Noord Limburg een taakstellende visie Raadsvergadering Meerlo-Wanssum LEREN JASJES Jaarvergadering Invalidenbond afd. Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN een huis hopen een huis verhopen Open Brabantse kampioenschappen voor Muziekkapellen te Overloon Papieraktie Jachthoornkorps VOLOP BIJ modehuis ^UUIMJUL Wim Claessens JAARVERSLAG XEROX VRIJDAG 3 MEI 1974 No. 18 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS m VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR f 8,50 (bij vooruitbetaling) Het Ontwikkelingsorgaan Noord Limburg had al lang opgedoekt moeten zijn, zo konstateert zün voorzitter dr. J. M. van Susante. Hij doet deze uitspraak in een voorwoord tot een beleidsadvies door prof. ir. H. Wiggerts, dat deze heeft uitgebracht onder de titel: Noord Limburg, een taakstellende visie. Dat Ontwikkelingsoirgaan, zo schrijft 'diezelfde voorzitter, had plaats moeten maken voor een (over- gangs)gewest, maar dat lukt niet, omdat een paar burgemeesters niet willen. En dat gewest had tot hoofdtaak een struktuurplan voor Noord Limburg op te stellen. Maar omdat er geen gewest is, is er ook geen struktuurplan, kan niet beslist worden over het basisplan voor de openluchtrecreatie, evenmin als over de gezamenlijke vuilverwerking en andere zaken. „Als dat zo doorgaat", zegt dir. van Susante, „dan is onze eigen Noord Limburgse inbreng in de ko mende plannen nihil Daarom hee,ft het Ontwikkelings orgaan prof. Wiggert gevraagd een beleidsadvies op tafel te brengen, als aanzet voor een discussie. NIEUWE EISEN Deze pofessor stelt dat men in de ze dynamische tijd niet volstaan kan het een doortrekken van de ontwik kelingslijnen uit het verleden. Meeir dan ooit is een letterlijk doel bewuste aanpak van de problemen nodig. Om dat te kunnen doen heeft men nodig een taakstellende visie op de maatschappelij ke ontwikkeling. Is die er, dan kan men die op zijn beurt weer vertalen in sociaal-cul turele, economische en ruimtelijke beleidslijnen. Uitgangspunt voor zo'n visie is, dat ze gebaseerd is op „het eigene" van Noord Limburg en dat ze in bireed overleg behandeld wordt. HET EIGENE VAN NRD. LIMBURG Het eigene van Noord' Limburg ziet Prof. Wiggerts in de grote ont wikkelingsmogelijkheden van dit gebied en de instelling van de bevol king om op de geboden mogelijk heden systematisch dn te spelen. Dat geeft dit gebied de mogelijk heid om in economisch opzicht ver schillende richtingen in te slaan. Zo zou men een provinciale integratie kunnen nastreven (wat een verbete ring van de noord-zuid verbindingen eist), maar men kan ook landelijk integreren waarbij de hele iregio in b.v. industrieel en toeristisch opzicht welbewust ingespeeld wordt op de ontwikkelingen in de rest van het land. Een derde mogelijkheid in dit verband^ is de E3 weg voornaam is de integratie op de as Ant werpenEindhovenRhubrgebied. Men zal daarbij welke richting men ook kiest wel het milieu in de gaten dienen te houden. Prof. Wiggerts waarschuwt dat het nu al zo lis, dat men op vele punten het omslagpunt naar een andere aam- zienlijk mindere situatie met een en kele vestiging van b.v. camping of bio-industrie bereikt kan worden. Voor Noord Limburg zal echter op de eerste plaats gestreefd moe ten worden naar ene eigen identiteit, om vervolgens de middelen, die men daarvoor gaat gebruiken zo goed mogelijk te combineren, met die, welke nodig zijn voor het beharti gen van economische en milieu aspecten. Deze professor meent dat juist het gebied bij kan dragen tot vormen van een eigen identiteit. Een goed opgezet landschapsplan kan in dit opzicht van grote waardse zijn. Daarnaast kan ook een competitie op basis van gemeenschappelijke prestaties (sportverenigingen, zang en muziekverenigingen) welbe wust gehanteerd bijdragen tot 'n betere presentatie. Het rapport noemt Tegelen en Venray als plaat sen die zich in dit opzicht sociaal- cultureel op opvallende wijze pre senteren. Recapitulerend komt de inleider tot de konklusies, dat de ONTWIKKELING op sociaal-cultureel terrein op de eerste plaats eist een ontwikkeling en instandhouding van een gevoel van eigen waarde. Daartoe kan een gewestelijk bestuur bijdragen, mits dat een goede inspraak-procedure vindt voor de bevolking en mits men het competitieverband tussen plaatsen en* streken weet op te voe ren. Voor wat het milieu betreft zal men het bestaande landschap moe ten bestuderen, de reeds bestaande „harde kernen" daarin dienen te be waren en die aansluiting daarop te onwikkelen. Wonen, recreëeren en werken zal aan dat landschap moe ten worden aangepast. Wat de economische ontwikkeling betreft zal men na moeten gaan, welke ontwikkeling men nu wenst, waar en dn welk tempo die dient plaats te hebben, waarbij ook de volgorde niet vergeten mag worden. En tenslotte kan het nodig zijn be paalde voorzorgen te treffen voor de toekomst, waarin b.v. de Peel- kolenvelden nog in ontwikkeling worden gebracht. Prof. Wiggerts meent dat waar 'n gewest in Noord Limburg nog ont breekt, een raad van advies voor de ruimtelijke ordening in Noord Lim burg de meest aangewezen instantie zal zijn om deze, taakstellende visie ter discussie te brengen, in zo breed mogelij-ke lagen van de 'bevolking. Later kan dan het gevormde gewest- bestuur de konklusies van de dis cussie uitwerken, o.m. door een maatschappelij k ontwikkelingsplan en een streekplan. Ze kan de deel- plannen daarop beoordelen, een ves tiging voor industrie en diensten vastleggen en zich bezig houden met een verkeers- en vervoersbeleid, met de openluchtrekreatie en het milieubeleid en met de arbeids markt. STIENSTRA Lid NBM Venray Stationsweg 11 Tel. 04780 - 4438* De beierse kapel 'Freunde Echo' uit Overloon, organiseert dit jaar voor de vierde keer een concours voor muziekkapellen, ml de „Open Brabantse Kampioenschappen voor Muziekkapellen 1974", met als inzet weer de „Brabant-Trophee". Dit concours, waaraan deze keer 17 kapellen zullen deelnemen, vindt plaats op morgen zaterdag 4 en zon dag 5 mei in het gemeenschapshuis aldaar. De organiserende kapel, waarvan de leden ook allemaal lid zijn van fanfare De Vriendenkring - vandaar de naam Freunde Echo - bestond in april jl 5 jaar. Bij gelegenheid van dit eerste lustrum zal de kapel zich op dit concours presenteren in nieu we uniformen. De beoordeling van de aan 'het concours deelnemende kapellen is in handen van een zeer deskundige en internationale jury; de juryleden zijn allemaal lid van de „Original Egelander Musikanten". Om het concours voor het publiek zo aantrekkelijk mogelijk te maken, zal naast de concourswerken nog 'n extra nummer door de kapellen uit gevoerd worden, dat zal worden be oordeeld door een publiek-jury. Na afloop van het concours zijn er beierse avonden, die verzorgd zullen werden door Freunde Echo, Die Fidelen Rosentaler en de Drie Donken Blaaskapel. Voor het eerst na vele maanden kwam de raad der gemeente Meer lo-Wanssum weer in voltallige zit ting bijeen. De heren Hol en Geurts werden speciaal welkom geheten na hun verblijf in 'het ziekenhuis. WEGAFSLUITING De heer Rutten had in de vorige vergadering gevraagd wie toestem ming had gegeven voor het afslui ten van de doodlopende weg nabij de woning van de heer van Susante. Wethouder Baron de Weichs de Wenne vertelde dat hij in overleg met die betrokkene in het kader van de verkeersveiligheid de weg had laten 'afsluiten. Nu bleek zulks bij verschillende raadsleden minder prettig overgeko men te zijn. Zij redeneerden dat als zulk een eigen wegafsluiting geto lereerd wordt, het 'hek van de dam is. Al is het meerdere malen voor gekomen dat automobilisten zich hebben vastgereden en ook de toe zegging dat wandelaars geen hin der van deze afsluiting zouden heb ben vermurwde de raad niet. Er kwam een voorstel van de heer Rutten, werd gesteund door de he ren Th. Janssen, Belgers, Hendriks en Hol en kreeg nog die steun van twee andere raadsleden waardoor het college werd opgedragen de heer van Susante te verplichten de oude toestand te herstellen op zijn kos ten. Het is en blijft een openbare weg welke aan het begin gemar keerd zal worden met een bord van doodlopende weg Als automobilis- zich willen vastrijden moeten zij dat weten. De heer van Susante is niets meer dan welke andere eigenaar in de gemeente dan ook zo werd dui delijk gesteld. ONDERWIJS De exploitatievergoeding voor het kleuteronderwijs werd vastgesteld op 1665,per lokaal en 28,90 per kleuter. De St. Miohaëlschool te Wanssum kreeg de gevraagde mede werking tot aanschaffing van een speelleesset. De vergoeding ingevolge art. 101 van de L.O. wet werd vastgesteld op 180 per leerling en de voor schotten werden goedgekeurd voor het geven van muziekonderwijs, ten bedrage van ruim 36.000, De algemene havenverordening werd vastgesteld conform het aan dë raad toegezonden concept. De raad had geen enkele beden king tegen de veranderde opzet van de vleeskeuringsdienst. Wel wil hij onderzocht hebben of die Vleeskeu ringsdienst Horst niet in zijn geheel samen kan gaan met Venray. Dit samengaan werd ook in de raden van Grubbenvorst, Broekhuizen, Se- venum en Horst aan de orde ge steld. De raad had geen bezwaren tegen de aanleg van riolering in de Gouv. Houbenstraat te Wanssum. Gul was de raad ook om aan de Eerste Meerlose schietvereniging 'n startsubsidie te geven van f 1200, voor de aanschaf van twee buksen. Uiteindelijk ging de raad: zonder hoofdelijke stemming akkoord met het geven van een garantiesubsidie, aan hét Geschied- en Oudheidkun dig genootschap te Horst voor de te organiseren tentoonstelling „De Meester van Elslo". Alle gemeenten behorende bij het recreatieschap „Peel en Maas" zullen deze voor die streek belangrijke tentoonstelling subsidiëren. festival Hoofdschotel van de raad was de subsidie aan de Jongerenbeweging Meerlo voor het te organiseren Midsummer Popfestival. Vrijwel al le raadsleden hadden hoge waarde ring voor het initiatief van de Jon geren waardoor een goed stuk Meer- lo' promotion wordt verricht. Meerlo krijgt daardoor bekendheid, zelfs over de landsgrenzen 'heen. Met name de heer Th. Janssen was een vurige pleitbezorger om wel subsidie te verlenen. De heer Rut ten verwees de organisatoren ech te maar het ministerie van CRM. De heer Hendirix had bewondering voor de jongeren en stelde hen ten voor beeld voor hun moed en durf, maar het mocht, volgens dat raadslid1, de gemeente geen centen kosten. En deze „neen-zeggers" waren in de meerderheid. Ook het college hoopte dat het Popfestival zal slagen en dat er be hoorlijke winst zal worden gemaakt. Het wilde wel toezeggen dat mocht overhoopt door bijzondere omstan digheden b.v. als de weergoden zo slecht gezind zijn als verleden jaar, de touwtjes niet aan elkaar geknoopt kunnen worden, diat dan de gemeen te bereid is de jongeren de helpende hand te reiken door de vermakelijk heidsbelasting terug te betalen, mi nus 2.000,voor de door de ge meente gemaakte kosten. Daar had die raad ook vrede mee en nam dit voorstel z.h.st. aan. De raad had geen moeite het col lege te machtigen om bij de Kroon bezwaar te maken tegen de door G.S. van Limburg geweigerde me dewerking inzake het bestemmings plan Recreatieterrein Swolgen. De heer Th. Janssen verklaarde dat het college juist had gehandeld en dat Gedeputeerde Staten hun afwijzing op onjuiste gronden hebben gedaan. RONDVRAAG I De heer Th. Janssen vroeg blij vende aandacht om de plaatsing van wrakken tegen te gaan. Graag wilde hij weten wat de schuilhut voor de jagers rond Tien- ray nu feitelijk wel wordt. De voorzitter deelde hem mede, dat G.S. over die bouwvergunning moeten besloissen, maar het wordt geen groot bouwwerk. Belgers vroeg naar de stand van zaken rond de nieuwe subsidiever ordening welke hij graag de nieuwe raad zou laten behandelen. Ook de raadsvoorzitter voelde daar veel voor. maar het college zal in ieder geval de gedane belofte nakomen. Of het haalbaar zal zijn dat deze raad1 de verordening nog zal behandelen liet hij graag aan de raad zelf over als ze de verordening hadden ontvangen, om daarover te beslissen. Niet alleen zal de woningbouw in Blitterswijck worden gestimuleerd, maar in alle kernen van die gemeen te. De heer Rutten vroeg aandacht van het college aan de slechte toe stand van het voetbalveld van de voetbalvereniging Geysteren. Het vraagstuk van het parkeren van vrachtauto's in de kom van Wanssum had de blijvende aan dacht van het college, zo werd de heer Rutten door de raadsvoorzit ter medegedeeld. VRAGENUURTJE I Twee kleine vraagjes kwamen uit het publiek. De kleuters blijken wel wat te krijgen met Koninginnefeest. Organisatorisch foutje bij het Oran- jecomité. 'De boomplantdiag in de lente wordt georganiseerd door het minis terie van Landbouw in samenwer king' met Staatsbosbeheer. Men ver onderstelt dat voor het planten in de lente meer belangstelling zal zijn van de zijde van de schoolkinderen, die dan meer naaa- het door hun ge plant boompje gaan kijken. Als dat in de herfst gebeurt, is de belang stelling bij de schoolkinderen min der. Op initiatief van verschillende leden van het Jachthoorn- en Trom peterkorps „St. Petrus-and en", zal de papieraktie worden voortgezet. Waar allerwegen de kosten stijgen, zal het duidelijk zijn, dat het be stuur dit streven maar wat graag wil steunen. A.s. zaterdag 4 mei, zal wedierom een ophaalbrigade, gevormd uit ons korps, langs de huizen gaan. Wij doen dan ook een beroep op ieder een, die zich van oud papier wil ontdoen, om dit papire gebundeld of in kartonnen dozen aan de kant van de weg te zetten. De route, die gevolg zal worden, gaat over: het Brukske, Venrayzuid, Oranjebuurt, Venray-kom en het Desselke. Ook bestaat er gelegenheid om zelf oud papier te deponeren in de opslagplaats van de heer A. J. M. Drabbels, Langstraat 43 te Venray. In zaal het Veerhuis kwamen j.L vrijdag de leden van de afdeling Venray van de Limburgse Invali denbond, onder voorzitterschap van de heer E. B artels, voor hun jaar vergadering. Meer dan de helft van het aantal leden was present. Zij keurden de jaarverslagen en de begroting goed, en de penning meester werd decharge verleend voor het gevoerde beheer. Opvallend waren de keurig ver zorgde jaarverslagen met een veel heid van activiteiten welke door de ze vereniging zijn ontplooid. Bewondering mag men hebben voor de inzet, vooral van de leden van de tafeltennisclub en zwem ploeg die grote offers brengen - zon der overheidssubsidie - om sport te kunnen beoefenen. Offers, welke 'n veelvoud zijn van die welke ge bracht worden door andere clubs Menig niet-gehandlicapte zou er 'n voorbeeld aan kunnen nemen. De leden van de invaliden sport clubs zijn in het gehele land be kend en zijn in vele wedstrijden en tournooien geduchte tegenstanders. Voordat voorzitter Bartels de jaar verslagen ter behandeling stelde, herdacht hij eerst de twee overle den leden, de heer Geurts uit Oirlo en de heer Jan Smits uit Venray. Daarna ging hij in zijn korte inlei ding nader in op de spanningen die er in de hoofdbesturen van de ver schillende organisaties van invaliden en gehandicapten op dit moment zijn. Men wil bereiken dat een gro te organisatie uit een fusie naar vo ren komt. De afdeling Venray heeft op spoed aangedrongen, en in. een extra vergadering zal waarschijnlijk medio juni die beslissing vallen. Voor de invaliden en gehandicapten zal het beter worden omdat de stem van een machtige organisatie har der zal klinken dan van drie orga nisaties afzonderlijk. Ook voorzitter Bartels was trots op de inzet van de leden van de sportclubs, die zó een visitekaartje van de vereniging afgeven en ook zorgen voor een stuk Venray pro motion. Uit de cijfers van inkomsten en uitgaven bleek dat deze vereniging gezond is. De heer J. v.d. Berg zal het komend jaar de kascontrole commissie completeren. Mej. Anne ke Janssen werd herkozen als be stuurslid, met grote meerderheid van stemmen. Ook met meerderheid van stemmen werd gekozen mevr. Peters-Rotjens, die het secretariaat op zich gaat nemen. ACTIVITEITEN Reeds nu waren de voorbereidin gen te merken voor het in 1976 te vieren zilveren bestaansfeest, waar voor reeds gelden zijn gereserveerd. De viering zal groots worden opge zet. Er zal een enquette onder de le den worden gehouden, of er vol doende belangstelling is voor nieu we activiteiten. Gedacht wordt aan een lees- en hobbyclub. Het zomerreisje wordt ook dit jaar gehouden, maar niet naar het bui tenland. Het zal waarschijnlijk een boottocht worden. Op 22 juni a.s. zal de traditionele sterrit worden gehouden. De sportclub heeft, als een van van de weinige invalidensportclubs in ons land, de koninklijke goed keuring verkregen. De rechtszeker heid is nu ook veilig gesteld. De poppenaktie zal op een andere leest worden gestoeld en meer dian in het verleden zullen de leden bij de aktie worden betrokken. Jammer was. dat contributiever hoging een ledenverlies had opge leverd, maar er zal weer worden getracht deze teruggang door leden werving in te lopen. Voordat voorzitter Bartels als slot een opwekking had gedaan, om ak- tief te blijven, was de geestelijke adviseur Pastoor Thomas Pothof ter vergadering verschenen, en deze was voor het verdere verloop van de avond kienmeester. Voor Uw RIJBEWIJS naar Autorijschool Aanmelden Kennedyplein 10, tel. 2471 Poststraat 8, tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd. Ook gelegenheid tot Doflessen 1973 was een goed jaar voor Xe- rix ,zo zegt het Xerox jaarverslag, dat onlangs verscheen. Een jaar o.m. van grote groei. De omzet steeg met 23,6% tot 2,99 biljoen met een net to winst van 300 miljoen. Datzelfde kan van Rank Xerox gezegd worden, waar de winst met 32% steeg, terwijl Xerox in Zuid- Amerika en Canada 17% grotere winsten behaalden. Het jaarverslag wijst op de grote decentralisatie die wordt toegepast over keel de wereld, over de tal rijke nieuwe Xerox produkten, die ■in 1974 verschenen zijn, het nieuwe internationale Centrum for Training en anagement Development in Lies burg, het voornemen om een nieuw hoofdkwartier te bouwen in Stamp ford, alsmede vele andere uitbrei dingsplannen in Amerika zelf. Voor Europa wordt gewezen op de uitbreidingen en de nieuwbouw bij bestaande bedrijven en de nieuw bouw in Spanje, Frankrijk en Duits land. Tenslotte is in Canada nog een fa briek geopend. In 1973 werd voor onderzoek en ontwikkeling 165 miljoen (27% meer dan ni 2873) uitgegeven. Niet alleen op het gebied van het ko piëren van kleuren is grote vooruit gang gemaakt, doch ook in de com puter-afdelingen zijn successen be haald. En dat Xerox mensen de electriciteitsinstallaties en camera's in verschillende satelieten voor hun rekening namen is weer een ander hoofdstuk.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5