdat beiden met elkaar in kontakt kunnen wor den gebracht. De gemeentelijke voorlichtings ambtenaar (informatiecentrum aan de Julianasingel) verwacht graag nadere inlichtingen over het schilde rij en zijn huidige eigenaar. (Tel. 3838 toestel 125). dat bij hun besluit van 26 februari 1975, no. 386, de navolgende ver keersmaatregelen zijn genomen: 1. in te trekken het bepaalde onder b. van hun besluit van 24 juli 1974, no. 1282, waarbij het parke ren op de oostzijde van de oos telijke tak van de Eindstraat - tussen de inrijpoort van kloos ter Jerusalem en de Heuvelstr. - werd verboden; 2. door plaatsing van borden 49 van bijlage II v anhet Reglement ver- keersrgels en verkeerstekens: a. het parkeren te verbieden aan beide zijden van de oostelijke tak van de Eindstraat tussen het Kerkpad en de Heuvelstr.; b. te bepalen dat 't parkeerver bod voor de oostzijde van ge noemd weggedeelte slechts zal gelden van maandag t. en m. vrijdag van 8.00 tot 18.00 uur - kenbaar te maken door het aanbrengen van onderborden. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat tegen dit besluit beroep kan worden ingesteld binnen 30 dagen na de dag waarop het besluit ter openbare kennis is gebracht en dat het beroep aan H. M. de Koningin gericht doch bij de commissaris der Koningin ingediend moet worden. Venray, 7 maart 1975. TEELT VAN AARDAPPELEN EN TOMATEN De burgemeester van de gemeente Venray maakt bekend dat op het gemeentehuis Grotestraat 1, afdeling Openbare orde en veiligheid, voor eenieder ter inzage ligt de „beschik king ontheffing teeltverbod aardap pelen op besmette grond 1971" van de Minister van landbouw en visse rij, zoals deze beschikking ingevolge De Aktiegroep „Het Schaap" van het Boschveldcollege heeft zich de laat ste jaren bijzonder verdienstelijk gemaakt bij het totstand brengen van een schapenfokkerij o.l.v. de Venrayer Jules Camps o.f.m. op Irian Jaya (het vroegere Nieuw Guinea). De kudde telt nu al meer dan twintig schapen. Dit werd mogelijk door de enthousiaste inzet van deze groep voor een konkreet ontwikkelingsprojekt en de financieel geslaagde akties die men daarvoor heeft gevoerd. Opnieuw komt de groep in aktie. Nu verkopen de leden genummerde aan- deelbewijzen in het kader van de Vastenaktie 1975. Onder garantie van de nederlandse bisschoppen wordt de waarde van het gekochte aandeel gebruikt tot leniging van de noden in de derde wereld. U behoeft voor aankoop van dit waardepapier niet naar het Damrak te reizen. Het Effektenkantoor ,Het Schaap" maakt u het heel gemakkelijk. Aandelen ter waarde van 1,—, 2,50 of 10,— kunt u in de komende weken voor Pasen kopen in de Derde Wereldwinkel (Julianasingel 7 voor heen bloemenzaak van Ham) of strakjes in een stand op de Pasar Malam in de foyer van de schouwburg. Over deze Pasar Malem ook weer te organiseren in het kader van de Vastenaktie 1975 kunt u elders in dit blad al een kleinigheidje lezen. Interparochiële Werkgroep Vastenaktie 1975 (Petrus Bandenkerk - Paterskerk - Vredeskerk) de eveneens ter inzage gelegde be schikking J 2595 van 31 januari '75 thans luidt. In de aanwijzing van terreinen en gebieden waar de teelt van aardap pelen, tomaten en nog enige andere gewassen op basis van het Besluit bestrijding aardappelmoeheid is ver boden, is voor deze gemeente geen wijziging gebracht. De kaarten en lijsten waarop deze terreinen en gebieden staan aange geven liggen nog steeds op het ge meentehuis voor een ieder ter inza ge. Venray, 7 maart 1975. OPENBARE KENNISGEVING VERZOEK OM VERGUNNING Op de secretarie van de gemeente Venray liggen ter inzage de navol gende verzoeken met bijlagen, t.w. van: M.H. Timmermans, Veulense- weg 62 te Veulen-Venray, om ver gunning tot het oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een varkensfokkerij waar mest en meststoffen worden bewaard, in het perceel Veulenseweg 62, Veulen- Venray, kadastraat gemeente Ven ray sectie O nu. 246; IJ.J. de Gooijer, Deumeseweg 13c te Ysselsteyn-Venray, om ver gunning tot het wijzigen van een varkensmesterïj waar mest en mest stoffen worden bewaard, door ver vanging van de oliestookverwarming door een propaangasverwarming, in het perceel Deunmeseweg 13c, Ys selsteyn, kadastraal gemeente Ven ray, sectie N nos. 23, 24; H. Mulders, Eijkenhofweg 16, Veulen-Venray, om vergunning tot het uitbreiden van een varkensfok kerij en -mesterij waar meststoffen en mest worden bewaard, en waar propaan wordt gebruikt, met een zeugenstal, in het perceel Eijkenhof weg 16 te Veulen, kadastraal ge meente Venray sectie O nr. 220; Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van een vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschrfiten worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ie der persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting, te houden op woensdag 26 maart '75 om 15 uur in het gemeentehuis te Venray, Grotestraat 1 Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijke bezwaren heeft inge bracht Venray, 7 maart 1975. De reizende tentoonstelling van 't Natuurhistorisch Museum te Maas tricht komt van 7 t.m. 24 maart in Venray. Zij zal te bezichtigen zijn in de Basisschool Coninxhof in Vel- tum. Getracht is deze tentoonstelling af te stemmen op kinderen van de eer ste klassen van het voortgezet on derwijs. Ook kinderen van de 5e en 6e klassen van de basisscholen kun nen er echter, met behulp van hun leerkrachten, voldoende van begrij pen. Direct na de inrichting van de zeer interessante expositie wordt 'n instructie-rondleiding gegeven voor de leerkrachten, opdat de docenten, mede aan de hand van een speciale gids, zelf de feitelijke informatie kunnen verstrekken aan de school jeugd. Het onderwerp van de tentoonstel ling is „veiligheid en garanties in de natuur". Beide factoren zijn voor het voortbestaan van het leven op aarde onontbeerlijk. Zij houden het natuurlijk evenwicht da,t door de zg milieu verontreiniging verstoord dreigt te worden, mede in stand. Bij de samenstelling van de ex positie is zoveel mogelijk uitgegaan van voorbeelden uit de eigen streek. Omdat dikwijls in zoveel rijkere na tuurgebieden mooier en duidelijker voorbeelden zijn te vinden, heeft men bij de opzet van de tentoonstel ling hiervan ook gebruik gemaakt. De kosten van deze tentoonstelling worden voor rekening van de ge meente Venray genomen. GEEN ENGELEN IN YSSELSTEYN Volgens een verslag van de dorpsraad schijnt Ysselsteyn een soort aardsparadijs te zijn. Maar er wonen niet allemaal engelen. Want degene, die zo vriendelijk was om dusdanig veel gier in de waterlossing te lozen heeft dan op een minder fraaie, ja zeg maar a-sociale wijze, gezorgd dat de hele wa terzuiveringsinstallatie aldaar voor minstens vijf tot zes we ken ontregeld is en dat het hele milieu dusdanig veront reinigd is, dat men weken no dig heeft voordat men de zaak weer enigermate in orde heeft. Dat men naar deze aardse lozer natuurlijk nijverig speurt om hem de rekening voor zijn a-sociaal gedrag on der zijn neus te kunnen du wen, zou in dit paradijs feite lijk niet nodig moeten zijn, maar nogmaals alle Ysselstey- ners blijken jammer genoeg geen engelen. De Wanssumse Gemengde Koren en de Jongerenbeweging organise ren samen op zaterdag 8 maart en zondag 9 maart a.s. een grote fan cy-fair met daarnaast een fantasti sche loterij met als hoofdprijs een varken. In de grote zaal van het gemeen schapshuis worden diverse kramen en tenten opgebouwd waar men zijn geluk kan beproeven, o.a. met de lotto, de rotamint, schieten, hengelen rad va navontuur enz. Aanvang op zaterdag en zondag 19.30 uur. De winnaar van de lotto mag een minuut lang winkelen in een kruide nierszaak. Met de rotamint is als hoofdprijs een grill te winnen. Voor de beste schutters zijn kalkoenen en ganzen en konijnen als prijzen be schikbaar. Maar ook met het rad van avontuur en met hengelen zijn kostbare prijzen te winnen. Drie armbandhorloges, een bar-set, 50 flessen wijn, 10 fruitschalen, 12 vla's etc. wachten op de winnaars. Zondag om 23.30 uur heeft de trekking van de loterij plaats en zondag om 15.00 uur wordt de schooljeugd verwacht aan de grab belton en aan de hengeltent. PROGRAMMA VOOR HET ZONDAGOCHTENDCONCERT A.s. zondag 9 maart verzorgt het kinderkoor De Vlasrakkers en har monie Sub Matris Tutela, beiden uit Oostrum, het zondagochtend-concert in de foyer van de schouwburg. Het kinderkoor staat onder lei ding van dhr. G. Beerkens en brengt Ein Mann der Sich Columbus nannt uit Duitse zangbundel; Dona Nobis Pacem; Glory Halleluja; arr. P. Poels; ge zamenlijk met 'n blazersgroep uit de harmonie. Harmonie Sub Matris Tutela onder leiding van dhr. P. Poels brengt: Holiday in Rhodos van Oscar Tschuor; Kleine Speelmuziek van Henk van Lijnschooten; Ensenada van J. Olivadotti; Jubelklange van Ernst Uebel Moonlight Serenade v. Glenn Miller; arr. W. Hautvast; Jesus Christ Superstar van Lloyd Webber, arr. W. Hautv.; Instant Concert van Harold L. Walters; Arnhem van A. Kelly.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 13