TERUGBLIK OP DE RAADSVERKIEZINGEN Volgend jaar verbetering van 31 km wegen Bezwaren tegen het Oostrums bestemmingsplan 4 van de 10 Venrayers gingen niet stemmen Blue Denim RUILVERKAVELING 0VERL00N-MERSEL0 Voor AlfaRomeo rijders is 100 km per uur vaak een aparte sensatie. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN WEINIG POLITIEKE VERSCHUIVINGEN M Gun uzelf h Alfa. TOP-GARAGE cv WILHELMINASTRAAT VENRAY Peel en Maas ook uw weekblad VRIJDAG 7 JUNI 1974 No. 23 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG peel e:n maas VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8.50 (bij vooruitbetaling) De verkiezing voor de nieuwe ge meenteraad „zit er weer op". En zo op het eerste oog had deze verkie zing geen opzienbarende gevolgen. Beginnen we bij het begin, dan blijkt dat SAMENWERKING haar 10 zetels uit de oude raad heeft kun nen handhaven. Nu voor het eerst sinds jaren werknemers en werk gevers en middengroeperingen in 1 lijst verenigd zijn, is dat een resul taat dat het onderstrepen waard is. De KERKDORPENIJST met zijn 7 zetels heeft ook aan kunnen kno pen aan de oude raad, en dat is, gezien het feit dat zowel de lijst Steeghs als de Boerenpartij aan het zelfde viswater zaten, een vrij gun stig resultaat. OPBOUW '70 is, ondanks de vele propaganda, een der verliezers van deze verkiezing, in die zin, dat een zetel voor deze fraktie verloren is gegaan. Dat betekent dat drs den Brok nu alleen de kleuren van deze partij zal moeten verdedigen; waar bij dan tevens de vraag naar voren komt of die partij de halvering zal kunnen verdragen. De PARTIJ VAN DE ARBEID heeft een teleurstellende verkiezing achter de rug. Gezien de resultaten die deze partij in Venray had bij de Staten-verkïezing, had men in die kringen meer resultaten verwacht dan de ene zetel, die thans de heer Wiegant gaat bezetten. De V.V.D. is een van de winnaars van deze verkiezing en ziet al haar moeite beloond met twee zetels in de nieuwe raad. De lijst STEEGHS had meer ver wacht dan de ene zetel, die een con tinuering van de bestaande toestand betekent. Of nu ook weer een aan sluiting tot stand zal komen met de kerkdorpenfractie, mag echter, ge zien de hardere opstelling vóór de verkiezing van beide fracties, be twijfeld worden. Een andere winnaar van deze ver kiezing is de P.P.R., die de heer v.d. Locht naar de nieuwe raad kan zen den. Een voor velen opmerkelijk re sultaat. De BOERENPARTIJ heeft de eind streep niet kunnen halen, maar toch nog altijd 300 stemmen op zich kun nen verenigen. ZETELVERSCHUIVING In andere persorganen hebben we beschouwingen kunnen lezen over de stemmen- of de zetelverschui- Het vrije-tijdspak voor de vrouw van vandaag. Een fleurig denim pakje be staande uit uni-pantalon met uitlopende pijp en opgestikte zakken f 45,—, en een getail leerd iasje met borduursel en mancnetsluiting f 75,— Uiteraard zijn jeans en jacket ook afzonderlijk verkrijgbaar. Met de hand op 't hart: ons modenieuws is uw moeite waard! V5yï f)or§djpt njode Grotestraat 25 Venray vingen. Hoe dat precies zit blijkt uit onderstaande vergelijking: Totaal stemmen 1974 1970 Samenwerking 4366 38,3 4163 44,1 Kerkdorpen 3246 28,5 2968 31,4 Opbouw '70 729 6,4 942 10,0 P. v. d. A. 775 6,8 410 4,3 V.V.D. 958 8,4 231 2,4 Steeghs 547 4,8 736 7,8 P.P.R. 477 4,2 Boerenpartij 300 2,6 11398 100 9450 100 Wie nu de cijfers op een rijtje zet ziet dat de feitelijke winnaars t.o.v. de gemeenteraadsverkiezingen van 1970 zijn V.V.D P.P.R. Boerenpartij P. v. d. A. 6,0°/o 4,2% 2,6 2,5% 15,3% Vergelijkt men de uitkomsten van 1970 met die van 1974 dan blijken de volgende partijen minder stem men gekregen te hebben, en dus in feite als verliezer bestempeld kun nen worden: Samenwerking Opbouw '70 Lijst Steeghs Kerkdorpen 5,8% 3,6% 3,0% 2,9% 15,3% Met dit staatje voor ogen wordt 't moeilijker de zetelverschuivingen of de stemmenverschuivingen te analy seren. Zegt men b.v. dat de V.V.D. haar winst gekregen heeft van Sa menwerking; de P.P.R. van Opbouw '70; en de Boerenpartij van de Kerk dorpen, dan zou dat inhouden dat de P. v. d. A. haar winst gekregen heeft van de lijst Steeghs-aanhan- gers. En dat gelooft geen zinnig mens. Wel tekenend is, dat het grootste deel der kiezers, ondanks hearings, vergaderingen, plakpartijen en pro paganda, hun oud oordeel trouw is gebleven. TELEURSTELLENDE OPKOMST Een ander opmerkelijk feit in deze raadsverkiezing is het feit dat zo- velen NIET zijn gaan stemmen. Het hierbij gevoegde lijstje toont duidelijk aan dat de kerkdorpen over het algemeen beter naar de stembus gaan dan de mensen in het centrum. Maar dat vooral de nieu were buurten verstek hebben laten gaan, blijkt een fabeltje. Stembureau Opgeroepen Gestemd Maasheseweg 1586 657 41,4 Brukske Foekepot 774 345 44,6 Mavo 1783 808 45,3 Franciscusschool 970 505 52,1 Brukske Soos 883 469 53,1 Coninxhof 1206 680 56,4 L.T.S. 970 558 57,5 De Essel Desselke) 903 542 60,0 Thielen 1242 778 62,6 Den Hoebert 932 598 64,2 De Zwaan 999 687 68,8 Schuttersveld 991 695 70,1 Totaal centrum 13239 7322 55,3 Ysselsteyn Leunen Oirlo Merselo Smakt Oosturm Heide Castenray Veulen Vredepeel 1071 1070 650 591 130 868 302 483 317 150 725 764 474 437 98 659 232 378 67.7 71,4 72,9 73,9 75,4 75,9 76.8 78,3 83,0 90,7 Tot. kerkdorpen 5632 4166 74,0 Tot. gemeente 18871 11488 60,9 We moeten zeggen, dat voor ons persoonlijk, deze slechte opkomst een van de grote teleurstellingen van deze verkiezing is. Een lande lijk vergelijk gaat o.i. niet op, om dat er weinig gemeenten in 't land zijn waar zoveel moet gebeuren in zo'n korte tijd. Dat een groot deel van het publiek daar onverschillig tegenover staat en die onverschillig heid duidelijk aantoont door NIET naar de stembus te komen, vinden we persoonlijk een verschrikkelijk nare zaak. En het moet ook voor de raadsleden zelf, een op zijn zachtst gezegd vreemde zaak zijn, dat er in Venray wijken zijn, waar nog niet de helft van de mensen zich betrok ken voelt bij het algemeen belang. Bij alle heilige voornemens vande nieuwe raad, zal o.i. voorop moeten komen staan: een beter betrekken van de mensen bij het bestuur van onze gemeente. Een analyse van de leeftijdsgroe pen der wei-stemmers kan wellicht nog belangrijke aanknopingspunten opleveren ZETELVERDELING Met een kiesdeler van 495,56 per zetel, kreeg Samenwerking meteen 8 zetels; de Kerkdorpenlijst 6; Op bouw '70 1; P. v. d. A. 1; Steeghs 1; en de P.P.R. 0 zetels. De Boerenpar tij kwam er niet aan te pas, omdat die partij niet driekwart van de kiesdeler had gehaald. De stemmen op die partij zorgden er mede voor dat Samenwerking uit de restzetels er nog 2 bijkreeg; de Kerkdorpen 1 evenals de V.V.D. en de P.P.R Vergelijkingen met 1970 tonen aan hoeveel stemmen de zetels toen en nu gekost hebben: '74 zetels '70 zetels Samenwerking 10 38,3 10 44,1 Kerkdorpen 7 28,5 7 31,4 Opbouw '70 1 6,4 2 10,0 P. v. d. A. 1 6,8 1 4,3 V.V.D. 2 8,4 2,4 Steeghs 1 4,8 1 7,8 P.P.R. 1 4,2 Boerenpartij Men kan het ook anders zeggen. Namelijk door naast elkaar te zetten wat in 1974 en in 1970 de verschil lende partijen een zetel heeft gekost aan stemmen. Dan komt men tot 't volgende lijstje: 1974 1970 P. v. d. A. 775 410 Opbouw '70 729 471 Steeghs 547 560 V.V.D. 479 P.P.R. 477 Kerkdorpen 464 424 Samenwerking 437 416 Men ziet dan direct dat de P.v.d. A. in 1970 de goedkoopste zetel had (nl. voor 410 stemmen) maar nu de duurste (voor 775 stemmen). Steeghs moest in 1970 het hoogste aantal stemmen geven voor 1 zetel nl 560, nu in 1974 heeft Samenwerking de goedkoopste zetels, nl. voor 437 stemmen per zetel. KOMMENTAAR De voorbije verkiezingen tonen aan dat de plaatselijke partijen nog altijd heer en meester zijn op het slachtveld, al blijkt hun macht te gaan tanen, ten koste van de alge meen politieke partijen. Maar voor lopig heeft Venray nog op de „con servatieve" manier gestemd en heeft het betrekkelijk groot aantal niet- stemmers èn de aanhang van de plaatselijke partijen gezorgd dat er van een werkelijke verandering nog weinig merkbaar is. Dat heeft op de eerste plaats zijn consequenties voor de wethouders verkiezingen en de vertegenwoordi ging in de verschillende raadscom missies; maar zal op de 2de plaats ook merkbaar zijn in het toekomstig beleid dat de raad mede gaat bepa len. Dat bij dat beleid voorop dient te staan, de burgers zo nauw moge lijk bij dat bestuur te betrekken, hebben we boven reeds betoogd en dat is wel een van de duidelijkste uitkomsten van de raadsverkiezin gen anno 1974. Nu de Plaatselijke Commissie sinds haar installatie op 26-11-1973 ongeveer een half jaar aan het werk is, komt het ons gewenst voor de le zers in kennis te stellen van diverse aktiviteiten die sindsdien hebben plaatsgevonden. Uiteraard is de ma terie voor de meesten van ons eg- heel nieuw. Daarom is van het be gin af aan veel tijd besteed aan het zich eigen maken van het plan, zoals dit staat omschreven in het stem mingsrapport. Een ruilverkavelingsprocedure ver loopt volgens in de ruilverkave- lingswet 1954 omschreven regels en de richtlijnen voor het plan van toe deling. De vaststelling van de waarde van ieders inbreng geschiedt volgens uitgangspunten welke de Plaatse lijke Commissie mede ontleent aan de adviezen van de Landmeter-des kundige en de afdeling onderzoek van de Cultuurtechnische Dienst. Door de centrale Cultuurtechni sche Commissie wordt vervolgens 'n procesverbaal betreffende de classi ficatie van gronden vastgesteld. Aan de hand v nadeze classificatie vindt de eerste schatting plaats. Deze is gepland in de herfst en winter 1974- 1975. Deze eerste schatting is de ba sis voor het plan van toedeling. PLANNING Inmiddels heeft de Plaatselijke Commisie in grote lijnen een plan ningsschema aanvaard waarin de diverse aktiviteiten ten opzichte van de tijd staan gerangschikt. Naast de verschillende onderdelen van de wettelijke procedure is in dit schema de uitvoering van het plan van we gen en waterlopen ingedeeld. Op basis van dit werkschema is thans reeds aan de N.V. Grontmij, die de directie gaat voeren over de uitvoe ring van de werken, opdracht ver leend een tweetal bestekken voor te bereiden. Het betreft hier een bestek I waar in de verschillende betonconstruc ties zoals bruggen, grote duikers en stuwen worden opgenomen. En het bestek II waarin een plm. 30 km. reeds bestaande te verbeteren wegen zal worden gerealiseerd. Het ligt in de bedoeling deze bei de bestekken in het jaar 1975 tot uitvoering te brengen. Met het tot stand komen van dit wegènbestek zal ongeveer 90 pet. van de belangheb benden die thans nog aan onverhar de wegen wonen zijn gediend. BOERDERIJVERPLAATSING/ BEDRIJFSONDERZOEK Een volgende activiteit die thans is aangevangen betreft de boerderij- verplaatsingen. Hierover zijn recent reeds enige mededelingen gedaan. De Plaatselijke Commissie wacht met grote belangstelling de reacties af. Voorts is een aanvang met de be drijf senquête. Bij dit werk worden de grondgebruikers bezocht en vindt tijdens een sprek individuele voor- ilichtng plaats. Ook op deze wijze tracht de commissie zo goed mo gelijk inzicht te verkrijgen van dat gene wat onder de agrarische bevol king ten opzichte van hun toekom stige bedrijfsontwikkeling leeft. Ontheffing art. 48/49 RVK-wet, t.a.v. wijziging in het grondgebruik Tenslotte willen wij U nog op het navolgende attenderen. Bij de publicatie van het Provin ciaal Bestuur van de Provincie Nrd. Brabant d.d. 23-2-1973, is medege deeld dat alle grondgebruikers inge volge art. 48 van de ruilverkavelings- wet 1954 de gronden zo goed moge lijk moeten blijven exploiteren en geen wijzigingen mogen aanbrengen in het grondgebruik zoals dit op het tijdstip van de stemming was. Indien iemand bijvoorbeeld het grondgebruik wilt wijzigen van bouwland in een meerjarig gewas als aspergés of boomgaard, moet hij hiervoor een ontheffing vragen aan de Plaatselijke Commissie. De Com missie zal dan overwegen in hoe verre het algemeen ruilverkavelings- belang hier nadeel van ondervindt. Het kan bijvoorbeeld voorkomen dat iemand een boomgaard wenst aan te leggen op het toekomstige tracé van een weg. In een dergelijk ge val zou goedkeuring moeten wor den onthouden. In verreweg de meeste gevallen zullen er echter geen problemen zijn, terwijl in die ge vallen dat de verschillende belan gen met elkaar in strijd zijn, geza menlijk naar een oplossing zal wor den gezocht. Tot deze wijzigingen wordt even eens gerekend het rooien van hout opstanden. Hiervoor dient dus toe stemming te worden gevraagd. Tegen het bestemmingsplan van Oostrum-zuid, waar in de eerste fa se 111 woningen in gebouwd zullen worden, zijn behalve enkele parti culiere bezwaren, ook bezwaren bin nen gekomen van de LLTB en het plaatselijk werkcomité. Ze hebben geen bezwaar tegen het plan als zo danig, waarin intussen al 18 woning wetwoningen gebouwd worden, maar vrezen dat er in de toekomst moeilijkheden gaan komen met de bewoners van de huizen, welke men daar bouwen gaat. Het is immers zo, dat aan beide zijden van de Mgr. Hanssenstraat, die het nieuwe plan begrenst nog altijd land- en tuinbouwbedrijven liggen, die hoe secuur men daar ook o plet op bepaalde momen ten wel eens „stinken" kunnen. Stank welke vrij vlot Oostrum-zuid berieken kan. Wordt dat de nieuwe bewoners te bar af en gaan die daarover klagen, dan kunnen via de hinderwet de betrokken land- of tuinbouwers voor grote konsekwen- ties komen-te staan. Om zich daar voor te vrijwaren zijn dan feitelijk deze bezwaarschriften naar voren gebracht. Volledigheidshalve moeten we er bij vertellen dat de LLTB ook nog bezwaar maakt tegen de zgn. overgangsgsbepalingen, die slechts de mogelijkheid overlaten dat een bestaand land- of tuinbouwbedrijf zich nog maar met 10% mag uit breiden in genoemd bestemmings plan. Men gaf die liever wat meer armslag. Maar waar het hier in eerste in stantie om gaat is, dat men met de verwezenlijking van een uitbrei dingsplan als dat in Oostrum, feite lijk keihard geconfronteerd wordt met het feit, dat men van een agra risch kerkdorp als Oostrum nog al tijd is, niet zo maar zonder meer een woondorp kan maken. Terecht voe- Naast je het pootje in leren foedraal. Onder je de 4 schijfremmen met dubbel drcuit en rembekrachtiging. In je handen het sportstuur met verstelbare stuurkolom. Om je heen dat veilige /Tl t V V\ gevoelde kooikonstruktie. Al- En: ruimte genoeg .-ntfMfl -^1 voor het hele gezin. Wat kan je nog gebeuren in dit stuk komfort? De Alfasud, AlfocH extra relaxed geniet je bij as 100 km per uur. Want waar andere auto's konfektie bieden, biedt Alfa Eomeo dat wat de bewuste automobilist eist. Gun uzelf die perfektie. Maak nu een proefrit. 11 modellen om uit te kiezen, sedans, coupe's en cabriolets. len landbouwers deze verandering als een beperking van hun doen en laten, zeker nu de ontwikkeling in land- en tuinbouw steeds meer gaat in de richting van grotere bedrij ven, intensievere bewerking en eventueel specialisaties. Er is één afdoende oplossing, namelijk land en tuinbouw uit het Oostrum, maar dat kost dermate grote kapitalen, dat het in feite ondoenlijk is, Maar een ander alternatief, namelijk de toekomstige bewoners duidelijk op de hoogte te stellen, dat rtien wel eens last kan hebben van stank en dat heeft te nemen, omdat men an ders niet naar Oostrum moet komen, is geen alternatief. Het sluit nooit uit dat in voorkomende gevallenen mensen toch gaan klagen en dat dan de gemeente de konsekwenties zal hebben te dragen in de vorm van zwaardere verplichtingen via de hin derwet aan de betrokken agrariërs. De plannen voor Oostrum zijn niet de lucht komen vallen. Reeds voor dat het spreidingsmodel verscheen over Venrays woningbouw, was a) duidelijk dat slechts twee kerkdor pen te weten Oostrum en Leunen mee zouden gaan profiteren van de woningbouw. Een groot deel van Oostrums bevolking stond zulks wel aan, ook al omdat hun dorp zou gaan groeien en meer mogelijkheden zou gaan krijgen en bieden. Maar al vrij snel hebben de land en tuinbouwers de vraag op tafel gelegd, wat dan de konsekwenties wel zouden zijn voor de bestaande bedrijven. Een vraag waarop in fei te nooit geantwoord is, of het moest zijn, dat men een paar van de groot ste wegkocht en naar elders liet ver plaatsen. Nu het feitelijk plan op tafel ligt en er zelfs al gebouwd wordt in Oostrum-zuid, wordt die zelfde vraag in bezwaarschriften naar voren gebracht. Ook al omdat het stank-vraagstuk de laatste jaren steeds grotere aandacht heeft ge- gekregen, zowel van de kant van de burgers als van de kant van de landbouw zelf. Nu zal dan een ant woord moeten komen G.S. hebben al een verklaring van geen bezwaar afgegeven voor de bouw van 18 woningwetwoningen in dat plan, evenals voor de bouw van 8 bejaardenwoningen. De aanvragen voor de bouw van 20 premie en 16 andere woningen zijn al goedgekeurd en moeten voor die zelfde verklaring van geen bezwaar nog naar Maastricht. De gymzaal lang verbeid wordt in datzelfde bestemmingsplan verwezenlijkt. Men staat dus wel te dringen. Maar eerst zal nu een antwoord moeten komen; wat er gaat gebeu ren als het in toekomst onverhoopt eens zal gaan stinken ,daar in Oos trum. We zijn zeer nieuwsgierig wat het advies van B. en W. en de konklusie van de raad zal zijn als in de juni- vergadering deze bezwaarschriften ter tafel gaan komen. Het zal een Salomons oordeel moeten worden.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5