NIEUWJAARSREDE van de burgemeester Diamanten Bruidspaar VERGADERING RAYONCOMMISSIE VAMOSAVER Leenenl Venrays Gemengde Zangvereniging JKv ELTUM WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Rectoraat Heide Parochie Castenray I EUTERPE NIEUWS JONGERENVIERING Peel en Maas ook uw weekblad VRIJDAG 31 JANUARI 1975 Nr. 5 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR Al. UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) In de eerste vergadering van het nieuwe jaar wenste de voorzitter van de raad, burgemeester drs. F. Schols de raadsleden toe, dat zij goede en juist afgewogen besluiten zullen gaan nemen. Hij wees er op dat dit niet gemak kelijk is in deze tijd, waarin veel wat eerst onaantastbaar en heilig leek, wordt losgelaten. Een tijd, ook waarin de een de ondergang van de menselijke samenleving voorspelt en de ander de doorbraak ziet ko men naar betere menselijke verhou dingen. Ook in eigen gemeente leven ster kere tegenstellingen, dan we hier vroeger ooit ervaren hebben. Zaken als centrumplan, industrialisatie beleid, groei van de gemeente, aan pak van welzijnsbeleid zijn daar voorbeelden van. De grotere open heid van het bestuur en de sterkere betrokkenheid der burgers zijn oor zaak van deze ontwikkeling, aldus deze voorzitter. Op zichzelf zeer goede zaken, maar er zit een „maar- tje" aan vast. Als we kijken naar de wet op de ruimtelijke ordening, dan heeft daarin ook de inspraak van de burgerij op bestemmingsplannen een plaats. Terecht. Men kan be zwaarschriften indienen, eerst bij de raad, later bij Ged. Staten en nog later bij de Kroon. Men is bij het opstellen van deze regels er kenne lijk van uitgegaan, dat er weinig be zwaarschriften zouden komen, maar men heeft tenminste een uitweg in gebouwd als de burgerrechten te on verantwoord zouden worden aange tast. Het is een plezier op bezoek te gaan bij Jozef van Soest, die bijna op de drempel van 90 jaren staat en bij zijn vrouw, die samen in Het Schuttersveld wonen. Ze gaan op 15 februari a.s. in datzelfde Schutters veld hun diamanten huwelijksfeest vieren en verkneuteren zich nu reeds op dat feest. We zeiden een plezierig bezoek, want niet alleen zijn beiden nog goed gezond, maar blijken ook best tevre den mensen, die met voldoening te rug zien op een misschien moeilijk, maar toch welbesteed leven. Der Hollandische Joep kan sma kelijk vertellen over het verleden en mocht hij wat vergeten dan is zijn kleine vrouw pittig genoeg om voor de nodige aanvulling te zorgen. Toch hebben beiden het leven niet cadeau gekregen. Zo moest de klei ne Jozef al met 11 jaren zijn oom in Duitsland gaan helpen als „koe- hard", verzorger van koeien. Zijn vader was namelijk gestorven toen hij 2 jaren was en moeder bleef ach ter in Well met 6 kinderen, waar voor ze nu alleen de zorg had. En dus was het voor diezelfde kinde ren zaak zo snel mogelijk mee te gaan helpen om de kost te verdie- Zoals gezegd, Josef ging naar Duits land en kwam alleen nog terug om hier zijn eerste communie te doen. Teen wilde een van zijn broers hem daar het stucadoorsvak leren, wat hij aanvankelijk dan ook deed, maar waaraan hij een gruwelijke hekel kreeg. Hij stapte dus op en kwam in een suikerfabriek in Krefeld terecht, waar hij 10 jaren lang bleef. Daar ontmoette hij Magdalena Bollig, die voorwerkster was op dit bedrijf en samen besloten ze 60 jaren geleden dan maar de grote stap te wagen. Der Hollandische Joep was het moe steeds zijn benen onder vreemde ta fels te moeten steken, Hij bleef nog enkele jaren op de suikerfabriek, maar stapte toen over naar de ha ven in Krefeld, waar hij al gauw naam maakte als de man, die zelfs voor zakken van 200 pond niet aan de kant ging staan. Integendeel, hij nam ze op zijn nek en sjouwde aan. „Een prachtige tijd" zo weet hij nu nog, ondanks het feit dat hij de eerste wereldoorlog als buitenlander daar meemaakte, hetgeen ook geen lolletje was. Maar de daarna komen de tijd met inflatie, opstanden, cri sis en de opkomst van het nationaal socialisme moeten het ook niet zo „prachtig" gemaakt hebben. Op aan dringen van zijn familie kwam hij in de dertiger jaren terug naar Neder land, waar hij in Well een huisje kocht en de bouwvakken in stapte. Daar was het geen botertje bij de boom en zoals dat velen overkwam, zo was het ook bij van Soest, hij werd werkloos. Na Well trok hij naar Ayen, waar nog 26 jaren in het levensboek wer den bijgeschreven. Rot-jaren, van wege werkloosheid, werken bij de DUW en een tweede wereldoorlog, die het allemaal ook niet gemakke lijker maakte. Als hun zoon en enig ste kind na de oorlog in Venray trouwt en naar Venray verhuist, besluiten ook zij naar Venray te gaan ,waar ze in 1957 een bejaar denwoning aan de Beukenlaan be trokken wordt en vader Joep zich nog verdienstelijk maakt in de nerts fokkerij van zijn zoon. „Omdat die woning zo verrekte koud was met al dat beton, zijn we 4% jaar geleden naar Het Schutters veld vertrokkenzo weet moe der van Soest te vertellen, die met haar 85 jaren breit tegen het leven. Hele kussens en overtrekken gaan via haar handen naar de missie. Het leven heeft ook Magdalena Bollig niets cadeau gegeven. Zij kwam in een van de omliggende plaatsen bij Krefeld ter wereld in een gezin met 16 kinderen. En ook haar taak lag al vrij snel vast, zo gauw mogelijk mee helpen verdie nen om dat grote gezin in leven te houden. Na school werd het de sui kerfabriek en in die fabriek, we zei den het al, trof zij haar Joep, waar mee ze na een jaar verkering, de grote stap ging wagen. In 1915 werd hun enigste zoon geboren, die uit eindelijk de oorzaak is, dat ze nu in Het Schuttersveld een prachtige oude dag hebben, waar vader zijn kaart je legt en de kranten leest en moe der een gewaardeerd lid is van de breiclub. Een leven van hard werken ligt achter haar. Want ze houdt van aan pakken en in de tijd van werkloos heid konden haar verdiensten ook maar moeilijk gemist worden in het weliswaar kleine, maar toch kosten- vragend gezin. Maar praat men daarover, dan blijkt de genadige tijd al die moeilijkheden verzacht te heb- men. Mis is dankbaar voor dit le ven, men is dankbaar voor de goede tijd in Het Schuttersveld en men is bijzonder dankbaar dat ze in goede gezondheid en met een best hu meur de 60ste verjaardag van hun huwelijk mogen gaan herdenken. Dat doen ze dan 15 februari a.s. als in datzelfde Schuttersveld om 4 u. een plechtige H. Mis zal zijn en van 56 uur hen een receptie wordt aangeboden „En als we er over 5 jaar nog zijn, doen we 't nog een keer vieren aldus moeder van Soest en daar houden we het dan maar op Dat diezelfde burger uit een be paalde betrokkenheid mee zou wil len denken en ook een instrument dient te hebben om zijn gedachten naar voren te brengen, daaraan heeft de wetgever indertijd hele maal niet gedacht. Het gevolg hiervan is, dat, als hij die betrokkenheid tot uitdrukking wil brengen, hem in feite niets an ders rest dan een bezwaarschrift, wat een veel te zwaar geschut is, omdat men dan op voorhand al uit gaat van een soort konflikt. Te grof ook, omdat uit de praktijk blijkt dat een bezwaarschrift een evenwichtige ontwikkeling van een gemeente b.v. zeer lang kan tegenhouden met alle maatschappelijke schade vandien. Persoonlijk is deze voorzitter er van overtuigd dat van een zorgvul dige afweging van belangen, waar in ook tegengestelde meningen be trokken worden, zeker sprake is, als zowel gemeentebestuur als provincie deze toetsen, temeer waar Ged. Sta ten in Limburg vooral blijk heeft gegeven en nog geeft gemeentelijke bestemmingsplannen kritisch en nauwgezet te beoordelen. Gaat men dan nog verder met zijn bezwaren, dan moet men wel zware en goed gefundeerde argumenten hebben. Hoewel men formeel dat recht heeft, moet men dan vraagtekens gaan zetten bij de betrokkenheid, die dan meer gaat gelijken op doordram- men terwille van de eigen gelijk- krij gerij. Dan moet men ook vraagtekens gaan zetten bij de democratie, die nog steeds funlctioneert langs de weg van de vertegenwoordiging van allen, al is men thans naar andere wegen aan het zoeken. Brede inspraak kan brede betrok kenheid met zich brengen, maar is nog geen garantie voor een beter be sluit, aldus drs. Schols, die er op wijst, dat de gemeente juist voor het opstellen van spelregels voor parti cipatie zolang die;wettelijk nog niet vastliggen, thans een onderzoek laat instellen door de Vereniging van Ned. Gemeenten. De burgemeester wijst de raads leden nog eens nadrukkelijk op het feit dat raadsleden ieders dienaar, maar niemands knecht zijn. Zij zijn geroepen door hen, die hen als zo danig kozen. Het is goed daar goe de kontakten mee te onderhouden, doch zij kunnen en mogen nooit de broodheren zijn van de gekozenen. Een schijnbaar tegenstrijdige opga ve, die tot komplikaties kan leiden, maar het is en blijft de gekozene, die verantwoordelijkheid draagt en niemand anders. Zijn besluitvorming en de moti vering daarvan moet stoelen op de meningsvorming, waarin ook de on derlinge discussie (ook met het col lege) deel moet uitmaken. Opdracht van de Heer in de tem pel, 2 februari 1975. Zondag: 8 uur leesmis voor Peter van Meijel; 10 uur Hoogmis voor het rectoraat. Misdienaars van de Hoog mis: Harrie en Martien Janssen, Maurice Willems, Geert Gielens, Pe ter Vollenberg en Pieter Evers. Misdienaars van de week: Jan Loonen en Leon Michels. Kerkdeur- kollekte t.b.v. Memisa. Maandag: H. Blasius, bisschop en martelaar. 7.30 leesmis t.i.v. de fam. Derikx-v. Vegchel. Dinsdag: 8 uur leesmis t.i.v. de familie van Kempen-Willems. Woensdag: H. Agatha, maagd en martelares. 8 uur leesmis. Donderdag: 7.30 leesmis voor Driek Eibers en Maria Manders. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand. 8.45 leesmis. Saterdag: 8 uur leesmis; 19.30 u. Avondmis voor Johannes en Hen- ricus v. Kempen. Week van 1-8 februari. Misdienaars: Peter Philipsen en John Versteegen; Bennie Wismans en Arie Seykens; Hoogmis: Jac. Classens en Henk Vollenberg. Feest van Maria Lichtmis. Zaterdag: 19.00 Hendrik Philip sen. Zondag: 8.00 Peter Janssen, Ber- nardina Emonts en zoon Pierre; 10 u. jrl. Willem Classens en Petronella Rongen. Zaterdag en zondag spreekt Pater Weys voor zijn missie. De hoogmis is een plechtige dienst bij gelegenheid van het zilveren Priesterfeest van Pater Weys. Na de hoogmis in de kerk gelegenheid om de jubilaris ge luk te wensen. Maandag: 7.30 ter ere van O.L. Vrouw van Altijddurende Bijstand. Dinsdag: 8.00 Jan Willems. Woensdag: 8.00 Gezinsmis (int. of feraars). Donderdag: 7.30 overl. fam. Kue- nen-Hermans. Vrijdag: eerste vrijdag van de maand .H. Hart. 8.00 overl. fam. Tie- len-Smits. Zaterdag: 19.00 overl. fam. Vul- lings-Dinghs. Wie op de jongste vergadering van de rayoncommissie nog wat vuur werk verwacht zou hebben over de jaarvergadering van het Groene Kruis, kwam bedrogen uit. De ra yoncommissie is van oordeel, dat haar streven naar bestuursuitbrei- ding van het Groene Kruis en de dringend gewenste statutenwijziging zij het na te lange tijd bereikt is. Dat de door haar benoemde be stuursleden niet akkoord gingen met het voorzitterschap van de heer Be- terams, doch voor een interim-pe riode de heer Philipsen kandidaat stelden, is en blijft jeen zaak van de betrokken bestuursleden, die deze opzet echter niet verwezenlijkt za gen. De gevolgen daarvan zullen in het Groene Kruis-bestuur misschien merkbaar worden, maar de rayon commissie als zodanig heeft haar doel bereikt en blijft daar verder bui ten. De betrokken jaarvergadering is bij verschillende leden wat nega tief overgekomen, niet alleen door de voorzittersverkiezing, maar ook door het feit dat werk van de rayon commissie ternauwernood is ge noemd. Maar dat is dan alles. Men blijft het Groene Kruis alle siikses toewensen en waar nieuwe bestuurs leden mede door de rayoncommissie moeten worden aangewezen, zal men op gezette tijden toch ook weer met het Groene Kruis worden gecon fronteerd in de rayoncommissie. Voorlopig heeft men hier een streep onder getrokken. LEEFBAARHEID Men zit bij de rayoncommissie veel harder te wachten op de uit slag van de enquête naar de leef baarheid in de kleine kernen. Door dat enkele vragen schijnbaar wat te volledig zijn ingevuld, zit men op dit moment fout met de codering en dat houdt weer in dat alle formulieren opnieuw bewerkt moeten worden. Dat kost enorm veel tijd en de ra yoncommissie moet wachten. Op de eerste plaats is de mensen toegezegd dat uiterlijk in januari de uitslag bekend zou zijn, doch men kan nu niets zeggen. Op de tweede plaats is de uitslag belangrijk voor de rayon commissie zelf, waar men namelijk een soort visie aan het opstellen is, ook al in verband met het onderzoek dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten gaat instellen, naar doel stelling en funktie van dorps- en wijkraden. Ook in de gehouden en quête staan hierover vragen en zon der te weten wat nu wel het publiek verwacht van de dorps- en wijkra den is het bijzonder moeilijk een goede visie op te stellen. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo es la fiesta de la Purificación de Nuestra Sehora (el 2. de febrero); antes de la Misa benedicción de las velas. Este domin go es también el domingo le leprosos. La Memisa pide su limosna para enviar medecina y enfermeras y mé- dicos para curar los leprosos en el mundo. Después de la Misa reunion en la casa del Padre Juan, nuestro Centro. Ha fallecido en Valencia la madre de Angel Mahez Tarazona; el domingo pasado hemos ofrecido una Misa para eu descanso de su alma. NOTICIAS CULTURALES Antes del 31. de enero deben ser rellenadas las solicitudes para las becas holandesas para el ano esco- lar 1975-1976: los padres de los alumnos que ya han tenido una beca el ano pasado recibiran sin mas un formulario; los demas deben solici- tar en la escuela bèsica un formu lario. Con el fin de facilitar la reincor- poración de los trabaj adores espa- noles emigrantes, que quiereen vol- ver a Espana ,a la vida laboral en Espana, el Instituto Espanol de Emi- gración, ha publicado la Convocato- ria de cursis de readaptación y for- mación profesional. Un ejemplar de estas convocatorias esta a su dispo- sición en la casa del Padre Juan y puede ser consultado por cadauno de vosotros. El sabado proximo escuela suple- mentaria a las 9 en Luciaschool: procuren que asistan sus hiijos! El domingo el dia 9. de febrero se pro jectara en Venlo, Mercatorstraat, la pelicula espanola Joe Navidad, un Western prof undo y drématico y en Las ruinas de Babilonia: en colores. No se olviden de lo que habeis lei- do la semana pasada sobre al des- pido y las bajas! En nuestro centro, la casa del padre Juan hay bastan- tes revistas y periodicos. Er is nu intussen beloofd dat de werkgroep al vast inzage krijgt in die gedeelten van de enquête, die al uitgewerkt zijn, zodat men tenmin ste iets meer weet. Maar men blijft wel aandringen op spoed. De visie is uitgebreid aan de or de geweest op deze vergadering, waarbij de verschillen tussen wijk raden en dorpsraden even zeer on derwerp van gesprek waren als de overeenkomsten. Heeft de wijkraad duidelijk bemoeienissen met de ont wikkeling van een nieuwe wijk, waarbij ze kontakten moet leggen, wensen moet analyseren en zo mo gelijk plannen moet uitvoeren, bij dorpsraden .veelal voortgekomen uit het bestaande verenigingsleven) zal de nadruk meer liggen op 't leefbaar houden van het betrokken dorp, waarbij algemene dorpsvergaderin gen, het fungeren als ombudsman, het bevorderen van woningbouw en het opzetten van gespreksavonden meer nadruk zullen krijgen. Men heeft hier een heel boom over opgezet, maar een zaak kwam nu al duidelijk naar voren: bestuurlijke taken hoeft men voorlopig niet bij de wijk- en dorpsraden te brengen. Die decentralisatie ziet men beslist niet zitten. BUURTWERKER Staande deze vergadering kon de voorzitter vertellen dat de stuur groep buurtwerk het bestuur van S.S.O. zal adviseren op korte termijn de heer van Dijk uit Wijchen te be noemen als buurtwerker. Deze heer heeft al in Nijmegen als zodanig ge fungeerd en heeft in een nader ge sprek de eis laten vallen, die hij oorspronkelijk gesteld heeft, name lijk dat een deel van zijn werkzaam heden op het terrein van het op bouwwerk zou komen liggen. Hij wil zich nu voor 100% aan het buurtwerk geven en dat is de reden dat de stuurgroep nu ook met dit advies gaat komen. Intussen is men van S.S.O.-kant al bezig met gesprekken in de verschil lende buurten over wat men daar verwacht van de buurtwerker, zodat een programma voor de nieuwkomer kan worden opgesteld. ANDERE ZAKEN die aan de orde kwamen, was de communicatie met de scholenkon- taktraad en de betreffende werk groep. Alles is nog wel niet koek en ei, maar er is al onderling overleg, waarbij ook de rayoncommissie be trokken gaat worden. Er is nader geïnformeerd over het doorverwijzen van de schoolarts rechtstreeks naar de specialist, doch dit blijkt om verzekeringstechnische redenen niet mogelijk. Dat moet via de huisartsen gaan, wat ook een wens blijkt te zijn van de specialis ten zelf, die de huisarts kan raad plegen als vertrouwensman van het betrokken gezin. Binnengekomen klachten over lan ge wachtijden bij de bloedprikdienst in het ziekenhuis zullen nader be keken worden. Met de wijkraad Brukske zal men gaan praten over de nog altijd be staande vakature in het rayonbe- stuur, waar een penningmeester nog altijd ontbreekt. Zaterdag 1 februari 14.15 uur kor te repetitie in de Rectoraartskerk te Smakt. Om 15 uur aldaar gezongen H. Mis ter gelegenheid van het zil veren Professiefeest van Broeder Olaf, St. Servatius te Venray. Dinsdag 4 februari 19.30 uur kur- sus notenlezen en stemvorming. Wil len de leden, die zich hiervoor op gegeven heben tijdig aanwezig zijn in de A.B.O. school, Ursulastraat. Om 20 uur repetitie voor het ge hele koor. Indien U verhinderd bent, dan ge lieve U zich af te melden bij J. Steij- len, Kolkweg 3 tel. 1221 of Mw. W. Manders-Weijers, Wilhelminastr. 4, tel. 4001. GESLAAGD P. J. Jaspers, woonachtig te Yssel- steyn, slaagde in Leiden voor het examen afbouw- en stucadoorswer- ken. DISCO VELTUM Beste jongelui. Wij willen even vertellen dat het Trefcentrum in de Goudsmidstraat met carnaval open is. Zaterdag 8 febr. is er een verkleed carnavalsbal van 19.30-22.30 uur. Er treedt dan ook de groep „Soosie Q" op. Zondag 9 febr. zijn we open van 18.00-21.30 uur. Ook maandag 10 en dinsdag 11 fe bruari zijn we op die tijd open. De disc-jockeys zijn: zaterdag Herman; zondag Netty; maandag Hans; dinsdag Bert. De toegang is 0.50 voor de leef tijd van 14 - 16 jaar. De jongelui die deze avonden meewerken zijn: Leon, Ted, Tonny, Karin, Petra, Ardie, Rob, Lisette, Hans, Paul, Margot, Herman, Roos, Bert, Sjef, Men. Perfors, Men. Ter beek, Lia en Netty. Dan is er zaterdag 15 febr. een Beatle-avond, d.w.z. de hele avond worden de Beatles gedraaid. Disc- jockey is Herman. Zo dit was het. De groetjes van Lia, Hans, Bert, Herman en Netty. Vrüdag 31 jan.: 18.30 repetitie voor het hele koor. Maandag 3 febr.: 19.00 repetitie voor de sopranen, alten en onze nieuwelingen. Einde repetitie 20.00 uur. Dinsdag 4 febr.: 18.30 repetitie voor de nieuwelin gen en vrijwilligers van sopranen en alten. Deze repetitie duurt tot 19.15 uur. Woensdag 5 febr.: 19.00 repetitie voor bassen en te noren. Afmelding voor repetities bij Hr. Buys, tel. 04780-1091. Maandag j.l. is er een ouderavond gehouden in „In den Engel" waar we veel van onze ouders mochten ver welkomen. Een van de punten op deze vergadering was de verkiezing van een ouderkomité waaruit de volgende mensen door de ouders ge kozen werden: mevr. Hanen, mevr. Spelbos, mevr. Gommans en de he ren Hagelaar, Martens, Kol, Gom mans. Het bestuur is erg verheugd dat zij deze taak op zich genomen heb ben en wensen hen voor hun ko mende zittingsjaar veel sukses. Donderdag 30 januari: 19.00 repetitie leerlingen Prinsen hof. 20.00 uur rep. harmonieorkest Prinsenhof. Vermoedelijk zal de heer Steyvers na zijn ziekte weer aanwezig zijn. Donderdag 6 februari: Op deze avond zal de fam. Pisa de nieuwe uniformen afeleveren, vanaf 19.00 uur in Prinsenhof. Iedereen wordt dringend verzocht aanwezig te zijn. Mogelijk dat uw uniform nog wat veranderd dient te worden. Carnavalsmaandag: Optocht! Bijeenkomst om kwart voor twee in Prinsenhof. Verkleed! OVERLOON De jongerenviering die op zater dag 1 februari zou worden opgedra gen door de Jongerenkerk Overloon, gaat door omstandigheden niet door. Deze viering zal verplaatst wor den naar een andere datum.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5