TT Stichting Samenlevingsopbouw Noord Limburg en de Provinciale Staten Leenenl Leenenl Venrays Mannenkoor INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bezinningscentrum KARMEL - Smakt komtïelsa keukens kijken Peel en Maas ook uw weekblad VRIJDAG 20 DECEMBER 1974 No. 51 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR Al Util DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 21 cl par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR f 8,50 (bi) vooruitbetaling) Het buurtwerk, wat reeds vorige vergadering ter sprake kwam naar aanleiding van een brief van de wijkraad Veltum, kreeg thans bü de Stichting Samenlevingsopbouw meer aandacht. Enerzijds door een schrijven van burgemeester drs. F. Schoï.s, anderzijds omdat de huidige buurtwerkster haar ontslag nam, omdat deze taak voor haar te zwaar werd. Wijkraad Veltum had vorige ver gadering niet alleen schriftelijk doch ook mondeling medegedeeld aan 't bestuur van S.S.O., dat het bestuur van de wijkraad het niet meer zag zitten. In die zin, dat slechts enkele mensen daar het werk (moeten) doen, maar dat die vrijwillegers niet in staat zijn, om voortdurend in die wijk aan gemeenschapsvor ming moeten werken. Men zou daar graag professionele hulp bij heb ben. Men heeft toen deze kwestie door verwezen naar de zgn. stuurgroep voor het buurtwerk. Maar burgemeester drs. F. Schols die niet op deze vergadering aan wezig was, vond op de eerste plaats dat men onvoldoende aandacht aan de betrokken klachten hadge- geven en wenste dat de Stichting zelf op deze hele problematiek zou terugkomen. Op de tweede plaats was hem duidelijk geworden dat er nog al enige lacunes waren en zijn bij de begeleiding van de buurtwer- ker en ook van de wijkraad. En ook daar zal de Stichting iets aan moeten doen. OPLOSSING? Er scheen staande de vergadering zich al een oplossing aan te bieden. Het bleek namelijk dat de buurt werkster ontslag had gevraagd van haar te zware taak. En dat was voor de direktie aanleiding geweest 'ns contact op te nemen met een buurt- werker uit Nijmegen, die daar zijn sporen had verdiend bij opbouw werk van nieuwe wijken. Die bleek bereid te zijn naar Venray te ko men, mits hij kans had om t.z.t. ook promotie te maken. En ook daar zorgde het toeval weer prima voor, want de huidige direkteur dhr. Spigt was aange zocht zich voor een nationaal pro ject 2 jaren, 2 dagen per week, in te willen zetten. Zo zou dan deze nieuwe buurtwerker die 2 dagen direkteur kunnen spelen en 3 dagen buurtwerker en de zaak was dan in orde. Temeer waar de buurtwerkster bereid bleek aan te blijven tot de nieuwe buurtwerker ingewerkt was en de stuurgroep hier ook mee ac- coord ging. Maar met dit alles ging het be stuur toch wel te snel en te gauw, afgezien van het feit of die ene buurtwerker dan in 3 dagen de zaak wel zou kunnen runnen, welke de buurtwerkster in 5 dagen niet aan kon. Bovendien speelt hier ook nog direkteurswerk mee. Er was zelfs geen uitspraak gedaan of de direk teur al dan niet aan dat nationale project kon werken. Zo besloot men deze zaak maar eerst eens in petit comité te gaan bekijken, minstens een openbare oproep voor andere kandidaten te plaatsen en dan zo snel mogelijk met voorstellen op tafel komen. Dat men daarbij dan ook de klach ten van Veltum's wijkraad meteen onder de loupe zou nemen, was bij na vanzelfsprekend. STREEKPLAN NRD.-LIMBURG In het nieuwe streekplan voor Noord Limburg zou de bevolking inspraak krijgen. Dat zou worden ge organiseerd via het Ontwikkelings orgaan Noord Limburg, die geïnte resseerden heeft opgeroepen voor deze inspraak en die de beide ont wikkelingsorganen in Noord Lim burg namelijk SSO uit Venray en MIMASO uit Venlo, vroeg om als „begeleidingscommissie" te fungeren. Zo'n 150 geïnteresseerden hebben zich in augustus gemeld, maar sindsdien hoort niemand meer iets. Een begroting, die het Ontwikke lingsorgaan bij de provincie heeft ingediend, om die inspraak van de grond te krijgen, is de mist inge gaan, omdat geen geld beschikbaar wordt gesteld voor voorlichting (doet de provincie zelf), voor begeleiding (moet het Ontwikkelingsorgaan zelf doen) noch voor onderzoek. Maar het publiek, dat zich af vraagt wat er nu van al die inspraak wel terecht komt, kijkt de begelei dingscommissie scheel aan, omdat er niets gebeurt. En dat ten onrechte. Want ook de Opbouworganen moe ten werkloos toezien, maar krijgen op die manier wel de zwarte piet toegespeeld. De vergadering besliste dat men maar een brief over deze hele zaak naar Ged. Staten moest sturen, waarin men nogmaals de bereidheid uitspreken zou om mee te doen, maar dan wel op een goede manier. Als het bij maar wat stoeien „in de marge" blijft, kan men zijn goede tijd beter aan andere dingen beste den. 1 VLOT VERLOOP Doordat thans de notulen van de verschillende vergaderingen van de rayoncommissie bij de stukken la gen en de aanwezige burgemeesters vlot konden vertellen, dat de bedoe ling is van het onderzoek dat een studiegroep van de Vereniging van Ned. Gemeenten gaat instellen over de bestuurlijke participatie in het land van Peel en Maas en ook over de gewestvorming had deze verga dering een vlot verloop. Bij de bespreking van de oriën teringsdag peuterspeelzalen die veel belangstelling heeft getrokken, kwam naar voren, dat thans in Nrd. Limburg 22 peuterspeelzalen hun nuttig werk doen. „Er zijn nog altijd mensen, die zich afvragen, wat de Stichting Sa menlevingsopbouw nu feitelijk toch wel uitspookt", aldus de heer Spigt. „Misschien dat ze zich nog eens kun nen herinneren, dat het deze stich ting is, die met het peuterspeelzaal- werk is begonnen en dat heeft be geleid ,tot het nu op eigen benen kan staan. WEEKENDS OM OP VERHAAL TE KOMEN Voor allen, die willen bijkomen van alles, bieden wij een drietal weekends aan om met elkaar te praten, naar elkaar te luisteren, el kaar te herkennen. Herkennen waarin? Erkennen wat? Kennen? Misschien gaan we ervaren dat ons geloven te doen heeft met ons leven van elke dag? Misschien mogen we beleven dat het christelijk geloven ons leven meer leefbaar maakt. Misschien kunnen we ontdekken dat onze levensverhalen in relatie staan met het grote Verhaal. Het verhaal van God en mens. De geschiedenis van Abraham, Mozes, Jezus. Het verhaal van een levende. Het boek der boeken. Het verhaal van mijn leven. Waar komen wij bij elkaar? In het bezinningscentrum „Karmel" te Smakt-Venray, St. Jozeflaan 56, tel. 04782-232. Wanneer kunnen we er terecht? We hadden gedacht drie keer het zelfde weekend te houden: 11-12 ja nuari 1975; 22-23 maart 1975; 12-13 april 1975. Wie begeleidt de weekends? Op 11 en 12 januari: Laura Ber- tens (zuster Choorstraat Den Bosch), Willem Willems (Karmeliet). Op 22 en 23 februari: Gratianus Soons (Karmeliet) en Willem Wil lems. Op 12 en 13 april: Willem Ter louw (Karmeliet) en Willem Wil lems. Inlichtingen: Bezinningscentrum „Karmel", Smakt-Venray, St. Jozef laan 56, tel. 04782-232. We verklappen geen geheim, als we vaststellen dat werk van Provinciale Staten voor velen van ons een zaak is, die te onover zichtelijk lijkt en daarom misschien niet die aandacht krijgt, die het verdient. Daarin staat de gewone man niet alleen, want sinds jaar en dag kunnen we onze provinciale vertegenwoordigers ho ren klagen, dat ook hun eigen gemeentebesturen „hen nog niet zien staan". Venray, dat liefst 4 afgevaardigden in deze Staten heeft, heeft officieel nog nooit de moeite genomen om eens met deze mensen in gesprek te komen. Vriendelijke mensen hebben ons ditmaal de begrotingsbeschouwin gen doéh toekomen van de voor naamste frakties in deze staten en hebben ons daarmee weer eens met onze neus op de feiten gedrukt. Feiten, die er niet om liegen, zo als de herstructurering van Zuid Limburg, dat door de sluiting van de mijnen inderdaad voor ontzagge lijk grote problemen stond en staat, die ook een provincie alleen niet op lossen kan. Men kan slechts hopen dat de nieuw toegezegde steun van de Rijks Overheid een deel van de ze problemen zal doen verdwijnen. NOORDEN GEEN VERGETEN LAND I Maar daarnaast is het gelukkig te merken dat men ook in Maastricht wel terdege beseft, dat Limburg meer is dan Zuid Limburg alleen. En dat het ook in Midden en Noord Limburg niet allemaal zo prachtig uitziet, als men in enthousiaste buien wel een voorspiegelt. Zo wijst in deze beschouwingen de C.D.A. op de passage in de jongste troonrede, waarin gezegd wordt „dat ook voor de oudere stimulerings gebieden onder omstandigheden nieuwe impulsen zullen worden ge geven, opdat hetgeen vereikt werd, geconsolideerd zal kunnen worden, met tegelijkertijd verdere injekties voor nieuwe ontwikkelingen De vraag klinkt dan in Maastricht of hierin o.m. ook Venray en Weert mee bedoeld worden en wat nu pre cies de provincie er wel aan wil doen dat inderdaad in deze plaatsen nieuwe impulsen van de grond gaan komen. Naast de C.D.A. wijst ook de V.V.D. op het belang van de aanleg van de Rijksweg 73, die wat Venray be treft een uitbouw nodig heeft naar het noorden, in de richting van MaasheesBoxmeer, een zaak, waarover al jaren gepraat wordt, waarvoor vorig jaar de viaducten al gebouwd zouden worden en grond zou worden aangekocht, doch nog immer niets gebeurd is. Dat met name de P.v.cLA. naast bovengenoemde partijen spreekt over een verdere uitbouw van de Midden Peelweg is het zoveelste voorbeeld, dat Venray e.o. in de jongste Statenbeschouwingen niet onvermeld is gebleven, afgezien wat verschillende frakties nog ten berde brachten over de uitbreiding van de Venrayse psychiatrische inrichtingen. Ook die uitbouw kreeg de steun van de grootste frakties. 5 ZUIDERBRUG i Van de andere kant echter komt men voor de nodige raadsels te staan. In het kader van de extra fi nanciën, welke van rijkswege ter beschikking worden gesteld, om de werkgelegenheid weer wat op te „peppen", probeert men alle kanten voor bepaalde regio's iets van die buit binnen te halen. Zo ziet de verbaasde Noord Lim burger dat Venlo en schijnbaar met instemming van alle politieke partijen een versnelde bouw van de zgn. Zuiderbrug aldaar voorstaat, ook al omdat de werkgelegenheid in het Venlose dat zo dringend nodig schijnt te hebben. Nu gunt ieder een Venlo zijn Zuiderbrug, maar om de aanleg daarvan te bepleiten in het kader van de werkgelegen- heidsvoorziening klinkt vreemd voor een regio, waar het werklozenper- centage met 4°/o uitgesproken het laagste is in geheel Limburg. Als het daarom gaat kan Gennep met een werkloosheidspercentage van 8,3% de aanleg van de brug in Heijen met meer klem bepleiten, terwijl Venray met een percentage wmc Handelsmij. Geven b.v. Weerl-Maaselkerweg-153 Maastricht Meerssenerweg 91 Venlo Antonluslaan 2 van 7% eindelijk wel eens een einde gemaakt wil hebben aan de oorlogs toestanden in Well. Als Venlo dan zegt dat het in hun regio dan liefst gaat om 1149 werklozen dan kan het arbeidsbureau Venray melden dat bij haar voor de rest van de regio Noord Limburg 1071 werklozen in geschreven staan. Natuurlijk zullen bruggen en goe de wegen een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de werkgele genheid, al was het alleen maar do,or de betere ontsluiting van het noorden van deze provincie met het noorden en westen van ons land en met het westen van Duitsland. Maar als het op deze manier gebeuren moet, dan zet men er toch wel de nodige vraagtekens bij. Men heeft namelijk hier kunnen zien hoe een Rijksweg 73, al sinds jaar en dag, wacht op verdere uitbouw en mis schien kan iemand zich nog herin neren, wanneer men aan de Mid den Peelweg is begonnen, die zo no dig een noord-zuid verbinding moest worden, maar vandaag de dag nog steeds wacht op zijn afwerking. Met die voorbeelden in het achterhoofd en nog altijd bekend met de drin gende nood op dat terrein, doet het vreemd aan nu plotseling weer an dere stokpaardjes van stal te gaan halen, terwijl de oude nog niet be reden kunnen worden. Donderdag 19 dec. om 20.00 uur repetitie voor het gehele koor. Zaterdag 21 dec. en zondag 22 dec. kerstconcerten met gezamenlijke Venrayse koren in de grote zaal van de schouwburg, aanvang resp. 20.00 en 11,30 uur. Voor 't gehele program ma van dit concert, zie elders in dit blad. Dinsdag 24 dec. speciaal Kerst concert eveneens in de grote zaal van de schouwburg. Aanvang 's avonds om half 11 Woensdag 25 dec. (Ie Kerstdag) 11 uur opluistering Eucharistieviering in de Grote Kerk. Tenue voor al deze kerstconcerten uniform met dasje. Zaterdag 28 dec. vertrek naar Ro me. Verzamelen in de schouwburg om 7 uur voor 'n korte lunch, waar na om 7.30 uur vertrek naar Schip hol. Op deze dag om 14.30 uur bij woning openingsceremonie in de St. Pieter. 's Avonds concert van Ven- ray's mannenkoor in de kerk van Ostiade Santa Monica, tijdens de Eucharistieviering. Zondag, maandag en dinsdag di verse repetities en medewerking aan Eucharistieviering, met als hoog tepunt 't concert in de Sixtijnse ka pel. Oude jaar wordt gezellig onder elkaar gevierd in 't Hotel. Woensdag 1 januari medewerking aan 't hoogtepunt van deze reis, n.l. opening van 't Heilig Jaar door Z.H. de Paus. Donderdag 2 jan. terugkeer uit Rome. Het verenigingsblad van Ven rays Mannenkoor, genaamd V.M.K. Periodiek, zal nog voor Kerstmis met een extra uitgave verschijnen, waarin alle gegevens over deze reis bekend gemaakt worden. Hierna nog enkele drukke weken voor ca. 40 zangers, geformeerd uit 't mannenkoor, genaamd 't Hofkoor. Optreden op 3 januari in Oostrum; 5 januari in Bergen en 16 januari op de Venrayse zittingsavond Cir cus Mök. Eventuele afmeldingen (ook voor de div. concerten), uitsluitend bij dhr M. Aarts, tel. 1617 of Hotel De Zwaan, tel. 1279. KERKBANKEN TE KOOP Geachte redaktie, Het is met verwondering dat ik in een pas geopende antiekzaak in Venray kerkbanken aangeboden kreeg, afkomstig uit de Veltumse kapel. Ik vind het een vreemde zaak, dat uit deze kapel, die door de ge meenschap is gebouwd en is inge richt, stukken verkocht kunnen worden, nu de kapel als zodanig geen dienst meer doet. Te vreemder is dit tot mij over gekomen, ofndat ik meen dat de ge meente deze kapel heeft overgeno men en ik het mij moeilijk voor kan stellen, dat zonder toestem ming van de raad, hieruit thans stukken verkocht kunnen worden. Kunt u hierover iets meer ver tellen? P.J. Antwoord redaktie: Het is inderdaad zo, dat de ge meente de kapel heeft overgenomen van het kerk-bestuur van de Chris tus Koning parochie, met dien ver stande dat de kapel, beschikbaar blijft voor deze parochie, wanneer die de kapel wil gebruiken. Die overname geldt alleen voor het ge bouw, niet voor de inventaris. De stukken, die volgens de betreffende bisschoppelijke commissie kunst historische of andere waarde heb ben, zijn door het kerkbestuur in bruikleen afgestaan aan het Ge schied- en Oudheidkundig Genoot schap om t.z.t. in het Venrayse mu seum een plaats te krijgen. Daar hoorden volgens deskundi gen beslist de overigens onge makkelijke kerkbanken niet bij. In verband met het opknappen van de kapel van gemeentewege, was 't nodig dat de banken uit de kapel verwijderd werden. Ze konden evt. opgeslagen worden bij de gemeen tewerken waarbij echter geen ver antwoordelijkheid genomen werd voor toezicht e.d. Bovendien was en is het niet de bedoeling dat de ban ken terugkomen in deze kapel, doch vervangen worden door stoe len en tafels. Een poging om de kerkbanken op te slaan in de kel der van de Christus Koningkerk mislukte, omdat de banken niet door de kelderdeur konden en eerst gesloopt moesten worden, 'n Andere poging om de banken op te slaan bij landbouwers van Veltum ging ook al de mist in omdat nie mand happig was om die dingen in de schuur te hebben staan. Uit overleg met het bisdom bleek daar geen enkel bezwaar tegen verkoop, reden waarom een koper gezocht werd, die gevonden verd in ge noemde antiquair. Daardoor is het mogelijk dat ie mand, die graag Venrayse kerk banken in huis heeft, thans die mo gelijkheid heeft. Een bewoner van Veltum, die wij vroegen of hij er geen interesse in had, schudde heftig van „neen". „Dat zijn geen kerkbanken" zei hij „maar ouderwetse martelwerktui gen VWlLMYk\UAV\U\\m VÜ dec/rrwrrMU Programma voor de kerst: 24 december zijn we geopend. We zullen dan proberen een Kerst stemming te creëren d.m.v. de kerstboom te versieren, kerststukjes te maken en als het weer het toe laat een kampvuur in de tuin, met Kerstverhaal. Ook zal er wijn, kaas en stokbrood te krijgen zijn. Dit alles begint rond 9 uur en om plm. 11.15 kunnen degenen die willen, naar de jongerenviering in de aula van de L.T.S. gaan. Deze avond wordt in samenwerking met hun gebracht. 25 december zijn we alleen 'savonds open en 26 december 'smiddags en 'savonds. Oudejaarsavond zijn we gesloten. 1 januari zijn we 'savonds open en dan kun je hier terecht om ieder een een gelukkig 1975 toe te wen sen. Zalig Kerstmis en gelukkig 1975. De soos. KERSTVIERING EN FEEST- CONCERT IN WANSSUM Het jubilerende gemengd zang koor in Wans sum heeft een druk programma voor de boeg. Samen met fanfare „Concordia" wordt een concertuitvoering gege ven in de parochiekerk op dinsdag 24 december a.s. van 23.30 uur tot 24.00 uur als voorbereiding van de Nachtmis. Woensdag 25 december a.s. (Ie Kerstdag) verzorgen het gemengd koor en het jeugdkoor met muzika le begeleiding van de koperensem bles een kerstviering in 't gemeen schapshuis vanaf 16.00 uur. Muziek en zang worden afgewisseld door. declamaties. Zaterdag 28 december a.s. wordt vanaf 20.00 uur in de parochiekerk een feestconcert gegeven waaraan medewerking wordt verleend door het gemengd koor en het jeugdkoor met koperbbegeleiding, „de Seven- sangers" uit Sevenum en de Man- nersangverein Meerbusch - Osten- rath. De feestelijkheden worden afge sloten met een recepti op zondag 29 december a.s. in het gemeen schapshuis van 11.00 tot 12.00 uur. Deze receptie wordt opgeluisterd door fanfare „Concordia". ANTIKITEITEN- SHOW IN WANSSUM Zondag 22 december a.s. gaan de bejaarden uit Wanssum weer een tentoonstelling houden van antiki- teiten en curiositeiten in het ge meenschapshuis. Voor deze show wordt vooral op veel aanvoer uit Oost-Noord-Brabant gerekend. Ou de meubels, huishoudelijke artike len, gebruiksvoorwerpen en ge schenken uit grootmoeders tijd zul len er te bezichtigen zijn. Het ge meenschapshuis is geopend van 11 tot 17 uur. WANDEL-ORIENTATIETOCHT ST. WILLIBRORDUS-GILDE GEYSTEREN Op 2e kerstdag organiseert het Kon. St. Willibrordusgilde in Geys- teren wederom een wandel-oriënta- tietocht door de Geysterse bossen. Vorig jaar namen hieraan 950 grote en kleine deelnemers deel. De opzet dit jaar is dat wederom de gehele familie mee kan doen aan deze actieve recreatievorm, waar voor twee routes zijn uitgestippeld. Ook dit jaar zal het Kon. St. Willibrordusgilde proberen de deel nemer een stuk winterse natuur te laten zien in het zeer gevarieerd naald- en loofbomen bestand van de Geysterse bossen. Na zo'n 2 3 uur gewandeld te hebben aan de hand van route be schrijving en foto's komt m,en weer in zaal Kleeven waar snert geserveerd wordt. Start is tussen 12.00 en 13.00 uur in zaal Kleeven waar ook de prijs uitreiking plaatsvindt. KIEN A VOND De Sierduivenvereniging Midden- en Noord Limburg te Blerick zal vrijdagavond 20 december a.s. in de zaal P. Volleberg te Venray, Henseniusstraat 20, een kienavond organiseren met speciale en extra fijne Kerstprijzen. Aanvang klokslag acht uur. Een eventueel batig saldo wordt beschikbaar gesteld voor de nieuwe Drum- en Showband Venray e.o. ten behoeve van de eerste aanzet voor aanschaf uniformen en instru mentaria. Er is prettige muziek en een ge zellige sfeer. U bent echt een avondje uit!!! Groepen gaarne tevoren aanmel ding bij de heer L. Willems, Albi- onstraat 8a te Leunen. De netto opbrengst van de vori ge kienavond t.b.v. de landelijke aktie „Geven voor Leven" is het mooie bedrag geworden van 250,-

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5