Venrays Muziekfestival Rabobank Ysselsteyn had gunstig jaar TEGELPLASTIC IS GEWELDIG OM KEUKEN EN DOUCHE MEE TE BEKLEDEN bartels Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Werldoorlog Wim Claessens Wegpiraten in duplo BELANGRIJK JAAR VOOR VENRAYS MANNENKOOR Nu plastic keukentegels verkrijgbaar aan de rol. Goed afwasbaar met water en zeep eevounig te plakken als behang. Ideaal voor toilet, badkamer en keuken. In 15 verschill. kleuren en tegelmotieven. 130 cm. breed per meter VRIJDAG 5 APRIL 1974 No. 14 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- ,EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Het jaarlijkse muziekfestival van de gezamenlijke Venrayse mu ziekgezelschappen heeft naar onze bescheiden mening niet dat re sultaat gebracht, wat de organisators voor ogen stond. Op de eerste plaats was de beoordeling van de heer Stalmeyer zeer streng. Slechts Euterpe kon het predikaat „zeer goed" verwerven. Op de tweede plaats was de publieke belangstelling te gering en op de derde plaats ontbrak Oostrum op het appel. Dat alios gaf een. onvoldaan ge voel bij dlit overigens goed opgezet te festival. Maar levengroot was o.i. weer de vraag of ook de program ma-keuze niiet mede debet is aan die mindere belangstelling. Een hele avond moderne concours-stukken kan dan een muziekkenner in hoger sferen brengen, vcor het gewone publiek lijkt ons die kost te zwaar. Overigens moest Leunen, met zijn grote bezetting van jonge muzikan ten, de spits afbijten. O.l.v. de heer Schellens brachten ze van Oeren- hout de mini-midi-maxi, waarbij 't puibliek goede vergelijkingen kon trekken op het einde van de avond toen Ysselsteyn hetzelfde stuk bracht. Hun dirigent A. Fartouns bleek duidelijk andere opvattingen te hebben. Met de Boiismortier Sui te kreeg dit in de eerste afdeling spelende korps een voldoende van de heer Stalmeyer. Dirigent Joris had In Tudor Days en Petite Suite Espagnolia uitgeko zen om de kwaliteiten van de Mer- selose Fanfare te laten beoordelen, maar ook deze lange dirigent kon het niet verder brengen dan vol doende, ondanks het feit dat dit in de afdeling uitmuntendheid spelen de korps heide niet eenvoudige stuk ken met kennelijk groot gemak bracht. De heer Schellens kon de Oirlose fanfare ook al niet veel meer laten verdienen met de stukken Rustic Holiday en Rondo in Blue, ;al is het voor de buitenstaander telkens weer een openbaring hoe in weinig jaren tijds dit corps zich heeft weten te vernieuwen en te verbeteren. Het was de Ken. Harmonie Euter pe, die het uiteindelijk lukte om het predikaat zeer goed los te peuteren. J Dirigent Steyv-ers wist inderdaad Jz'ijn mensen met de New Baroque Suite en Jesus Christ Superstar tot een ongekende hoogte op te voeren en nog eens duidelijk te maken dat hier inderdaad1 een superieus korps aan de gang was. Het was meteen een pleister op de wonde voor het niet optreden van de Oostrumse Harmonie, die zich teruggetrokken had i.v.m. haar deelname aan een binnenkort te houden concours. Fanfare De Peelkliank verdedigde met Wo die wolga fliesst en het eer der genoemde mini-midi-maxi de Ysselsteyinse kleuren, maar ook hier stelde de heer Stalmeyer aan het in de 'afdeling uitmuntendheid spe lende korps zo'n hoge eisen, dat er alleen een „voldoende" aan zat. Een pleister op de wonde voor het misschien te chauvenistischt hart van uw verslaggever was de opmer king van een vreemde bezoeker: „Hoe bestaat hetDaar brengt Venray even zes muziekkorpsen, ge üniformeerd en wel, op de planken, variërend van de eerste afdeling tot en met de superieureIs me dat even een rijkdom Waarvan dan graag acte. door DR. L. DE JONG ENIGE FRAGMENTEN UIT IIET VIJFDE DEEL „Speciaal evenwel voor de periode '41-zomer-'42 geldt dat er, met uit zondering wellicht van de zoveel kleinere groep der revolutionair socialisten (wier activiteit beperkt bleef tot de uitgave van illegale bladen en de hulpverlening aan het eigen kader), geen Nederlandse bevolkingsgroep geweest is die numeriek in zo hoge mate aan het ille gale werk deelgenomen heeft als de communistische. De communisten hebben zich bovendien onderscheiden door een groot weerstands-ver mogen dat bij nagenoeg allen bestand was tegen de barbaarse verhoor methoden van de Sicherheitspo&izei". dat, in opdracht van Seyss-Inquart, een SS-Untersturmführer on middellijk id© aartsbisschop wenste te spreken. Mgr. de Jong, die ge wekt werd, zei dat de SS-officier zich over een half uur kon komen melden. „Dit moeten we in scène zetten monseigsneur". De huishoudster ging de paarse statiesjerp halen. „O monseigneur, ais ze U maar niet gevangen komen nemen". „Ja, Jule, als Onze Lieve Heer dat wil, dan moeten wij er dat maar voor over hebben." Het vyfde deel van Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog verschijnt binnenkort. Ie helft verschijnt 21 maart - 2e helft verschijnt 2 mei. Mededeling aan de intekenaren: Voor de intekenaren hebben wij exemplaren gereserveerd. Vanaf 21 maart kan de eerste helft worden afgehaald. Vanaf 2 mei de tweede helft. Mededeling aan geïnteresseerden die nog niet hebben ingetekend: Alle delen zijn nog leverbaar. Op de Bestelkaart leunt U aangeven welke delen U wilt ontvangen en U" tevens opgeven als intekenaar. Wij nemen aan dat U de boeken komt afhalen. Aan BOEKHANDEL VAN DEN MUNCKHOF, Grotestraat 28, Venray BESTELBON: O Gelieve voor mij te reserveren het vijfde deel van „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog", populaire editie. Het boek bestaat uit 2 delen. Ie helft verschijnt 21 maart a 24,2e helft verschijnt 2 mei a 21, Ik wens van de reeds verschenen delen aan te schaffen: O deel 1 Voorspel 17.50 O deel 2 Neutraal 18.25 O deed 3 Mei '40 21,— O deel 4 Mei '40 - maart '41 37, O Noteer mij ook voor de volgende delen in deze reeks, x Hokje zwart maken. Afzender, naam: Adres: Woonplaats: Een groot aantal leden van de Rabobank Ysselsteyn was vrijdag avond naar 'het gemeenschapshuis gekomen voor de vaststelling van de balans en de winst- <en verlies rekening over het jaar 1973. Voorzitter H. Jenniskens vertelde in zijn openingstoespraak dat de investeringen sterk zijn teruggelo pen. De tweede helft van dat jaar gaf weer een opleving te zien, met name in de champignonteelt en de melkveehouderij. Ook de kalkoen- mesterijen werden uitgebreid. Een en ander vraagt hoge investeringen. De rentevoet ging weer stijgen, des ondanks waren er toch gunstige fi nanciële resultaten geboekt. Ook directeur Tielen gaf op het jaarverslag nog een goede toelich ting. Juist het irufllatiespook geeft aan de spaarders het idee dat beter duurzamere consumptieartikelen kunnen worden aangeschaft dan dat men spaart. Of deze mening zal ver anderen is een grote vraag, omdat zulks afhankelijk is van diverse factoren. Ondanks een moeilijk jaar is er toch een behoorlijke winst gemaakt. Van het winstsaldo van 98.788, werd, zoals dat traditie is in Yssel steyn, een bedrag van f 5000,ver enigingen Ontwikkelingshulp Ra- bobanken 1000 Gemeenschapshuis 350 LVB Ysselsteyn 400 Jeugd centrum Ysselsteyn 350 Voetbal, Ruiter, Pony en Korfbalclub kre gen Ledier 250 evenals de Carna valsvereniging. De LVB Veulen f 30 terwijl 't bestuur nog 720 in han den houdt voor eventualiteiten. COÖPERATIES Drs. Th. de Waal sprak in deze vergadering over de coöperaties in deze tijd. Hij stelde dat juist voor de boer de coöperatie nog wel degelijk zin had', zeker door de economische samenwerking. Het verworven bezit van 100 jaar coöperatie toont z.i. dui delijk aan wat die pioniers uit de vroegere dagen voor de mensen van nu hebben bereikt. Vele landen zijn jaloers op onze coöperaties want zij hebben gelukkig een economische macht. Het beste wordt dat in de landbouw geïllustreerd aldus drs. de Waal. De oredietcoöperatie met zijn 3000 vestigingen is de grootste in zijn soort. De aan- en verkoop organisaties hebben een marktaan deel van 52°/o de zuivelcoöperatiès hebben 88% van de m air kt. Bij de Voor Uw RIJBEWIJS naar Autorijschool Aanmelden Kennedyplein 10, tel. 2471 Poststraat 8, tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd. Ook gelegenheid tot Daflessen Handtekening: Vorige week zondag botste een personenauto op de Mgr. Hanssen- straat tegen een lichtmast, welke grotendeels vernield werd. De be stuurder had schijnbaar geen noe menswaardig letsel opgelopen en stapte over in de personenauto van zijn kameraad. Deze auto vervolgde via de Oirlcseweg zijn weg, maar de bestuurder kon de auto niet in het rechte spcor houden. De wagen ge raakte van de weg en sloeg over de kop. Ook nu bekwam bestuurder en inzittende geen letsel. De auto lie ten zij onbeheerd achter en gingen te voet verder. De politie was reeds op de hoogte van de eerste aan rijding en had de achtervolging in gezet, ook in de richting Oirio. Daar trof de patrouille de vernielde auto aan en kon later de beide bestuur ders aanhouden .et bleken te zijn de 18-jarige P. G. uit Broekhuizenvorst en zijn 19-jarige plaatsgenoot en kameraad A. Z. Beiden waren niet in het bezit van een rijbewijs, de door hen be stuurde auto was niet van een op hen afgegeven kentekenbewijs voorzien, de bedde auto's waren niet verzekerd. Daarbij waren zij verder door alcoholgebruik niet in staat 'n motorvoertuig te besturen. groenten en fruit, bij de 'suikerin dustrie en bij de vee- en vleescen- traJjes (om slechts die voorbeelden te noemen) bepalen de coöperaties medfe de prijs in die markt van vraag en aanbod'. Ir. C. de Bekker, hoofd van de afdeling Kredietadviezen van de Centrale Rabobank, had vermoede- delijk niet zijn beste avond. De lan ge pauzes in zijn toespraak lieten veel van de aandacht van de toe hoorders verloren gaan. Wij vragen ons trouwens af of twee sprekers niet te veel van het goede is, en te veel- vragen van het incasserings vermogen van de leden. Ir. de Bekker gaf iln zijn inleiding veel cijfermateriaal en klonklusies, welke ook te vinden waren in het jaarverslag dat de leden hadden thuisgezonden gekregen. Hij stelde dlat nu in de landbouw van schaal vergroting sprake is, ook de ver mogensbehoeften van die bedrijven zal toenemen. Daarbij kan zich de moeilijkheid voordoen dat onvol doende zekerheden aanwezig zijn. Daarom zuilen de normen bij de advisering van een investerings- aanvrage goed moeten worden ge hanteerd. Het oude stramien van zekerheid, is volgens Ir. de, Bekker weg. Maar afname- en afzetcontrac ten zijn ook mogelijkheden tot ze kerheidsstelling. De taak om te fi nancieren blijft aanwezig, maar ze brengt voor de besturen van de Rabobanken wel de morele ver plichting met zich, er -op toe te zien dat het rendement aanwezig is en blijft. JAARVERSLAG Het aantal leden van de Yssel- steymse Rabobank bedraagt 286 en is met 7 in het -afgelopen jaar ge stegen. Het aantal spaarrekeningen liep op van 2010 tot 2052; het aan tal leningen daalde van 378 tot 361 terwijl de rekening courant opliep tot 733. De rekening courant over het jaar 1972 gaf een nadelig saldo van 1.779.873 te zien, maar in 1973 was dat bedrag omgeslagen in een tegoed van 2.425.509 Dait bete ken een verbetering van 4.200.000 Een toename van de toevertrouwde middelen van 2.500.000 en een af name van de uitgeleende gelden van 2.000.000 is geen slecht resultaat. De Boerenhypotheekbank bracht bracht f 2.725.775 onder de leden, welk kapitaal nodig was voor stal- verbetering, bedrijfsovername, uit breiding bij rundveehouders e.d. Geconstateerd werd verder dat de naam RABO-bank goed was inge burgerd, en dat de dat de Rabobank Ysselsteyn nu een assurantieadvi seur in vaste dienst heeft. Er was nog een goede verhoging te zien van de toevertrouwde spaargelden. Ook het aantal transacties dat de bank behandelde was in stijgende lijn. Al met al konden de leden vast stellen dat de Rabobank Ysselsteyn een goed jaar achter de rug heeft. Dat geeft vertrouwen voor de toe komst. Trouwens, dat ventrouwen gaven de leden ook door het bij ac clamatie herbenoemen van het lid vaai bestuur, de heer Th. van de Pas, en van het lid van de raad van toezicht, de heer P. Litjens. Op de jl donderdag gehouden jaar vergadering van Venrays Mannen koor in hotel De Zwaan, kon voor zitter Th. van Dijk liefst 98% van de leden welkom heten. Hij consta teerde dat het koor nog steeds hard groeiende is, en het zangersaantal gestegen was tot ruim 7-0 mannen. Een zeer belangrijk jaar staat voor de deur, waarvoor aller medewer king en inzet wordt gevraagd, al dus de heer van Dijk. Hij -noemde o.a. de reis naar Rome van 27-12 tot 2 -1, waarbij Venrays Mannen koor de opening van het H. Jaar mede op gaat luisteren. Een uniek gebeuren voor het koor. Omdat dit -nogal een kostbare zaak is, is er door middel van een aktie, genaamd V V M K (vrienden van Venrays Mannenkoor) steun ge vraagd aan diverse Venrayse indus trieën en zaken. Verder nog het 65-jarig bestaan in december, waarbij de gedachten uitgaan naar 'n opvoering van de bekende musical „Jezus Christ Superstar". Ook kreeg het koor nog in zeer vererende uitnodiging uit Duits land, voor deelname aan het inter nationale zangfestival te Ahrweiler op 24 -en 25 augustus, waaraan zal worden deelgenomen door ikor-en uit Zweden, Frankrijk, Engeland, Bel gië -en Duitsland. Ook zijn er nog contacten met Ra dio Zuid voor 'n optreden op een nader te bepalen datum. in zijn keurig jaarverslag liet se- sen van het afgelopen jaar nog 'ns de revue passeren, waarbij bleek dat het koor weliswaar een druk maar ook een zeer geanimeerd jaar achter de rug had, mede ook door het zeer suksesvol optreden van het Hofkoor. Uit het financieel verslag van de penningmeester (Jan Oudenhoven), bleek dat men met veel moeite de eindjes aan elkaar had kunnen kno pen, terwijl de begroting een fiks tekort liet zien. Vandaar ook dat op deze vergadering besloten werd om de contributie (inclusief de reiis- kas) te verhogen met 50 ct met in gang van 4 april. Direkteur Frans Verboffstad, uit Grubbenvorst, hield een vurig plei dooi voor een massaal repetitiebe- zoek. Hoewel het repetitiebezoek van het koor zeker goed te noemen is, vroeg hij de leden er toch nog een schepje boven op te doen. Ze ker nu er zo'n belangrijk jaar voor het koor is aangebroken. Er is een geweldige inzet nodig en men kan praktisch geen repetitie missen. Hierna volgde de bestuursverkie zing. Aftredend waren voorzitter v. Dijk en L. Oudenhoven. Laatstge noemde stelde zich niet meer her kiesbaar. In deze vakature werd J. van Amptnmg gekozen terwijl dhr. van Dijk herkozen werd, en ook met grote meerderheid van stemmen als voorzitter. Dank werd gebracht aan d-hr L. Oudenhoven voor zijn enorm vele werk voor het koor verricht, o.a. als voorzitter van 't Hofkoor en als grote stimulator bij het verzamelen van oud papier. Wat het oud papier betreft werd nog eens een oproep gedaan aan de leden om medewerking, om zodoen de een steentje bij te dragen in de kosten voor de Rome-reis. Al met al staat voor deze bloei ende vereniging een geweldig jaar op het programma.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5