Nieuwe adviescommissie van start FILMNIEUWS Schouwburg SOLZJENITSYN De Goelag Archipel VOOR DE KREATIEVE DOE HET ZELVER NIEUW: RUWPLEISTER 16.95 26.50 bartels GOUDEN BRUILOFT AAN DE OUDE 00STRUMSEWEG Militair maakte brokken JULI 1974 verschijnen. Boekhandel v.d. Munckhof b.v. 'Onvolledige gezinnen aan de orde Het was allemaal nog wat onzeker in, de eerste vergadering van die ad viescommissie van sociale zaken, volksgezondheid en maatschappelijk werk, die vorige week gehouden werd o.l.v. wethouder Mevr. Rutten- Tielen. Behalve de afgevaardigden uit de raad, Mevr. Poels-Peters en de heren de Bruyn en Jenniskens, was aanwezig namens de stichting geestelijke volksgezondheid de ze nuwarts J. v. d. Meer, namens de huisartsen dhr .W. Bloemen, namens de pastores, deken L. Theunissen en namens het regionaal instituut maat schappelijk werk direkteur Peeters. Het feit dat deze commissie en kele vragen werden voorgelegd over de problematiek rond de onvolle dige gezinnen (waarin dus een vader of moeder ontbreekt), deed de vraag naar voren komen, wat nu feitelijk wel het doel van deze commissie is. Wethoudar Mevr. Rutten-Thielen wees er op dat het college van B. en W. vele zaken delegeert. Zo worden b.v. uitkeringen van de bijstandswet behandeld in een speciaal college van bijstand, welke dus in feite ook het beleid inzake deze bijstandsver lening vaststelt. Nu ds in de praktijk gebleken dat hiervoor dat bijstands college in feite geen tijd heeft Men heeft wekelijks zo'n 30-40 aanvragen om bijstand te behandelen en men komt door tijdgebrek gewoon er niet toe bepaalde beleidslijnen vast te stellen. Dat zou men nu graag over laten aan deze nieuwe adviescom missie, die ook haar inbreng kan hebben t.a.v. het algemene beleid inzake de volksgezondheid en het maatschappelijk werk. Al® een van de eerste punten, 'die men graag van de commissie weten wilde i® welke gedragsregels men te volgen heeft bij zgn. onvolledige gezinnen, dus bij gezinnen, waarin de vader of de moeder, door welke oorzaak ook, verdwenen 'is. Het blijkt dat in Venray alleen ial zo'n 80 onvolledige gezinnen een beroep doen op de algemene bijstandswet. En waar die meestal bestaan uit moeders met jonge kinderen zijn in de harde praktijk vragen gekomen, waarop men een antwoord zal die nen te vinden. Want men kan wel financiële nood en materiële nood enigermate via de bijstandswet op vangen, doch daarmede zijn lang niet alle problemen uit de wereld gehol pen. Dat geldt voor b.v. een wedu we met jonge kindreen, die behal ve financiële nood ook ite maken krijg met het opknappen van klus jes, met kontaktmoeilijkheden. Moet zo'n vrouw weer in liet arbeidspro ces ingeschakeld worden en wat dan met de kinderen. Moet daar geen crèche voor komen? Dat geldt ook voor de gescheiden vrouw met jonge kinderen, die bo vendien ook door de scheidingspro cedure al onder ernstige spanningen is komen staan. Kan iets van die spanningen reeds vooraf opgevangen worden? Weer andere problemen duiken op bij de ongehuwde moeder met haar kind. Is hier zelfstandige huisvesting verantwoord, i® die noodzakelijk? Moet zij weer in het arbeidsproces opgenomen worden en zo ja, welke bijzondere voorzieningen zijn hier dan nodig Men kan deze vragen-reeks naar believen uitbreiden, waarbij nog een® onderstreept moet worden dat de bijstand an-sich 'alleen maar be doeld is om materiële hulp te bie den en dat nog op basis van het minimum loon. Waar dan de noodzakelijke kosten uit betaald gaan worden, die ge maakt moeten worden voor de op lossing van de immateriële nood, die bestaat, kwam op deze vergade ring 'niet uit de verf. leder geval anders Wel was de vergadering ervan overtuigd dat elk geval zijn eigen problemen met zich bracht en dat dus een „algemeen" beleid moeilijk te bepalen zal zijn. En met kracht werd gewaarschuwd dat een onvol ledig gezin dus een „probleem-ge zin" is. Integendeel, zoals o.m. De ken Theunissen ook zei: tientallen gezinnen klaren het zelf, vangen zelf de moeilijkheden op en werken zich weer „over de berg" heen. Ook maatregelen, die t.a.v. onvol ledige gezinnen genomen zullen gaan worden, zullen nooit het stem pel mogen dragen, speciaal voor die gezinnen genomen te worden. Men plakt hen dan automatisch 'n etiket op, dat verschillende hunner beslist ndet willen. Maar om een lang verhaal kort te doen zijn, de leden zulen zich bera den over de reeks vragen, die uit het college van bijstand over dieze materie op tafel zijn gelegd en hier op in een volgende -vergadering na der terugkomen. Openbaarheid Deze vergadering was openbaar, doch slechts enkele leden van de PPR, een raadslid dhr. Hensing en mevr. Crebolder van het R.I.M. wa ren daarbij aanwezig. Vooral deze laatste vond dat vreemd, want ze had minstens enkele dames bij de ze vergadering verwacht, over wie in feite vergaderd werd. Men meende dat door onvoldoen de publikatie de aandacht te weinig op deze vergadering gevestigd is. Dat zal men in de toekomst dan ook dOor publikatie van de agenda pro beren te verbeteren. De PPR wilde nadere inlichtingen over de samenstelling van deze commissie en kreeg die uitvoerig van de wethouder. Toen echter van die kant gesteld werd dat Venrays bevolking geen inspraak had, stelde zij de vraag of het juist niet de raadsleden waren, die via een de mocratische stemming het vertrou wen van het publiek gekregen had den namens hen te handelen? Verder verzekerde zij dat naar mate er vraagstukken aan de orde komen, in deze commissie ook des kundigen uit andere disciplines zul len worden gevraagd zitting te ne men. De bereidheid daartoe is van verschillende kanten al verzekerd. Maandag 29 'april a.s. zal het echt paar Maas-Konings hun gouden hu- wel ijksfees vieren. En met hen hun kinderen, kleinkinderen en achter kleinkind, evenals de buurt, die ze 50 jaren trouw zijn gebleven. PIETJE BOTTERMELK (80) is een rasechte geboren en getogen Venraynaar. Als Piet Maas kennen hem niet velen, maar als „Pietje Bottermelk" is hij een bekende fi guur. Piet Maas werd gebaren in de Schoolstraat en ging als 12-jarige te voet naar Overloon werken op de steenoven, o.m. onder Hanneske Robben. Toen dat werken op de steenoven voor die paar luttele cen ten hem begon te vervellen, werd' hij voerman en ging met paard' en wa gen naar Venlo. Daarvoor moest hij 's nachts om 1 uur van hier ver trekken. Dat voerman spelen ging zo goed dat hij als zodanig op de Venrayse paardentram terecht kwam. Ook dat waren lange dagen want als de laatste tram was ge weest om 23.30 uur moesten de paar den nog verzorgd worden. Na de mobilisatie waarin hij 4 lan ge jaren soldaat was, is Piet nog voerman geweest in Eindhoven tot dat hij kans kreeg om venter te worden bij de Venrayse zuivelfa briek. Hij was daarmee de eerste venter van de fabriek, die veel kar nemelk verkocht en vanaf die tijd is hij bekend als Piet Bottermelk. 's Morgens werden de Venrayse huismoeder bediend, 's middags de Venrayse inrichtingen, met melk die toen 3 centen per liter kostte. Over de tijd van dat venten met paardentraktie raakt Piet nu nog niet uitgepraat. Vele anecdotes weet hij te vertellen over zijn paarden, welke allen hun routes kenden en precies wisten waar hun wat extra's werd toegestoken. De grootste mis greep was de koop van een paard, dat eerder de kost had verdiend op de renbaan. Als de roeper met zijn bel in het dorp de verkoop aankon digde van vrij bankviees en dit paard was in de buurt, dan was er geen houden meer aan. Dan ging het paard in galop met de wagen er vandoor. Hetzelfde gebeurde als er muziek was. In al die tijd is Piet nooit iets te kort gekomen, want de Venrayse huismoeders waren eerlijk en als er eens een oneerlijke was of hij mis te iets van zijn wagen, dan waren er wel vriendelijke buren die er voor zorgden dat Piet niets tekort kwam. Een maagbloeding maakte een einde aan zijn tochten als venter, juist voordat hij met pensioen zou gaan. Jammer vindt hij het nog steedB dat hij op een paar maanden na, de 40 dienstjaren niet heeft vol kunnen maken. Maar naast het venten heeft hij zich nog aktief ingezet voor de voetbalsport. Meer dan 30 jaar zat hij aan de kassa, eerst bij Seirva- tius, later bij SW. Toen hij wend gepensioneerd was het de speeltuin Vlakwater welke een beroep op hem deed. Ook daar heeft hij onge veer 10 jaar de kassa bemand. De Venrayse bejaardenbond kent in Piet een van zijn aktiefste leden en ondanks zijn 80 jaar zit hij nog in het bestuur en wijkwerk. Hobbys zijn ook nu nog altijd voetbal fiet sen en wandelen. DE GOUDEN BRUID was geboortig uit Bergen. Op 10- jarige leeftijd was de schooltijd voorbij. Zij werd verhuurd in Vier lingsbeek om daar de koe te weiden en de konijnen te verzorgen voor de prijs van 25 gulden per jaar. Het eerste loon heeft zij nimmer ontvan gen omdat zij een vaa® had laten vallen. De prijs daarvan was zo hoog dat dat met een jaar werken ver rekend moest worden. Dan was zij enkele jaren werkzaam op een boer derij 'in Ayen. In 1'914 ging zij naar Duitsland als boerenhulp en bleef daar tot 1919. De volgende plaats zou bepalend zijn voor haar verdere le ven, want zij werd verhuurd bij de familie Pouwels in de Hofstraat. En daar leerde ze de vriendelijke melk venter kennen, die toen ze elkaar aardig vonden, zelfs tweemaal per dag met de melk in de Hofstraat kwam. Uit het gezin kwamen vier kinde ren voort, die meit hun 9 kleinkin deren en hun achterkleinkind (vier geslachten in rechte lijn) het feest meemaken. Terugblikkend zijn beiden dank baar over de voorbije 50 jaar. Men is niet altijd gespaard gebleven van ziekte want de gouden bruid heeft liefst vier operaties achter de rug, maar beiden zijn thans nog redelijk gezond en genieten van een welver zorgde oude dag. Zij vinden alleen dat alles zo gauw gaat en dat zoveel van het oude Rooy voor goed ver dwenen is. Maandag 29 april a.s. wordt ter hunner intentie de plechtige Eucha ristieviering dn de Paterskerk op gedragen om 11 uur, waarbij het koor van die parochiekerk zal zin gen. De verdere dag zal worden door gebracht in zaal „In den Engel" waar het paar van zes uur tot half acht iedereen de gelegenheid wil geven hen met hun feest geluk te wensen. En dat dat er velen zijn, daarvan zïjn -we overtuigd, want daarvoor is Pietje Bottermelk te be kend in Venray. TIROLER SLIPPERTJES nieuwe suksesformule in de bios coop Reeds weken lang werd in het Luxor Theater de film „Vrolijke on tucht dn Tirol" aangekondigd: Steeds opnieuw werd Venray eruit gepro longeerd, want 'inmiddels gaat deze film rustig de 32e week in Amster dam in, Rotterdam en Den Haag. De film Tiroler slippertjes is eigenlijk het vervolg op „vrolijke ontucht" en zou dezer dagen in de grote ste den in première gaan. De eerste film draait nog steeds met stamp volle zalen door, dus de tweede film kwam vrij. Venray vertoont daar om als een der allereerste plaatsen in Nederland TIROLER SLIPPER TJES. Wat is nu eigenlijk het siukses van deze film? Er is totaal geen rekla- me voor gemaakt. Televisie noch pers schonken er aandacht aan en toch een prolongatiereeks die „Turks Fruit" begint te bedreigen. Het 'is heel 'eenvoudig verklaarbaar, want dit is nu eens vrolijke sex, waar pa en ma samen met de 'kin deren boven 18 jaar heen kunnen. Niet dat grove van een „Blue Mo vie" maar lekkere sex om van te gnuiven en vooral om van te lachen. De mondreklame blijkt het sukses van deze films te zijn, want wie de films gezien heeft zegt het verder: ,Daar moet je heen, je lacht je rot". Enfin als men 18 jaar is kan men plezier beleven in het Luxor Theater. KRAKATOU, VUUR OVER JAVA is een spectaculaire Cimeama film in kleur die eveneens deze week in het Luxor Teater te zien is. Het gaat om de legendarische vulkaanuit barsting die ongekende vernielingen heeft aangericht. Een film die qua opzet en uitwerking tot de zgn. monsterprodukties gerekend mag worden. WAT EEN PLANEET van ANNIE SCHMIDT A.s. maandag en dinsdag warden in Venray TWEE voorstellingen ge geven van de nieuwe musical WAT EEN PLANEET. Overal 'iin het land zijn de voorstellingen uitverkocht en pers en publiek zijn bijzonder en thousiast. Het is een voorstelling met veel show, veel vaart en goede muziek. Het is totaal theater waar men echt van genieten kan. Conny Stuart, Jennifer Willems, Ronnie Bierman, Joan Remmelfs en Willem Nijholt zijn enkele van de bekende namen die men in de cast aantreft. WAT EEN PLANEET is een voor stelling die U beslist moet gaan zien. Er zijn nog plaatsen beschik baar. du® verwent U Uzelf eens op een fijne voorstelling. Geschied- en Oud heidkundige Kring Venray Maandag 8 april a.s. zal om 8 uur in het Cultureel Centrum, (ingang Jan Hensenstraat). Dr. Leo Peters, Kreisarchiivar van Kempen-Krefeld zal een lezing hou den over het onderwerp „Zur Re- formationsgeschichte zwischen Rhein und Maas". Behalve de leden van de Geschied en Oudheidkundige Kriing is ieder een welkom die meer wil weten over deze godsdienstkwestie, die de 16e eeuw heeft beheerst en die ook de richting van de pilitieke, socialt en culturele ontwikkeling voor een goed deel heeft bepaald. Op de Ripseweg kon de bestuur der van een personenauto (een be roepsmilitair) de door hem bestuur de auto niet in het rechte spoor houden. De auto ramde enkele ver keersborden van die ANWB. De ma rechaussee stelde omtrent de juiste toedracht een onderzoek in. De Nederlandse vertaling van Solzjenitsyns nieuwe meesterwerk zal waarschijnlijk in Verzeker U van een exemplaar door NU in te tekenen. Vertaling: Dick Peet - ca 500 blz. PAPERBACK f 19.90 INTEKENPRIJS f 17.50 geldig tot officiële datum van verschijning. GROTESTRAAT 28 - VENRAY MULTI-STONE is een bijzonder dekoratieve ruwpleister voor alle wanden met een uitgesproken eigen karakter. MULTI-STONE in poedervorm wordt met water aangemaakt en is met een zachte stotter door ieder aan te brengen. Bus 10 kg.: 18 1%.: VBIO.VENRAY. MAASTRICHT

Peel en Maas | 1974 | | pagina 6