Venray brandweerstad. In de komende raadsvergadering Zilveren Motocross goed succes MET HOOP GEWAPEND Venrays Mannenkoor Peel en Maas ook uw weekblad Kanarievereniging De Huisvriend NIEUWE WAPENFEITEN VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1974 Nr. 39 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG g PEEL EN MAAS 23 EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY WFFKRI AH VOOR VFNR AY FN OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 21 ct per mm. ABONNEMENTS STRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 T»ttlVDLMU V E.I1 V/I I*? I JXtlVtl^ pR|JS p£R HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) DRUJ GRO' OVERPEINZINGEN In de komende raadsvergadering, dinsdag 1 oktober a ,s., komen de vol gende voorstellen ter tafel: idem voor de St. Agnes-school voor 13.065,(waarvan de ge meente 9.495,moet betalen) Venray moet zaterdag de meest veilige plaats in Nederland zijn ge weest. Met 42 brandweerkorpsen binnen zijn grenzen, durfde geen brandhaan te kraaien. Zij namen deel aan de landelijke brandweerwedstrijden, die het wed strijdcomité van de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten had georganiseerd op de terreinen en bij de bedrijven van Rank Xerox alhier. Dat de organisatie van die wed strijden perfect was en dat de com mandant van de RX brandweer G. de Groot, daarvoor menige pluim op zijn nog nieuwe pet kreeg, was gezien de vorige wedstrijden bij na vanzelfsprekend, maar er is door hem en zijn mensen veel werk voor verzet moeten worden. Dat geldt ook voor de andere mensen van dit bedrijf, die zorgden dat deze 1.000 spuitgasten op tijd hun natje en hun droogje kregen. Dat daarbij ook bleek dat Venray - se horecabedrijven ternauwernood een dergelijk gezelschap aan kun nen, wa,s een constatering, die veel van de supporters der korpsen mee naar huis namen. De voorzitter van het comité dhr. B. J. van Oterlo was zeer tevreden over de organisatie van deze lande lijke wedstrijden, waar in klassen de korpsen tegen elkaar moesten vechten om de hoogste punten. Wed strijden, die ook door buitenstaan ders in grote getale en met veel aan dacht gevolgd werden. Het weer werkte goed mee en be halve de verlate komst van Best, waar de gemeentelijke brandweer eerst een brand in een daar gelegen meubelfabriek moest blussen, liep alles op rolletjes. Er werd met gro te ernst en met veel inzet in alle drie de klassen gestreden en de jury had het niet eenvoudig om de pun ten toe te kennen. UITSLAGEN In klasse 1 streden 18 korpsen. Als landskampioen kwam uit de bus de gemeentelijke brandweer van Bussum met 741 pnt. De gemeente lijke brandweer van Sommelsdijk behaalde met 729 pnt. de tweede prijs en met hetzelfde aantal punten verwierf de gem. brandweer van 's Heer Arendskerke de derde prijs. De 4e prijs kreeg de gem. brand- Wethouder van Oers bood namens het gemeentebestuur de nationale kampioen de Venray-tegel aan en sprak de hoop uit dat hij nog lang de Venrayse kleuren zal hoog hou den. In de wedstrijd bewees Peter Wil- lems inderdaad zijn .mannetje te staan, al was zijn eerste start nu niet de gelukkigste. Maar zijn grote kon- kurrenten Sigmans en Ghielen draai den hun motor in de soep en Lam- mers en van Erp bleef hij netjes de baas. De officiële uitslag was als volgt: Klasse 250 cc senioren en internat.: 1 Stef van der Sluys, Dieren 90 p., weer van Waardenburg met 728 pnt. terwijl de gem. brandweer van Vlij men met 721 pnt. de 5e prijs behaal de. De extra prijs van Rank Xerox behaalde hier de brandweer van Fijnhaart. In klasse 2 namen 11 korpsen deel aan de wedstrijden. De gemeente lijke brandweer van Voorschoten werd hier met 561 pnt. landskam pioen, gevolgd door de gem. brand weer van Melissant met 548 pnt. De derde plaats was voor de gem. brandweer van Blaricum, de 4e prijs voor de bedrijfsbrandweer van Le vers' zeep uit Vlaardingen met 540 pnt., terwijl de 5e plaats was voor de bedrijfsbrandweer van de Haes uit Mierlo, welk korps ook de extra prijs van Rank Xerox kreeg. In klasse 3 traden 13 korpsen aan. Landskampioen werd de bedrijfs brandweer van Texas Instruments Almelo met 476 pnt. De 2e prijs was voor de gem. brandweer Scherpen- zeel met 471 pnt., de 3e prijs voor de bedrijfsbrandweer van Hedeman Almelo met 468 pnt., de 4e prijs voor gem. brandweer van Oude Tonge met 458 pnt., terwijl de vijfde plaats was voor de bedrijfsbrandweer van Vredesteyn uit Enschedé met 452 p. Hetzelfde puntenaantal kregen ook de bedrijfsbrandweerkorpsen van Saab Scania uit Zwolle en de be drijfsbrandweer van Sikkens uit Wa penveld. De extra prijs van Rank Xerox was in deze klasse voor de Texas Instruments uit Almelo. Alle bevelvoerders kregen de prij zen uitgereikt door mevr. Stierman, echtgenote van de Europees direc teur van Rank Xerox. Zij deed dat na een sympathiek toespraakje in een overvolle schouwburg waarin zij nog eens in herinnering bracht hoe Venray tien jaar geleden zijn gehele brandweermaterieel in vlammen had zien opgaan. Namens de verschillende juries werd bij de prijsuitreiking op des kundige wijze het verloop der wed strijden ten tonele gebracht. Onder de belangstellenden waren naast prominente persoonlijkheden op het gebied van het brandweer wezen ook de directeur Europa van Rank Xerox Ir. L. Stierman, terwijl ook burgemeester drs. Schols een deel der wedstrijden volgde. Agenda 1. Opening. 2. Verslag secretaris. 3. Mededelingen bestuur. 4. Mededelingen gewest. 5. Uitr. inschrijfformulieren T.T. Venray. 6. Idem T.T. Helmond. 7. Ringen bestellen. 8. Kontributie-inning. 9. Rondvraag en sluiting. Afgelopen zondag heeft het be ruchte kruispunt Deumeseweg-Mid- den Peel weg weer twee dodelijke slachtoffers gevraagd, terwijl zeven anderen naar het ziekenhuis moes ten worden overgebracht. Het duidelijkste bewijs dat ook de nieuwe knipperlichten, welke on langs op de Deumeseweg geplaatst werden om ook de berijders van die weg te attenderen dat het kruis punt gevaarlijk kan zijn, weinig en in dit geval niets helpen De verkeersdeskundigen kunnen dan heel wijs zitten doen en menen met allerlei lapmiddelen dit kruis punt te kunnen beveiligen, het eer der gepubliceerde zwartboek van de ze kruising en het ongeluk van zon dag bewijzen zonneklaar, dat al hup theorieën door de dodelijke werke lijkheid achterhaald zijn en worden. De berijders van de Midden Peel- weg, voorrangsweg vanaf de Bossche baan tot Helden, realiseren zich niet, ondanks waarschuwingslichten en borden, dat deze voorrang niet geldt voor de kruising met de Deumese weg en rijden door. Men kan dit nu nog altijd prak tisch dagelijks konstateren. Men kan het afdoen met „stommigheid" en „onoplettendheid", maar het aantal doden en gewonden groeit ieder jaar. Afgezien van het menselijk leed en verdriet wat die ongelukken met zich brengen, liegen de schade-be dragen er niet om en lijken ons al vele malen hoger dan een verkeers lichtinstallatie daar kost. Desondanks schijnt Provinciale Waterstaat niet de gelden daarvoor los te kunnen maken. En zelfs die zullen geen oplossing brengen. De definitieve oplossing is en blijft een viaduct en de omlegging van deze steeds 'drukker wordende weg om Ysselsteyn heen. Want ook in dit kerkdorp wordt ondanks alle ver- bods- en gebodsborden veel te hard gereden. Men heeft niet voor niets de weg jaren geleden al toen men van zulk een verkeerstoename als we nu kennen niet eens durfde dro men buiten dit kerkdorp om ge pland, maar om geld te sparen heeft men toen maar de gemakkelijkste en goedkoopste oplossing genomen. De rekening krijgen nu de doden en gewonden gepresenteerd. De Midden Peelweg wordt nu bij Helden verder uitgebouwd en het resultaat zal zijn dat hij weer drukker gaat worden. Velen hebben reeds gewezen op de gevaren van dit kruispunt en ook de Statenleden hebben dat onlangs nog gedaan. Het enigste resultaat waren de knipperlichten. Dat ze niet baten heeft het ongeluk van zondag wel duidelijk bewezen. Hoe veel nu nog voordat hier definitief een einde aan komt? Donderdag 26 sept. om 19.30 repe titie voor le tenoren en bassen en om 20.00 uur voor baritons en 2e te noren. Zondag 29 sept. 11.30 repetitie voor 't hofkoor in De Zwaan. Donderdag 3 okt. om 19.30 repe titie 2e tenoren en bassen en om 20.00 uur weer voor de rest. Maandag 7 okt. bestuursvergade ring in de Zwaan waarbij gewoon tegetrouw weer enkele leden wor den uitgenodigd. Leden die mee naar Rome gaan en de le termijn welke gesteld is voor 1 okt. nog niet hebben betaald, wor den dringend verzocht dit alsnog te doen. De le termijn bedraagt per lid 100,(voor echtpaar 250, De aktiviteiten van 't koor in de maand oktober: 19 okt. optreden in Oostrum bij uitvoering van Eikenhofkapel. Nade re gegevens hierover volgen nog. Afmeldingen (ook voor 't hofkoor) uitsluitend bij dhr. M. Aarts, tel. 1617 of clublokaal De Zwaan, tel. 1279. credieten voor nieuwe verdam pingsprofielen in alle ruiten en zg. borstweringen in de Maria kleuter school in Oostrum voor 731, crediet voor ombouw verwar ming van olie op gas, voor de Clara- school voor 13845,(waarvan voor rekening van de gemeente 8965, Beste mensen in Venray, Op verzoek van de Aktiegroep We reldkerk te Venray wil ik graag iets vertellen over mijn werk hier in In donesië. Ik werk in Pare-Pare, een vissers handelshaven aan de westkust van het zuidelijke deel van Celebes. Ik ben hier nu vanaf 1945. Pare-Pare is een stadje met onge veer 70.000 inwoners. De bevolking bestaat grotendeels uit Boeginezep, afstammelingen van oude konings families. Verder wonen er door de regering aangestelde Javaanse amb tenaren. Er zijn ook Chinese families die veel in de handel werkzaam zijn of eethuizen exploiteren. Daarnaast zijn er de Toradja's, die uit Midden Celebes zijn gekomen om hier in het zuiden werk te vinden, meestal in ondergeschikte posities. De huizen zijn praktisch allemaal van hout, en ze staan op palen. De daken zijn meestal van nippa-blade- ren, maar tegenwoordig ook wel van zinkenplaten. De Boeginezen zijn overwegend praktiserende Islamieten, over het algemeen nogal conservatief en niet erg tolerant t.ov. andere godsdien sten. De ondergeschikte Toradja's zijn meestal katholiek of protestant, waarbij de laatste geloofsovertui ging overheerst. Er is maar één parochie in Pare- Pare en die telt ongeveer 1200 gelo vigen, in ongeveer 150 gezinnen. De parochie is verdeeld in „Runkun's", met aan het hoofd een leider. De runkuns houden b.v. gebedsavonden aan huis, met zang, bijbellezing en door een katechist of leek te houden preek. Verder bieden zij hulp bij hu welijken, begrafenissen e.d. De parochie heeft een kerk en een school (lagere school en 3jarige ver volgopleiding). De onderwijzers zijn leken, het laatste jaar bijgestaan idem voor de St. Franciscus- school, waarbij het gaat om 13.355 en 8.915, de scholen Vredepeel en Merselo gaan gebruik maken van het gym nastieklokaal van de B.O.-school De Essel. Voor de huur van dat lokaal betaalt men per jaar 420,8, Werkgroep Wereldkerk. door 4 fraters van een eigenlandse congregatie. Dichtbij kerk en school staat het ziekenhuis Rumah Sakit Fatima. Dit startte in 1954 ,op verzoek van de regering, als een sumiere hulppost voor moeders en kinderen. Er was een zuster-vroedvrouw, terwijl ik belast werd met het „huishouden" en de algemene gang van zaken. In de loop der jaren is dit uitgegroeid tot een bescheiden ziekenhuis, waar plaats is voor 50 zieken, 25 moeders en kinderen. Dagelijks is er polikli- niek annex consultatiebureau. Na tuurlijk bieden we hulp aan ieder een, zonder onderscheid. Vanaf '68 hebben we ook een door het rijk erkende opleiding tot hulp verpleegster, met een erkend diplo ma. Van die leerlingen werken er in ons eigen ziekenhuis, maar er zijn er ook naar andere ziekenhuizen ge gaan. Sinds enkele jaren zijn er ook In donesische Missiezusters bij ons, ter wijl de internationaliteit nog ver groot werd door de komst van enke le Filipijnse en een Engelse zuster. Buiten het werk in het ziekenhuis werkt een zuster met hulpkrachten van hier in een polikliniek in een armen-kampong midden in de stad. Ziektes als t.b.c. malaria, dysenterie enz. welen daar tierig. Verder zet een Indonesische zuster zich totaal in voor een melaatsenkampong op plm. 5 km afstand van de stad. Zij heeft daarvoor 'n speciale opleiding gehad. De kampong is nu schoon, de mensen zien er verzorgd uit en ze zijn gelukkig omdat ze nu aangepas te arbeid kunnen verrichten, waar mee ze ook nog iets verdienen. Beste mensen, ik hoop dat u een klein beetje begrepen hebt wat de „kerk" in Indonesia is, althans hier in Pare-Pare. Zr. Theresia (Tonny) van Ham Kontaktadres: van Ham, Julianasin- gel 7 te Venray. per uur). De vervoerskosten bedra gen 259,per week. de scholen van Heide en Veulen gaan gymnastiek doen in Ysselsteyn. Het vervoer daarheen kost 325, per week. Oirlo en Castenray gaan gym nastiek doen in Oostrum. Het ver voer daarheen kost 458,per w. de verrekening van de kosten van vakonderwijs lichamelijke oefe ningen aan de basisscholen, welke in 1973 in totaal 40.005.hebben be dragen. de verrekening van de kosten voor het vakonderwijs in de logope die, ten behoeve van de lom-school, welke in 1973 10.524,70 heeft be dragen. Nu Castenray gymnastiek gaat doen in Oostrum, is verbouw van 't partonaat aldaar tot gymzaal niet meer nodig. Er is nu in Castenray een stichting geformeerd, welke van dat patronaatsgebouw nu een jeugd- en gemeenschapshuis wil maken. De daartoe nodige verbouw en inrich ting worden geraamd op 90.823, Men wil een deel der gelden via sub sidies van CRM en andere instanties zien te krijgen, terwijl de raad om 'n eenmalige investeringssubsidie ge vraagd wordt van 28.000, Nu het spreidingsplan nog al tijd bij Gedeputeerde Staten ligt, is het moeilijk op de kerkdorpen te bouwen. In Oirlo hebben zich echter een aantal serieuse en autochtone gegadigden gemeld voor de koop van een woning en daarvoor heeft Makelaarskantoor van Soest 'n plan ontworpen voor de bouw van 10 wo ningen. Gedeputeerde Staten kunnen geen verklaring van geen bezwaar afgeven, als de raad geen voorberei- dingsbesluit neemt, waarvoor nu in deze raadsvergadering gevraagd zal worden. De aanleg van centrale verwar ming t.b.v. een minder valide kan mede gesubsidieerd worden door het rijk, als de raad die bijdrage wil aanvragen en aanvaarden. De heer C. Smits, Castelostraat 3 in Castenray heeft in april jl 30 m2 grond van de gemeente gekocht. Nu hij de overeengekomen prijs van 1009,20 te betalen kreeg, meende hij dat hij met de vereiste waarborg som van 100,de grond al be taald had. Voor die prijs behoeft 't van hem niet. De verkochte landbouwgrond in t' Zwartwater aan de Stichting Be heer Landbouwgronden, blijkt 0,60 h. a. groter te zijn dan indertijd be schreven was. Deze grond wordt nu verkocht voor 1601, Aan de orde komt ook de ver koop van een kavel bouwgrond in Oostrum-Zuid aan de heer L. Ver- haegh, Herenpasweg 8. Het gaat om 576 m2 voor 38,70 per m2. 80 m2 grond in de Vivaldistr. worden verkocht voor 25,per m2 aan de Woningvereniging. 45 m2 grond worden verkocht aan dhr. J. Giliam, Serenadestraat 35 voor 522, In de Testrik neemt de gemeen te een opstalrecht terug op een stuk gemeentegrond. Men heeft intussen het daarop staande kippenhok zelf gekocht. BUTAGASKACHEL LEKTE Een lek in een butagaskachel is oorzaak geweest dat een begin van brand ontstond in de woning van de fam. S. aan de Buitenweg. Venrays brandweer behoefde niet in aktie te komen. Voordat de bewoners echter de brand hadden geblust, had deze nogal wat schade in de inventaris aangericht. BROMFIETSER VERLEENDE GEEN VOORRANG Op het tegelpad van Ouverture straat naar de Zuidsingel lette de 17- jarige bromfietser mej. E. v. d. B. onvoldoende op. Zij verleende aan de over de Zuidsingel komende perso nenauto, bestuurd door de 29-jarige N. R. geen voorrang. Bij de botsing werd de bromfietsberijdster licht gewond. TAS MET INHOUD ONTVREEMD Mej. M. J. zal nog lang denken aan haar bezoek aan de bar Penta gon in de Hofstraat. Zij mist bij dat bezoek haar tas met inhoud. De po litie tracht deze diefstal tot klaar heid te brengen. DIEFSTAL STEREO-INSTALLATIE Op onverklaarbare wijze verdween uit Edah Kooppark een stereo installatie ter waarde van 900, De recherche heeft geen sporen van inbraak kunnen ontdekken. Zuster van Ham tijdens haar werk in het ziekenhuis. De zilveren motocross van Janslust stond zondag wel helemaal in het teken van Peter Willems. Niet alleen werd hy door zijn col lega's en het publiek gehuldigd met zijn nationale kampioenschap, doch hij greep ook hier de overwinning,skrans. Het parcours was goed, al had de regen in de nacht van zaterdag op zondag gezorgd dat de renners het niet voor niets kregen. Er waren nogal wat schuif partij en op de natte ondergrond en de motoren moesten dikwijls veel presteren. Waarom zo vele rijders het af lieten weten, waardoor de 250 cc en 500 cc wed strijden gecombineerd moesten wor den, was niet duidelijk en o.i. zal de bond hiertegen toch moeten optre den. Maar desalniettemin hebben de ruim 2500 bezoekers een prachtige middag gehad, die werd ingeluid door burgemeester drs. F. Schols, die de organisatoren gelukwenste met deze zilveren cross en hun prees voor hun inzet en volharding. Mede daardoor heeft Venray een der bes te crossbanen in Nederland en staat Venray hoog genoteerd op de motor sportkalender van de K.N.M.V. Tijdens de pauze moest Peter Wil lems op het schavot voor een huldi ging namens Janslust door voorzit ter Gielens. Hij benadrukte dat de motorsport in de persoon van Peter Willems een goede en sportieve ver dediger gekregen heeft. 2 Fons Nijhof, Lichtenvoorde 75 p., 3 Math. Hensen, Ulestraten 73 p.; 4 Bennie Wilken Nw. Schoonebeek 68 p., 5 Jos Klumper, Apeldoorn 59 pnt. Klasse 500 cc senioren en internat.: 1 Peter Willems, Ysselsteyn 90 p., 2 Jo Lammers, Schijndel 79 p., 3 Ti ny van Erp, St. Oedenrode 73 p., 4 Wieger Boersma, Bergen 61 p., 5 Pe ter Hellings, Gemert 57 pnt. Zijspannnen klasse junioren: 1 Han Veis met bakkenist Bart Notten uit Westendorp 55 p., 2 Ab Brus met bakkenist H. Braakhekke uit Halle 50 p., 3 Bennie Borgelink met bakkenist Harry Borgelink uit Rietmolen 45 p., 4 P. van Leeuwen met bakkenist W. v. d. Lippe uit Ter Aar 52 p. Vergadering maandag 30 sept. om 8 uur in In den Engel. TEN GELEIDE In de vier weken tus,sen Vredeszondag en Missiezondag willen wy 4 Venrayse mensen aan het woord laten. Het zijn mannen of vrouwen die indertijd door ons uitgezonden zijn als mensen met een speciale zending. Deze vier (en achter hen staan vele tientallen andere Venrayse missio narissen) laten iets zien van de solidariteit tus.sen christenen over heel de wereld. Het motto voor de Vredesweek is: NIEUWE WAPENFEITEN, en het motto voor wereldmissiedag is: MET HOOP GEWAPEND. Moge deze vier getuigenissen die achtereenvolgens in Peel en Maas gepubliceerd worden, ons doen ervaren, dat wij via hen verbonden zijn met de armsten in Afrika, Azië en Latijns Amerika. Het zijn de verha len van mensen, die „met hoop gewapend" het evangelie in woord en daad uitdragen en zo „nieuwe wapenfeiten" weten aan te dragen.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 13