THOMASSEN C.D.A. top op bezoek Vastenaktie 1974 SAMEN BOUWEN Oost west, Lois best! WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN MODEHUIS VRIJDAG 22 MAART 1974 No. 12 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) U kunt uw bijdrage voor Ethiopië en de Sahellanden ook per bank overmaken, bij alle bankinstellinigen in de gemeente Venray, t.n.v. „Vastenaktie 1974". jeans jackets DE VERKIEZINGEN WERPEN HUN SCHADUW VOORUIT {Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat en Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid waren in feite de hoofdpersonen van het werkbezoek, dat KVP bewindslieden en kamerleden maan dag aan Noord Limburg brachten. Minister Westerterp kreeg de wensen te horen over een doortrek king van de weg VenlcVenray naar het Nymeegse, met een af takking naar Duitsland. Daarnaast staat een nieuwe brug in Well hoog op het verlanglijstje. Staatssecretaris Hendriks zag nu wel kans het Horster Ziekenhuis te bekjjken en kkreeg de noden van de beide Venrayse psychiatrische centra voorgeschoteld. Dat begon al in de Staay in Ble- riek waar het gezelschap om. werd toegesproken door burgemeester dirs. Schols, dlie de noord-zuid verbinding van Venlo via Venray naar de om geving van Nijmegen de rijksweg 73, nog eens onder de aandacht van de dames en heren bracht. RIJKSWEG 73 Op de forumavond kwam Minister Westerterp hierop terug en vertelde diat over het aan ,te leggen stuk van Nijmegen naar Boxmeer binnen af zienbare tijd hoorzittingen zullen worden gehouden .Dat stuk gaat dit jaar op het uitvoeringsplan en als alles goed' gaat kan dat in 1978 klaar zijn. Intussen kan o.m. met provincie gepraat worden over bet gedeelte Boxmeer-Venray-Venlo, waarbij men o.m. er over denkt de nieuwe provinciale weg Horst-Venray in te passen in het tracé van de Rijks weg 73. Hoe hij verder naar het zuiden zal verlopen is nog in studie. De een wiil hem voortgezet zien via die Napoleonsweg, waar echter 7 ge meenten aan liggen, terwijl de ander hem achter Roermond om wil leg gen, wat een nieuwe brug bij Kes- sel nodig maakt. Een en ander heeft de aandacht van zijn departement en ©r wordt door Rijkswaterstaat in samenwer king met de provincie aan gewerkt. Gewerkt wordt ook aan Rijksweg 77, die Rijksweg 75 moet gaan ver binden met die Duitse autobahn op de linker Rijnoever. Daar liggen thans drie varianten, die bekeken worden, met het 'is die bedoeling dat voor 1980 ook deze weg gerealiseerd zal zijn. Over de brug in Well sprak deze bewindsman zieh niet uit, ondanks dat hij er bij het werkbezoek bijna met zijn neus op gedrukt was en ook On de forumavond verschil lende malen daarom gevraagd werd. „Men kan niet alles belo ven was het enige wat de minister kwijt wou zijn over dit oude geval. WENSEN Lijstaanvoerder v. d. Broek was een van de inleiders van deze avond die overigens goed bezocht was. Hij somde op, wat allemaal bereikt was voor Noord Limburg, maar had ook nog de nodige wensen, waaraan in de komende zittingsperiode van de staten gewerkt dient te worden. Be halve de rijkswegen dacht hij aan een evenwichtig recreatiebeelid, nu Noord Limburg een van dé dlrukst bezochte recreatiegebieden gaat war den. Ook aan milieubeheer zal het no- dliige gedaan moeten worden o.m. door een snellere bouw van riool- zuiveringsinstallaties. Verder zou een dik onderstreepte eis werden, dat d:e provincie met 'n rapport gaat komen over de ontgrin- ding. Wat er in Bergen gebeurt, kan zijn goedkeuring niet hebben en het wordt hoog tijd dat men ook milieu groepen eens aan het woord laat. Het eerste kamerlid Mertens deed een dringend beroep om die steeds verder gaande polarisatie terug te dringen, omdat die gaat ten koste van Limburg. Daar is een goede sa menwerking tussen de christelijke partijen, maar ook met een partij van de arbeid en hij vroeg zich af, waarom die samenwerking verstoord moet werden. Hij noemde veel be langrijker dan de programma's, de mensen, die gekozen warden. Daar moet men vertrouwen in 'kunnen stellen. GEZONDHEIDSZORG Staatssecretaris Hendriks had die clag al voor hete vuren in Horst ge staan, maar kreeg ook hier van een uitgebreide Horster delegatie het vuur weer aan de schenen gelegd. Hij verklaarde nadrukkelijk geen geheimzinnigheid te willen betrach ten m.b.t. het ziekenhuis in Horst. Hij stelde geen enkele bevoegdheid te hebben om welk ziekenhuis dan ook te sluiten anders dan om reden van volksgezondheid, maar ook niet in kon grijpen als besturen zelf be sloten tot afbouw van bepaalde zie kenhuizen. Hij kon verder niiets doen dan wat hem geadviseerd wordt door de Inspectie, het college voor Ziekenhuisvoorzieningen en Ged. Staten. Het Limburgse college van G.S. had hem duidelijk verstaan ge geven niet eerder een .advies uit te brengen dan nadat de commissie Querido met haar onderzoek klaar is. Dat zal dan wel mei zijn. Als hij wat zou willen adviseren, dian was het dat Venlo, Jegelen, Venray en Horst inzake het zi ekenhu i sbeleid rond die tafel moeten gaan zitten. De staatssecretaris kreeg te horen dat er al vroeger kontakt geweest is tussen Venray en Horst, is echter afgesprongen qi» die onwil van die specialisten. Hem werd gevraagd hoe hij dan nog een succesvol over leg wilde met een nog grotere kring. De heer Hendriks wees er op dat in Noord Limburg sprake is van „overbeüding" en die zal moeten verdwijnen. Die overcapaciteit is er b.v. in Horst, zoals duidelijk blijkt uit een rapport van de geneesheer- directeur. Daarom kan gedacht wod'ren een deel van dit ziekenhuis b.v. te laten fungeren als verpleeg inrichting voor het bejaardenhuis. Dan zou in het andere deel o.m. een polikliniek met alle faciliteiten, die men thans kent, kunnen worden in gericht, eventueel met een kleine parate verpleeginrichting. Hoe dit alles gaat worden, wist hij ook niet. Hij stelde nogmaals dat geen beslissing is genomen en dat het wachten is op het rapport van de commissie Querido. T.a.v. St. Servatius en St. Anna Lois jeans jackets: Ons hupse huismerk. Zeer welbekend van de blitse broeken en jofele jasjes. Die immer altijd perfekt pas zitten. Lois is spreek woordelijke En da's een mieters mooi gezicht! VRACHTAUTO TEGEN BOOM Cp de Maashese weg juist bij de provinciegrens geraakte door onver klaarbare oorzaak de vrachtauto, be- stuuurd door de 27-jarige A. v. d B. uit Mill uit het rechte spoor. In de flauwe bocht kwam de auto zwaar gehavend tegen een boom tot stil stand. De bestuurder moest met o.a. hoofdverwondingen naar het zieken huis worden vervoerd. OPENING WERELDWINKEL Dat was ook het thema, dat Deken L. Theunissen behandelde toen hij vrijdag de tentoonstelling opende, die is ingericht in de voormalige bloe menwinkel van Van Ham aan de Julianasingel. Hij was trots ook eens iets te mogen openen in Venray, want daar steekt zo dikwijls een stuk Venray-promotion in. Ook deze „Samen-bouwen-winkel" is een stuk Venray promotion, in die zin dat ze aandacht vraagt voor de dlerde wereld. Een wereld, waar we geen goede raad mee weten, want er is gebrek, armoede, honger en dorst. „We zien die mensen zo dikwijls als achterlijk en primitief, terwijl juist diverse voorwerpen in deze winkel tonen, welk een grote cultuur deze mensen hebben en hoe ze ondanks hun in onze ogen dikwijls primi tieve bestaansmogelijkheden toch prachtig scheppend werk kunnen ver richten", aldus de Deken. Hij stelde verder dat met het stagen van de welvaart, met het opener-worden van de wereld, wij als christenen de plicht hebben wereldwijd te denken en te zorgen. „Samen-bouwen" is geen leuze, maar een plicht voor iedere christen, die niet onbewogen kan blijven toezien hoe miljoenen mensen leven cp de rand van het bestaan. En inderdaad toont deze tentoonstelling en winkel een scala artikelen uit de dlerde wereld, al'smede foto's van d'e nood, die er heerst. Een bezoek aan deze winkel, waarin o.m. kunstnijverheidsartikelen, kle ding en koffie verkrijgbaar zijn bij de dames van het Rode Kruis, het Vrouwengilde, de Christelijke Vrouwenorganisatie en de KW kan gaar ne worden aanbevolen. Ook voor globetrotters. V/at zijn commissarisschap mij de Sehatberg betreft, dit brengt hem alleen maar veel werk mee. Zo ebde da soms emotionele ver gadering al naar half twaalf toe, voordat drs. G. Beterams er een de finitief einde aan maakte en de ex cellenties en andere bewindslieden de weg near huis konden aanvaar den. Een van de landlen, welke van die vastenaktie in de Noord Limburgse dekenaten hopelijk gaat profiteren, is het keizerrijk van Haille Selassie, Ethiopië of het vroegere Abessynië. Een land, 33 maal zo groot als Ne derland met een geschiedenis, die tot ver voor onze jaartelling teruggaat. 60% van de 26 miljoen inwoners horen bij de Koptische kerk, terwijl ook veel Islamieten in dit land wonen. Delen van het land liggen onder het tropisch klimaat, andere delen onder steppe- en woestijnklimaat. En dat is belangrijk in een land, dat hoofdzakelijk in de landbouw en veeteelt zijn bestaan moet verdienen. Want wat nu gebeurd is, vormt een groot drama. Het blijkt namelijk eveniails in de andere landen onder de Sahara dat dit woestijn-klimaat steeds verder zuidelijker opdringt. Dat heeft tot gevolg gehad dat ook in Ethiopië de eens vruchtbare steppen, waar de nomaden hun kudden dreven, nu ook door de geweldige droogte getroffen is. Het noorden van het land is een dorre vlakte geworden, waarin het is intussen een bijna vervelend verhaal de dieren gestorven en de mensen verdreven zijn. Apatische mensen langs de wegen, wachtende op wat voedsel, op wat water. Wie daarvan meer wil weten kan in het Duitse blad Der Stem hier uitgebreide reportages over aantreffen. Men is er natuurlijk niet mee om de regering van Ethiopië te verwijten dat ze deze trieste historie voor de buitenwereld verborgen heeft willen houden en daarom te lang gewacht heeft de wereld om hulp te vragen. Het laat ons iets van de trots van dit oude volk merken, dat ook eens de legers van Mussoïimië weerstond. Maar waar het om gaat is, dlat terwijl wij een betrekkelijke welvaart beleven, daar mensen ten onder gaan. Wat we, zelfs met drie dekenaten bijeen, kunnen doen, is misschien een druppel op een gloeiende plaat. Maar we bieden tenminste hulp, we staan iets af van het vele, dat we gekregen hebben en ons dagelijks ge schonken wordt, om een ander, die in nood zit, te helpen. We tonen ons solidair met onze evenmens, ook in Ethiopië. Het oude vastenbusje is verdwenen en de oude vasten-geboden zijn al lang niet meer. Het vasten-offer is gebleven en terecht, want daarmede kunnen we van al onze verworvenheden iets geven aan de ander. „Verbeter de wereld, begin bij je zelf", zegt de oude zinspreuk van de Band zonder Naam. We verbeteren die wereld, als we inderdaad de moed hebben in deze 40 dagen iets af te staan voor deze Afrikaanse landen, waarin nood en ellende gekomen is die wij ons hier doodgewoon niet voor kunnen stel len. Hoe kan men zich christen noemen, als men niets doet, niets geeft om de nood van anderen te helenLaat dit vastenoffer het tegendeel bewijzen. wat hij in de middag bezocht stelde hij onder de indruk te zijn gekomen van de wensen, die daar leven Hij kon zich voorstellen dat de personeelsstop moeilükheden met zich brengt en dat ook de huisvesting zijn problemen met zich brengt. Maar van de andere kant achtte hij beide inrichtingen mans genoeg om die problemen, gced geargumenteerd, bü hem ter tafel te brengen, zodat er wat aan gedaan kan worden. Waren deze punten hete hang ijzers, ook werd aangedrongen op een spoedige goedkeuring van de subsidie vooir HET JEUGDAVIESCENTRUM wat de gemeenten Horst en Venray willen gaan oprichten. Men vond het spijtig dat het oordeel hierover alweer terugverwezen is naar die prov. raad voor jeugdbeleid1. Dat de benzinepompen 's zondags gesloten zijn is geen maatregel van de regering, doch een voorstel van de BOVAG. Over een mogelijke achterstand van de sociale woningbouw in Ven ray werden vragen gesteld, doch het antwoord dat men in Limburg geen kwantitatieve woningnood meer kende, bevredigde natuurlijk nie mand. Wethouder Schols beloofde dat in Venrays raad op deze kwestie -nader zal worden ingegaan. RUMOERIG Dat deze forumavond ook ande ren 'dan K.V.P. aanhangers zou trek ken was te verwachten. Zo wias de Roode Reus Dirk de Vroome hele maal uit Stein gekomen. Eerst naar Horst, waar hij zijn partij wou mee- blazen in de aktie rond het zieken huis. Maar daar bleek men hem niet bij nodig te hebben. Toen werd het maar in Venray geprobeerd, waar hij ongenuanceerd bet werk op de sociale werkplaatsen, het NKV, het woningbeleid en de herstructu rering van Zuid Limburg op tafel bracht. Maar de vergadering lusttte het maar half. Deze vergadering, zo stelde een spreker, is speciaal be legd voor Noord Limburgse proble men. „Laat men de Zuid Limburgse be handelen in Zuid Limburg, we kun nen best vooruit met de onze Afgévaardigden van de PvdA von den dat er knap gepolariseerd werd in idieze vergadering in tegenstelling tot wat dhr. Merents allemaal ge zegd had, wat dan ook weer ont kend werd. Men wilde de van KVP- zijde een uitspraak dat men vooraf partij zou kiezen tussen rechts of links, doch de waarnemend fractie voorzitter Weyters liet zich niet tot deze uitspraak dwingen, evenmin als men zich door de PvdA liet voor schrijven of men al dan niet met de CHU in zee zou gaan. En depute v. d. Voort kreeg zijn kans om zijn standpunt inzake cul minaties van funkties bij leden van G.S naar voren te brengen. Hij vond dat besuturlijk gezien geen slechte zaak, want op deze manier krijgt men behoorlijke informatie en kan men komen tot snelle en juiste be slissingen.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 1