Zusters Ursulinen openden Internaat Sjalom NU VASTELAOVEND U'MJUm/m b.v. ui \ywiay V.C. R00Y SCHAKEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN een huis kopen een huis verkopen VC R00Y OPENT SPORTHAL MET OFFICIËLE WEDSTRIJD nog profiteren van de vele vele koopjes en sterk verlaagde prijzen in Heren- Jongens- en Vrijetijdskleding Gewoon even binnenlopen VRAGEN IN DE STATEN JAARVERGADERING Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o. VRIJDAG 24 JANUARI 1975 Nr. 4 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG VOOR Al. UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 23 et per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) De officiële opening van het nieuwe internaat van de Zusters Ur sulinen werd zaterdagmiddag verricht door burgemeester drs. F. Schols, die met een slag op de gong de prachtig verbouwde boerdery z\jn nieuwe bestemming gaf. En ook zijn nieuwe naam: Sjalom, wat „vrede" betekent. DANKBAAR Een gebeurtenis, waarbij behalve de Provinciaal Overste, alle onder nemers betrokken waren, die onder leiding van architect Bert Lerou de ze verbouwing hebben gerealiseerd. Een verbouwing, welke Zuster Do- rothée in haar welkomstwoord poë tisch noemde: de verbouwing van boerderij tot een wit, fraai droom huis, waarin de eigen visie van de jonge architect en de wensen van de zusters tot een synthese zijn ge bracht van rust en speelsheid, van smaak en stijl, van openheid en ge slotenheid. Zij had kennelijk deze verbouwing op de voet gevolgd en zich daardoor kunnen realiseren, wat er allemaal moest gebeuren, voordat de oude varkens- en koeienstallen en de oude schuren waren omgetoverd tot een fijn en gezellig internaat, met rust- en leefruimten, waar de jonge mens zich alleen maar prettig in kan voelen. Want ze toonde zich bijzon der dankbaar tegen de aannemers, bouwbedrijf Janssen met de opzich ters en de onderaannemers Martens, Manders, Kateman en Rob van Haa- ren, die hadden meegewerkt aan wat zij het „wonder van sjalom" noem de. Daarnaast was zij dankbaar voor het bouwteam o.l.v. de heer van Hel mond en verder bestaande uit de he ren Schellens en Selders voor hun gestaag volhouden en hun inbreng. Met de wens dat Sjalom (vrede) met ieder mag zijn, die er woont en in en uit gaat, besloot Zuster Doro- thée haar welkomstwoord. OPENING Burgemeester Schols had weinig moeite gehad met de uitnodiging om dit nieuwe internaat te komen openen. Hij heeft nu eenmaal als zodanig naam gemaakt en misschien verdacht men hem zelfs ten onrech te, een spoedig vertrek van de in ternen uit Jerusalem slechts te wil len bevorderen. Maar hij was bij zonder graag gekomen, en op de eer ste plaats, omdat het hier een ver bouwing betrof van grote kwaliteit en allure, welke een stuk woonbe- schaving in Venray brengt, die meer dan een gelukwens waard is. En de tweede reden was omdat hierdoor een vormingsinstituut par excellence blijft bestaan in Venray, dat stoelend op een grote traditie, nieuwe mogelijkheden krijgt. Hij vond het bijzonder treffend dat de spreuk boven de hoofdingang van Jerusalem: Pax intrantibus in dit nieuwe internaat weer terug te vin den is in de naam Sjalom, welke beiden „vrede" betekenen. Hij hoop te dat die nieuwe, maar vertrouwde naam niet alleen een wens zou blij ven, maar ook een opdracht en een inspiratie, zeker voor de jonge men sen, die hier leven en zich voorbe reiden op hun volwassen zijn. Met die wens verklaarde hij die nieuwe internaat officieel voor geopend. Daarna bezichtigde het gezelschap de verbouwing, waarbij men volle aandacht toonde voor de vinding rijkheid van de architect en de bou wers, die van de oude boerderij in derdaad een woonruimte gemaakt heeft, waarmede men de internen alleen maar gelukwensen kan. STIENSTRA Lid NBM Venray Stationsweg 11 Tel. 04780 - 4438* Woensdag 29 januari is voor de Volleybalclub Rooy een belangrijke dag. Want niemand minder dan het nationale nederlandse jeugdvolley- balteam treedt dan tegen V.C. Rooy aan. De eerste officiële wedstrijd in de nieuwe sporthal. Het herenteam van VC Rooy zal, hoewel het de laatste jaren 'n ster ke ontwikkeling heeft doorgemaakt en op dit moment zeker niet de minste is in de tweede divisie het bepaald niet gemakkelijk hebben tegen deze junioren. Zij komen praktisch allemaal uit de hoogste klasse van de Nederlandse Volley Bond, en de ex-international Pieter Swieter heeft daar als trainer een homogene ploeg van gemaakt. Daar tegen in het veld te komen is geen sinecure. Maar van de andere kant is «het een uitstekende training voor de competitie en een soort voor-inwijding van de sporthal, waarin men in de komende tijd de wedstrijden voor de nationale competitie zaterdags gaat spelen. Wie twee sterke volley-ploegen tegen elkaar in het veld wil zien en wie de nieuwe sporthal ook van bin nen bewonderen wil, kan dus woens dag al terecht. De wedstrijd is om 7 uur. Voor VC Rooy staan opgesteld: J. de Schipper, P. v. d. Weide, P. La- mers, B. Verbakei, P. Peeters, Th. Scholten, A. Jansen, H. Hendrix. Voor het nationale jeugdteam kan P. Swieter kiezen uit: H. v. d. Berg Hengelo, F. Blangé Voorburg, R. van Dijk Apeldoorn, G. Huiben Tilburg, J. Jacobs Boxmeer, V. de Jong Gro ningen, P. Kool Zoetermeer, R. Men- sink Apeldoorn, P. v. Rijthoven Breda, C. Schmidt Zevenhuizen, J. Snippe Enschede en P. v. d. Weide, Venray. Kledingspeciaalzaken voor mannen en (ongemannen (v.a. 5 jaar] VENRAY BOXMEER DEURNE Grotestraat 9a Steenstraat 73 De Martinet 17 Het Venrayse Statenlid voor de WD, Mevr. Cleerdin-Janus heeft in de Prov. Staten schriftelijke vragen gesteld over de aanvoer, aanwezig heid en afvoer van autowrakken in onze provincie. Zo heeft ze gevraagd of vergun ningen voor wrakken-opslag door de provincie wel eens worden afge geven zonder dat de betreffende ge meente hierin gekend wordt. Daar- nasat wil ze weten of dergelijke vestigingen wel gecontroleerd wor den of zij de juiste plaats hebben in de gemeentelijke bestemmingsplan nen en of zij voldoen aan de pro vinciale verordening. Kan men überhaupt aan deze toe standen iets doen en aan eventuele ongewenste situaties op dit terrein een einde maken, ook al als men ziet met welke aantallen deze wrak ken naar Limburg komen? zo vroeg zij. Daarnaast wijst zij op de decen tralisatie van de woonwagencentra, die ook uitbreiding van opslagplaat sen van autowrakken met zich kan brengen en konsekwenties kan heb ben voor milieu en landschap. Ze stelt voor deze opslagplaatsen te brengen naar industrieterrein, waar ze goed afgeschermd worden door groenbeplanting, waar niet meer dan 50 wrakken tegelijkertijd in voorraad mogen liggen en de ver plichting opgelegd wordt deze wrak ken alleen te verkopen aan de z.g. shredder-services, installaties, die de autowrakken samenpersen en zor gen voor terugbrenging van het oud metaal naar de staalfabrieken. Op donderdag 30 januari a.s. zal in de foyer van de schouwburg de geschied- en oudheidkundige kring Venray e.o. haar jaarvergadering houden. De nodige jaarverslagen van se- kretaris en penningmeester komen onder de hamer, terwijl de heer A. Janssen (vice-voorziter) als bestuurs lid herkiesbaar is. Ook van de genealogische- en toponymische afdeling zullen de jaarverslagen op tafel komen. Aan het slot van de jaarvergade ring houdt de heer K. Swinkels een dialezing over archeologie tussen Peel en Maas. In zijn jaarverslag wijst de secre taris op een zestal lezingen, die in het voorbije jaar voor de leden zijn georganiseerd, waarbij past. Dries- sen de geschiedenis van het kas teel Well belichtte en de heer Sal- den de waterburgten in het Mun sterland besprak.. Naar deze water burchten is ook een excursie ge maakt door de Venrayse afdeling Dr. L. Peters behandelde de ge schiedenis van de reformatie tussen Rijn en Maas. De geschiedenis van de mijnbouw in Limburg was een voordracht van de oud-Venrayer Ir C. Raedts, terwijl de commissaris van Belgisch Limburg Dr. L. Roppe voor de leden het leven van Koning Willem I nader bekeek. In de Sin terklaastijd kwam drs. Knippen berg de leden wijzer maken over sinterklaas en zijn schimmel. Be halve de excursie naar de water burchten is de afdeling ook naar de tentoonstelling over de Slag op de Mokerhei geweest in Amers foort. Verschillende publikaties zijn ver schenen, waarvan de meest in het oogspringende wel geweest is het boek: Kent U ze nog... de Ven- rayers van Dr. H. Camps. De tentoonstelling in Oostrum over de opgravingen van de res tanten van het klooster Bethlehem in Oostrum trok indertijd 800 be zoekers en was het werk van leden der afdeling. Aan het einde van dit jaar kon men het resultaat bewon deren van het werk van de „mees ter van Venray" dhr. P. Clephas, die zijn kopieën van een twaalftal beelden uit Venrays veldkapellen bewonderen. De genealogische afdeling kijkt met enige trots terug op de in het voorbije jaar gepubliceerde kwar tierstaten. Met het vooruitzicht op het vors tenhal, weten we dat Vastelaovend langzaam maar zeker in zicht gaat komen. Op de kerkdorpen gaan de oude prinsen en komen de nieuwe om zich dan vastelaovend-maandag allemaal bijeen te scharen in de grote optocht. Dat die dagen niet meer ver af zijn, bewijzen ook de zittingen van de optochtcommissie, die al tevre den kijkt over wat zich tot nu toe al aangemeld heeft. Als dat allemaal gerealiseerd gaat worden waar men om gevraagd heeft of wat men reeds opgegeven heeft dan is men zeker niet ontevreden, temeer waar zo als te doen gebruikelijk de „grote stoot" nog moet komen. Een ander „merkpunt" dat vastel aovend weer in 't land komt, was de uitvoering van Circus Mök, die ook dit jaar weer verschillende hoogte punten bracht, van het optreden van de kleine garde tot het bekende slot- optreden van de Globetrotters. Een bomvol circus men zal het komende jaar toch naar twee voor stellingen moeten heeft, zelfs met de dreigend dwingende wekker op de achtergrond, een pleizerig en vlotte voorstelling gebracht, waarin voor ieder wat wils. Geruchten als zou het Venrayse „element" maar een klein onderdeel in dit circus zijn bleken al weer ongegrond ,want met het optreden van nieuwe sterren als het duo van Waayenburg-Verbeek en The New Generation en van de oude ver trouwden als Hofkoor en Hofkapel bleek het Venrayse element dik vol doende aanwezig te zijn. The New Generation bracht het dansen en de ballet weer in de voorstelling, al had de Limburgse kampioene onder de Tanzmariechen daarvóór al laten zien, tot welke prestaties ook amateurs op dit ter rein kunnen leveren. Maar dit eerste optreden was de moeite waard. Het duo van Waayenburg-Verbeek wist zelfs de zaal aan het schunke- len te krijgen met hun liedje over „Same daele", een Venrays gezegde van 100 jaren geleden toen hier nog ballonnen neerdaalden. Een merk waardig kenner van het Venrays dialekt hebben ze als hun tekst schrijver en we kunnen slechts ho pen dat dit duo, samen met hem, ook een traditie op gaat bouwen. Venrays Mannenkoor wordt als Hofkoor ieder jaar beter en spitser en het lied, waarin wethouder Schols zijn heimwee naar St. Oda uitzong op de wijze Petatte friet met mayo naise was gewoon meesterlijk. Dat zelfde gold voor „Frens, hier is de N.O.S.", zeer goed gevonden en machtig goed gebracht. Zwarte Lola, Rucky, sucky, 't aide hart van Rooy, Venrays politie zonder goed onder komen, bouwende dokters in Vlak water ,St. Anna en Servaas, ze kre gen allemaal hun liedje en het ver diende applaus uit een dankbare zaal. Een programma-onderdeel, dat ieder jaar naar meer gaat smaken en waar de dirigent Fr. Verhofstad en tekstdichter W. Smits ieder jaar meer eer mee inleggen. Dat men de Limburgse federatie onderscheidingen voor Vorst Hans, voorzitter J. van Haren en bestuurs lid M. Weegels ook als Venrays on derdeel in dit programma kan aan merken, is vanzelfsprekend. Voor hun 11 jaren werken bij de Piëlhaas, kwam de president van de Limburg se Federatie hen hoogst persoonlijk Limburgs hoogste onderscheiding om de toch al volbeladen borsten han gen. Datzelfde kan men ook zeggen van de 3 mannenkoor-leden, die na de pauze het publiek nog eens even duidelijk attendeerden op de rijke schat van Venrayse vastelaoveslied- jes, die men in de loop der jaren reeds heeft verzameld. Het zou de moeite waard zijn hier banden van beschikbaar te stellen gedurende vastelaovesdagen, zodat daarmede niet alleen het Venrayse lied weer eens een kans krijgt, maar ook de verloedering van de vastelaovend wat wordt teruggedrongen, waar tegen ook op deze avond duidelijk werd geprotesteerd. We zeiden al dat Petra Elferink, de Limburgse kampioene Tanzma riechen uit Hoensbroek de handen op elkaar kreeg, terwijl Ton Joma, een andere Limburgse kampioen, als buutrèedner, ditmaal als journalist, de ton in ging. Na de pauze was Temke in de buut, na eerst als volwaardige agra riër in de zaal links en rechts zijn „petatten" uitgedeeld te hebben. Intussen heeft hij ons niet veel wijzer gemaakt met zijn boeren- problemen. Een spektakulair nummer was dat van de Wannevlegels, waar men moeite had te ontdekken, hoe die mannen zo'n vreemde toeren kon den uithalen met hun lichaam en ternauwernood waren die weer uit de ring weg of de Jackamo's uit Reuver stonden als parodisten al weer te blazen en te zingen. Hun nummer van vorig jaar heeft pret tiger herinneringen achtergelaten dan nu. En dan was het alweer de beurt van de Globetrotters, die niet meer weg te branden zijn uit Circus Mök en die er inderdaad ook een machtig slot aan maakten. Toen is het feest dan nog doorge gaan tot in de uurtjes en kon men al merken dat Prins Ton en zijn adju danten de smaak aardig goed te pak ken krijgen. Prins Ton kreeg op het toneel al de vuurdoop toen hij na mens de zaal telkens de medewer kers mocht bedanken en dat inder daad soms op charmante wijze deed. Maar goed alle tekens wijzen er op dat we langzaam maar zeker naar vastelaovend toegaan en voor zover u nog niet over een „pekske" of „kieleke" gedacht hebt, begint het nu langzaam maar zeker toch tijd te worden (9 Het was een zwarte dag voor de VC Rooy aanhang. Niet wat betreft de sportieve prestaties maar meer wat betreft de uitslag. De heren begonnen tegen Sarto oppermach tig een fantastisch draaiende aan val gaf Sarto geen schijn van kans en pas op 12-0 wist Sarto iets te doen aan de stand en 3 punten te scoren. Verder liet VC Rooy het niet komen en met 15-4 was het al spoedig 1-0. VC Rooy begon in de tweede set wat aarzelend en dat gaf Sarto de gelegenheid tot 3-0 uit te lopen. Maar weer begon de machine te draaien en met 6-3 voor te komen. In het midden van de set echter zakte VC Rooy ineens terug, maak te 7 persoonlijke fouten achtereen en zag Sarto tot 13-9 uitlopen. Even nog wist VC Rooy Sarto te gen te houden, maar met 15-10 was het weer gelijk. De derde set was opnieuw voor Rooy, dat weer begon met formi dabel aanvallen. In deze set wist het team constant te blijven draai en en met 15-6 was weer de voor sprong veroverd. In deze fase begon Sarto te pro voceren. De scheidsrechter liet zich steeds opnieuw verleiden tot mi nuten lange discussies over beslis singen en men kon zien, dat VC Rooy nerveus werd. In de vierde set was het bijna om de bal raak. De Sarto aanvoerder liep iedere keer naar de scheids rechter en wist zo het spel steeds weer te onderbreken. Toch had VC Rooy tot 7-7 gelijke kansen. Toen een wissel Bert Peeters en Peter van de Weide. Dit was weer zo'n periode waarin het niet wilde. Weer 6 persoonlijke fouten waar door Sarto tot 11-8 kon uitlopen. Tot 10-11 kwam VC Rooy terug, weer werd het spel onderbroken door Sarto en VC Rooy liet zich hierdoor uit het ritme halen. Met 15-10 was het 2-2. In de laatste set was VC Rooy duidelijk aangeslagen. Geen mo ment kon het niveau van de voor gaande sets worden gehaald en Sar to wist met 15-5 tenslotte met 3-2 te zegevieren. DAMES De dames hebben zoals verwacht tegen koploopster Sarto geen pun ten kunnen behalen. Maar toch was hun spel van goede kwaliteit. In de eerste set was het Sarto, dat tot 8-0 uitliep waarna VC Rooy langzaam maar zeker probeerde te rug te komen. Maar tot 8 kwam het voor Sarto de set uitmaakte. In de tweede set was het Rooy dat ge weldig knokkend terugsloeg. Na 'n eerst gelijkopgaande strijd was het ineens VC Rooy dat uitliep naar 'n 15-9 eindstand. Rooy leek door te gaan en nam in de derde set een 8-0 voorsprong. Toen was het gebeurd. Sarto maak te dankbaar gebruik van het af la ten weten van de aanval en wist op 11-11 gelijk te komen. Met enkele goede aanvallen was het 11-15. In de laatste set kwam VC Rooy er niet meer aan te pas en wist Sarto met 6-15 een verdiende 3-1 zege te behalen. Dames VC Rooy 2 Patrick 1 3-1 De tweede overwinning in succes sie, behaald dank zij de goede inzet. Nu werd het op de 3e plaats staande Patrick met goed spel ver slagen. Zo zijn we op de goede weg! S'62 VC Rooy 3 3-0 Slechts met 6 dames gingen we op weg naar Swalmen om daar het op de 3e plaats staande S'62 te gaan bestrijden. Nu, er is weinig strijd gestreden, voor wat betreft Rooy. We werden naar een regelmatige 3-0 nederlaag gespeeld en gezien 't spelbeeld verdiend. Willen wij niet vaker zo verrast worden dan zal er toch met meer inzet gespeeld moe ten worden en met meer inzicht. Venlo Sport 2 VC Rooy 4 1-3 In een buitengewoon slechte wed strijd kon VC Rooy 4 toch nog de punten veroveren. Bijna waren de speelsters ten onder gegaan met de zeer zwakke baltechniek van Venlo Sport plakballen, duwballen, draag- ballen ,maarze kwamen er wel overheen èn telden!? Het is dus zaak voor de toekomst het eigen spel te blijven spelen én de zenuwen de baas te blijven. Setstanden: 6-15, 15-8, 7-15 en 6-15. L.S.B. kompetitie Venray I heeft het niet kunnen bolwerken tegen leider Venlo II. Alleen W. Jeuken wist te winnen. J. Louwersen en P. Rouvroye speelden remise. Het werd dus een 2-6 nederlaag. De stand in de le klasse A: Venlo II 3 3 0 0 6 17-7 E.W.S. I 4 3 0 1 6 22-10 Max Euwe I 3 2 1 0 5 15-9 Venray I 4 112 3 14-18 Gess II 3 1 0 2 2 12-12 Brunssum III 3 1 0 2 2 11-13 Pionneke III 4 0 0 4 0 5-27 Interne kompetitie Klasse I W. Jeuken lijkt zich weer hersteld te hebben van een inzinking want hij gaat in de kampioensklasse on geslagen aan de leiding. Hij won van J. Houwen. K. Lundahl en H. Coolen, de eerste twee van het vo rige seizoen, speelden remise. P. Rouvroye en W. Gommans herstel den zich door resp. van J. Louwer sen en R. Keereweer te winnen. Stand klasse I: W. Jeuken P. Rouvroye H. Coolen W. Gommans R. Keereweer J. Houwen K. Lundahl J. Louwerse 2 1J2 lVt 1 1 Vt V» 0 Klasse II: A. Moss en W. Hoekstra wisten ook hun tweede partij te winnen en gaan gezamelijk aan de leiding. Ze versloegen resp. W. van Driel en P. Vissenberg. Verder speelde B. Pleit en G. Breukers remise. Klasse III: Th. de Brouwer kon zich door re mise te spelen tegen J. Manders aan de leiding handhaven. Hij wordt ge volgd door F. Midden die won van J. Ruyten en door M. Uberti die J. Bergkamp versloeg. Klasse IV: R. Groenendijk is verrassend lei der geworden door F. Geene te ver slaan in een enerverende partij en dat verdiend J. de Bruyn het lood je moest leggen tegen G. Meyers. J. Lucassen was te sterk voor J. Fontyn. Klasse V: In deze klasse geven J. de Wit en J. v.d. Heuvel elkaar niet veel toe. Ze wonnen beiden hun partij van resp. J. Kok en G. Kortenoe- ven. P. de Vos wist zijn eerste over winning te behalen tegen mej. H. Bay.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5