DE EERSTVOLGENDE UITBREIDING VAN VENRAY LIGT IN PUN LANDWEERT Politierechter Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 14 FEBRUARI 1975 Nr. 7 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VOOR-AI UW DflAN.KEN ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) 4 'EN R AV l -i' j 'Wk ?vo t i Blijkens een bü de raadscommissie voor ruimtelijke ordening in gediend discussiestuk hebben B. en W. besloten dat na Brukske Landweert aan de beurt is om een nieuwe wijk van Venray te gaan vormen. Van het voornemen om eerst de Brabander tot ontwikkeling te brengen is men bewust afgestapt en men beeft de keuze gemaakt voor Landweert. En daarmede wordt in meer dan een opzicht weer een blad in de geschiedenis van Venray omgeslagen. Het betekent namelijk dat weer een karakteristiek stukje Venrays boerenland gaat verdwijnen en dat Venray-centrum er weer 'n nieuwe wijk bij gaat krijgen. Daarnaast en dat is niet onbe langrijk krijgen de inwoners van Venray van meet af aan gelegen heid zelf bij het opstellen van dat plan Landweert hun zegje te zeg gen. Inspraak dus van het begin af aan. Ook dat is iets nieuws, wat we in ons dierbaar Venray nog niet be leefd hebben. BEGRENZING Laten we eerst eens kijken, wat men nu feitelijk wel verstaat onder Landweert, voordat we verder pra ten. We zien dan dat het plan in het oosten begrenst wordt door de nieuwe provinciale weg Horst-Ven- ray. Die eindigt nu nog op Bruk ske, maar zal, hopenlijk in de toe komst worden doorgetrokken naar de Maasheseweg. Diezelfde Maas- heseweg vormt de westgrens van plan Landweert. Ongeveer ter hoog te van Inalfa krijgen we een af zwenking van die weg, welke achter de huizen om van de huidige Land- weertweg de Maasheseweg gaat verbinden met de Oostsingel. De zuidgrens van plan Landweert is dan de Stationsweg. In dit bijna 150 ha grote plangebied gaat zich dus de toekomstige ontwikkeling van Venray voltrekken. De noord punt van het plan ligt nabij de sa menkomst van de Spurkterdijk (waar aan de noordkant de nieuwe begraafplaats Boschhuizen is gele gen) met de Maasheseweg. VRAGEN Bekijken we dit gebied, zoals het het er thans ligt, dan rijzen meteen wat vragen. Zo is in de geprojek- teerde provinciale weg een viaduct gepland, kennelijk als kruispunt van deze weg met de doortrekking van de Nooi*dsingel naar Oostrum. Is zulks nuttig en noodzakelijk? Er loopt verder over dit gebied een hoogspanningsleiding, waaronder zoals te doen gebruikelijk niiet gebouwd mag worden. Moet diie ge handhaafd blijven? Wat kost het om die buiten het gebied te brengen? Er lopen bepaalde wegen in het bestaande gebied. Moeten die ver legd worden, zijn die karakteris tiek voor dit stukje Venray of kun nen ze vervallen? U ziet, zelfs als er nog niets in zit, zijn er al problemen Maar het is de bedoeling dat er wel wat in komt Over dat „wat" handelt de dis cussie-nota die nu via de commis sie voor ruimtelijke ordening de buitenwacht bereikt. Zij geeft wat eerste gedachten weer en maakt 'n optelsom van wat er feitelijk wel in dat Venrays plan moet komen. Geen definitieve som, want, nog maals iedere Venrayse burger mag en kan eventuele wensen hier bij plaatsen. In deze „doelstellingen en pro gramma van eisen voor Land weert", zoals het discussiestuk heet, vindt men een soort basis voor het nog te maken plan en kan men na derhand zelf zien of inderdaad ook verwezenlijkt wordt en is, van wat men er in wilde. TIJD Zo berekent deze nota dat ook, in deze tijd, nu een wat onzekere si tuatie is ontstaan en het tempo en de groei van de werkgelegenheid zich eerder stabiliseerd dan toe neemt, het toch nodig blijft wonin gen te bouwen. Er iis nog altijd achterstand in woningbouw en vele inkomende pendelaars willen intus sen in Venray wonen. De gemiddel de woningbezetting blijft dalen en het natuurlijke groeipercentage van Venray is nog altijd reden om wo ningen te bouwen. Aan de hand van allerlei berekeningen komt men tot de konklusiie dat, zelfs met de hui dige recessie, tot en met 1978 nog altijd zo'n 1750 - 2100 woningen ge bouwd zullen moeten worden in Venray. Daarvan zal meer dan de helft minder dan 300,netto per maand aan huur moeten kosten. Gelet op wat in de overige bestem mingsplannen thans nog aan zulke woningen gerealiseerd kan worden, berekent het rapport dat in loop van 1977 in Landweert de eerste van dergelijke woningen opgeleverd zullen moeten worden. Het begin- tijdstip van Landweert wordt be paald door de behoefte aan goed kopere) woningen, omdat wonin gen in de miiddenklasse en de ho gere klasse voorlopig nog iin ande re bestemmimngsplannen verwezen lijkt kunnen worden. BEVOLKING Vestiging van jonge gezinnen moet in Landweert mogelijk zijn, evenals bejaarden. Ook zal gedacht moeten worden aan alleenstaanden, werkende jongeren en studerende jongeren. Doorstromers uit andere wijken moeten hiier mogelijkheden vinden en migranten (ook van de kerkdorpen) moeten hier ruimte kunnen vinden. Een behoorlijk ge differentieerd woningbestand naar prijsklasse en woningtypen moet bijdragen tot een goede sociale op bouw van deze wijk. WONINGEN Gezien gezinsflat-woningen in andere bestemmingsplannen meer dan voldoende voorhanden zijn, als mede flatwoningen voor alleen staanden, behoeft in Landweert geen flatgebouw te komen. Wel wordt gedacht aan kleinschalige bouwvormen, duidelijk van elkaar onderscheiden, zodat de bewoners de naaste omgeving van hun wo ning gemakkelijk herkennen en er zich eerder thuis zullen voelen. Grote prioriteit moet gegeven worden aan de verkeersveiligheid. Misschien dat Landweert ruimte ook moet geven aan experimentle woningbouw. WERKGELEGENHEID Aangezien Landweert vlak bij het industrieterrein ligt, kunnen, mits men de deelplannen daartoe juist gesitueerd worden, reiskosten wor den teruggebracht. In Landweert mGeten handelsbedrijven en som mige ambachtelijke bedrijven kans van vestiging krijgen. WOONOMGEVING Aanwezige bomen en andere waar devolle objekten moeten zoveel mo gelijk worden opgenomen in de planopzet. Openbaar groen moet niet versnipperd worden in de vorm van greenstroken, maar juist wor den geconcentreerd in parken. In- dende kunstenaars wordt voor de aankleding van de wijk aanbevolen. ONDERWIJSVOORZIENINGEN Gezorgd moet worden dat op tijd hier voldoende goede mogelijkheden zijn voor kleuter- en basisonder wijs. Wellicht kan hiier plaats ge maakt worden voor een 2e MAVO of een andere scholengemeenschap. SPEEL VOORZIENINGEN Ruimten moeten gereserveerd wor den door verschillende voorzienin gen vcor de jeugd in verschillende leeftijdsgroepen. En juist met het oog op speelgelegenheid zouden de straten meer tot woonerf moeten worden gemaakt. Kinderspeelplaat sen moeten beschut liggen, niet ge- iscleerd, terdege deel uit maken van het plan en geen opvuling zijn van enige toevallig overgebleven ruim ten. Ook overdekte voorzieningen van de jeugd zullen aan de orde ko men, al is thans nog moeilijk te zeggen welke. Dat geldt ook voor meer algemene jeugdvoorzieningen vcor het hele centrum, welke mis schien in Landweert een plaats kun nen krijgen. SPORTVOORZIENINGEN Bij dit onderdeel denkt men aan een wijksporthal of een groot type gymzaal met de afmetingen 16 x 28 x 7 m. De vraag is of ook niet voor een overdekt bad hier ruimte moet worden gereserveerd. WINKELVOORZIENINGEN Voor de food-sektor moet in Land weert een aantal m2 vloeropper vlakte worden gereserveerd. Voor non-food zal de toekomstiige bewo ner van Landweert echter aange wezen zijn op de winkels in Venray- centrum. MAATSCHAPPELIJKE VOORZIENINGEN maken mede de wijk leefbaar. In o.m. 2 wijkgebouwen zal een plaats zijn voor het organisatieleven, maar ook voor allerlei wijkvoorzieningen en voor incidentele aktiviteiten. De bejaarden moeten daarbij zeker niet vergeten worden. Of een wijk ge zondheidscentrum voor Landweert mogelijk is, dient onderzocht te wor den. Peuterspeelzalen en kinder crèches zullen er hun plaats moe ten krijgen. Gedacht wordt verder aan een filiaal van de bibliotheek, een PTT-agentschap en een politie post. VERKEER EN VERVOER Het openbaar vervoer moet in de ze wijk een goede kans krijgen. Ook tijdens de opbouw-fase. Tijdens de ontwikkeling van Landweert zal 't verkeer op Maasheseweg en Stati onsweg hinder ondervinden van al les wat naar en van Landweert komt. De vraag is dus of aan deze wegen niet prioriteit moet worden verleend door verkeers-techniische aanpassing, waarbij ook gedacht j wordt aan het afmaken van het tan gentsysteem. Er moeten parkeervoorzieningen in voldoende mate ingericht wor den. Aan gesloten garages diient de voorkeur te worden gegeven boven carports. Of men in Landweert de ruimte zal vinden voor het parke ren van grotere vrachtwagens is 'n open vraag in deze nota. FINANCIEN Bij de vraag of de gemeente het plan volledig in eigen beheer moet uivoeren komt de projekt-ontwikke- laar om de hoek kijken, die in dit stukje Venray reeds een aantal ha in bezit heeft gekregen. Van 't ant woord op deze vraag hangt zijn lot van het plan Landweert af. We hebben lang niet alles wat in deze nota allemaal over Landweert al te vinden is hierboven vermeld. We zijn er in vogelvlucht door ge gaan, alleen maar om een denk- beld te geven van wat er allemaal komt kijken, en waar men o.m. zelf tot inspraak wil komen. INSPRAAK De eerste inschakeling van de be volking vindt plaats tijdens een openbaar gesprek op basis van tij dig openbaar te maken en algemeen verkrijgbaar te stellen stukken. Op dinsdag 11 maart wordt dit voor iedereen toegankelijke gesprek gehouden in de aula van het Bosch- veldcollege. Belangstellenden kunnen de be schikking krijgen over een doelstel lingennota met bijlagen, bestaande uit een overzichtstekening van het plangebied, prognose woningbehoef te, voorbeelden van modellen voor het plan en een procedureschema. In dit schema is de procesgang in de verschillende fasen uiteenge zet. Tevens is hierin vastgelegd waar telkens iinschakeling van de bevolking plaats vindt voordat be- stuursbeslissingen worden genomen. GRATIS Deze stukken zijn vanaf heden kosteloos verkrijgbaar in het voorlichtingscentrum van de ge meente aan de Julianasingel (ach ter het gemeentehuis) en op de af deling ruimtelijke ordening (III D) Leunseweg 2a, kamer 24. Op telefonisch of schriftelijk verzoek worden de stukken toege zonden. Na de verwerking van de resul taten van het openbare gesprek v. 11 maart worden de doelstellingen en de procedure aan de raad voor gelegd, die hierover in zijn verga dering van 29 april zal besluiiten. In de verdere voorbereidingsfase vallen dan het eerste rekep- en te kenwerk. Het resultaat daarvan zal dan andermaal in de publieke dis cussie worden gebracht. Met de principebeslissing van de raad wordt dan de voorbereidingsfa se afgesloten. In het tweede half jaar van 1975 hoopt men toe te zijn aan het ver vaardigen van de ontwerpstukken van het plan „Landweert", in de vorm van plankaart met toelichting, voorschriften en exploitatieopzet. Hierna wordt de inspraakprocedure herhaald. Deze uitwerkingsfase leidt dan tenslotte tot 't definitieve ontwerp plan, waarmee de wettelijke vast stellingsprocedure kan worden ge opend. „WEER zo'n ruzie tussen buren die elkaar 't licht in de ramen niet gunnen", mopperde de politierech ter. „Wat hebt u er in hemelsnaam te gen, dat er gebruik wordt gemaakt van de garage naast u. Waarom zet u elke keer weer uw auto dwars voor die inrit?" „Omdat het geen gebruik is, edel achtbare. Die garage wordt gebruikt als veestal. Het is een kippenhok en een paardenstal tegelijk. En ik zet mijn auto daar niet dwars voor de inrit. Ik parkeer precies voor mijn eigen huis, maar d'r hoeft nog geen bumper of achterlichtje over de denkbeeldige scheidslijn te steken, of dat kreng hangt aan d'r telefoon en belt de pelisie". „Gezien de processen-verbaal hebt u in drie maanden tijds achttien maal uw auto zodanig voor die uit rit geparkèerd, dat er geen kip meer in of uit kon". „Nou, da's dan maar goed ook, want ik wil die kippen niet in mijn tuin en de paarden helemaal niet". De kroongetuige kwam als twee de kemphaan in deze strijd verkla ren, dat het niet om een veestal ging, maar om een doodgewone ga rage, waar toevallig één nacht door een zestienjarige dochter één paard in was geparkeerd omdat dit de volgende ochtend schoon gewassen en fraai opgetuigd zou dienst doen voor het sinterklaasfeest op de school van het meisje. Die zelfde dag ging het geleende paard terug naar de boer. En de kippen hokten in een afzonderlijk kippenhok ach ter de omstreden garage in de tuin van de getuige. „Dus daar kan dat mens geen draad last van hebben". „O nee, en de stank dan?" inter rumpeerde de verdachte, „de paar- demest ligt nu nog te stinken en de kippen vliegen herhaaldelijk over de heg en bevuilen mijn voetpad". „Mijn kippen kennen geeneens vliegen, je pikt ze zélf voor de soep, mens!" riep de ander terug en de rechter moest verwoed op het groe ne laken hameren om de gemoede ren weer te doen bedaren. „Ieder op zijn beurt. De getuige heeft het woord. Wilt u zich aan de feiten houden? De tenlasteleg ging vermeldt belediging en geen soepkippen". „Ze pikt anders elke kip in, die een beetje in buurt komt van mijn heg", begon de getuige weer, „en die gaat geheid haar soep in". „Moet je hódr horen, z'is zélf een soepkip!" kraaide de dwarsparkeer- ster. „Dat is een nieuwe belediging", konstateerde de politierechter. De tweede getuige kon nog geen woord uitbrengen, of de verdachte riep luidskeels, dat het hier om personeel van de tegenpartij ging. Maar het werd even luidruchtig ontkend. De werkman had wel eens iets in de tuin opgeknapt van de kroongetuige, „maar dat was lief dewerk, oud papier, meneer van 't Recht, ik kreeg d'r allenig een si gaar voor en tegeswoordig heb ik wat anders omhanden". „Ja, zo krenterig is ze wel. An deren laten werken en ze afsche pen zonder behoorlijke beloning!" klonk het alweer uit de verkeerde mond. „Ze heeft mij We zouden het niet horen, want nu dreigde de rechter met verwij dering als ze d'r kiezen niet stijf op elkaar hield. En toen pas kon de tuinvrijwilliger verhalen van de tuinkabouter, die was omgegooid door een woedende buurvrouw toen ze na de achttiende bekeuring als een woesteling de inrit van de eer ste getuige gebruiken voor 't keren de tuinheer amper het vege lijf in veiligheid kon brengen en zijn op drachtgeefster naar buiten storm de om de indringster te waarschu wen voor het overrijden van haar pas geplante nieuwe rozen. „En toen stingen ze als bokken tegenover elkaar, meneer van het Recht, de één gewapend met mijn tuingereedschap en de ander met d'r krik. Als ik ze niet gescheje had. lagen ze nou nog in 't zieken- huiis". „En hoe luidde de belediging?" „Belediging? 't Was een stortre gen, wat zeg ik, een zondvloed van beledigingen Hark was d'r bij Ja, cn wat nog meer?" „Ze had een hark in d'r klauwen. Mag ik dan hark zeggen?" vroeg verdachte. „Zij moest eigenlijk terecht staan wegens poging tot doodslag". „Daar hebt u zelf niet van ge rept, het gaat om de belediging. Herinnert u zich, getuige, of er woorden als tuig, lichtekooi, adler gevallen zijn?" „Ja precies, tuig van de richel, zei ze, en addergebroed en ouwe- li De officier vond het wel genoeg na de derde getuige. De belediging gen waren geuit en wettelijk bewe zen. Gezien het strafblad van de be klaagde en ook om herhaling van dergelijke ordinaire scheldpartijen nu voorgoed te voorkomen, achtte hij een strenge bestraffing op haar plaats en eiste tweehonderd gulden boete of tien dagen onvoorwaarde lijk. „Zo, zo" bitste de boze buur vrouw, „en wat zij daar allemaal uitgekraamd heeft, doet dat alle maal niet ter zake? Zij heb mij voor dievegge uitgemaakt, hier, midden in de rechtszaal, onder het portret van hare majesteit Maar dat mag hier zeker zomaar. En zij mag d'r mest een uur in de wind laten stin ken Tot haar verbazing werd er niet gehamerd, maar dat kwam omdat de verdachte altijd het laat ste woord krijgt. In d'r verbouwe reerdheid maakte ze daar geen ge bruik van voor een praktisch ver weer, maar begon ze alleen haar ontelbare grieven op te sommen en de objektiviteit van de rechter in twijfel te trekken. Maar dat is het laatste wat men in een rechtszaal mag doen. Toen ze tenslotte zelf ook naar adem snakte, vroeg de po litierechter: „Bent u uitgesproken?,, Dan rest mij alleen nog vonnis te wijzen. De aanklacht luidde bele diging en die is bewezen. U hebt de belediging niet ontkend. U hebt zelf geen aanklacht ingediend te gen een der getuigen, dus mag wor den gekonstateerd dat de tegenpar tij u niets misdaan heeft. Daarom veroordeel ik u tot de geëiste twee honderd gulden boete subsidiair 10 dagen onvoorwaardelijk." En de ha mer viel. „En dat van die kippen die ik ge stolen zou hebben!" riep haar stem weer. Maar de parketwacht leidde haar naar buiten. Op de gang nog pro beerde ze haar recht te vinden, maar de mensen liepen haar stil zwijgend voorbij.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1