ZUIVERINGSCHAP LIMBURG PRESENTEERT DE REKENING Onderwijsjubileum van de heerJ.H.vanToor L B DURE CLOCKERT Camps Leenenl Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN °Mode in l\prloges JKVE LTU M Limburgse Katholieke INVALIDENBOND F een huis hopen 1 een huis verkopen^ A.s. zondag: CYCL0-CR0SSWEDSTRIJD TE YSSELSTEYN Commissie voor financiën VRIJDAG 6 DECEMBER 1974 No. 49 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 21 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR f 8,50 (bij vooruitbetaling) Het Waterschap Zuiveringsschap Limburg, dat werd opgericht door 'n besluit van de Provinciale Staten in Limburg, werd vorig jaar Koninklijk goedgekeurd. Dit Zuiveringschap is juridisch 'n waterschap en is als zodanig een autonoom overheidslichaam. Het bestuur van dit zuivering schap bestaat uit een voorzitter, door Gedeputeerde Staten van Limburg daartoe benoemd. Verder 18 leden, waarvan 7 leden de gezamenlijke gemeenten, 3 leden de gezamenlijke waterschappen in Limburg, 5 leden de Kamers voor Koophandel en 3 leden de LLTB vertegenwoordigen. Uit dit Algemeen Bestuur zijn be noemd 6 Dagelijks Bestuursleden, te weten 3 uit de gemeentelijke verte genwoordigers, 1 uit de waterschaps vertegenwoordigers, 1 uit de verte genwoordigers van de Kamers van Koophandel en 1 uit de vertegen woordigers van de LLTB. De ambtelijke organisatie van het zuiveringschap is opgebouwd uit een secretarie met de afdeling financiën en belastingen, een afdeling algeme ne en juridische zaken en een afde ling interne- en personeelszaken. Daarnaast is ingesteld een techni sche dienst met 4 afdelingen, een bouwkundige afdeling, een beheers- afdeling, waar de exploitatie van de installaties en gemalen is onderge bracht, een afdeling technologie en een afdeling waterkwaliteitsbeheer, waarin ondergebracht het laborato rium. Het kantoor is Neer straat 19 in Roermond. De start van het zuiveringschap vond plaats in augustus 1973, in wel ke maand de besturen werden sa mengesteld. Begonnen diende te worden met het overnemen van personeel zoals dit in de verschillende bestaande or ganisaties in Limburg reeds werk zaam was op het terrein van de af valwaterzuivering. Zo werd van ver schillende gemeenten en water schap personeel en reeds bestaande zuiveringsinstallaties overgenomen. ZUIVERINGSINSTALLATIES De taken van dit zuiveringschap kunnen in het kort geformuleerd worden als volgt: Het moet zorgen voor een goede kwaliteit van het op pervlaktewater in Limburg, o.m. door het bouwen van zuiverings installaties. Ook de lozingen op dit oppervlaktewater zal eerst toege- Het kiezen van een modern horloge is een feest. Een keur van modellen in wit metaal en natuurlijk in echt zilver. Geraffineerde vormen. Exclusieve wijzerplaten en prachtige fantasiebanden. Komt U maar eens kijken en passen. Grotestraat 16 - Tel. 1261 VENRAY staan worden door middel van een vergunningenstelsel. Een globaal zuiveringsplan zo als dit werd opgesteld door de pro vincie Limburg, geeft aan dat er nog voor ruim 500 miljoen gulden aan investeringen zullen moeten plaats vinden in deze provincie. Daar heeft men 10 jaar voor nodig. Een andere taak is de kontrole, welke als preventie-middel dient en de verontreiniging van het opper vlaktewater moet voorkomen. Zo zal een nauw toezicht gehouden worden op alle lozingen van de bedrijven. HEFFINGEN In Limburg zullen ca. 3 miljoen inwoneraequivalenten ofwel vervui lingseenheden te zuiveren zijn. Naar verwachting zal de industrie daar van ongeveer 1,5 miljoen inwoner aequivalenten zelf zuiveren. Ca. 100.000 inwoneraequivalenten zullen voorlopig door het zuivering schap regio Maas worden gezuiverd, zodat door het zuiveringschap Lim burg nog ca. 1,4 miljoen inwoner aequivalenten zullen moeten worden gezuiverd. Het totaal van de kosten van het zuiveringschap zullen diegenen, die de vervuiling van 1,4 miljoen i.e. veroorzaken, moeten betalen. De heffingen worden bepaald op basis van een begroting, goed te keuren door Gedeputeerde Staten. De totale kosten worden hierbij om geslagen over het aantal inwoner- aekuivalenten. Voor het eerste heffingsjaar 1973 zijn de globale kosten 11.200.000, Dit betekent per inwoneraequivalent een bedrag van 8, Ingevolge de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren is het systeem van de heffing zo gekozen, dat de in dustrie betaalt op basis van de wer kelijke vervuiling, terwijl per wo ning 37a inwoneraequivalent in re kening wordt gebracht. Het is de bedoeling om eind de cember, begin januari 1975 de aan slagen 1973 uit te zenden. Op vrijdag 13 december a.s. zal de heer J. H. van Toor het feit herden ken, dat hij 25 jaar geleden benoemd werd tot leraar houtbewerking aan de Katholieke Technische School te Venray. Zo behoort de heer van Toor op deze school tot „de werkers van het eerste uur". Zijn opleiding via ambachtsschool, gezel, meester, aannemerscursus, V.M.T.O., Nb. en zijn praktische er varing op scheepswerf, aannemers bedrijf en als ambtenaar bouw- en woningtoezicht, vormden een goede aanloop tot dit leraarsambt. Al spoedig ontpopte hij zich op school als een voortreffelijk onder wijsman. Zo heeft hij een groot aan tal leerlingen in pak-weg 40.000 les sen heel wat vakbekwaamheid mee gegeven, al moet hem vaak van het hart, dat er in het technisch onder wijs- van de goede, ware ambachte lijkheid niet veel meer is overgeble ven. Een goed leraar gaat echter met zijn tijd mee en tot op heden wor den er door heer van Toor en zijn leerlingen neg heel wat nuttige en fraaie werkstukken afgeleverd. Zowel het verenigingsleven als de gemeente hebben hiervan kunnen profiteren: medewerking aan bouw Stichting Vlakwater, blokhut West singel, talloze voorzieningen op sportterreinen, carnavalswagens, res tauratie van wegkapellen. Het zijn belnagrijke projekten uit een lange reeks die onder van Toor's leiding in die 25 jaar zijn tot stand geko men, om nog maar niet te spreken van de vele particuliere opdrachten, die bij hem steeds in vertrouwde, vakbekwame handen waren. Daarnaast bekleedt de heer van Toor nog een bestuursfunktie in de regionale opleidingscommissie van Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. Maar dat is nog lang niet alles: ook in het Venrayse verenigings leven is de jubilaris geen onbekende, met name voor de Venrayse jeugd heeft de heer van Toor buiten zijn school-loopbaan heel wat „bouw- DISCO VELTUM Beste jongens en meisjes. Op de instuif van 30 november is 'n huissleutel gevonden met nr. 200. Deze kan afgehaald worden bij Net ty Perfors, Langstraat 100. Verder kunnen jullie je bij mij tot 8 december opgeven voor de oriën- tatietocht met koffietafel op 21 dec. Loop even langs en geef je op. De groeten van Lia, Hans, Bert, Herman en Netty stenen" aangedragen. Mede-oprich ter van Jeugdcarnaval, Jeugdsoos en Jeugdvierdaagse, bestuurslid van Patronaat, Jachthoornkorps en Hart stichting. Tenslotte is de heer van Toor dis trictsvoorzitter en hoofdbestuurslid van de Limburgse Bond van Tam boerkorpsen. Het kan haast niet anders, of al deze kontakten zullen zich doen gel den op een naar verwacht wordt druk bezochte receptie, als zijn vele vrienden, collega's en bekenden in de gelegenheid worden gesteld, om hem met dit zilveren onderwijs jubileum te komen feliciteren. Deze receptie, aangeboden door 't schoolbestuur, zal worden gehouden op vrijdag 13 december a.s. van half zes tot zeven uur in de aula van de school, St. Jozef weg 2 te Venray. AFD. VENRAY Vrijdag 29 november j.l. waren een 46-tal leden present op onze St. Nicolaasavond in het zaaltje van café Veerhuis in Venray. Al was het dan alleen Zwarte Piet die ons kwam bezoeken (de Sint kon zich vanwege de een of andere wet niet vrijmaken volgens zijn knecht) toch is het een prachtige geslaagde avond geworden. Piet deelde met gulle hand met voor elk een toepasselijk woord en bijpassende melodie, gespeeld voor de „grote Musicus Jan Theelen" de presentjes uit en hij wist met Jan Theelen de mensen enkele uren aan genaam bezig te houden. Er werden ballonnen geblazen, on der het motto: „Weet-je-wetje", de sportlieden liet hij aan hun trekken komen door enkele „sterren" te la ten tafeltennissen. Enfin de avond vloog als het ware om en de leden waren uiterst tevreden over de orga nisatie. Jo Eyssen uit Merselo (pas ge slaagd voor opvoedkunde, waarvoor alsnog onze hartelijke gelukwensen), alsook Jan Theelen onze voortreffe lijke muzikant, hartelijk bedankt voor uw medewerking. Ook aan onze dames bestuursleden Nelly van Dijck, Anneke Janssen en Jopie Peters komt alle dank en eer toe voor de voortreffelijke organisa tie. Opbrengst koltehte Nierstichting De landelijke kollekte van de nier stichting heeft dit jaar een netto op brengst van 3.708,27 opgebracht. Alle gevers en collectrices harte lijk dank. Benoemd Tot hoofd van de basisschool St. Petrus Banden, Dr. Poelsstraat 6, al hier, is benoemd de heer J. van den Heuvel, Haammakerstraat 7, Venray, als opvolger van de heer G. J. F. jekkers ,die is gepensioneerd. De heer van den Heuvel is reeds geruime tijd waarnemend hoofd van die school geweest tijdens de ziekte van de heer Bekkers. Wijziging telefoonnummer Met ingang van 1 december 1974 is het telefoonnummer van het Bu reau van Uitvoering voor de Ruil verkaveling „Overloon - Merselo", Lollebeekweg 10 te Castenray, ge wijzigd in: (04787) - 645. Zoals u wellicht bekend zal zijn houden in bovenstaand bureau, ambtenaren van de hierna volgende diensten kantoor, te weten: Bureau Ruilverkaveling van het Kadaster; Cultuurtechnische Dienst en het Staatsbosbeheer. Diefstal auto Bij de politie werd aangifte ge daan, dat een op de Geysterseweg geparkeerde auto, toebehorend aan een Merselo's installatiebedrijf, ge stolen was. Later werd deze auto on beheerd aangetroffen op de Akker- weg. De geparkeerde auto was goed afgesloten. Op welke wijze het por tier is geopend, is nog een raadsel. De auto was niet beschadigd en de politie denkt dat het een geval van joy-riding is. Beneveld brein of hoge snelheid Op de kruising van de Westsingel met de Hoenderstraat geraakte de personenauto, bestuurd door de 20- jarige G. H. uit Merselo in een slip. De politie legde hem na de bekende blaasproef artikel 26 ten laste, zodat de alcohol er schijnbaar debet aan is. Bestuurder weigert te blazen Venrays politie hield de bestuur der aan van een trekker met opleg ger, bestuurd door de Amsterdam mer P. J, Gezien de alcohollucht, welke uit de cabine kwam. werd de bestuurder vriendelijk verzocht in het bekende zakje te blazen. Dat werd geweigerd, evenals later de bloedproef. Hem werd desondanks toch procesverbaal aangezegd voor overtreding van het bekende artikel 26. Met de bepaling van de straf maat zal de rechter rekening hou den met de weigeringen. Ook werd de bestuurder een rijverbod opge legd. Hond doodgereden In de Ursulastraat werd de hond van de fam. H. doodgereden door een passerende auto. De eigenaar van de hond zal de schade aan de auto moe ten vergoeden. Geen voorrang: twee gewonden De bestuurder van de personen auto de Venrayer B. v. R. lette on voldoende op toen hij met zijn wa gen van de parkeerplaats bij het station Oostrum reed. Hij verleende geen voorrang aan de personenauto, welke uit de richting Oirlo over de Stationsweg kwam. Hij remde wel krachtig af maar kon een botsing niet voorkomen met de auto be stuurd door Maria P. uit Meerlo. Beide bestuurders moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd, maar de verwondingen bleken achteraf mee te vallen, zodat zij naar huis konden worden vervoerd. Overigens was er nogal wat materiële schade. Vrachtauto in de greppel Wat de oorzaak is geweest, dat de vrachtauto met melkprodukten op de Midden Peelweg tussen Yssel- steyn en Vredepeel en bestuurd door de 27-jarige B. S. uit St. Odiliënberg met zijn wiel in de berm terecht kwam, tracht de politie uit te zoe ken. Na in de berm te zijn gereden, wilde de chauffeur zijn wagen cor rigeren, maar dat lukte niet en slin gerend kwam de auto in een greppel op zijn kant tot stilstand. Gelukkig bleef de lading op de wagen. Het was hoofdazkelijk boter en andere melkprodukten. Het heeft enkele uren geduurd eerdat een zware ta kelwagen de auto op het rechte spoor had gezet. Het verkeer onder vond geen noemenswaardige hinder. De bestuurder bekwam geen letsel. I STIEHSTRA Lid NBM Venray 1 Stationsweg 11 4 Tel. 04780 - 4438* Het Wielercomité heeft in samen werking met de tour- en wielerclub Oostrum een interessant parcours uitgezet voor wedstrijdrenners. Het bos in Rouwkuilen biedt de renners voldoende gelegenheid hun kunnen te tonen. Het parcours is ongeveer 1200 meter lang. Bij de senioren belooft het een aantrekkelijke wedstrijd te worden. Allereerst is er Jos Lamber. Deze sterke coureur heeft reeds 3 over winningen op zijn naam staan. Ver der Paul van de Heuvel, Jef Drum men, Jan Evers en Jan Willemssen. Tussen deze renners moeten Harrie Horstermans en Drees Willemssen proberen zich staande te houden. Geen gemakkelijke opgave. Bij de junioren zal Joop de Groot uit Holthees proberen zijn tweede overwinning in de wacht te slepen. Dit zou een bekroning zijn op dit wielerseizoen. Bij de aspiranten liggen de zaken iets gemakkelijker. Antoon Claessens kan de zege bij de A-aspiranten nor maal gesproken niet ontgaan. Zijn vele overwinningen spreken hierbij duidelijke taal. Maarten Teunissen moeten goed geacht worden voor 'n plaats bij de eerste vijf. Martien Teunissen heeft tot nu toe alle wedstrijden gewonnen bij de as piranten B. Vooral in eigen omge ving zal hij trachten deze traditie voort te zeten. Aanvang van deze wedstrijden is om 1 uur. Al met al belooft het voor het pu bliek een aantrekkelijke middag te worden. Door het organiseren van deze ronde leveren het wielercomité Ysselsteyn en de Tour- en Wieler club Oostrum weer een positieve bij drage tot nog een grotere populari teit van deze tak van sport. De raadscommissie voor financiën speelde in de Sinterklaasweek voor Sinterklaas. Speciaal voor de brand weer en De Clockert. Maar daarnaast gaan twee finan cieel deskundigen t.w. de heren M. Cornell?,sen, Veltumse Klef fen, en J. Hcuba, Patersstraat, geadviseerd worden als commissielid, nïet-raads- lid. De brandweer heeft thans 30 op- roep-ontvangers in gebruik. Boven dien nog geld over om 3 andere aan te schaffen. Maar men probeert de sterkte van het corps op te voeren van 44 naar 47 mensen die men alle maal wil uitrusten met een dergelijk apparaat. Dat betekent dat er nog exemplaren meer besteld moeten worden. Dat gaat dan 11.328- kos ten. De raadscommissie adviseerde er gunstig over. Meer moeite had men met de eenmalige bijdrage aan de Stichting De Clockert. Die vraagt namelijk dat de gemeente bijspringt in een huur- tekort van 41.396,96 Het Groene Kruis heeft indertijd in De Clockert de nodige ruimte ge huurd voor de verschillende diens ten. Zo zijn daar de verschillende bureaux in onder gebracht en ook b.v. de schoolartsendienst. Een deel had het Groene Kruis ook bestemd voor het tuberculose onderzoek. Dat was echter geen lokale zaak, maar een provinciale. En het provinciaal bureau kreeg - mede door de hoge huurprijs - bij de minister de kous op de kop, toen men ging praten over de verhuizing van het tbc-bu- reau uit de barak aan de Merselose- weg naar De Clockert. Dat zulks alweer de nodige tijd duurde is bijna vanzelfsprekend. In tussen bleef de zaak maar leegliggen en dat kostte geld. Eind 1972 ging de kogel door de kerk, en zegde het Groene Kruis de huur op voor ge noemde ruimte. De Stichting moest toen maar zien andere huurders te krijgen. Men wendde zich - mede op instignatie van het gemeentebe stuur - tot de Gezinszorg, welke in de Marktstraat in de knel kwam te zitten. Die gingen dat ook weer bestude ren en bepraten met de achterban, waarbij men tot de ontdekking is gekomen dat de beschikbare ruimte in De Clockert ook niet riant te noemen was. Dus ging men er een architect bijhalen, die een studie op zette van een uitbreiding van De Clockert. En dat kostte ook weer de nodige tijd. Toen dan die studie op tafel kwam, bleken de uitbreidings- kosten dermate hoog, dat de Gezins zorg die nooit zou kunnen betalen. Men zag toen maar van de zaak af en huurde een deel van huize Poels in de Hofstraat. Intussen was echter kostbare tijd verloren gegaan en de kostbare ruimte was leeg gebleven, maar had wel huur gekost. Een en ander tot een bedrag van 41.396„96 De burgemeester voorziter van de ze commissie, noemde het een tries te en zure zaak, maar wat doe je met kikkersDaar kun je geen veren van plukken. Van Valkengoed had graag in be sloten vergadering zijn mening over deze zaak naar voren gebracht, maar kreeg de andere leden van de com missie daarvoor niet warm. Daarom deed hij er verder het zwijgen toe. Claessens vroeg zich af waarom de Gezinszorg meer dan een jaar no dig had om te beslissen of ze al dan niet naar De Clockert zou trekken. Maar hij werd verwezen naar 't bo venstaande „lijdensverhaal". Beterams vond het ook nogal zuur, maar de gemeente heeft zich nu een maal garant gesteld, en zal over de brug moeten komen. Overigens vond hij dat men zowel bij het Groene Kruis als bij de Gezinszorg er nog al competentiekwesties van gemaakt heeft, die echter andere instanties geld gaan kosten. De voorziter stelde, dat inderdaad de gemeente er voor moet opdraaien. Wel stelde hij, dat diezelfde gemeen te er wel voor geporteerd was dat de Gezinszorg in De Clockert zou komen. Men kreeg dan z.i. een inte gratie van alle mogelijke diensten - wat een hoop geschrijf en doorsturen van mensen voorkomen had. Maar de betrokken besturen zijn nu een maal autonoom en hebben ook re kening te houden met financiën. Het enige lichtpunt dat hij zag, was dat men van het ter beschikking ko mende geld 25.000 kan inhouden, zijnde de aflossing van een gemeen telijk voorschot, dat door de Stich ting nog altijd niet verrekend is De commissie legde het moede hoofd toen maar in de schoot en gaf het groene licht. Met uitzondering echter van Van Valkengoed, die zich van een advies onthield. LEGESMACHINE Een nieuwe legesmachine, met 9 telwerken, zal de jaarlijkse 25.000 legesboekingen op de secretarie ko men verlichten. De machine kost 12.750 en de commissie had er geen moeite mee hier een gunstig advies over uit te brengen. Bij de rondvraag kwam Claessens met de vraag of hij, als lid van de commissie die namens de raad de gemeenterekening over '71 moet be kijken, hierover in deze commissie een vraag kon stellen. Dat bleek mogelijk, en zo kon hij starten: Hem was uit de stukken gebleken dat in 1963 de Industriële Club in 't kader van de 10% eigen bijdragen voor het Sportpark de Wieën 33.000 had toegezegd. Die zouden betaald worden in 30 jaren volgens een net jes opgestelde anuiteiten-regeling. De eerste jaren heeft die Club elk jaar prompt betaald. Maar in 1970 stoppen de heren er mee. Hij wilde weten wat daarvan de reden is. Die kon dan ook meteen verteld worden. Het blijkt namelijk dat in 1970 de gemeente het hele Sportpai'k van de betrokken stichting heeft overgenomen. De Industriële Club heeft toen gezegd dan kappen we er mee, want we gaan de gemeente niet subsidiërenFormeel hebben de heren natuurlijk gelijk, aldus voor zitter drs. Schols; maar blijft wel de vraag hangen of die Club het een maal toegezegde bedrag dan niet voor een ander doel ter beschikking kan stellen Met de verkiezing van de 2 niet- raadsleden als commissielid was men vrij snel klaar. Het was daarbij dat de voorzitter in zijn algemeenheid stelde, dat men bij de verkiezing van deze niet-raadsleden, niet altijd kij ken moet naar mensen die via groe peringen als zodanig naar voren ge schoven worden; doch ook de enke ling, die zich enthousiast gemeld heeft, een kans moet geven. En dat werd dan voor kennisge ving aangenomen.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 1