FEEST OM EEN HONDERDJARIGE Uit de Commissie van Openbare Werken JEUGDBIBLIOTHEEK officieel geopend voor uw trouwkostuum in fluweel of twilL Speciaal' trouwkos Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Godsdienstige gespreksavond op 6 februari Drum- en Showband DSV Venray e.o. Van Oorschot Mode JKveltu m DE JEUGD EN DE CARNAVAL VRIJDAG 7 FEBRUARI 1975 Nr. 6 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS VOOS Al. UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 n c a ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Terwijl in Haarlem vrijdagmiddag Martin-Air via een van zijn vlieg tuigen zijn beste gelukwensen voor het 100 jarige aannemingsbedrijf Ne- lissen door de lucht trok, konden de talrijke receptiegangers naar 't jaar beurs-congresgebouw in Utrecht eenzelfde stunt je nog eens zien. En kele Venrayse bedrijven hadden na melijk gezorgd tot verrassing van velen dat boven dat congresge bouw ook een vliegtuig cirkelde, dat aan zijn staart de gelukwens had hangen: Venray feliciiteert Nelis- senEen goed stukje Venray- promotion boven deze drukke con- gresstad. In het jaarbeurs-congresgebouw liet men geen twijfels bestaan over wat er te doen was. De „100", het bekende Nelissen embleem en tien tallen grote geel-blauwe bloemstuk ken wezen de weg in dit grote ge bouw, waar op het dak nog eens tientallen geel-blauwe vlaggen met hetzelfde Nelissen-embleem lustig wapperden. In de grote zaal van het congres gebouw recipieerde de direktie van het 100-jarig bestaande bedrijf en talloos velen kwamen hun geluk wensen aanbieden. Venray was ver tegenwoordigd door burgemeester drs. F. Schols en echtgenote en de wethouders Loonen en Schols, ter wijl in hun gezelschap de direkteur van Gemeentewerken was, ir. Groot- jans. Van het Haarlems gemeente bestuur kwam loco-burgemeester Liempt gelukwensen aanbieden. Van Limburgse zijde was oud- deputé Lebens degene, die provin ciaal bestuur vertegenwoordigde, dat door bezigheden elders zelf ver hinderd was. Ook minister Gruyters had zich verontschuldigd op dit aannemers- feest, waarop vele collegae wel ac te de presence gaven, alsmede archi- tekten en onderaannemers. We za gen o.a. oud-minister Nelissen en de fractievoorzitter van de ARP Aan- tjes. Uit Venray zag men vele beken- gezichten .waaronder praktisch alle leden van de Industriële Club, als mede de direktie van Rank Xérox. De direktie kreeg vele, vele han den te drukken en ook de nodige cadeaux in ontvangst te nemen, on danks het feit dat zij bij de aankon diging van dat feest gevraagd had den eventuele giften te willen schen ken aan het Rietveld-Schröderhuis in Utrecht. Staande deze receptie kon al worden medegedeeld dat voor het behoud van dat huis 20.000, binnen gekomen was in het kader van het Nelissen-feest. De direktie kreeg als dank voor deze geste een maquette van het huis aangeboden. Venray zou Venray niet geweest zijn als het a.s. vastelaovesfeest ook niiet even om de hoek was komen kijken bij die receptie. De heer Ne lissen, lid van de senatorenraad van de Piëlhfaas, kreeg een koekje van eigen deeg ,toen hij het „pannen- bier" terugkreeg in de vorm van „mannenbier" en het gouden piël- heske het gouden tientje verving dat het bedrijf aan alle werkers had aan geboden. Maar het personeel, zowel uit Haarlem als uit Venray was zater dag in de beste feeststemming toen ze van heind en ver naar het Auto- dron in Drunen werden gebracht om daar een „feesie te bouwen" dat er niet om loog. Martin-Air kon daar bewijzen dat Nelisen niet voor niets een ruim cartering-gebouw voor dit uitzend bureau in Lelystad gebouwd heeft. Het bewijs is inderdaad geleverd en de mannen-broeders hebben hun natje en droogje dik en dubbel ge had. De prijskaarten, die bij de uit nodiging voor dit feest zaten, ble ken ook nog waardevol te zijn. De heer Hendriks uit Blitterswijck kreeg daardoor een nieuwe fiets en de gemeente, waarin hij woont, t.w. Meerlo-Wanssum kreeg 20.00,om naar believen te besteden. Voor de Haarlemse afdeling was dat een werknemer uit Averhom, die zelf met de fiets naar huis kon, doch voor zijn gemeente ook 20.000, uit de pot kon halen. Staande het feest kon J. P. A. Nelissen burge meester drs. Dittrich van Meerlo- Wanssum van deze gelukkige trek king op de hoogte stellen en deze beloofde een goede bestemming voor dit onverwachte presentje te zullen zoeken. De Venrayse Piëlhazen kwamen 't feest besluiten in Drunen en Prins Ton den urste kon namens de Vas- telaovesvereniging een nieuwe spaarpot aanbieden voor het volgen de eeuwfeest, in de vorm van een levend varken, dat naderhand bier en bloemen niet versmaadde en op zijn manier voor de nodige hilariteit zorgde. Het personeel had ook voor een cadeau gezorgd. De opbrengst van een voor dat jubileum gehouden kol- lekte is geheel naar de vereniging Het Grebrekkige Kind, zodat ook die profiteerde van dit gouden eeuw feest, dat met veel plezier gevierd De Werkgroep Katechese van de St. Petrus Banden-parochie houdt op donderdag 6 februari weer een gespreksavond in de A.B.O.-school aan de Ursulastraat 1. Iedereen die komt, is weer welkom. Het thema van deze avond is „Heeft de mens van nu nog vragen of weten we het wel?" Onze westerse samenleving is be kend om zijn zakelijkheid. Wij pro beren alles wat wij ontmoeten in hokjes in te delen, om het op die manier in de toekomst bruikbaar te maken. We zijn gewend om bij al les wat wij tegenkomen, af te vra gen wat we er mee kunnen doen. Kunnen we er niets mee doen, dan beschouwen we het als waardeloos en leggen het opzij. We leven in een zakelijke maat schappij, die uit is op prestatiie .en prestige; op winst en effektiviteit; een maatschappij met van te voren afgekochte zekerheden. We komen wel klaar met het leven! En als ze nu maar geen oorlog maken, die dat alles verstoort, dan zit het wel goed met ons, dan hebben we eigenlijk geen verdere vragen. Staat deze maatschappij toch niet het geluk van de mens in de'weg? Maar geluk is van een heel andere orde dan het zakelijke niveau. Ge luk wil op een andere manier bena derd worden. Het ligt op een niveau waarop mensen en dingen méér zijn dan enkel maar een ding, het niveau waarop mensen en dingen beginnen te leven. Komt u op de gespreksavond ook eens meepraten? Ook uw ervarin gen zijn van belang. En misschien neemt u er ook nog wat van mee! Alleen camavalszondag is de re petitietij d gewijzigd voor de majo rette! De show en instruktie o.l.v. dhr. A. Koonings is dan van 10.30 tot 11.30 in de sportzaal aan de Lan- geweg te Venray. Denk aan 2 pas foto's, betaling T-shirt en gym schoenen. o.l.v. dhr. Martens in zaal Volleberg Henseniusstraat te Venray, van 19 tot 20.30 uur. De leerling-tamboers gelieven op dezelfde tijd aanwezig te zijn. OrotMtrut 25 - V*ony. Wij zullen U graag adviseren. In de jongste vergadering van de raadscommissie voor openbare wer ken en verkeer, kwam weer de bo menrij ter sprake, welke langs de Drilweg is aangeplant. Reeds eerder was gevraagd hoe ver nieuwe bo men van andermans grond geplant kunnen worden. Maar nu hadden de deskundigen uitgemaakt dat zulks 2 meter is, ongeacht de hoogte van de bomen. REINTJES betwijfelde dat langs deze weg deze 2 meter-grens in acht is genomen. Een andere vraag ging over de brandveiligheid van de inmiddels aan jongeren verhuurde boerderij van Goumans aan de Akkerweg. 't Blijkt dat die boerderij aan de nor male brandveiligheidsvoorschriften voldoet. Men is thans een hoofd huurder aan het zoeken, die er voor zorgen zal dat er maximaal slechts 7 personen in dat huis zullen wonen en dat o.m. de stallen e.d. niet als woongelegenheid benut worden. Er was aan gedacht de Jeugd-Advies dienst als huurder in te schakelen, doch de huidige bewoners wensten zo'n betutteling niet. Het gevolg is, dat de gemeente nu iemand anders als huurder moet zoeken. De gemeente zou grond ruilen met J. Emonts aan de Overloonseweg. Maar toen de ruil beklonken was trok genoemde heer zich terug en wil nu 400 m2 grond kopen van de gemeente. De commissie had geen bezwaar tegen de prijs van 18.000 en Emonts kan op eigen risico be ginnen de grond te bewerken. De hockeyclub kreeg het recht van opstal, om een clubhuis in het sport park De Wieën te plaatsen. De aanvraag van krediet ten be hoeve van de uitbreiding van het tennispark werd ingetrokken, omdat daar eerst nog enkele grondtrans- actes moeten gebeuren. Op de Heide kan een nieuwe weg worden aangelegd om 6 woningen nabij de kerk te ontsluiten. De Eindstraat, voor wat betreft het gedeelte vóór de hoofdingang van Jerusalem, zal een parkeerverbod krijgen van maandag tot en met vrij lag. Men wil die hele hoek over dag vrij houden van langparkeer- ders. De vraag werd gesteld of de scho lengemeenschap Jerusalem niet voor een eigen parkeerterrein kan zorgen zoals andere scholen en instelliin- gen dat al hebben gedaan. Van de andere kant kon men zich voorstel len dat men eerst gewacht heeft i. v.m. de verkoop van het klooster en het internaat, voordat men defini tieve plannen gaat opzetten. Bij de rondvraag kwam wethouder LOONEN terug op de in de raads vergadering gestelde vragen over 't parkeren van grote vrachtauto's. Er blijkt zowel in de Jan Hensenstraat als op de hoek Leeuwstraat-Hense- niusplein voldoende ruimte over te zijn voor deze zwaardere broeders. Voor het parkeren van fietsen zal men cok wat moeten gaan doen. De situaties nabij Luxor, café In den Engel en sommige snackbars zijn op gezette tijden onhoudbaar, en daar meet tegen opgetreden worden. Men zal dan vooraf echter dienen te zor- zijn. DE BRUYN wees er op, dat ver- keersvragen in het algemeen zeer traag beantwoord worden. Zo is hij persoonlijk al bijna een jaar aan 't „zeuren" over parkeerplaatsen voor grote vrachtwagens. Telkens is het dan in studie bij de verkeerscom- missiei. Die zal wat vlotter moeten gaan werken, wil er een goede ver standhouding met de raad blijven bestaan. Verschiillende raadsleden bleken niiet tevreden over de bewegwijze ring cp de provinciale wegen. Auto bestuurders rijden Oostrum voorbij en komen in Venray tot de ontdek king dat ze eerder hadden moeten afslaan. En zo had ieder wat Maar Ir. GROOTJANS maakte de heren duidelijk dat de ANWB een speciaal systeem heeft voor naams- aanduiidingen en daar onder geen voorwaarden van afwijkt. Ook daar ontstond weer een lange discussie over, maar toen men de prijzen vernam van een aanwijsbord in de stijl van de ANWB, toen zweeg men maar Eenzelfde discussie ontstond over de verlichting van de buitenwegen en het aanbrengen van reflecteren de paaltjes langs landbouwwegen. Daar waar inderdaad gevaarlijke punten zijn, wil gemeentewerken de verlichting wel uitbreiden of reflec terende paaltjes zetten. Maar om in de wilde weg maar lantaarns bij te plaatsen, en alle landbouwwegen te voorzien van reflecterende paaltjes, vond men te veel van het goede. De commissie trok 2000,uiit, opdat de Nederlandse Spoorwegen een plan kunnen gaan maken, dat ook de trottoirs bij de spoorweg overgang in Oostium, doorgetrokken kunnen worden. Men vroeg of ook de overgang zelf niet verbeterd kon worden, want die is thans een pijn bank voor alle auto-veren. De vraag of de borden met platte gronden niet verlicht kunnen wor den, zoals bij het station; belandde onder tafel. De kosten zijn te hoog. Het begin van de Timmermanns- weg in Ysselsteyn, nabij de Rabo bank, wordt meegenomen in 't her stel van deze weg, en krijgt trot toirs e.d. In Leunen is men bezig met en kele grondaankopen nabij het voet balveld. In de komende vergadering zal men een overzicht geven van de bouwmogelijkheden, die men in diit kerkdorp de komende jaren heeft. DISCO VELTUM Hallo, jongens en meisjes. Als je nog niet in de Carnavals stemming bent, moet je met carna val eventjes bij ons langs komen Je weet wel, Goudsmidstraat 9. Dan weet je al gauw van geen ophouden meer. Maar je moet wel 14, 15 of 16 jaar zijn. Het kost maar 50 ct en we zijn open op zondag, maandag en dinsdag van 18 tot 21.30 uur. Zaterdag a.s. {8 febr.) dan kun je je er vast op voorbereiiden. Het is de bedoeling dat je verkleed komt. De groep „Sozy Q" zal zich deze avond even ontzettend aktief tonen, maar daar moet je zelf maar achter komen. We draaien dan tot 22.30 u. En tot slot: zaterdag 15 febr. Dan is er een zg Beatle avond. D.w.z. dat we uitsluitend beatle muziek zullen draaien en dat je er wat meer van ze te weten kunt komen. Entree 50. Tot ziens en de groetjes van: Netty, Sjef, Hans, Bert, Herman en Lia. De grote zaal van Venrays ge meenschapshuis is al enige tijd in gebruik genomen door de jeugdaf deling van de Openbare Leeszaal. De officiële ingebruikname vond vrijdag plaats door wethouder van Oers, die in zijn toespraak nog eens naar voren bracht dat sinds hij wet houder van de gemeente Venray is, hij steeds geconfronteerd werd met de problemen rond de openbare lees zaal, waarin dan in het bijzonder voor de jeugdafdeling te weinig plaats was. Daarom was hij blij dat nu een noodoplosing gevonden is en dat nu de ruimte beschikbaar is ge komen in het gemeenschapshuis voor die jeugd. Wethouder van Oers ging dieper in op de problematiek rond het bi bliotheekwezen, dat al sinds 1850 de aandacht en de zorg van de over heid heeft. De nieuwe wet, welke recentelijk door de Eerste Kamer is goedgekeurd, geeft een betere ex ploitatiemogelijkheid omdat de cen trale overheid de personeelskosten voor haar rekening gaat nemen, al blijft voor de gemeentelijke overheid nog altijd een behoorlijke post op de begroting staan. Wethouder van Oers had met die financiële bijdrage weinig moeite, want naast de ontspanning, welke de bibliotheek biedt, mag ook niet uit het oog worden verloren de gro te vormende waarde, welke van de jeugdafdeling van de openbare bi bliotheek uitgaat. Juist voor de men sen met smalle beurs kan die vor ming via de bibliotheek een goede hulp zijn. Nu de bibliotheek gescheiden is voor jeugd en volwassenen zal die vorming en ontspanning nog beter tot hun recht kunnen komen. Voor de toekomst denkt men nog aan de mogelijkheid platen te gaan uit lenen, maar de hoofdzaak zal toch gericht blijven op voldoende kwan titeit van de boeken, die in het bij zonder de jonge mens kunnen bege leiden naar zijn volwassenheid. Met de wens dat Venrays bibliotheek ook in de toekomst zijn taak waar zal mogen maken, verklaarde wet houder van Oers de jeugd-afdeling voor geopend. Bij die plechtigheid waren naast vertegenwoordiging van de jeugd ook aanwezig, em. Deken A. Loonen, de Paters Goossens en Vastbinder o.f.m. Vermelden wij verder nog dat het welkomst- en dankwoord werd uit gesproken door voorzitter Swüste en dat het bestuur van de Openbare Leeszaal eveneens de plechtigheid bijwoonde. Van de mogelijkheid om de nieu we inrichting te kunnen bekijken, maakten zaterdag velen gedurende de „open dag" gebruik. Ongeveer 475 jeugdigen hebben middels een handtekeningaktie bij het bestuur van de Hazekeutel ge protesteerd tegen het feit, dat tij dens de a.s. vastelaovendviering de danstent voor de jongelui reeds om 9 uur 'savonds wordt gesloten. Dit protest is begrijpelijk omdat in de vastelaoveskrant 'De Piëlhaas' abusievelijk werd vermeld, dat de tent op zondag, maandag en dinsdag geopend zou zijn van 18.00 tot 21.00 uur. De juiste tijden zijn echter: zondag, maandag en dinsdag van 18.00 tot 21.30 uur en op maandag en dinsdag bovendien 'smorgens van 10.00 tot 12.00 uur in de schouwgurg en in de tent. 'sAvonds kan men dus een half uur langer feestvieren dan was aangekondigd. Om de tent 'savonds nog langer open te houden stuit evenwel op or ganisatorische bezwaren. De prak tijk heeft immers uitgewezen, dat de zes bestuursleden, die verantwoor delijk zijn voor de carnavalsviering door de jeugd, toch al minstens een half uur bezig zijn met het oprui men van de feesttent. Het zijn de zelfde mensen, die 'smorgens al om 10 uur beginnen om het de jeugd zo prettig mogelijk te maken. Het bestuur van „de Hazekeutel" heeft een beroep gedaan op de hulp van de ouders, in de tent en bij de kinderoptocht. Het resultaat was één aanmelding! Hoewel het bestuur van de Haze keutel alle begriip kan opbrengen voor het verzoek van de jeugd, is men van mening hieraan niet te kunnen voldoen, temeer daar de openingstijd toch al een half uur langer is dan aanvankelijk was ge publiceerd. Onder grote belangstelling droeg zondag jl Pater Piet Hoedemaekers zijn eerste plechtige h. mis op in de parochiekerk van St. Petrus Ban den, daarbij geassisteerd door De ken L. Theunissen en de Provinciaal der Paters van het H. Hart. Vocale en instrumentale begeleiding gaven studenten van het Boschveldcollege o.l.v. Pater Falco. Pater Piet Hoedemaeckers werd met zijn familie door de Kon. Har monie Euterpe ter kerke geleid. In de plechtige eucharistieviering sprak Deken Theunissen naast een woord van gelukwens, zijn gedach ten uit over het missiewerk, dat in deze tijd meer is dan zieltjes win nen. Naast evangelisatie is het mis siewerk een voortdurend attenderen op de roep naar gerechtigheid, en moet missiewerk vrede brengen. Bij de lezingen en voorbeden wer den familieleden van de neomist be trokken, terwijl onder het commu niegaan Indonesische dames Indone sische liederen zongen, later afwis selend met het nederlandse publiek. Voor de zegen dankte Pater Hoe demaekers allen die hem geholpen hebben op zijn weg naar het pries terschap, waaronder ook de Venray se gemeenschap, en allen die zijn hebben voorbereid, waardoor deze viering een diepe indruk achterliet bij allen die ze bijwoonden. Ondanks het feit, dat door een te late komst, de receptie van de neo mist niet tijdiig genoeg bekend ge maakt had kunnen worden, mocht hij in De Perdstal later toch de han den drukken van vele felicitanten. foto: Paul Hoedemaekers

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1