Tweede Openbare School in discussie Onderwijsbegeleidings dienst kost f 68.820,- Missie-Tentoonstelling Exotische Kunst svYsselsteyn S. V. LEUNEN ut \yeniay BEKENDMAKING Openbare raadsvergadering INGEZONDEN S.V.V. JEUGD Gemeentelijke plannenmakers hebben berekend dat in het komen de schooljaar in Brukske 18 schoollokalen nodig zyn voor het ba sis-onderwijs. In de Foekepot zyn er 12, zodat er 6 dienen te wor den bijgebouwd. Verder zullen er dan 3 kleuterscholen moeten zijn. Er zyn er nu 2, zodat er één moet worden by gebouwd. Dat wil men dan doen in Brukske-zuid, zodat het komend winkelcentrum als het ware door twee „Foekepottcn" wordt omsloten. Want ook het nieuwe schoolcomplex wil men bouwen in dezelfde vorm als de thans al bestaande en bekende Foekepot. Tot zover was er in de onderwijs commissie niets aan de hand. En ook de commissie van openbare werken had geen bezwaar dat er voor de nieuwe basisschool 977.817,op tafel moet komen en voor de kleu terschool 436.483,Ook niet dat voor de basisschool 4.500,per klas niet gedekt is door de zgn. norm-uitkering, want die norm-uit kering wordt toch veranderd en dan hoopt men binnen de perken te zit ten. Het enige wat deze commissie op te merken had, was dat men zo spoedig mogelijk met de bouw moet beginnen, want in september moet de jeugd er in. OPENBAAR Maar toen bleek dat deze nieuwe school bestemd zou moeten worden voor openbaar onderwijs, toen zag men de vraagtekens op tafel komen. Het bleek dat die vraagtekens het grootst waren bij de leden van Sa menwerking. Zo vroeg MEVR. POELS-PETERS zich af, hoe men toch aan die gegevens komt dat deze school openbaar moet worden. Er schijnt einde 1973 een enquête ge weest te zijn, maar haar was niet duidelijk hoe die, 2 jaren na datum, en terwijl er nu in die wijk de Foe kepot ligt en de protestants christe lijke school, thans nog geldings kracht hebben. Bovendien zou zij dan graag eens de mening horen over de uitbreidingsplannen, welke de Foekepot heeft. Gaan die nu de mist in? Ook BROEKSTEEG zette vraag tekens en begreep van de hele on derwijspolitiek niets meer. In Vel- tum heeft men indertijd een open bare school neergezet, wat DE open bare school voor Venray zou wor den. Later was dat weer niet zo, want toen was de school plotseling wijkgebonden. Het waarom was en is hem niet duidelijk, want van de 57 leerlingen, die thans op die school zitten, komen er 19 uit de wijk, 23 buiten de wijk uit Venray en 15 zelfs helemaal buiten Venray. Hoe men met dergelijke cijfers van een wijk gebonden school kan spreken is hem niet duidelijk. Wel is hem duidelijk, dat deze Vel- tumse openbare school nog altijd een onvolwaardige school is, waar tel kens de minister bij te pas moet ko men om de eindjes aan elkaar te knopen. In plaats van deze school nu in derdaad uit te bouwen tot een vol waardige school, gaat men in Bruks ke wederom een openbare school stichten, zonder enige zekerheid dat die volwaardig wordt. Want men zit cijfers te hanteren, die verkregen zijn toen in de wijk geen scholen waren. Nu ligt de situatie er heel anders. Ook VAN VALKENGOED zette vraagtekens bij de becijfering, wel ke leidde tot het plan om deze nieu we school in Brukske openbaar te maken. Uitdrukkelijk stelden alle sprekers geen tegenstander te zijn van openbaar onderwijs, maar wel tegenstander tegen de h.i. natte- vinger-prognoses, welke hier ge bruikt werden. MEVR. RUTTEN-TIELEN had ken nelijk niet op dergelijk grof geschut gerekend en haalde een ambtenaar er bij van de afdeling planning, die mede verantwoordelijk is voor deze prognose. Hij kon weinig meer dan bevestigen wat zijn afdeling bij B. en W. op tafel halden gelegd. Bij een gehouden steekproef bleek 1/3 van-" de gezinnen op Brukske openbaar onderwijs te wensen. Het aantal kinderen voor de basisschool is komend schooljaar meer dan 18 lokalen, zodat 6 lokalen minimaal voor dat openbaar onderwijs klaar moeten zijn. Datzelfde geldt voor het kleuteronderwijs, waarvoor men dan drie kleuterscholen nodig heeft. Dat houdt in dat de 3e openbaar dient te zijn. Op de vraag of bij die steekproef rekening was gehouden met de in tussen al gerealiseerde Foekepot en protestants-christelijke school kon hij geen antwoord geven, noch op de vraag of de invloed van die scholen niet dusdanig is, dat minstens een deel der ouders, die bij het onder zoek indertijd voor openbaar stem den, thans vrede heeft met de geves tigde scholen. In dit verband werd hem gewe zen op de christelijke school, die volgens de prognoses ook geen toe komst had, doch groeit en bloeit. Op de vraag wat hij dan dacht van de toekomst van de openbare school in Veltum ,die volgens de prognoses van zijn afdeling, al lang had uit gegroeid moeten zijn tot een vol waardige school, gaf hij ten ant woord dat zulks ook het geval zou zijn geweest, als de verwezenlijking van Veltum 2 niet zo lang op zich had laten wachten. U ziet het zelf, zo schoot men ook niet veel op en de ambtenaar ver dween zonder Samenwerking over tuigd te hebben van zijn recht. Er is nog over en weer het nodige gezegd maar ook dat zette geen zoden aan de dijk. Drs. DEN BROK vond het b.v. niet juist dat men voor de jongelui, die openbaar onderwijs willen volgen, slechts een centrale school beschik baar wil stellen, doch dat zij die bij zonder onderwijs wensen, die school binnen loop- afstand hebben of krij gen. Hij kreeg ten antwoord dat het openbaar onderwijs zeker niet ge baat is met enkele onvolwaardige schooltjes links en rechts in de ge meente. Als het aantal liefhebbers voor openbaar onderwijs zo groot is dat er zelfs twee volwaardige scholen voor moeten komen, dan is daar nie mand op tegen. Men is er wel op te gen op goed geluk maar wat open bare scholen te gaan bouwen. WETHOUDER MEVR. RUTTEN- TIELEN mocht er dan op wijzen dat de raad met dezelfde cijfers en prog- nosse wel begint aan Landweert en Brukske heeft volgebouwd, doch nu er scholen moeten komen, vertrouwt men ze plotseling niet meer. Maar cf het van vertrouwen ge tuigde dat ze deze zaak zo snel mo gelijk door de raad wil hebben, om dan de intekening te kunnen open stellen („die dan wel leren zal, wie er gelijk heeft"), is weer een andere vraag. In ieder geval zal de intekening aantonen of de behoefte naar open baar onderwijs inderdaad zo groot is als thans wel wordt gezegd. En daar zal dan ook meteen van afhan gen of de uitbreiding voor de Foeke pot, die men thans in het achter hoofd heeft, nog wel nodig en nuttig Van vertrouwen getuigde intussen wel dat men een oproep voor het hoofd van de openbare school intus sen al in de vakbladen heeft staan voordat commissie en raad ook maar van deze plannen wisten. De toekomst zal aantonen, wat wel of niet vermetel vertrouwen is. De raadscommissie ging, zonder Samen werking echter, wel achter dit plan staan, evenals de commissie van openbare werken. De onder wij scommssie van de raad kreeg het voorstel voorge legd de stichting Onderwijsbegeleidingsdienst Nrd Limburg voor dit jaar te gaan subsidiëren met 2,22 per inwoner ofwel met 68.820,—. Komende week moet Venrays raad zich hierover uitspreken. O.B.D. Toen na de tweede wereldoorlog de schoolpsychologen en school- maatschappelijk werkers hun intre de deden, stuitte men bij de hulp verlening ten behoeve van het z.g. probleemkind diikwijls op het feit dat het probleem niet bij het kind lag maar bij andere factoren zoals milieu en school. Aanpassing van 't onderwijs aan het kind werd nood zakelijk. Ook de veranderde maat schappelijke inzichten eisten ver nieuwing van het onderwijs. De on derwijzer kreeg er een nieuwe taak bij, namelijk het onderwijs ver nieuwen. De vakdeskundigheid voorzag echter niet in het vervullen van de ze nieuwe taak. Evenals voor de hulpverlening aan het individueel probleemkind was ook voor de on derwijsvernieuwing deskundige hulp van buiten het onderwijs ge wenst. Deze deskundige hulp wordt ge boden door de in de jaren zeventig opkomende Onderwijsbegeleiidings- diensten (O.B.D.'s). In aansluiting aan de hierboven genoemde proble men is de taak van de O.B.D. twee ledig: namelijk het adviseren ten behoeve van de individuele leer lingen én de begeleiding van de school bij de onderwij svernieuw- iing. Ook de O.B.D. Noord-Limburg kent deze zogenoemde tweepoot. Voorlopig wordt de meeste aan dacht gericht op de begeleiding van de scholen, omdat op dat punt na melijk de nood het hoogst is. Deze begeleiding komt tot uitdruk king in het integratieprojekt, waar mee de dienst van start gaat. Daarnaast is de O.B.D. reeds in augustus 1974 van start gegaan met een projekt taalontwikkeling, dat gefinancierd wordt door Bernhard van Leer Foundation. Het nut van de O.B.D. heeft nim mer ter diskussie gestaat. Toch heeft de totstandkoming van de O.B.D. enige tijd op zich laten wachten. Een der oorzaken daarvan was de discussie over de opzet van de dienst. Daarbij was de gemeente Venray voorstander voor een gede centraliseerde opzet. De Venrayse onderwijswereld deelde die mening. Dit heeft tot resultaat gehad dat iedere regio een eigen onderwijskun dige (pedagoog-didaktikus) krijgt. Venray gaat samen met Horst en Sevenum een bureau voor deze on derwijskundige van deze regio zoe ken. De commissie had op een en an der weinig kommentaar. Men weet dat de bijdrage van 2.22 ook nog eens bij de financiële beleidscom missie onder het mes gelegen heeft en er is in het verleden al zoveel over deze zaak gezegd, dat men er nu feitelijk het zwijgen toe deed. Alleen MEVR. POELS-PETERS vroeg of men weer van plan is zo veel papier te verspreiden als men in het verleden heeft gedaan bij de O.B.D., maar zij kreeg ten antwoord dat op een andere manier het niet mogelijk is geweest voldoende voor lichting over deze dienst bij alle be trokkenen thuis te bezorgen. VAN VALKENGOED onderstreep te no geens duidelijk, dat deze dienst het niet zal moeten wagen de begro ting te overschrijden. Dat is een dui- Op dinsdag 25 februari wordt een openbare raadsvergadering gehou den. Deze begint om 6 uur. terwijl om 8 uur wordt gepauseerd cm dan door te gaan tot uiterlijk 11 uur. De volgende punten staan op de agenda: a. Keuze van niet-raadsleden in de commissie voor sociale zaken t.w. de heren W. Bloemen, M. Gouverne en L .Theunissen. b. Krediet van 6.846,voor 8 lichtmasten op nieuwe kabelverlich ting op Veulenseweg. c. Ruil van 0.24,3 ha in Vlakwater (voor aanleg van tennisvelden) van H. v. d. Munckhof, Laagheidseweg tegen 3 ha bos in de Endepoel. d. Grondruil met G. Jacobs, Wil- helminastraat 13 van 6 m2 tegen 15 m2. e. Opstalrecht a 1,per jaar voor de Hockeyclub voor clubhuis in de Wieën. f. 21.000,ter ontsluiting van bouwplan voor 6 woningen in Hei de. g. Subsidie aan de Onderwijs Be- geleidings Dienst van 68.820, h. Stichtingen Openbare Kleuter en Basisschool in Brukske zuid. De kleuterschool omvat 3 lokalen, de basisschool 6 klassen. Kosten 1.486.300,—. i. 320.600,voor uitbreiding van de Openbare Kleuterschool De Keg in Veltum en 3.483,voor uitbrei ding materiaal. j. Herinrichting kleuterschool Vre- depeel voor 17.500,- (hiervan komt 11.536,terug als brandschade). k. 707,voor Foekepot i.v.m. aanschaffing leermethode. 1. De openbare school De Keg blijkt niet uit te komen met het vast te stellen bedrag per leerling. De minister moet thans om aanvulling gevraagd worden. m. Vaststelling van het bedrag per leerling in 1975 voor: 1975 1974 a. basisonderwijs 267,204,50 b. b.o. De Essel 966,— 870,— c. L.O.M. school 766,— 676,— n. Huisvestingskosten Vrije Aka- demie in oud ziekenhuis a 32.457, aanschaf inventaris idem a 20.000,- en exploitatiesubsidie van 59.000,-. o. Subsidie van 31.500,in de kosten van verbetering van het uit gerookte gemeenschapshuis in Vre- depeel. p. Opknappen a 9.000,en nieuw meubilair van de muziek school Grotestraat llè/ 28.000,-. q. Instellen van een onderzoek door de V.N.G. naar de mogelijkhe den van binnengemeentelijke decen tralisatie ad 30.000, r. Begeleiding van dat onderzoek speciaal voor de gemeente Venray ad 68.850,—. delijke afspraak en hij wenst dat men daar de hand aan houdt. MEVR. RUTTEN-TIELEN had wel de indruk dat de mensen uit de dienst deze waarschuwing, ook van de kant der financiële beleidscom- misse duidelijk begrepen hebben. De commissie had verder geen moeilijkheden meer en Venrays raad zal waarschijnlijk komende week ook weinig moeilijkheden meer ma ken. Op zaterdag 22 en zondag 23 febr. wordt in het Psychiatrisch Zieken huis St. Anna te Venray een Mis sie-tentoonstelling gehouden van exotische kunst. Uit Afrikai: tafels met geknoopte poten, speren met antilopenhuid, ivo ren beelden, zeldzame beelden uit Tanzania. Oude en nieuwe maskers, grote en kleine ebben houten beel den, verschillende tam-tams, deken kisten uit Thailand, grote en kleine tafels, fruitschalen, grote en kleine olifanten, zeldzame beelden en boe- da's uit Tibet; prachtig smeedwerk in brons uit Indonesië, grote beelden en maskers uit China, porseleinen vazen 125 jaar oud, schalen grote en kleine, ivoor uit China, boten, vis sers, pagode halssnoeren, beelden, vazen, geluksballen, schilderijen uit Afrika. Deze exotische artikelen worden te koop aangeboden en de opbrengst is bestemd voor de paters in de mis sie. U bent van harte welkom. De toe gang is gratis. Tot ziens en vriendelijke groeten, missie procurator Pater Reinders. De Burgemeester van Venray maakt, ter voldoening aan artikel 31 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, bekend dat het be sluit van gedeputeerde staten van Limburg van 1 mei 1973, le afdeling, no. B 16370, waarbij goedkeuring is verleend aan Het bestemmingsplan „Vlakwater", onherroepelijk is g,eworden, met uitzondering van artikel 18 van de bijbehorende gebruiksvoor schriften, betreffende een wijzigingsbevoegdheid, waaraan goed keuring is onthouden bij Koninklijk besluit van 9 jan. 1975, no. 26 Het bestemmingsplan ligt ter gemeente-secretarie, afdeling gebouw Leunseweg 2a, kamer 22, voor een ieder ter inzage. Il-D, De Burgemeester voornoemd, Drs F.G.L.L. Schols Venray, 21 februari 1975. SPORTfi Uitslagen: Ysselsteyn 1D.E.V. 2 80 DIS 1—Ysselsteyn 2 2—2 Ysselsteyn 3 en 4 afgelast Programma: Ysselsteyn 1Swolg. Boys 2.00 u. Leunen 3Ysselsteyn 2 12.00 u. Kronenberg 2Ysselsteyn 4 2.00 u. Montagnards A2Ysselsteyn A2 3.00 Ysselsteyn BIResia BI 2.00 Ysselsteyn Cl—EEV Cl 1.00 Wittenh. C4Ysselsteyn C2 1.00 Zaaltraining: 11.00—12.00 uur D2 12.15—13.30 uur Dl 13.30—14.45 uur El 14.46—16.00 uur E2 Uitslagen: Leunen 2Wittenhorst 4 22 Leunen AlWittenhorst Al 00 Geysteren AlLeunen A2 13 Wanssum BILeunen BI 12 Leunen B2Merselo BI Merselo B2Leunen Cl 34 Prorgamma zondag 23 febr.: Voor eventuele oefenwedstrijden: zie opstellingen. 12.00 Leunen 3Ysselsteyn 2 11.00 Sparta 4Leunen 4 (10 u.) 12.00 America 3Leunen 5 (11.15) Zaterdag 22 febr.: Voor A-, B- en C-jeugd begint de kompetitie weer. Blief wakker Zoudt U onderstaand in uw krant willen opnemen? Vastelaovend-zondag zijn mijn vrouw en ik Ubach o. Worms ont vlucht omdat vlak bij onze bejaar denflat door een plaatselijke zang vereniging een danstent was ge plaatst. En wij op ons 65+ kaartje naar Venray, waar de predikant in de Vredeskerk ons plezierige en ge lukkige vastelaovesdagen toewenste. Ik heb toen bij mezelf gedacht, dat het zo toch wel wat anders klinkt dan onder de eerste wereldoorlog, toen ik in Venray op de „perde- trem" stond als trambestuurder voor f 9.30 per week en dan moest je ook nog 2 van de 3 zondagen werken. Teen ik trouwde kreeg ik van wijlen burgemeester O. v. d. Loo de goede raad maar naar het zuiden te gaan en in de mijnen te gaan wer ken, want zo zei hij: „In Venray is er te weinig werk en als er werk is, wordt het slecht betaald Er is intussen wel wat veranderd. De rollen zijn omgekeerd. De mijnen dicht, het bronsgroen eikenhout is volgebouwd en hier in het zuiden is geen werkEn Venray groeit en groeit Dat doet ook zijn vastelaovend. Mijn vrouw en ik hebben met heel veel plezier de bonte vastelaovend- optocht voorbij zien trekken. Goed georganiseerd, goed gemixt met vele muziekkorpsen, leuke voorstellingen. Alleen vond ik het op mijn beurt weer vreemd dat toen ik als 81-jari ge spontaan terugriep: „alaaf Ven ray" dat toen mijn buurgenoten op de Grote Markt me vreemd aan keken, of ze zeggen wilden: „Wat doet die oude man nu gekDat gebeurt hier in het zuiden gewoon, daar reageren de mensen spontaan en zwaaien terug naar de deelne mers van de optocht, terwijl men in Venray stil staat te kijken. Mis schien dat men iets van dat enthou siasme, waarmede de zuiderling de optocht beleeft ook in Venray aan kan leren. Blief op dat gebied ook wakker Piëlhaas en bedankt voor de mooie dagen. P. Verhaegh, Ubach o. Worms 3.00 Leunen AlSparta Al 2.30 Castenray AlLeunen A2 (1.45) 2.00 Sparta BILeunen BI (oef.) 2.00 Leunen B2Hegelsom B2 1.00 Leunen ClDIS Cl 1.00 Hegelsom C2Leunen C3 (12.15) Uitslagen zaterdag 8 febr.: Venray AlReuver Al 11 Excelsior ClVenray C2 2—1 Programma voor zaterdag 22 febr.: Venray AlWittenhorst Al 3.00 u. Venray A2IVO Al 3.00 u. RKLW Al—Venray A3 3.00 u. Venray A4Brughusia Al 2.30 u. Venray BI—RKDEV BI 2.00 u. Venray B3Meterik BI 2.00 u. Meterik B2Venray B4 2.00 u. Oostrum ClVenray Cl 1.00 u. Venray C2Wanssum Cl 1.00 u. HRC C2—Venray C3 1.00 u. Venray C4—RKDEV C2 1.00 u. Venray C6Oostrum C2 1.00 u. Merselo DlVenray Dl 11.00 u. C5 speelt misschien tegen Lyceum. Zaal wedstrijden: Zaterdag 22 februari zaalwedstrijden voor alle E-spelers, aanvang 9.15 uur in de sportzaal van Servatius Oostsingel en om 1.15 uur voor alle D-spelers. Tevens worden de prijzen uitgereikt van het winterklassemënt. Kamp. D-spelers: Er zijn nog enkele plaatsen vrij. Geef je gauw op. Op zaterdag 1 maart start de kom petitie weer .Hier volgt de indeling van de E-spelers: El: Leider: H. Lenssen, Pr. Hen drikstraat 9. P. Deenen, P. v. Maarseveen, J. Bergkamp, R. Peters, E. Ewalts, G. Franssen, B. Goumans, Fr. de Groot, H. Vermeulen, L. Vievermans, P. v. d. Voort, L. Croes. E2: Leider: P. Janssen, St. Joris- park 27, tel. 2340. I. Ugurdiken, M. Ponjee, J. Smits, Fr. Smals, G. v. Bergen, R. Janssen, E. Hendriks, M. Linskens, D. Gritt- ner, P. v. Bergen, R. Beerkens, H. Mulder. E3: Leidster: Tr. Voermans-Ewalts Haammakerstraat 264. A. Lucassen, M. Luypers, J. Viet, A. Scholten, R. v. d. Broek, M. v. Berlo, W. Crebolders, J. Lenssen, P. Wanten, A. Vermeer, P. Jacobs, P. Kerstjens. E4: Leider: L. Janssen, Maashese- weg 36. V. v. d. Berg, G. Lenssen, J. Lu cassen, P. Kruithof, P. Brands, J. v. Bers, L. Nelissen, H. Poels, M. Jeu ken, E. Lamers, P. Lenssen, R. Min, M. Wismans E5: Leiders: T. Bakker, Odastraat 30, tel: 1975 en J. Schellen, Pr. Hen drikstraat 3, tel. 4656. M. Thijssen, W. v. d. Bekerom, M. Verschuren, G. Stoks, E. Franssen, R. Tacken, F. Sonneville, L. Fleur- kens, W. v. d. Laar, M. Arts, Th. Jansen, E. Tageman en R. Hageman. E6: Leider: W. Lenssen, Pr. Hen drikstraat 9. T. v. Hoof, B. Spee, F. Nouwen, P. v. d. Zanden, M. Cavis, C. Kelle- naers, A. Hermans, F. Driessen, Fr. Dirkx, E. v. d. Munckhof, H. Stip hout, P. Jeuken, P. Smits. E7: Leider: W. v. d. Voorn, Oran jestraat 32, tel. 4519. J .de Bas, K. v. Schaayk, I. Canli, F. de Weert, S. Claessens, R. Janssen, A. Ewalts, P. Bonants, E. Wiegman, P. v. Meyel, L. Alvarez, R. Remmers, T. Cunnen, P. Willems. E8: Leider: E. Dehing. H. Linders, J. Lucassen, G. de Haart, E. Pouwels, R. Appels, L. Snijders, G. Gerards, H. Coppens, Fr. Jans Beken, T. v. Soest, G. Flin- senberg, R. Heeren, G. Vullings. Met ingang van volgende week trainen alle spelers van El, E2 en E3 voortaan woensdagavond om 6.15 u. De overige E-spelers blijven woens dagmiddag aanvang 2.00 uur trai nen.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 6