DE NOORD-TANGENT was weer in discussie Uitreiking getuigschriften Gewestelijke Soc. School BEGIN VAN HET TWEEDE DEEL VAN PLAN BRUKSKE lijst 3 124 vuilniszakken vol.... Leenenl Mr. G. Thijssen LIJST 5 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VVD niets te zeggen? kom nou ADVERTEER IN PEEL EN MAAS VRIJDAG 10 MEI 1974 No. 19 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOS AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 18 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR f 8,50 (bij vooruitbetaling) De eind' november in 'Jerusalem' gehouden informatieavond over het centrumplan georganiseerd door een daar gevormde discussiegroep had toen als sprekers: het raadslid en le raar aan die school dis. den Brok en de heer Willems van de aktiegroep Inspraak. Twee heren die o.m. tegen de aanleg .van de nrd-tangent in dat centrumplan nogal wat bezwaren hebben. Het raadslid heeft dat in de be trokken raadsvergadering ter kennis gebracht; dhr. Willems heeft met de Inspraak-groep bezwaar aange tekend tegen dit plan bij Gedepu teerde Staten. Er zou verder weinig nieuws te melden zijn geweest als niet het re sultaat van die informatie-avond in Jerusalem geweest was dat een 150 leerlingen en een. 25 leraren en liera rassen een handtekeningen aktie op touw hadden gezet. Een aktie waarin ook zij zich uitspraken tegen de ge plande noord tangent, „omdat daar door een ontspanningsgebied voor hen verloren zou gaan....". Deze handtekeningen zijn tenslotte bij G. S. terecht gekomen en daar gepre senteerd als adhesiebetuigingen met de reeds ingezonden bezwaren van d Inspraak-groep. Tegen die gang van zaken maakte men van gemeentewege ernstig be zwaar. Op de eerste plaats omdat men stelde dat men naast tegen standers ook voorstanders van dat plan op die avond aan 't woord had moeten laten. Van de andere kant stelde men toen, dat die wel dege lijk uitgenodigd waren, doch verstek hebben laten gaan. Daarnaas' *emè?nte-zi gemeéïite-zijde, dat hier onzorgvul dig en onjuist gehandeld is; de ob jectiviteit zoek was en men zelfs zou moeten spreken van een soort indoctrinatie van de schooljeugd. Tegen dit laatste vooral werd en is docr drs. den Brok ernstig bezwaar gemaakt, hetgeen tot uiting kwam tijdens een raadsvergadering, waar in de gang van zaken op 'Jerusalem' door mevr. Poels-Peters aan de or de werd gesteld. Een en ander was aanleiding voor het gemeentebestuur alsnog op 'Je rusalem' een voorlichtingsavond te verzorgen indien de discussiegroep daar prijs op zou stellen. Na maan den wachten kwam de uitnodiging van 'Jerusalem' en vrijdag jl was het dan zover dat deskundigen van de gemeente onder leiding van bur gemeester Schols, de visie kon uit eenzetten, welke geleid heeft tot 't opstellen van het centrumplan. De burgemeester was vergezeld van dhr v Gurp van het veirkeers- technischbureau Goudappel en Cof- feng, wethouder mevr. Rutten-Tie- len, dhr Janssen van de gemeente lijke stedebouwkundige afdeling en de voorlichtingsambtenaar. Hoewel het de bedoeling was, dat de voorlichting zou worden gegeven aan dezelfde groep die destijds be trokken was bij de handtekeningen- aktie, bleek nu slechts 'n 25tal leer lingen en een handjevol leraren be langstelling te helbben voor de ge meentelijke visie én de discussie tussen de gemeente en haar tegen- Patersstrsal 18 KANDIDAAT nr 1 Vrijdagavond kon wethouder J. v. Gers de geslaagden van de Gewes telijke Sociale School in café Veer huis, de getuigschriften en de di ploma's uitreiken. Hij vertelde dat hij dit met plezier deed, omdat hij zelf, voorgekomen uit werknemers- kringen, reeds vroeg ervaren had dat ook de arbeiders op hun ma nier aan vorming moesten doen. Hij had respect voor de mensen die de niet gemakkelijke leerstof hadden doorwrocht, naast hun werw. „Juist in deze tijd, waarin wij leven, is dat niet zo eenvoudig en daarom dieste- meer respect voor deze voortduren de vorming", aldus dhr van Oers. Ook het karakter van deze regiona le school noemde hij nog een extra winstpunt. De voorzitter van het schoolbe stuur, dhr van A. van Goch. wees er op dat deze vorm van onderwijs levensvatbaar 'is gebleken en ver trouwde dat ook in de toekomst de ze lessen gegeven zullen worden. Directeur G. Beterams bracht het heengaan van het Kamerlid pr. Jan Heymans in herinnering, die een jaar geleden nog vol goede moed bij de diploma-uitreiking aanwezig was. Dr. Jan Peeters^o-c.d. en aalmoe zenier van Sociale Werken in Nird.- Limbung, bracht de grote dr. Poels in herinnering en vertelde, dat toen de dokter in Leuven gepromoveerd was hij. in Venray werd gelukge wenst door enkele bruidjes. Deze wisten toen te vertellen dat 't gro te voordelen gaf als men geleerd wasNiet alleen vorming bóven de wenkbrauwen, maar een vorming van de gehele mens, staat het NKV voor, aldus de aalmoezenier, daar op kunnen wij trots zijn. De cursis ten van deze school zullen zich ge makkelijker kunnen bewegen, juist in een tijd, dat van ieder verant woordelijkheid wordt gevraagd. Er is in onze samenleving een massa talent aanwezig, als het op kundige wijze naar voren werdt gehaald. Dr Peeters besloot met de gevleugelde woorden van Jan Heymans zg: de hoed af voor het verleden, jas uit voor de toekomst. De heer Jacobs wethouder van de gemeente Tegelen, voorzitter van de kring Noord van het NKV en lid van het Provinciaal Centrum, was graag naar Venray gekomen om 't jong maatschappelijk kader, dat ge vormd werd in de sociale school, geluk te wensen met hun volhar ding. Zij kunnen 'n belangrijke in breng hebben in het kaderwerk, door hun vorming op het sociale, politieke en maatschappelijk vlak. Ondoorzichtige zaken worden nu vc-or hen doorzichtiger. De binding welke ontstaat in die cursussen door het gemeenschappelijk ideaal, ncemde hij een andere belangrijke zaak. Verheugend noemde de heer Ja cobs het feit dat aan de Venrayse cursus zo veel dames deelnemen - waardoor voor hem bewezen is dat de emancipatie in Venray op de goede weg is. Namens het Provinciaal Centrum werden de docenten een boekenbon aangeboden. Namens de cursisten werden woor den van dank uitgesproken aan be stuur en docenten. De heer Th. Vullings marktmees ter van de gemeente Venray, kreeg extra woorden van lof te heren niet alleen om zijn leeftijd en vol harding, maar vooral over de door hem gemaakte scriptie „arbeidsver houdingen in Nederland". Na het officiële gedeelte bleven de cursisten, die vergezeld waren van hun echtgenoten, met bestuur en docenten nog in feestelijke bij eenkomst tesamen. standers: de heren Willems. Den Brok en De bijeenkomst werd voortreffe lijk en strak geleid door de heer W. Friederichs, leraar. In eerste instantie werd door dhr Gurp een verkeersfilm getoond om een beeld te geven van de verkeers chaos welke de auto in grote stedien teweeg brengt x het gevaar dat dit voertuig betekent voor de samenle ving. Als tegenstelling gaf de film beelden van Venetië waar 'de heili ge koe' de auto uit het stadsbeeld is verbannen. Voor de- tegenstanders van het centrumplan had de film evenwel 'n averrechtse uitwerking want zij ble ven er bij dat het centrumplan is ontworpen juist ten gunste van de auto. Van de zijde van de gemeente werd evenwel aangevoerd dat door het centrumplan de auto uit het - winkel - centrum wordt verbannen. Met name de heren Willems en Den Brok kantten zich fel tegen de voorgenomen aanleg van de noord tangent - in het verlengde van de Stationsweg in westelijke richting. Zij vonden deze aanleg overlbodig, omdat volgens hen in het noorden van het plan het verkeer over de Noordsingel, desnoods via de Gasstr. kan worden geleid. Door de leerlingen werd de afbraak van de Jerusalem-muur betreurd, omdat hierdoor een karakteristiek van Venray teloos zou gaan. Hier tegenover stond dé mededeling van de burgemeester, dat de muur slechts doorbroken wordt en dat het meest karakteristieke gedeelte het oude poortje gehandhaafd blijft. Maair de tegenstanders lieten het zwaarst wegen het argument dat het toekomstig gemeentehuis (Jeru salem) dient te worden opgenomen in het voetgangei'sgebied en niet moet worden afgesloten van het voetgan gersgebied door de aanleg van de noordtangent. De uitersten van voor en tegen ble ven ook tijdens de discussie met de aanwezige leerlingen en leraren be staan. Toen de heer Friederichs klokslag elf uur, volgens afspraak en vooraf gegeven waarschuwingen, de discus sie sloot, probeerde de heer Willems nadat de hamer was gevallen nogmaals zijn zienswijze aan de leer lingen over te dragen, doch deze on elegante handelwijze werd door het optreden van de heer Den Brok en de burgemeester snel ongedaan ge maakt. Volgende week vrijdag zal burge meester Schols de schop weer eens ter hand' nemen, nu om te beginnen aan de bouw van 442 woningwetwo ningen in Brukske 2. Om 5 uur geeft hij Bouwmij Wil- ma uit Weert het startsein om het tweede gedeelte van „de lus" vol te gaan bouwen. Maar zo heel lekker zit de zaak niet. Want op het laatste ogenblik is ar weer een projektontwikkelaar ge komen, die een dikke spaak in het wiel steekt. En dat juist op het mo ment dat feitelijk alles klaar was, om de toch al (te) lange voorberei dingstijd af te sluiten en weer aan de slag te kunnen gaan. Hoe nodig zulks is, bewijzen ie dere maand weer de stijgende cijfers van woningzoekende in Venray. Hoe nodig zulks is was ook te ho ren bij de inhuldiging van de 3000e werknemer van Rank Xerox, waar direkteur Kosters de gemeente drin gend om meer woningen vroeg. RUIM VIER HECTAREN gedeeltelijk bestemd voo,r woning- we tbouw in Brukske 2, gedeeltelijk ook bestemd voor de rondweg en ge deeltelijk ook voor dat stuk waarin de Shell 6.4 premiewoningen wil gaan bouwen; waren nog in het be zit van dihr. Claessens op het Bruk ske. Hierover is lang onderhandeld, waarbij én de biedprijs van de ge meente 'n de gevraagde compensatie in landbouwgrond, onderwerp van gesprek en overleg waren, tussen be trokkene en de gemeente. De hr Claessens bleek wel bereid de nodige vergunningen te geven voor de aanleg van riolering e.d. in zijn grond, maar bleef op zijn stuk staan t. a. v. compensatie voor de grond, die hij voor de realisering van Brukske van zijn landbouwbe drijf af moest staan. Dat betekende dlat de gemeente op haar beurt weer met andere grond eigenaren moest onderhandelen om die compensatie rond te krijgen. Om niet vast te raken, besloot de raad t.a.v. de benodigde grond een ont eigeningsprocedure te gaan begin nen, waarbij echter een minnelijke schikking volkomen open blijft. Terwijl dus nog onderhandelingen gaande waren en de datum voor de eerste spade, alsmede het definitie ve begin van de bouw waren vast gesteld; bleek nu dat dhr. Claessens de gewraakte grond verkocht had aan een projectontwikkelaar. Die was al weer druk doende de grond door te verkopen, toen de gemeente nog een oplossing aan het zoeken was voor de gevraagde grondcom- pensatie. Zij moest van de buiten wacht horen dat al haar moeiten te vergeefs waren. De projectontwikkelaar, die bijna het dubbele gaf van wat de gemeen te voor de grond bood, wil nu zelfs schadevergoeding voor de aanleg van de riolering e.d GOEDE HOOP Men heeft echter goede hoop bij de gemeente, dat een en ander nog wel op zijn pootjes terecht zal komen, maar het wordt natuurlijk een hele juridische puzzel want verkopen van grond waarvoor al een onteige- ningsbesluit gevallen is komen nu eenmaal niet veel voor en worden gewoonlijk een vette kluif voor ju risten en advocaten. Hoewel partijen reeds heden don- 'Geeft U op als lid: secretariaat Dennenoord 6, tel. 1020 of Stationsweg 13, telefoon 2275. 124 vuilniszakken haalden de jeugdnatuurwachters zaterdag j.l. op bij hun schoonmaak-aktie in Veltum. Met medewerking van de schooljeugd van de drie scholen in Veltum kon in goed twee uren deze 124 zakken worden volgemaakt met hoofdzakelijk klein vuil: papier, plastic, frites-zakjes e.d. ,,'t Is hier een smerige rotzooi*', zen een der kleinen, die stevig prik kend met zijn prikstok meedeed aan wat een der leiders van deze aktie dhr. G. Poels een voorbereiding noemde op de grote schoonmaak- aktie van het komende jaar. „We doen hier wat ervaring op, ook in de samenwerking met de ge meentelijke plantsoenendienst, de politie en het onderwijzend perso- derdag door de rechtercommissaris geboord worden kan een en ander de zaak aanmerkelijk vertragen Want niet alleen moet de planning van de woningbouwer nu veranderd worden doch ook diie van alle dien sten die hier openbare werken heb ben aan te leggen zoals ptt, water leiding, gas, electriciteit, centrale an tenne en ga zo maar door. Geschat wordt dat iedere maand uitstel de bouwkosten 'n half procent duurder maken. Dat kan inhouden dat de geplande bouw veel later klaar zal komen en dat de huren straks ook weer hoger zullen worden. En daarom worden rond de fees telijke eerste schop" nog links en rechts de eerste vraagtekens gezet. In ieder geval zal de schaduw van de projektontwikklaar wel over dat feestje hangen Van Oorschot Mode reikte vorige week aan de prijswinnaars van de grote openings-aktie de pryzen uit. De familise Clephas Rouvroye en Janssenij konden resp. kledingcheques in entvangst nemen van 500,-, f 300,- en f 200,-. In aanwezigheid van de heer van Oorschot sr. kon de bedrijfsleider dhr. Oostvogel deze che ques aan de gelukkige winnaar uitreiken. neel, die onze grote helpers zijn ge weest Gezien het feit dat er nog zo heel lang geleden een opruimaktie in Vel tum is geweest, viel de „opbrengst" tegen. Men had minder verwacht. Maar vooral bij het winkelcentrum en de flats lag nog een aardige hoop weggegooid vuil. Ook viel tegen de medewerking der ouders. We had den expres deze aktie op zaterdag gezet, bovendien de ouders via een stencil gevraagd mee te doen om zo ook een voorbeeld te stellen voor de kinderen, maar daar is op een enke le goede uitzondering na, weinig van terecht gekomenaldus de heer G. Poels, die wel die indruk heeft, dat de kinderen door zulke akfcies leren niet meer achteloos alles op straat te gooien en er een smeerboel van te maken Het voorbeeld van de ouderen echter zal bepalend zijn. En gezien die 120 vuilniszakken rotzooi, die in een paar uur tijds werden opgehaald mankeert daar nog wel wat aan. MaaT de generale repetitie voor de aktie voor het komend jaar is naar wens verlopen en Veltum is, voor zo lang het duurt, weer even schoon geweest. Brand bij Rank Xerox Maandagavond half 11 werd' de brandweer van Rank Xerox gealar meerd omdat in gebouw B brand was uitgebroken in een van de ma gazijnen, welke gepaard ging met 'n grote rookontwikkeling. Deze brand weer was direkt ter plaatse en riep op rijn beurt Venrays brandwere te hulp, toen bleek dat een grote partij kartcn-verpakking vlam had gevat. In verband met de geweldige rook moesten de gezamenlijk optredende brandweerlieden gebruik maken van persluchtmaskers. Om 12 uur was men de brand' meester, waarvan de oorzaak thans nog niet bekend is. Men heeft nog enkele uren nage blust. De schade loopt in ettelijke dui zenden guldens. Er was geen paniek, integendeel, de nog aanwezige werk nemers hebben ook hun steentje bij- gedrgaen aan het blussingswerk, waarbij de samenwerking van beide brandweerkorpsen geroemd werd.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 1