TT Kom bij uw eigen politie op de koffie WAT IS DE BOND.... SLIPJACHT Leenenl Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 19 en 20 november Derde Orde Rectoraat Vredepeel Parochie Oirlo VRIJDAG 15 NOVEMBER 1974 No. 46 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR Al. UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 21 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR f 8,50 (bij vooruitbetaling) „De politie, uw vriend en helper" is een slagzin, die bü veel men sen er nog maar moeilijk in wil, zeker als men net om een te luide brommer of een te hoge snelheid een bonnetje gepresenteerd krijgt. Maar bij haar eerste lustrum wil Venrays gemeentepolitie toch duidelijk laten zien, niet die boeman te zijn, voor wie ze ge woonlijk versleten wordt BONNETJES Natuurlijk hebben de dienaren van Hermandad in de voorbije vijf ja ren, ook als gemeentepolitie, de no dige bonnetjes uitgedeeld. Maar dat is slechts een klein onderdeel van hun taak, een onmisbaar en verve lend onderdeel. Wat ze daarnaast nog allemaal meer doen, hoopt Ven rays gemeentepolitie te laten zien in een tentoonstelling, die komende dinsdag en woensdag in de foyer van de schouwburg is ingericht. Na het officiële gedeelte, waarin een burgemeester en de hoofdinspek- teur spreken zal en de voorzitter van de katholieke politiebond een inleiding houdt over de plaats van de politie in het maatschappelijke leven, kan Venray op de koffie ko men bij haar eigen politie. Men kan dan eens zien, dat de voorbije vijf jaren, ondanks de slechtste behui zing van de hele Limburgse politie, toch wel wat gebeurd is. Men mag er nog steeds niet in ge slaagd zijn een nieuw politiebureau gereed te hebben,, de technische outillage is van het beste. En wie weten wil hoe men via het nieuwe radarsysteem netjes getrappeerd wordt als men te hard rijdt, kan dat b.v. op deze tentoonstelling zien. Wie weten wil of de brommer te hard knalt, kan hier zien hoe de po litie dat niet alleen horen kan, maar ook blijkt bromfiets-deskundigen in dienst te hebben, die exact kunnen vaststellen of dat ding al of niet ten onrechte opgefokt is tot een race machine, waarvoor hij niet gebouwd is. En ook het beruchte blaaszakje ligt er. STATISTIEKEN Juffrouw Jetje onze voorlopige nog enige vrouwelijke agente is al weken bezig met duidelijke sta tistiek tekeningen over alle soorten misdrijven, waaraan men zich in Venray bezondigt en bezondigde. Ze blijkt een uitstekende tekenaresse en voor velen zullen de statistieken een openbaring zijn. Want zo heel braaf blijkt Venray ook weer niet te zijn. En de heer Kijk in de Veggte blijkt naast boevenfoto's fraaie foto-series gemaakt te hebben van het dagelijks werk van Venrays politie. En ook die zullen op deze tentoon stelling nog eens het werk van ons intussen tot 45 man uitgegroei de korps duidelijker maken. SAMENWERKING „Vijf jaren", zo zegt korpschef G. I-I. de Bruyn, „is niet zo heel lang. Maar intussen is het korps uitge groeid van 10 mensen naar 45 en groeien we langzaam maar zeker naar de 50 mensen toe. Het is voor mij dan soms wel een raadsel, waar ik die allemaal bergen moet, maar dat is onze kwestie. Waar het nu om gaat is, dat we een steeds betere re latie op willen bouwen met het pu bliek. Wij staan ten hunne dienst. En we willen ook een goede samen werking met de korpsen van de buurgemeenten, waarmee we op de duur in vrijwillige samenwer kingsverbanden nog nauwer samen zullen gaan werken. Dat vooral wil len we uitdragen, nu we op deze ma nier een punt gaan zetten achter de voorbije vijf jaren Een duidelijke uitnodiging dus om maar eens op de koffie te komen. En jong en oud is hiermede dan uit genodigd om maar eens te komen kijken hoe vingerafdrukken gemaakt worden, wat de verkeerspolitie nog allemaal meer doet dan bonnetjes onder de ruitenwisser, hoe een sur veillance-wagen er van binnen uit ziet en hoe de technische afdeling soms voor de meest vreemde klussen komt te staan. Jammer genoeg kunnen naast de misdrijven, de vernielingen, de ver keersongelukken en de andere mis drijven, op deze tentoonstelling praktisch niets zien van dat hele an dere werk van de politie, namelijk als de beslechters van ontelbare burenruzies, als oplossers van huwe lijksproblemen, als vredebrengers tussen ouders en kinderen, van hun maatschappelijk werk, waartoe ze dikwijls geroepen worden en ver wijzen kunnen. Juist van die dingen, waarin de politie werkelijk vriend en helper is, zijn geen statistieken. Het hoort normaal bij het werk en is er een belangrijk onderdeel van. SECTIES „Wat is het verschil tussen rijks politie en gemeentepolitie" is onze vraag. Behalve het feit dat bepaalde ver antwoordelijkheden anders liggen en interne zaken anders verlopen, is het werkelijke verschil dat de mensen van de gemeentepolitie Venrayers zijn en blijven, lid van Venray se verenigingen, mensen, die achter gronden en omstandigheden veel be ter leren kennen omdat ze als lid van de plaatselijke gemeenschap weten wat daarin allemaal te doen is. De relatie tussen de politieagent en zijn gemeente is veel enger. Dat houdt dan ook weer in dat hij zich meer verantwoordelijk voelt. En het is in dit verband dan ook geen won der dat de politiemensen zelf met het idee gekomen zijn, Venray in bepaalde secties te gaan verdelen, waarvoor sommige mensen zich spe ciaal verantwoordelijk voelen. Al is de wijk-agent voorlopig nog een wensdroom, met deze sectie-agenten gaat Venrays politie toch welbewust die kant op. Ook al weer om een di recter kontakt en meer begrip te zoeken en te vinden bij de mensen waarvoor ze staan. Beter dan wij dat schrijven kun nen, zal deze tentoonstelling dit allemaal nog eens benadrukken. U kunt vanaf dinsdagmiddag 5 uur de gast zijn van uw eigen korps. U moet er wel voor naar de schouw burg komen. tijdelijk f 14.50 Na 31-12 1974 f23,50 boekhandel van den Munckhof Grotestraat 28 - Venray OJC DE BRAK Zaterdagmiddag 16 november a.s. houden wij politiek café. Fungus gaat zaterdag 23 nov. niet door, maar komt nu vrijdag 22 nov. JONGERENKERK OVERLOON Zaterdag a.s. 16 nov. wordt er in Overloon weer een Jongerenmis op gedragen. De titel is: De duivel als zondebok. Aanvang 19 uur. SVV-JEUGD Als aanvulling op het elders in dit blad gepubliceerde, nog 't volgende: Maandag 18 nov. om half 8 speelt SVV Al een oefenwedstrijd tegen 't jeugdselectie-elftal van district Zuid II en Oost Brabant. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het terrein aan de Oostsingel. Hopelijk werkt het weer nu wel mee. Wanneer je een willekeurige Ne derlander zou vragen wat de bond is, zou je verbaasd staan over de antwoorden. Velen zouden zelfs met de mond vol tanden staan. Om 't ontstaan van de vakbewe ging op te sporen moeten we terug gaan tot de 19e eeuw, het begin van de industrialisatie. De Gilden waren toen opgeheven. Het handwerk werd langzamerhand overgenomen door machines, bijv. de stoommachines. De techniek dreef een wig tussen de ambachtsman en zijn produkt. De industrialisatie en het mechanisch produceren in fabrieken e.d., deed zijn intrede. Rijke families stichtten fabrieken, welke familiebedrijven werden. De ze bedrijven hadden arbeiders nodig om de arbeid te leveren voor de pro- duktie. De industrie van toen ging zich niet te buiten aan sociale bewogen heid. In 1870 bleek, dat een Venrays arbeider 9,nodig had om te kun nen leven, maar hij kreeg slechts 6.60. In die tijd stegen de kosten van levensonderhoud met 50%, terwijl de lonen nauwelijks omhoog gingen. In een tegelfabriek in Limburg waren de lonen zo laag dat het hele gezin (met kleine kinderen) ingezet moest worden om het noodzakelijke te kunnen verdienen. De enige methode om een einde te maken aan deze moderne' vorm van slavernij was het oprichten van een arbeidersorganisatie. Een bewe ging, die zich op de eerste plaats bezig zou houden met de belangen behartiging van de arbeiders: beter loon en werkomstandigheden, huis-: vesting, medische verzorging en vele andere punten waren van belang. Maar niet alleen een materiële be langenbehartiging was een taak voor de vakbeweging, daarnaast ook de sociale en zij heeft zich hiervoor ten volle gegeven, en niet zonder re sultaat. Zo zijn er op de dag van vandaag allerlei wetten, welke de arbeider van inkomsten voorzien als hij geen werk heeft, bijvoorbeeld bij ziekte. Kon men vroeger van de ene op de andere dag op straat geschopt worden, tegenwoordig moet er een bepaalde termijn in acht genomen worden. Komt de arbeider buiten zijn schuld zonder werk, dan is er ook weer een uitkering. Zo behoeven ouderen en gehandi capten ook niet zonder uitkering te zitten. Waren zij vroeger afhankelijk van de armenzorg, nu zijn er sociale wetten voor. De vakbeweging staat nu weer voor andere problemen. Naast wel vaart moet ook welzijn de aandacht krijgen. Als we dan bedenken dat nog grote groepen arbeiders erg weinig verdienen, dan moet daaraan hard worden gewerkt, maar het ter rein van het welzijn ligt nog een groot werkgebied open voor de vak beweging. Daarnaast heeft de vakbeweging ook nog de taak om werkgevers die niet bereid zijn te betalen wat zij moeten betalen, tot de orde te roe pen of foutieve uitkeringen inzake de sociale wetten recht te zetten voor de aangesloten leden. Zo wor den jaarlijks vele miljoenen guldens voor de leden binnengehaald. Het karakter van de vakbeweging is de laatste jaren in velerlei op zichten veranderd. Werd vroeger de vakbondsbestuurder nog met de hond van het erf gejaagd, tegen woordig is dat anders. Nu worden ze door de werkgever ontvangen en wordt wederzijds overleg gepleegd. Toch blijkt het overleg nog steeds niet het gewenste resultaat op te le veren; de inkomsten-nivellering bij voorbeeld heeft al tot vele harde akties geleid. Van de Nederlanders die een baan hebben, zijn 1,3 miljoen lid van een vakbond. Dat betekent dat gemid deld nog geen 40 procent van de werknemers in ons land is georgani seerd. Dat betekent tevens dat het vele werk wat deze vakbeweging verzet, steeds weer op dezelfde schouders terecht komt. Neem bijvoorbeeld eens de NKV afd. Venray. Hier werken enkele mensen binnen een bestuur dag in, dag uit, voor het algemeen belang van de gehele gemeenschap Venray. De weg, die deze mensen moeten be wandelen is zeer beslist niet bezaaid met rozen, maar ondanks hun stre ven, voor een stuk welzijn steken zij zich vaak aan de vele doornen, wel ke zij op haar weg tegenkomen. Toch zou het niet meer dan nor maal zijn, ook al maakt deze NKV afd. uit Venray maar een klein stuk je uit van het grote geheel binnen de vakbeweging, dat zij loon naar werken krijgt. Ook al was het maar in de vorm van een goede opkomst door haar leden tijdens een uitge schreven bijeenkomst. Het is bekend dat er op 21 november weer een be gin wordt gemaakt met een geheel nieuw programma, onder de naam: „SPIJKERS MET KOPPEN". Het zal aan de organisatie beslist niet liggen, want naast een stuk vorming en ontwikkeling brengt het NKV Venray ook nog een stuk ont spanning aan haar leden; dit alles met het doel een welzijnsgemeen- schap op te bouwen. Maar het laatste woord is aan U, zonder U is op 21 november de zaal niet vol en zal het NKV Venray de doornen moeten blijven ruimen op de weg naar het welzijn. Henk Scharrenberg, vakbondslid WIJKRAAD NOORD-WEST Kienen: A.s. vrijdag grootse kienavond met veel leuke prijzen. Aanvang 20.00 u. Dit mag U niet missen! Disco-avond L A.s. zaterdag weer disco. Er zijn weer een hoop platen. We beginnen weer om half acht. Bejaardenmiddag Iedere donderdagmiddag is er van 2 tot 5 uur een gezellige middag voor de bejaarden uit de wijk. Wie komt er eens een praatje maken, een kaartje leggen enz.? Volksdansen voor bejaarden: L Ook vrijdagsmiddags is er weer iets te doen voor de bejaarden, n.l. volksdansen. Ook dit vanaf 2 uur. Wiet doet er mee? Oude tüd,schriften e.d. Wie heeft er lectuur voor onze leeshoek, zoals Donald Ducks, Aste- rix, maar ook weekbladen zoals Mar griet e.d.? U kunt deze altijd afgeven op de woensdagmiddag van 2 tot 4 uur en verder op maandag- t.m.donderdag- avond tussen 7 en 8 uur op het tref centrum. Weekbladen met foto's kunnen we bijv. gebruiken om uit te knippen! De leiding van de jeugdclub Venray Noord West De „Zonnestraaltjes" We hebben al reakties gekregen op onze oproep voor meer leiding! We hebben er echter nog niet ge noeg. Wie voelt er wat voor om de ze kinderen van 6 t.m. 9 jaar een plezierige middag te bezorgen? U kunt 's woensdagsmiddags al tijd terecht in het trefcentrum aan de Ursulastraat van 2 tot 4 uur. Kursus voor leiding: De kursus handenarbeid voor de leiding is vorige week gestart. Na een inleiding door Co Wegh werd 't programma voor elke avond vast gesteld. We gaan in deze kursus o.a. druktechnieken leren, gipsen, batik ken, met fotomateriaal werken, hout bewerken etc. Op deze avond hebben we enkele druktechnieken geleerd. Rikken in Leunen Op de vorige rikavond werden de volgende prijzen behaald: 1. Mevr. Lenssen 586 pnt. 2. W. Jansen 510 pnt. 3. P. Kooien 498 pnt. 4. P. Lenssen 477 pnt. Middelprijs: W. Reintjes 395 pnt. De volgende rikavond is a.s. maan dag 17 november om 8.00 uur pre cies in café De Steeg te Leunen. L.V.B. Venray A.s. woensdag 20 nov. uitwisseling met Swolgen. Vertrek uiterlijk 7 uur bij van Ham. De lezers van ons weekblad die zich door het ogenschijnlijk slechte weer afgelopen zaterdag-ochtend, hebben laten afschrikken om de in ons blad aangekondigde slipjacht achter de meute te volgen, in de prachtige natuur van Venray, heb ben ongelijk gekregen. Het was schitterend jachtweer, 'n beetje vochtig door de 'snachts en in de morgen gevallen regen. Maar dat betekende dat het 'vossenspoor' vast lag en door de enthousiast jagende en goed 'luid'-gevende honden uit stekend kon worden gevolgd. G. Arts en zijn 4 helpers hadden het slip getrokken over bouwland, door bossen en voerweiden, op wer kelijk uitnemende wijze. Een veld van 26 ruiters o.l.v. de Master of the Foxhounds, dhr. L. de Beer, hebben de verrichtingen van de honden fantastisch kunnen vol gen. Jammer dat in de laatste run het paard van een der ruiters een hindernis niet goed taxeerde waar door paard en ruiter kwamen te val len en de ruiter onder het paard te recht kwam. Wij wensen Clem een spoedige beterschap met zijn ge kneusde ribben. Dank zij het optreden van het Ro de Kruis-team, dat gedurende de jacht het veld op afstand volgde, kon hem een snel vervoer naar het ziekenhuis worden geboden. Jachtruiters en equipage waren vol lof over onze Venray se slipjacht, welke mede door de fijne medewer king van boswachters, jagers, land eigenaren en pachters, een groot suc ces werd. Hen past een woord van dank. Wij hopen volgend jaar weer op hun hulp te mogen rekenen. SOOS PUREE LEUNEN OUDERAVOND De Jongerensoos Puree voelt zich buiten Leunen staan. Graag zouden we dit willen veranderen. Ouders en jongeren kunnen samen meer! Daar om een ouderavond, waar wij de richting van Puree willen verduide lijken. In het kort willen wij hieronder onze doelstellingen weergeven. Puree is geen jeugdcafé maar een jeugdcentrum; d.w.z. in de vrije tijd: samen praten, samen aktiviteïten uitvoeren waar onder: sport en spel, film en mu ziek; projekten opzetten b.v. werksituatie, rechten en plichten van werkende jongeren; wij denken ook aan aktiviteiten voor jongeren onder 16 jaar; informatieavonden over aktuele ge beurtenissen in de wereld; ontspanning, zodat jongeren zichzelf kunnen vinden in deze omgeving. Daarom vinden wij het noodzake lijk dat Puree komt tot een stich ting, waarin wij voor de ouders een duidelijke taak zien. Op de ouderavond in zaal - café Martens, wil de soos hier graag meer informatie over geven. Voor deze ouderavond zullen Pastoor Haenen, dhr. J. van Oers (gemeente), mevr. L. v. Bavel (jeugdcommissie) en na mens de dorpsraad mevr. A. Claas- sens ook worden uitgenodigd. Wij rekenen op de steun van onze ouders. Alleen samen kunnen we dit verwe zenlijken. Wij verwachten u op maandag a.s. 18 nov. om 8 uur 'savonds in zaal café Martens te Leunen Woensdag 20 november Elisabeth- viering. Tijdens de Eucharistievie ring die om half acht begint (Het Schuttersveld) worden de overlede nen herdacht. Hierna huldiging van de jubilarissen en verder gezellig sa menzijn. Ook niet-leden zijn welkom. Zondag 17 nov.: 10 uur hoogmis voor priesterroepingen. Door ed week H. Mis 8 uur. Maandag: t.i.v. fam. Botden-Clas- sens. Dinsdag: v. d. overledenen van de fam. Blomeen. Woensdag: t.i.v. fam. v. Helvoirt- v. d. Weijer. Donderdag: v. d. zielerust van Thea van Bakel-Peters. Vrijdag: v. d. zielerust van over ledenen (Sevenum). Zaterdag: 19.00 avondmis voor de zielerust van overledenen (Leunen). HINDERWET Openbare kennisgeving verzoek om vergunning Op de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van: H. Friesen, Matthiasstraat 11, Castenray om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een varkens fokkerij en rundveehouderij waar mest en meststoffen worden be waard. Adres inrichting: Matthias straat 11, Castenray, kadastraal ge meente Venray sectie P nr. 177. L. Pouwels, St. Servatiusweg, Venray om vergunning tot het op richten, in werking brengen en in werking houden van een varkens fokkerij waar mest en meststoffen worden bewaard. Adres inrichting: Heidseschoolweg (ongen.), Heide, ka dastraal gemeente Venray sectie N nr. 130. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van de vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dag tekening van deze bekendmaking in brengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 4 december '74 om 15.00 uur in het gemeentehuis, Grotestraat 1. Beroep tegen een beschikking kan later o.a .slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de bovenbe doelde zitting is verschenen; b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 15 november 1974. Burgemeester en wethouders van de gemeente Venray, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester J.M. Poels, secretaris. Jeugdnatuurwacht Hyacintenbol Op de eerste plaats wil ik jullie er op wijzen, dat jullie de hyacintenbol, die jullie gekregen hebben, goed moeten BLIJVEN verzorgen. Voor lopig zul je de bol binnenshuis in 'n koele, donkere ruimte moeten laten staan. Kijk ook regelmatig of de potgrond nog vochtig genoeg is. Lees de kweek wij ze desnoods nog eens goed door! Natuurboeken Op de tweede plaats wil het be stuur van de Jeugdnatuurwacht af deling Venray alle leden, maar ook alle inwoners van onze gemeente er op attent maken, dat de Openbare Bibliotheek een heleboel boeken over de natuur ter beschikking heeft, niet alleen in de jeugdafdeling, maar ook in de afdeling voor de vol wassenen. Misschien kunnen sommigen in deze tijd van surprises en cadeautjes deze tip wel gebruiken: vraag eens een natuurboek og koop er een. De boekhandelaar zal iedereen op dit punt graag van dienst zijn! Zaterdag: 14.00 pl. Huwelijksmis Bruidspaar Philipsen-Custers; 19.00 Hoogmis maand. Martinus v. Rijs- wijck en Gertruda van de Ven. Zondag: Hoogfeest van St. Machu- tus. Na alle H. Missen zegening en Relikwieverering. 8.30 Hoogmis, mnd Sophie Verdellen; 10.00 Hoogmis jrd AloiSius Gommans en mnd Leon. Geurts; 15.00 St. Machutuslof, Kin derzegen en Relikwieverering. Maandag: 19.00 Hoogmis jrd. Ca rolina de Ponti, Gerard de Ponti en beide echtgenoten. Dinsdag: 19.00 H. Mis st. Jan Teuws en Anna Baeten. Woensdag: 15.00 St. Machutuslof voor zieken en bejaarden; 19 uur hoogmis voor Gerardus Classens en Henrica Hellegers. Donderdag: 19 uur h. mis t.e.v. t. Machutus voor een zieke. Vrijdag: 15 uur pl. huwelijksmis bruidspaar de Koning-Wol ters; 19 u hoogmis voor overl. fam. Custers- Keursten. Sluiting van het octaaf v. St. Machutus. Zaterdag: 19 uur hoogmis maandd. Wim Steeghs maandd. Wilhelmina Nabben-Cox maandd. Lamberdina Baten-Rongen. Volgende week Gezinsbüdrage

Peel en Maas | 1974 | | pagina 19