rr HARTELIJK BEZOEK UIT HET ZWITSERSE SARNEN Onderwijsbegeleidingsdienst voor Noord-Limburg DRUKWERK Een Alfaiijder geniet extra bij 100 km per uur. Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Gun uzelf hAlfa. TOP-GARAGE cv WILHELMINASTRAAT VENRAY VRIJDAG 21 JUNI 1974 No. 25 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 et par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Wir wollen Freunde sein Het Zeskamp-gebeuren, dat zo lang de Venrayse gemoederen bezig hield, heeft o.m. nog altijd goede kontakten opgeleverd met het Zwit serse Sarnen. De ploeg uit deze Zwitserse plaats heeft indertijd met de Venrayse plezierig samengewerkt en over en weer zijn bezoeken ge bracht en vriendschapsbanden aan gegaan. Dat is ook afgelopen week end weer duidelijk geworden toen de Zwitserse ploeg op uitnodiging van de Venrayse een lang weekend in Venray kwam doorbrengen. Voorziter Joos van Haren kon donderdag een twintig man tellende delegatie uit deze plaats in Venray welkom heten, gestoken in een spe ciale klederdracht en met de Zwit serse klompen netjes aan de voeten. Het gezelschap werd onderge bracht bij de verschillende leden van de Venrayse Zeskampploeg. Voor donderdag stond een bezoek aan het nationale oorlogsmuseum in Overloon op het programma. Het moet onderstreept worden dat dit bezoek grote indruk maakte bij de Zwitsers, die niet alleen geen oorlog hebben gekend, doch ook slecht op de hoogte bleken van de verschrikkingen van het nazidom. Zo ondergingen de bezoekers al lerminst de rondgang als een „luch tig vertier" doch bleken diep onder de indruk, wat zich later zou her halen bij een fietstocht naar het Duitse Kerkhof in Ysselsteyn. Zo direkt was men nog nooit met het jongste oorlogsverleden geconfron teerd, zei een der bezoekers. OFFICIËLE ONTVANGST In de foyer van Venrays schouw burg ontving donderdagavond bur gemeester drs. F. Schols de gasten namens het Venrayse gemeentebe stuur. Daarbij waren aanwezig de wethouders Schols, Loonen en van Oers. In zijn begroetingswoord wees de burgemeester op het feit dat Sarnen en Venray in Italië kennis hadden gemaakt. Toen is de Zwitserse ploeg een grote steun geweest voor Ven ray en dat heeft zich voortgezet bij de eind wedstrijden in Lausanne, waar Venray en Samen een ploeg schenen geworden te zijn. Daaruit is weer een leuke uitwisseling tot stand gekomen, waarbij de ploeg van Ven ray in Sarnen op bezoek kon gaan en nu Sarnen naar Venray komt. Doch belangrijker is dat intussen ook persoonlijke vriendschappen zijn ontstaan, zodat het doel van de spe len: vriendschap over de grenzen heen, zeker wat Venray en Sarnen betreft, bewaarheid is geworden. Hij wenste alle gasten een leuk verblijf in Venray toe. In plaats van de „gewone" folders over Venray had Venrays gemeente bestuur ditmaal wel voor een bijzon dere herinnering aan dit bezoek ge zorgd. Met medewerking van velen, doch vooral met de platenstudio van Jan Theelen, konden de Zwitsers voor hun eigen herinnering zorgen aan hun bezoek aan Venray. Zij hebben indertijd de Venrayers verrast met een serenade vroeg in de ochtend, waarbij-' tot grote ver bazing van de Venrayse deelnemers de Zwitsers behalve hun eigen stam- lied: Hoch das Bein, ook Loewende klokken van Frits Rademaeher ten gehore werd gebracht; Verder hadden zich de Zwitsers jaloers getoond over het Venrayse Zeskamplied. Weliswaar hadden zij een behoorlijk repertoire van liede ren, maar een eigen Zeskamplied, dat was in hun ogen een luxe, die Venray zich alleen kon veroorloven. Welnu, Frits Rademaeher had spe ciaal voor hen nog eens een bandje gemaakt met Loewende klokken, terwijl het Venrayse Zeskamplied, met speciale Duitse tekst ook al in geblikt op hen lag te wachten. GRAMMOFOONPLAAT Na de officiële begroeting dook derhalve het hele gezelschap de op name-studio's in van Platenstudio Venray, onder het Venrayse gemeen schapshuis. De Zwitsers, die geen voorstelling .hadden van wat er allemaal dient te gebeuren bij de opname van een grammofoonplaat, kregen dat nu aan de lijve te ondervinden, temeer waar zij als koor moesten fungeren bij Frits Rademaeher en bij de duitse versie van het Venrayse Zeskamp lied. Geen mens, die geloofde dat een en ander zou resulteren in een echte grammofoonplaat met eigen stemmen, hun eigen muziek en hun eigen gejodel. Maar toen zij 's anderdaags van een bezoek aan Amsterdam terug keerden, bleek Venray Promotion gezorgd te hebben voor een eigen grammofoonplaat, compleet met ei gen label en hoes, waarop een foto van beide ploegen rond het spele- mens. Deze vlotte bediening was het zoveelste feit dat bewondering bij de Zwitsers veroorzaakte. AMSTERDAM Het Amsterdamse bezoek was op vrijdag, waarbij een bezoek aan de Nachtwacht in het Rijksmuseum een der vele onderdelen was van een druk programma van rondritten en rondvaarten, waarbij veel te zien en te lachen was. Minder prettig was dat twee Zwit serse gasten kennis maakten met de Amsterdamse politie op verdenking van winkeldiefstal, maar toen de misverstanden uit de weg geruimd waren, was het dubbel feest, waar bij pen vlotte gids een goed steentje bijdroeg. Een feestelijk maal in de culinaire club in Maasbree, waarbij particu liere koks in hun eigen daarvoor opgerichte keuken de Zwitserse gas ten overduidelijk aantoonden dat ze ook op dat gebied hun mannetje staan besloot deze bezoekdag. Het was bij die gelegenheid dat de gasten officieel namens Venrays gemeentebestuur hun eigen gram- Zeskampploeg nu definitief ontbonden mofoonplaat kregen aangeboden, een geste, die naast bewondering ook de nodige lof opriep. Hoe dikwijls de plaat die avond afgedraaid is, was niet meer te tellen. FIETSEN Een gezamenlijke fietstocht naar het Duitse kerkhof met later een pick-nick in de Testrik waren zater dag hoogtepunten van hun bezoek. Het gezelschap bleek behoorlijk te kunnen fietsen en legde een toer-de- france tempo op aan de Venrayse be geleiders, waar die geen antwoord op hadden. De barbecue, die na een gezamen lijke zwempartij hun bezoek officieel moest besluiten, was nabij de kan tine van de Oostrumse sportvereni ging georganiseerd. Die bracht nog enkele minder prettige gebeurtenis sen mee. Een der Venrayse deelne mers, die na lang en hard werken een oude Citroën piekfijn had opge knapt, zag tot zijn leedwezen het interieur van de wagen door brand verwoest. P. Theuws, die de leiding had over de barbecues, kwam in het duister te vallen en liep een slag aderlijke bloeding op in zijn hand. Hij moest naar het ziekenhuis wor den vervoerd en medische hulp krij gen. Doch later meldde hij zich weer present. AFSCHEID Bij het afscheid, zondagmorgen op het Venlose station sprak de burge meester van Sarnen dhr. Dillier, die met de gemeentesecretaris Zimmer- mann en het raadslid Abacherli met hun ega's al deze dagen had meege maakt, nog eens zijn grote dank uit voor de ondervonden gastvrijheid van de Venrayers. Hij benadrukte de vriendschap tussen Sarnen en Ven ray en beloofde dat iedere Venray er in Sarnen een zeer welkome gast zal zijn. En onder de tonen van „Wir wollen Freunde seinving de twaalfurige reis weer aan, die het einde was van een buitengewoon hartelijk verblijf in Venray. EINDE Dit vriendschapsbezoek is ook te vens het definitieve einde geworden van het Zeskampgebeuren in Ven ray. Zaterdagavond stelde voorzitter va nHaren dit nog eens nadrukke lijk, toen hij zei dat met het bezoek van Sarnen de Venrayse ploeg en bestuur zijn „opgelost", al zullen de onderlinge banden natuurlijk blij ven bestaan. Of de gemeente Venray met het Kanotn Obwalden, waarin Sarnen ligt, nadere kontakten op kultureel terrein of andere terreinen op zal nemen, is dus geen kwestie meer van de opgeheven ploeg, doch van de gemeente zelf, die zich hierover nog beraden moet. De Zeskampploeg van het Zwitserse Sarnen die in Venray te gast was. Voor je de iets schuin geplaatste grote ronde Mokken. Naast je het pookje in leren foedraal. Onder je het duhbele remcircuit met de remkrachtbegrenzer. In je handen het sportstuur met vervormbare stüurkolom. Om je heen de ijzeren kooikonstruktie. Je zoeft zacht met de Vijfde op de radio. -A Wat kan je nog gebeuren in je Alfa Romeo 2000 Berlina? Extra relaxed geniet je bij 100 km per uur. Want waar andere auto's 2000 Berlina konfektie bieden, biedt Alfa Romeo dat wat de bewuste automobilist eist. Gun uzelf die perfektie. Maak nu een proefrit. 11 modellen om uit te Mezen, sedans, coupe's en cabriolets. De op te richten onderwijsbegelei dingsdienst voor Noord Limburg, waarover in de voorbije weken nog al het een en ander te doen is ge weest, wekt vreemde reakties op als men hierover met verschillende mensen praat. Treft men een gemeentebestuur der, dan kan die man zich nog al boos maken over de manier, waar op deze op zich wel heel belangrijke dienst van start dient te gaan. Na melijk gefinancierd door de verschil lende gemeenten, waarvan een groot deel toch al niet te goed weet hoe ze de.eindjes aan elkaar geknoopt krijgen. Uitzicht tot welke bedragen deze dienst uiteindelijk een keer de gemeente-kassen zal gaan belasten is er nog weinig en men vaart dus in de mist .Men kan en mag natuur lijk voor het onderwijs een heleboel over hebben, doch het moet niet zo zijn, dat daardoor andere voor be paalde gemeenten belangrijke zaken dan maar onder tafel moeten vallen. Een tweede punt, dat na jaren van praten en onderhandelen nog niet uit de verf is, klinkt ook al vreemd. Terwijl de gemeenten een en an der moeten financieren, hebben die zelfde gemeenten vrij weinig in de melk te brokkelen. Onderwijs en onderwijsinstellingen, ouders en or ganisaties hebben allemaal een be langrijke plaats in het te vormen be stuur, maar de financierders staan in feite buiten spel. Een positie die ze bepaald niet aan staat. En waar over nog al enige bonje is. Praat men met Venrayse ouders over de op te richten dienst, dan ontmoet men bij de meesten grote vraagtekens. Ofwel men heeft er nooit van gehoord of men heeft er gens een klok horen luiden, maar weet niet waar de klepel hangt KUNSTMARKT IN VENRAY Vrijdag 21 juni a.s. van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag 22 juni a.s. van 10.00 tot 17.30 uur zal in de Passage en een gedeelte van de Schoolstraat in Venray een kunstmarkt worden gehouden. Op deze kunstmarkt zul len de kunstenaars in hun stands zoveel mogelijk kreatief bezig zijn en daarnaast hun meegebrachte ei gen werk te koop aanbieden. Voor de jeugd Ruilbeurs en Rommelmarkt Tegelijkertijd zal onder auspiciën van de Venrayse Vrije Akademie op het Schouwburgplein op beide dagen voor de jeugd een ruilbeurs en rom melmarkt worden gehouden, waar men speldjes, sigarenbandjes, postze gels, lucifermerken en dergelijke kan ruilen en/of tentoonstellen. Voorts zijn er spelaktiviteiten zoals schil deren, timmeren en kleien. Eigen gereedschap en materialen kunnen meegebracht worden. En dat is na al die jaren van pra ten en na de vele publicaties daar over ook een vreemde zaak. Het mag dan wel zo zijn, dat men voornemens was in de voorbije tijd deze ouders via hun oudercomité's eens uitvoerig in te lichten wat deze dienst allemaal kan en zal gaan doen, feit is, dat in het Venrayse de ze voorlichtingsmiddag op de een of andere wijze niet doorgegaan is. Dat betekent in feite dat zoals een middag voldoende voor deze voor lichting zou zijn er niets op dit terrein gebeurd is. Verwijzing naar rapporten, die hiervoor verschenen zijn, mag dan in theorie een excuus zijn, maar in de praktijk haalt niemand het in zijn hoofd om het ruim 300 tellende pagina's rapport met de overige uit gaven, hierover verschenen, maar aan vaders en moeders voor te leg gen om zo wat wijzer te worden. Daarvoor hebben de meeste ouders geen tijd. Praat men met onderwijzend per soneel zoals dat heet dan blijkt ook in die kringen niet iedereen on verdeeld gunstig gestemd te zijn. De een vraagt zich af, waarom Venray zelf geen dienst opricht, de ander ziet het nut nog niet zo zitten en een derde is wild enthousiast en hoopt eerder dat men vandaag dan mor gen begint. Met deze „bloemlezing" hebben we aan willen tonen ,dat er al de voorbereidingstijd bij de totstandko ming van deze dienst toch wel het een en ander heeft ontbroken. Heeft men zich bemoeid om in onderwijs kringen voor deze dienstverlening het nodige begrip te krijgen, aan de voorlichting van gemeentebestuur deren en vooral aan voorlichting van de ouders heeft het nogal ontbroken. Men mag dan misschien wijzen naar rapporten, enquête-uitslagen en praatpapieren, die in de voorbije ja ren veelvuldig op tafel zijn gelegd, feit is en blijft dat uit gesprekken met ouders te weinig blijkt dat zij deze dienst kennen, het doel daar van billijken en er achter staan. En dat zal toch wel een van de voor naamste partijen in deze zijn. Wie trouwens geen vreemdeling in Jerusalem is zal ervaren dat de ouders minder zorgen hebben over een zo goed mogelijke integratie van het kleuter- met het basisonderwijs, dan met het feit, wat er gebeuren moet als hun kind het middelbaar onderwijs heeft gevolgd. In die regionen zijn de meeste ouders zelf niet thuis en weten al leen dat „lotingen" en „stops" het al dan niet verder studeren van hun kinderen meer bepalen dan examen- cijfers. We spreken dan niet eens van degenen, die dan wel door kun nen studeren, met lof afzwaaien en dan in de bijstand terecht komen. Op dat terrein zou een ouders- begeleidingsdienst misschien nog be ter werk kunnen verrichten dan de onderwij s-begeleidingsdienst. Waar wij om willen pleiten is juist dat de ouders bij de opzet van deze diensten meer betrokken moeten en zullen worden. Velen lopen nu met het idee dat over hun kinderen ge oordeeld wordt, zonder dat zij daar bij betrokken worden. Het gaat om hun kinderen en de toekomst daar van. En al zal het moeilijk zijn de veelheid van rapporten, enquêtes, begrippen en situaties dusdanig te „vertalen" dat ook alle betrokken ouders weten waar de klepel hangt, het lijkt ons een minstens even nut tige als noodzakelijke taak, als de werkers „in 't veld" van het nut en de noodzaak daarvan te doordringen. Het ene is nu gebeurd, het andere heeft men o.i. te veel nagelaten en we vrezen, dat zulks zijn repercus sies zal hebben. voor al uw van dan munckhof n.v. Vakantie in uw parochiekerk Deze week beginnen voor de kin deren van de lagere scholen en het voortgezet onderwijs de vakanties. Ook veel anderen zijn in heel hun denken en doen al lang met de va kantie bezig. De meeste mensen zien deze tijd als de mooiste tijd van het jaar. Dat is begrijpelijk. We willen eens uit het ritme dat iedere dag en iedere week weer terug komt, jaar in, jaar uit. Waarom zou de kerk dan ook niet op een weekend de mensen op hun vakantie voorbereiden? Want de kerk moet aansluiten op het leven van de mens en mag er niet buiten blijven staan. Juist in een tijd van rust en anders leven dan anders, zullen we God beter kunnen vinden. Het is onze opdracht om de boodschap van het evangelie uit te dragen en uit te zeggen. Wellicht kunnen we onszelf ook weer op een nieuwe wijze gaan zien. Daarom wordt in de Vredeskerk a.s. zaterdag om zeven uur een jon- gerendienst gehouden met als thema: Vakantie. Ook de diensten van a.s. zondag zullen dit thema tot onder werp hebben. Wij willen God vragen of Hij aan alle mensen wil geven: een tijd waarin ze onbezorgd kunnen uitrus ten en genieten, in vertrouwen op Hem, die voor ons zorgt en weet wat wij nodig hebben.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5