L'J Venrays lief en leed in 't afgelopen jaar Leenen VRIJDAG 3 JANUARI 1975 Nr. 1 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS EN MUNCKHOF BV VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 23 ct po. VOO» AL UW DRANK DRUK- EN UITGAVE VAN D GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 itL. uu ijlKU iuoomz mm. ABONNEMENTSPRIJS rex riALrjAAK j y,3U (uitsluitend bij vooruitbetaling) de Grotestraat dicht voor alle ver keer en werd ze voetgangersdomijn, zoals ook met de koopavond op vrij dagavond. Van 13 tot 16 juni was de zes kampploeg uit het Zwitserse Sar- nen op bezoek bij hun Venrayse col- legas. Ze konden een grammofoon plaat met hun eigen gezang als her innering aan dit bezoek mee terug nemen. Op 24 juni werd ten overstaan van notaris Mr. Receveur de akte tot verkoop van Jerusalem aan de gemeente officieel ondertekend door Zuster M. Dorotheé en drs. F. Schols. In Castenray kreeg dhr. H. Goo- ren de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice, bij gele genheid van zijn zilveren kerk meesterschap van de St. Matthias- parochie. De tafeltennisclub Red Stars wist met 3 kampioenschappen de kom petitie 1974 te beeindigen. Met de officiële opening van het nieuwe clubhuis in de Wieën sloot de hockeyclub een opbouwperiode af, waarin vele akties ontketend zijn en verschillende leden de han den zelf uit de mouw gestoken heb ben om dit project te kunnen ver wezenlijken. Een kunstmarkt rond schouwburg en passage trok veel publiek en dit nieuwtje is evenals de later gehou den braderie beslist iets, wat we in Venray meer zullen gaan beleven. De drumband van de Kon. Har monie Euterpe werd in Neerkant eerste in de eerste divisie met pro motie terwijl de junioren van Ys- selsteyn eerste werd in de jeugdaf deling en promoveren kon. Venrays gemeenteraad kocht van de Christus Koningparochie de Veltumse Kapel voor 16.875 en gaf de gebr. Lerou de opdracht een aula voor het kerkhof te ont werpen. De heren H. Custers, J. Hermsen, en M. Voesten namen afscheid van Venrays brandweer. Zoals te doen gebruikelijk werd in deze maand weer water en bloed gezweet door honderden eindexa- minandi, die proeven van hun ken nis moesten leveren. Pastoor Thomassen nam officieel afcsheid van zijn Oostrumse paro chie, die hem een cheque van 4000 aanbood voor zijn nieuwe woning in Grubbenvorst. JULI Juli begon met een groots orgel concert in Venrays Grote Kerk door een van de bekendste organisten uit de D.D.R. Christian Collum, die zich lovend uitliet over de kwaliteit van het orgel in deze kerk. Voor de 12e maal kwamen in deze maand Duitse jongeren werken op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn. Een groep daarvan is officieel ont vangen door het Venrayse gemeen tebestuur en een daarvan door het gemeentebestuur van Meerlo-Wans- sum. Een gezamenlijke stichting van 'n ziekenhuisapotheek en klinisch la boratorium voor ziekenhuis en de psychiatrische centra kwam deze maand eigenlijk van de grond. De verwachte goedkeuring van het centrumplan door Ged. Staten werd door dit college voor 6 maan den uitgesteld. Die kwam wel als kerstgeschenk. Op het Wereldmuziekconcours in Kerkrade wist de Oirlose drumband een tweede prijs te halen, terwijl die van Leunen daar 'n eerste prijs bij elkaar trommelde en marcheer de. AUGUSTUS I De motocross in Ysselsteyn trok ondanks het slechte weer ook nu weer 2000 bezoekers. En Venrays kermis bleeek ook met regenweer nog altijd een pu- bliektrekker van betekenis. BU de Stichting Samenlevings opbouw gooide directeur Spigt de knuppel in het hoenderhok c.q. op de bestuurstafel, door datzelf de bestuur in een openbare ver gadering te verwijten dat be stuursvergaderingen van deze stichting frustrerend zijn, 't werk remmen en volkomen visie-loos zijn. En dat leverde weer een commissie van goede diensten op om de stukken weer aaneen te lijmen. Maar barsten blijven. Traditiegetrouw bracht Venrays gemeentebestuur de plannen voor Veltum 2 midden in de vakantie- tijd op de tafel, opdat het publiek daarover zijn zegje zeggen zou. Daar heeft men dan ook weet van gehad, want verschillende aktie- groepen hadden en hebben nog al wat bezwaren tegen dit plan, waarin b.v. de aanleg van de Kar patenlaan wordt aangevochten en men vindt dat de kavelverdeling in Westeinde te veel van het daar gelegen bo,s en natuurgebied op eist voor de bouwers, en te weinig overlaat voor de bewoners van Veltum 1. I Oirlo gaat een traditie maken van 'n muziekaal weekend. Ditmaal no digde de Oirlose fanfare de lands kampioen 1973 de Kon. Harmonie van Thorn uit. 58 Berlijnse kinderen zochten in de regio Venray ein Plats an der Sonne. De zon was er weinig, regen des te meer, maar ook grote harte lijkheid en genegenheid. Bg alle rapporten over de toe komstige winkelbehoeften in Ven ray, waarbg het CIMK uitgaat tot maximaal 2300 m3 in 1985 en de gemeente telt op 5700 m2, ver scheen nu een rapport van het Projectontwikkelingsbureau Am- ro-Westland. Hierin wordt bere kend dat Venray er tot 1980 5000 m2 bedrgfsvloeroppervlakte bij zal moeten krijgen en van 1980 tot 1985 nog eens 2000 m2. We komen op die manier rope vlek ken tekort. Op het einde van een 3-daags bezoek aan Limburg bracht het prinselijk paar Beatrix en Claus een bezoek aan Venray. Na een tocht door het Brukske vonden er gesprekken plaats in de foyer van de schouwburg, met Venrayse industriëlen, artsen, jeugd- en andere leiders. Daar hoorden de hoge gasten meer over de proble men, die hier leven t.a.v. de toe komst van St. Servatius en St. Anna, de industrialisatie, (waar men hoopt op een nieuwe pre mieregeling), de jeugd met haar problemen t.a.v. onderkomenp en de dorps- en wijkraden. Aan het prinselijk paar werd de pas ver schenen voorlichtingsplaat van de gemeente aangeboden onder de titel: Venray van horen zeggen. Venrays P.H.V. de Verdediger verzorgde traditiegetrouw in deze maand wederom een succesrijke po litiehondenwedstrijd. SEPTEMBER I De eerste dinsdag van septem ber leverde Venray voor het eerst een nieuwe raad op met 23 leden. Bij de wethoudersverkiezingen bleek men ruime voorkeur te heb ben voor het „oude stel" t.w. lo co-burgemeester SchoJ.s, Mevr. Rutten-Tielen en de heren Loo- nen en van Oers. In Merselo ging na 44 jaren (waarvan 30 als hoofd) de heer M. van de Venne afscheid nemen wan de school aldaar. JANUARI We gingen het nieuwe jaar met een autoloze zondag en met nijvere ambtenaren, die de distributiebon nen al gereed maakten voor de ver deling van de benzine. 30.151 inwoners telde Venray toen het de drempel van het nieuwe jaar overging. In een vlaggend Merselo kwam Mgr. J. Gij sen de gerestaureerde kerk wederom in gebruik nemen. St. Servatius kreeg de aandacht van de Nieuwe Revue, waarin de onmondigheid van de patient be licht werd, terwijl in St. Anna een anonieme aktiegroep het demokra- tiseringsproces aldaar aan de kaak poogde te stellen. In feite ging het om een ontslagkwestie, waaraan minister Boersma uiteindelijk zijn fiat gaf. In Ysselsteyn bestond het kerk koor 50 jaren, waarbij mede-op richter dhr. J. Geurts de gouden ere-medaille kreeg. In Oirlo sprak Deputé Horsmans voor de gezamelijke leden van de boerenbonden over de taak van Ged. Staten. De nieuwe aanvragen voor ge meentelijke - subsidies voor jeugd werk en jeugdvorming bezorgden verschillende jeugdbesturen grijze haren. In Veulen brak de varkenspest uit en verschillende dieren moesten worden afgemaakt. De Venrayse huisartsen verander den de zondagsdienst, waarbij de weekend-dienst in 2 groepen werd gesplitst en een arts uit iedere groep gaat waarnemen. Aid-vorst Jan Ruyten kreeg de Aid Prinse Plak. In navolging van de bejaarden presenteerden jonge Venrayse te kenaars en schilders een junioren- palet in de schouwburg. In Brukske werd de nieuwe kleu ter- en basisschool de Foekepot door 't gehele gemeentebestuur of ficieel overgedragen aan het school bestuur. Als voorbode voor de provinciale en gemeentelijke verkiezingen sprak de oud-secretaris van CRM H. Vonhoff over de politiek van de VVD in de foyer van de schouw burg. Venrays Koninklijke Harmonie Euterpe trad voor de eerste maal met een volledig concert en solis ten voor 't voetlicht in de schouw burg. In Vredepeel stortte een Har rier straaljager neer van de Duit se vliegbasis Wildenrath. 't stof felijk overschot van de vlieger die zich met zgn schietstoel had proberen te redden werd in Over- loon teruggevonden. Aan de groslijstverkiezingen van de KVP voor de provinciale staten namen uit Venray deel Mvr. Poels- Peters, M. v.d. Sterren, drs. G. Be- terams, G. Mulders en H. van Val kengoed. In Heide nam de heer Storms af scheid als onderwijzer van de daar gevestigde school. Venrays raad protesteerde bij de minister van economische zaken, naar aanleiding van de ton, die ze moet betalen voor de huur van de spoorlijn naar het industrieterrein in Oostrum. De aankoop van boerderij Drab- bels aan de Langstraat zal het door trekken van de Zuidsingel naar de Westsingel in de toekomst mogelijk gaan maken. De raad gaf het startsein voor 't jeugdadviescentrum (JAC). Wilma Weert leverde met enige feestelg kheid de 656 woningwet woningen op, die in Brukske 1 in goed twee jaren tgd gereali seerd zgn. Een gift van 5000, voor de bejaarden was de offici ële punt achter Brukske 1. FEBRUARI i Blitta begon deze maand met een algemene verhuispartij van het hoofdkwartier van dit bedrijf van Blitterswijck naar het nieuw ge bouwde kantoorgebouw in Venray. De Tros kwam in Venray opna men maken voor het radioprogram ma Route A. In Oostrum werd in het parochie- 'huis een tentoonstelling gehouden van tekeningen en vondsten rond 't oude klooster Bethlehem waarvoor verschillende leden van het Ge schied- en Oudheidkundig Genoot schap hun zomervakantie hebben opgeofferd. Met de uitreiking van de Bron zen Piëlhaas aan Mevr. N. Korte- kaas-Dupont op het Hofbal begon het vastelaovendgebeuren, waarbij en in het centrum en op de kerk dorpen 14 prinsen en jeugdprinsen leiding gaven aan een vastelaoves- festijn, dat duizenden kijkers en meedoeners trok. In Brukske werd een nieuwe peu terspeelzaal door wethouder Mevr. Rutten-Tielen geopend. Venrays raad stelde 25.000, beschikbaar voor het opknappen van de Brak, wat de nieuwe naam gaat worden van de oude Land bouwschool aan de Stationsweg welke beschikbaar komt voor de ongeorganiseerde jeugd. Met vastelaovend ging de eerste spade in de grond voor de bouw van de sporthal aan de Zuidsin gel. Kosten dezes 2,5 milj. Pand Grotestraat 11 werd aange wezen als voorlopig onderkomen voor de muziekschool. Het woningmarktonderzoek bracht de stemmen in de raad nogal in beroering. Een der mar kantste feiten is wel het feit, dat Venray te dik in zgn flats zit. 'n Tweede feit is dat Venray te wei nig goedkope woningen heeft. Dit is later aanleiding voor de werk groep Inspraak een plan voor een goedkope 3 - kamerwoningen op tafel te brengen, wat nu nog punt van studie uitmaakt. MAART i Op 1 maart nam de Zuid-Oos- ter de stationsdienst over en be gon dan ook met het zgn. stads vervoer, dat voor een deel geïnte greerd is in het regionale ver voer. Het betekende ook, dat een nieuwe verkeersregeling in Ven ray - centrum van kracht ging worden. De raad van Meerlo-Wanssum kreeg te horen dat het recreatie project op de Swolgense Heide niet door zal gaan en verkocht de eerste gronden onder Geysteren voor de aanleg van een golfterrein aldaar van 60 ha. In de Limburgse Dekenaten be gon de vastenaktie 1974 onder het motto: Samen bouwen. In Venray opende Deken Theunissen daartoe een wereldwinkel. De aktie bracht in het dekenaat ruim 37.000,- op. In Heide ging de 24ste moto- cross wedstrijd van start, waar dit maal weer hard en fel gereden werd om de Industriële Club Trophee. In Oostrum werd onder grote belangstelling de blauwe wimpel uitgereikt aan de Oostrumse Drum band, die op het concours in Kerk rade het hoogste aantal punten in de 3 e divisie had gehaald. Op een gezellige, avond werd in Ysselsteyn aan de heer H. Philip- sen, mede bij zijn afscheid van de raad, de zilveren draagspeld van de LLTB uigereikt. In het internaat van de paters Franciscanen vond het internatio nale Scholen-Schaaktournooi plaats waaraan 17 scholen uit Nederland en Duitsland deelnamen. In het kader van de werke- loosheidbestrgding werd de ge meente Venray ruim 6 ton aan boden als bgdrage in de onrenda bele kosten van de gasaanleg naar Oirlo - Ysselsteyn - Merselo - Cas tenray en Heide. Ook voor de verbouw van Jerusalem komt uit diezelfde pot nog een extra van 1,5 miljoen. Van 15 tot en met 29 maart ex poseerde Mevr. Miryam Reuser 'n 100-tal schilderijen en tekeningen van haar hand. Minister Westerterp en staats secretaris Hendriks waren o.m. on ze gasten bij een werkbezoek dat KVP bewindslieden en kamerleden aan Noord-Limburg en daarmede aan Venray brachten. De publikatie van de eerste inves teringsnota toonde aan dat Venray zelf in 1974 ruim 2 miljoen gulden op zal hebben te brengen om wen sen en verlangens gerealiseerd te krijgen. Uit Maastricht kwam het be richt, dat Ged. Staten officieel de verbouw van het klooster Je rusalem tot Venray.s nieuw ge meentehuis hebben goedgekeurd. Drs. Den Brok leverde een klach tenrapport, geïllustreerd met foto's, in bij de raad over fouten en feilen bij de sociale woningbouw m ske 1. 5 Muziekgezelschappen uit Venray verzorgde in Venrays schouwburg een muziekfestival. In Veltum werden 120 bomen ge plant. Dok de Partij van de Arbeid ver gadering werd besloten dat de heer Wiegant zou optreden als lijstaan voerder van deze partij bij de aan staande gemeenteraadsverkiezingen. Het zittende raadslid van de PVDA de heer Hensing, die in het begin van het jaar de heer Timmermans als zodanig was opgevolgd, kreeg op de nieuwe stemlijst de 2e plaats. Bij de Provinciale Statenverkie zingen gingen 61% van de stemge rechtigden ter stembus. 4 Venray- ers werden in die Staten gekozen t.w. Mevr. Poels-Peters en M. v.d. Sterren voor KVP, J. Konings voor de PVDA en Mevr. Cleerdin-Janus voor de WD.' Als afscheid aan Maart opende Leunen de nieuwe soos Puree. En Red Stars legde met haar eerste team beslag op het kampioenschap van de afd. Noord Limburg, terwijl de dames met het eerste elftal van SW in Sevenum kampioen werd van de groep D van de Limburgse competitie. G. Poels werd in Valkenburg on derscheiden met de gouden speld van de KNVB voor zijn verdiensten t.b.v. de voetbalsport. In Leunen herdacht pastoor J. Haenen onder grote belangstelling zijn zilveren priesterfeest. Een avondvierdaagse zorgde dat de Zangers van St. Frans hun nieuwe uniformen betaald kunnen krijgen. Op het einde van het jaar had zo'n zelfde spektakel plaats voor de verenigingen in Ysselsteyn. Een eigen Venrayse afdeling van de Bond van huurders en woning zoekenden is in Veltum opgericht. APRIL Met een nieuwe Limburgse kam pioen in de klasse licht en zwaar in de persoon van H. Janssen uit Ysselsteyn, toonde de Venrayse rui ters hun kunnen. In Castenray herdacht de heer M. Cuypers dat hij 40 jaren koster was in deze parochie. Hij kreeg het Pro Ecclesia et Pontifice. Bij de behandeling van de jeugd- nota waarover reeds eerder het publiek in een hoorzitting zijn me ning had kunnen geven besloot de raad tot het innstellen van een aparte bestuurscommissie, welke einde van het jaar danookmetzijn werk is begonnen. Een ander besluit was de aanstel ling van een aparte ambtenaar voor jeugd- en sportzaken. 103 Gegadigden meldden zich aan voor de 23 raadszetels in Venrays raad toen in april de lijsten moes ten worden ingediend. Daaronder waren als nieuwkomers: de Boeren partij, en de PPR. Oude bekenden waren Opbouw '70, de WD, PVDA de kerkdorpen en de partij van Steeghs ditmaal verenigd met de partij Achten. De vroegere partijen uit het centrum hadden zich vver- enigd onder Samenwerking Venray. In Oirlo werden de jaarlijkse len temuziekfeesten weer met groot succes gehouden. De raad besloot tot de bouw van een gymnastiekzaal in Oos trum en in Ysselsteyn, die adnk zg een vlotte bouw in november dan ook al in gebruik konden worden genomen. Met de bouw van een tennishal in Vlakwater werd gestart. De Ned. Credietbank nam de zgn. kindervleugel van het oud-zieken huis in gebruik als administratie kantoor. De Tulpenrally had ditmaal ook de motocrossbaan in Heide in haar programma opgenomen. Het eerste damesteam van Lyce um 64 wist het kampioenschap in de derde klasse te behalen. Monique Buys werd Limburgs winterkampi oene op de 100 m rugslag bij de Limburgse Kampioenschappen. V.C. Rooy dames werden kampioen in de derde divisie en konden pro moveren. Terwijl o.m. tegen aanleg van de Noord-tangent in het centrum nog bezwaren lopen, gaf het mi nisterie van ruimtelijke ordening en volk.shuisvestinng toch reeds een subsidie van 3,6 miljoen, als bgdrage in de kosten van grond verwerving. Ook bg het ministe rie van verkeer en waterstaat ligt nog een aanvrage van 1,2 miljoen voor de verbetering van de wegen rond het nieuwe cen trumplan. De heer A. Hoenselaar in Merse lo kreeg de pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice voor zijn werken t.b.v. die gemeenschap en dat nog wel op zijn zilveren hu welijksfeest. In Venray kreeg de zilveren jeugd leider H. Stevens de KNVB- en de NKS-speld aangeboden voor zijn trouwe inzet voor de Venrayse voet bal jeugd. Met Koninginnedag kreeg de ere medaille in zilver van de Orde wan Oranje Nassau de 73-jarige L. Jans sen. In goud werd die toegekend aan de 66-jarige W. Volleberg uit Oostrum. Op het scheiden van april kwam staatssecretaris drs. M. van Huiten naar Venray om eens te komen pra ten over het „tonnenlijntje" in Oos trum. Hij beloofde de zaak eens te bezien, maar tot heden zijn de re sultaten daarvan nog niet te mer ken geweest. Rank Xerox nam de 3000ste werk nemer in dienst en nu is het wach ten op het monument, dat in stuk ken en brokken bij verschillende gelegenheden werd aangeboden. Als het goed gaat, komt dat te staan op het plantsoen voor de Zuid-Ooster. Het tweede voetbal-elftal van Holthees-Smakt werd kampioen in de 3e klasse MM van de afdeling Limburg. MEI Nelipak verpakkingsindustrie ver overde de hoogste Nederlandse on derscheiding: de gouden noot, voor een zelf ontworpen verpakking van operatie-instrumenten. 124 Vuilniszakken vol met klein vuil was de buiten van een schoon- maakaktie in Veltum door de jeugd- natuurwacht. In Vierlingsbeek vierde de Har monie op feestelijke wijze haar 100 jarig bestaan. In Oostrum versierde de Oostrum se Toerwielerclub eindelijk voor ei gen huis een geslaagde wielerronde. De eerste groene brievenbussen, die de postbestellers langere wan delingen moet besparen, werden in de voortuintjes geplaatst. Wethouder van Oers opende de Camping in de Heydse Peel offi cieel nadat het lid van Ged. Staten tihr. Stals het vernieuwde recre atieoord Vlakwater open had ge steld. 16 mei was het 50 jaren geleden dat het huidige Venrayse gemeen tehuis (zij het in verkleinde uitga ve) gebouwd werd. Burgemeester drs. F. Schols stak de eerste spade in de grond, voor de bouw van 442 woningwetwo ningen in Brukske 2. 29 mei brak het uur der waar heid aan voor de 8 lijsten, die waren ingediend voor de verkie zing van de nieuwe gemeente raad in Venray. Aan deze verkie zing was een uitermate drukke reclame-campagne vooraf gegaan en de liefhebbers van de gemeen te - politiek konden op talrijke voorvergaderingen en hoorzittin gen hun hart ophalen. De resul taten waren dat lijst Samenwer king 10 raadszetels kreeg, de kerkdorpenljjst 7, Opbouw 70 1, PVDA 1, de VVD 2, lgst Steegb.s 1 en de PPR ook 1. De Boeren partij haalde weliswaar 300 stem men, doch te weinig voor een ze tel. Wat bg deze verkiezingen op viel was vooral de geringe op komst van de kiezers in de kom, waar de stembureaus Maashese- weg, Brukske en Mavo niet eens de 50% van het aantal opgeroe- penen haalden. Merselo's jeugd kon op de drem pel van juni de vroegere graanop- slag van de LLTB in gebruik ne men als clubgebouw, dat door wet houder van Oers werd geopend. JUNI Juni werd „ingeblazen" door een kleurrijk en stijlvol festival dat het Jachthoorn- en Trompettencorps St. Petrus Banden had georgani seerd in het Pinksterweekend. In deze maand trokken ook weer 4 avonden de kinderen mee in de jeugd-avond-vierdaagse. In totaal namen daaraan bijna 2000 kinderen deel. In deze maand ging zaterdags ook De tragische dood van het echt paar van Moorsel, op het beruch te kruispunt in Ysselsteyn was voor ons blad aanleiding eens 'n kroniek te publiceren van het aantal ongelukken dat sind.s 1969 op dat kruispunt heeft plaats ge vonden. Het bleken er meer dan 50 te zgn, waarvan 12 met dode lijke afloop. Dit werd later weer aanleiding tot vragen in de Sta tenvergadering en een gesprek Deputé Horsmans, waarbij afge sproken is om in afwachting van definitieve maatregelen, aldaar verkeerslichten te zullen plaat sen en met wegversmallingen het kruispunt veiliger te maken. En verder maakte de regen de vakantie van velen voor ons minder, plezierig als anders hoewel de druk te op de Venrayse campings er niet onder geleden heeft De zilveren speld van de Volks- bund Deutsche Kriegsgraberfürsor- ge kregen in Ysselsteyn de heren L. Madou, W. Arts, W. Broers en P. Rouvroye bij hun afscheid van het Duitse Kerkhof aldaar. De dorpsraden begonnen in deze maand met een enquete naar de leefbaarheid. Daarmee probeert men meer inzicht te krijgen, wat de mensen en vooral de mensen in de kleine kernen nu wel verstaan on der leefbaarheid. Men had gehoopt einde van dit jaar de verkregen ge gevens al te kunnen behandelen, doch het wordt 1975 voordat de gegevens op de tafel gaan komen. In Smakt vierde de Limbra drum band haar eerste lustrum met een druk bezochte drumbandshow en een feestelijke receptie. (vervolg z.o.z.)

Peel en Maas | 1975 | | pagina 5