HET ZIT ER WEER OP Gouden paar in Venray Prijs verhoging LET OP... Stichting Het Negatief i Clitnlicmjen bv.fa* Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Geslaagde kollekte Pr. Beatrix-fonds Hond stak over DE SFEERVOLLE ZAAL LINDERS - V0LLEBERG Jacktkoorn- en Trompetterkorps St. Petrus Banden de advertentie van volgende week over onze grandioze Balansopruiming een huis hopen een huis verhopen J0NGERENS00S „PUREE" Godsdienstige gespreksavond op 2 januari Peel en Maas ook uw weekblad VRIJDAG 3 JANUARI 1975 Nr. 1 ZES EN NEGENSTIGSTE JAARGANG vooe AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 Al UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 23 ct per mm. ABONNEMENTSPRIJS PER HALFJAAR 9,50 (uitsluitend bij vooruitbetaling) De nieuwe kalender aan de muur wijst 1975 aan. We moeten daar nog even aan wennen. Het is nog te nieuw, nog niet „ingedragen" Maar over een paar weken, weten we al niet beter meer en is 1974 voltooid verleden tijd, zoals dat zo mooi heet. In deze dagen hebben de kranten, radio en televisie ons nog eens met de neus op de voorbije dagen ge duwd, toen ze de voornaamste fei ten uit 1974 weer eens in woord en beeld voor onze ogen brachten. En wellicht heeft menigeen van ons in zich zelf gedacht: „Ja, dat is waar ook, dat is toen en toen gebeurd, ik was het alweer bijna vergeten". Geen wonder overigens in deze wat turbulente tijd, nu juist de televi sie ons iedere dag opniieuw zodanig met 't wereldgebeuren confronteerd, dat we dikwijls ooggetuigen zijn.... Maar ongetwijfeld zijn ook de da gen die voorbij zijn, voor ons aan leiding geweest om nog eens even te denken aan dat wat 1974 voor ons persoonlijk betekend heeft. De een zal zich 't verlies van een dier bare met pijn herinneren; de ander de geboorte van een nieuwe mens in de familie; een derde een zakelijk succes; terwijl een vierde zal moe ten erkennen dat 1974 hem of haar niet gebracht heeft wat men er van verwachte, namelijk veel heil en ze gen. Onwillekeurig zal ieder mens in de voorbije dagen even de balans op hebben gemaakt, en al naar zijn aard en instelling God hebben ge dankt, of misschien gevloekt Het mag dan waar zijn, dat 1974 voltooid verleden tijd is geworden; de herinnering daaraan en ook mis schien de lidtekens, blijven, diep in een mensenhart. Uw weekblad Peel en Maas rekent het zich tot taak het Venrayse ge beuren wekelijks bij u te brengen, en geeft vandaag in dit blad 'n op somming van het lief in leed in Venray in het afgelopen jaar. Zo'n overzicht is uiteraard subjectief.... Diegenen, die we het vooraf lieten lezen hadden kritiek. De een zei waarom is het begin van Brukske 2 niet „vet" gedrukt; een tweede zei ik lees er niets in over de overbren ging van al de graven naar Bosch huizen; besef je wel, dat daarmede een stuk Venrayse geschiedenis is overgebracht, dat niet te peilen valt. En een derde vroeg zich af of al deze uiterlijke feiten niet te veel verdoezelen; dat er meer eenzaaih- heid gekomen is, meer vervreem ding, meer maatschappelijk leed in deze (te) snel groeiende Venrayse gemeenschap. We geven dit overzicht toch. Want met alle kritiek, welke men er op kan hebben, logenstraft het, wat we de laatste tijd wel eens hoorden: De Schwung is er uit in Venray; er is weinig particulier ini tiatief meer; we kletsen en praten te veel en doen te weinig Er wordt nog wel degelijk wat gedaan in Venray. Men kan daar zijn kritiek op hebben; zijn beden kingen over; maar stil zitten is er niet bij, hoogstens in de te lange raadsvergaderingen Dat fouten en feilen, welke in 't verleden inderhaast gemaakt zijn en dikwijls ook gemaakt moesten wor den, zich duidelijker illustreren, is nog geen reden tot paniek of bij de pakken neer gaan zitten. Fouten kunnen dikwijls hersteld en min stens verbeterd worden. Ook het feit dat we wellicht een recessie meemaken of mee gaan maken; het feit dat Venrays werk- lozencijfers recordhoogten bereiken, hoeft geen aanleiding te zijn tot wanhoop. We zullen met z'n allen die problemen moeten trachten op te lossen. Begin vorig jaar zaten we in zak en as omdat de benzine op de bon ging; en 30 jaar geleden geloofden maar heel weinig mensen meer in de wederopstanding van Venray Maar samen zijn we uit die proble men gekomen, samen hebben we die platgeslagen en grotendeels uit kip penhokken bestaande gemeente op nieuw gemaakt tot een gemeenschap waarin het boeiend is te leven, te werken en te rusten. Het is voor de ouderen een ge ruststellende ervaring, dat, hoe we als kom en kerkdorpen misschien wel eens tegenover elkaar staan en ons in de gemeenteraad met liefst 8 lijsten ook op het politieke front nog wel eens tegen elkaar opstel len, het toch nog altijd zo is, dat we elkaar weten te vinden, als men voor het „blok" komt te staan. En in die samenwerking, waarin we óók de nieuwkomers in ons Venray betrekken, kunnen we mayhtig veel problemen aan. Dat Venray die samenwerking in dit nieuwe jaar zal weten te vinden - zeker als het misschien wat be nauwd gaat worden - is onze wens voor 1975. We weten hoe voornaam die sa menwerkingen is uit ons eigen be drijf, dat geregeld moet zorgen dat u op tijd en liefst zo vollediig mo gelijk, het Venrayse nieuws en dat uit de regio, bij u op tafel krijgt. Uw verslaggevers zijn machteloos zonder de zetters en de drukkers.... Hun werk echter kreeg u niet onder ogen als de krantenjongens en de mensen van de PTT niet op hun post zijn. Maar in goed samenspel lukt dat telkens opnieuw. Daar zijn we allen, die dat kleine wonder ie- dére week mogelijk maken, zeer dankbaar voor, en wij vertrouwen dat zij die samenwerking ook in 't pas begonnen jaar zullen blijven geven. Dan zal ook 1975 voor ons allen een goed jaar worden. Dat zij u van harte toegewenst. Het doet ons genoegen u te kun nen mededelen, dat de opbrengst van de onlangs gehouden kollekte ten bate van het „Prinses Beatrix Poliofonds" dit jaar wederom aan- mrekelijk hoger is dan verleden jaar. Het totale bedrag, dat door in spanning van velen werd bijeenge bracht is 5.946,70. Venray-kom Castenray Yeunen Heide Oostrum Vredepeel Ysselsteyn Oirlo Smakt 4294,53 172,30 234,— 125,55 535,— 71,58 183,68 279,06 51,— Aan allen, die op welke wijze dan ook, aan dit prachtige esultaat heb ben meegewerkt, zeggen wij gaar ne onze hartelijke dank. Het Plaatselijk Comité Een op de Oranjestraat overste kende hond liep tegen de bromfiet ser aan, de 17-jarige R. v. H. uit Venray. Deze bromfietser kwam te vallen en liep wat lichte verwon dingen op en bleef zitten met be schadigde kleding en bromfiets. De hond liep jankend weg en de poli tie kan nu naar de hond en zijn baas zoeken. VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TIJDIG RESERVEREN s.v.p. Stationsweg 147 - Venray tel. 1510 Het jaar 1975 zal weer voor ver schillende inwoners van Venray een hoogtepunt gaan worden, namelijk als zij als gouden bruidspaar hun grote dag gaan beleven. Reeds op vrijdag 10 januari kunnen wij het eerste gouden paar melden, name lijk het echtpaar Arts-Verkoeyen. Dit gouden feest gaat beginnen met een plechtige eucharistieviering in de Grote Kerk en bij die viering zal zeker niet ontbreken het bejaar denkoor Crescendo, omdat de gou den bruid daar een van de aktiefste leden van is. Na deze viering gaat het paar met hun 15 kinderen en 34 kleinkinde ren met de rest van de familie naar zaal „In den Engel" waar het feest verder zal worden gevierd. Al degenen die het gouden paar wlilen gelukwensen kunnen daar te recht van zes tot half acht. DE GOUDEN BRUIDEGOM Jan Arts (79) is in Merselo ge boren en getogen. En zijn geboorte plaats kan hij ook nu nog niet, in het bejaardencentrum Het Schuters- veld, vergeten. Zijn vader, die klompenmaker was verhuurde Jan op 12-jarige leeftijd in Venlo waar hij als melkventer en tuinier voor 25 harde nederlandse guldens per jaar de kost moest verdienen. Vijf jaar lang heeft hij dat werk in Venlo gedaan totdat hij naar Merselo werd teruggeroepen, omdat vader kwam te overlijden en moeder met 10 kinderen achter bleef, juist zaal 't Anker was klaar gekomen. Van 1914 tot 1918 droeg hij 's Ko- nings wapenrok bij de Jagers. Hij was ook een van de eersten die ge volg gaf aan de oproep de poging van Troelstra tot revolutie de kop in te drukken. Na de mobilisatie moest er iets anders gedaan worden en werd Jan Arts huisslachter. Dat bleef hij tot 1931 toen tijdens de viering van vas- telaovend een ongeluk met het ring steken een einde maakte aan die carrière. 53 dagen werd hij ver pleegd in het Venlose gasthuis. Daar werd hij bezocht door Jan Poels en burgemeester O. v. d. Loo. Zij kwa men in het Venlose ziekenhuis de slachtoffers van het busongeluk bij de Blerickse wachapost bezoeken en kwamen toen tot de ontdekking dat de gouden bruidegom van nu, ook in dat ziekenhuis werd verpleegd. Hij kon het beroep van huisslachter toen niet meer uitoefenen, maar in zijn huis was een bakoven en Jan vroeg beide heren of het mogelijk was dat hij daar een bakkerij zou kunnen beginnen. De veldwachter kreeg opdracht dat te onderzoeken en binnen enkele dagen was de hin derwetvergunning verleend. Een vakbekwame bakkersknecht werd aangetrokken om voor 6 gulden per week Jan het vak te leren en bin nen drie jaar was Jan een volleerde bakker, die geen hulp van derden meer nodig had. Tot 1950 heeft hij als bakker met als het ware dag en nacht te wer ken, en met de hulp van zijn echt genote, zijn groeiend gezin aan het eten gehouden. Sociale voorzienin gen voor de zelfstandigen waren er niet en ook geen kinderbijslag. Men kan gerust stellen dat Jan Arts een van de eerste slachtoffers is geweest die als kleine zelfstandige zijn be roep moest opgeven. In 1950 werd de zaak verkocht en verhuisde hij naar Venray. Daarna heeft hij tot zijn pensionering nog aan de Ven lose veiling gewerkt. Maar naast zijn werk, vergat hij zijn geboorteplaats niet, want ook daarin speelde hij een grote rol. Zo was hij mede-oprichter van de fan fare en blies daarin vele jaren mee. Hij was aktief van 1918 tot 1948 in het kerkelijk zangkoor, was 26 jaar sekretaris van de kring Venray van de Bond van Handboogschutterijen en 16 jaar voorzitter van die kring. In zijn Venrayse periode werd hij lid van de transportarbeidersbond, kwam in het bestuur van de Cen trale van de KAB (de latere NKV) en was ook actief in de Culturele Dienst en niet te vergeten in de Dr Poelsstichting. Bij de oprichting van de afdeling Venray van de Bond voor Bejaar den ,werd geen vergeefs beroep ge daan op zijn kwaliteiten en werd hij penningmeester. Hij zag de afdeling Venray groeien van 100 leden naar ruim 700 leden. DE GOUDEN BRUID Truuke Verkoeijen is eigenlijk ge boortig uit Venlo, maar kwam later via America in Leunen terecht waar haar vader huisslachter was. Daar leerde zij haar latere bruidegom kennen, toen deze ook bij Verkoeij en ging slachten. Truuke moest al vroeg en op de zwaarste plaatsen gaan dienen, want deze brachten het meeste op Het was op de Merselose kermis dat zij elkaar voor goed leerden kennen, en in 1925 werd er ge trouwd. Dat harde werken in haar jeugd kwam haar goed van pas - want ook in haar trouw was het hard werken. Vijftien kinderen zijn er groot gebracht, naast het werk in winkel en bakkerij. Met trots kunnen ze nu zeggen dat alle kin deren goed terecht gekomen zijn; beter dan zij het ooit hebben gehad. Dat harde werken was ook de re den, dat zij, ook toen ze het rustiger aan kon doen, dat gewoonweg niet kon. Na drie jaar secretaresse te zijn geweest van de afdeling Venray van de KAV, de Katholieke Vrou wenvereniging (waaruit later weer de Katholieke Vrouwenvereniging Venray is gegroeid) werd zij voor zitster. Een funktie welke zij tot haar 70e jaar, gedurende 16 jaar heeft vervuld. Van de organisatie is zij nu ere-voorzitster. Meer dan 10 jaar heeft zij aan de Poppen-aktie van de Katholiieke In- validenbond meegewerkt, en daar voor menig huis afgesjouwd. Verder was zij aktief binnen het bejaarden koor Crescendo en de dansgroep der bejaarden. Merselo ligt beiden aan het hart. Geen wonder overigens, want daar ligt - zoals zij ons zeiden - ook de mooiste tijd van hun leven, ondanks de zorgen die zij er beiden hadden. Maar op 10 januari zal blijken dat Merselo en Venray dit gouden paar niet vergeten zijn. In tegenstelling met andere week en dagbladen hebben wij in juli van het afgelopen jaar geen gebruik ge maakt van de ministeriële goedkeu ring om onze abonnementsprijzen van Peel en Maas te verhogen. Wij hoopten door andere interne maat regelen de toen al uit de pan rij zende papierprjjzen te kunnen nivel leren. Maar de papierprijzen zijn in 1974 blijven stijgen en zijn op het ogen blik zo'n 60°/o hoger dan in decem ber 1973, nog afgezien van de stij ging der loonkosten e.d. Aan een prijsverhoging per 1 ja nuari 1975 kunnen we dan ook on mogelijk ontkomen, net zo min als de andere week- en dagbladen. Met ministeriële goedkeuring wordt than,s onze abonnementsprijs 9.50 per halfjaar. Een desbetreffende kwitantie zal U deze maand worden aangeboden, terwijl van die abon- né's die een machtiging afgaven tot automatische overschrijving, het be drag zal worden aangepast. Onze tarief-adverteerders ontvan gen ook mededeling van het ver hoogde advertentietarief. Gaarne rekenen wij bij onze abon- né's en adverteerders op begrip voor deze noodzakelijke prijsstijgingen en hoopt Peel in 1975, in zijn 96e jaar gang, ook uw weekblad te mogen blijven. De wekelijkse repetitie-tijden zijn als volgt: Dinsdags: 19.00 - 20.00 uur leer lingen blazers Springplank. Woensdag: 19.15-20.00 uur leer ling blazers en leerling tamboers; 20.00-21.30 uur gehele korps aula LTS. Zondags: 11.00—12.00 uur gehele korps en majoretten. Show en in- struktie: LTS. Kledingspeciaalzaken voor mannen en jongemannen (v.a. 5 jaar] VENRAY BOXMEER DEURNE Grotestraat 9a Steenstraat 73 De Martinet 17 We hebben er weer een nieuwe Stichting bij in Venray. De stichting Het Negatief, die zich volgens de stichtingsakte ten doel stelt de so ciaal-culturele aktiviteiten in Ven ray te bevorderen. Dat is een hele mond vol, maar voorlopig beperkt die stichting zich, onder voorzitterschap van de hr W. Friederichs, tot het vertonen van films. De stichting gaat namelijk films brengen, die interessant kun nen zijn uit technisch-artistiek oog punt, of vanwege de betrokkenheid van de maker bij het maatschappe lijk gebeuren, of vanuit hun histo risch perspectief. Met de Werkgroep Filmvorming wil men een filmbewust publiek vormen, waarbij niet op de eerste plaats aan de jeugd gedacht wordt, noch voorbesprekingen of discussies over gehouden worden. Met de ge noemde werkgroep wordt wel sa men gewerkt wat betreft agende ring en programma's. Men belooft een geheel ander programma te brengen dan vaak mogelijk is in 'n commercieel geleide bioscoop. Het voorlopige programma bestaat uit: 6-1 Bof 20-1 II caso Mattei 3-2 It happened here 17-2 Die Wollands. De films zullen, zoals hierboven blijkt om de twee weken worden vertoond, dit seizoen steeds op maandagavond. Voorlopig vinden steeds twee voorstellingen plaats. De eerste vangt aan om 19.30 uur, de tweede om 22.00 uur. Plaats: Soos, Hoenderstraat 10. Per voorstelling worden maximaal 70 toeschouwers toegelaten. In principe kan iedereen „lid" worden. Maar het is wel duideijlk dat de films alleen interessant zijn voor een ervaren publiek. Hierboven staat „lid" tussen aan halingstekens geplaatst. Een stich ting kan namelijk alleen donateurs hebben. Minimale bijdrage per sei-. zoen 10, De films worden besloten ver toond. Men kan dus alleen op ver toon van donateurskaart toegelaten worden. De toegangsprijs zal door gaans 2.50 bedragen. I INFORMATIE De donateurs zullen steeds infor matie toegezonden krijgen over een pakket van 4 films, dus ongeveer twee maanden vooruit. Vanaf dat moment kan men kaartjes in de voorverkoop krijgen, in de antiek zaak Schoolstraat 7. STiENSTItl Lid NBM Venray Stationsweg 11 Tel. 04780 - 4438* Op zaterdag 4 januari 1975 orga niseert „Puree" in het gemeen schapshuis te Leunen een openings dag voor het Nieuw Jaar met: HET FLATER TEJATER van 14.00-16.00 uur. Het flater tejater is een toneelgroep die een spek- takulaire wervelende show brengt van korte uiteenlopende acts van 1-10 min. Hierin gaan vele dingen mis, in ieder geval zal het voor de kijker ook niet altijd duidelijk zijn of het wel dan niet expres misging. Al met al flaterige toestanden. ELPEE MARKT van 16.30-18.00. Iedereen die elpees wil verkopen kan deze meebrengen en worden op deze markt met opbod ver kocht, maar onder de inkoop prijs. MUZIEK FILMS van 18.30-21.00. FUNGUS vanaf 21.30 uur. Na 'n geweldig optreden in Leunen en na het maken van een voortref felijke elpee is voor het „Puree" de moeite waard om FUNGUS terug te laten komen. Fungus brengt voornamelijk (swingende) folk-muziek met afwisselend Ne derlandse en Engelse teksten. De bedoeling was om voor de middag film te draaien voor de schoolgaande jeugd van Leunen. We hebben er nu eindelijk even de ruim te voor, maar dit keer was het te moeilijk om aan tekenfilms of andere films te komen. Alle films voor de jeugd waren bezet. Wij vin den dit erg jammer, maar we pro beren het in ieder geval weer voor een volgende keer. Heden donderdagavond is er om 20.00 uur in de A.B.O.-school aan de Ursulastraat een godsdienstige gespreksavond. De organisatie heeft de Werkgroep Katechese van de St. Petrus Bandenparochie. Iedereen is er welkom. Het gespreksthema van deze avond zal zijn: Kunnen we nog wel zon digen, of is schuldgevoel misschien nodig voor ons geluk? Het woord zonde is in ons spraak gebruik zó in waarde gedaald, dat bijna niemand meer weet waar het over gaat. Er wordt wel eens gezegd dat we geen feeling meer hebben voor zonde. Iedereen pleit zich vrij. Kunnen niet alle menselijke fou ten uitgelegd worden? Waar gaat 't over als we het hebben over zon de? Of kunnen we het woord maar beter vergeten? Het zou ook kunnen dat we toch wel een woord nodig hebben voor een ervaring die ieder mens heeft; een ervaring die je als mens mis schien zelfs rijker maakt Komt u ook 'ns medenken. U bent welkom!

Peel en Maas | 1975 | | pagina 1