25 jaren priester en missionaris Overpeinzingen m Venray van A tot Z De Piëlhaas is wèr los gemeentelijke notities en mededelingen Venrays Mannenkoor Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Groei van de gemeente Meerlo-Wanssum een huis hopen een huis verhopen VRIJDAG 31 JANUARI 1975 Nr. 5 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG S PEEL EN MAAS VOO» Al. UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) Zondag om 10 uur zal Pater Weijs zijn zilveren priesterfeest herdenken in een plechtige H. Mis in de kerk van Castenray. Daarna is er in die zelfde kerk een receptie. Jan Weijs is november 1922 in Castenray geboren en is daar ook verder getogen tot hij naar het col lege van de Paters van het Godde lijk Woord, (de SVDers) in Uden ging, daartoe aangespoord door een goede kennis van zijn vader bij die congregatie. In 1949 werd hij in Tet teringen priester gewijd en op de eerste zondag van september 1949 droeg hij de eerste H. Mis op in de Matthias-parochie in Castenray. Nadat hij nog een jaar studie ach ter de rug had, ging hij naar Indo nesië, waar hij als missionaris te recht kwam op een van de kleine eilandjes bij Flores, Alor geheten. Daar heeft hij 13 jaar gemissioneerd, voordat hij weer eens naar Neder land kon komen. Hij durfde name lijk niet goed terug, op vakantie, omdat hij vreesde dat Soekarno hem niet meer zou toelaten. Bij zijn te rugkomst werd hij tot pastoor be noemd op een ander van die kleine re eiland Adonare, waar hij de zorg over een twintigtal dorpen kreeg. „Ruwe jongens", zo typeert hij zijn kudde, „die het vooral met de bloedwraak nogal ernstig nemen, waardoor het eiland in de buurt de naam kreeg van moordenaarseiland, maar ik heb me er best thuis ge voeld." Dat hij behalve missionaris ook ontwikkelingshelper was en is be wijst het feit dat hij met zijn men sen o.m. de aanleg van een 15 kilo meter lange waterleiding verzorgde, zodat men af was van dat eeuwig water sjouwen tegen de uitgedoofde vulkaan op. Einde 1972 werd hij naar Flores geroepen, waar hij de bisschop ver ving, die naar Rome moest voor zijn verplicht bezoek. Daar speelde hij dan tevens pastoor over een paro chie van 9.000 katholieken, maar kon hij ook nog eens de kontakten verstevigen met zijn zuster, die hem een maand na zijn vertrek als een van de Blauwe Zusters van Baexem naar zijn missieterrein is gevolgd, al is zij al die jaren door op Flores werkzaam geweest. Zij is intussen ook al op verlof geweest en beiden hebben natuurlijk hun hoogbejaar de ouders, die thans in het bejaar denhuis in Well vertoeven, geregeld bezocht. In maart a.s. hoopt Pater Weijs voor de tweede maal terug te kun nen naar zijn moordenaarseiland. Hij heeft het druk gehad in zijn va kantie met alle mogelijke kursussen voor bijscholing en herscholing en krijgt er bij terugkomst nog een ex tra taak bij. Want intussen is een nieuwe Indonesische bisschop op Flores benoemd, die hem tot zijn vicaris-generaal uitgekozen heeft. Gevraagd naar resultaten van al die jaren missionering, blijkt Pater Weijs beslist niet pessimistisch. Een jonge generatie van Indonesische priesters is op komst, om de steeds ouder wordende buitenlandse pries ters op te volgen. Dat schenkt al de voldoening, resultaten van het werk te zien. Verder zie je toch langzaam maar zeker een mentaliteitsverande ring optreden bij het volk, die je als missionaris en als ontwikkelings helper mee op gang gebracht hebt. Er komen andere landbouwmetho des, men gaat andere bemestingen toepassen, de grond meer opbreng sten geven. Ja maakt van mensen, die van oudsher landbouwers ge weest zijn, vissers, zodat er meer en beter voedsel gaat komen. Kortom je ziet het ook op materieel gebied langzaam wat beter worden. Het werk op de scholen is al in handen van leken gelegd kunnen worden, evenals dat in de zieken huizen en ziet het volk een stuk mondiger worden en beter ontwik keld. Dat vergt allemaal onnoeme lijk veel tijd, maar nu na 25 jaren missionering heeft deze jubilaris wel het gevoel niet voor niets familie en bekenden in de steek te hebben ge laten en niet voor niets een groot deel van zijn leven gegeven te heb ben aan mensen, die ook onze naas ten zijn. „Ik ben blij weer in Venray en in Cassele te zijn geweest, mijn broers en zusters en bekenden weer gezien te hebben en vooral mijn ouders, maar ik ga toch ook .weer graag te rug naar mij mensenzo is het bondige bescheid van deze „zilve ren" priester, die toch wat graag dat herdenkingsfeest viert temidden van de parochiegemeenschap, waar uit hij eens zelf voort kwam. Mr. R. C. J. M. Rijssenbeek is voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Noord Limburg en houdt in die kwaliteit jaarlijks eenmaal een jaarrede, waarin hij zijn visie geeft over be paalde aspekten, die leven in het gebied van „zijn" kamer. Dit jaar heeft hij daarin een ern stig pleidooi gehouden voor de vor ming van een tweetal gewesten in Limburg: een opper Limburg en een neder Limburg. Hij gaat daar wel in tegen de gedachtengang van Mi nister de Gaay Fortman, die in Lim burg liefst 5 gewesten wil zien. Maar dat is dan zijn goed recht en in zijn rede gaat hij dan ook uitvoerig in, waarom z.i. twee gewesten genoeg zijn. Maar in die rede zegt de heer Rijs senbeek ook, dat men reeds bezig is in Noord Limburg met de oprich ting van een soort „praegewest", waarover de betrokken raden voor maart a.s. zullen gaan beslissen en deels al beslist hebben. In diezelfde redevoering verheelt Mr. Rijssenbeek echter niet, „dat zo lang burgemeesters, aangesteld door de rijksregering, exponenten mogen zijn van de autonome status hunner gemeenten als evenzovele middel eeuwse leenstaatjes, van quasi-ge westelijke clubs van feodale heren niet te veel verwacht mag worden." Genoemde volzin geeft op de eer ste plaats aan met welk een bij zondere woordkeus deze voorzitter zich pleegt uit te lrukken en twee- dens hoe hij denkt over bepaalde burgemeesters, die in Stichting Ont wikkelingsorgaan thans dat prae gewest moeten voorbereiden. Deze Stichting Ontwikkelings- orgagan is een initiatief van de Ka- mer van Koophandel en loopt nu dat prae-gewest in voorbereiding is in feilte op zijn laatste benen. Dat is ook de reden dat toen de voorzitter Dr. J. M. van Susante aftrad, men geen nieuwe voorzitter meer koos doch de voorzitter van de Kamer vroeg de lopende zaken maar af te wikkelen. Een van dit lopende zaken was en is dat prae-gewest. En zo zat vrijdag Mr. Rijssenbeek tegenover de leden van de Stichting Ontwikkelingsorgaan, grotendeels burgemeesters van Noord Limburg. Deze „exponenten" en „feodale he ren" namen toen wel even de kans waar, om de heer Rijssenbeek heel duidelijk te vertellen, dat hij wel een fraaie rede kan houden, maar toch ook wel veel onzin stond en staat te vertellen. Dat zou allemaal niet zo erg zijn en misschien zelfs verma kelijk, als daardoor die gewest-vor- ming weer niet opgeschoven is. Een commissie van goede diensten onder leiding van Venrays burgervader heeft al meer dan een jaar lang moeite moeten doen om de menin gen bij elkaar te brengen, maar nu ze bijeen zijn en er inderdaad kans op is, dat men gezamenlijk aan tafel gaat zitten, nu wordt zo'n uitspraak weer gevoeld als een stok tussen de benen en zijn de betrokken burge meesters weer onverrichter zake huiswaarts gekeerd. De vraag hoeft niet eens gesteld te worden of het verstandig was van Mr. Rijssenbeek de Noord Lim burgse burgemeesters zo tegen zich in het harnas te jagen. Hij had uit zijn eigen agenda kunnen lezen, dat het uur der wrake zou komen. Maar het gaat nu wel ten koste van het ook door hem zo vurig bepleitte ge west Geen markt op camavalsmaandag Op carnavalsmaandag 10 februari a.s. zal er geen markt worden ge houden. Ophalen van huisvuil tijdens carnavals dagen In verband met carnaval zal op maandag 10 februari geen huisvuil worden opgehaald. De vuilniswagen zal op woensdag 12 februari in de „maandagwijk" komen. In plaats van op dinsdag 11 fe bruari wordt het huisvuil in de be treffende straten opgehaald op don derdag 13 februari. Grof vuil In de week van 17 t.m. 21 februari wordt in de gemeente weer grof vuil opgehaald tijdens de normale route- dagen. Het meegeven van grof vuil is gratis. Wel verwacht men, dat het grof vuil tijdig aan de straat wordt gezet in gebundelde, goed hanteer bare hoeveelheden. Visverhoop in Oostrum en Oirlo B. en W. hebben de Volendamse visboer Tuyp verlof gegeven om 's woensdags vis te verkopen in Oos trum en Oirlo. 's Woensdags zal van 12 tot 3 uur de viswagen te vinden zijn nabij de Rabobank in Oostrum, terwijl die van 3 tot 6 uur staat in de Past Ge- rardsstraat in Oirlo. Hinderwet Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venra ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: M. Hoenselaar, Kleindorp 15, Merselo, om vergunning tot het op richten ,in werking brengen en in werking houden van een kuiken- mesterij en vaskensmesterij waar mest en meststoffen worden be waard en propaan wordt gebruikt. Adres inrichting Kleindorp 15, Mer selo, kadastraal gemeente Venray sectie B nr. 3803. M. Marcellis, Twistweg 7, Vre- depeel om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een varkens- mesterij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting: Vur 75 cent verkriegbaor beej: Boekhandel van den Munchhof Groëtestraot 28 Rooy Wusterweg (ongenummerd) Casten ray, kadastraal gemeente Venray sectie P nr. 185. - S. M. J. Michels, Haag 5a, Mer selo, om vergunning ex artikel 6a der Hinderwet in verband met het uitbreiden/wijzigen van een pluim veefokkerij waar mest en meststof fen werden bewaard en waar pro paan wordt gebruikt. Adres inrich ting Haag 5a, Merselo, kadastraal ge meente Venray sectie B nr. 3292. Limburgse Maatschappij voor Gasdistributie (Limagas) N.V., Schaesbergerweg 84, Heerlen, om vergunning tot 't oprichten, in wer king brengen en in werking houden van een gasdrukregelinstallatie. Adres inrichting: Biezenvenneke, kadastraal gemeente Venray, sectie L nr. 2156 ged. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 19 februari om 15.00 uur in het gemeentehuis, Grotestraat 1. Beroep tegen een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 31 januari 1975. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Bekendmaking De burgemeester van Venray maakt bekend dat bij gelegenheid van carnaval voor horecabedrijven het algemeen sluitingsuur van 02.00 uur zal gelden op zaterdag 8, zondag 9 en maandag 10 februari a.s. en van 01.00 uur op dinsdag 11 februari. Venray, 31 januari 1975. De burgemeester voornoemd, Drs. F.G.L.L. Schols Bekendmaking Burgemeester en wethouders van Venray maken bekend dat bij Ko ninklijk Besluit van 10 januari 1975 no. 16 de navolgende besluiten van de raad dezer gemeente zijn goed gekeurd: besluit no. 1895 van 26 november 1974 tot vaststelling van de „Twee de wijzigingsverordening leges ver ordening Venray 1972"; besluit no. 1897 van 26 november 1974 tot vaststelling van de „Ver ordening begrafenisrechten" besluit no. 1902 van 26 november 1974 tot vaststelling van de „Ver ordening tot wijziging van de Ver ordening Marktgeld Venray 1974"; welke besluiten in werking treden op 1 februari 1975, en besluit no. 1900 van 26 november 1974 tot vaststelling van de „Ver ordening tot wijziging van de Reini gingsrechtenverordening", welk besluit in werking treedt op 1 januari 1975. Voornoemde besluiten liggen van af heden gedurende drie maanden voor eenieder ter inzage op de af deling financiën en belasting van de secretarie (kamer 27, Leunseweg 2a). Venray, 31 januari 1975 Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester J.M. Poels, secretaris Donderdag 30 januari om half 8 repetitie voor -e en 2e tenoren en om 8 uur voor het gehele koor. Zondag 2 februari optreden Hof- koor in de Schouwburg bij het zon dagochtendconcert. Aanvang 11.30. Verzamelen voor het sminken en korte repetitie om 10.30 uur in Hotel de Zwaan. a.s. Zondagmiddag om 18 uur op luistering eucharistieviering bij ge legenheid van het 25-jarig huwe lijksfeest van ons lid dhr. P. Croy- mans in de Paterskerk. Hierna re petitie: tenue uniformen met dasje. Donderdag 6 februari om half 8 repetitie voor bassen en baritons en om 8 uur voor het gehele koor. Nieuwe leden zijn weer van har te welkom op de wekelijkse repeti tieavonden in Hotel de Zwaan of kunnen zich telefonisch aanmelden bij dhr. M. Aarts, tel. 1617. Afmeldingen uitsluitend bij dhr. M. Aarts of Hotel de Zwaan, tele foon 1279. Peel en Maas ook uw weekblad In de jongste raadsvergadering kwamen cijfers op de proppen over de bevolkingsgroei in de gemeente Meerlo-Wanssum. Het blijkt dat de gemeente gegroeid is van 6.250 in woners naar 6.350. Een overschot dus van 100 inwoners. Blitterswijck blijkt de daling voort te zetten, die al in 1971 begon en kwam van 922 op 905 inwoners. Ook Geysteren groeit niet meer. Daar zakte het aantal inwoners van 425 naar 416. Meerlo zelf boekte een winst van 70 inwoners en kwam van 1423 op 1493. Swolgen zakte met 7 inwoners van 955 op 948, evenals Tienray dat van 1034 naar 1022' moest. De grootste winst boekte Wanssum t.w. 76. Daar steeg het in wonertal van 1490 naar 1566. STIENSTRA Lid NBM Venray Stationsweg 11 Tel. 04780 - 4438* le lijst van aanvullingen en verbeteringen Blz. 17 en 18: WIJK- EN DORPSRADEN Dorpsraad Castenray Voorzitter: P. Steeghs, Lollebeekweg 16, Castenray tel. 04787-587 Secretaris: P. Poels, Horsterweg 28, Castenray tel. 04787-209 Dorpsraad Leunen Secretaresse: Mevr. C. v. d. Meer. Weth. Reintjesstraat 31, Leunen tel. 04780-5329 Dorpsraad Merselo Secretaris: L. Ploegmakers, Coppelenberg 5, Merselo Blz. 23 POLITIEKE PARTIJEN: tel. 04786-383 Party van de Arbeid Voorzitter is thans: E. P. Woltjes, Bergkwartier 10, Venray tel. 04780-4324 Blz. 34 GEMEENSCHAPSHUIZEN Stichting Gemeenschapshuis Vredepeel Voorzitter: G. H. Muijsers, Beekweg 96, Vredepeel tel. 04786-328 Secretaris: P. L. van Lipzig, Johann van Stalbergweg 1, Vredepeel tel. 04786-308 Stichting Gemeenschapshuis Venray Jan Hensenstraat, Venray tel. 04780-2467 Voorzitter: W. G. J. M. van Trier, Min. Ch. Ruysstraat 16, Venray -1203 Secretaris: J. Mertens, Pr. Bemhardstraat 44, Venray 04780-2122 Blz. 37 JEUGD Advies- Hulp- en Informatiecentrum voor Jongeren (A.H.J.) Thans telefonisch bereikbaar onder nr. 04780-5251. Blz. 53 VROUWENORGANISATIES L.V.B. afd. Heide Voorzitster: Mevr. A. Kerkhof-Vermeulen, Heidseschoolweg 2, Heide tel. 04780-1095 Secretaresse: Mevr. A. Rongen-Nellen, Ysselsteynseweg 11, Heide tel. 04780-2115 Nederlandse Christelijke Vrouwenbond afd. Venray Voorzitster: Mevr. M. Kuiper-de Vries verhuisd naar: v. Venrodelaan 4, Venray. Nieuw telefoonnr. 04780-5196 Blz. 56 GEZONDHEIDSZORG Huisartsen J. L. M. Beckers, Julianasingel 11, Venray. De vermelding praktijk Patersstraat 30 vervalt. Psychiatrisch Centrum St. Anna Econoom-directeur: Drs. W. J. van den Oord, Nassauplein 16, Venray tel. 04780-3843 Blz. 63 ONDERWIJS Centrale Scholenadministratie Verplaatst naar Helfrichstraat 14a te Venray. Nieuw telefoonnr. 04780-5252. Blz. 83 AANVULLINGEN EN WIJZIGINGEN Politiehondenvereniging „Gemmadal" Voorzitter en secretaris vervalt Informatieadres thans: Pastoor v. d. Gaetstraat 29, Venray

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1