PSSLMkiSSÏiiiS!! Sé Een compleet vakantiepakket bij alle ABN-kantoren. Makkelijker kan het niet. de ABN IS!WJP* korwtielsa Een heleboel goederedenen om uw vakantie te boeken bij de ABN. een goede grote bank Rijksbijdrage voor vrijwilligers jeugd- en jongerenwerk (vervolg van voorpagina) Dank zij Venrays beurgemeester die goed reklame wist te maken voor Venray kreeg Venray een uur speulentere voor Radio Zuid. Een uizending die overigens geen diepe indruk achterliet. Het werkgelegenheid,srapport, dat in septemb. uit kwam, mocht dan misschien door de optreden de recessie vrfó snel achterhaald zijn» doch is daarom niet minder belangrijk in zijn conclusies. Dit rapport ziet de grote inkomende pendel o.m. als een bewijs dat de snelle groei van de werkgelegen heid niet altijd ten goede komt aan de eigen bevolking. Verder is de werkgelegenheid waarschijn lijk een nader onderzoek moet dat bewijzen te weinig gescha keerd om hoger geschoolden uit uit Venray zelf op te kunnen ne men. Een derde conclusie is dat rijkssteun voor verdere uitbouw van het industrialisatieproces nog altijd nodig is. Venrays Mannenkoor en de Zan gers van St. Frans ondernemen al lerlei akties om hun Rome-reis op het einde van dit jaar te kunnen fi nancieren. Rank Xerox's brandweer organi- seerd met groot succes nationale brandweer-wedstrijden. 42 brand weercorpsen namen daaraan deel. Terwijl aktiegroepen zich gereed maakten voor de protesttocht naar Kalkar, boden verontruste boeren het Venrayse college enkele pa- ketten levensmiddelen aan bij hun aktie om te komen tot een betere inkomstenvorming in de land- en tuinbouw. In deze maand wordt ook begon nen met een aktie om te komen tot een grote Venrayse showband. Iets waar de besturen van de bestaande fanfares en harmonieën in het be gin niet bijster wild van waren, maar dat men nu toch de kans wil gaan geven. Ysselsteyn huldigde de nationale motocross-kampioen in de 250 cc klasse Peter Willems, die na een jaar van soms felle gevechten deze titel in Assen wist te behalen. Oostrum installeerde haar nieuwe pastoor, de pater Lazarist J. P. A. de Ceuster. In Oirlo werd gestart met de bouw van 'n kleuterschool, in Ven- ray-centrum met de christelijke kleuter- en basisschool aan de Ou de Oostrumseweg. En Heide blies deze maand uit met de zilveren motocross, waarop Peter Willems hoe kan het an ders de grote favoriet was. En Rank Xerox mocht gastheer zijn voor de topleiding van dit con cern, dat voor de eerste maal buiten Amerika vergaderde. OKTOBER Het Boschveldcollege vierde met wedstrijden en filmvoorstellingen zijn eerste lustrum. Een eigen mu sical „oh, kijk mij nou" voor de ou ders en de leerlingen was het hoog te punt van deze herdenking, ook al omdat honderden hieraan hebben meegewerkt. Ruim 100 renners uit Nederland, België en Duitsland namen deel aan de skelterraces, die dit jaar in Leu nen zelf door de Leunse voetbal club zijn georganiseerd. De samenstelling van de verschil lende raadscommissies kostte o.m, in de eerste vergadering van okto ber de gemeenteraad een vergade ring, die tot 'snachts 2 uur duurde. Toen had men nog alleen maar de raadsleden benoemd. In de daarop volgende commissie-vergaderingen en raadsvergaderingen is dat punt dan nog meermalen aan de orde ge weest, terwijl nu nog niet alle com missies geformeerd zijn. Vanuit de Paterskerk werd een hoogmis per televisie uitgezonden, waarin de Zangers van St. Frans o.m. hun derde lustrum herdachten. In een plechtige zitting in de schouwburg werd een punt gezet achter de ruilverkaveling Lolle beek, waarin 12.000 ha onder han den z(jn genomen en het aantal kavels is teruggebracht van ruim 10.000 naar 6000, wat met de ver betering van wegen en waterlos singen, het lieve bedrag van 40,5 miljoen guldens heeft gekost. De Midgetgolfclub Vlakwater kwam na een beslissingsronde te gen Etten-Leur in de hoogste klasse terecht. Een in financiële nood verkeren de Venrayer wilde ambtenaren van de sociale dienst onder bedreiging met een revolver dwingen hem 5.000,te geven. In het nauw ge dreven loste hij een tweetal scho ten, warabij een van de ambtena ren zo ernstig werd gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden op genomen. De man verschanste zich thuis op de w.c., maar zijn huisarts wist hem uiteindleijk te bewegen de revolver af te geven, 's Anderdaags meldde hij zichzelf bij de politie. De Vredeskerk vierde haar twee de lustrum met een aantal buiten gewone eucharistievieringen. Een aantal priesters, die eens op gesloten waren in het concentratie kamp Dachau, brachten een bezoek aan hun confrater Pastoor Janssen in Ysselsteyn, hielden daar een con celebratie met de wijbisschop van Aken en werden officieel door Ven rays gemeentebestuur ontvangen. In Vredepeel brandde het gemeen schapshuis van binnen uit, of liever verkoolde. Dat betekende niet al leen dat het verenigingsleven ern stig gehandicapt was, doch ook dat het kleuteronderwijs stop kwam te staan. Met een „open huis" werd de nieu we tennishal Schaapskooi 2 voor de gebruikers open gesteld. De nieuwe investeringsnota voor 1975 en de komende jaren kwam met de begroting op tafel. Daar uit bleek dat voor de uitvoering van de voor de komende 5 jaren geplande werken ongeveer 113 miljoen nodig zijn. Een daarvoor belegde inspraakavond trok mini male belangstelling. De raad besloot, als begin van de realisatie van het centrumplan, tot verlegging van de Merseloseweg, zo- daing dat die komt te lopen over 't parkeerterrein achter de schouw burg, dat hiermede komt te verval len. Deputé v. d. Woude kwam met het gemeentebestuur en. de direk- ties van St. Servatius en St. An na praten over de stand van za ken b\j beide psychiatrische in stellingen. Hü beloofde ook van de kant van G.S. bij het betrokken ministerie aan te dringen op spoe dige toestemming voor de bouw van een polikliniek en een nieu we voorziening voor bejaarde psy chiatrisch gestoorden. Yenray begroting voor 1975 kwam op tafel en bleek nog bijna 430.000,over te hebben voor „onvoorzien", zodat ze wederom sluitend was. I NOVEMBER l Veldeke heeft zich aan velen ver plicht door een dia-serie te maken over leven en werken in het voor oorlogse Venray. Ook het opbouw werk na de oorlog werd daarbij be trokken. De eerste voorstelling in de foyer van de schouwburg was een daverend sukses. De jaarlijkse slipjacht werd we derom met sukses gehouden. Staatssecretaris W. Polak bracht een bezoek aan Venray, waar hij zich op de hoogte stelde van de problematiek rond de gemeente- financiën. Kent U ze nog de Venrayers? is een fotoboek dat de gemeente-archi varis dr. H. Camps heeft samen gesteld met behulp van dhr. W. Wil- lemsen, die met St. Nicolaas in me nig pakje bij Venrayers en oud- Venrayers is bezorgd. De raad keurde goed dat de Vrije Akademie in 1975 naar het oude zie kenhuis zal vertrekken. Diezelfde raad ging achter het plan Veltum 2 staan, ondanks de bezwaren o.m. van de werkgroep Inspraak en achter het plan Oos trum-Zuid. Hoe men eventuele stank-problemen in dat laatste plan op zal heffen, kwam daarbij niet uit de verf. Venrays politie nam het eerste lustrum te baat om met een uitge breide tentoonstelling in de schouw burg eens iets meer van haar werk te laten zien. De nog jonge Leunse fanfare kon recipiëren omdat ze naar de afde ling Uitmuntendheid gepromoveerd was op een concours te Someren. Ysselsteyn herdacht met veel ple zier het 40-jarig bestaan van de Limburgse Vrouwenbeweging in die plaats. De raad stortte zich met veel breedsprakerigheid en nog meer po litiek op de begrotingsbeschouwin gen, waarbij de toekomst van ons aller Venray de vroede vaderen ken nelijk zwaar ter harte ging. Sinterklaas kwam voor het eerst officieel op zaterdag in Venray op bezoek, maar moest zijn trouwe schimmel voor al het regenwater in de steek laten. Later probeerde hij het nog eens op een koop-avond, maar al met al was het een scha mele bedoening. Regen of geen, Venray liet het ook royaal regenen bij de aktie „Geven voor leven". De Duitse dodenherdenkingsdagen brachten traditiegetrouw, ook weer vele Duitse bezoekers naar het sol- datenkerkhof in Ysselsteyn. De ver wachting dat dit kerkhof nog in 1974 aan Duits beheer zou worden over dragen, is niet bewaarheid ge worden. Een peuterspeelzalendag liet vele ouders eens kijken achter de scher men van het peuterspeelzaalwerk, dat in enkele jaren tijd flink is uit gegroeid in het Noord Limburgse. 1 Er zal een onderzoek ingesteld worden naar de spelregels, welke moeten gaan gelden voor inspraak en voor het fungeren van dorps- en wijkraden. Aldus een voorstel, dat werd toegelicht door de Ver. van Nederl. Gemeenten, die dit onderzoek gaat instellen bij alle gemeenten uit het gebied van Peel en Maas. In de Statenkieskring Host werd officieel afscheid genomen van oud voorzitter Kunnen. Op het scheiden van november verkocht de raad de eerste grond in het centrumplan voor 275, per m2. Wie anders dan een bank kon de koper zjjn. Voor uitbreiding van de kleuter school in Leunen trok diezelfde raad 140.000,uit, maar verhoogde de gemeentelijke belastingen met ge middeld 10°/o, ondanks het feit dat de begroting nog moest worden goedgekeurd. De Spaanse televisie kwam opna men maken van hoe hun mensen in deze regio wel worden opgevangen. De KVP afdelingen in het Ven rayse land hebben de koppen bijeen gestoken en vormen voortaan een afdeling voor de gehele gemeente. In Merselo kreeg fanfare St. Oda de wimpel van het Peeltoernooi. DECEMBER J De bejaarden zorgden niet alleen voor een keurige tentoonstelling van schilderijen, tekeningen, boet seer- en naaldwerk, doch zorgden ook dat de Beejekurf eindelijk ook een echte bijenkorf kreeg aange boden. Een groot aantal Venrayse bejaar den kregen een reis naar Majorca aangeboden ,in het kader van een landelijke aktie. De Wetteling gaat de nieuwe sporthal heten. Een gemeentelijke prijsvraag naar een nieuwe naam werd door de gemeente gewonnen. De heer J. Loonen nam afscheid van het bestuur van het Land bouwschap. Venrays raad kocht het politie bureau. Ze moet daarvoor aan het rijk 130.000,betalen. Rank Xerox bracht een kerstnum mer uit, boordevol schilderijen wel ke Johan Jeuken maakte over het „oude" Venray. De heer G. Schols gaat afscheid nemen van de woningvereniging Noord Limburg, waaraan hij 20 ja ren als direkteur verbonden is. De Zangers van St. Frans volgden het voorbeeld van hun grote broers bij het Mannenkoor, die reeds eer der een Duitsland-reis. maakten. Zij gingen met groot sukses naar Dort mund. Op het einde van het jaar reisden beide koren naar Rome om daar als afgevaardigden van de Pue- ri Cantores luister bij te zetten aan de plechtigheden van het Heilig Jaar. Venrays raad keurde na einde loos vergaderen de begroting 1975 goed en gaat nu rustig zitten wachten wat uit de verschillende potje,s van de DACW allemaal voor geld zal vloeien dat in het kader van de werkgelegenheids- verbetering in onze gemeente of in de regio besteed kan worden. Het kerstconcert van alle Ven rayse koren gezamenlijk begint in tussen al een goede traditie te wor den. Ook ditmaal was de belang stelling zeer groot. I Met een wat zorgelijke stand van zaken bjj Venrays werkgelegen heid werd het oude jaar afgeslo ten. Het aantal werklozen heeft een na-oorlogs record opgeleverd. Mgr. J. Gij sen kwam het oude jaar besluiten met een plechtige Eucharistieviering in de Vredeskerk van Venray. Handelsmij. Geven b.v. Weert-Maaseikerweg-153 Maastricht Meerssenerweg 91 Venlo Antonluslaan 2 Algemene Bank Nederland Nu is het tijd om alvast eens weg te dromen naar uw zomervakantie van 1975. De ABN heeft de nieuwe reis gidsen klaar liggen. En die brengen u snel in vakantiestemming. Haalt u ze even op en ga dwalen door de vele mogelijkheden. Zodra u een keus gemaakt hebt of ais u méér wilt weten, zien wij u graag terug. De ABN heeft ruim 1000 reis adviseurs opgeleid omu wegwijs te maken en uw reis rond te maken. Van boeking tot en met de aankoop van vreemde valuta. Waarheen u ook wilt, per bus, auto, trein, boot of vliegtuig... de ABN heeft alles wat uw reislustige hart kan wensen. •De ABN zit by u in de buurt; wie weet komt u er dagelijks langs. •De ABN-reisadviseurs zijn grondig opgeleidze weten waarover ze praten. •By de ABN-Reiscentrale kunt u dag en nacht terecht met uw vragen: 020 - 29 34 72. ®De ABN helpt u aan vreemd geld, in kontanten of in cheques. Ook uw reis verzekering maakt u er even rond. •Tijdens uw vakantie zyn uw kostbaarheden veilig in een safe van de ABN. kunt er boeken voor alle reizen van Fit, Airtour, Europa Express, Railtour en Long Range TraveL Wilt u meer informatie,belt u ons dan op ofkomt u eens langs. Venray, Julianasingel 36a, telefoon (04780) 2565 Vrijwilligers in het jeugdwerk kunnen ingevolge een nieuwe rege ling van het ministerie voor kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk een subsidie ontvangen voor projek- ten, welke als „kansarm" worden aangeduid. Uitgangspunt is, dat het gaat om plaatselijk vrijwilligerswerk, d.w.z. plaatselijk jeugd- en jongerenwerk, dat uitfluitend door en onder leiding van vrijwilligers wordt uitgevoerd. De door de plaatselijke vrij willi ger sgroepen opgezette projekten of te ondernemen aktiviteiten moeten: a. gericht zijn op die groepen jeug digen, die door oorzaken buiten henzelf gelegen onvoldoende kunnen profiteren van bestaan de voorzieningen in de samenle ving dan wel b. zijn opgezet om aandacht te vra gen voor groepen, die in de hui- dieg samenleving in knelsituaties verkeren of c. gericht zijn op het bevorderen van emancipatieprocessen van duidelijk tekort komende catego rieën jongeren. Voorbeelden van projekten, wel ke voor subsidie in aanmerking ko men, zijn o.a. Vrijwilligerswerk, dat zich richt op kinderen of jongeren die in wijken wonen waar geen club huizen zijn. Dat is vaak het geval b.v. in nieuwe woonwijken, kleine dorpen etc.; speeltuinwerk in wij ken waar verder weinig te doen is; groepen, die iet,s willen vernieuwen of verbeteren aan de samenleving, zoals milieugroepen, vrijwilligers werk, dat zich bezighoudt met wer kende jongeren, homofielen, vrou wenbeweging etc.; activiteiten van jeugdverenigingen voor kansarme groepen. Het subsidie moet bij de gemeen te worden aangevraagd op daarvoor bestemde formulieren. Door de ge meente wordt de aanvraag van een toelichting voorzien en doorgezon den naar C.R.M., die een beslissing neemt. Bij toekenning van het sub sidie wordt dit aan de gemeente uitbetaald, die het op haar beurt doorbetaalt aan de aanvrager. Maximaal kan een rijksbijdrage worden verkregen van 50% in de kosten van het projekt met een pla fond van 2.500,De kosten van de projekten of aktiviteiten moeten echter wel minimaal 1.000,be dragen om voor subsidiëring in aan merking te komen. Verzoeken, welke in het kader van de „Interim-rijksbijdragerege ling plaatselijk vrijwilligersjeugd- en jongerenwerk" worden gedaan, vallen meestentijds ook onder de ge meentelijke subsidie-verordening. Dit betekent, dat wanneer C.R.M. een bijdrage verleent, de gemeente ingevolge de verordening veelal ook een subsidie kan verlenen. Aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar op afdeling II-E ten ge meentehuize (Grotestraat 1) 'tel. 3838 toestel 130, waar men ook alle in lichtingen kan geven. Geparkeerde auto beschadigd De eigenaar van de op de par keerplaats bij de Jan Hensenstraat geparkeerde personenauto, de 31- jarige L. C. uit Venray kwam tot de minder aangename ontdekking dat zijn geparkeerde auto beschadigd was. De dader had geen visite kaartje achtergelaten, zodat naar diens identiteit een onderzoek wordt ingesteld. Hond de weg op Een plotseling de weg oversteken de hond was op de Maasheseweg oorzaak dat de bestuurder van de personenauto, de 23-jarige F. K. uit Venray, hem niet meer kon ontwij ken. De hond liep bij de botsing dusdanig letsel op dat hij ter plaat se moest worden afgemaakt. De auto werd licht beschadigd. Hier voor krijgt de eigenaar van de hond, die bekend is, de rekening gepre senteerd. Diefstal telefoon In het bejaardentehuis Het Schut tersveld kwam men tot de minder aangename ontdekking dat de in de kelder geplaatste telefoon verdwe nen was. De diefstal werd gemerkt op de vooravond van Kerstmis. Of het te doen is geweest om de tele foon of de munten welke in die telefoon waren gestort, is niet be kend. Hoeveel geld daarbij is weg gehaald kon nog niet worden mede gedeeld, wel dat de bejaarden ern stig door het gemis van de telefoon zijn gedupeerd .De telefoon bevindt zich in een niet afgesloten gedeelte. Verkeersongelukken Op de Albionstraat wilde de bestuurder van de personenauto, de 33-jarige mej. Maria S. de door haar bestuurde auto vanaf een uitrit de Albionstraat oprijden. Zij lette on voldoende op het verkeer wat over die straat reed. Daardoor kwam de door haar bestuurde auto juist op het rij gedeelte van de inhalende personenauto, bestuurd door de 28- jarige G. C. uit Venray. Gevolg: materiële schade. Op de Deurneseweg schrok de bestuurder van de personenauto, de 25-jarige J. N. uit Venray, over het rijgedrag van een vrachtautobe stuurder, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor. Voordat hij zijn wagen onder controle had ge bracht, was deze al tegen een hou ten lichtmast gebotst. Deze licht mast liep geen noemenswaardige be schadigingen op, maar de personen auto wel. Op de kruising Mgr. Nolens- straatStationsweg gaf de bestuur der van de personenauto, de 57-ja rige H. G. geen voorrang aan de over de Stationsweg rijdende per sonenauto, bestuurd door de 35-jari- ge J. M. uit Venray. Ook hier alleen materiële schade. Op de Langstraat ter hoogte van het Groenewoldsepad was de te korte afstand, of te laat reageren, oorzaak dat de 27-jarige bestuurster mevr. M. v. d. L.-P. uit Venray te gen de voor haar stoppende perso nenauto, bestuurd door de 43-jarige mevr. G. H.-R. uit Venray botste. Ook hier alleen lichte schade. Diefstal auto Uitgebrand teruggevonden De in Venray verblijvende gast arbeider N. I. heeft aan de voor avond van Kerstmis geen prettige herinnering. Hij ontdekte toen na melijk dat de voor zijn woning in de Monikesstraat geparkeerde auto gestolen was. De oplossing kwam met de melding dat nabij het Jans- lust-crossterrein een uitgebrande auto door de Venrayer M. werd aangetroffen. Deze auto schijnt opzettelijk in brand te zijn gestoken toen men niet meer verder kon, want sporen we zen er op dat met automatten nog getracht was de vastgereden auto weg te krijgen. Zittingen werden el ders aangetroffen. Voor de betrok ken gastarbeider een behoorlijke schadepost. Autoradio's gestolen Omdat een van de portieren van van de personenauto van de Ven rayer J. v. L., geparkeerd voor de woning aan de Langstraat, niet af te sluiten was, hebben de daders het gemakkelijk gehad om de auto radio uit die auto weg te nemen. De in de Whistlerstraat gepar keerde auto van J. S. uit Spijkenisse waren wel de portieren afgesloten. Daar vernielden de daders toen maar het tochtraampje en namen een autoradio mee ter waarde van 400 gulden. Bejaarde voetgangster aangereden De 79-jarige voetgangster mevr. wed. C. v. R. werd op de kruising Merseloseweg-Langeweg aangereden door de 16-jarige bromfietser J. V. Beiden liepen geen verwondingen op, noch was er enige schade aan de bromfiets. Het zal alleen voor de statistiek nodig zijn geweest, dat de politie naar die aanrijding moest. Botsing op parkeerplaats Op de Grote Markt werd bij het achteruitzetten van een personen auto, bestuurd door de 29-jarige O. de J. uit Beusichem onvoldoende op gelet waardoor de door hem be stuurde auto tegen de geparkeerde auto van de 58-jarige A. V. uit Ven ray botste. Het bleef bij lichte ma teriële schade. Geen vrije doorgang Op de kruising TuinstraatBon gerdstraat liet de 62-jarige bestuur der van een personenauto M. L. uit Venray geen vrije doorgang aan de vrachtauto, bestuurd door de 26-ja rige J. H. uit Reusel. Ook hier al leen materiële schade. Geen voorrang De 26-jarige bestuurster van de personenauto mevr. B. M. uit Ven ray verleende geen voorrang aan de personenauto, bestuurd door de 35-jarige Venrayer M. B. Ze had op de kruising KempwegLangeweg door de hevige regen de andere wa gen niet gezien. Er ontstond een botsing met lichte materiële schade. Marokkaan gooide met fiets Een in België verblijvende Marok kaanse gastarbeider was in Venray op bezoek en bezocht daarbij ver schillende café's. Van sluitingsuur had hij schijnbaar nooit gehoord, want toen de ober in een bar in de Henseniusstraat hem daar opmerk zaam op maakte en hem met moei te buiten kreeg, ontstak de Marok kaan in woede. Hij gooide toen maar een fiets door de barruit, wel ke aan diggelen ging. De politie nam de Marokkaan mee en sloot hem ter ontnuchternig op. Nadat hij nuchter was werd procesverbaal opgemaakt en werd hij naar België gestuurd.

Peel en Maas | 1975 | | pagina 6