JAARVERGADERING Ver. Christelijk Onderwijs DRUKWERK Midden Peelweg wordt afgemaakt VOORJAARS-COLLECTIES i„ Heren Jongenskleding cJictn/en b.v Leenenj WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Voorlichtingsavond vakopleiding Baggerbedrijf VRIJDAG 22 MAART 1974 No. 12 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Be maquette van het nieuwe schoolgebouw dat de Vereniging voor Christelijk Onderwijs wil gaan stichten op de hoek van de Oude OostrumsewegZuidsingel, was het middelpunt van de jaar vergadering van deze vereniging. Of ze deze school echter ver wezenlijken kan is een vraag, waarop het antwoord in overleg met Venray s gemeentebestuur neg gevonden meet worden. Want de vereniging wil er behalve twee kleuterklassen met speelzaal en 4 lokalen voor het basisonderwijs, ook een gemeenschapsruimte in brengen, welke voor allerlei doel- eindien geschikt is. Zij denkt daarbij op 'die eerste plaats aan. priotestants- chrüstelij'ke aktiviteiten, maar daar naast ook aan allerlei andere, waar voor in Brukske en in Venray zelf thans neg te weinig ruimte is. Zij gaat daarbij van het standpunt uit, dat de in deze school te steken ge meenschapsgelden een meer optimale benutting zullen hebben, dan thans bij vele andere scholen het geval is, die buiiten schooltijd gesloten en niet toeganikelijk zijn. Maar diezelfde gemeenschaps ruimte maakt dat de bouwkosten ver boven de begroting komen lig gen en daarom zal nog het nodige overl'eg met het gemeentebestuur en andere subsidiërende instanties hard nodig zijn. INTEGRATIE Uit een en andetr blijkt wel de voortvarendheid van deze jonge ver eniging, die op haar tweede jaarver gadering in de Foekepotschool dan ook 77 leden, en belangstellenden mocht begroeten, In zijin inleiding wees voorzitter van Dijk op de na derende integratie van kleuter- en basisonderwijs. Teveel is nog de overgang van de zesjarigen van het ene schooltype naar het andere een hindernis voor de verdere ontplooiing van deze kin deren. Een veel beweeglijker onder wijs zal ontstaan, wanneer in de toe komst niet de kalenderjaren voor het ldind maatgevend zijn, maar zijn of haar niveau van het moment. Daar het. ministerie van onderwijs hege prioriteit geeft aan d'it experi ment, is er met de opzet van de nieuwe school hier reeds terdege re kening mee gehouden. Kij verheelde niet dat integratie een hogere inzet van het onderwij zend personeel zal vragen, waar voor hen echter een grotere voldoe ning tegenover zal staan. De instal latie van een oudercommissie zal zorgen dat ook de inspraak van d'e ouders en hun daadwerkelijke in breng verwezenlijkt wordt, aldus de heer van Dijk. In het verloop van deze vergade ring meldden, zich 22 nieuwe leden aan bij penningmeester Kranendonk, die een kontributie van 15,per jaar met -sucoes wist te bepleiten. De heren Perfors en KOofsink, le den van de bouwkemmissie gaven aan de hand van genoemde maquet te die aanwezigen een goed inzicht in die bouwplannen voor die nieuwe school. Het hoofd van de Fcekepot, waar in thans een deel van de christe lijke school is ondergebracht, liet belangstellenden deze fraaie school Belangrijke voorstellingen in Venray De Venrayse streekschouwburg kan weer terugzien op een uitste kende voorstelling. Der Bettelstu- dent is bij pers en publiek in goede aarde gevallen. Met een toneelbezetting van 125 mensen was het ook een grandioos schouwspel dat goed in de smaak viiel Degenen die niet aanwezig wa ren hebben werkelijk iets 'bijzonders gemist. Geen nood, want er komen nog meer voorstellingen o.a. FONS JAN SEN op dinsdag 26 miaai-t. Het is de vijfde maal dat hij met zijn kwar tetten in Veniriay komt en commen taar is derhalve overbodig. Een dag later op woensdag 27 maart komt EEN BRUID IN DE MORGEN van Hugo Claus. Op de première in Tilburg werd het .reeds duidelijk. Dit MOEST wel een van de grote toneel-evenemen- -.ten van dit jaar werden. En dat is het ook. Pers en publiek zijn overal opgetogen. Toneelgroep Globe heeft •cruder regie van -Ton Lutz inderdaad een grandioze voorstelling gemaakt dóe geen toneel-liefhebber mag mis sen. EEN BRUID IN DE MORGEN is een van de eerste, maar ook een van Schmidt, die 3 maanden lang volle een werkelijk ontroerende toneel avond staat U ,te wachten. Van harte aanbevolen Woensdag 3 april komt TÉTE a TED met Ted de Braak en Sylvia Alberts. Dit is een avcnd voor de lachers. Dit gaat werkelijk van de ene lachtsalvo 'naar de andere. Een cabaret-showavond voor mensen., die Diezier UIT willen zijn. Overigens bezoekt Mr. v. d. Stee de Minister van Landbouw deze avond. Maandag 8 en dinsdag 9 april komt wat de pers neemt „een schot in de roos": WAT EEN PLANEET. De musical van Annie M. G. Schmidt, dóet 3 maanden lang volle zalen trok in het Amsterdamse Car- r' Theater. Door Ccnny Stuart, en Willem' Nijholt werden prestaties geleverd die iedere bezoeker neg lang zullen heugen Een wervelende, technisch perfect gesproken, gedanste en ge zongen show vol spanning en af wisseling. feto uit „Wat een planeet) zien en een groot aantal werkstuk ken van de jeugd. Mevr. Kartidirdjo, 'hoofdleidster van de kleuterschool, Met via een film de gang van zaken zien bij de kleuters, terwijl de heer Viet datzelfde deed van de basisschool d.m.v. dia's. OUDERCOMITéS De dames Koster, Kaan en Hof- s:ng werden gekozen in de ouder- commóssle voor de kleuterschool, terwijl de dames Wiepkes en Zwik- ker met die heren Nuus en Barthel het oudercomité voor de basisschool zullen gaan viormen. De heer Th. van Dijk werd op nieuw herkozen tot voorzitter van de vereniging. De wens naar betere informatie over de lesmethoden, welke op de school gebruikt worden, zal door het hoofd der school dlhr. Viet be antwoord warden in afzonderlijke b ijeenkomsten. De betrokkenheid van de aanwe zigen laat zioh wellicht het beste il lustreren met de cheque van 100, welke de penningmeester door een van de aanwezigen werd toegestopt. Expositie Miryam Reuter Vrijdag heeft de heer H. Schelde kens de tentoonstelling geopend van een 100-tal religieuze vkigerpastel- werken van de hand van Miryam Reuser-Groothuis. In zijn inleiding wees dhr. Schel- lekens op de reed's in 1967 in Ven ray gehouden tentoonstelling van deze kunstenares, die ook in Hol land ingeleid door Godfried Bo- mans de aandacht beeft getrok ken. Dat de afgelopen zeven jaren een nog grotere geestelijke verdieping gebracht hebben in haar weck, is op deze tentoonstelling duidelijk te zien. Deze tentoonstelling, welke mevr. Reuser zelf als intentie mee gaf: meer begirip voor de zin voor alles in het leven van alle dag. De heer Sehellekens wist te ver tellen dat op dit moment voorbe reidingen worden getroffen om de expositie ook spoedig in Duitsland te tonen. Van de door haar gemaak te staties van de kruisweg zal bin nenkort ook een tekstvorm komen, terwijl een Franse, Duitse en En gelse editie in voorbereiding is. De tentoonstelling is nog open tot en met vrijdag 29 maart; op zater dag en zondag is de tentoonstelling geopend van 2 tot 5 uur op de ove rige dagen van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. OVERPEINZINGEN Lintburg vandaag is een maandblad dat door de pro vincie behoorlijk wordt gesubsidi eerd cm mede daardoor de band tussen Nederlands Limburg en Bel gisch Limburg te verstevigen. Dat doet dit blad om, door in ieder num mer dan een Belgisch Limburgse plaats dan weer een Nederlands Limburgse plaats onder de loupe te nemen. In het juist verschenen nummer is dan Venray aan de beurt. Nu zijn we ohauvemstisch genoeg om met enige gretigheid naar dit blad te grijpen om eens te ontdek ken wat 4 mensen van Limburg vandaag in de enkele weken van hun verblijf hier op hun beurt aan goedls en kwaads ontdekt hebben. Onder de titel: Venray, een der best geslaagde ontwikkelingskernen van ons land'" tref je dan een artikel aan van ene mijnheer Piet van Kem pen, dat hoewel heel leesbaar, toch oude koek voor je is. Het blijkt dian ook praktisch letterlijk de tekst te zijn van wat de gemeentelijke voor lichtingsdienst uitgaf bij gelegenheid van bet feit, dat Venray 30.000 in woners kreeg. Het zgn. interview met burgemeester drs. Schols blijkt diens nieuwjaarsrede voor de raad te zijn en „Venray kocht Jerusalem" is'praktisch de tekst vain het raads voorstel in deze. Daarmede af gezien van de pagina's advertenties van het Venrayse zaken- en be drijfsleven houdt Limburg van daag het wel voor gezien. Ben ding is zeker: het was wel een makkiemaar het is ons zwaar tegengevallen. Wie bestuurt de provincie Dan hebben we meer respect voor wat het serviceburo voor jeugd en jongeren in Limburg tot stand ge bracht heeft samen met een werk groep van de Limburgse jongeren centra. Die hebben op hun soos- en an dere bijeenkomsten gemerkt dat „hun" jeugd in feite te weinig be nul heeft van wat het provinciaal bestuur ook voor hen betekenen kan. En dat terwijl de statenverkiezingen in feite voor de deur staan. 'Daarom heeft men een werkgroep gevormd, die enkele weken voor die verkie zingen een handige brochure heeft uitgegeven, waarin heel nuchter en begrijpelijk wordt uiteen gezet: doel en talken van 't provinciaal 'bestuur en baar organisatorische opzet. Daarnaast zijn de programma's van de meeste politieke partijen binnen dat bestuur, ook keurig volgens bin nenkomst in deze brochure verza meld. De jongeren vindien in dit boekje precies alles wat ze weten moeten en willen over d'e komende verkiezingen en kunnen op een ge makkelijke en prettige wijze hun eigen mening vormen. Een goed stuk voorlichting. Vakantie-ouder s gezocht voor jonge Bertijners De sterk verbeterde betrekkingen tussen de Bondsrepubliek Duitsland en de DDR hebben niet tot gevolg gehad, dat de hemel boven West- Berlijn is opgeklaard. Het psycholo gisch 'effect van het leven tussen Muur en prikkeldlriaad is nog steeds niet uitgewerkt. Grote groepen Berlijners leven nog onder precies dezelfde omstan digheden als voor het akkoord. Ze merken dagelijks de nadelen van bet leven .in een geïsoleerde stad. Om hun heen verrijzen enorme .bouw massa's; bouwgrond is schaars ón die miljoenenstad'. Gf ze leven iin de naargeestige huurkazernes in oudere stadsdelen, waar weinig zon door dringt en wonen met z'n zessen in twee kamertjes een gewone zaak is. Sociale en maatschappelijke mistoe standen zijn de kwalijke gevolgen. Da airbij de geringe mogelijkheden cm er in het weekeinde eens op uit te gaan. Juist de jonge Berlijners werden de dupe. Hun onbekommerde jeugd vliegt snel voorbij. Al op jon ge leeftijd erveiren zij de moeilijk heden, waarin zij en de ouderen ver keren. Moeilijkheden van een sterk materialistische wereld van 2,2 mil joen zielen. Om die kinderen voor enkele we ken uit de sleur te halen zet Pax Christi Kinderhulp haar aktie voort. al i van dan munckhof n.v. Apart en exclusief zijn onze nieuwe 'n Overweldigende keuze tegen betaalbare prijzen Zijn we dan ook speciaalzaak voor. GEWOON EVEN BINNENLOPEN Gedeputeerde Staten van Limburg hebben hun goedkeuring gegeven aan het maken van de aansluiting van de Midden-Peelweg aan de Na- pcleonsweg. De ontbrekende scha kel tussen Maasbree-Helden en Na poleonsweg bij Kassei-Hout heeft een lengte van bijna zes kilometer. Daarvan is op enkele honderden meters na het grondwerk al klaar. Het profiel van de Midden-Peelweg is tot vlakbij de Napoleonsweg klaar. De aansluiting op de Napó- leonsbaan wordt een belangrijk ver- keerscknooppunt. Daarom omvat het plan ook «een baanverdubbeling van de Napoleonsweg over een lengte van anderhalve kilometer bij Kessel met het oog op op- en afritten. De kosten van die aansluiting alleen al zijn geraamd op 905.000 gulden. Het werk moet in de tweede helft van 1975 gereed zijn. ONTSLUITING De Midden-Peelweg heeft 15 jaar geleden de aanzet gegeven tot de ontsluiting van het uitgestrekte Bra bant-Limburgse Peelgebied. In de herfst van 1959 werd een begin ge maakt met de aanleg van het tracé tussen De Rips en Venray. Twee jaar later volgde de aanleg van het wegfcracé tussen Venray-Ysselsteyn en Helden. In de loop der jaren is deze op sommige plaatsen kaars rechte weg het toneel van zeer ern stige verkeersongelukken geweest. Met name in De Rips, Ysselsteyn, Sevenum en op de meest zuidelijke punt bij Helden hebben botsingen 't leven gekost aan enkele tientallen weggebruikers. VLIEGVELD De Midden-Peelweg is onder meer aangelegd om een betere ontsluiting van het slapende NATO-vliegveld bij Vredepeel te bewerkstelligen. Deze vliegbasis vormt een uitwijk mogelijkheid voor het militaire vliegveld Volkel. Wanneer de Mid den-Peelweg ook tussen Helden en Kessel-Hout voltooid is kunnen de weggebruikers voortaan rechtstreeks vanaf de Napoleonsweg (rijksweg 73) naar de Bcsse Baan (Nijmegen-Den Bosch) via Venray rijden. De Mid den-Peelweg is al jaren een belang rijke verbinding met de E3-weg in Noord-Limburg. De Vereniging „Centrale Bagger bedrijf" organiseert op maandag 25 maart om 19.30 uur in hotel „De Zwaan" te Venray een voorlich tingsavond over het baggerbedrijf jen de mogelijkheden voor jongeren daarin i Alle jongens in de leeftijd van 12, 13 en 14 jaar werden uitgenodigd deze voorlichtingsbijeenkomst bij te wonen. Ook de ouders van deze jon gens zijn van harte welkom. Zoals bekend is de Nederlandse Baggerindustrie een bloeiende be drijfstak, die ook in het buitenland grote bekendheid geniet. Ten be hoeve van deze bedrijfstak is een aantal jaren, geleden een basis opleiding aan de binnenvaartschool te Delfzijl van start gegaan, terwijl tevens een leerlingenstelsel is inge stelde Op de voorlichtingsavond wordt een zo volledig mogelijk beeld ge geven over het baggerbedrijf in het algemeen en het leven en werken aan boord in het bijzonder. Daarbij worden vreschillende films en dia series getoond. Daarnaast ontvangen de jongens en hun ouders uitgebrei de informaties over alle facetten van de basisopleiding en het leerlingen- stelsel. iteraard is er ruime gelegen heid tot het stellen van vragen. Dat betekent, dat ©r veer de komen de zomervakantie Nederlandse pleegouders werden gezocht, die de kinderen van 9 juli tot 15 augustus opvangen. Ruim 1600 kinderen, hopen op een vakantie in Nederland. Van hen zijn er al 900, die zeker zijn van een plaatsje in de treinen, omdat ze uit genodigd zijn door hun Nederlandse Onkel en Tante. In deze omgeving kunnen kandi daat-pleegouders zich opgeven bij: Distxikt Noord Limburg; H. W. Geróach, Allegrostraat 42, Venray, tel. 04780-4035 J. Bennis, De Aldenweg 20, Venray, Tel. 04780-2731 J v. Etten, MozaTtstraat 1, Venray. Ballon dreef weg Bij het inhalen van de boven Venray staande reclameballon voor de pas geopend modezaak van fa. van Oorschot schoten zondagmiddag de touwen uit de handen van de in halers. De ballon dreef dn de rich ting Duitsland. Deze ballon is met gas gevuld en kan gemakkelijk vele honderden kilometers ver afdrijven. Eerlijke vinder 1000 gulden gevonden - eerder bij politie dan verlies gemerkt De 22-jarige employé van Rank Xerox A. Neeven uit Maastricht, vond vrijdagmiddag op het terrein van d'it bedrijf aan de Maasheseweg een zgn .postgiro-etui met als in houd een postgirolegitimatiebewijs en een bedrag van 1.000 gulden. Dit bewijs stond on naarrt van de heer R. J de Ruyter uit Nieuwen- dam. Hij bracht zijn vondst naar de Venrayse politie, die kontakt opnam met de inmiddels van de terreinen van Rank Xerox vertrokken Nieu- wendammsr. Deze had, omdat hij niet gestept had onderweg, en geen geld nodig had gehad, niet gemerkt dat hij zijn gel'd verleren was. In tegenstelling met andersluiden de berichten is hij zaterdagmorgen het verlorene gaan ophalen bij de politie in Venray. Hij stelde een be loning aan de eerlijke vinder in het vooruitzicht.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5