TT Belangrijke enquete van start JAPANS JUTEWEEFSEL 8,95 bartels NKV Eerste lustrum Limbra 69 een cicca tea kómt mn thomassenig Leenenl Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Wat is nu feitelijk „leefbaarheid"? een prachtige wandbekleding met een warme strulduur Wij importeerden Japans wandjute op papierbasis, dus te plakken als behang. Ideaal voor liefhebbers van de rustige wand - in naturel, groen, cognac en bruin 90 cm breed, per meter Brandje door spelen met lucifers Fietser verleende geen voorrang Koeien op de Deurneseweg Duitser ging er tussenuit Twee ver-straiers gestolen VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1974 Nr. 36 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 21 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Deze week starten de dorpsraden in Venrays kerkdorpen met een be langrijke enquete bij vele inwoners van die dorpen. Men wil eens gaan uitzoeken wat de mensen in die dor pen nu feitelijk wel verstaan onder leefbaarheid. Een term, welke nogal eens gebruikt wordt, nu de wet op de ruimtelijke ordening verschillen de gemeenten, waaronder ook Ven- ray, dwingt om verdere bebouwing te concentreren in het centrum of in enkele grotere kerkdorpen. Dat houdt automatisch in, dat in de klei nere kernen niet meer of heel wei nig gebouwd zal worden. En die be perking, zo wordt gezegd, zal de zg leefbaarheid van die kleinere ker nen aantasten of doen verdwijnen. SPREIDINGSMODEL Venray heeft in het kader van de Wet op de Ruimtelijke Ordening 'n spreidingsmodel opgezet voor de ko mende jaren wat betreft de woning bouw. Daaruit komt naar Voren dat in verschillende Venrayses kerkdor pen nog slechts gebouwd zal worden om - wat men dan noemt - de na tuurlijke groei op te vangen. Tussen haakjes mag daarbij geconstateerd worden, dat men daarin nog altijd verder gaat dan bv. de provinciale instanties. Die zijn meer voorstander van een soort bevriezing van deze kernen. Het is in dat opzicht ook tekenend, dat Gedeputeerde Staten nog altijd dit spreidingsmodel niet hebben goedgekeurd Over dit spreidingsmodel is zo het een en ander te doen geweest. In de verschillende dorpsraden welke ge raadpleegd werden, zijn soms harde woorden gevallen. Dikwijls is de op merking gehoord: zo maak je deze kernen kapot; zo gaat de leefbaar heid van zo'n dorp „verdwijnen". Het is dan ook geen wonder dat de gezamenlijke dorpsraden vrij snel na het gereedkomen van dit sprei dingsmodel een werkgroep in het le ven hebben geroepen, die opdracht kreeg om maar eens uit te zoeken, wat de mensen nu feitelijk wel on der dat begrip „leefbaarheid" ver staan. Verstaat men daaronder dat er b. v. voldoende winkels moeten zijn; dat de school er nog draait; dat er genoeg verenigingen zijn of verstaat men er onder dat men voldoende contact met elkaar heeft; dat men op hulp van buren kan rekenen; dat ieder dorp zijn eigen karakter heeft of heeft men weer andere dingen die voor die mensen het leven op de dorpen prettiger maken Terwijl de werkgroep zich over deze vragen boog, kwam al gauw de moeilijkheid naar voren, dat niet alleen de dorpen onderling verschil len, maar dat de afgevaardigden in deze werkgroep over deze zaken te weinig wisten en weten. Het was de gemeente van het be gin af duidelijk, dat als zij sommige dorpen beperkingen op zou gaan leg gen qua uitgroei, zij van de andere kant had te zorgen, dat eventueel daaraan verbonden nadelen, welke de mensen er zouden gaan ondervin den, opgeheven zouden moeten wor den of voorkomen moeten worden. Zo vonden gemeente en werkgroep elkaar, toen men tot de ontdekking kwam, dat men een breed onder zoek had in te stellen naar wat de mensen zelf dachten over de leef baarheid van hun dorp. En daarbij had men steun van een GRONINGS ONDERZOEK In Oost Groningen is namenlijk prof. de Groot bezig met een onder zoek naar de leefbaarheid van de daar gelegen dorpen. De vragenlijst welke daar gehanteerd wordt, kon men als leidraad gebruiken bij het onderzoek in de Venray se kernen. De vragen daarbij zijn natuurlijk aangepast aan de Venrayse situatie. In Veulen, Smakt, Vreedpeel en Heide zal iedereen boven de 15 jaar ge-enqueteerd worden, terwijl men in de overige dorpen een steekproef houdt. Zo zullen In Oostrum 135 gezinnen, in Leunen 139, "in Merse- lo 125, in Castenray 123, in Oirlo 129 en in Ysselsteyn 126 gezinnen gevraagd worden de vragenlijsten zo goed mogelijk in te vullen. Men hoopt daarmee een weten schappelijk verantwoorde totaal-vi sie te krijgen, welke niet alleen voor de gemeente, maar ook voor de pro vincie en het rijk van belang kun nen zijn. INSCHAKELING DORPSRAAD Het zijn de dorpsraden, die in ie dere kern niet alleen de formulieren bij de betrokken mensen gaan bren gen, maar hen ook behulpzaam zijn bij het invullen en tenslotte de for mulieren weer ophalen. Het is duidelijk dat dit voor de betrokken leden van de dorpsraden en hun helpers een heel karwei is, waar menig vrije-tijd in gaat zit ten. Aller medewerking zal dan ook op hoge prijs worden gesteld. De enquete is volledig anoniem, en wanneer de formulieren binnen VENLO, VENRAY, MAASTRICHT zijn is niet meer te achterhalen wie wat geschreven heeft. De enqueteurs werken de gege vens per dorp uit, met behulp van mensen die al meer met dit bijltje hebben gehakt. Men heeft dit ge daan omdat de uitslagen per dorp kunnen verschillen en dat de pro blemen voor 't ene dorp anders lig gen dan voor het andere dorp. Voordat het rapport definitief zal worden samengesteld, zal iedere dorpsraad daar zijn zegje over kun nen doen. BELANGRIJK Dat medewerking aan deze enque te belangrijk is, ook voor de deel nemers zelf, zal na het bovenstaan de wel duidelijk zijn. De dorpsra den èn de gemeente hopen door de enquete een beter inzicht te krijgen in het hele leefbaarheidsvraagstuk. Eerst als men dat inzicht heeft, kan men een studie gaan maken; 'n oplossing opzetten; de problemen beter benaderen. Daarom is de me dewerking van velen nodig Zoals vele verenigingen zich de vraag stellen - ook hier in Venray - heeft het katholiek zijn van onze vereniging wel zin. Zo willen wij ook zien, wat de „K" voor beteke nis heeft bij het NKV. Laten we het samen zo eens be kijken. Rondkijkende en luisterende, le zende over de mens in onze moderne maatschapij, ben ik gegrepen door de angst van de moderne mens. We zien de diepe onrust van de mens ten aanzien van zijn eigen le ven en dat van de wereld. Gehuwden vragen: mag ik nog wel kinderen zetten op deze wereld? De mensen van onze tijd, die in angst of verwarring verkeren, de mensen van alle leeftijden, mis schien het meest onder de jongere mensen, zoeken naar de weg, een zin voor hun leven, naar een motief om te leven. En als een kreet schreeuwt het - of is in stilte verdrongen: Waarom leven we? Christenen, wij die gedoopt zijn, door Christus geworden zijn kinde ren van God: wordt het geen tijd dat wij ons afvragen: wat heeft Je zus Christus mij op grond van deze menselijke onvoldaanheid te zeggén? Is deze angst in wezen niet een vorm van onbewuste roep om een verlossende God, om een God van liefde, die allen en alles een zin geeft? Is onze éénzaamheid niet daarom dat God een franje in ons leven is. Iets wat losjes aan de buitenkant van ons leven er bij hangt, inplaats dat Hij alles is in ons leven? Zegt Jezus niet, je moet God be minnen, en daaraan gelijkwaardig dat je je naaste moet beminnen als jezelf? En Hij beschrijft ons levensexa men, wanneer wij de drempel naar het andere leven zijn overgestapt: Ik had honger en je hebt Mij te eten gegeven; Ik had dorst, was vreemdeling, on gekleed, ziek, in de gevangenis Wij kunnen als persoon helpen Wij kunnen samen helpen in een organisatie verband. Onze roeping en taak vervullen in de katholieke verenigingen, irt het NKV. Steeds weer zullen we, besturen en leden van onze katholieke ver enigingen, samen met de geestelijke adviseur of geestelijke raadsman, de nood, de grote nood moeten durven zien in de wereld. Samen moeten wij de opdracht - samen in het NKV - onze opdracht voor ons leven, een opdracht van God, tot een zinvolle levensvervulling waar moeten ma ken Smakt-Holthees heeft het eerste lustrum van de Limbra drumband op plezierige wqze herdacht. Zater dag met een drumbandshow en zon dag met een feestelijke receptie. Bij die show, waaraan liefst elf corpsen in federatief verband optra den, toonde Venrays gemeentebe stuur zijn belangstelling. De wethou ders v. Oers en Loonen waren aan wezig bij deze show op het sport terrein, waar een strenge jury de prestaties der deelnemers beoordeel de. Van de kant van het gemeentebe stuur van Vierlingsbeek was geen belangstelling. Bij de receptie in zaal Smits in Holthees was wederom wethouder v. Oers aanwezig, en ook daar ont brak een vertgenwoordiging van het Vierlingsbeekses college De heer Hensing bracht bij die gelegenheid de oprichting van de band in herinnering. Hij was bijzon- WIJKRAAD NOORD-WEST WINTERPROGRAMMA Heden vrijdag begint de wijkraad Venray-Noord West met een gezelli ge avond in het Trefcentrum, waar bij o.m. de Peelzwervers dansmuziek ten gehore brengen. Daar wil men dan een maandelijk se traditie van maken. De eerste vrijdagen van oktober en november zijn daar al voor gereserveerd. Op vrijdag 25 oktober organiseert de wijkraad een oriëntatie-wandel- tocht voor iedereen. Volwassen be talen 1.50 inschrijfgeld en jeugd tot 16 jaar 1,- Er zijn leuke prijzen en er is soep na afloop. Vrijdag 15 november is er weer 'n kienavond, en zaterdag 30 november zal St. Nicolaas in de wijk komen. Iedere donderdagmiddag van 2 tot 5 uur zijn de bejaarden welkom en het koffieuurtje op zondagmorgen van 11 tot 1 uur blijft natuurlijk ook. Voor de dames wil men een cursus kreatieve handvaardigheid van tien ochtenden gaan organiseren. Of er verder nog muziekavonden, discussieavonden of lezingen over verschillende onderwerpen worden gehouden, hangt af van de interesse in de wijk. Liefhebbers kunnen zich melden en dan gaat men iets orga niseren. JEUGD Morgen zaterdag 7 september is er een disco-avond voor de jeugd. Zaterdag 5 oktober gaan de jeugd groepen een inzameling houden voor de vlooienmarkt, die op zaterdag 12 oktober in de wijk georganiseerd zal worden. Op 5 oktober, 2 november en 14 december zijn voor de jeugd nog speciale ontspanningsavonden. Dat geldt dan voor de jeugd van 14 jaar en ouder. Voor de jeugd van 10 tm. 15 jaar is er iedere avond van maandag tm. donderdag club in het Trefcentrum, terwijl men voor die van 7 tot 10 jaar iedere woensdagmiddag wat wil organiseren. Mits er behoorlijk wat leiders zijn. In een speciale folder zijn de be woners van deze wijk van al deze aktiviteiten op de hoogte gesteld, terwijl aan de ouders gevraagd is zich in te zetten als leider of op de een of andere wijze voor de wijk in aktie te komen. der trots dat nog altijd 5 dames van het begin af actief mee werken bij de band. Een drumband die gemid deld 35 maal per jaar in touw is en haar shows brengt. Hij was bijzon der de heer van Els dankbaar voor zijn instructies en voor het feit dat hij ook al weer 5 jaren lang de band aanvoerde. Dat de beide gemeen schappen Holthees en Smakt steeds achter dit corps staan, is intussen wel bewezen, aldus de heer Hensing, die vol vertrouwen was voor de toe komst. Wethouder van Oers wilde „op vreemde grond" toch graag zijn ge lukwensen komen aanbieden. „Naar ieder lustrum kan B. en W. onmogelijk gaan" zo was zijn be scheid, doch voor LIMBRA wordt graag 'n uitzondering gemaakt. Dat kwam omdat juist deze vereniging „over de grenzen heen" zo'n grote saamhorigheid aan de dag legt, en op de tweede plaats steeds bereid is om zowel naar de Brabantse als de Limburgse kant zijn diensten te geven. In dit verband wees hij op de matineuze begeleiding van de Zeskampploeg en de muzikale om lijsting bij de onthulling van de plaat van Europese gemeente. Bij deze receptie werden de se cretaris Kallen en de zaalhouder Smits nog in de bloemen gezet voor hun verdiensten voor dit corps. Spelende kinderen maakten een vuurtje door verzameld papier met lucifers in brand te steken. Dat had tot gevolg dat een kleine oppervlak te begroeiing mee in brand ging. Het brandje kon echter door omwo nende en passanten geblust worden voordat de brandweer arriveerde of voordat de brand ergeré vormen kon aannemen in het bosbezit nabij het zwembad. Op de kruising Pater Tulpstraat- Puttenweg-Lovinckplein verleende de 12-jarige fietser L.A. uit Yssel steyn geen voorrang aan een perso nenauto bestuurd door de 52-jarige A. D. uit Tilburg. Om een botsing te voorkomen week de bestuurder uit. De jongen werd niet geraakt, er sneuvelden echter wel enkele ij ze ren paaltjes langs de weg en dat betekende lichte schade voor de auto. Een vijftal koeien van de land bouwer W. v. D. hadden de weide verlaten en waren waarschijnlijk op weg naar de warmere stallen van hun baas. Zij kwamen echter op de Deurneseweg, en juist toen een per sonenauto, bestuurd door de 28jarige C. S. uit Bergen, er voorbij kwam, sprong een van de dieren tegen de auto. De auto werd licht beschadigd en de koe gewond. Voor beide scha degevallen kan de landbouwer nu opdraaien. In het Kerkpad ramde een perso nenauto een aldaar geparkeerde fiets en bromfiets. Zonder zijn iden titeit bekend te maken ging de be stuurder, een Duitser, aan de haal. Getuigen noteerden echter zijn auto nummer en gaven dit door aan de politie. Bij de grenspost Venlo kon de Kop. Marechaussee de man aan houden en naar Venray overbrengen Na opmaking van een procesverbaal werd hij toen huiswaarts gezonden. De diefstallen van mistlampen en ver-stralers gaat gewoondoor. Nu miste een Duitse automobilist twee ver-stralers van zijn auto. Hij deed daarvan aangifte bij de politie. g J» it INTERIEURVERZORGING yf Wilhelminastr.6 Venray □47SQ-E510 j"

Peel en Maas | 1974 | | pagina 9